Gemengd Nieuws Kerk en School Letteren en Kunst Koloniën Sport en Wedstrijden Eargeiflljke Stasi Stoste, v aarüserïchtea Blijkbaar heeft dte regeering' ör tegen opgezien, dit kapitaal uit te geven an voerde aij bet uitstervings systeem in met de vergunning aan die personen, welke op dat oogenblik de Vergunning tot verkoop van sterken drank hadden. De belangen van de werkelijke eigenaren der vergtmnings Waarden werden dus eenvoudig op zij gezet ter wille van enkelingen. De ei genaren yerloren hierdoor een kapi taal gerekend naar de gegevens in de memorie van toelichting, van f £000 maal 23.409 of f 40.938.000, zes en veer tig millioen negenhonderd acht en dertigduizend of bijna zeven en veer tig millioen gulden. Rekent men nu, dat deze waarde in het tijdperk 1881- 1901 twee keer is verhandeld, dan heeft het rijk uit Yerkooprechten meer ontvangen ruim twee millioen gulden, ongeacht nog de opbrengsten van de vermogensbelasting. CONGRES VOOR ROODE KRUIS EN REDDINGSWEZEN. Dit congres, aan de tentoonstelling Verbonden, werd "Vrijdagmiddag in een der zalen van het Koninklijk Zoö logisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenfiage geopend door dr. W. P. Ruijsch, voorzitter van het con-, gresbureau, die da afgevaardigden van de afdeelingen van Het Roode Kruis, van de Vereenigingen voor het Roddingswezen en van Eerste Hulp bij Ongelukken welkom heette, en als zijne overtuiging uitsprak, dat de ten toonstelling alleen dan nut kan stich ten, wanneer wat daar in beeld wordt gebracht, ten congresse wordt toege licht. Vandaar het vrij uitgebreide en toch nog beperkte programma, dat door conferenties zal worden aange vuld, die in de tentoonstellingszaal in de volgende week zullen worden ge houden. Reeds 40 jaar geleden schreef Van Tuyïl van Serooskerken in zijn „Aan mijn Vaderland": „Organiseert tentoonstellingen en vooralhoudt besprekingen ter bevordering van het humanitaire doel". Spreker hoopte, dat ook dit congres zou zijn ten zegen van het Roode Kruis en van het Reddingswezen. De secretaris, dr. Teljer, deelde ma de, dat 33 afgevaardigden van veree nigingen aanwezig waren en dat zich 100 congresleden hadden aangemeld. Daarna was het woord aan den heer A- A. J. Quanjer, dir. officier vau gezondheid 1ste klasse te 's-Graven- hage, voor zijn voordracht„Over de uitwerking van projectielen" op het menschelijk lichaam." Wijzende op de uitbreiding van ons veldleger in de laatste jaren en op de noodzakelijkheid eener zeer snelle mobilisatie, ging spreker 'na, welke taak het Nederlandsch Roode Kruis reeds in den tijd van oorlog na het eerste treffen zal hebben te vervul len. Onmiddellijk na de mobilisatie zullen noodig zijn 3000 bedden in be staande of geïmproviseerde zieken-in- richtingen, 300 verplegenden en 100 geneeskundigen, zoomede de noodige kribben en ander materieel. Dit alles f;eldt de verpleging in het hart des ends, over welke veel overleg tus- schen het H. C. van het Roode Kruis en het militaire bestuur noodig zal zijn. Daarnaast moet dan gezorgd worden, voor het vervoer van de gren zen, der zioken en gewonden, naar het hart des lands. In dit opzicht ver- keeren wij met de betrekkelijk kleine afstanden in nogal gunstige conditie, rnaar dat neemt niet weg, dat het ver voer der gewonden moet plaats heb ben in goederenwagens, die thans zóó zijn ingericht, dat een bevredigende toestand is verkregen. Rest dan nog het vervoer yan het 'slagveld naar den spoortrein, waar het evacuatiestation is ingericht; een vrij ingewikkelde inrichting, waar aan o.a. een hospitaal moet verbon den zijn van een en ander waarvan "spreker een breedvoerige beschrijving gaf. Voor den dienst aan zulk een evacuatiestation zou het legerbestuur zeer zeker gaarne gebruik maken van de medewerking van personeel en materieel van de vrijwillige zieken verpleging. Trouwens, geen staats budget zou in staat zijn alle lasten Van de verpleging en het vervoer te dragen. Daaraan dankt dan ook de vrijwillige ziekenverpleging haar ze genrijk bestaan, die tot gewichtigen plicht heeft zich in tijd van vrede ,voor de oorlogstaak voor te bereiden. Veel ontbreekt nog aan de voorberei ding, maar de neiging tot gemeen schappelijke samenwerking, tot plaat selijke werkzaamheid is er. Deze sa menwerking aan te wakkeren en te bevorderen is plicht. Dan kan men komen tot de yorming van een ver- pleegsterskorps van een organisatie .van hulpzusters, en de rest komt dan Vanzelf. Plaatselijk kan vooral veel gedaan worden voor het bijeenbrengen van materieelvoor brancards en voor jiet eventueel voor het leger beschik baar stellen van automobielen. Met een citaat van Pannwitz ein digde spreker zijn voordracht, met de opwekking om een krachtige organi satie van de vrijwillige ziekenverple ging niet langer uit te stellen, De Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid wenschte vervolgens tot opening der tentoonstelling uit drukking te geven aan de groots be langstelling van de regeering voor den arbeid verricht en het doel door de samengewerkt hebbende vereeni gingen nagejaagd. Daartoe hield de Minister een war me improvisatie, o.a. zeggend Noodig is dus, dat bij liet volk doordringe het besef van de nooderi en de middelen van wetenschap en techniek om die nooden te lenigen en den plicht, hoe die middelen te ge bruiken. In dien zin is aan den arbeid .van het Roode Kruis de grootste be- teekenis te hechten. Als het voljc dat beseft en de middelen zijn doorgedron gen, dan zal het naar s Ministers overtuiging ook niet ontbrekeri, dat mannen en vrouwen zich zullen door dringen van den geest van H</rn, die herinnert aan den dienst van God door den naaste. „DE HOOP". j Hst hospitaal-kerkschip „De Hoop" fs Donderdagmiddag te Len; ick aan gekomen. Alles wel aan boo* d- SCHADE. Op veerschillende plaatsen to höt zuiden van ons land hebben de on- wedera dor vorige dagen, met de zware regenvlagen en hagelslag, aan zienlijke schade toegebracht aan de zware vruchten, Voornamelijk aan de zomergerst. Ook het vlaa heeft veel schade gele den vooral in Zeeuwsch-Vlaandaren is dit oen groote tegenslag voor hen, die puip vlas te velde hadden staan. kersen. Te Tlei waren ter markt de eerste z.g. meikersen aangevoerd (10 mand jes) zij brachten 12 cent per pond op De kersenveilingen der veilingsver- eeniging „Tiel en Omstreken" zullen aanvangen op Maandag 22 Juni a.s., en tot nadere aankondiging dagelijks gehouden worden, In het begin dezer week zijn de eerste meikersen voor Engeland uit de Betuwe verzonden. In dezen om trek begint thans de pluk. Bewaard. De te Ufcbergen gevestigde commis sie voor het in stand houden van oude gebouwen is er in geslaagd de oude kerk te Persingen schilder achtig gelegen aan eene kromming yan den grooten weg van Nijmegen haar Milligen, te midden van den vruchtbaren Ooipolder aan te koo- pen en alzoo vöor ondergang te be hoeden. SCHRIJFTAAL. De „Kring van Christelijke onder wijzers en onderwijzeressen uit Gro ningen en Haren" heeft met algemee ns stemmen eene motie aangenomen, waarin hij zich Verklaart vóór invoe ring van de „vereenvoudigde schrijf taal" op de scholen in Groningen. NIEUWE AARDAPPELEN. Te St. Pancras (N.-H.) vallen de. nieuwe aardappelen nog niet mede, zij zijn over het algemeen klein van stuk. Door het lang aanhouden van het koude voorjaarsweder is de groeitijd te kort geweest en hoewel het gewas best staat, is het nu nog niet voldoen de rijp., DIEFSTAL, Bli de politie te Zaandam werd de zer dagen aangifte gedaan van het vermissen van een horloge. Als ver dacht van diefstal la thans aange houden de courantenbezorger J. de L.. die bij het brengen van eene courant het uurwerk, dat onbeheerd op een plank lag, moet hebben weggenomen. Bij zijn aanhouding bleek het ont vreemde voorwerp nog in zijn bezit te zijn. De man zeide, dat hij het gevon den had" en dat hij voornemens was het terug te bezorgen. branden, j In de Veldstraat te Tilburg is door onbekende oorzaak een blok van vier burgerwoningen met de inboedels tot den grond toe afgebrand. Alles was verzekerd. KERKDIEFSTAL. In de R.-K. kerk van St. Antonius te Scheveningen zijn de offerbussen bestolen. Men weet niet, of dader of daders door inbraak zijn binnengeko men, of reeds den avond te voren, toen de kerk nog laat open was, zich hebben laten insluiten. Een bus was met geweld opengebroken en geledigd en drie andere bussen waren geledigd door de kleppen op te lichten. De po litie onderzocht de zaak. Vermoede lijk hebben de inbrekers weinig in de bussen gevonden, daar zij in 't begin van de week waren geledigd. LIJK GEVONDEN. In het kreupelhout onder Groesbeek is gevonden het in staat van ontbin ding verkeerende lijk van een mans persoon, die vermoedelijk te Nijme gen thuis behoorde. ONGELUKKEN. Bij proefwerkzaamheden voor het leggen yan een nieuwe spoorwegbrug over de rivier de Mark, is zwaar ge wond de wegwerker N. G. Hij werd per extra-trein naar Zevenbergen ver voerd. Bij de verbouwing van het woon huis van den heer Lopplnk aan ds Spoorstraat te Haaksbergen, had een droevig ongeluk plaats. De metselaar G. Hannlnk, 'afgezonderd van de an deren werkzaam, stortte naar bene den'. Toen andere werklieden ter stond toesnelden, was de ongelukkige reeds dood, ONGELUKKEN, De brugwachter Neuteboom te Apeldoorn heeft nabij de Loenensche brug uit het kanaal het lijk opge haalrl van H. F., wonendé te Loe- nen. Aan misdaad -valt niet te denken de oorzaak van het droevige ongeval is geheel onbekend. Donderdagmorgen Is aan do Nas- saukade te Rotterdam, nabij het ter rein van de firma Wm. Egan en Co een koolzuurcylinder, gelost uit de nachtboot Wm. Egan 10, door onbe kende oorzaak uit elkaar geslagen, waarbij de walbaas P. B., door de weggeslingerde stukken ijzer zeer ernstig aan het onderlijf werd ver wond. De man, wien een slagader werd afgesneden, is dadelijk naar het Ziekenhuis vervoerd. De expeditie knecht F. E. kreeg een paar stukken ijzer tegen het linkerscheonbeen. OPGRAVINGEN. Men meldt uit Bruinisse f Bij het lossen van grint uit een schip in de haVen alhier vond C. Leef- lang een versteend kakebeen van een waarschijnlijk voorwereldlijk dier. De lengte ervan is ongeveer twee deci meter bij een hoogte van ongeveer een decimeter en het heeft een ge wicht van ruim twee K.G. De tanden zijn eenigszins geschonden, maar nog zeer duidelijk zichtbaar. Het been heeft den vorm van een langwerpig vierkant, maar de bovenzijde loopt eenigszins gebogen naar achteren af. Langs de zijkanten zlin zestien groe ven aan iedere!) kantwaarvan de opstaande kanten' prachtig gèöö&Sör.' veerd aJjn.> De pudhefdkundlga opgravingen, welke verleden jaar onder leiding van professor Holwerda op de gron den van H. M. de Koningin onder Viersen en Gortel plaats haddon, worden dezen zomer weder voortge zet, thans te Uddel. Daar ie reeds aangevangen met het opgraven van de Hunenschang nabij het Uddelermeer. Professor Holwerda is ook belast Ijaet de leiding van het werkt EEN AANKLACHT, De heer M. directeur van de Bergen op Zoomsclie gemeente-waterleiding heeft een aanklacht ingediend tegen den uitgever van het te Bergen op Zoom ver schijnende Nieuwsblad „de Zoom". In het nummer van Zondag Jl, was ill. eene vage aanduiding gegeven om trent het genieten van provisie bij de levering van materialen ten dienste der waterleiding. TWEE ZIELEN.. Ze zijn getrouwd. De 65-jorïge erf gename en haar uitverkorene van 86 jaar te Groningen, die jaren lang reeds „een eerlijke verkeoring" heb ben gehad, toen zij, vóór de erfenis kwam, nóg waren verpleegden in het diaconiegasthuis aldaar, hebben den gewichtigen stap gewaagd. En zij nebben daarbij de belangstelling ge had van half Groningen, Reeds ver vóór drieën stond de markt Donderdag zwart van volk en toen het trouwkoetsje met de jonge lui kwam aanrollen, drongen da men sehen steeds meer op naar de stad huisdeur. En terwijl het bruidspaar en de getuigen binnen waren in het stadhuis, kwamen nog steeds meer nieuwsgierigen, die het geval in den breede bespraken die aeze trouw plechtigheid blijkbaar volstrekt niet als iets plechtigs beschouwden, maar schertsend spraken over den leeftijd van de Jonge lui, en over het kapitaal van de bruid, dat volgens den een wei vijftig duizend bedroeg en door een ander heel loyaal op een ton ge schat werd. Boven op do trouwkamer ging het natuurlijk kalmer toe. Daar heeft het publiek geeii be schouwingen te houden, daar heeft alleen de ambtenaar van den burger lijken stand het woord en mogen bruid en bruidegom hun „ja" uit spreken. Wat zij dan ook zeer reso luut deden. Vooral de bruid toonde een vastberadenheid als vrouwen in de trouwzaal weinig aan den dag leg gen. Het was trouwens ook reeds de vierde maal, dat zij dergelijke ver klaring voor den ambtenaar van den burgerlijken stand aflegde. Toen nog even teekenen bruidspaar en getui gen, de bruidegom kreeg zijn trouw- briefje er waren twee zielen gloei end aaneengesmeed. Kennissen kwa men met hun geluk- en zegenwen- schen en groetend naar alle kanten aanvaardde het jongs echtpaar en ge volg den terugtocht. Beneden wachtte hun nog een ova tie. Want toen de getuigen ook ouden van dagen in hun rijtuig waren geheschen, het trouwkoetsje voorreed en het echtpaar op den drempel verscheen, klonken hoera's hun tegemoet. Een paar verpleegden uit het diaconiegasthuis kwamen met hartelijke handdrukken hun vroegere lotgenooten thans men- schen in bonis complimenteeren en de monschen op da markt juichten en joelden steeds door. En toen het coupeetja met het Jonge paar zijn plaats aan het hoofd van denstoet nad Ingenomen, drongen de men- schen lawaaiend om de rijtuigen heen, zongen de jongens van „Japie is getrouwd 6n „Als je pas ge trouwd benten commandeer de een moppig ventje gillend den koetsier „naar deü photograaf". Het echtpaar H.... kan met het vol ste recht bedanken voor de enorme belangstelling voor en bij hun huwe lijk ondervonden, G,N. Gr. Ct") AMENDEMENTEN MOTOR- EN RIJWIELWET. Op het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwiel wet zijn de volgende amendementen ingediend Van de heeren Van Sasse van IJs- selt en Ruys de Beerenbrouck, om in art. 1 In plaats van „voetpaden"- te lezen „niet bestrate voetpaden". Van de heeren Van Clfters c. B., om de maximum snelheid, welke in de be bouwde kom dor gemeenten minstens kan worden vastgesteld, van 15 op 10 KM. per uur te brengen. Van de heeren De Geer c. a., strek kende, om waarborgen te verleenen, dat ln alle gemeenten de noodige we gen voor doorgaand verkeer met rij wielen en motorrijtuigen openblijven en dat van een bij gemeentelijke ver ordening ingesteld verbod tot berij- dihg van wegen ontheffing kan wor den verleend. En van den heer De Waal Malefijt strekkende om de door Gemeentebe sturen vast te stellen maximum snel heid voor wegen voor doorgaand ver keer op minstens 15 K.M, per uur te stellen, doch voor andere wegen aan de Gemeentebesturen de vrijheid te laten, welke zij thans bezitten. HERSTELLINGSOORD VOOR RIJKS-AMBTENAREN. Ih hst Gebouw voor Kunsten en Wetenschappe nte Utrecht zal Zon dag 21 Juni eene vergadering gehou den worden, ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid der oprichting van één ondersteunings fonds, met einddoel een herstellings oord voor Rijksambtenaren van alle takken van dienst in Nederland. Tot bijwoning van deze vergade ring werden uitgenoodigd Rijksamb tenaren en besturen en afgevaardig den van Rijks-ambtenaren-vereenigin- gen en bonden; ten einde c.q. te kun nen overgaan tot het benoemen van eene commissie van voorbereiding. Als inleider zal optreden de heer U. van Eerde, inspecteur der directe belastingen, enz., te Harderwijk. KcCniSZ&KCO ONHEUSCHE BEJEGENING VAN BELASTING-AMBTENAREN. Toen de Amsterdamsche ambtenaar der gemeentebelasting in algemeenen dienst H. G. Labohn in den namid dag van 3 Februari op de Rozen gracht beschrijvingsbiljetten Voor de hondenbelasting uitreikte, werd hem door een bewoonster dier straat ge zegd „wij betalen al jaren belasting, maar hier in de huurt zijn er zoove- len, die niet betalen en toch honden houden". Verscheidene adressen van belas tingontduikers werden den ambte naar opgegeven, en daaronder dat van een schijvenschuurder, die ook in bier schijnt te handelen. De ambtenaar ging daarheen. Ben ik hier bij X. X. X. vroeg hij aan de vrouw des huizes, dio hem open deed. Op het bevestigend antwoord der vrouw reikte hij haar het beschrij vingsbiljet voo!r -de hondenbelasting over, Waar Is dat Voor Voor de hondenbelasting. Ik heb geen hond. Wie zegt dat ik een hond heb Uw man is toch aan de bierkar? Wat Van de bierkar Je bent ee-i ladelichter I Denk er om, vrouwtje, Ik ben een ambtenaar in functie, tevens bui tengewoon gemeenteveldwachter. Juist toen de woordenwisseling op z'n hevigst was, kwam de schijven schuurder binnen. HIJ liep op den ambtenaar toe en gaf dezen een klap op den linkerwang, zeggende Daar heb je een veldwachter van mij. Ik zal je leeren. Van deze mishandeling maakte de ambtenaar procés-verbaal op en dien tengevolge had de schijvenschuurder zich voor de Amsterdamsche Recht bank te verattwoorden. De schijvenschuurder, die doof is, zeide verstaan te hebben, dat de amb tenaar zijn vrouw voor „bierkajer" had uitgescholden en, daarom had hij hem de deur uitgesmeten. Geslagen heeft hij hem echter niet. De ambtenaar bleef echter bij zijn verklaring, die door een anderen ge tuige werd bevestigd. Hij deelde me de, dat de schijvenschuurder ook nog naar een flesch met beugelsluiting had gegrepen en hem daarmede te gen het hoofd had willen slaan. De flesch werd hom ecl)ter door de vrouw op het juiste oogenblik uit de handen geslagen, zoodat ze voor des ambte naars voeten op den grond terecht kwam. Het O. M., mr. Peereboom, wees er op, dat de ambtenaren der belasting en vooral die der hondenbelasting vaak een onheusche bejegening van de zijde van het publiek ondervin den. Vandaar dat spreker tegen dezen beklaagde 14 dagen gevangenisstraf eischte, 2 Juli a.s. uitspraak, G,Hbld.") ONTROUWE WERKVROUW. Een 47-jarige werkvrouv, moede* van vijf kinderen, hal zich voor de 5de kamer Ier Amsterdamsche recht, bank te verantwoorden wegens dief stal van een groote partij goederen (kussensloopen, zakdoeken, spreien, handdoeken, kousen, speelgoed enz.), gedurende 1904, 1905, 1906 en 1907 ln haar werkhuis gepleegd- De mevrouw, bij wie ze drie da gen in de week tegen 1.10 per dag met den kost werkzaam was, ver-, trouwde haar ten volle. Van de dief stallen wierp ze meermalen de schuld op ander dienstpersoneel, dat dan onverdiend werd ontslagen. Het O. M„ mr. Peereboom, eisehte 4 maanden gevangenisstraf. 2 Juli a.s. uitspraak. DE Z.G. PHILANTHROOP, Cornelia Postma werd door de 5de kamer der Amsterdamsche rechtbank overeenkomstig het vonnis van den kantonrechter In het 2de kanton al daar, waarvan hij in hooger beroep was gekomen, veroordeeld tot 8 da gen principale hechtenis, wegens het zonder vergunning van Burgem, en Weth. inzamelön van gelden voor werkverschaffing aan blinden, half- blinden en andere hulpbehoevenden. Van de opbrengst der inzameling be hield hij f 12 per week voor zich j het nog resteerende geld kwam na aftrek van het loon der colporteurs volgens hem aan de ongelukkigen ten goede. VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, zij het ook op andere gronden, het vrijsprekend vonnis der Recht bank te Zlerikzee bevestigd in zake A. J. van den B., die beklaagd was als brievenbesteller te Poortvliet een gift van f 2.50 te hebben ontvangen, we tende dat deze hem gedaan we.rd naar aanleiding van eene handeling ln strijd met zijn plicht, door ten be hoeve van dr. J. T., te St. Maartens dijk, brieven te verzenden. Men zal zich herinneren, dat hij die bezorging gedaan had na afloop van zijn ambtelijken diensttijd. EEN AANRANDING IN HET HAAG- SCHE BOSCH. In den nacht van 16 op 17 Mei werd een persoon in het Haagsche Bosch beroofd van zijne portemonnaie met ruim f 8.50 en zijn horlpge. De man had in een kroeg, ln de Bagijnestraat, een groot gedeelte van den nacht drinkende doorgebracht, was daarna naar liet Haagsche Bosch gegaan, gevolgd door een der mannen met wie hij, volgens zijn beweren, ln de kroeg had zitten drinken. Men ging op een bankje zitten nabij de Herten kamp, de man viel een beetje in half slapenden toestand en op een gege ven oogenblik was hij portemonnaie enhorloge kwijt, waarna hij nog ern stig mishandeld werd op den koop toe, Ver-dacht van dezen diefstal en mis handeling hadden zich voor de Haag sche Rechtbank te verantwoorden B. W- K. en G. J. M. v. d. H„ die beiden beslist ontken-.;.:-! foto met den man fö makes te hebben gehad. Zihad den hem dien avond niet gezien, wa ren 'niet door hein getracteeird, wa ren hem niet naar het Bosch gevolgd en hadden hem noch bestolen noch mishandeld. Zij wandelden kalmpjes ln het Haagsche Bosch... en werden plotseling gearresteerd. Subst.-offieler van Justitie mr. Van Loockeren Campagne gehoord den be stolene en verdere getuigen, achtte wettig en overtuigend bewezen het geen beklaagden was ten laste gelegd en vorderde tegen belde beklaagden 2 jaar gevangenisstraf. ONBEVOEGDE UITOEFENING DER GENEESKUNDE. Dezelfde rechtbank heeft ook in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den scheikundige Hk. Wm. Valkenaar, uit Scheveningen, die namens wijlen dr. Hemmers uit Rotterdam zitting had in een lokaal aan den Kloveniersburgwal, en aan oen lokbeambte, die hem over een z.g. lijden kwam raadplegen, op zijn aandrang zonder onderzoek medica menten verstrekte. Overeenkomstig het vonnis van den kantonrechter in het 8de kanton legde de Rechtbank beklaagde ƒ800 boete of 30 dagen hechtenis op, we gens het onbevoegd en buiten nood-- zaak uitoefenen der geneeskunde. MOORDAANSLAG. De rechtbank te Rotterdam heeft buiten vervolging gesteld den barbier G. S. van E„ die in Mei j.I. in zijne woning aan den Grondheerendïjk te Charlois, een moordaanslag heeft ge- d op zijn schoonzuster, door met een scheermes een aantal verwondingen toe te brengen. Bij dezelfde beschikking werd zijn plaatsing in een krankzinnigenge sticht bevolen. GERECHTE STRAFf De .ambtenaar van het openbaar ministerie bij de rechtbank te Win schoten eischte tegen Jan Swart, landbouwer, wegens het toedienen van jenever bij gelegenheid van een bruiloft aan den in kennelijken staat van dronkenschap verkeerenden Geert Meerman te Scheemda, een week ge vangenisstraf. DE DIAMANTMAKER. Voor de aardigheid dealen wij hier den inhoud mede van Lemoine's „ge heim" voor het maken van diaman ten. hetwelk in een groote enveloppe met vijf zegels bij de Union Bank ln bewaring was gegeven. Toen de Parijsche rechter van in structie de enveloppe met veel plech tigheid open had gemaakt, vond hij er een papier in, waarop te lezen stond „Ik, ondergeteekende, Henri Lemoi- ne. ingenieur, wonende te Parijs Rue Plgalle Nlo. 12, omschrijf als volgt mijne methode voor het kunstmatig maken van diamant lo. Om diamant te maken moet men zich bedienen van kool uit zuivere suiker. 2o. Om den diamant temaken zijn warmte en sterke drukking noodig. Te dien eincle gebruikt men een smelt kroes met een deksel, dat binnenin sluit. Als de kool verwarmd is, zal zij zacht worden en vóór het verbranden wordt zij gekristalliseerd 3o. Het ia noodig een electrischan oven te gebruiken van 110 volts en 1500 ampères. Als de 3uiker in den smeltkroes gedaan en aan deoi elec- trischen stroom blootgesteld is ge weest en de temperatuur tot 1500 A 1800 graden Celsius is gestegen, dan haalt mein den smeltkroes er uit en. de bewerking is afgeioopen." ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de rechten door mej. M. L. Peelen het 1ste natuurkundig examen door: de heeren B. Trompetter, J. A. Weijt- landt en G. O. A. de Thouars het 2e natuurkundig examen door den heer W. J. Bais het doctoraal examen ge neeskunde door den heer C. M. Beu kers het theoretisch geneeskundig examen door den heer C. vap. Bem- mel. MUZIEKFEESTEN TE PURMER- END. Het Nationaal Muziekconcours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, op 15, 16 en 17 Augustus te Purmerend te houden, belooft veel. Een groot aan tal korpsen heeft zich reeds laten in schrijven. De gelegenheid tot deel neming is open tot 1 Juli» WEST-SUMATRA. De Hbld.-corraspondent te Batavia seint het volgende: „De beweging in West-Sumatra is op touw gezet en wordt beheerscht door de geestelijkheid. De telegraaflijn in de kloof tus- schen Padang Pandjang en Kajoe Tenam werd bij Ajer Mantjoer door- gevijld, maar is weder hersteld. Op de rails van den spoorweg waren rota- steenen gelegd. De spoorweg wordt thans bewaakt. In de nabijheid van Fort De Koele werden de kapitein P. van Royen en de 2e luitenant T. H. Cheriex van T wapen der infanterie gewond, Batipoeh verkeert formeel in op stand. Kajoe Tenam en Padang Pandjang worden door de optrekken de bevolking bedreigd. Het 20e bataljon infanterie vertrekt morgenavond naar Padang." Blijkens een uit Ned.-Indië bij het departement van k< niën ontvangen telegram gaat ter V(:....*vktoa: ""an de troepenmacht ter Sumatra's Westkust' een bataljon infanterie van Java naar Padang, Een nachtelijke aanval öp Kajoeta- nam (Padangsche Benedenranden) Ig zonder verlies afgeslagen; de aanval lers bekwamen 6 dooden en 1 gewon.' de.: PAARDEN. Van de te Enkhuizen gehouden harddraverij op de korte baan met paarden onder den man, waaraan 1 dravers deelnamen, is de uitslag Ia prijs de bruine merrie Cornells, van den heer G. IJff, te Assendelft2de prijs de schiinmelruin Apollo, van den heer A. de Ridder, te N. IJpolder, Se prijs de bruine ruin Joe Patchen, van den heer C. Jongewaard, te Hoog karspel4e prijs de zwarte ruin Vrolijk, van den heer J. Braak, te Zijpe. Bij het "groote concours hippique te Londen, ter gelegenheid van d8 Olympische spelen, zal in de num mers voor springpaarden het Neder- landsche leger vertegenwoordigd wor den door de luitenants der huzaren Coblijn, te VenlooLabouchère, te Roermond, Mathou en Baron Van Weldereu Rengers te Amersfoort. TWEE VETERANEN OP de BAAN. Geen paarden met veel dienstjaren, maar jockeys zullen den v.olke in Juli te Newmarket eens laten zien hoe ér gereden werd drie, vier of meer deca des geleden, 't Zijn de 75-jarige John Osborne en de ruim 60-jarigeJ. But ters, die respectievelijk zullen uitko men op Lord Durham's drie-jarigen „Miasma" en J. A. de Rothschild's driejarige „Chimborazo". Beide jockey's, die nu als trainers fungeeren, rijden nog geregeld bij de oefeningen. Osborne reed den winner van den „Derby" in 1874 en den „St„ Leger" in 1863. SCHERMEN. Aan de internationale scherm wed strijden te Ostende, van 27 Juli tot 1 Augustus te houden, zal worden deel genomen door de volgende Nederland- sche officieren de le-lultenants der infanterie G. van Rossem en H. Bier man de le-luitenant der artillerie E. A. W. de Jong, J. Doorman, 2de- luitenant der artillerie G. A. van Hul- Stijn, le-luitenant der infanterie van het O.-I. leger G. A, Scheffer, CONCOllRS IN VOORDRAGEN. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Rederijkerskamer „La bel le Espérance" tq Groningen zal eerf nationaal concours in het voordragen worden gehouden in Februari 1909. Als juryleden hebben zich beschik baar gesteld de heeren prof. Saïverda de Grave te Groningen, J. B. Meer kerk, directeur H. B. S. te Sappemeer, en Willem Roijaards, te Amsterdam. Financieele berichten H. IJ. S. M. In de te 'Amsterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de H. IJ. S. M. werd de balans, en cle winst- en verliesrekening over 1907 goedgekeurd en het dividend be paald op f 80 per aandeel. Tot lid van den Raad van Admi nistratie werd herkozen de heer Nier- strasz, tot commissaris benoemd mr,: W. J. van Welderen baron Rengers. Voort? werd aan den Raad van Administratie machtiging verleend tot het sluiten met den Staat der Na- derlanden van eene overeenkomst in zake den aanleg van de spoorlijn van Schagen naar Wognum en met de Zuid-HoIIandsche Electrische Spoor weg-Maatschappij, van eene overeen komst betreffende de exploitatie vaöi de lijn Rotterdam r— Den Haag Scheveningen, SPAARNDAM. GetrouwdA. Spoor en T. Honder« dos. HAARLEMMERLIEDE C. A, Bevallen A. BauwensSmit, z.L G. F. Dallmeij er—Wagenaar, z.M„ J. PoldermanNooye, d. j A. Cornö- llssenDe Bakker, e. Overleden-C. Bogaert geb. .Yan' Saaiten, 37 jaar.- HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: M. P. L. Mul en A. A. Snijder. BEVALLEN E. v. d. Maden—v. d. Heiden d. de Krijger^-de Haan d. S. van Andel- v. Meel d. B. RoubosLoosbrock (L M. Buis—v. Diest z. H. Rijlaarsdam— v. d. Heuvel z. A. L. de Boer—Nljs&eni z. A .Linthout—Langereis d» OVERLEDEN: J. Kouwehberg 65 jaar, G. Sijs, 2 maanden, K. Singer, 4 maanden, WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD A. Herbea en M. J. Welp. B. Bak ker en M. Hopman,. A. de Vries en T. A. Amse. GETROUWD R. van den Outenaar en M. B. Stor. V/. Punt en J. K. Schotvanger. BEVALLEN C. Warmenhoven, geb. Prinsen, G. Schaapman, geb. Germeraad, d, OVERLEDEN Simon Geldermans, 56 j., man vaif Theodora Burger. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ophir, van Java Rotterdam, passeerde 19 Juni Kaap del Arml. Het stoomschip Solo, van Java n. Rotterdam, vertrok 18 Juni van Pe- dang. Het stoomschip Rijndam, van Nevfr York naar Rotterdam, passeerde Juni vooerm. 6 u. 55 min. Lizard. Het stoomschip Soestdiik arriv^ftf*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6