HAARLEM'S DAGBLAD. DÖM£Jïï^E PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON SERGEANT SBH. Stadsnieuws Binnetfci XXXIV- Dat gaat me nu toch wat al té snol. „Mo"nu ja, dat is maar bij wijze van spreken, want zélf gaat mij de zaak feitelijk weinig aan, vooral om dat het niet tot mijn bezigheden be hoort, telkenmale immortellenkran sen te leggen op het gl'at van een pntslapen „immortal", een gestorven onsterfelijke. In eenige weken tijd Emile Geb- hart, daarna Ludovic Halévy, ver volgens Francois Coppée, en nu weer Gaston Boissler, de „secrétaire pevpé- tuel" van de Academie Frangaise. Wie daaruit zou opmaken, dat men gewoonlijk eerst tot lid van voor noemd doorluchtig instituut wordt gekozen, als men in de dalende le venslijn is, en, om zoo te zeggen, met drie teenen in het graf staat, heeft gelijk. Ik heb nooit iets van-, wel eens een itukje óver Gaston Boissier gelezen, en kan dus bezwaarlijk den lof van den overledene gaan zingen. Hij moet ontzaggelijk knap geweest zijn ik geloof het graagmaar ik ben geen historicus in merg en been, en geleer- de werken als „La Conjuration de Catilina" en ,,L' Opposition sous les Césars" trekken mij weinig aan. Lie ver lees ik nog men beschimpe mij niet een detective-verhaal van Co- nan Doyle. Niettemin heb ik de begrafenis van dezen onsterfelijke bijgewoond. Niet alleen omdat het leerzaam is, af en toe naar necrologische welsprekend heid te luisteren o, groote Bossuei, met uw „oraisons. funèbres" maar ook omdat ik ditmaal de onsterfelij- ken eens onder den blooten hemel wilde zien. Onder den blooten hemel krijgen sommige dingen een geheel ander aanzien dan onder een dak. Wel, hoe plechtig en voornaam de begrafenis met bijbehooren ook was. jion ik nu en dan mijn lachen niet houden. Bij alle tailleurs zoo'n aca- tlemicien-pak, met groene palmen, steek op het hoofd cn degen op zij moge een welgebouwden jongenman goed staan voor een kromruggi- gen, knikknieënden grijsaard is zulk e-en uitrusting' allesbehalve sierlijk. En, op een paar uitzonderingen na, was het dien dag een tentoonstelling van opgeschikte Fausties'eerste-be- drijf. Een der onsterfelijken, naar schatting een zeventiger, hield met de linkerhand krampachtig het ge vest van zijn onwiliigen degen vast en Omvatte met zijn rechterhand èr zwierven regenwolken om den knop Van een.... paraplu 1 Een windje had zijn steek een halven onimedraai ge geven. Blijf dail maar ernstig bij zulk een schouwspel 1 He geef het elkeen te. doen, die in het bezit is van een be-1 hoorlijk werkende lever. Wie zal er nu Gaston Boissler 'als „secrétaire perpétuel" vervangen? Het is een zeer begeerd baantje, ook om 'de daaraan verbonden geldelijke voor- deelen. In mijn brief No. XXI schreef ik. naar aanleiding van het proces, dat; Octave Mirbeau en Thadée Natanson, eïe schrijvers van het tooneelstuk „Le Foyer", den repetities-stakenden Jules Claretie zouden aandoen, te dezer zake het volgende „De opvoering van dat durfstuk zou L«tt misschien in mo'SÏÏijkkedeh ihet hooge regeeringspersonen bren gen, maar die opvoering zou hij niet meer in zijn kwaliteit van „adminis trateur genérai" der Comédie Fran gaise bijwonen. Zoo meende hij al thans. Niet dat hij zich van het open bare leven terug wil trekken. Inte gendeel. Hij heeft eenvoudig een hem nog begeerlijker betrekking op het oog. Gastod Boissier, de „secre taire perpétuer" van de Academie Frangaise, is zeer oud tn was lijden de, zóó, dat men binnenkort zijn ein de tegemoet zag. Claretie wachtte op Boissier's afsterven dan zou hij het eeuwige secretariaat bemachti gen. HelaasGaston Boissier her stelde, en ruen geeft hem nu nog wel tien jaren levens. Nu is Boissier tóch gauw gestor ven. Ah Claretie is zijn leven lang een „veinard", een boffer geweest. In- tussehenof hij nu nog kans heeft .om de betrekking van den ontslapene te bemachtigen Middelerwijl toch heeft het gerecht vonnis gewezen in genoemd proces en Claretie in het ongelijk gesteld. En gedurende het proces zijn er dingen aan het dag licht gekomen, die niet pleiten, voor de rechtschapenheid en moreels eer lijkheid van den diplomatieke» let terkundige. Of het hem nu, in Ver- Jmnd met het vorenstaande, gel ukken Naar het Engelsch' door ERNEST WILLIAM HORNUNG., 2) Toen kwam er een lange, langzame, Vermoeiende helling jmffar Seth was Voor het middaguur op den zuidelij ken rand van de heuvels aangekomen en ging langzaam naar beneden nar de dicht met boomexi begroeide Vlakte. Vlak beneden hem stegeö rook'wol- en boven de toppen der boomen uit. a schoorsteenon, waaruit de rook opsteeg waren onzichtbaar, mafj.r ver beneden daar onder dat, bladerendak en aan het uiterste eind van dit): vlak te, lag Timber Town ;'<m Timber Town Was nu juist voldoende geciviliseerd om haar staatsschool té hebban; en ■fle scholieren van de staatssch( .ol van Timber Town genoten ljet onuitspre kelijk groote voorrecht óp dat oogen blik Barbara Lyon als schooljv iff rouw te hebben, De roofzuchtige plannen vaji Whit ty ten nadeel© Van de schol itj ren'van zal twee-derde der stemmen zijner mede-académiciens te verwerven Ik twijfel er sterk aan. Men begint Cla retie zoo langzamerhand te door schouwen en te wantrouwen. En zijn gelukster keert hem allengs den...,,. ach neen, een ster heeft geen rug de niet-lichtenfle zijde toe. Dat Claretie het proces zou verlie zen, werd door menigeen voorspeld. Waartoe hij c-chter zou worden ver oordeeld die uitkomst werd uiter aard door do gansche theaterwereld met groote belangstelling tegemoet gezien. Twee gevallen lagen, bij een .ver oordeeling, voor de hand, Ten eerste: een schadevergoeding. Ten tweede: d eeisch, dat Claretie de repetities van „Le Foyer" moest doen hervatten en heb stuk moest doen op voeren. Het vonnis, dat een model was van 'volder inzicht en zuiver rechtsbegrip, viess uit: do. .,aan met de repetities en het stuk tof opvoering brengen. Want wie zou een redelijke schade vergoeding vermogen vast te stellen? Wie ka nweten, hoe het publiek een stuk zal opnemen? De letterkundige verdiensten alléén, van een tooneeL stuk zijn reeds bezwaarlijk op geld waardeerbaar. .Voeg daarbij dat de smaak van het groote publiek, wisse lend als de kleur van een kameleon, mede een duitje tn liet zakje gooit, ja, eigenlijk de voornaamste factor is teil opzichte der geldelijke toekomst van een stuk,.. Om maar een enkel sterksprekend voorbeeld te noemen: Edmond Rostand kon in de verste verte niet voorzien, dat zijn „Cy-rano de Bergerac" hem ongeveer een mil- lioen francs zou opbrengen. Gesteld, dat indertijd een ohicaneerende schouwburgdirecteur Rostand's stuk men vergeve mij den beursterm aan de circulatie had onttrokken en, in geval van proces, veroordeeld wa re geworden tot. een schadevergoeding van bijvoorbeeld 10.000 francs.,. Nu is „Cyrano de Bergerac" ontegenzegge lijk een meesterwerk, doch een milli- oen francs gerechte hemel! welk een som voor laten-we-zeggen een half jaar arbeid, en zulk een verkwikkenden arbeid! Een tweede voorbeeld in sommige opzichten van nog grooter bewijskracht voor de on- bepaalbaarheid van het materieerïot van ^geesteskinderen": hoè onmatig vee.1 heeft Heijernians niet verdiend met „Brand tn de Jonge Jan", een: dingske, dat met kunst toch at heel weinig te maken heeft. Stel daarte genover het feit, dat in den loop der eeuwe-ÜL tallooze meesterwerken den levenden schrijvers bitter weinig heb ben opgebracht... De uitspraak der Parijsohe rechters levert dus, men is het e.r over eens, een goed anteoedent op. II y a encore des juges a... Paris! Het stoffelijk lot vaiï intellectueel werk hangt dus meestentijds van een soort van plebisciet ah Een plebisciet... Wél, zei het steeds op verrassende dingen zinnende dagblad „Comoe- dia", het plebisciet heeft uitgemaakt, dat Léon Dierx de vorst der dichters, Anatole France die der prozaschrij vers en Xavler Privas die der chan sonniers is. Laat nu liet plebisciet ook maar vaststellen, wien onder de tooneelcritici der Parijsche dagbladen de eerepalm toekomt. Twee en twintig dagbladen met vaste tooneelrecensenten... Sjonge, geen sterveling leest toch al die bla den, wat toch eigenlijk ter zake min of meer noodig zou zijn. N'importel Al kan men geen huizen bouwen op de intrinsieke waarde van een plebis ciet, éénige waarde heeft zijn uit spraak dan toch wèi. De beteekenls van een bekende persoonlijkheid dringt ten slotte toch wél tot de ken nis der menigte door. Hm... laten wij er niet over redekavelen en slechts van de feiten gewag maken. Tot Zaterdag 1.1, was die stand der tooneelcritici, die de meeste stemmen verkregen hadden, als volgt: Catulie Mendès, Emile Faguet, Adolphe Bria- son, Nozière en Jean Rlehepin, Aan tal stemmen achtereenvolgens: 809, Timber Town kregen voortdurend vaster vorm, terwijl zijn scherp oog de rook uit de schoor stee nen van Timber Town volgde. Hij haastte zich voort over het steile, kronkelend pad. De boomen waren boven zijn hoofd saamgegroeid: het pad bron- kolde zich.zoo, dat het hem voor kwam, of hij zoo nu en dan terug keerde, maar toch bleef hij de hel ling afgaan eindelijk echter verloor Seth zijn geduld en hij reed onver schillig verder, toen een luid schot van den heuvelknnt tor rechterzijde hem deed opschrikken. Met eenige moeite hield hij zijn paard in. Naar boven kijkend zag hij door de colon nade van zuivere ronde boomstam men, een tent en wat belangrijker was een menschelijk wezen, dat on besuisd tusschon de boomen door naar beneden kwam hollen en in een oogenblik stond do jonge acrobaat een goed gebouwde jonge man met oen bijzonder knap gelaat adem loos bij den kop van zijn paard, Zoo waar ik leef, dat i3 Seth VVliittyhijgde de acrobaat. Zoo is mijn naam, vriendje j maar.... Purf eens zeggen, 'dat je m ij niefc kent Ik ben een boon, als ik 't weet- Herinner je Je dan den nieuwe ling niet., die. een brief van aanbeve ling voor je vader meebracht. die Wfl-> (770, 750, 502 en 408. (Vergelijk: 'Adol phe Acter er, die heelemaal achteraan komt, heeft er nu nog maar 3). Zondag d.a.v. is echter Emile Fa guet van de tweede op de eerste plaats gekomen, en op beduidende wijze ook. Dat kan,, dat kan, zult ge zeggen. Doch er sbeekt wat achter, ditmaal iets moois, héél moois. Er is voor Eml le Faguet op krachtige wijze etem- mingspropaganda gemaakt door... Ca tulle Mendès en Adolphe Brisson, die beiden in Faguet, als tooneelcriticus, hun meerdere zien. Aandoenlijk, niet? In trouwe, kunt ge u in ons land tets dergelijks voorstellen? Nog iets. Emile Faguet is lid van de 'Académie Frangaise, professor aan die Sorbonne en heeft nog ettelijke an dere zeer gewichtige waardigheden. (Kunt ge u voorstellen, dat een Hol-; landsohe professor recensies in dag bladen schrijft? Over tooneel nog wel? Foeil Ons ra3 is er Immers veel te degelijk voor! Een rechtgeaarde Hol- landsche hoogleeraar oi iemand van die drukking trekt den neus op voor ■geregelde medewerking aan dagbla den „krantenschrijverlj" noemt hij dat bedrijf. Ons ras loopt over van deftigheid en degelijkheids Ten gevolge van zijn overdrukke bezigheden heeft Emile Faguet on langs zijn betrekking als tooneelcriti cus van „Le Journal des Débats" moe ten neerleggen. Hij is nu vervangen door den dichter Henri die Régnier. Tot dusverre lees ik Liever de ge dichten dan de recensies van laatstge noemde. „Catulie Mendès est dans la salie!" ik geloof niet, dat de ver schijning van Henrl de Régnier óóit een dergelijke ontroering in schouw burgzalen zal verwekken. OTTO KNAAP, Sociëteit Trou rnoet Blycken. Concert op Zondag 21 Juni 1908, des avonds 8 uur, te geven door de staf-' muziek van het 10e reg. Infanterie, di recteur de heer Eug. H. Rap, Programmat 1. Sons of the brave, marsch, Bid- Good. 2, König Midas, Eilenberg. 3, La valse des poupées (Extraite du ballet), Bayer. 4. Fantaisie „La Fille du Régiment, Donizetti. i>. Fackeltanz No. 1, Meyer been. 6. Tesoro mio, wals, Becucci, 7. Deux Amis, polka voor 2 pistons, Müllei'. 8. Grande fantaisie sur i'opéra Faust, Gounod. 9. Generaal v. Merlea Marsch, Rap. (Opgedragen aan mevr® Visser van Hazerswoude), HOFBERICHTEN, i 1 De Koningin wordt voor haar ver blijf op Soestdljk hedenmiddag te 8.88 uur aan de halte Soe8tdijk .ver wacht. TOEZICHT OP VOEDINGS- MIDDELEN. Pt ftektertemlscke Vegetariërsband heatft een eigen keuringsdienst inge steld, die zich natuurlijk in de eerste plaats op vegetarisch standpunt plaatst, zoodat daarbij gelet zal Worden op het ntet-voorkomen van bostanddee- len daarin, die afkomstig zijn van ge- doocte dieren, maar dat overigens ook voor buitenstaanden van groot be lang kan worden. Dit toezicht is zoo Ingericht, dat het zooveel mogelijk waarborgen geeft. Het is geheim de commissie zendt do waren zonder ken toeken van her komst aan den scheikundigen onder zoeker. die dus 'niet in contact met den fabrikant komt. Het is grondig er wordt analyse geëischt en niet met vage algemeene „goedkeuring" genoe- gen genomen. Het is openbaar] niet ^lleen de leden van den Bond, maar iedereen kan gratis waren ter onder zoek aan de commissie zenden ear krijgt dan afschrift van da analyse. De commissie eindelijk zorgt, dat wa ren, waarvan, geen onderzoek door derden gevraagd wordt, niettemin on derzocht worden. Het geheel ia er dua op Ingericht, ken achtereen op de hoeve te Whitt- lesea bleef, neen maar nu maak je bet toch wat al te bont, Seth I Doe nu toch niet, of jij je niets meer van Jack Lovatt herinnert 1 Seth sprong van zijn paard en drukte dem jongen man de hand. Hoe zou ik je nu hebben kunnen herkennon? Toen was je nog maar een jongen zonder een haartje op je gelaatnu heb je zoo'n prachtknevel gekweekt.... En juist een prachtbaard afge schoren j ook zelf gekweekt. Vroeger was Je een wild soort van vroolijken Frans j eerlijk gezegd, ik had nooit gedacht, dat er veel goeds van ie terecht zou komen j ik was overtuigd, dat je al jaren eerder naar huis terug gogaan zou zjM of verongelukt zou wezen, maar hu - Nu heb ik mijn leven gebeterd Wie heeft je er boven op ge bracht Jack Lovatt maakte een gebaar met zijn hand en zei, dat er tijd genoeg was ora daarover te spreken en dat hij ook eenige vragen had te stellen. En spoedig kwam hij te weten, hoe de oude vader van Seth gestorven was en begraven: hoe de hoeve te Whittle- sea verkochC was voor een gruwelijk laag cijfer j en hoe Seth bij de bere den politie was gekomen en zes maan den bij - Kynetoai was gestationeerd geweest, terwijl hij iiü achttien, rnaaii- dafc de contróle geen papieren, maar een werkelijke en voortdurende zal zijn. Het scheikundig onderzoek is opge dragen aan hot Bureau voor che misch onderzoek van vegetarische voedingsmiddelen en alcoholvrije dranken van dr, P. J. Schteveen Borgman en dr. A. Verwey te Rotter dam.. BROOD VOOR ARMÉ GILDEBROEDE(R8. Door den staatsraad mr. Asser werd in den Raad van State, aideeling voor de geschillen van bestuur, ver slag uitgebracht in zake het beroep van regenten van het St. Eloyen- gasthuis te Utrecht, tegen de beslis sing van den. directeur der directe be lastingen enz., waarbij geweigerd is de herplaatsing van dit gasthuis op de lijst bij art. 4 paragraaf 2 der wet op de personeels belasting. Uit dat verslag bleek, dat aan genoemd gast huis, in 1341 gesticht ten dienste der tlld©broeders van het gild dor sme- e«h bij testament van A. W. van Dashorst, den 3en Februari 1571 voor den notaris F. Rodius gepasseerd, een kapitaal is gelegateerd, onder be paling, dat de renten zouden worden aangewend tot wekelijksche uitdee- lingen van brood aan arme gilde- broeders, in de Buurkerk te Utrecht. Na opheffing van het giicl dor sme den hebben regenten van het gast huis' die uitdeelingen voortgezet en ter vervanging van het aloude srna- dengild is opgericht, het zoogenaam de „Handelsbedrijf der Smeden", met het doel, om niet alleen cle eigendom men van het voormalig gild te be- heeren, maar tevens personen als gildebroeders aan te nemen, uit wel ke, bij voorkomende vacature, regen ten van het St, Eloyen-gasthuis zou- den kunnen gekozen worden. Het. gasthuis zelf, in het bezit van eeni ge kapitalen en vaste goederen, deed deze beheeren dooi* de" „Broeder schap van Regenten" en bepaalde te- yens, dat er wekelijks gezellige bij eenkomsten zouden worden gehou den, waartoe do gildebroeders en ook hospitauten werden toegelaten. Door dén directeur was herplaat sing op de lijst der inrichtingen, die vrijstelling van de drie eerste grond slagen der pèrsoneele belasting ge nieten, geweigerd, "op grond, dat het. gasthuis niet als een uitsluitend aan weldadigheid gewijde inrichting kan v/orden aangemerkt, daar het ge bouw ook. voor andere doeleinden, zooals do vermelde gezellige bij een- komsten,..voorts een kolfbaan enz., gebezigd, wordt. De advocaat, mr. R. V. Bakker, als gemachtigde der appellanten (regen tan van het gasthuis) optredende, be toogde daartegen, dat in de bijeen komsten hoofdzakelijk philantropische belangen besproken worden en zij voorts dienen ter kennismaking met de-gildebroeders, uit welke later re genten te kiezen zijn j de kolfbaan werd aangehouden uft een gevoel van piëteit jegens de voorouders, roaar daarvan wordt weinig gebruik gemaakt. De huizen eindelijk, door het gasthuis bezeten, worden tegen matige prijzen verhuurd en zulten wellicht geheel tot philanthropische doeleinden gebezigd worden. De hroodultdeelingen hebben geregeld plaats. Door den staatsraad mr. Asser werd voorts nog verslag uitgebracht, in zake het Roomsch-Katholioke kerk bestuur te Schijndel, dat het gebouw van het aldaar gevestigde St. Jo- seph-patronaat op de lijst bedoeld bij art. 4 paragraaf 2 der wet op de per- soneele belasting weaischte geplaatst te zien. Do afwijzende beschikking van den directeur der directe belas ting enz was hierop gegrond, dat dit patronaat, noch als eene stichting (zooals het kerkbestuur beweerdoj, noch als eene rechtspersoonlijkheid bezittende yereenlgiüg kan worden aangemerkt, (Tel.) INBREKER GEVAT. Te Zwolle hebben de hoofdagent van politie Spanhak en de agent le klasse Wielink den 29-jarigen M. D. W., vroeger machinist op een sleep boot, thans zonder beroep, wonende In de Bleekerstraat aldaar, op heeter- daad betrapt, toen hij in net sta tionsgebouw inbraak pleegde. Hij was 's nachts het steeds ongesloten stationsgebouw binnengegaan, eai had in de 3e klas wachtkamer met een beitel de toonbanklade opengebroken om. daaruit een hoeveelheid sigaren te ontvreemden. Daarna begaf hij zich in de tweede klasse wachtkamer, Waar genoemde agenten, die gedurende eenige nach- den in zijn tegenwoordige positie had doorgebracht. Lovatt zei, dat het geen nieuwtje voor hem was, dat Seth bij de politie was gekomen want do agent Whlt- ty was immers een algemeen bekendo held geworden? Toen volgde er natuurlijk een ge sprek over de zaak van Roode Jim, terwijl Lovatt hem aanraadde tn het dlorp daarover zijn mond te houden. Toen gingen de Dekte mannen ver- dor samen hot. pad af, Whitty leidde zijn paard bij den' teugelen nu was het de beurt van Lovatt verslag van zijn eigen ondervinding te doen. Hij was nu vier en een half jaar In de Koloniën geweest, en hij kon zijn be trekkingen op de vingers opsom men. Eerst drie weken te Whlttlesea, drie of vier maanden rondreizen; drie weken biljartjongen }n Queens land, toen al mijn geld al reizende verteerd was. Dat was het eerste half jaar. Negen maanden magazijnmees ter in Queensland; acht maanden lang dreef ik vette schapen naar de markt van Melbourneeen maand plezier maken in Melbourne. Dat wa ren de eerste twee jaar. Toen twee jaar opzichter op do bezitting Rive- rina.j weer een- maand in Melbourne; en het overige van dep tijd hier. Hier ook dé rés| van mijn leven. Whi, .'ju nooit weer haar huis? ten aldaar waren opgesteld, zagen, dat W. niet een valschen sleutel de toonbanklade opende en 5Wli daar uit toeëigende het daarin aanwezige wisselgeld en een zich daarin bevin dend gesloten blikken trommeltje met geld. Toen de inbreker de agenten zog te voorschijn komen, ging hij op de vlucht, de Westerallée In. De agenten achter hem aan, maar de inbreker gaf het niefc op, zelfs niet toen de agenten hun revolvers afschoten om hom schrik aan te jagen. Dit ging zoo door tot in de Emmawijk, waar hij in den tuin van R. zicli trachtte te verbergen. Maar daar werd hij ten slotte toch gegrepen. Hij werd In het bezit van liet ontvreemde geld en de sigaren gevonden. De dader heeft bekend, de diefstal len in den nacht van 26 op 27 Mei en van 0 op 7 Juni aldaar ook te hebben gepleegd,: (Zw. Gt.) DRANKBESTRIJDING. Wegens het aanzienlijke drankver- bruilc in de nabijheid dor fabriek Vulcaansoord te Doetinchem, heeft de raad dezer gemeente besloten een grens om dio fabriek te bepalen, bin nen welke geen vergunningen mogen wiorden verleend. Blijkens opgave van den inspec teur der directe belastingen enz. to Doetinchem, werd over het jaar 1907 in de 5 vergunningen om de fabriek 8405 liter gedistilleerd verkocht, of ruim J/3 van het totaal debiet in de gemeente Ambt-Doetinchem, BALLON GEVONDEN. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur werd door schipper J. de Vries van den botter UM 67 op de Zuiderzee waargenomen, dat tusschen Marken en het Enkhuizer Zand eén luchtbal lon nederdaalde. Het bleek een lucht ballon te zijn gemerkt 892, waaraan een wit teenen mand bevestigd was met zelfwerkende instrumenten. Op de mand bevond zich een brief, waar- In verzocht werd de voorwerpen voor zichtig te behandelen en goed verpakt op te zenden naar cl en directeur de Observatoire de Météorologie dynami- quo de Trappes (Seine-et-Oisé). De ballon was bij liet binnen boord ha len verloren geraakt en voor het op zenden der voorwerpen werd 10 fres. vergoeding toegezegd. Aan de mand zat nog bevestigd een geel taffen zak, waarin vermoedelijk zand geborgen was geweest, wat tijdens bet drijven van den ballon uit een zich aan den onderkant bevindend pijpje was weg- goloopen. De mand. met instrumenten bevindt zich thans bij den havenmeester aan den Schrelerstoren aldaar en zal door diens bemiddeling worden opgezon den.1 HOOI.' Men" schrijft van Texel? Met het maaien derhooivelden is een aanvang gemaakt. De opbrengst belooft dit jaar overvloedig te zullen zijn. Van elders zijn reeds bestellin gen op nieuw hooi ingekomen. Som mige landeigenaars hebben van den ouden voorraad nog belangrijke par tijen over. BLOEMEN-VERSIERING. De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer ta Sneelc wil dezen zomer de stad der watersport in een bloemenstad veranderen en heeft onder de ingezetenen een wed strijd uitgeschreven van vensterbank balkon- of gevelverslering met plan ten. Wie te arm is om planten te koo- pen, krijgt een viertal gratis. De wedstrijd bestaat uit 4 klassen, nl.: lo. hoerenhuizen, 2o. winkelhui zen] hotels, en cafés, 8o. bur gerhuizen en 4o. arbeideewonin- gen. Voor iedere klasse worden een zilveren en een bronzen medaille uit- 1 geloofd, terwijl voor de laatste klasse deze kunnen worden ingeruild tegen respectievelijk tien en vijf gulden. HERSTELLINGSOORD SPOORWEG PERSONEEL. 'Aan het bestuur der Vereeniging tot stichting en exploitatie van een Her stellingsoord yoor Spoorwegpersoneel is ten behoeve van hare stichting door het gemeentebestuur van Har derwijk grond in erfpacht aangebo den, terwijl ook het oog geslagen is Nooit. Schrijf je niet meer? rf- Geen tetter. Dus weten zij niet of 'dood of levend bent? Zij weten niets van mijik weet niéts van hen. Vergeef mij. Jack: maar hen je haai" heetemaal vergeten Lovatt barstte in éen schaterlach uit. Dat is jaren geleden, kerel. Wei- Hij aarzelde. Wat? ik ben van plan hier te trou wen 1 Ik bon verloofd De tent, ale Je daar ziet is de grondslag van mijn tehuisik heb een flink stuk grond La mijn bezit. Whitty bleef staan en floot, Maar hij had geen gelegenheid veel tezeg- gon; daar zorgde Jack Lovatt wel voor. Jack Lovatt stortte zijn hart uit. Whitty luisterde met veel sympa thie, wat heel natuurlijk was, zijn. eigen omstandigheden in aanmerking genomen; maar h)J sprak niet over zijn eigen omstandigheden, Hij luis terde niefc groote belangstelling, maar met een onaangenaam levendige her innering aan een vorige gelegenheid, toen Jack Lovatt zijn hart voor hem had uitgestort met betrekking tot een meisje in Engeland, die zich met Iemand anders had vorte-ofd. Hofc vCr op het landgoed „Waldfriede" bij Arnhem. Een beslissing is echter nog niet genomen. DOOR... EEN VLIEGJE! Donderdagavond kreeg nabij liet fort Bussendam (gem. Uitgeest) een wielrijder een vliegje in 't oog. Dit willende verwijderen, raakte hij liet beheer over zijn fiets kwijt, Yiel en brak een been. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE, De lezing van het citaat uit het lea- ding-artikel van den heer Henrl Po lak, in het Weekblad van den A. N. B., door ons meegedeeld, e<n speciaal van cle eerste alinea: „Den toestand kennende en de naaste toekomst hel der inziende, zij'n wij bereid tot hel ruiterlijk aanvaarden van een dooi de omstandigheden onvermijdelijk ge worden loonsverlaging", heeft on getwijfeld cle meening kunnen vesti gen, dat de A. N. D. B. aanstalten maakt, om bakzeil te halen, wat d6 cloox hem gevraagde loonregeling be treft, welke de zinsnede „Er moet iets gered wcxrclen uit de schipbreuk" zou kunnen vestigen. Terwijl het overig gedeelte van het citaat bovendien wel wat naar manifest-stijl riekte, waar het van volhouden sprak. Een onderhoud met de voorzitter van den Algemeen Nederlandscheö Diamantbewerkers Bond heeft ons zoo schrijft het Hbld. het gepubli ceerde verduidelijkt. De schrijver heeft alleen bedoeld cle werklieden te waarschuwen, dat zij niet aan hel loon zulten komen, dat in 1906 werd uitgekeerd, ook al laat de Bond van zijn eisch: het minimum-tarief van 1904 plus 20 geen jota vallen. Immers, voor de markt van gesle pen diamant vormt zich een nieuwe, .eene lagere norm dan die van voor 2 jaar. Daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen. En het gevolg ervan is eveneens onontkoombaar: het loon wordt er door gedrukt. Daar kunnen de juweliers zich niet tegen verzetten;, daar kunnen de diamantbewerkers zich óók niet tegen verzetten. Dat Is hieruit te verklaren. Als er een levendige markt is, wordt er min der gelet of een steentje de meest keu« rige bewerking heeft ondergaan waat door het zooveel mogelijk waard wordt, als bij een gedrukte markt. In 't laatste geval moet uit elk partij tje diamant gehaald worden, wat er uit te halen valt. Dat kost méér tijd voor slijpen, enz. en dus zal de werk man als hij tegen eenzelfde stan- claardtarief werkt bij een levendige markt altijd meer kunnen verdienen, dan onder omstandigheden als de te- woordige. Nu zijn er tweeërlei diamantbewer kers. Zij, die feitelijk kleine aaune» mors zijn van het bewerken van par tijtjes diamant, z.g. eigenkostenwer kers die bruto-ontvangsten maken en anderon, die op de fabrieken der groo to juweliers „in vast geld" arbeiden, geen onkosten en dus netto-Inkomsten hebben. De eigenkostenwerkers ondervinden natuurlijk vanzelf cle uitwerking van de hier uiteengezette economische wet; do leden van juwelierspersonee- len, die voor vast loon arbeiden zul len het Vrijdagsavonds bemerken, als de patroon hun het loon uitkeert. Nu bedoelt het artikeL uit het .Week blad vooral de laatsten te waarschu wen, dat ze niet kunnen rekenen op loonen als ln 1906 gehaald werden dat economische omstandigheden varplich ten tot het genoegen neinen met lager loon. Maar evenmin als toen, r— ten voordeele van de industrie, van juwe liers en werklieden beide, eind© April het werk werd stopgezet, is men nu van zins in te gaan op de door sommige patroons aangobodeo zeer lage loonen. KLOPJACHT OP EEN KOE. 's Avonds was, vertelt de Zwolschd" Crt., al wat Tuinstraat, Deventer- dwarsstraat, zijstraatjes, gangetjes^ enz,, aan bewoners bevatte, uitgeloot pen om getuige te zijn van de evolu- tiën, die een losgebroken koe in dea' gemeenschappelijken tuin van de liee- ren Krajenbelfc Koldewea en Ter Moolen, uitvoerde. Het beest, een mooie vette zwarte» standige, bedaarde optreden van Jacïc op dit oogenblik beviel Whitty min der goed dan het wilde, hopelooze;- eerllfke vuur van vier of vijf jaar ge leden. Maar Jack was nu immers zoo, veel ouder, zooveel verstandiger. Ep was geen reden te veronderstellen^ dat hij nu minder liefde voelde datf toen, alleen omdat hij het minde* toonde. In ellc ^eval was Seth do laat ste persoon, clie zoo iets mocht ver onderstellen, omdat hij zelf een mees ter was in het verbergen van zijn' eigen gevoelenshij vermoedde dati'. ook niets, alleen trof het hem maar, Bijna luchtig misschien, maar irf elk geval met smaak, vertelde Jack' alles alles behalve wie en wat dö uitverkorene was. Maar dit zijn wer kelijk onbelangrijke détails, als j© iemand iets dergelijks vertelt en öc geen kans bestaat,, dat hij het meisje ooit ontmoet kan hebben. Whtttv kwam alleen te weten, da zij in Timber Town woonde, waar hij. blij om was ter wille van Barbarni Vóórdat Jack hem gelegenheid gaf; een vraag in het midden te brongeiU was de weg breed en vlok geworden j er waren geen boomen meer te zien^' zij waren ip de kom van het plaatsje^ ;(Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9