leüiüi. 11cc i. w leeftijdsgrens vaststellen, hei i-ui-Uj- bestuur der S. D. A. P. wèl, nl. een I maximum-leeftijd van 20 jaar. Het, hoofdbestuursvoorstel werd ten slotte aangenomen met 21 tegen 2 stemmen. Om lid te worden van,,Do Zaaier" zal men 16 jaar moeten zijn. INTERN. CONGRES VOOR REDDINGSWEZEN. Reeds meldden we, dat Z. K. H Prins Hendrik op dit te Frankfort ge houden congres een rede hield. Deze luidde In de eerc^ *'"ats, mijnheer de voorzitter. ik u mijn harte- lijken dank te aanvaarden voor de uiterst vriendelijke woorden, die gij zooeven in naam van het internatio nale congres tot mij hebt willen rich ten. Zij hebben mij met te meer vreug de vervuld, omdat ik het streven van het congres en in het algemeen hel reddingswezen met volle belangstel ling volg. Gij waart zoo vriendelijk er op te wijzen, dat Ik medewerkte aan het reddingswerk bij de gestrande stoomboot „Berlin". Ik heb het als mijn menschelijken plicht en als een vreugde des harten beschouwd, bij de redding van menachenlevens mede te kunnen werken. Indien lk hiervan melding maak, geschiedt dit alleen om op deze plaats het standpunt te karalcteriseeren, van waar uit ik het doel beschouw, dat aan het reddings wezen is gesteld, dat ik dit hoog houd en dat ik het als een van mijn mooiste plichten beschouw, de ont wikkeling van het reddingswezen te kunnen helpen bevorderen. Wij allen moeten steeds voor oogen houden, dat elke humanitaire instelling, waarin het zuiver menschelijke tot weldadige uiting komt, bij alle volken en voor alle volken zonder onder scheid van ras en nationaliteit het beste middel zal zijn om rassen en volken nader tot elkaar te brengen, de volken in dienst van de mensch- heid te vereenigen. Zij leeren wederkeerig hun waar de kennen en waardeeren, en betrek kingen worden aangeknoopt, die er toe kunnen leiden, vroegere of nog bestaande verschillen geleidelijk te doen afnemen en ten slotte geheel op te heffen. Gij zult dus begrijpen met hoe bui tengewone voldoening het mij vervul de, dat ik in de gelegenheid ben de beraadslagingen van het congres ten minste voor een deel bij te wonen, dat ik verder met oprechte blijdschap in uw midden getuige kan zijn van de plechtige opening van dit congres, het eerste van dien aard. Met des te grooter vreugde neem ik aan dit con gres deel, daar in mijn nieuw vader land de eerste reddingsmaatschappij werd gesticht. Tegelijkertijd voel ik als Duitscher van geboorte zekeren trots, dat het eerste congres voor het reddingswezen hier in Duitschland bijeenkomt en ik meen uiting te mo gen geven aan de overtuiging, dat gij in geheel Duitschland eenzelfde ge voel zult waarnemen De mannen, die aan de spits van het congres en van het reddingswe zen staan, zijn een waarborg, dat de edele, menschlievende bedoelingen, die aan het reddingswezen ten grond slag liggen, ongeacht alle belem meringen, steeds meer zullen ten uit voer komen en tot zegenrijke gevol gen zullen leiden. Met zaakkennis en kracht, met energie en liefde. Dat mijne heeren, wensch ik u van gan- sclier harte, ook in naam van de hier aanwezige Nederlandsche delegatie, toe, en tevens wil ik u dan wijzen op de warme sympathieën, welke wij in Nederland voor de volmaking van 't reddingswezen koesteren en welke ook mijn wenschen insluiten voor de zegenrijke resultaten van de c bijeenkomst van dit congres. EEN lUJivöDAALDER INGESLIKT. W. van Wijk, te Dordrecht, bevond zich in de nabijheid zijner woning, men hij eensklaps vrouw Verbeek met een zuigeling op den urm de straat op zag vliegen, gillend, dat haar kina een rijksdaalder had ingeslikt. W. nam onmiddellijk de kleine over en klopte het flink op den rug met het gevolg, dat het geldstuk, dat door een broertje van het kind niet geweld in diens mond was geduwd, en nu dwars voor de keel zat, naar buiten schoot. Wel was het kind eenigszins bebloed, doch, dank zij het vlug handelen van W., is het nog juist bijtijds van ver stikking gevrijwaard. De moeder had het bewustzijn verloren en moest door een buurvrouw worden bijgebracht. TER WAARSCHUWING. Uit de Haagsche kroniek in de N. Gron. Ct.: „Van financieele operaties gespro ken we beleven op dit gebied in on zen gegoeden stand de zonderlingste dingen. Onlangs deed een kassiersfir ma, aan het hoofd waarvan één be- heerend vennoot stond, bij de Recht bank een aanvrage tot surséance van betaling. Haar schuld bedroeg onge veer 80.000; haar vorderingen gin gen dit bedrag maar weinig te boven. Dergelijke feiten komen meer voor en zouden de vermelding niet waard zijn. Maar het komische van dit ge val is, dat de cliënten van liet in moei lijkheden verkeerende ka,ss iershuis, nog vóór dat over de surséance-aan vrage was beslist, van den eenig be- heerenden vennoot, een circulaire ont vingen, waarin leedwezen werd be tuigd over het feit, dat aan de aan vrage omsurséance ruchtbaarheid ge geven was alsof de wet dit niet eischt! dat van insoliditeit van de zaak geen sprake was en dat zij was omgezet in een naamlooze vennoot schap, met een raad van bestuur voor de noodzakelijke controle. In dien raad heeft onder meer zitting geno men een dansmeester, die even wei nig van bankierszaken weet als hij veel weet van polka's en mazurka's. En da oroftcrAmaAnta wordt. dam v&rdar 1)1 ij gemaakt met de mededeeling, dat voor de nieuwe zaak... gezocht wordt naar kapitaal-krachtig directeur. Ik zal er verder maar niets meer van „Wie ln de residentie tegenwoordig geen stuk brood meer weet te verdie nen, wordt eommissiormair in effec ten. Ik vertel geen gekheid, waait het ls bv. van vrij algemeene bekendheid, dat nog niet lang geleden twee keil- nars hier een bankiershuis hebben op gericht en thans de redactie voeren over een door hen uitgegeven finan cieel blad. Onder dergelijke omstan digheden verbaast hier niemand er zich meer over, dat dagelijks jammer kreten worden gehoord van „kleine luyden", die hun lieve duitjes zien verdwijnen in de zakken van gewe tenlooss financiers". MODERNE FABEL. Een ..loouervlieg, verhaalt Mark Twain, had twee dochters, die zij in nig lief had. Op zekeren dag maakten ze te zamen een uitstapje en kwamen in den winkel van een suikerbakker. Mama, zed de eene, mag ik een beetje van die mooie roode bonbons snoepen? De moedervlieg stond dit toe en haar dochter ging van vreugde stra lend op de mooie roode bonbon zit ten. Op eens sloeg ze met de vleugels en viel om. De roode bonbon was vergiftig; want zij was van de Amerikaansche bonbontrust De moedervlieg had nu nog alleen de eene dochter en had haar nu, zoo veel te meer lief. Eens had deze groo- ton trek in worst De moeder bracht ze naar een winkel in fijne vleesch- waren, doch nauwelijks had de kleine er van gesnoept of de jonge vlieg stierf onder stuiptrekkingen. De worst was vergiftig, want ze was van de Amerikaansche worettrust Toen leed de arms vlieg een name loos wee. Aan haar leven was haar niets meer gelegen; ze wilde een spoe dig einde en at in zelfmoord woede van een vliegenpapler. Maar de ge- wenschte dood kwam niet Het vlie genpapler was onschadelijk; want het was van de Amerikaansche vllegenpa- piertrust. ONGELUKKEN. Te Culemborg is het achtjarig meisje van J. v. M. overleden, dat Dinsdag j.l. hevige brandwonden 1»- kwam. Te St. Geertruid, L., kwam E. Hou- ben, koopman, wonende te Mheer, op zijn rijwiel gezeten, eene onder die gemeente gelegen steile helling afrij den, met een snelle vaart. Hij had echter het ongeluk te vallen, en werd bewusteloos en Inwendig zwaar ge kneusd opgenomen en een naburig huis binnengedragen, alwaar hij den zelfden dag, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, den geest gaf. Donderdagmorgen vond de politie in het Zwolsche kanaal te Vrooms- hoop verdronken den 70-jarigen J. Postma, vroeger turfschipper, in den laatsten tijd zonder beroep. MEIVINKEN. De commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de burge meesters dier provincie een aanschrij ving gericht om een onderzoek in te stellen omtrent den omvang der vangst van Meivinken en omtrent de -aag, of die vangst, wegens de wij- ~e waarop zij wordt uitgeoefend, met de bestaande wetten in de hand, zou kunnen worden tegengegaan. Met den uitslag van dat onderzoek zal de commissaris der Koningin gaarne worden in kennis gesteld. MISHANDELING DOOR DE POLITIE Het „N. v. N." meldt, dat èen re chercheur van politie op straat, bij de Nieuwmarkt te Amsterdam, bezig was zijn fiets na te zien. Een acht tien-jarige jongein L. Schuitevoerder wonende Rapenburg, stond er naar te kijken. De rechercheur zou gezegd hebben, dat hij moest doorloopen en na wat over en weer gepraat, ging de jongen heen, maar werd toen door den politieman aangereden, waarop een nieuw standje ontstond. Een an dere rechercheur, wonende Nieuwen- dijk, zou toen met zijn wapenstok den jongen een slag on het hoofd hebben gegeven, die zóó aankwam, dat de knaap naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd, waar hij nog is. Naar men verneemt, moet hij vrij ernstig gewond zijn, zoodat zijn ouders hem eenige uren per dag mo gen bezoeken. Tegen den politieman is door den vader bij den officier van justitie een aanklacht ingediend. MISDAAD Donderdagmiddag is het lijk van een 67-jarige vrouw, schoonmoeder van Abr. V., die Dinsdag j.l. op last der justitie te Dordrecht werd gear resteerd in verband met het overlij den van den 6-jarigen A. W. D., per brancard van het sterfhuis naar het Ziekenhuis overgebracht, ten einde daar gerechtelijk te worden ge schouwd. ORGELS. Do Haagsche Sprokkelaar van het Utr. Dbld. richt zich tegen de orgels. „Maar.... hebben wij eigenlijk wel het recht, aan die kinderen uit het volk 't lawaaimaken te verwijten wij, meer-ontwikkelden, die ons niet alleen veroorlooven om de rust onzer huren te verstoren door een heelen Zondag-achtermiddag op een huisor gel te zitten spelen, met open raam piano te tokkelen en op 't ivoor soms zeer onharmonisch te hameren of ook wel modernste vorm van burenge rucht, uren achtereen phonograaf- platen laten afdraaien, maar boven dien toelaten, dat orgeldraaiers twee- maai 'a ioiuJu ma4 Kun oanmatlaanid eii aïïes doordringend rumoer mid den ln de stad de hersenarbeiders pij nigen, zieken tot wanhoop brengen, kinderen uit den slaap houden, en dan nog, mei een brutaal gezicht, als of die cijns hun rechtmatig toekwam, met hun bedoUbus rammelen of je de bol bijna uittrekken „Nergens in de wereld heb ik ooit dat rlraaiorgel-onwezen waargenomen beÊaTve in ons vaderland, t Moet, naar men zegt, verder ook in Barba rij e voorkomen. Is 't dan wonder.dat het volk meent, dat leven maken in 't openbaar tot de geoorloofde verma kelijkheden behoort?" DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Iemand, die in de „Nieuwe Cou rant" over deze spelling schrijft en daarvan blijkbaar een voorstander is schrijft o. m. „Zoolang de regeering zich in de spelling-quaestie neutraal houdt in dien zin, dat zij op adressen, verzoe kende gelijkstelling van de z.g. „ver eenvoudigde" met de officieele spel ling, óf niet antwoordt óf afwijzend beschikt, blijven wij het bedenkelijk achten die z.g. vereenvoudigde spel ling op de scholen in te voeren. De kinderen die daar onderwijs ontvin gen, zullen later, bij het dingen naar betrekkingen bij staat, gewest of ge meente, het kind van de rekening worden en zich achtergesteld zien bij hen, die de tot heden nog vrij alge meen gebruikelijke officieele spelling hebben geleerd. D&t is de quaestie. EEN GOEDGEZINDE. Men meldt uit Arnhem aan de A. Crt. De 20-jarige dienstbode J. E. had liefde opgevat voor den 24-jarigen kruideniersknecht W. Reeds een jaar lang hadden zij kennis aan elkander en altijd hadden zij het goed met el kander kunnen vinden. Woensdag kregen zij evenwel over een kleinig heid twist. Van beide kanten vielen woorden, het gevolg was, dat de een den ander te verstaan gaf, dat het met hunne liefde was gedaan. Hij was hierover gebelgd en zon op wraak. Vrijdagavond ontmoette hij haar voor de deur van de woning, alwaar zij dienstbode is. Met een lantaarn gaf hij haar eenige slagen op het hoofd en armen, trapte en sloeg haar, totdat zij uitgeput van zenuwen neerviel. Burgers droegen haar naar binnen, waar zij spoedig weer bij kwam. Hij ging aan den baal, want inmiddels was een agent verschenen. Zij spoedde zich naar het bureau van politie, maar op het bureau zijnde bezon zij zich, zeggende„Ik wensch geen vervolging, ik houd toch nog te veel van hem." Een kleine waar schuwing in haar bijzijn, daarmede was zij tevreden. Wat de liefde al niet doeti INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 86 Cts. per regel. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Prijs 1.25 per flacon. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie z.ich niet aansprakelijk. trisch licht, voor particulier ver bruik. Wij zuilen dan ook bij onze vergelijkende berekeningen, alles te rugbrengen tot een gelijk aantal N.K. Onze nieuwe tarieven, welke op 1 Augustus a.s. zullen worden inge voerd, zijn: METER. Velsen 0.35 por K.W.U. en voor meer verbruik dan 1 K.W.U. per lamp en per maand 0.20 per K.W.U. IJ muiden 0.28 per K.W.U. en voor meerverbruik dan 1 K.W.U. per lamp en per maand 0.20 per K.W.U. ABONNEMENT. Velsen 1.70 per lamp van 50 N.K. eai peir maand (Metaaldraadlamp van 1 1/4 Watt per N. K. IJmuiden 1.50 per lamp van 50 N.K. en per maand (Metaaldraad lamp van 1 1/4 Watt per N.K.) Aannemende, dat men een lamp ge regeld eiken avond brandt, van zons ondergang tot 11 nam. en dje in de wintermaanden des morgens ook nog dienst doet, dan kan men het aantal bran duren pea- jaar stellen op 1800. Laten wij nu eens nagaan de koeten van zulk een lamp bij gasverbruik en eleetrischen stroom volgens de abon nementsprijzen, zooals die voor het 8le etnisch licht na 1 Augustus zullen GAS, CONTRA ELECTRISCH LICHT VOOR PARTICULIER VERBRUIK. Voor wij overgaan tot eene beschou wing over de voordeelen verbonden aan het gebruik van electrisch licht tegenover gaslicht voor particulieren, moeten wij even terugkomen op wat door ons de vorige week geschreven werd over beide lichtsoorten voor straatverlichting. In dat schrijven werd de gasgloel- lamp van 120 L. gas per uur gemaks halve gelijkwaardig gesteld met de 50 N.K. Metaalgloeidraadlamp, ter wijl het stroomverbruik van laatstge noemde lamp werd gesteld op 1 1/4 Watt per N. K. Dit nu is niet geheel juist. De gas- gloeilamp van 120 L. heeft gemiddeld geen lichtkracht van 50 N.K. Met een nieuwe gloeikous goed gesteld, is dit wel het geval, doch daar de licht kracht in de 400 uren, welke het kous je dienst doet, pl.rn. 20 teruggaat, mag men de gemiddelde lichtsterkte van voornoemde lamp zeker niet hoo- ger stellen dan 45 N.K. Wat nu de Philip's Metaalgloei draadlamp van 50 N.K. en 150 Volt betreft, namen wij daarvoor een Watt verbruik aan per N.K. van 11/4 Watt, omdat ons bij meting van een 50-tal dier lampen was gebleken, dat zij ge middeld 60 Watt verbruikten. De fa brikant is evenwel opgekomen tegen de door ons gemaakte gevolgtrekking dat die lamp bij 50 N.K. 60 Watt ver bruikt en wel om de volgende reden: Die lamp wordt wel in den handel genoemd 50 N.K., doch heeft in wer kelijkheid beduidend meer lichtkracht Na onderzoek bleek ons dan ook, dat de gemiddelde lichtsterkte van zg. 50 N.K. lamp bedroeg 57 N.K. en daar genoemde lamp slechts 4 in lichtsterkte teruggaat, kan men ze gemiddeld op 55 N.K. aanhouden. Dit voordeel komt alzoo, ook voor de straatverlichting, het electrisch licht nog toe, doch van meer be teekenis wordt het bij onze, hieronder volgen de. beschouwing van Gas-, contra elee GAS. 120 L. gas, 1800 brandunen en 9 cent per kub. M., geeft 19.44; 5 nieuwe kousjes k f 0.25 of 1.25, 2 nieuwe gla zen a 0.25 of 0.50, is totaal 21.19. Hiervoor heeft men 45 N.K. is al- zoo per jaar per N.K. 21.19/45 of 0.47. ELECTRISCH LICHT. Abonnement te IJmuiden voor Me taaldraadlamp van 50 N.K. per jaar 12 maal 1.50, of 18.—. Vernieuwing van 2 lampen a 2.05 (zijnde de prijs voor particulieren) 4.10, is per jaar 22.10» Hiervoor heeft men 55 N.K. Is per N.K. 22.10/55 of 0.40. Abonnement Velsen (zontL. IJmui den) 12 maal 1.70 of 20.40. Vernieuwing 2 lampen a 2.05 of 4.10, is per jaar 24.50. Hiervoor heeft 55 N. K. ia per N.K. 24.50/55 of 0.44$. Electrisch licht is alzoo bij abonne ment te IJmuiden 15 en te Velgen 5 goedkooper dan gaslicht, waarbij nog gerekend dient te worden, dat men bij abonnement op electrisch licht geen meterhuur betaalt. Zij, die alzoo geregeld hunne lam pen in gebruik hebben, zijn op abon nement aangewezen. Vooral koffie huizen en winkels komen daarvoor in aanmerkingook kleine particu liere installaties kunnen met voor deel abonnement nemen. Anders wordt dit voor installaties, waar slechts een gedeelte van de lampen brandthier zou abonnement niet voordeelig zijn en zal volgens aanwijzing van don meter, stroom moeten worden betrokken. I-Iet is als dan in het voordeel van den consu ment om het aantal lichtpunten niet grooter te maken dan strikt noodig, teneinde zoo spoedig mogelijk van het tarief van ƒ0.20 per Eenheid te profiteeren. Als verduidelijking het volgende voorbeeld Een installatie bestaat uit 12 lam pen. Verbruik in één maand 40 Een heden. Berekend worden voor Velsen 12 Benh. kf 0.35 is 4.20, 28 Eenh. k 0.20 is 5.60, totaal 40 Eenhedeö is f 9.80, dus gemiddeld per Benheid 980/40 is 241/2 cent. Stel, in die installatie had men 20 lampen aangebracht, doch hetzelfde verbruik, dan was de berekening 20 Eenh. ƒ0.35 is ƒ7.—, 20 Eenh. k f-0.20 is ƒ4.totaal 40 Eenheden is ƒ-11.—, dus gemiddeld per Eenheid 1100/40 is 271/2 cent. Volgens de ondervinding in de ge meente Bloemendaal opgedaan, waar reeds 2 jaren een als bovenomschre ven rabat-tarief wordt toegepast, kan men aannemen, dat het gemiddeld tarief voor IJmuiden zal zijn f-0.23-en voor Velsen 0.27 per Eenheid. Vergelijken wij nu nogmaals de kos ten van gas- en electrisclüicht. Stel, men gebruikt in verschillende lam pen 250 N. K., welke gemiddeld 4 uren per avond branden, geeft per avond 1000 N. K.uren. Aangezien 120 L. gas in één uur 45 N. K. licht geeft, wordt alzoo aan gas verbruikt 120/45 maal 1000 is 2666 L. 1000 L. gas kost 0.092666 L. gas kosten dus ƒ0.24. Voor kousjes en glazen kan men rekenen 10 van den gasprijs, alzoo 0.24, totaal 0.264. Dezelfde 1000 N. K.uren zouden met de metaaldraadlamp hebben verbruikt 1000 maal 1,1 Watt is 1100 Watt tegen een gemiddelden prijs voor Velsen van 0.27 per K. W. U. is 1.100 maal 0.27 is f 0.297. Voor lampenvernieu- wing hierbij te voegen pl.m. ƒ0.05, totaal 0.347. Voor IJmuiden wordt die bereke ning 1.100 maal ƒ0.23 is ƒ0.253, lam- penvern. ƒ0.05, totaal ƒ0.303. Hieruit zou volgen, dat het elec trisch licht voor meterbranders, resp. 23,5 en 13 duurder zou zijn dan gas Men moet evenwel niet uit het oog verllezeu, dat deze berekening geldt voor den tijd, dat het electrisch licht brandt, doch hoeveel wordt niet be spaard, doordat men het electrisch licht zoo gemakkelijk aansteekt en uit dooft. Niemand toch, die voor een poosje een kamer verlaat, waar gas brandt, zal er aan denkon om dat licht uit te draaien! doch zeker zal hij dat doen, wanneer hij electrisch licht brandt op meter. Een tweede voordeel van het elec trisch licht is, dat het bijna geon warmte uitstraalt en in het minst geen vuil verspreidt. Zie daartegenover het gashoe dui delijk laat het aan de plafonds zien, wat het natuurlijk ook door de gehee ls kamer heeft verspreid. Een goed aangelegde electrlsche In stallatie levert buitengewoon weinig gevaar op. Met eene gasinstallatie moet men veel zorgvuldiger omgaan dan met eene electrlsche, daar het open laten staan van gaskranen nood lottige gevolgen kan hebben. Wij zien alzoo, dat electrisch licht ln veel gevallen goedkooper ls dan gas en voor die gevallen, waarin het dat nog niet Is, zal zeker de verdere Volmaking van de lamp, zoowel wat hare sterkte, stroomverbruik als prijs aangaat, reeds spoedig dat verschil wegnemen en neemt het verbruik van eleetrischen stroom krachtig toe, dan kunnen wij ook door het geven van nog ruiniör rabatten, den stroom- prijs zoodanig verlagen, dat elec trisch licht, onder alle omstandighe den, goedkooper moet zijn dan gas. Voor verwarming staat gas zeker verre boven electriciteit, doch kan dat alleen de rendabiliteit van een gasfa briek voor Velsen verzekeren. Het komt ons mitsdien voor, dat evenmin als voor de straatverlichting, voor particulier verbruik een gasfabriek voor Velsen reden van bestaan heeft. Een volgende week zullen wij de voordeelen van eleetrischen stroom boven gas voor motoren aantoonen. Kennemer Electriclteit- Maatschappij. DE DIRECTIE. Geachte Redacteur, Vergun mij een enkele opmerking over uw stukje „Nog wat te vroeg". U schijnt te vinden, dat het „Vrou wenkiesrecht" een te zware kost is voor jongens en meisjes van 17—20 jaar. Mij dunkt, hierover zijn de jon gelui zelf de beste beoordeelaars wat hun te zwaar lijkt zullen zij waarlijk wel van zich zetten. Nu is op een der H. B. S. vereeni- ging-avonden de kwestie Vrouwen kiesrecht met veel belangstelling be sproken. Ik meen dus, dat het Natio nale Comité zeer in den geest der leer lingen der hoogste klassen van H. B. S., Gymnasium, enz., handelt door hen in staat te stellen 't een en an der over die belangrijke kwestie te vernemenen ik hoop, dat de direc teuren dier inrichtingen het hierin met 't Nat. Comité en hun leerlingen eens zullen zijn en niet de circulaire naast zich zullen leggen, maar aan de leerlingen bekend maken. U zult mij zeer verplichten, indien u 't bovenstaande in uw blad wilt op nemen. Bij voorbaat mijn dank. Achtend, M. SCHUIT. Haarlem, 12 Juni '08. Tusschea de geachte inzendster en ons bestaat blijkbaar een principieel verschil, ln zoover dat zij jongelui van 1720 jaar rijp acht voor derge lijke vraagstukken, wat wij niet doen. Willen zij in hun eigen vereenlging vrouwenkiesrecht bespreken, dan moeten zij dat zelf weten, maar dat ouders, voogden, ja zelfs directeuren van scholen hen tot het bijwonen van vergaderingen, waar dat onderwerp aan de orde komt, zouden aansporen, is heel iets anders en lijkt ons noch waarschijnlijk, noch gewenscht. De beste dienst, dien men aan kinderen kan bewijzen, ia hen zoolang mogelijk te laten in het bezit van de zorgloos heid der jeugd. De zorgen en de vraagstukken der samenleving komen waarlijk vroeg genoeg op hen af. REDACTIE. Rechtszaken DE GEWEZEN DIRECTEUREN DER ARNHEMSCHE BANKVEREEN. PLIESTER EN CO. Donderdag was de adv.-generaal aan het woord. Nog nimmer is een taak zoo zwaar gevallen als deze, maar zijn ambtseed zal hem in staat stellen om die taak goed te vervul len. Allereerst dit: zijn beklaagden terecht schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en gebruik making daarvan? Aan art. 143 W. v. S. is naar de meening van spr. vol daan. De dagvaarding drukt volr doende uit, wat zij bedoelde. Waar wij leeken den inhoud der dagvaar ding begrijpen, moesten bekl. die ze ker begrijpen. Bekl. Meyier heeft voor Rechtbank en Hof bekend, Pliester voor den rechter-cornmissaris. Bekl. Pliester is op zijne bekente nis teruggekomen. Die herroeping kan geen steek houden. Het is niet aannemelijk, dat een meester in de rechten niet zal weten wat een be kentenis voor den R.-C. beteekent. Ook de brief van 22 Mei 1904 duidt aan, dat Pliester geheel op de hooj te was van de malversaties. De Sta tuten verboden speculaties en toch was het eerste jaar mr. Pliester een half millioen debet uit speculaties. De bekentenissen worden bevestigd door getuigenissen en andere omstandig heden. Beklaagden zijn middellijke daders, want daarvoor is noodig. dat de eeu den ander laat begaan het misdrijf, terwijl bij den materieelen dader het schuldbewustzijn ont breekt, dat geval is hier aanwezig. Wat betreft de waarde der boeken terecht nam de Rechtbank aan, dat ze, zooal niet volle bewijs dan toch begin van bewijs of vermoedens kon den opleveren. Het zou trouwens on gerijmd zijn, indien door een kleine afwijking een koopman het in zijn macht zou hebben om een boek te maken tot een niet rlclitig gehouden boek. Thans de balansvervalsching beklaagden zijn hier ontslagen van rechtsvervolging, omdat er glen spra ke zou zijn van een balans, slechts van een concept-balans, en zij niet tot bewijs kon strekken. Dat is niet juist. Daarom dienen beklaagden ook voor het doen vervaischen van de ba lans en het gebruiken daarvan te wordon veroordeeld. Wat de straf betreft, de straf is te licht in verhouding tot den, ernst der feiten. De directeuren der Holl. Hy potheekbank kregen 41/2 jaar, ter wijl daar alleen de aandeelhouders verliezen leden. Hier zijn tal van an dere crediteuren getroffen, hier im mers werd groote reclame gemaakt en tal van nijvere middenstanders gelekt om hun zaken aan de bank 1 toe te vertrouwen. Dat v'ertrouwen,- versterkt door den rijkdom van mr. Pliester, den goeden naam van mr. Meyier, is schandelijk geschokt. Ech ter neem ik in aanmerking den ga zondheidstoestand van den tweeden! beklaagde, alhoewel deze ouder ia| dan mr. Pliester en dus meer schul. dig. Geëischt wordt bevestiging, aLleen vernietiging ten aanzien van het deel waarvoor ontslag van rechtsvervol ging Is uitgesproken, en wat aan- gaat de straf voor beklaagde Pliestélr een straf van 3 jaar, voor beklaagde De Meyier van 4 jaar gevangenis straf, beiden met aftrek van proven- tieve hechtenis. Vrijdag waren (ie verdedigers aaöj 't woord. Eerst pleitte mr. J. Kappey-| ne van de Coppello voor bekl. mr. Pliester, die in een lange rede de ver« schillende punten der dagvaarding oritiseerde en evenals voor de recht bank tot de conclusie kwam, dat de beklaagde zich niet opzettelijk oneerlijkheden schuldig maakte, zoo- dat hij behoort te worden vrijgespro ken. Mr. dr. R. J. de Visser trad voor] mr. De Meijler op, en drong ln eveneens uitvoerig pleidooi aan vrijspraak. Nadat het O. M. gerepliceerd liadj werd het onderzoek der zaak gesloten.. DIEFSTAL AAN DE HAAGSCHE TRAM. Het Haagt,i. uii Gerechtshof behan delde de zaak van F. G. van A., 31 jaar, gewezen controleur der Haag.; sche Tram, die voor de Haagscln rechtbank terecht heeft gestaan ter zake dat hij op 6 Maart als remise chef zich opzettelijk en wederrechte lijk had toegeëigend twee gulden in zilvergeld, welke zich met ƒ9.35 be- vonden in een zakje, dat hem ter hand was gesteld door den tram- conducteur W. Bluewink. Daar reeds lang geld werd vermist, waren kijkgaten gemaakt in het kan- toortje in de Frans Halsstraat, waar beklaagde als remise-chef fungeerde, Drie getuigen, die door die gaten hebben gekeken, hadden gezien, dal de beklaagde met een zakje naar den automaat ging, een beweging maakte alsof hij het zakje in de automaat wierp, doch het zakje in de hand hield en daarna naar een kluis in lokaaltje was gegaan. Vermoedelijk zou hij daar de 2 uit het zakje heb ben genomen. Men had beklaagde het zakje daarna niet in de automaat zien werpen. Later was echter het zakje in de automaat gevonden, met 2 te weinig er in. Ook bij andere re mise-chefs werden tekorten bevonden, maar van geringer bedragen dan bij dezen beklaagde. De officier van justitie had veroor deeling van beklaagde gevorderd tot acht maanden gevangenisstraf, doch de rechtbank had hem vrijgesproken, omdat de rechtbank aarzelde uit de gebleken omstandigheden de schuld vaii beklaagde af te leiden, aangezien vooreerst niet bleek, hoe het zakje in de automaat was gekomen, en in da tweede plaats bij den bedoelden con ducteur reeds herhaaldelijk tekorten| in zijn geldzakje waren bevonden,, zoodat de mogelijkheid niet was uit gesloten, dat die conducteur zich had| vergist bij de opgaaf van het bedrag, dat er in was. Ook bij andere remise-chefs deden] zich tekorten voor een ander remise-| chef stond ook onder zware verden king. Advocaat-generaal mr. Reitsma, re quisitoir nemende, betoogde, dat gronden voor de aarzeling van d« rechtbank niet van die kracht waren, welke de rechtbank er aan gehecht heeft. Dat er ook bij andere remise- chefs tekorten zijn geweest, bewijst niets de mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat meerdere schandelij ke misdrijven als het onderhavige] zijn gepleegd door anderen. Ook noemde advokaat-generaal het zonderling, dat beklaagde steeds te korten had van 1, 1.50, 2.50, I i en niet geregeld van 3 cts. of 14 cts of dergelijke bedragen, terwijl één o twee gulden en kwartjes, gemakkelij ker zijn te stelen dan aantallen een] ten. Advokaat-generaal kon dan ook tol geen andere conclusie komen, dan da| deze beklaagde en niemand ander!| het geld heeft gestolen. Eenerzijds wijzende op het gunstlj ;e verleden van beklaagde, anderzijds op het feit, dat beklaagde wist, dal hij het geld aan zijn kameraden ontj stal en hij voor zijn daad geen enkej le verontschuldiging zou kunnen aan] voeren, eischte advokaat-generaal vernietiging van het vonnis deq rechtbank en veroordeeling van klaagde wegens verduistering tot maanden gevangenisstraf. Beklaagde's verdediger, mr. J. v. d. Burcht van Lichtenberg, vroe( vrijspraak voor zijn cliënt, die geval len is als het slachtoffer van de dij rectie, die hem, naar pleiter's over] tuiging, ontsloeg, om zich schoon wasschen en te kunnen zeggen er nu nog tekorten zijn, ligt het. aai] de conducteurs en de remise-chefs. EEN VALSCHE MUNTER VEROOB] DEELD. Men meldt uit Antwerpen Voor de 4de kamer stond terecn Willem Grijphan, Duitscher van gs boorte, beklaagd van de vervaard! ging en uitgifte van valsche Nedeij landsche bankbiljetten van 25. Grijphan vertoefde sedert eenig weken in onze stad, voorwendend eene betrekking te zoeken als grij veur, toen hij den 27sten Februari j.l werd gearresteerd, omdat hij in dj herbergen met valsch papieren gelj had betaald. Het was goed nngf maakt. In de woning van Grijphan in Hoogstraat werden valsche munter werktuigen gevonden. Grijphan hield zijn onschuld v en zeide zelf die biljetten ln betali gen ontvangen te hebben. De wer tulgen, die men bij hem gevonden ht zouden dienen voor de uitoefenlr van zijn beroep van graveur. Hij werd niettemin veroordeeld eene gevangenisstraf van 5 jaren.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6