Koloniën De gevaarteekenen der latuur. Rechtszaken Sport en Wedstrijden te zijn döórgeoroiigén ter breedte van 2A cM. De dader fs in handen der po litie AANVARING. ,Hr. Ms. kanonneerboot Dog kwam .Woensdagmiddag bij het binnenstoo- men der Wol wevershaven te Dor drecht, met de stuurboordzijde zoo danig in aanraking met de Damiaten- brug, dat de stuurboord-schoorsteen achterover sloeg, de mast van het arm-seintoestel brak en de davits der vlet naar binnen gebogen werden. Personen werden daarbij niet ge deerd. Oorzaak van het ongeval moet 2ijn, dat in de monding der haven een paar sleepbooten lagen, die het rpa- noeuvreeren der kanonneerboot be lemmerden. EEN VAAHWÉL. De familie te Enkhuizen heeft een $chrijven ontvangen, den laatsten groet bevattende van visschers, die 4 Jaar geleden op de Noordzee in een Jxevigen storm zijn omgekomen. De brief is,gesloten in eene flesch, op de kust van Noorwegen aangespoeld. ONGELUKKEN. Iri eene woning aan de Jacob van liennepkade te Amsterdam, trok de yrouw des huizes met de rokken een brandend petroleumtoestel om. Met «ware brandwonden werd zij naar 't .Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opgenomen. ONGELUKKEN. Bij het baden in de Zuiderzeo Is .Verdronken de 14-jarige A. van Baar- een te Schardam. ONDER DEN TREIN. Woensdagnacht is op het statione- iterrein te Tilburg de goederenklerk S. door een trein overreden en ge dood. EEN TRAMONGELUK. Een juffrouw uit Amerongen had bij iemand te Eist een boodschap te 'doen en had daartoe plaats genomen op het balkon van den achtersten wa gen der Ooster Stoomtram Maat schappij. Een 20 minuten buiten de plaats gekomen, zag zij den man van net doel harer reis en zij springt in gedachten van de in volle vaart zijn de tram, met het gevolg, dat zij ach terover sloeg en bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer van Ameron gen constateerde hersenschudding en achtte haar toestand zeer gevaarlijk. BANGE UREN. De Uircchtsche correspondent van „Land en Volk" schrijft Op een warmen zomeravond, als dezer dagen, waarop men öf op zijn balcon en tuintje, öf bij gemis daar van in eene wandeling geniet van zulk een prachtweertje, is het gebim- baiü der brandklokken meer over weldigend, door het contrast, dat brandalarm meebrengt met het rus tige, de kalmte van eenen zomer avond. Brand 1 Overal klonk die kreet rauw door het luchtruim, velen beangst makend .over het groote gevaar, wat de hun nen overkomen kan. Aan net tegenovergestelde gedeelte der stad, waar eigenlijk de ontzetten de ad woedde, aan den Spring weg, i eed, steeds van het „brand"- puiii zich afkeerend, een brand weer- inan, gehelmd, vrijwillig als hij is, op Zijn stalen ros in vliegende vaart. De steegjes, die daar bij het dozijn te tellen zijn, liepen leeg, kleine meisjes en jongens renden mee, moeders, ,wicr toilet verried een reeds gemaakt begin aan het ter ruste begeven, met het kind op den arm, holden mee, ge opende ramen werden weer afgeslo ten door menschenfiguren, die vèr zich buiten den huisgevel uitrekten de aandacht werd gevraagd voor het Zuid-Oostelijk gedeelte der stad. Onze brandweerman kwam terug. Alsof het stalen ros moede moest zijn ,vöii zoo'n afbeulenden tocht, de ruiter .was afgestapt en voerde het rijwiel mee aan de hand. Waar was de brand In het Noord-oostelijk gedeelte, Waar de firma Hoogheemstra hare groote graan-, hooi- en stroopakhui- zen heeft, wus het zwart van men- echen. De lucht was daar eenigszins rose getint, de ramp zou öf ontzettend zijn of worden. Graan hooi stroo Wij naderden het terrein des on- heils, het felle licht straalde ons te- feneen electrisch reclamebord, et eerste te Utrecht, liet ons het modernste reclamemiddel zien, maar zooveel modernisme is Utrecht's be volking niet gewend. Het zag brand en heel Utrecht da- Serds van het klokkengelui. BRANDEN. Te Hengelo is door onbekende oor zaak uitgebrand een dubbel woon huis, staande op het Onland, be woond door de gezinnen Nieuwen- burg en Meulenbeld, en in eigendom toebehoorende aan den heer H. Wee- gink. Te Stratum is door onbekende oor- jaak een boerderij met schuur en 6tal Van den landbouwer Leenders afge brand. Niets is gered. Alles Is verze kerd. Te Haren brandde het café „De 'Noordster" af. Oorzaak onbekend. /illes ls verzekerd. Dinsdagnacht ls door onbekende oorzaak de bakkerij en het woonhuis van A. Jacobs te Beek geheel afge brand. Niets is sered. Verzekering dekt de schade. WES r-SUMATRA. Blijkens e& door de regeering uit Nederlandscu -Indië ontvangen tele gram bete»" ;nde de ongeregeldheden Ier Sumatv Westkust ls de bevol king van j q afdeeling Batipoe en X Kota oostelijk deel van de oo- ^cr Agam (Padangsche Bovenlanden) en die Van de ondcraf- deellng Kajoetanam en een gedeelte van de onderafdeeling Priaman (Pa dangsche Benedenlanden) in verzet. Zij werd opgezweept tegen de belas ting, die reeds in verschillende stre ken zonder dwang betaald werd, door religieuss geestdrijvers die ook el ders gisting verwekten door verhalen van beweerde successen der opstan delingen. De telegraphische verbindingen werden herhaaldelijk verbroken en ook werd beproefd treinen te doen derailleeren. Het van Java gezonden bataljon Is den 22en dezer ie Padang aangeko men. Volgens dit bericht heeft de bevol king bij het gevecht nabij het station te Loeboek-Aloeng niet, zooals vroe ger werd geseind; vijftig, maar vier- en-twintlg dooden verloren. Do Hbld.-coTrespondenit te Batavia saint hat volgende „De controleur van Boeah, J. Bas- tiaans, is door lieden, die hun be lastingpenningen kwamen tesrug- eischen, vermoord. Het gezin van den vermoorden ambtenaar bevindt zich in veiligheid. De controleur van Palembajan, J. E. Edie Lzn., ls van zijn standplaats naar Fort de Koek gevlucht, De ka pitein K. P. A. M. von Raesfeld Meijer is met 75 bajonetten naar Pa lembajan gedirigeerd. De ,.Sumatra-Bode" bepleit de ver vanging van gouverneur Heckler." Boeah, waar de controleur Bas- tiaans als slachtoffer van zijn plicht gevallen is, ligt in de afdeeling Tanah Datar, buiten de streek dus, waartoe volgons het regeeringstelegram het verzet in West-Sumatra zich in hoofd zaak bepaalde. Wij meenen, dat hier de invloeden aan het werk zijn ge weest, waarvan in het regeeringstele gram werd gewaagd, en dat men door verhalen van successen der op standelingen de Heden, die zich hier reeds aan den voorgeschreven maat regel hadden onderworpen, heeft we ten te bewegen tot hunne daad, waar op naar wij hopen, de gerechte straf niet zal uitblijven. Intusschen blijkt, nu ook in het Westelijk deel van Agam een be stuursambtenaar zich genoodzaakt zag zijn post te verlaten, de noodza kelijkheid van krachtige maatregelen om het verzet in zijne broeinesten te onderdrukken. De redenen, welke de „Sumatra Bode" aanleiding gaven om op de vervanging van gouverneur Heckler aan te dringen, worden ons niet ge seind. Wij kunnen dus daarop niet verder ingaan en meenen overigens, dat het oordeel in deze aangelegen heid geheel aan Buitenzorg moet worden overgelaten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ft 10 Cis. pes regel. Houd uwe oogen open voor teeke nen van gevaar speciaal voor die welke uw gezondheid bedreigen en indien de mensch dit slechts zou in zien, zouden de thans op aarde heer- schende ziekten met de helft vermin derd worden, want slechts zeer zel den treedt een ziekte in zonder voor afgaande waarschuwing. Zelfs Indien ge oogenschijnlijk plotseling door ziekte neergeveld wordt zult ge u bij eenag overdenken meestal weten te herinneren, dat zich voor dien tijd wel degelijk teekenen bij u voorge daan hebben die wezen op de nade ring van ziekte, alleen, „ge hebt er niet veel aandacht aan geschonken." Bijv. wanneer ge geen trek meer hebt in voedsel, wanneer ge u loom en traag gevoelt en uw gewone werk- of dagtaak meer dan gewone inspan ning van u eischen, wanneer ge va ker dan anders vermoeid zijt, last hebt van verstoppingen, hoofdpijn of schuimvorming in den mond, dan zijn dit allen teekenen die zonder twijfel aantoon en dat er met uwe spijsverte ringsorganen iets niet in orde is. In uw geval is de ziekte een begin van Indigestie, de ziekte die door het gebruik van Moeder Seigel's Tablet ten steeds tot stilstand gebracht en ge nezen wordt, zelfs voorkomen wordt, zooals duizenden menschen uit eigen ondervinding weten. Moeder Seigel's Tabletten'wekken maag, lever en ingewanden zachtjes op tot een natuurlijke gezonde wer king en maken op deze wijze indiges tie onmogelijk. Moeder Seigel's Tablet ten zijn een zuiver plantaardig go- neesmiddel, zacht, maar niettemin ze ker in hun werking. Ze zuiveren het bloed, verzekeren een goede spijsver tering en werken dientengevolge to nisch, voedend en versterkend op bet geheele gestel. Gedurende de laatste veertig jaren hebben duizenden men schen in alle gedeelten der wereld door eigen ondervinding bewezen, dat deze tabletten ongeevenaarde gene zende kracht bezitten. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver pakt ln keurige fleschjes die gemak kelijk in den zak of in een taschje ie drogen zijn. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijs 1.50 per floschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren: J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147 en K. van Eden, Spaarne 38; te IJmuiden bij H. Sant, KOPPELARIJ. Donderdag werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de zaak van C. 8. O. M. F., bijgenaamd Duitsche Greet, die terecht moest staan ter za ke van koppelarij. Bokl. was niet ver schenen, zoodat tegen haar verstek moest worden verleend. Als getuige was o.a. gedagvaard de 17-jarige C. v. R. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Naar men verneemt zou liet O. M. in deze zaak twee maanden gevange nisstraf bobben geëlscht. ARNHEMSCHE BANK- VEREENIGING. Het Gerechtshof ie Arnhem heeft' gelijk we reeds berichtten - uitspraak gedaan in de zaak tegen de directeu ren der Arnhemsche Bankvereeniging G. W. C. Pliester en K. M. G. de Meyler, door de Rechtbank aldaar veroordeeld onderscheidenlijk tot 2 1/2 en 8 jaar gevangenisstraf. Het Hof overwoog o.a. dat wat aan de beklaagden op te leggen straffen betreft, dezen eene zware straf hebben verdiend wegens het groote maatschappelijk nadeel, dat zij hebben veroorzaakt en dat niet alleen een financieel nadeel is ge weest, maar een moreel nadeel dat zij voor lange jaren bet ver trouwen hebben geschokt in financi- eele instellingen en personen, terwijl beklaagden, die in gunstige financi- eele omstandigheden verkeerden door geen ander motief kunnen zijn gedre ven dan door geldzucht en wel spe ciaal beklaagde Pliester dat de beklaagde De Meyier in deze schuldiger ls dan de beklaagde Pliester, als zijnde hij de oudere en rijpere in jaren, om welke reden hij meer straf zou verdienen dan zijn mede-beklaagde, iudien niet zijn te genwoordige geheel vervallen gezond heidstoestand aanleiding gaf deze straf niet te zwaar te maken dat echter ten aanzien van den be klaagde Pliester zijn jeugd, zijn on- ervarendheld en het slechte voorbeeld zijner mede-vennooten in zijn voor deel kunnen gelden dat dien ten gevolge het Gerechts hof aanleiding vindt alleen de straf van den beklaagde Pliester eenigs zins te verhoogen, doch die van dep beklaagde De Meyier te handhaven rechtdoende met gedeeltelijke beves tiging en gedeeltelijke vernietiging van het vonnis, door de Arnhemsche Rechtbank in deze zaak gewezen, ver oordeelt de beklaagden thans leder tot eene gevangenisstraf van drie ja ren, met aftrek van alle preventieve hechtenis. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Rijswijk (Z.-H.), 24 Juni 1908. Den Heer Hoofd-Redacteur van „Haarlem's Dagblad". Mijnheer I Ik ontving uwe courant van Don derdag 18 Juni j.l., waarin u ver wijst naar mijn schrijven in ons Bondsorgaan Neerlandia. Schoon dankbaar, dat u aan mijn gegrond protest tegen 't gebruik, en misbruik, van vreemde woorden, meerdere bekendheid wildet geven, spijt het mij, dat u mij voor zóó on praktisch houdt, dat ik 't onlangs weer binnen gesmokkelde leelijke woord Sabotage zou willen vervan gen door den langen zin Vernieling van andermans eigendom. Mijn protest, gericht aan 'n Haag sche courant te dier zake, kwam hierop neer (zooals Neerlandia dan ook, schoon met minder ruime om schrijving, aantoont). Het dagblad in kwestie gaf al reeds een duidelijke Hollandsche lezing van hetgeen onder sabotage wordt verstaan, maar ging toch maar door met het oplaten van dezen vreemden eend, omhierna natuurlijk hare lezers alleen op den vreemden schotel te onthalenzoo gaat het altijd, men geeft zich geen de minste moeite, om een of ander Hollandsch gangbaar woord er voor te viuden. Dat er iets voor te vinden is, staat als een paal boven water, maar laten meer bijzonderlijk heeren taalgeleer den en journalisten daar maar eens over denken, ik heb er geen tijd voor. wel wil ik nog even aantoonen, dat 'i woord sabotage zelf, waarschijnlijk op geen mijlen na aanduidt, dat wat men er mee wil omschrijven, tenmin ste als mijn niet ongegrond vermoe den juist is In mijn jeugd had ik nogal eens om gang met Luiker Walen uit België dezen noemen de mindere klassen on der hen, alsmede onder de Vlamin- in hunne fabrieken, „saboteurs", wil zeggen klompendragers. Nu is 't een feit, dat men de moderne en uiterst laffe wraakoefening tegen den patroon aangeduid arguments- halve met sabotage 't eerst in de Luik- sche fabrieken ontdekte, de fatsoen lijke Luiksche werklui hebben toen waarschijnlijk de schuld geworpen op de saboteurs," dat wil zeggen op lui van 't minste allooi veelal, van daar dan sabotage I Men ziet dat 't kant noch wal raakt, al is de term evenals bar of leuning voor koffiehuis, geijkt geworden. Men zou even goed kunnen spreken bij ons van klomperij, maai' dan is schooierij beslist veel beter, omdat het zoo uitteraard schooierig is I Overigens protesteer ik tegen het totaal onnoodig gebruik van vreomde woorden en opschriften, op praktische gronden. Men denkt bijv. al heel wat gewonnen te hebben, nu onze echt- Hollandsche bloemvelden rondom Haarlem zijn ontsierd met allerlei En- gelsche opschriften als Bulb-nurscry, in plaats tulpen-kweekers enz., maar de fatsoenlijke Engelsche kooper ver trouwt de vreemde vlag, waaronder onze nijverheid meent te moeten va ren, maar half. Wil men een voorbeeld In Johan nesburg (Transvaal) zag ik een En- gelschman op een publieke verkoo- ping alle blikjes boter opkoopen, waarop eenvoudig Holl. Roomboter, enz.; die met „Dutch Butter" prijkend liet hij staan. Op mijn vraag waar om, gaf deze 't kenmerkend ant woord „Och, zie je, in Holland zal „wel geen Engelsche boer botor ma- .kan. en de cooda Holhmdflchö hoer „behoeft er geen Engelsch opschrift „op te plakken, wij gelooven eerder „aan Boter dan aan Butler, want „deze laatste maakt men bij ons en „in Canada ook 1" Zoo mocht 't met Bulb en tulp ook eens gaan tulpen groeien alleen in Holland, en iedere gewone Brit en Amerikaan weet dit, maar Bulbs le vert do tafelberg bij Kaapstad ook op 1 Hoogachtend Uw dw. dr., J. VAN ZWIETEN. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te O. en W. Blokker (toe zegging), ds. J. P. Cannegieter te Oostvoorne. Beroepen te Nieuw Dordrecht de heer J. Lindeboom, cand. te Alkmaar, die voor Sckonnerliorn (toez.) heeft bedankt. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Bruinlsee ds. H. Roe- lofsan te Goes. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg afge legd het candiduats-exomen in de wis- en natuurkunde door den heer J. Tresling, en cum laude door .den heer J. II. Retniers Jr.; het candidaat-exa- men in de geologie le gedeelte door don heer H. R. Woltjer; het le natuur kundig examen door de heeren B, G. de Groot, P. Post en J. van den Berg; het 2e natuurkundig examen door den hoeren D. Baggelaar; het candid aat-s- examen in de geneeskunde door de heeren F. Giesbers, J. Beukers en A. J. B. M. Idesj het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren J. C Graf, G. C. van Balen Blanken en F, B. Philips. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen de heer H. J. II. Batta, geb. te Amby; toi doctor in de scheikunde op proefschrift: „Over de nltratie van toluol en van ortho- en para-chloortoluol", de heer J. E. van den Arend, geb. te Haar lem. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heeren G. A. IJssel de Schepper, ge boren te Deventer, en H. J. Loman, geb. te Amsterdam. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Geslaagd voor candidaat bouwkun dig-ingenieur de heeren J. Hoogen- boom, G. W. Lans, A. C. H. Calkoen, H. Menalda van Schouwenburg. Gemengd Nieuws LUCHTSCHEEPVAART. Graaf Zeppelin Is Zaterdagmiddag met zijn nieuwe luchtschip voor het eerst op geweest. Om 5 uur verliet de luchtbol zeker en snel de hal. Op dat oogenblik steeg er van de schepen met toeschouwers en van den wal een daverend gejuich op. Twaalf minuten late rhegonnen de schroeven te wer ken en verhief het luchtschip zich on geveer honderd meter hoven het meer. Het stevende in de richting van Konstans, haalde, spelenderwijs, de snelle motorbooten die 12 tot 14 M. in de seconde liepen, in en beschreef daarna verschillende cirkels van eeni- ge KM. middellijn, aldoor op dezelf de hoogte blijvende. Latei' werden proeven met de stuurinrichting voor op- en neerwaartsche beweging geno men, die blijkbaar goed werkte. Om half zeven was de luchtbol In de hal terug. De tocht werd niet voortgezet, omdat aan 't zijstuur nog iets haper de, dat eerst verholpen moest wor den. In 't voorste schuitje van het lucht schip zaten, behalve drie monteurs, graaf ZeppeliD, baron Bassus, inge nieur Dürr en de kapiteins Lau en Hacker, welke laatsten naar de beve len van den uitvinder voor die naviga tie zorgden. In liet achterste schuitje zaten een ingenieur en drie monteurs De jonge graaf Zeppelin, majoor Hes- se, die als commissaris van den gene- ralen staf de reis meedeed, en twee andere heeren bevonden zich in het midscheeps gebouwde „salon". Dinsdag zou het luchtschip vermoe delijk voer de tweede maai opgaan. Do lange reis door het Rijndal is nog eenige weken uitgesteld. Niet onaardig is het, naar aanlei ding van Zeppelin's proeftocht, een bericht uit een Hollandsche krant, over te nemen, dat uit 1812 dagtee- kent en dus bijna een eeuw oud is. Men leest daarin onder Denemarken: Koppenhagen, den 81 Maart Een inwooner van Sundewitt, in 't hertogdom SLeeswijk, Lorentz Clau sen genaamd, heeft een middel uitge- vondon, om den luchtbol eene rigting te geven door er vleugels bij te voe gen. Deze zelfde man heeft de brarnl- pijlen van Congreve volmaakt, en hij bezit de kunst, om, door middel van een mongolfiere, een.e vijandelijke vloot in den brand te steken. HONDEBRILLEN. In het Hydepark te Londen was on langs een vermakelijke sensatie. Daar wandelde nl. een bekende dame der hooge wereld, die, als gewoonlijk, haar hond, een dier van edele af komst, aan een koordje met zich nam. Nieuw echter was, dat de houd mot een gouden bril was gewapend. Een ieder amuseerde zich; de lady echter verklaarde op do nieuwsgierige vra gen, dat de oogen van haar armen lieveling in den laatsten tijd erg wa ren verzwakt, en daarom was zij met hem naar een oogarts gegaan, die hero een bril had voorgeschreven. Niet kwaad! Het 'zail nu ook niet fang meer du ren, dat we van honden hooren, die een monocle dragen en sigaretten rooken. EEN MEER DROOGGELOOPEN Niet ver van Kaposvar, in Honga rije, bestond oen tamelijk groot meer dat onder zeer merkwaardige om standigheden is verdwenen. Een paar meter van den oever stond een oude, halfvergane boom. De eigenaar van het terrein gaf last, den boom met wortel en al te verwijderen. Dit geschieddemaar terwijl men daar mee bezig was, merkte men op, dat plotseling het water van het meer door een onderaardsche spleet weg liep. Duizenden vlsschen bleven op den bodem achter, maar het meer liep totaal leeg. Bij onderzoek bleek, dat zich onder don bodem van het meer| een reusachtige grot bevond, van welke het dakgewelf geleidelijk was doorboord door de wortels van den boom. Toen die wortels met geweld uit den bodem werden, gerukt, ont stonden de gaten, door welke het wa ter kon wegstroomon. „WESTERSCHE BESCHAVING' TE FEZ. Dezer dagen werd bericht, dat de pretendent-3ultan van Marokko, die zich van de residentie Fez bad mees ter gemaakt, alle goederen van Euro- peescke herkomst, die zijn broeder Abdoel Azis, den werkelljken sultan, toebehoorden, had doen veradelen. Een Engelsch dagbladcorrespon dent schrijft nu echter, dat Hafid daarvoor in plaats van blaam, een ge- lukwensch verdient. Wat Azië in zijn paleis had opgehoopt was een ver vaarlijke hoop rommel, welks hooge kosten de voornaamste reden zijn ge weest van zijn val. Men vond er ge broken en verroeste motorwagens (waarvoor Marokko geen wegen heeft) een stal vol beschadigde fietsen, een atelier vol verminkte camera's en vergaan fotografisch materiaal, ledi kanten van duur spiegelglas, een lift, die nooit is aangebracht, een paar beschadigde stoomsloepen, een gewel dige verzameling biograaf-films, kis ten vol fantastische uniformen, pak huizen vol mechaniek speelgoed, ver gulde vogelkooien, telescopische lad ders voor puibewassching, een com plete locomotief, een drukpers, diep gezakt in een tennisbaan in de open lucht, mijlen behangelselpapier, valsch haar, straatorgels, opgezette vogels en duizend en een andere ver schrikkelijkheden, alle bedorven door mot en roest, half opgegeten door rat ten, beschimmeld en bespimnewebd. Aan deze prullen heeft de „verlich te" sultan duizenden uitgegeven, ten deele in een tijd toen het volk op straat verhongerde, en het is geen wonder dat Moelai Hafid, toen hij de ze „teekenen der beschaving" aan schouwde den brand er in stak. DUINDIGT. De Nederlandscho Harddraverij en Renvereeniging heeft Woensdag de openingsmeeting in dit seizoen op Duindigt gegeven met een waardig programma, waarop de Derby XII als hoofdnummer voorkwam. Jammer, dat dit nummer veel van zijn attrac tie verloren had, doordat verschillen de ingeschreven paarden niet meer waren gequalificeerd. Zooals te ver wachten was werd ook deze Derby wederom door een vertegenwoordiger van den stal van Baron Creutz ge wonnen. Jonkvrouw met Heapy in den zadel won in 2.47. Gepasseerd was de tijd van den winner 2.46. Tweede was Simona, door Threlfell zeer goed gereden, en vergissen wij ons niet, dan is dit paard eerst se dert betrekkelijk korten tijd wederom bij den heer Nicolson in training. Jammer dat de dochter van Limoun talt deze onderbreking in de voorbe reiding gehad heeft, was dit niet het geval geweest dan hadden wij in haai de Derbywinster gezien. Naast dit be langrijke rennummer, noemen wij de Sweepstakes voor onze Nederlandsche harddravers. Na de course van jl. Zondag kon het niet anders of Kapitein moest win nen, toch was er bij verschillenden nog eenige twijfel, vooral toen de hengst niet direct aan wilde pakken. Toch gelukte het Doeleman het aan de overzijde het verloren terrein in te halen. Flying Dutchman had omstreeks 1400 Meter de leiding, doch zakte to&n af, alleen Kassier streed moedig en kwam slechts 8/5 seconden na Kapi tein over de streep. Zeker mogen wij trotsch zijn op de verrichtingen onzer Nederlandsche paarden in deze twee j nummors, doch ook in den Kurhaus-i prijs deden onze paarden het best. Ne- j gei-, die tweede en Admiraal Togo, die derde was, kwamen met 1 en IJ leng te achter GrainquebilLe van den stal Creutz met den Belgischen kampioen jockey in den zadei, voorbij de rech ter. De eerste klasse-draverij- hebben wij wel eens mooier gezien, er werden dan ook niet minder dan vier paar den gedisqualificeord. Ulpia, die win ner was, is ook wel eens beter ge gaan. Blangy daarentegen draafde onberispelijk. Fosolda won ook dit jaar den Oosterbeekprijs, het vorig jaar eveneens met 66 KG. op haar rug, doch zij maakte toen vier secon den beter tijd, ondanks den zeer sterken wind, die toen op de baan stond. Viel verleden jaar Shanid a Boo met Heather in den zadel, dit jaar viei Threlfell bijna op dezelfde plaats. Over nei algemeen aan gezega wor den, dat het een zeer schoonen dag was. Er was een talrijk publiek waar onder zeer vele Belgen. Het is echter een verblijdend veri schijnsol, dat onze paarden thans dë Belgische staan, vroeger was dit nieii zoo en gingen meestal onze Zuldelij-j ke broeders met don buit weg. Thans' hebben zij klap gehad. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Duindigt-prijs. Prljzendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 jaar, Minimum afstand 2500 Meter. 1. E vele in Nesbltt (2575), A. Mol, in 5.24 2/5. 2. Telple (2500), Doeleman, in 5.26 1/5. Alex (2600), Schippers Sr., derde' aankomende in 5.30, gedisqualificeord wegens aanhoudend galoppeeren. Kurhausprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ou der. Afstand 1800 -Meter. 1. Cralnquebille (61 Al KG.), Heapy, in 1.59 1/5. 2. Neger (57 KG.), Knight, één lengte 3. Admiraal Togo (51J KG.), Killick, IJ lengte. Aanmoediging6draverlj. Sweepsta kes voor 4-, 5- en 6-jarige Nederland sche paarden. Afstand 2100 Meter. 1. Kapitein, Doelemain, in 8.27. 2. Kassier, Evans, in 8.27 8/5. 3. Flying Dutchman, J. G. de Boer, in 3.41 4/5. Derby XII. Ren op de vlakke baan. Sweepstakes voor 3-jarige Inlandsche paarden. Afstand 2400 Meter. 1. Jonkvrouw (551 KG.), Heapy, in 4.47. 2. Simona (55J KG.), Threlfell, twee en een halve lengte. Voorjaarsprijs. Recorddraverij, Mi nimumafstand 8200 Meter. 1. Ulpia (3260), G. Enzing, in 5.16 3/5. 2. Blangy (3290), A. Mol, in 5.17 2/5. 3. Carmen (3350), Schönrock, in 6.24 1/5. Gedisqualificëerd Brurambfir, Brun- hilcienistoin, Chemère en Artillerist. Oosterbeekprijs. Steeplechase voor paarden voai 4 jaar en ouder. Afstand 8300 Meter. 1. Fosolda (66 KG.), Tasker, in 4.10. 2, Fusiiior (66 KG.), Watteins, één e neen halve lengte. Gevallen Shanid a Boo.:, DE OLYMPISCHE SPELEN IN LONDEN. De Tel. schrijft Na de van 19—21 Juni gehouden vooroefeningen te Haarlem, welke' zoo schitterend slaagden, zij hier nog het een en ander opgemerkt. De bedoeling van het Ned. Olynü pisch comité is nu, om de vier jaar een dergelijk sportfeest hier te lande te organiseeren. Wij zouden zoo zeg gen, dat een dergelijk feest, jaar lijks gegeven, zelfs heel goed ZOU Sla gen. Bovendien kweekt het liefheb bers. En die zijn er nog zoo noodig. Want de tijden, in Haarlem gemaakt, zijn niet best. Gunstige uitzondering maken hierop de H. F. C.-deelnemers aan het N. V. B. athletiek kampioen schap. Raseh en Reydon hebben tijden ge toond, welke die der N. A. U.-deelne; mei's verre overtroffen. Daarom is' het jammer, dat de Haarlemsche wed-' strijden slechts vooroefeningen wa-: ren en geetn voorwedstrijden. Had het feest een maand vroeger plaats gehad, genoemde loopers zouden be-, slist in aanmerking zijn. gekomen om als Neder landsche vertegenwoordi gers naai- Engeland gezonden te wor den. Reeds nu zijn meer dan 1200 athlen ten ingeschreven, en onze kansen op eene overwinning zijn gering. Toch is er eeai lichtpunt. Een in Frankrijk algemeen bekende en zeer snelle loo- per, De Keyser genaamd, blijkt Ne- derlandsch onderdaan te zijn. Frank rijk kon hem dus niet inschrijven; dit is nu, naar wij vernemen, nog Za terdag telegrafisch door de Neder landsche Athletiek Unie geschied. De Keyser loopt de 1500 M. en de 6 En gelsche mijl, een tweetal afstanden1, waarop hij zich speciaal heeft toege legd. Na deze Nederlandsche Olympische feesten treedt een rustiger sportpe- riode in, hetgeen den uitverkorenen slechts ten goede kan komen. Het komt er nu op aan, deze laatste we ken goed te benutten, opdat bij een' volgende gelegenheid de Nederland^ sche regeerlng en alle andere vrij ge- vlge sportsmen bereid worden gevon den, het dubbele van thans te schenj. ken. gezien het behaalde succes ial 1908. Staomvaaribencïte TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Java, van Amster dam en Antwerpen naar Batavia, pas seerde 24 Juni nam. Vlissingen. Het stoomschip Van Hoora, van Amsterdam naar Java, passeerde 23 Juni Sagres. Het stoom scliip Wilis, van Rotter dam naar Java, arriveerde 24 Juni te Padang. Het stoomschip Ophir, van Java n. Rotterdam, passeerde 24 Juni Kaap Carvoetro. Het stoomschip Koning Willem IIÏt van Batavia naar Amsterdam, ver trok 24 Juni van Port Said. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 22 Juni van Sabang. Het stoomschip Le Maire arriveer de 25 Juni van Amsterdam te Batavte Het stoomschip Rijnland vertrok 24' Juni van Buenos-Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Celebes, van Bata-, via naar Amsterdam, arriveerde 25 Juni to Suez. Het stoomschip Prins Willem II ar riveerde 25 Juni van West-Indlë te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6