F, P. BEIGHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenfr?! Sport en Wedstrijden Kerk en School INGEZONDEN Rechtszaken Leger en Vloot Gemengd Nieuws MED;-.:-' .r.l.iNGliN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 16 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te T' -oren)laagst* 744.1 m.M. te .mg tot 'don' avond van 17 Juni: Windmatige Zuid-Westelijke tot Westelijken wind. Gesteldheid van 'de lucht: zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: lager. Barometerstand tb haarlem. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 758 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M.i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PEAOHTIQB SORTEERIKG Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 18 Juni Boogste gisteren 9 uur P. 68 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag te 19 uur F. 65 £2. brons. med. door den hoer P. Kruijer, 13. bronzen med. door den heer C. Giebels. 14. 1 kistje sigaren (100) door den neer Lasschuit, 15. 1 kistje sigaren (50, door den hoer In- pijn. Een bronzen med., ultgel. door den heer G. Balm voor de uit Haarlem èerstgetoonde duif werd gewonnen 4oor den heer C. Giebels.. VOORZICHTIGHEID BOVENAL 1 Er Is dezer dagen een vergadering gehouden van een feestcommissie. Dat is niets bijzonders. Feestcom missies zijn er veel, en haar verga- ospisgss züa legio. Maar deze commissie vond toch iets bijzonders uit: zij zou haar gasten, loden van een grooten Bona, een tocht per automobiel aanbieden. Na tuurlijk zijn daarvoor nog al eenige Van die moderne voertuigen noodlg, en dus werd opdracht verstrekt om een flink getal af te huren. Maar....: Maar het moet niet zoo hard gaan, zei plotseling een der bedacht zame. oude leden. 'n Auto gaat altijd hard, vonden de anderen. Ja, maar niet harder dan een rijtuig 1 zei de bedachtzame, en hij vond medestanders. Dan kunnen we wel rijtuigen nemen, meenden de automobilisten. Nee, 't moest in auto's, en toch niet harder dan een rijtuig, desnoods een met twee paarden.... En zoo geschiedde 't, ,dat besloten werd den stoet der auto's te doen voorafgaan door een rijtuig met twee paarden. Daar zullen de auto's ach ter moeten blijven. Onvoorzichtig, snel rijden is dus vanzelf uitgesloten. ^".een maar.... de heeren jji® in 't iia..iig moeten zitten, eon rijtuig be spannen met twee paarden, die ach ter zich voortdurend 't razend-makend getoeter en gepuf van vijftien auto mobielen hooren, die heeren zijn niet te bonijden. Een plaatsje in een der auto's dunkt mij veiliger dan een in 't rijtuig 1 DICK. Verzot tegen de poli tie. Maandagavond te holfti9n is onder hevig verzet en onder toeloop van èeri aantal nieuwsgierigen andermaal door de politie, thans door de agen ten Haven en De Vries uit het bier huis aan de Gierstraat no. 53 verwij derd en naar het politiebureau over gebracht de persoon J. Z., dezelfde, die in ons vorig blad vermeld werd. Hij heeft de agenten geschopt, ge trapt en den agent Haven bij do keel gegrepen, die daarop zijn sabel ge trokken en Z. menige gevoelige klap gegeven heeft. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Militaire Zaken. De reserve-le-luitenant Venema van het 10e regiment infanterie alhier, Is op 15 Juni 1.1. bij zijn korps onder de wapenen gekomen tot het vervul len van zijn verplichten werkelijken dst. De milicien J. F. D. van het 7e re giment infanterie uit Amsterdam, meer bekend onder den naam van „inktwerper" Is hedenmorgen naar Haarlem overgebracht teneinde voor den krijgsraad alhier terecht te staan. AERDENHOUT. Beestachtig. Zaterdagavond werd de politie al hier door eenige burgera er op op merkzaam gemaakt, dat op den Zandvoort8chen\veg onder do ge meente Heemstede een vrouw in zóo kennelijken stamt van dronkenschap verkeerde, dat zij midden op den weg als beest was blijven liggen. Deze vrouw, die op krukken springend langs de hulzen der ingezetenen om •en aalmoes vraagt, werd overge bracht naar het arrestantenlokaal, en Zondagmorgen 9 uur daaruit ontsla gen. Zondagmiddag half twee werd evenwel wederom de politie gewaar schuwd, dat op den Zandvoortschen- weg, nabij de bollenschuur van de firma Kersten, een vrouw met een paar krukken dronken op den weg lag. Het was dezelfde vrouw, die dus opnieuw naar het arrestantenlokaal moest vervoerd worden. VOGELENZANG. Da alhier gestationeerde spoorweg- overwachters Reedijk en Opzeeland worden begin Juli overgeplaatst naar Delft eu Keotel bij Schiedam. HAARLEMMERMEER. Door de auto G. no. 1282, eigenaar de heer J. van Veldhuizen te Amster dam, is op den Spaarnwouderweg, ln deze gemeente, een paard en wagen van den landbouwer van Schalk aan gereden. Da wagen werd bijna geheel verbrijzeld, terwijl het paard er zon der noemenswaardig letsel afkwam. De voerman was er juist in tijds afge sprongen, zoodat persoonlijke onge lukken niet plaats vonden. De scho- de enz. zal. naar wij vernemen, ln der minne worden geschikt. Zekere W. S., een alleenwonende vrouw, aan den Ringdijk, nabij de Lijnden, is door haar broeder, na een kleine woordenwisseling, op ergerlij ke wijze mishandeld geworden. De buren, die het ten slotte bemerkten, zijn tusschenbeideu gekomen en heb ben haar ontzet, waarna hij met veel moeite uit die omgeving werd verwij derd. Bij de politie Is van het voorgeval lene aangifte gedaan, die dadelijk een onderzoek heeft Ingesteld. Wanneer het Rijk de noodige sub- sldiën geeft zal te Hoofddorp vanwe ge de Holl. Mij. van Landbouw, een cursus ln paardenkennis gehouden worden. SLOTERDÜK, Bij twee veehouders zijn runderen aan miltvuur gestorven; op lost van den dlstricts-veearts worden de wette lijke voorschriften toegepast. Voor het voorbereidend militair on derricht, hebben zich 83 personen aan gemeld; voorzeker voor oen platte landsgemeente een flink aantal. H. M. de Koningin maakte Maan dagmiddag een korten rijtoer ln de omstreken van 's-Gravenhage. AUDIËNTIE GOUVERNEUR VAN SURINAME. De benoemde Gouverneur Yan Suri name zal aan hen die hem voor dienstzaken wenschen te spreken, daar.toe gelegenheid geven op Woens dag 15 en Dondsraag 16 r^LÜ ^5,, kens van des voormiddags half elf uur tot des namiddags één uur, in 't gebouw van het Departement van Ko loniën. (St.-Ct.) HULDE AAN H. M. KONINGIN EMMA.- Men bericht ons uit 's-Gravenhage: Op initiatief van de Commissie, welke in 1904 met medewerking van zoovele stadgenooten en onder deel neming der bevolking, aan H. M. de KoningBn-Moeder door het brengen eener serenade een a bulde-uitlng be reidde ter gelegenheid van Hare 25- jarige Inwoning ln de Residentie, heeft zich onlangs gevormd een co mité voor een stedelijke hulde-betoo- ging aan Koningin Emma, ter gele genheid van Haar aanstaanden 50- sten verjaardag. Het comité beoogt H. M. een gelukwensch ta doen toe komen ln den hartelijken vorm van een aubade, gebracht uitsluitend door Haagsche gemengde- en andere zangvereenlgingen met harmonie- en fanfare-begeleiding en geheel bedoeld en uitgevoerd als feestgroet aan de verjarende Vorstin, namens de Inge zetenen, door een keurkorps uit de zangers en zangeressen der stad. Een cantate zal worden uitgevoerd die voor dion feestdag speciaal ver vaardigd is door den toonkunstenaar den heer M. H. Van 't Kruijs, die te vens de taak der leiding van het uit gebreide koor, dat pl.m. 2000 deelne mers sterk zal zijn, welwillend heeft op zich genomen. Het instudeeren van den feestzang blijft aan de directeu ren der toegetreden zangverenigin gen en alleen de laatste repetitiën zullen door den componist worden geleid. De bekende Delftsche baritonzanger Bram van der Stap, heeft de vere rende uitnoodiging ontvangen, de solo-partijen in genoemde cantate te zingen. EXAMENS IN HET MELKEN. De Vereniging „Hollands Noor derkwartier" stelde ter bevordering van goed melken voor jongens en meisjes van 1520 jaar de gelegen heid open een diploma van bekwaam heid ln hot melken te verwerven. Aan dit melk-examen d r de Alkm. Crt. meldt, eenige u. geleden ge houden Is, namen 12 meisjes en. 17 jongens deel. van de deelnemers kwamen als gediplomeerde melksters of melker onder de koe van daan. De overige drie zullen echter nog heel wat melk- 1 essen moeten nemen vóór hun een diploma zal kunnen worden uitge reikt. MOORDAANSLAG. Zekere O. ln de Heisteeg te Arn hem heeft een moordaanslag ge pleegd op zijn vrouw. Met een beitel bracht hij haar drie zware verwon dingen in den rug toe. MOORD, Maandagmorgen is onder de ge- eente 8 walmen, nabij Brüggen (Duitschland), in een sloot gevo^cn het lijk van een manspersoon, zeke ren Straus uit Roermond, Straus had snijwonden aan den hals. De Justitie begeeft zich derwaarts, BEN EERLIJK MAN. Een koopman van Friesland kocht op de markt te Winschoten een paard voor 75 van den heer D. Post Csn., te Finsterwolde. Later ontdekt de kooper, dat, door H geldwlsselen, P. 1 10 te weinJ ghod ontvangen. Dit bedrag Is door den eerlijken hande laar bij den kastelein H.# alwaar de uitbetaling plaats had, gedeponeerd voor den heer P. Den IM— woord van huidei TOELATING Dr. J. A". H. v. d. BRINK. De St.-Ct. bevat het Kon. Besluit tot toelating van dr. Van den Brink als lid van den Gemeenteraad van Breda. SCHAEPMAN-MONUMENT. De onthulling van het Schaepmen- Monument voor het Groot-Seminarie iRijsenburg zal in de eerste helft van Juli plaats hebben. Een datum is echter nosr wet be paald. DE ERFGOOIERSQUAESTIE. Maandagavond heeft zioh op de Hli- versumsche Meent wederom een inci dent voorgedaan. Voor ruim .2 jaar stelde Stad en Lande een Ankeveensch ingezetene, Splinter genaamd, als hekwachter aan het Hilversumsche hek der Meent aan. Met ingang van Maandag was deze man op grond van loopende geruchten, dat hij met de Nieuwe Partij onder één hoedje speelde ontslagen. De meentmees ter Klaassen vervoeg de zich Maandagavond aan Splinter's woning, naast het hek staande. Daar de man niet thuis was, stond Splin ter's vrouw Klaassen te woord. Deze deelde haar mede, dat haar man ontslagen was; hij eischte de aan Stad en Lande toebehoorende gereed schappen, alsook den sleutel van het hek, dat toegang geeft tot de meent. De gereedschappen werden hem ge geven, de sleutel werd hem evenwel geweigerd. Klaassen scheen hierop reeds voorbereid te zijn. Hij haalde althans een nieuw slot te voorschijn, hetwelk hij aan het hek bevestigde. Splinter, die nu niet meer in dienst is van Stad en Lande, bewoont nu toch nog de aan dat lichaam toebe hoorende woning welke rechts van het hek staat en weigert het huls te verlaten. Links van het hek staat ook een huis, dat eveneens aan Stad en Lande behoort en dat door de op zichter van Nes der Nieuwe Partij bewoon dwordt. Van Nes' vader, die thans overleden is, bewoonde die wo ning als opzichter van Stad en Lan de. Hij liep naar de Nieuwe Partij over en bleef in genoemd huis wo nen, zonder dat Stad en Lande hem er uit durfde te zetten. Naar vernomen wordt, zal men Splinter, die zijne woning niet wil verlaten, met geweld hiertoe dwingen, op grond van bepalingen uit de Wo ningwet. Hierbij zal dan medewerking wor den verleend door den heer J. C. Gül- cher, burgemeester van Hilversum, in zijne qualiteit van hoofd der Hil versumsche politie. CONGRES VOOR VROUWENKIES RECHT TE AMSTERDAM. Maandagavond werd in Maison Couturier de aangekondigde receptie gehouden. Het aantal bezoekers was overtalrijk en hun uiteenloopende (doch eierlijke) kleeding en de Baby lonische spraakvermenging maakten een eigenaardigen indruk. Verschillende toespraken werden gehouden. Ook speelde de muziek Vele volks liederen. De opvoering van het fcooneelstukje „De raad der goden" had veel succes- NEDERLANDSCHE SLOEPEN AANGEHOUDEN. Reuter seint uit Willemstad, dat een Venezolaansch kustwachtschip op zee, bij Laveladecoro, door het los sen van schoten twee Nederlandsche sloepen „Marion" en „Carmita", va rende tusschen Aruba en Curasao, heeft doen stoppen, ze gedwongen naar Coro te varen en ze daar twee dagen heeft vastgehouden, terwijl al le brieven aan boord, die niet in mail- zakken waren gepakt, ln beslag wer den genomen. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De heer Henri Polak van Amster dam is te Parijs aangekomen als Nederland8ch vertegenwoordiger van de Nederlandsche diamantbewerkers op de Internationale Vereeniging van Diamantbewerkers, die Woensdag zal worden gehouden. Gewoonlijk houdt deze hare congressen slechts om de twee jaar, en zou het volgend con gres dus In Juni 1909 zijn gehouden. Maar de buitengewone omstandighe den in de diamantindustrie zijn oor zaak, dat dit jaar een buitengewoon congres wordt gehouden te Parijs, waar de internationale belangen dar diamantbewerkers zullen worden be sproken. MEVROUW EN DE DIENSTBODE. In de „briefwisseling" van de Voor hoede kan men het volgende lezen: Mevr. B. te H. U vraagt: „volgens de nieuwe wet zal een dienstbode, die zich verhuurd heeft en de godspen ning heeft aangenomen, er niet meer af kunnen door de godspenning terug te brengen. Doch wat moet de me vrouw doen, als ze toch niet komt?"- 't Antwoord oo deze vraag is.- 1 dienstmeisje is verplicht, wanneer ze niet komt, om de godspcnniing terug te geven, en bovendien de schade te vergoeden. Omgekeerd ook de me vrouw, wanneer ze een gehuurd meis je toch weer afschrijft. Voor de wet staan beide partijen dus volkomen lijk. Er is echter éen practisoh versohil: wanneer de mevrouw weigert de schade te vergoeden, dan zal 't dienst meisje haar voor den kantonrechter dagvaarden, die bij vonnis het be drag der schadevergoeding vaststelt. En daar er op de mevrouw wel iets te verhalen valt, zal 't meisje met dit vonnis wel steeds haar doel bereiken. Omgekeerd kan ook de mevrouw het meisje tot het geven van schade vergoeding dagvaarden. Doch of ze er toe zal overgaan? En of ze met eventueel vonnis practisch veel suc- 068 hebben zal? In den regel valt er zonder beslaglegging op bet loon niet veel op de dienstbode te verhalen. Eh 't is te begrijpen, dat een mevrouw hiertoe niet licht zal overgaan, te minder, wijl 't toch altijd om betrek kelijk kleine bedragen gaat. INBREKERS, Zondagnacht is ingebj-oken ln de Boldaten-cantine van het 7e regiment infanterie In de Oranje-Nassau-kazer- ne te Amsterdam. De dader of daders hebben zich toegang weten te ver schaffen door het Indrukken van een ruit, waarna toen gemakkelijk de veillgheidspen kon worden verwij derd. Slechts van één buffet de cantine heeft er drie Is da lade opengebroken en een nog niet bekend bedrag aan geld ontvreemd. ONGELUKKEN. Zondagmorgen had te Asten een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks 9 uur, toen de menschen uit de H. Mis en, kwam Juist een automobiel van de richting sluis 11 door het dorp gereden. Op den draai van het hotel Gltaels naar de markt, stonden een paar vrouwen met kinderen. Zij schijnen de auto wat laat opgemerkt te hebben, of waren in het onzekere, welken weg, naar Deurna of Meiel, deze zou nemen. Eindelijk weken èn vrouwen èn kinderen, èn auto, in dezelfde richting uit, en de aanrij ding was t-oen onvermijdelijk. Een Jongen van circa 8 jaar raakte er on- n werd bewusteloos opgenomen. Ook een vrouw werd aangereden, doch bekwam geen noemenswaardig letsel. De eigenaar, de heer v. D. uit Eind hoven, welke de auto zelf bestuurde, had deze spoedig tot stilstaan ge bracht, en ging onmiddellijk genees kundige hulp inroepen. Het jongentje is. vreeselijk aan het hoofd verwond en de toestand is ern stig. De knaap is naar het liefdehuls overgebracht. Bij het lichtleggen van luiken van het stoomschip „Mimmihom" to Rot terdam, zijn twee matrozen ln "het tien meter diepe ruim gevallen. Tezelfdertijd viel aan boord Yan het stoomschip „Zeeburg", liggende aan de Petroleumkade, te Gharlois, een bootwerker in het ruim. Alle drie werden zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht De 32-jarige boerenknecht Van Da len, ta St. Philipslaad, is overleden tengevolge van een trap van een paard, dat door hem in de weide was gebracht. Hij laat een jonge vrouw met twee Jeugdige kinderen na. EEN OPLICHTSTEL Sinds een tweetal weken worden verschillende verhuursters en ver huurders van kamerB te Amsterdam opgelicht door eens juffrouw, die zich Greta de Boer noemt, maar ook an dere namen en titels opgeeft. Zij gaat aldus te werk. Ze komt bij een kamerverhuurster, bespreekt heel knusjes den prijs, vertelt, dat ze een of andere betrekking heeft, waar zij iederen Zaterdag haar loon krijgt. Vraagt don, of de juffrouw haar voor een paai- dagen zij weet wel, dat vooruitbetalen gewoonlijk usance is, orediet wil geven. Zij doet zoo lief, vertelt dat zij haar eigen brood in eer en deugd verdient, haar moeder overleden ia, en haar vader als een booswicht haar mishandelde, en haar het leven thuis onmogelijk maakt. Kortom, de goedgeloovige juffrouw laat zich vertellen, met het gevolg, dat Greetje haar kamer krijgt. Dan moet zij schrijven; krijgt postzegels ter leen, vraagt tramgeld - alles komt Zaterdag terecht —eet en drinkt naar hartelust, brengt in een pakje of doek eenige toiletartikelen en een anderen rok mee de koffer komt later totdat de Zaterdagavond daar Is... Dan zegt zij gewoonlijk niets, en eerst wanneer de juffrouw om haar geld vraagt, weet zij met een kolos saal „flux de bouche" te verhalen, van de boosheid van haar patroon, die op staan den voet een zijner be dienden wegens diefstal moest wegja gen, zóó driftig was, dat hij Zater dagavond niet uitbetaalde, maar het Zondag of Maandag zal doen. Alle maal praatjes natuurlijk. Bij de eene Juffrouw duurt dat spel 4, bij de an dere 6 of 8 dagen. Maar het einde is altijd dat mej. Greta verdwijnt, zon der te betalen en de verhuursters voor een zeker bedrag worden opge licht. Zoo heeft deze Jonge dame al ka mers gehuurd van 8 gulden per week ■tot 60 gulden in de maand. Beeft Jm- koopen gedaan op naam van haar hospita, en wordt, naar men beweert, 1onh-eden door een Duit* scher als handlanger bijgestaan. Zondagochtend heoft de sluwe op- lichtster nog op do Keizersgracht haar slag geslagen. Daar kwam zij ook ,om kamers te huren, en terwijl zij even alleen werd gelaten, zag zij kans een zilveren dameshorloge, toe behoorende aan een der daar inwo nende dames, te ontvreemden. MILITAIR ONDERRICHT IN DRANKLOKALEN. Aangezien het Z. E. den minister van Binnenlandsche Zaken is ge ken, dat in sommige gemeenten het voorbereidend militair onderricht dikwijls wordt gegeven ln vergun- tilings- of verloflocaliteiten, welken toestand Z.E. niet bevorderlijk acht aan het doel, hetwelk de Drankwet nastreeft, zijn de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën uitgenoodigd den burgemees ters der gemeenten te verzoeken, zoo mogelijk, dat onderricht te doen plaats hebben in de schoollokalen, enz., daartoe kosteloos af te staan. DE OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. Naar vernomen wordt zullen van wege het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond, de volgende turners aan de Olympische spelen te Londen gt deelnemen. Vereenigingswedsbrijd. Concours déquipes); G. J. Wealing, E. Brouwer, J. Slier, A. d'Oliveira, J. Bolt, J. de Boer (monteur), J. H. A. G. Schmitt, J. J. Posthumus, C. J. L. Becker; J. II. Flfcimer, H. J. F. Thijssen, J. Stik- kelman, J. C. Goeckel (reserve), J. Goudeket, J, J. Iüeft, C, van Daalen, D. Jansen, A. Mok, R. J. C. Blom, M. Biet, H. N, van Leeuwen en S. Ko-. nijn. Personeele wedstrijd: G. J. Wea ling, E. Brouwer, J. Slier, J. Bolt, J. J. Posthumus, C. J. L. Becker, J. H. Fleiner, H. J. F. Thijssen, J. Stikkel- man, J. Goudekt, J. J. Kleft, C. vian Daalen, D. Jansen, A. Mok, R. J. C. Blom, M. Biet en H. N. van Leeuwen. De volgende Nederlandsche scher mers gaan naar Londen: Degen équipe: Mr. A. J. Labouchè- re, Deventer; luit. J. Doorman, Utrecht; lult. A. E. W. de Jong, Go- rinchem; luit. G. van Rossem, Utrecht luit. W. P. Hubert van Blijenburgh, Den Haag; F. Vigeveno, Amsterdam; 8. Okker, Amsterdam; M, Dwinger, Amsterdam. Personeele wedstrijd deg6n: De bo- engenoemde heeren, benevens luit. ter zee J. T. C. van Schrsven, Wil lemsoord, en M. J. van Loeben 8els, Nijmegen. Sab&iwedstrijd (équipe): luit. J. Doorman, Utrecht; lult. G. v. Rossem, Utrecht; luit. A. E. W. de Jong, Go- rinchem; luit. W. P. Hubexd van Blij enburgh, Den Haag; M. J. van Loe ben Seis, Nijmegen; jhr. mr. dr. W. H. de Beaufort, Utrecht! mr. A. J. Labouchöre, Utrecht, en F. Yigeveno, Amsterdam. Pers. wedstrijden sabel: Bovengen, acht heeren, benevens de heeren: luit. ter zee J. F. G. van Schreven, Willemsoord; L. van Minden, Am sterdam; luit. G. A. van Hulstijn, Amersfoort; luit. O.-I. leger R. L. A. Schoemaker, Breda. De vertegenwoordigers voor de flo ret zijn nog niet definitief aangewe- Hiervoor komen in aanmerking de heeren: F. Vigeveno, Amsterdam; S. Okkor, Amsterdam; lult. W. P. Hubert van Blijenburgh, Den Haag; luit. ter zee J. F. C. van Schreven, Willemsoord, en M. Dwinger, Amster dam, uit welk vijftal twee heeren ge kozen zullen worden. DE GRAND PRIX DE PARIS. De grand prix van 800.000 fr. over 3000 M. heeft weder plaats gevonden onder de gebruikelijke internationa le belangstelling op de renbaan van Longchamps en hoewel Vanderbilt's Sea Sick die dead heat aankwam met .Quinquette" in den „grand prix du Jockey Club" 81 Mei 1.1. niet uitkwam, evenmin als de Engelsche Derby-win ner Signorettina en de Oostenrijk- sche favoriet Karmentö, was de span ning In sportkringen toch zeer groot. Engeland zond „Sir Archibald" en Mountain Apple die 't tegen achttien Fransche renners moeten opnemen, maar Mountain Apple werd op 't al lerlaatst teruggetrokken, wegens een verzwering. Opnieuw haalde een Amerikaan- sclie stal, die van W. K. Vanderbilt, den prijs weg: North East met J. Chllds als berijder won met een hal lengte vóór P. House's Sauge Pour próe, jockey O'Connor en Gaston Dreyfus' Sonvigny (Jockey Redffó). Heel op 't laatst eerst toen Sauge Pourprée de leiding had en als win ner gold, echoot North East naar vo ren en won na moolen kamp. „Quin tette" had geen kans. WIELRUDEN. De gehouden wedstrijd van Parijs naar Brussel (410 kilometer) is ge wonnen door den Franschman Petlt- Breton, ln 15 uur 20 min. 85 sec. De Belg van Houwaert was een wielleng- te achter hem., NED. HERV. KERK. Beroepen te Sluipwijk ds. W. H. H. Dijkman te Rozenburg. Bedankt^oo» het beroep te Beek borgen (toes.) door ds. Jhr. J. L. A. Martens van Sevonhoveo te Eerbeek te Donkerbroek en Haule door den hoor Y. B. Kalma, cand. te Mant» gum. CHRIST. (1EREF. KERK. Beroepen to ^nsterdam. ds. H. Beé> kamp te Arnhem. TECHNISCHE HOOGE* SCHOOL. Geslaagd voor het propaedeutlecïj examen civiel ingenieur de heeren J, H. Blok, C. G. Krayenhoff von M Leur en S. Netto. VRIJE UNIVERSITEIT, Geslaagd voor het semi-candidaaté» examen theologie de heer J. A. Berg» huis. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Het pnopaedeutiscü examen in de godgeleerdheid ls dooi de heeren D. de Man en J. R. de Bus sy cum laude afgelegd. Lolden. Eerste Natuurkundig exa. men de heeren M. Bakker, M. Dulj» ster, H. A. J. Muller. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie deü inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk.: Haarlem, 15 Juni 1908. Aan de Redactie van Haarlem'» Dagblad: WelEd. Heeren! Het bestuur der Haarlemsche Hab» delsvereenlging verzoekt u beleefd, ln' het belang der neringdoenden het vol gende te plaatsen: Om de twee jaar, in de maand Junl^ bestaat de gelegenheid tot aangifte als kiezer voor de Kamer van Koop» handel en Fabrieken. Vareischte is, dat men minstens 18 achtereenvolgende maanden bestuur der of medebestuurder is geweest, Itf een zaak van handel of bedrijf. De aanvraag moet schriftelijk ge» sclileden, het daarvoor benoodigde formulier ls gratis te verkrijgen aas' het Stadhuis, afdeeling, hoek Zijl straat. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens het bestuur der H. H. V., DE SECRETARIS. ONTVOERING EN DOODSLAG. Maandag werden voor de rechtbanS te Assen de volgende zaken met ga- sloten deuren behandeld: De 51-jarige Frens A., ontslageb vader In het weeshuis der hervormds' diaconie te Assen, die een 17-jarige vrouwelijke verpleegde ontvoerde,- Eisch 2 iaar gevangenisstraf. De 16-jarige Hendrik B., te Wederw borg, die in den avond van 10 Mei deb 17-jarigen R. Kinds in den arm sneed waardoor de slagader y/erd getroffen' zoodat K. na eenige oogenhlikkeA overleed. Eisch 2 jaar gevangen!»* straf. In beide zaken trad als verdediger op mr. J. T. Linthorst Homam, te Assen. Blijkens bij het Departement vaA Marine ontvangen bericht ls Hr. M&j pantsarschip „Piet Hein", onder b^< vel van den kapitein ter zee W. vatf Voss, 15 dezer van Christianla ver» trokken. OP HET SCHAVOT. Van een roerend tooneel op het schavot maakt de Russische „RetaJ^ melding. De tijdelijke krijgsraad te Kieff had twee Jongelieden, Trojanow en Sa- roeben, tot den dood door den strop veroordeeld. Trojanow was reeds naar Siberië gedeporteerd ge» weest, doch wist van daar te ontko» men en leefde sedert van diefstal^ Voor een gewapenden overval werd hij thans ter dood veroordeeld. HIJ wachtte koelbloedig zijn noodlot id de gevangenis af. Toen in den nacht vóór de terechtstelling de priester voor hem verscheen, liet hij zich lijd zaam de biecht afnemen, 's Ochtend» betrad hij bedaard de binnenplaat^ van de gevangenis, waar het schavot was opgericht. De belde ter dood ver» oordeelden werden door een sterk militair eordon omgeven. Voor dea galg bleef Trojanow plotseling ontzet staan. Hij had den beul herkend; hei bleek een van zijn beste vrienden te zijn, met wien hij de gevangenis had gedeeld en die zij nbroeder in 't lij den in Siberië was geweest. Hij kon' de gedachte niet verdragen, dat zijn vriend van vroeger thans zijn beul zou worden. ,Je bent beul geworden," riep Tro» janow hem toe, onder het uitstooten van een vloek. Hij vroeg den directeur van de ge vangenis, zichzelf den strop om den' hals te mogen leggen. Het werd niet toegestaan. Do omstanders waren diep getroffen. De ambtenaar, die t doodvonnis moest voorlezen, viel In onmacht. Ook de politiechef kon het tooneel niet meer aanzien; hij keerde zich om. Op hetzelfde oogenblik deed de beul zijn werk. zonderling graf. Ben vreeselijk ongeluk is voorge vallen ln het fort Kalser Wilhelm, bij Straatsburg, waar men een put ln dé rots aan 't graven was. Op een diepte van 56 meters ls dé „kroon" ln staal, dienende om deü put te boren, gebroken en men kon onmogelijk de stukken ophalen. Man besloot toen se te verbrijzelen fefj middel v«to een onioloffina. Omtreal

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2