weer&ericnt F. P. BEICHEBT, Thermometerstandi Uit de Omstreken Binnenland Uit de Arbelderswereld MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 26 Juni 1908. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. to Stornoway laagste 755.9 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond va® 27 Juni Windmatige Noordelijke tot N.- Weetelijken wind. Gesteldheid van de luchtveran derlijke bewolking, mogelijk enkele regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M, INGEZONDEN MEDEDEELINGRN 30 Cts. per regeL 17 Anegang 17. PRACHTIGE] SORTEERING Oaseen, Fronts, Boerden en Manchetten. te Haarlem. Vrijdag 26 Juni Hoogste gisteren 2 uur F. 68 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 en daar rijden in den hooitijd gedu rende den geheelen dag de zwaar en breed bevrachte hooiwagens, die bij na den geheelen weg innemen. Voor de veiligheid van het verkeer, is het hoogst noodzakelijk, dat een bepaling gemaakt wordt, dat deze wagens Slechts tot een bepaalde breedte mo gen geladen worden. Nu hebben we er wel hooiwagens van 4 meter breedte zien rijden, terwijl de weg op sommige plaatsen hoogstens 5 meter Is. Zoo moeten er ongelukken gebeu- /enl Donderdagavond heeft de over brenging van het lijk van Maria naar de woning harer ouders plaats ge had. De ter aarde bestelling is Zater dagmorgen op de R. K. begraafplaats aan den Schoterweg. BOOTTOCHT, Evenals vorige jaren maakte ook nu weder het Kinderkoor Hosanna Woensdag 24 Juni zijn jaarlijksohen boottocht. Acht uur vertrok de boot vam de Bakkerstraat naar Zaandam, alwaar ze te halfelf aankwam. Aan den aan legsteiger stond de politie te wachten dm den stoot, zooals in Haarlem, met ïnuziek voorop in optocht naar den speeltuin Prins Hendrik te geleiden. Na een gezellig oponthoud van ruim Jwee uur ging men weder bootwaarts pa stoomde naar de Jacob van Len- hepkade te Amsterdam. Daar werd een wandeling door 't Vondelpark ge maakt naar den speeltuin Schinkel haven, waar de kinderen zich aan Alle mogelijke speeltuigen weder naar hartelust konden vermaken. Natuur lijk ontbrak het niet aan versnape ringen en ververschingen. Te halfzeven vertrok msn weder naar Haarlem en kwam daar bij half tien aan. De kinderen, 270 in getal, koerden zeer voldaan en vol dank baarheid aan 't bestuur weer huis waarts. Verlof Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. J. van Dootingh Jr., om verlof, ingevolge art. 34 dier wot, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Nassaulaan 82. Ongewenscht bezoek, Dinsdagavond acht uur werd voor do zooveelste maai heit Begijnehof weer eens op stelten gezet, en wel door het bezoek van drie rijtuigen. In het voorste rijtuig waren vier man nen, in het tweede rijtuig vier vrou wen en in het derde rijtuig drie man nen, die luid schreeuwden an zon gen. De beenen liingon buflen do rij tuigen en het geheel gaf een zeor treu- rigen indruk. Zoo goed en kwaad het ging men was onder Bacchus' invloed klom men de rijtuigen uit en verdween in een café. begeleid door een harmonicaspeler. Het tooneel trok een massa toeschouwers. Eigen Hulp. Donderdagavond hield het district Haarlem en omstreken van Eigen Hulp eene algemeene vergadering on der voorzitterschap van den hoer F. van Tuerenhout. Voornamelijk werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de algemeen© vergadering op 10 on 11 Juli te Am sterdam to houden. Tot afgevaardigden naar die verga dering werden benoemd de hooren Van Tuerenhout en M. P. de Clercq. Tijdens de beraadslagingen deelde o. a. de penningmeester mede, dat het .ledental van het district dezer dagen boven 1000 is gestegen tlAAKLBMSCa MUZIEKKORPS. Wij lezen In do „Alkrn. Courant" Hot Haarlemsch muziekkorps gaf, daartoe uitgenoodigd door het be stuur der Buitensociëteit gisteravond een concert in den Hout. De directeur Krlens had zorg gedragen voor een programma dat veel verscheidenheid gaf. Eea-st de marsch en het jubelende koor uit „TanhAuser" van Wagner, vervolgens twee Frar.sche opera ouverturen en een fantalsie uit. een opera van Meljerbeer. Verder 'n wals uit de operette ..Walzertraum", bal letmuziek van den Italiaan PonchleJ- 11, eon Hongaarsche Czardas, twee kleine, ln karakter zeer ulteonloopen- de stukken, en ten slotte de overbe kende fantaisie „Un jour d'été ein Norvège van Winners. Onnoodig te zeggeq, dat de uitvoering van dit uit gebreid programma goed verzorgd, nee®, veel meer dan dat, uitstekend was. Het zal zeer moeilijk zijn een harmoaiekorps in ons land te vinden C. ón in ensemble, èn in muzikali teit liet Haarlemsch korps overtreft. Of hot een wals Is die men speelt, óf een marsch, óf 'n stukje van Masse net, óf meer belangrijker worde® als bijv. de ouverture van de opera ,,le rol d'Ys" van Lalo, alles is tot in on derdooien zorgvuldig bestudeerd. En wanneer dan iemand van bet talent va® den heer Krlens aan het hoofd van zulk een korps staat, zal men kunne® begrijpen, dat dit eerste Bui- tonsociëteit-concert prachtig is ge slaagd. Een ongelukkige val. Gisterenochtend zeven uur had de 7-jarige Piet van Maas, wonende Zuid Brouw^rstraat, hot ongeluk uit het dakvenster op de straat te vallen. Bewusteloos wonl de knaap opgeno men, ep naar binnen gedragen, waar na geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Hoop op herstal De agent van politie J. van Delden, die tengevolge van eene mishande ling, door zekeren V. in den avond van 13 Juni bij de arrestatie van een dronkaard, in vrij ernstigen toestand te bed ligt-, gaat langzaam vooruit, zoodat er thans hoop op herstel be staat. Geldleening Noor d-H o 1- land. Naar wij vernemen is de geldlee ning der provincie Noord-Holland voor f 578.000 toegewezen aan de fir ma Oppenhelm en Van Till te 's-Gra- venhage. tegen den koers van 100.254 pCt. Da rest is aan verschillende in schrijvers gegaan. Werkliedenreglement. Naar aanleiding van de voorgeno men wijzigingen in het Werklieden reglement der gemeente aan te bren gen, heeft de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Ge meente-Werklieden zich tot de Raads leden gewend, met verzoek ofn kennis te willen nemen van de verlangens, in 1906 door de afdeeling openbaar gemaakt, en verzameld in een vlug- schriftje, dat ter hernieuwde kennis making aan de Raadsleden toegezon den is. Militaire Zaken, De korporaals J. M. van Rijn van Alkemade en A. J. M. Allard van het instructie-bataljon zijn overgeplaatst hij het 4e bataljon, 10e regiment in fanterie alhier in garnizoen. Vermist. Sedert gisteren wordt in deze ge meente vermist eene 34-jarige vrouw, v. T., wonende ten huize harer ouders aan de Tetterodestraat. Haar signalement is tamelijk lang, don kerbruin haar, mist twee tanden, ge kleed met donkere japon, grijzen mantel, licht-st'rooien hoed. Daar zij zenuwlijdster is, vreest men, dat haar een ongeluk is overko men. Namens hare ouders verzoekt de commissaris van politie hare op sporing, aanhouding en bericht. BENNEBROEK. In de Dinsdagavond te 8 uur to houde® openbare Raadsvergadering zullen die volgende punten worden be handeld Regeling met ile gemeente Heem stede voor de levering van gas. Aanbieding Gemeenterekening 1907. Benoeming commissie tot nazien der rekening. HAARLEMMERMEER. Stand der landbouwgewassen in Haarlemmermeer. Het spreekwoord zegt: „Een boer klaagt altijd." En in zeker opzicht is dit waarheid, maar tevens onver klaarbaar. In den regel zijn de go- wassen, die hij teelt, zoo verscheiden, dat het wel wonder zou zijn, indien het met alle naar wensch ging. Toch loopt het thans met dat spreekwoorde lijk klagen nog al los en zijn die boe ren over 't algemeen nogal tevreden. Zeker, er kan nog heel wat gebeuren, dat him berekeningen on vooruit zichten doet falen, doch de groene kleur der akkers is werkelijk op hot oogenblik een gepast symbool dor hope. Over 't algemeen zijn de verwach tingen goed. De rogge, die haar soort genooten altijd wat voor is, staat in aar, de korrels zijn gezet en doen ge gronde hoop koesteren op rijk beschot Tarwe, haver en gerst beloven goed, al is vooral van de tarwe de halm wat kort en staat zij bij velen „wat dun op het land," maar enfin de rogge is des te beter „uit de kluiten gewas sen." De paardenboonen hebben de vruchten gezet en wel in gullen over vloed. De duivenboonen schitteren in rijke bloesempracht en schijnen in opbrengst te zullen wedijveren met 't zustorgewas De bieten zijn niet zoo ln 't alge meen goed of minder goed te noe men. Zoo er één gewas is, dat zich grillig toont, dan zijn het de suiker- meten. sommige akkers staan er flink voor; andere daarentegen slaan een pover figuur, ten gevolge van het groote aantal ongenoode gasten dit voorjaar, ln den vorm van koper worm, emelt e. a., die zich aan de Jonge bietenkiempjes te goed deden, zoo zelfs, dat het voorgekomen is dat voor de 3de maal werd overgezaaid in 't begin Juni. Trouwens wat de biet Is, blijkt in den regel pas, als zijn volle wasdom bereikt is en de „chemiker" haar sui kergehalte bepaald heeft, vooral daar de suikervorming zoozeer van haar laatste levensperiode afhankelijk is. De Karwei staat tamelijk goed, maar op vele plaatsen nog al dun. Hiermede is echter nog niet gezegd, dat ook de opbrengst goed zal zijn, neen, vooral bij deze juffer is afwach ten de boodschap. Eerst als ze over een paar dagen gedorscht Is, weet men het beschot. Dit was de paar laatste jaren niet zoo gunstig, doch dit werd weer goed gemaakt door den hoogen prijs, zoodat er „toch nog een flinke pacht" werd verkregen. Er staat nu dit jaar niet zooveel te veld, daar in het voorjaar verscheidene ak kers zijn omgeploegd en met ander gewas bezaaid, daar de karwei zicht baar veel van de vorst geleden had en het op vele akkers nog geen half gewas beloofde. Als het beschot ook nu niet al te gering is, kan het toch met de karwei een meevallertje wor den, daar heden reeds hooge prijzen besteed worden en voor het te velde staande gewas reeds van f 20 tot f 22 per honderd pond wordt geboden, het geen een flinke prijs is te noemen, in aanmerking neniende de wisselingen waaraan vooral de prijzen va® dit zaad onderhevig zijn. Spinazie en koolzaad, dat ln de laatste jaren voortdurend al meer ge teeld wordt, staat er gunstig voor, evenzoo de aardappelen. Dat alle ge wassen zoo betrekkelijk weelderig groeiden (sommige bietenakkers uit gezonderd) hebben we zeker voor een niet gering deel te danke® aan het uitblijven van de zoozeer gevreesde nachtvorsten, die zooveel kwaad kun nen doen. Hebben we nog even gezegd, dat de hooiopbrengst over 't geheel genomen niet meevalt en maar „een lichte snee" geeft, doordat de Meimaand wat al te zuinig was met haar regen buien, dan hebben de voornaamste ge wassen uit onzen polder de revue ge passeerd en komen we tot de conclu sie, dat er reden is tot tevredenheid. De voorziening in drinkwater in deze gemeente, een zeer noodzakelijk, maar tevens een moeilijk punt, zal door de afdeeling van Het Witte Kruis ter hand geDomen worden. Volgens de van kracht zijnde kie zerslijst, bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 3136 voor de Provinciale Staten 3119 en voor den Gemeenteraad 2147. Voor den gemeenteraad is het ge splitst in drie kiesdistricten, en wel als volgtKiesdistrict I 667 kies district JI 759 en kiesdistrict III 721 kiezers. Een wielrijder, afkomstig uit Am sterdam, had het ongeluk, op den Hoofdweg, nabij Nieuw Vennep, bij het passeeren van een rijtuig, daar mede in aanraking te komen, waar door hij van het rijwiel werd geslin gerd en in de sloot terecht kwam. Doornat en met een paar bloedende wondjes aan het hoofd werd hij in den wagen opgenomen, daar zijn rij wiel defect geworden was, en reed men gezamenlijk naar de woning van den eigenaar van het rijtuig. Nadat de wielrijder van droge klee- ren was voorzien, heeft hij zijn te rugreis gedaan met de stoomboot Carsjens. Hij vVas vol lof over de goe de behandeling, die hij had genoten. HALFWEG. De Rijksveldwachters Rijn dors en Boorsma (van Spaarndam) betrapte® op het Noordzeekanaal onder West- aaa®, een tweetal Zaansche visschers die bezig waren do kuil in hun bedrijf te gebruiken. Zij kregen pro ces-ver baal met in beslagneming van het net. SLOTEN. Eten huis met ert, groot ruim 60 Aren, staande en gelegen waar de Haarlemmermeer en de De Ruyter- wegen zich vereenigen, zoomede een woon- e® winkelhuls ln het dorp Slo- terdijk, bracht den aanzienlijken prijs van f 27260 op. DE REIS VAN PRINS HENDRIK. Reuter seinde Donderdag uit Bodö: Hedenochtend kwamen Prins Hen drik der Nederlanden en de Groother tog van Oldenburg met diens jacht Lensahn hier aan. De vorstelijke per sonen vertrekken hedenmiddag naai den Sulitjelma, Prins Hendrik zal zich na zijn terugkeer aan boord van het Nederlandsche oorlogsschip bege ven, dat hier sinds Zaterdag ligt, en daarmede de terugreis aanvaarden! DE TWEEDE KAMER werkt vlugt. In den ochtend e. werd laat pauze gehouden deed zl« het ontwerp HontonisseSelzaete af, dat Minister Bevers verdedigde tegen het gewenscht uitstel, door den heer Patijn in een motie belichaamd, mei het doel om nader overleg te verkrij gen voor den aanleg van de zijlijn naar Sas van Gent Datzelfde wilde de heeren Lely c.s. bereiken, doch door een amendement om te bepalen, dat de subsidie niet zou worden ver leend, wanneer niet „tegelijktijdlg" (een sub-amendement maakte daar van „tijdig") de aanleg en exploitatie der zijlijn was verzekerd. Voor dit amondement trok de heer Patijn zijn motie ln, die evenwel door den heer Troub overgenomen, maar verworpen werd. Het amendement- Lely werd evenwel aangenomen en eveneens het wetsontwerp. Laat i® den middag volgde de aan neming ln eerste lezing van de drie wetsontwerpen, die te samen zijn in gediend om de nachterstand bij som mige rechtbanken in te halen. De heer Van Sty rum wees daarbij op de arbeidsoverlading der Haarlemsche Rechtbank, huldigende der president en de leden voor hun arbeidslust en arbeidskracht, waarop minister No- lissen antwoordde, dat deze ontwer pen de mogelijkheid opende van per- soneel-uitbreiding indien een reeds ingesteld onderzoek daarvan de nood zakelijkheid aantoonde. Het debat liep in het algemeen en ook bij de artikelen over de vraag of door het behoud van de conclusie van het O. M. in burgerlijke zaken en de wijze waarop de alleensprekende rechter, als proef, werd ingevoerd, 't doel dezer ontwerpen zou bereikt worden. De heeren-Van Styrum, Limburg, Loeff en Lohman (laatstgenoemde principieel tegen den unicus judet) wisselden daarover van gedachten met den minister van justitie, doch hadden geen van allen zoodanige be zwaren als die hen nopen zouden te gen de voorgedragen ontwerpen te stemmen. De eindstemming heeft Dinsdag plaats. Heden komt de Oorlogsbegrootlng aan de orde. MOORDAANSLAG. Dinsdagnacht heeft ln perceel Go- vert Flinckstraat 143 te Amsterdam zekere Van H. getracht een 28-jarige vrouw, tot wie hij eenige jaren ge leden in ongeoorloofde betrekking stond, den hals af te snijden. Het slachtoffer, juffrouw Troms, naaister, woonde sedert eenlgen tijd bij juffrouw Van der Groenen in. In haar angst weerde de vrouw het mes met de rechterhand af, waardoor haar een diepe snede in den rechter pols werd toegebracht, en haar rech terduim er bijkans geheel bijhing. Op het geschreeuw van „moord I" wer den de buren, die zich gedeeltelijk reeds ter ruste hadden begeven, ge wekt het voorval had namelijk tus- schen 11 en 12 uur plaats. Zekere G., van éón hoog achter, drong de kamer binnen, bond den polsader van de vrouw direct af en bracht haar naar een apotheker. De ze legde het eerste verband, waarna de vrouw per tram naar het Binnen- Gasthuis werd vervoerd. Haar toe stand maakte onmiddellijke opname noodzakelijk. Inmiddels was aan het bureau Fer dinand Bolstraat aangifte gedaan. Een rechercheur en 6 agenten gingen naar de woning van den dader, die zich, alsof er niets gebeurd was, ter ruste had begeven. De dader, die niet het minste berouw over zijn daad aan den dag legde, werd van zijn bed ge licht en gearresteerd en naar 't huis van bewaring overgebracht. (Avp.) MIDDENSTAND. Donderdag vergaderde te 's-Gra- vemhage de Staatscommissie voor den Middenstanu, ter bespreking vpa de wijze van uitvoering der enquête en ter behandeling van het door de IVde subcommissie opgemaakte concept ontwerp op de vervroegde winkelslui ting. De commissie besloot op 29 Augustus de behandeling der laatst genoemde zaak voort te zetten. DE ZEISTER MOORDZAAK. Woensdagmorgen zijn de vier ver oordeelden in de Zeister moordzaak van Utrecht naar Amsterdam over gebracht, om rlaar in hooger beroep voor het gerechtshof terecht te staan. Dit transport geschiedde ln twee gedeelten. De celwagen verliet te on geveer kwart vóór tien het Huis van Bewaring aan de Gansstraat met Van Vaalen en Van Ee beiden waren zwaar geboeid, de handen saamge bonden met een boeiketting, die met slootjes was gegrendeld, terwijl de armen met een sterk koord waren vastgesnoerd, dat met de boelen was voreenigd. Van Vaalen zag er nog slechter uit dan tijdens de behande ling van de zaak voor de Utrechtsche rechtbank het hoofd hing hem op de borst, terwijl z'n geheele lichaam scheen te hangen tusschen de veld wachters, die hem vasthielden. Van Ee hield de oogen neergeslagen. Het spreekt van zelf, dat hun aan komst aan het Centraal-station te Amsterdam de nieuwsgierigen in massa te hoop deed loopen politie hield, de menigte op een afstand. Na een oogenblik in de wachtkamer der de klasse te hebben vertoefd, waar liet zwart zag van de menschen, wer den beide gevangenen naar den ge- reedstaanden trein op het tweede perron geleld. Om hen te onttrekken aan de oogen van de vele toeschou- wors op het station, gingen de veld- svachters voor de raampjes staan van den gereserveerde® 3e klasse coupé, zoodat niemand naar binnen kon kij ken. Te 9.51 vertrok de trein. De celwagen was inmiddels naar de Gansstraat te Utrecht terugge daan, om Kors en Overhorst te halen, ..ij waren op dezelfde wijze geboeid n werden, evenals de belde eersten, geëscorteerd door vijf rijksveldwach ters. Kors was ook thans weer onver schillig en zat in de wachtkamer rond (e kijken, eerst naar de dienstregelin gen aan den muur, later naar de menschen, die zich rondom de ge vangenen verdrongen, om ze toch goed te kunnen zien. Overhorst zat stil naar den grond te turen, en keek nu en dan even op en rond zich. Daar het nog ruim een half uur duurde eer de trein van 10 uur 45 ver trok, waarmede deze veroordeelden naar Amsterdam werden gebracht, vvaa do dienstdoende chef van het sta tion zoo welwillend een apart vertrek aan te wijzen, waarin de veroordeel den met hun geleiders konden vertoe ven, totdat het oogenblik van vertrek was genaderd. Zij behoefden dus niet noodeloos door het publiek als dieren te worden bekeken. Ook voor Kors en Overhorst was een afzonderlijke coupé vrijgehou den. Te Amsterdam zouden zij aan de Weesperpoort door den gevangenwa gen worden afgehaald, om naar het huls van bewaring aan den Wetering schans te worden overgebracht. („U. D.») SUID-AFRIKAANSB STUDENTE VERENIGING IN NEDERLAND. Do zomervergadering van do S. A. S. V. L N. is deze maand te Scheve- ningen gehouden. Ongeveer te helft der leden was op gekomen de anderen waren verhin derd door 't werken voor hun exa mens. In v-erband met 'n klacht over den tijd van vergaderen zal getracht worden om de zomerbijeenkomst te houden tegen het einde van Septem ber, zoodat zij samenvalt met den vacant!e-leergang van het A. N. V. in Leiden, waaraan bot dusver geregeld eenige Afrikaners uit het buitenland deel namen. Met veel belangstelling werd door de vergadering behandeld een ingekomen proeve van een Afri- kaansche spelling. Allen waren het er over eens, dat hot uiteenzetten van de spelregels voor het Afrikaansch. ge baseerd op fonetischen grondslag, aan een "roote behoefte zou voldoen. Wegens aanstaand vertrek naarZuid- Afrika bedankten 3 ledenMej. L. Fölscher en de heeren J. H. Greyve®- stein en G. L. van Bastiaans. De eer ste denkt als onderwijzeres, de tweede als doctor tbeologiae terug te gaan. Drie nieuwe leden werden aange nomen de heeren I. Scholtz en S. Joubert, die beiden te Amsterdam ln de medicijnen, en C. Steyn, dis te Leiden ln de rechten gaat studeeren. Op do officleele vergadering volg de een uitstekend diner. Onder gezel lige® kout werd de avond verder doorgebracht. Enkele voordrachten, o. a. „die Afgunsduivel" uit oom Jan's „Serie duivels" werden ten bes te gegeven. Met de verwachtingen, dat op de volgende bijeenkomst zich weer nieu we loden zullen aanmelden, ging de vergadering uiteen. ONGELUKKEN. Te Geldermal8en viel een vierjarig kind van F. G. van den Lingedijk en kwam neer op een afgesneden vlier- stek, waardoor het zoo ernstig ver wond werd, dat het voor dood naar huis gebracht werd. Bij het afladen van sen voer hooi had de ongeveer 70-jarige H. J. C. te Goor het ongeluk van den wagen te vallen en op de straatsteenen terecht te komen. Hoewel de toestand zich eerst niet zoo ernstig liet aanzien, is deze dermate verergerd, dat C. thans aan de gevolgen is overleden. Te Herveld viel een jongetje van 3 jaar bij het spelen in een pot met ko kend water en is aan de gevolgen ©r van overleden. Te Maastricht is de vrouw v. d. L. tengevolge van een misstap in den kelder gevallen en doodgebleven. AUTOMOBIELONGELUK. Een ontzettend automobiel-ongeluk heeft tusschen Maaseyck en Hasselt (N.-Br.l plaats gehad. Een drietal studenten van die Leuvensche univer siteit waren in een auto aan het toe ren, toen op een kromming van den weg de auto niet te besturen was. Zij draaide eenige malen rond en slin gerde de studenten op den grond. De heeren Pirmez, zoon van het Kamer lid, en de Villera werden op slag ge dood, de chauffeur werd zwaai- ge wond e® stervende weggedragen. De derde student bleef ongedeerd,, PROF. DR. P. K. PEL. Buitengewoon verscheiden, talrijk en hartelijk waren de blijken van waardeering en toegenegenheid, waaronder prof. P. K. Pel Donder dag zijn 25-jarig jubileum als hoog leeraar der Amsterdamsche universi teit vierde. De wetenschappelijke we reld huldigde in hem den uitnemen de® geleerde; de studenten vereerden hem als do voortreffelijke docentde patiënten prezen hem als de vriend in den nood. Op velerlei wijzen is de zer dagen gezegd hoe hoog Prof. Pel staat aangeschreven in de meest ver schillende kringen onzer samenle ving, en da dag van gisteren heeft ten overvloede bewezen, dat deze ge tuigenissen geen ijdele klank waren Donderdagmorgen werd de hoog leeraar Ln zijn afdeeling aan het Bin nengasthuis gecomplimenteerd dooi den directeur dr. Stumpffden oud sten in functie zijnde assistent, dr. Wijnhausen, door zuster Debrus en door de patiënten. "s Middags had ten zijnen huize een druk bezochte receptie plaats. De rec- tor-magnificus der Amsterdamsche Hooge School, prof. dr. C. Ph. Slui ter, wenschte hem namens den Se naat, geluk met zijn feest. Prof Stroinck te Utrecht, sprekend uit naam van do assistenten en oud- assistenten, bood hem zijne door Pier Pander vervaardigde manneren buste aan, on de oud-leerlingen, wier ge voelens door dr. P. H. Schreve wei de® vertolkt, hadden het goede denk beeld gehad aan mevrouw Thérèse van Duyl-Schwartze op te drage® het portret van mevrouw Pel £e schil deren. Als woordvoerder der studenten, die het onderwijs van den hoogleer aar heden ten dage genieten, trad op de hoer J. A. J. Barge. Het welgeko zen geschenk der jongelui bestond ln de portretten van den leermeester van Prof. Pel, van Rozensteln en van Stokvis. 's Avonds brachten de studente® Prof. Pel een serenade. MAATSCH. VAN NIJVERHEID. Vrijdag en Zaterdag houdt de Maatsch. van Nijverheid te Dordrecht haar Jaarvergadering. Donderdagavond werden de direc teuren en afgevaardigden op 't stad huis door het Gemeentebestuur offi cieel ontvangen. De burgemeester, de heer H. J. Wickers, hield oen redo, waarin hij het schoone doel der Maat schappij schelste en verklaarde dal de gemeente dit streven zooveel mo> gelijk wenschte te steunen. De voorzitter der Maatschappij, de heer A. van Rossum, dankte voor de ze ontvangst en huldiging. Na nog eenig vertoeven ten Raad- huize begaven directeuren en ledetf zich naar de vergaderzaal „Kunst min," waar de Voorzitter van het departement Dordrecht, de heer A. v. Drooge, directeuren, afgevaardigden, donateurs en leden der Maatschappij welkom heette in Dordrecht, Hollands oudste stad. Ook hier werden eenige redevoerin gen gehouden. OFFICIEELE DEELNEMING VAN NEDERLAND TER INTERN. TENTOONSTELLING IN 1910 TE BRUSSEL TE HOUDEN. Door dan Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een Supple- tolre begrooting Ingediend tot boven omschreven doel. Welke kosten bij een deelneming aan bedoelde tentoonstelling zullen gemoeid zijn is, zegt de Minister, nu reeds natuurlijk niet met zekerheid te zeggen. Als een maximum ware z. i. intusschen voor Nederland een be drag van f 400,000 te noemen. „VOORUITGANG" EN DE WETHOU DER VAN ONDERWIJS TE AMSTERDAM. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de® bestuursraad van de negen vrijzinnige kiesvereeni- gingen „Vooruitgang" te Amsterdam, is de volgende motie aangenomen „De bestuursraad, overwegende, dat mr. S. de Vries Czn., door den ge meenteraad Ls verkozen tot wethou der e® door het college van B. en W. is belast ln het bijzonder met de zorg voor het onderwijs in deze gemeente^ betreurt, dat door de medewerking van vrijzinnige raadsleden aan een principieel tegenstander van het openbaar onderwijs de zorg voor dat onderwijs ln Amsterdam werd toe vertrouwd, en verzoekt het centraal comité de negen vereenigingen met deze uitspraak in kennis te stellen., ten einde daarmede rekening te hou den bij de voorbereiding van volgen de verkiezingen voor leden van dep gemeenteraad." CELEBES. Blijkens een uit Nederl.-Indië ont vangen telegram, is op verzoek van het zelfbestuur van Belomaroe hl Mid den-Celebes militaire hulp verleend tegen vijftig vijandige Toradja's van het naburige landschap Laranggo- nau. Vier van deze, waaronder de aanvoerder, werden neergeveld. De overigen vluchtten, doch zochten daar na weder aanraking. Onzerzijds werd onbeduidend door een pijlschot ge wond een Europeesch militair bene den den rang van officier. EEN SLACHTOFFER. Bij het spoorwegongeluk, dat ln den avond van 2 November 1907 aan den Llebergerweg te Hilversum plaats had, werd vrouw Van Beusekom ern stig gewond, zoodat zij verscheidene weken ln de R.-K. Ziekenverpleging aldaar verpleegd moest worden. Sinds eenigen tijd is zij weder her steld, doch haar geheele leven zal zij bij het loopen van krukken gebruik moeten maken. De H. IJ. S. M. heeft haar thans eene schadevergoeding van f 5600 uit gekeerd. 'AUTO-DIENST. De proefneming met de motor-om nibussen te Amsterdam is niet ge slaagd, zoodat de dienst met die voer tuigen op de eenige daartoe ingerich te lijn door de Jordaan, met ingang van heden wordt opgeheven. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De heer H. Polak bespreekt in het laatst verschenen nummer van list weekblad van den A. N. D. B. den actueelen toestand, en maakt melding van een plan van den heer Van I-Iinte, secretaris van den Gemeentewerklie- denbond, om de werklooze diamantbe werkers bij te springen. De heer Van Hinte wil de mede-arbeiders opwek ken tot steun; de redactie van Het Volk schreef in denzelfden geest, en het bestuur van het Nederlandsch Vakverbond vroeg aan het bestuur van den A. N. D. B. of dit hot wen- schelijk oordeelt dat het Verbond maatregelen neemt tot het organisee- ren van een steunbeweging. De heer Polak raadt echter den Bondsraad aan niet op dit denkbeeld in te gaan. De zaak ziet er, volgens hem, prak tisch besproken, aldus uit: „Bij den tegenwoordige® stand der werkloosheid, zal vermoedelijk een kleine f 25.000 per week moeten wor den uitgekeerd. Welk deel daarvan zullen de Nederlandsche arbeiders kunnen bijdragen? Een zeer luttel. Want in de eerste plaats heerscht.ook Ln andere takken van nijverheid min of meer aanzienlijke werkloosheid. In de bouwbedrijven is het nog steeds al lertreurigst gesteld. Een bdstuurder van den Schildersgczellenbond deelde mij mee, dat, na een vleugje in het voorjaar, nu reeds de werkloosheid onder zijn vakgenooten stijgende Is. Het havenbedrijf ondervindt overal groote slapte. In ettelijke industrieën gaat het allesbehalve voor den wind. Hoe zou men onder zulke omstandig heden steun van eenige beteekenia kunnen verwachten? Zou men dien zelfs wel mogen vragen? En wat zou den ons de enkele honderdtallen gul dens per week, die men wellicht bij een zal kunnen brengen, haten? „Gold het een werkstaking of uit

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2