Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijden INGEZONDEN Uit de krbeiderswereld Koloniën PersGverzicht Kerk en School Rechtszaken Uitlotingen. Stoomvaartberichten o Meppol, een bus niet vluchtige stof fen openen. Door de gassen, die er iiit opstegen, eerden ?e min of meer bedwelmd. Èen b,?t knechten, Koras- lte fclkkeos, werd «ff zóó onpasselijk Jöor, d4 geneeskundige hulp moest Wordeü ingeroepen. Da man, die pas sedert een maand gehuwd was, is Maandagavond over leden. Woensdag werd door de Rotterdam- !iohe Lloyd uit Marseille, waar haar itoomschlp „Rindjani" op de uitreis s aangekomen, het bericht ontvan gen, dat de gezagvoerder van dien podem, kapitein J. Sharp, een der oudste gezagvoerders der Maatschap- Pij, tusschen Lissabon en Tarifaover boord geslagen en verdronken is. De porzaak van het ongeval werd voor alsnog niet gemeld.- HET SOCIALISTISCHE KIF.S- RECHTCOMITé. De secretaris va-n het Uieprechtooral- tó schrijft aan „Het .Volk0: Het dagelijksch bestuur Yan het Ne- derlandsch Comité stelde den uit slag vast van de stemming, in zake de voorstellen betreffende de ojtfief- fing van het comité. Aan de stemming namen deel drie landelijke bonden, elf plaatselijke co- mitó's en drie plaatselijke vereenlgin- gen, die gezamenlijk uitbrachten 63 Stemmen. De beide eerste voorstellen van het Uitvoerend Comité werden aangenomen met 50 tegen 3 stemmen en de beide laatste voorstellen met al- gemeene stemmen. We herinneren er aan dat bedoelde vier voorstellen waren. 1. Het Nederlandsch Comité wordt opgeheven en wel onmiddellijk. 2. De Plaatselijke Comité's worden als zoodanig ontbonden. 3. Het geld dat nog in de algemee ns kas is, wordt afgedragen aan de 8.D.A.P., onder voorwaarde dat deze de lasten en baten van 'tNederlondsc-h Comité volledig overneemt en 't voor- deelig saldo uitsluitend wordt be steed voo rde kiesrechtactie. 4. Het archief van 't Nederlandsch Comité wordt mede afgedragen aan de S. D. A. P. EEN VROUWELIJK TRIO. Sinds geruimen tijd miste de heer Broeckx, firma Leiter-Nypels, Groote Btaat, te Maastricht, op onverklaar bare wijze geld uit de brandkast, die ln zijn privé-kantoor stand. Zondag deponeerde hij in de brandkast een gemerkten rijksdaalder, die Maandag weer uit de brandkast verdwenen was. Onmiddellijk stelde de gemeente politie 'n onderzoek in, en deed huls- zoeking ln de kamers van het mei- tlen-personeel. Wel werd er niet de Vermiste rijksdaalder gevonden, doch verschillende luxe-artikelen kwamen te voorschijn. In verband met deze vondsten werden gearresteerd de 3 gezusters E., allen bij den heer Broeckx in betrekking, het jongste paeisje, 15 jaar, als loopmeisje, de beide oudsten, resp. van 20 en 22 jaar, als dienstbode. Het trio is voorloopig ln het politiebureau opgesloten. De vermiste rijksdaalder is bij een winkelier in de Gi'oote Staat in be slag genomen, bij wien hij in betaling was gegeven. M. F. BOONZAJBR. Woensdag is te Gorinchem in den ouderdom van 85 jaar overleden d9 heer M. F. Boonzajer, oud-notaris, oud-wethouder van die gemeente, oud-lid van de Provincale Staten van Zuid-Holland, eerelid van het hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen, mede-oprichter van ie Broederschap van Candidaat-notar rissen en eerelid van het hoofdbe stuur van laatstgenoemde vereeni- giug. DE PRINS IN HET BUITENLAND. Betreffende het buitenlandsch ver blijf van Prins Hendrik kan het vol lende worden medegedeeld. De Prins is Maandag met de groot hertogelijke familie van Oldenburg op het jacht Lensahn de reis begonnen naar de Noorweegsche wateren. Den 26en Juni e. k. zai het pantserschip „Van Heemskerck", dat in die wate ren oefeningen houdt, te Bodö komen de, alsdan den Prins aan boord ne men waarop Z. K. H. met de „Heems kerck" de reis naar het vaderland te rugmaakt, regelrecht vertrekkende naar IJmuiden in welke haven het schip den len Juli hoopt aan te ko men. Van daar zal Z. K. H. zich ver moedelijk naar Den Haag begeven, ten einde met de Koningin 2 Juli te genwoordig te zijn bij de Delftsche taaskeradefeesten. EEN REDDINGBOOT. In een te Montreal (Canada) ver schijnend blad, de „Family Herald and Weekly Star", leest men een ar tikeltje over een reddingboot van Ne- derlandschc vinding, gebouwd door C. J. F. de Vos, te Rotterdam. Het voor deel der nieuwe boot wordt niet ge zocht in een buitengewoon model, maar in de gebruikmaking van nieuw materiaalgevlochten tesnen dien tengevolge Is het vaartuig buitenge meen sterk, het kan niet zinken, en ja zeer lichtten slotte is het goed- kooper. Het artikeltje in het Canadeosche blad bewijst, dat deze Nederlandsche uitvinding reeds zijn weg over de we reld neemt. ONTVREEMD. Bii een bewoner van den Ouden Enghweg te Hilversum zijn een 19 stuks tafelzilver ontvreemd. VEILING LANDGOED. Woensdag werd te Hilversum ln publieke velling gebracht de huize „Berkheido", aan de Van Hengeliaan jddaar. Voorloopig bracht dit fraaie landgoed, hetwelk vele Jaren werd bewoond door wijlen den heer B. Heldring, bij opbod en afslag op de spm vaü 100,804. In de vellconditiën wad bepaald, dat de plokpenning al leen werd uitgekeerd indien het per ceel waarvoor de plokpenning Js uit geloofd definitief ln koop wordt toe gewezen. Vele aanwezigen protesteer den hiertegen en verlieten de «iaal.- PSEUDO-INBREKERS. Door een zetkasteleln te Arnhem werd bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem was ingebroken en f215 ontvreemd. Een onderzoek bad tot resultaat, dat de kastelein en zijne vrouw bekenden een valsche aangif te te hebben gedaan. De sporen van braa kwaren door hen zelf gemaakt. Pe oorzaak is een tekort, dat de kas telein niet kon bijpassen. STEENKOLEN. Xn de omgeving van Winterswijk wordt het boringswerk naar steenko len voortgezet. Met den kleinen boor toren, die nu te Haaksbergen ge ïnstalleerd wordt, is op een diepte van 870 M. alleen zandsteen aange troffen. Thans zal met een grooten boortoren uit Heerlen het werk wor den voortgezet. Men kan dan een diepte van 1200 15Ó0 M. bereiken. BALDADIGHEID. Dinsdag hadden een paar jongens de aardigheid!?) een brandende luci fer te wei-pen in de brievenbus staan de op de Groest hoek Stationsstraat te Hilversum. De politie bluschte het vuur doch kon niet verhinderen dat 6 brieven verbrandden. EEN HAARZIEKTE. In de raadsvergadering te Sohöne- berg bil Berlijn is de burgemeester ge ïnterpelleerd over de microscopie, de besmettelijke haarziekte, die daar on der de schoolkinderen heerscht. De burgemeester deelde mede, dat de ziekte in het groote Antoniusstift was uitgebroken en zich van daar over andere scholen verspreid had. Er zijn veertig dokters aangenomen, om de ziekte met kracht te bestrijden. Donderdag zal men met het onder zoek van de leerlingen beginnen. Uit naburige gemeenten komt het be richt, dat "de ziekte zich ook daar ver toont. Geheimraad prof. His, op dit gebied de ervarenste geneesheer ter wereld, leidt den veldtocht en heeft dringend geraden, om onverwijld maatregelen te nemen, ten einde de ziekte in haar begin te 'stuiten. Het is geen gevaarlijke ziekte, maar eene „schoonheidsziekte". De jongens (bij meisjes vertoont zij zich nog niet) zien er uit als „schurftige schapen". De burgemeester heeft zich met het magistraatscollege te Berlijn in ver binding gesteld, om de verspreiding van de ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan. Zoodoende mag men hopen, een groote epidemie te voorkomen. De gemeenteraad keurde ten slotte eenstemmig het gevraagde erudiet tot bestrijding van de ziekte goed. DE MOORD TE AKEN. De moordenaar van de op zoo vree- selijke wijze om het leven gebrachte Laura Klinkenberg, schijnt inder daad te zijn, de te Hamburg gearres teerde Frans Dreuw, die sinds een 14-tal dagen in de Akensche gevange nis opgesloten is. De onderzoekings- rechter heeft Dreuw met een 17-tal getuigen geconfronteerd. Het getui genverhoor was voor D. hoogst be zwarend. Enkele getuigen moeten be slist in Dreuw den man herkennen, die enkele uren Yoor den moord met Laura Klinkenberg is gezien. Een an der getuige, die Dreuw niet kende, haalde zelfs uit een aantal fotogra fieën de foto van Dreuw uit, den man die het laatst met de vermoorde ia gesignaleerd. Dreuw zelf ontkent met alle kracht schuldig te zijn aan den moord, en beweert Laura Klinkenberg nooit te hebben gekend, ofschoon een paar getuigen den verdachte meermalen met Laura Klinkenberg hebben ge zien. EEN GEVAARLIJK BEROEP. In den Nymphenburger Volksgarten te Munchen is de leeuw Negus bij een worstelwedstrijd op zijne tem- ster Tilly Bébé aangevallen. Hij sloeg een klauw op haar borst, hield hare hand met den anderen vast en wilde haar den strot afbijten. De temster gaf het dier een slag tegen den muil, schreeuwde het luid toe en wist zich los te wringen. Zij kwam geheel bebloed uit de kooi. Den volgenden avond werd het ge vaarlijke nummer in de leeuwenkooi herhaald. Want anders, zoo zeide de dierentemster, vooraf tegen het pu bliek, zou de leeuw merken, dat Ik bang voor hem was. WERKLOOSHEID. Er wordt in Transvaal sterk ge klaagd ever werkloosheid onder de inheemsche blanke bevolking. Een predikant merkte in de „Volksstem" naar aanleiding hiervan het volgen de op „Toen een paar weken geleden eeni- ge rijke Johannesburgsche dames aanboden, fatsoenlijke Afrikaansche jonge dochters als dienstboden in huis te nemen tegen 3 a 4 pond sterling per maand, verscheen op de daartoe g8dane oproeping eener oommissie niet één enkele. Toon eenigen tijd geleden de Re geering een aantal mannen uitzond naar den asnleg van de Kimberley Bloemfontein spoorweg, keerde het grootste deel bijna terstond terug, zeggend „het werk is te zwaar, de verdiensten te min." Nu de mijnen aanbieden blanke ar beiders in dienst te nemen, lezen we helaas I ook al weer, dat het grootste deel èn ongeschikt Is, èn te spoedig het werk opgeeft. Wanneer de Regee ring of de een of andere municlpali- telt werken laat tegen natuurlijk een laag loon, Is het al spoedig gebleken, dat de meesten niet werken willen. De ondervinding, die èn door de ver- eenlgingen, èn aoor de mijnen, èn door de Regeering ia opgedaan, krijgt bijna elke privaat persoon, als bij blanke werkkracht Boekt. Een paar dagen gaat liet goed, waar dan wordt het werk of steent gedaap, öf is h?t loon te laag, of is de arbeider Woe. Ten winate, dat is mijn ondervinding. Men versta mij Wel. Ik wil niet zég gen, dat er ondér de werkloozen niet Ook een aantal gevonden worat, dat trots alle moeilijkheden, gering lóoh én aanvankelijke onbekendheid met het werk blijft doorwerken, maar als regel kan gerust gezegd worden de werkloozen vragen om werk, maar als men bet hun geeft, daü doen zij het slecht, zijn ontevreden en houdén na heel korten tijd weer op." ROOVERBENDEN, In het district Triiep heeft een Ser vische bendé hot dorp Masjioótsjista. overvallen. Den dag daarna deed dezelfde bende een aanval op den begrafenisstoet, die het stoffelijk overschot van een der gedooden ten grave droeg. Ver scheidene menschen werden gedood. Een andere bande deed onderwijl een inval in het dorp Sekirtskize voer de vijf aanzienlijke burgers weg, worgde hen en verminkte hun lij ken. Ook van andere plaatsen komen berichten van wandaden van Servi sche benden Men is begrijpelijkerwijze in het vorstendom óver al deze dingen niet gesticht. Vooral zijn de Bulgaren er gebelgd over, dat een paar benden door Servische officieren werden aangevoerd. De grensbewaking is nu verscherpt, maar 't is de vraag of dat voldoende helpen zal, want het is bij na ondoenlijk de grens zoo_ te bewa ken, dat nergens een bende door kan glippen. In de Bulgaarsche per6 gaan hier en daar stemmen op om ook Bul gaarsche benden uit te rusten en die Over de Servische grens te sturen. De regeering schijnt echter geen ooren ve hebben naar dergelijke plan nen on dat is maar goed ook, waut de spanning tusschen Bulgarije en Servië is toch oJ erg genoog. Als de wensch der Bulgaarsche heethoofden vervuld werd, zouden morgen wel licht het Bulgaarsche en het Servi sche volk gewapend tegenover elkan der staan. Maar zoo ver zal het voorshands nog wel niet komen. Ten minste zoolang het huidige kabinet aanblijft, dat van geen oorlogsverkla ring aan Servië wil weten. Minister Paprikof heeft intusschen een krach tig vertoog ingediend bij de Servische regeering. DUBE WINDVLAAG. Bij Buffalo (New-York) bevindt zich een groot kamp van de staatsmilitie. Zaterdagnacht werd deze tentenstad bezocht door een geweldigen storm, die veel verwarring en vernieling aanrichtte. Vele hooggeplaatste offi cieren, o. w. de opperbevelhebber ge neraal Grant, moesten den verderen nacht onder een startregen in het open veld doorbrengen. Dit was ech ter het ergste niet. Ook het tentver- blijf van den kwartiermeester werd ondersteboven geblazen. Van den aan wezigen geldvoorraad werd 25,000 dollars in papier door den wind ge pakt en door het kamp verstrooid. Of- Bcboon het niet ontbrak aan ijverige zcekers, is het mesrendeel van dat geld niet terechtgekomen. MINDER HUISELIJK 1 Een Noor6ch blad spreekt er zijn leedwezen over uit, dat koning Haa kon de democratische trekken, die hij vertoonde toen hij pas den troon had bestegen, langzamerhand gaat afleggen. Een der bewijzen meent het blad te vinden in de teksten der tele grammen, die de Koning sedert de troonsbestijging heeft verzonden. Er ls een wijziging ln den stijl der tele grammen merkbaar, die er op wijst, dat de Koning zich hoe langer hoe meer op zijn gsmak voelt in zijn pur peren mantel. In 1905 heette het in een telegram „Ik zend u mijn hartelijken dank en den dank mijner vrouw en groet u van harte. Haakon." In 1906 verliest de stijl aaü huise lijkheid „Ontvangt den hartelijken dank van mij en de Koningin en zijt van harte gegroet 1 Haakon." Ook in 1906, maar later ln het jaar, wordt een telegram gezonden van de zen inhoud„De Koning en de Ko ningin zenden hun hartelijken dank voor den toegezonden groetDe se- cretaris van net kabinet." En in 1908„Hare Majesteiten de Koning en de Koningin zenden hun hartelijken dank voor den toegezon den groet. De secretaris van het ka binet." BERGEN. De Kennemer Sportclub had Woens dag een meeting uitgeschreven voor draven, en er was een tamelijke op komst. Do baan was goed, doch door den regen niet bijzonder snel. Het programma bevatte een Record, een Prljzendraverij en twee Heats. Dagobert won zijn eersten prijs in ons land, alhoewel zijn gang nu niet die is van een model-draver. Rapid Boy moest eenige record seconden opofferen, doordat Sieg fried een paar maal er uit w#.s. De heer Wassenaar heeft een goed paard aan Siegfried, doch het is jam mer, dat dit paard coraard ls. De heer Bultman had het genoegen met Talliens Pride de heat voor Ne derlandsche paarden te winnen. Tal liens Pride loonde duidelijk over vol doende snelheid te beschikken, doch als dit paard „in partij" komt met an dere dravers gaat het meestal over in galop. Vauban werd winner van de 2e heat. Het zeldzame geval deed zich hierbij voor, dat de bookmakers geen „plaatspaard" behoefden uit te beta len, aangezien in de derde heat al de mededingers werden gedisqualifi- eeerd wegens onzuiver draven. De tweede en derde heat was gewonnen door Chlnère, die 100/1 genoteerd stond. Vent d'ouest scheen niet te willen aanpakken zooals wij dit van hem gewoon zijn. Het laatste nummer werd geloopen in een zware stortbui. Was dit niet het geval geweest, don ware wellicht The Surrogate winner geworden. Be gedetailleerde uitslag ls alfi volgt: gomer-brijf Recorildraverij. Mini- rafun afstand 8200 Meter. 1. Dagobert, 8290 M., Alkema'de, ln 5.&1A>. 2. Artillerist, 8230 M., Schippers Jr., ifi 5.184/5. 3. Brunhildeneteib, 8200 M., J, 'dë Boer, in 6.212/5. Junl-prijs. Heatdraverij. Min. stand 1600' M. 1e. Heat 1. Beatrix, 1700 M., Doelemaü 2.663/5. 2. Talliens Pride, 1660, Bultman in 2.671/5. 8. Bertha Em11, 1776, Ockhorst, In 2.59 4/5. 2e Heat 1. Talliens Pride in 2.648/5. 2. Beatrix In 2.54 4/5. 8e. Heat 1. Talliens Pride in 2.548/5. 2. Bertha Emil in 2.653/6. Kranenburg-prijs. Prijzendr averij voor Nederlandsche paarden van 3 Jaar. Min. afstand 16ÖÓ M. 1. Rapide Boy, 1680 M., Ten Hoge. 2. Siegfried, 1650 M., J. F. de Boer. 8. Letta, 1600 M., Snoeck. Toelast-prijs. He at-draverij. Handi cap. Min. afstand 1600 M. Ie. Heat The Surrogate, 1650, Schippers Sr. in 2.38 2/5. Dops, 1650, J. G. de Boer, tn 2.39. 2e. Heat 1. Chimère, 1625, Pronk, in 2.36 8/5. 2. Vauban, 1675, J. F. de Boer, in 2.381/5. 8e, Heat Eerstaankomende Chimère in 2.39 4/5. 2e. Vent d'Oeust, 1700 M., in 2.40 8/5, gedlsqualificeerd wegens onzuiver draven zoodat Vauban ln dit nummer winner werd, doch volgens reglement moeten 2 heats gewonnen worden, zoodat Vauban nog een vierde heat alleen over de baan ging, en daar door definitief winner werd. ZWEMMEN. Naar de Tel. verneemt, zullen de heeren Ed. Meijer on P. L. Ooms, le den van De Jonge Kampioen te Am sterdam, deelnemen aan dan op Za terdag 27 dezer te houden wedstrijd door Londen, van de Richmond-sluis naar Blackfriars Bridge, een afstand van ongeveer 24 Kilometer. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet- geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het bericht in uwe courant, betreffende een nade rend gevaar, door de Amsterdamsche loge Eendracht medegedeeld, nxem ik de vrijheid, u te wijzen op de ontzet tende overdrijving, waaraan de be richtgever zich schuldig maakt. Om ons eens tot mmboonen te bepalen diene' dan, dan op 30 kilogram rum- boonen eene hoeveelheid van een hal ven liter rum voldoende is, om een smakelijke bonbon te verkrijgen. Nu gaan er veertien rumboonen in een onsbij berekening komt men dus tot ruim een tienduizendsten liter xoxm per boon of 15 tienduizondsten liter per ons. Dit geldt nog voor goe de kwaliteit. Pabrikanten van ordi naire waar gebruiken in de plaats van rum, een soort rum-essence, dat met zoo weinig mogelijk alcohol wordt aangewend, omdat de prijs daarvan voor dit artikel te duur ls. Bovendien wordt de rum in de kokende suiker vermengd, waardoor bij het gieten ln de vormen nog een goed deel alcohol vervliegt. Wanneer dus iemand de hoeveel heid van twee glaasjes Jenever zou willen verorberen, zou hij daartoe zes kilogram rumboonen moeten op peuzelen. Vermoedelijk zou hij door het laat ste eerder last van zijn maag krijgen dan door de hoeveelheid rum, daarin vervat. Andere likeur-bonbons bevatten nog minder alcohol. Ik geloof dan ook, dat het zeer ma tig gebruik van likeur-bonbons, waar medé niet geknoeid kan worden, te verkiezen is boven het snoepen van ordinaire soorten fondants, crèmes, of hoe men die lekkernijen ook moge noemen, welke dikwijls uit zeer ver dachte ingrediënten worden samenge steld. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend Koninkl. Nederl. Fabriek van Suikerwerken, Chocolade en Likeuren, vroeger De Bont Leijien. L. A. J. DE BONT, Dir. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Dinsdag had te Parijs eene bijeen komst plaats van het Comité van de Internationale Vereeniging van Dia mantbewerkers met de afgevaardig den van de Fransche en Zwitserache vereenigingen, Holland en Belgis wa ren vertegenwoordigd door Henri Po lak en Groeser, president en secreta ris van de Internationale Vereeni ging. Men besprak den toestand der dia mantindustrie in verschillende een- tra en de aan te nemen houding te genover de tegenwoordige malaise. Ofschoon er nog geen beslissing op het oogenblik genomen is, kan toch reeds verzekerd worden, dat ipen be sluiten zal een .internationaal mini mum-tarief aan te nemen op den grondslag der prijzen, geëischt door den A. N. D. B. Deze beslissing zal dan nog moeten goedgekeurd worden door de Fran sche ep Zwitserschevereenigingen, die hier waarschijnlijk op in zullen gaan, ofschoon de Franscne en Zwit sers che minima tegenwoordig iets hooger zijn. GENERAAL VAN DAALEN. Dato 18 Mei wordt aan de „Bumatra Post" uit Koeta-Radja c.a. gezchre- ven, dat men op de Vólgende wijze uitlnp heeft willen geven aan de ge dachten, die allen Vervulden nu geüe- i-aal Van Daalen zou vertrekken. „Te Koeta-Radja namen eenigen hét initiatief, om na te gaan, of men al dan niet van de gevoelens, die al len vervulden nu generaal Van Daa len 2ou vertrekken. Langs telefoon- en telegraafdraad werden de uithoeken van Atjeh be- x'eikt, om de meening der ingezetenen dienaangaande te weten te komen. Het resultaat was schitterendvan alle kanten kwanAm bewijzen van in stemming met het denkbeeld, dat. na der wérd besproken in eene vergade ring van ingezetenen, daartoe den I7den Mei ill de sociëteit te Koeta- Radja belegd. Met algemeene instemming werd daar besloten, dat eene commissie zoü worden afgevaardigd, die aan mevrouw en generaal Van Daalen het groot leedwezen der ingezetenen zou betuigen over hun aanstaand ver trek, hen tevens daarbij uitnoodigen- de tot een afscheids-maaltiid deze commissie zal bestaan uit 2 particu lieren, 2 ambtenaren en 2 officieren. Maar tyet voornaamste besluit der vergadering was het volgende Overwegende, dat door den anonii?- men lasteraar „Wekker" getracht is een blaam te werpen op generaal Van Daalen, door hem te beschuldigen van „vandalisme" en door hem yoor te stellen als de wreedaard, die vrouwen noch kinderen spaarde, in één woord, als de man, die het zwaard misbruik te, besloot de vergadering, dat na mens alle ingezetenen van Atjeh en Onderhoorigheden den generaal een stoffelijk blijk van hoogachting en sympathie zou worden aangeboden, en dat zulks zou bestaan in een eere degen, eene demonstratie tegen alle lasterlijke aantijgingen, in de eerste plaats echter als getuigenis van waar deering voor de eerlijke en ridderlijke wijze, waarop generaal Van Daalen gedurende twaalf achtereenvolgende jaren als soldaat het zwaard heeft ge voerd, een laatste betuiging van sym pathie voor den man, die van óns gaat als chevalier sans peur et saus reproche." CELEBES. Aan de „Soer. Ct." wordt dato 18 Mei uit Makasser geseind Bij eene poging tot oplichting van eenige beruchte koppensnellers op den 2den dezer werd de daartoe uit Kendari gezonden patrouille door de bende met blanke wapenen aangeval len. De bende liet 6 gesneuvelden met wapens in onze handenonzerzijds werden gewond levensgevaarlijk 2 in- landsche fuseliers en één onbedui dend. RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET. De Standaax'd schrijft: Op onze beeldspraak in zake de re constructie van het Kabinet, on-tvin- we allerlei bescheid, dat niet ter zake doet. Dat beeldspraak nooit op alle punten doorgaat, weet ieder. Omnis similitudo claudlca/t, verklaar den de Romeinen reeds. Dat het geko zen beeld voor de besproken personen min eervol was, is een opmerking die altoos geldt, zoo dikwijls men iets geestelijks in beeldspraak, aan het stoffelijke ontleend, weergeeft. Zij die zich aan deze n-aieve opmerking waagden, zullen wel even ongunstig oordeelen over de beeldspraak van Christus als een Lam, of als een Wijn stok. Bovendien, de naam van Kabi net deed in easu vanzelf de beeld spraak aan de hand. Doch hoe dit aij, dat alles doet er niets toe. Het hoofdpunt, waarom 't te doen was, wordt er zelfs niet door aangeraakt, en op het hoofdpunt bleef dan ook alle tegenspraak uit. Onweersproken bleef, voor zoover ons bekend, dat negen personen nog geen Kabinet zijn, en het eerst wor den door het regeeringsprograan. Onweersproken bleef, dat dus een Kabinet van Rechte, dat met geen Rechtsch program Optreedt, abnor maal optreedt. Onweersproken bleef, dat dit Ka binet, als het, bij kentering yan do meerderheid in de Tweede Kamer, tn 1909 een principieel Kabinet zal wor den, dan ook gereconstrueerd zal moeten worden, zoadat dezelfde per sonen wederom een kabinet vormen, maar dan met een principieel pro gram. Het verschil tusschen constnictie en reconstructie van het kabinet is alzoo zuiver omschreven, als niet hangende aan de personen, maar als hangende aan het verschil van pro gram. Het program waarmee dit Kabinet optrad, is geen program van begin selen, en het kan alleen tot i909 dienst doen. En eerst als in 1909, bij gekenterde Kamermeerderheid, dezelfde perso nen ln de Troonrede een program, dat de Rechtsche beginselen wil uit werken, hebben afgekondigd, zal de normale staat van zaken terugkeeren, en zal het Kabinet zijn eigen vlag ontplooid hebben. Hiermee Is ook dit punt van ver schil in 't reine gebracht, en ls ver dere discussie hierover overbodg. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Candidaata rechtsweten schap W. S. Unger. Doctoraal rechtswetenschap J. R. L. Jansen, C. Carsten en me. M. van Leljden. Candidaat wis- en natuurkunde mej. Th. Th. van Embden. Propaedeutisch Godgeleerdheid F. J. Los en J. C. Roose. Groot ambtenaars examen de heer W. Stelnbach. Voorbereidend ex. Ned.-Ind. adm. dienst K. P. Harting en G. van der Waals. Bevbrderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift-,,ïso- thexmen van mengsels van Benzol eh aether", de heer H. C. Schamhardfc; geboren te Amsterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor in dé rechtswetenschap de heer J. W4' Dijckmeester, geboren te Proboïinggo» op Stellingen. Utrecht. Bevorder dtot doctor In dé rechtswetenschap op stellingen dé heer W. Dyckmeester, geboren té 's-Gravenhage. Utrecht. Theoretisch* geneeskundig examen 1 R. R. Rochat, W. A. Weis feit en A. A. F. Baptist-. 1. Natuurk. ex. mej. M. Maó Ken- zie en H. W. Stenvers. Utrecht. Candidaat chemie J. D. Jansen. Doet. geneesk. 1 L. Loeb, B. C. B. M. Knxippe en J. F. Wefers Bettink. Theoretisch geneesk. ex. 1 T. R. Meijhuijzen, R. Hartelust en E. H. van Hasselt. Groningen. Geslaagd voor het cah- didaats-examen in de godgeleerdheid de heeren D. M. Vermet, G. Groot- jans en A. van Riemsdijk. Groningen. Geslaagd (cum laude)] voor het 2de gedeelte van het candfe daatsexamen in de godgeleerdheid dé heer J. Th. Ubbink. Geslaagd vgor het 2e natuurkundig, examen de heer W. Roosenburg. Geslaagd voor het 2de gedeelte van het candidaats-examen in de godge leerdheid de heer D. Goedhard. voor het 2de natuurkun dig examen de lxeer K. Peiger. VRIJE UNIVERSITEIT. voor het propaedeutisch" examen rechtsgeleei-dheid de heer t. W. Bronner. TECHNISCHE IIOOGESCHOOL. Geslaagd voor Scheikundig Inge nieur J. E. F. de Kok, met lofH. Smit Addeus, A'. Beer, P. C. den Her der, H. J. N. H. Kessener, mejuffr. A'.- G. van Manen, J. Manschot, E. L. Masthoff, J. Niermeyer, mejuffr. E. Rank, J. van Rijn van Aikemade. Deze examens worden nog voorf- jezet. Propaed. Examen Scheik. ingenieur: F. J. Nellensteyn, C. J. van Nieuwen- burg, A. van Rossem. Werktuigkundig Ingenieur4* Schimmel Azn., G. S. Bakker. G. F„. E G Pott F_ R Willink. VALSCHE MUNTERS. .Voor de Rotterdamsehe Rechtbank" stand een 27-jarige rijwielhersteller terecht voor het maken van minsten* 5 Nederlaridsche guldens, van lood an tin. Hoewel de man ontkende eischte t O .M. 2^ jaar gevangenisstraf. Een 40-jarige sigarenmaker, die te recht stond voor het uitgeven van dii valsche geld, hoorde 2 jaar tegen zich eischen. SERVISCHE 2 LOTEN VAN 1881, GROOT 100 Fr. 111e Trekking op 15 Mei 1908. Betaalbaar 14 Juni 1608. Seriën a 324 603 579 635 916 954 1049 1062 1153 1199 1245 1433 1635 2135 2161 2308 2318 2331 2464 2621 2793 2907 8078 8182 8219 6583 3851 4367 4411 4468 4502 4672 5152 5250 5809 5362 5896 5741 6057 6168 6387 6559. Premiën Serie 635 Nr. 49 (275), 1153 21 (1500), 1245 16 (8000), 4367 33 (500), 5250 17 (275), 5309 45 (80.000), 5362 34 (1000), 5741 36 (500), 6168 2 (1000), 6387 15 (500). Alle overige in bovenstaande Se riën begrepen nommers 100 Fr. SERVISCHE LOTEN VAN 1888, GROOT 10 Fr. (TABAKS- LOTEN). 59e Trekking op 15 Mei 1908. Betaalbaar 11 Juni 1908. Amortisatie-Trekking Serie 662 782 1171 1611 1702 1780 1916 2861 8655 8728 8782 4954 6222 7351 9917, elk lot h 13 Fr. Premie-Trekking De nommers zonder prijzen in h 50 Fr. Serie 143 No. 79, 487 63 (100), 534 87 (25.000), 1403 60, 1543 70, 1698 9, 183e 78 (100), 1960 87, 2277 27 (100), 2937 98, ww 24 (100), 3384 39, 4491 12 (250), 4535 89 (100), 4689 12, 5243 86, 5270 88, 6276 56, 6576 65, 7065 18; 8041 62, 8071 45. («Tel."} TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Malamg, van Java, naar Rotterdam, arriveerde 16 Juni te Marseille. Het stoomschip Salak, van Java m Rotterdam, passeerde 16 Juni Ou.es- sant en wordt hedennacht te Rotter dam verwacht. Het stoomschip Rindjani, van Rob* terdam naar Java, arriveerde 17 Juni te Marseille. Het stoomschip Vondel, van 'Am sterdam naar Batavia, vertrok 16 Ju ni vain Süez. Het stoomschip Goeben arriveerde 16 Juni van Rotterdam te Hong Kong. Het stoomsohip Soestdijlc, van Phi ladelphia naar Rotterdam, passeerde 17 Juni 7 uur 40 min. vm. Scilly. Het stoomschip Menado arriveerde 17 Juni van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Van Hoorn, vah Amsterdam naar Java, arriveerde 16 Juni te Barry. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 17 Juni Ouessant. Het stoomschip Potsdam vertrok 17 Juni van New-York naar Rotterdam, Hef stoomschip Delfland vertrok 16 Juni van Buenos-Ayres naar Amster dam. Het stoomschip Soestdijk, ven Phi ladelphia naar Rotterdam, passeerde 17 Juni, des nam. 12 uur 20 mta., Li* sard.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6