HAARLEM'S DAGBLAD. I TWEHPB rlm> O ze Laehho k Haarlemmer Halletjes Stadsnieuws ZATERDAG 27 JCNI 1908 Haarlemsche Handelsvereeniging Saedgefej by Kon, BeoS. vraa 12 Hot. 1899 Do Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd v/el haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreflende, is zij opgetreden en dikwijls met groot êuccès. Jammer echter, dat men alge- ineen niet meer blijk geelt, dit te Waardeeren, door als lid der Vereeni- §ing toe te treden. Er zijn wel meer an 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat nare hand vindt om te doen. Da voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer "vele en zeer groote tegenover do geringe jaarlijksche Contributie van 8.50, die gevraagd tvordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich ln de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta- jers voor hen tot betaling aan te ■finnen en informatiën voor hen in te fainnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pc-t. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port Steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus Vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- Vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In April en Mei 1908 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van 1685.66 betaald 13 vorderingen worden afbe taald, 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. van Kammen, Leid- zcheplein 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendnalscha Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Bekaar, hoofd commies der Posterijen, Johan.van Vlietstraat, W. H. F. van Engelen, Bakenessergracht 98, mejuffrouw A. Dernison, Prinsen Bolwerk 12, die goederen koopt op naam van eene Van der Reep, zich om inlichtingen te Vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames 'of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend Is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en '8 namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtlngeu zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men corns meent, dat men, hoewel geen lid der H. II. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging Informatiën door baar worden ver strekt, en dat voor Informatiën op hier ter Btedo woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Aan het eind van Januari werd, toen de strijd over kelen of klinkers het hevigst woedde, aan Burgemees ter en Wethouders opgedragen, een rapport uit te brengen over de beste wijze van bestraten. De Raad meen de, dat dit best. binnen een paar maanden klaar kon wezen, waarover toen, als ik me wel herinner, het da- gelijksch bestuur zich een beetje ge raakt betoonde. 't Is dan ook geble ken, dat die tijd te kort was genomen, want wel diende de directeur van Publieke Werken zijn rapport op 28 Maart in, maar B. en W. koesterden het ongeveer drie maanden aan hun borst en achtten het toen pas gaar om aan den Raad te worden voorge zet. Waaruit volgt, dat het meer tijd kan vorderen, iets te overwegen, dan iets samen te stellen. Wat mij betreft, lk wil eerlijk be kennen, dat ik de heelo klinker-histo rie zoo goed als vergeten was. Mis schien is het nuttig, er de lezers aan te herinneren, dat de strijd aankwam over de bestrating van een stuk Wa genweg, die hoewel het pas kort ge leden van keien was voorzien, op ver zoek van bewoners van dat gedeelte, opnieuw zou worden bestraat met klinkers. De Raad, die daartoe ln sen onbewaakt oogenblik besloot, zat er wat mee in de maag en greep gre tig het voorstel aan. waarvan het nu Amsterdamsche Koiit CLXXXV. Van twee dooden- en één schijn dood© I D'r zijn deze week twee overleden. De eerste 1 b onze Eerste Gemeente auto, officieel lijn 14 van da Gemeen tetram, rijdende door de Jordaan. Een zwak poppetje was het altijd en aan allerlei kwalen laboreerde zij in de hoogste mate, maar een zoo ontij dig verscheiden had toch niemand verwacht. Lang was dit buitengewo ne kindje vernacht geworden. Toen ze er dan ook was. was het voor do meesten een verrassing. Het nieuwe vorvoermiddel viel in den smaak, zoo zelfs dat menschen, die de Van Hall straat nooit haddon hooren noemen, laat staan er iets te maken hadden, op den Dam instegen, een retourtje namen en zonder uitstappen bij het uitgangspunt terugkeerden, alleen maar om in den auto gezeten te heb ben. En al vertelden zij hun kennis sen dan ook van het hobbelen en schuddon. van de gevaarlijke boch ten, van ae Torensluis on den bakker op den hoek van de Blauwburgwal, waar mijn getrouwe Koutlezers ook alles van afweten, dat was geenszins een roden om ook niet eens voor een dubbeltje dit plezierritje te onderne men. De auto had goed „te doen" en niet alleen van plezierreizigers, dioch van tal van lieden voor wie dit nieuwe vervoermiddel in een groote behoefte voorzag, wijl langs den geheelen weg. de tramvorbinding met andere stads gedeelten zeer slecht Is. Öoch in den laatsten tijd begon het vervoor wat te minderen. Ge9n won der, je kon op den auto niet meer re kenen. Ik heb wel eens 20 minuten te vergeefs bij een halte gewacht en ben toen maar gaan wandelen over het hobbelig plaveisel van Amstel's Noord-Westen. Zoo ging het mij en honderden. Aan dien ongeregelden dienst had niemand schuldde eene wagon na den and3ren raakte defect, soms was er slechts een énkele bruik baar. Toon het eindelijk de spuigaten uitliep maakte de burgemeester korte metten en sprak het doodvonnis uit-, dat, niet voor hooger beroep vatbaar, direct werd uitgevoerd. Tot de voorspelde ongelukken heeft men 't dus niet laten komen. En bui ten dit was men in de nauwe straten al hard aan 't circuleeren met lijsten contra den auto, van wege de benzine lucht en 't opgejaagde stof, waardoor winkeliers in 't algemeen en slagers ln 't bijzonder, hun waren wel eens be schadigd zagen en- ook wegens d9 vrees voor ongelukken. Spoediger dan zij dachten hebben deze opposanten nu hun zin gekregen. Met dot al is de broodnoodige com municatie weer verbroken. En hoewel ik vooruit weet voor doovemans ooren te preekon, herhaal ik, wat ik vroe ger al eens schroefWaarom op dit traject niet de ouderwetsche paarden- omnlbussen ingevoerd? Laten we eens conservatief zijn en een kijkje nemen in het achterlijke Brussel, waar van de Beurs naar Enseele om nibussen rijden, die 'n heel wat moei lijker en ongunstiger weg hebben af te leggen, dan wijlen onze auto. 't Mag niet zoo bijzonder vlug gaan, 't ia toch altijd veel beter dan te loopen en bovendien Js de dienst hoogst gere geld. Nu zijn do Haarlemmerpoorters wel blij gemaakt met een electrische tram langs den Haarlemmerweg, maar dit zal wel een doode musch blijken te zijn. Enfin, dit échec is door de gemeente-exploitatie al weer geleden. Als men door schade en schande nu maar wijs werd. De tweede overledene, die deze week plechtig ter aarde werd besteld was do kiezersvereeniging de Grondwet. Voor hen, die de politiek in de hoofd stad een twintig jaar volgden, heeft zij aardige herinneringen achtergela ten. Zij was conservatief in hart en verschenen rapport het gevolg is ge weest. Ik zal niet zeggen, dat uit het rap port blijkt, wat nu wel de beste ma nier van bestraten Is. Waarschijnlijk heeft ook niemand een beslist ant woord op die vraag verwacht. Even min kun je zeggen, wat in Haarlem de mooiste boom Is, of waar de braaf ste mensch woont. Al die dingen zijn betrekkelijk en zoo is die straten- historie ook maar betrekkelijk. Als je over zulke zaken een rapport laat maken, krijg je nooit een antwoord in tien woorden, maar een uitvoerige beschouwing, die op haar beurt weer aanleiding geeft tot een andere be schouwing en deze weer tot een der de en zoo vervolgens. Kan de zaak nu zoolang loopen, tot de keien van den Wagenweg verslaten zijn, of al thans dat gedeelte weg verstraat moet worden, dan is de zaak veel eenvoudiger. Het is dus, uit dat oog punt bekeken, heel nuttig, dat de di recteur in overweging geeft, na te gaan, of het instellen van een bestra tingsfonds nuttig kan zijn. Onderzoek No. 1. Zoo Ja, hem dan op te dragen, het opmaken van een overzicht van de bestratingsoppervlakte Onderzoek No. 2. Voorts hem op te dragen het maken van een overzicht van den vermoede- lijken levensduur der bestrating. Onderzoek No. 8. Hem bovendien op te dragen het opmaken van begrootingen voor ver nieuwingen. nieren, maar nam ondanks het lut tele aantal harer leden steeds eene niet onbelangrijke plaats in bij het politieke tournooi. In de dagen toen de oerste radicalen zich van de groo te kiesvereeniging Burgerplicht af scheidden, doch de laatste toch meen de ook mr. W. H. de Beaufort te moe ten vervangen door mr. Veegens, was het de Grondwet, die toch den eer sten handhaafde. In die dagen kon de liberale partij zich nog de weelde permltteeren met diverse candidaten uit te komen, wat ze nu wel zal la ten. Toon was er in Amsterdam nog geen kwaad bij, acht liberalen wer den bij eerste stemming gekozen en mr. De Beaufort kwam er na her stemming met mr. Veegens. Nog grooter overwinning behaalde de Grondwet na den val van het mi nisterie Tak van Poortvliet, Toen wilde men drie conservatief-liberalen laten vallen, doch de nu overleden vereeniging wist niet alleen dit drie tal te behouden, doch won met mr. Pijnappel nog een plaats op de meer geavanceerden. De ziel van de Grondwet is nu in een nieuw lichaam opgenomen: de af- deeling Amsterdam van do Vrij-Libe- ralen. Moge zij als minderheid toch steeds eonig gewicht in de schaal blij ven leggen. Want aan sommige mo derne vrijheid is een bitter nasmaakj'e (sluilingsdwang voor winkels, bijv.). Men moet als schrijver dezer eenigen tijd in 'f moderne, democratisch.- Skandinavië hebben gereisd, om te weten, hoe heerlijk het is te leven on der een regiem, waarbij in naam der vrijheid alle persoonlijke vrijheid is gesmoord. Er zijn er velen, die er anders over donken en ik geef hier dus uitsluitend mijne persoonlijke rneening. Maar dit wil ik wel zeggen. Ik arriveerde in Chrisüania op den Donderdag vóór Paschen. Ik bleef Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag, maar waar ik toen nog twee gruwe lijk vervelende Paaschdagen voor mij zag liggen, aarzelde lk geen oogenblik, Zaterdagsavonds 11 uur den expres-trein te nemen en 48 uur door te sporen, om een gedeelte van deL tweeden Paaschavond nog in Amsterdam te kunnen doorbrengen, waar de vooruitgang (ik spreek van een jaar of zeven geleden) toen nog niet zulke reuzenschreden had ge zet. De schijnöoode...- Dat Is de Ned. Operette. Na Prot en Artis-schouwhurg bestond er geen Ned. operette meer. Zeker er waren wel eens Apollo-voorstellingen gege ven met oude krachten, die verspreid aan diverse gezelschappen weer bij elkaar warem gevoegd voor 'n enkelen avond, de heer Cauveren had een goed gezelschap bijeen gebracht maar kreeg geen bezoekers en de heer Jan- mart gaf met zijn Ned. Operette-en semble voorstellingen die aan Kreeft en Buderman deden denken en waar mee men tevreden moest zijn, omdat men niet beter had. De Duitsche ope rette bleef echter de baas. Doch met het Lustige Weeuwtje" is de renaissance voor ft Ned. Operette ensemble begonnen. Mijn verwachtin gen waren niet hooggespannen: lk had die prachtoperette nog onlangs in den Stadsschouwburg zien opvoeren en dacht bij mezelf: Wat moet daar nu ln „Flora" van terecht komen. Ik heb echter verbaasd gestaan. Ze ker, op ft tooneel was 't behelpen, voor dien van „Maxim" deed het Wiener- Café dienst, doch ondanks deze on gunstige omstandigheden, stond de Hollandsche voorstelling door uit muntend spel en dito zang ver boven da Duitsche. Mijn grootste bewondering voor den heer S. van Boem als Danllo. ,Wat was dat een knap stuk artisten-werk; zijn voordracht van de twee konings kinderen en tal van kleine trekjes waren hoogst artistiek. En wat zang en spel betreft, stonden mej. Willy Bierlee en m j. Persoons en de heeren Onderzoek No. 4 en ten slotte hem op te dragen na te gaan of het overweging verdient, asphalt- of houtbestrating aan te gen en tevens voorstellen te doen, betrekking hebbend op de wijze, waarop de meerdere aanlegkcsten zullen worden gevonden.....: Onderzoek No. 5. Hangende al deze onderzoeken kan natuurlijk over de klinkertjes van den Wagenweg niet worden beslist. Ik denk niet, dat de Wagenwegers hun klinkers dit jaar nog zullen krij gen, neen, op mijn woord, ik geloof het niet. Van straten gesproken, het wordt haast levensgevaarlijk om over straat te gaan. Twee ongelukken met doc- delijkeu afloop in één week tijds het ls beangstigend. Weliswaar heeft noch de chauffeur van den auto op den Wagenweg, noch de voerman van den hooiwagen op de Zandvoort- schelaan schuld aan de ongevallen, maar do twee ongelukkigen zijn er niet minder de slachtoffers van ge worden. Het zal inderdaad noodig zijn, dat ook de voetgangers op die smalle buitenwegen beschermd wor den tegen snelrijdende of logge en breedgeladen wagens door voetpaden, waarop ze kunnen vluchten, als dat noodig ls. 't Moge dan een dure ge schiedenis worden, de zuinige ge meenteraden zullen maar eens in den buidel moeten tasten. Doen ze dat niet. dan zullen ar mat da tea- v. a. Stappen en Grootveld, beslist boven hun Duitsche collega's. En wat het ensemble betreft, de kleinste rollen werden gespeeld door artlsten, die meer dun eens hoofdrol len droegen. De regisseur voelclo zich zelfs er niet boven verheven in liet oerste bedrijf het koor te openen. Zoo iets moet natuurlijk aan het geheel ten goede komen. Als ik ten slotte nog aanstip dat de Vlaming Janssens zich als de .geheim schrijver" een oubollige komiek toon de, wiens grappigheid voor ons Hol landers beter te voelen was, dan die van den overigens eveneens uitsteken den Duitschen komiek, dan weten mijn Haarlemsche lezers ten minste, dat zij op him a.s. kermis de troep dlo dan de Spaarnestad zal bezoe ken, zeker even moeten complimen- teeron. Zij zullen zich amuseoren, maar ge nieten in hoogere beteekenis tegelijk. II. HENNING Jr. STUKKEN VAN DEN RAAD. NOTARIEELE ARCHIEVEN. Ingevolge raadsbesluit van 12 Fe bruari hebben B. en W. aan den Mi nister van Bininenlandsclie Zaken het verzoek gericht om voor de gemeente tot wederopzeggens toe in gebruik en beheer te ontvangen de notari-eele ar chieven van Haarlem, dagteekenend van vóór de invoering der Fransehe wetgeving. De Minister heeft toestemmend ge antwoord, mits het reglement op het gemeente-archief en de instructie voor den Archivaris in overeenstem ming worden gebracht met art. 7 van het Koninkl. besluit van 23 Aug. 1907, B. en W. stellen voor, daartoe te be sluiten. (Raadsstuk 210). ASSISTENT-GENEESHEER. De Regenton van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis hebben de volgen de voordracht ingezonden voor de benoeming van een assistent-genees heer (vac. Dr. F. B. de Walle). 1. A. J. Risseeuw, med. doet. arts te Amsterdam. 2. Dr. L. Wentink, arts te Amster dam. (Raadsstuk 216). PAARDENTRAM. Voorstel van B. en W. om aan de Haarl. Tramweg-Maatsch. vergun ning to verleenen, tot het verlengen van haar tramlijn op het Stations plein tot aan den nieuwen ingang van het station, (Raadsstuk 213). UITBREIDINGSPLANNEN. Door J. J. Jacques worden bezwa ren ingebracht tegen het ontwerp-uit- breidingsplan voor de gronden ten Zuiden van den Zijlweg en ten noor den van de Oranjestraat. Adressant meent dat hij als grondeigenaar be nadeeld wordt, en zegt, dat de Grond wet verbiedt, hem uit het eigendoms recht der gronden te ontzetten. B. en W. meenen, dat de bepalingen der Onteigeningswet een uitzondering maken op art. 151 der Grondwet. Bo vendien is door de vaststelling van dit uitbreidingsplan nog niets beslist ovei' onteigening, wijl daarvoor eerst het bouwverbod gelegd moet zijn. Deze beslissing zal voor de gronden van adressant niet eerder behoeven genomen te worden, voordat het Oost- Indisch Vaartje zal zijn gedempt. B. en W. stellen voor, het ontwerp besluit tot ongewijzigd vaststellen van het ontwerp-ultbraiding9plan, aan te nemen, en dit adres voor kennisge ving aan te nemen. (Raadsstuk 211). neming van snelle voertuigen op den weg, mettertijd hog wel meer onge lukken gebeuren. Het is zóó eenvoudig en logisch, dat de voetganger voor zich een ver hoogd voetpad krijgt, dat je niet be grijpt, waarom dat niet algemeen wordt toegepast. Zelfs ln de stad niet. Op den Kleinen Houtweg, tegen over het kantoor van de firma Kre- lage, staat een huis, dat indertijd bij erflating aan de gemeente is ge maakt. Daar stonden sinds Jaren groote hekken voor, zoodat de ver hoogde voetstraat zoo goed als onbe gaanbaar was 1 En dat in zoo'n over drukke straat I Eerst sedert enkele weken zijn die hekken nu weggeno men, waardoor de passage zeer ver beterd is. In dé Groote Houtstraat, het druk ste punt van de gemeente, ls het trot toir aan den oostkant af en toe ge heel afwezig. Er is een voetstraatje van kleine steentjes, waarvan dus ook wielrijders, melk- en slagerskar- ron met vreugde gebruik maken. Dat daar niet zoo nu en dan ongelukken voorkomen, is dan ook waarlijk meer geluk dan wijsheid. En de uitbreiding van het aantal makelaars gaat maai' steeds voort. Hun aantal zal wel niet verminderen nu de makelaars in onroerende goe- doren, welke niet tot veilen in de Gouden Leeuw zijn toegelaten, voor- loopig met succes een velling ln de Kroon on touw behhan aezet Gedepuieerue Staten van Noord- IIolland hebben de goedkeuring ge weigerd van het raadsbesluit, tot hel leggen van bouwverbod op verschil lende gronden begrepen in het uit breidingsplan voor terreinen ten Zui den van de Amsterdamsche Vaart. Gelijk men weet heeft de heer F. L. Oostenbroek als eigenaar van gron den aan Ged. Staten gevraagd dit be sluit niet goed te keuren, aangezien meer dan 1/3 der gronden van het ge- heelo uitbreidingsplan bestemd zijn voor straten en pleinen. Ged. Staten overwegen, dat 't we) waar is, dat op bet gedeelte, waarop nu bouwverbod is gelegd, de grond voor stralen en pleinen bestemd, min dor is dan 1/3, maar dat 't toch in de bedoeling der gemeente Haarlem ligt, om het geheele uitbreidingsplan bij zulke gedeelten vast te stollen, zoodat over liet geheel genomen meer dan 1/3 voor straten eoi pleinen bestemd wordt. Ged. Staten achten dit niet de bedoeling van de Woningwet, zoodat zij voorstellen het raadsbesluit der gemeente Haarlem niet goed te keu ren. B. en W. stellen voor van dit be sluit bij H. M. de Koningin in hoo ger beroep te gaan. (Raadsstuk 215). GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 1 Juli 1908, des namiddags ten 1£ ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeel-in gen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. Verzoekschrift onderwijzer school no. 9, om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening St. Elisabeth's of groote gasthuis, dienst 1907. 3. Id. id. goedkeuring begrooting id., dienst 1909. 4. Id. id. goedkeuring rekening huis zittende armen en Stads- armen- en ziekenhuis, dienst 1907. 5. Id. id. verzoekschriften Directeur en Commissarissen Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen, ontheffing verplichting exploitatie bad-inrlchting en ontheffing betaling recognitiën, met rapport speciale Commissie van onderzoek. 6. Id. ld. voorziening bij H. M. de Koningin tegen weigering door Gede puteerde Staten van goedkeuring be sluit d.d. 8 Januari 1908, no. 11. 7. Id. id. wijziging Reglement Ar chief en instructie Archivaris en Ad junct-Archivaris. 8. Id. id. verzoekschrift Haaa'l. Tram wegmaats chapp ijverlenging tramlijn Stationsplein. 9. Id. id. id. Bestuuxderen Roei- en Zeilvoreeniging „Het Spaarne", wij ziging plan bouw op walgrond Frie- sche Varkenmarkt. 10. Id. ld. ld. J. van Roode, afwij king art. 7, la. Bouwverordening, ver bouw schuur Zijlweg. 11. Id. id. vaststelling plan van uit breiding voor gronden ten zuiden van den Zijlweg en ten noorden van de Oranjestraat, met bezwaarschrift J. J. Jacques en nader schrijven B. en W. 12. Id. ld. met aanbeveling Commis sie va ntoezicht op het lager onder wijs, benoeming van een lid dier Commissie. 18. Voordracht Regenten St. Ells, of groote gasthuis benoeming inwonend assistent. 14. Voorstel B. en W. verzoekschrift j H. E. van der Steur, benoeming ma kelaar in machinerieën, gereedschap pen en metalen. 15. Voordracht id. benoeming on derwijzer School no. 8. Op dit oogenblik stellen B. en W. voor, weer een makelaar in ijzerwa ren te benoemen. Ik heb er volstrekt niets tegen, daar de aanvrager als een zeer solide man bekend staat. Al leen vraag ik mij afkrijgen we langzamerhand makelaar in alle vak ken hoeden, manufacturen, schoe nen, kruidenierswaren, uurwerken en zoo voorts en zoo voortsen wat zullen B. en W. doen, wanneer iemand verzoekt als huwelijksmake laar te worden aangesteld Misschien lacht daar iemand om, maar onmogelijk is die aanvraag toch niet. Waarom zou een fatsoenlijk man, dien het niet om afzetterij te doen is, niet officieel de vergunning hebben om menschen tot elkander te brengen, die anders elkaar misschien nimmer zouden ontmoeten, en zoo huwelijken bewerken, die volstrekt niet behoeven te mislukken. Integen deel, ik heb wel eens gehoord, dat de zoogenaamde huwelijken uit de krant dikwijls heel gelukkig zijn. Hoeveel menschen loopen er nu niet rond, die ook wel voor huwelijksmakelaar (meestal makelaarster) gespeeld heb ben, zelfs zonder dat ze daartoe door de gemeente waren aangesteld 1 In derdaad, ik geloof niet, dat de Raad het verzoek zou kunnen weigeren, wanneer het onverhoopt door een in alle opzichten eerlijk en vertrouw baar man mocht worden gedaan. F.n inmiddels snellen helaas de we- DE DURE VISCIL Op een schoonen morgen in hel jaar 1775 stalde een visscher te Roma zijn versch gevangen waar uit, waar bij zich een groote, vreemde .viscli be vond, zooals men nooit een op 1I3 markt gezien had. De bezoekers dron gen zich om zijn kraampje heen en gaven allerlei opmerkingen ten beste. „Zoo'n mooie, groote vlsch", meen de er een, „zal wel lekker smaken. Hoe moet hij gegeten worden, Benpo gekookt, gebraden of gerookt „Dat weet ik niet", antwoordde de visscher, „dat moet hij maar uiinia ken, die hem kooptik of een mijner kameraden hebben nog nooit eerde; zulk een dier gevangen." „Wat vraag je er voor „Tien zechienen." „Dat is heel duur." „Dat is het, maar voor dien prijs zal do een of andere eminentie of excellentie mij den viscli wel afkoo- pen om op zijn tafel te pronken." Juist trad de kok van den Spaan- schen gezant op het vischkrnampjc toe. Opmerkzaam bezag hij den mooien visch en bewonderde hem dat was iets voor zijn meester. Maar toen hij den hoogon prijs hoorde, durfde hij op eigen verantwoording het dier niet koopen daarover moest hij eerst met zijn meester raadple gen. „Hoor eens", zei hij tegen den vis scher, „verkoop hem dadelijk niet over een kwartier ben ik hier weer om je te zeggen, of ik hem voor 10 zechie nen neem." En Beppo legde den visch op zij en beloofde op de terugkomst van den kok te zullen wachten. Pas was deze verdwenen, of aan hot kraampje kwam een kleine, al bejaarde heer, met een vroolijk ge zicht. In gebrekkig Italiaansch vroeg hij naar den mooien visch, waarvan hij gehoord had, en niet zonder trots wees Beppo hem het dier. „Een mooie visch, superb en onge twijfeld lekker ook", zeide de kleine heer, „juist wat voor mijn meester, don Franschen gezant. .Hoor eens) baas, ik koop den visch van je." „Het split mij, mijnheer, maar ik' wacht op ae terugkomst van den kok van den Spaanschen gezanttot zoo lang mag ik den visch niet verkoo- pen." „Och wat", riep de kleine, levendige Franscliman, „ik neem hem mee voor 20 zechienen." Twintig zechienen I wat een prijs 1 Daarvoor vergat Beppo den Spaan schen kok en zijn meester hij gaf den Franschman den visch en daar hij zijn andere waar reeds verkocht had, pakte hij zijn kraampje op en verliet de markt. Daar kwarn de Spanjaard terug, die van zijn meester last gekregen had den visch tot den gewaagden prijs te nemen, maar nu visch en' visscher gevlogen vond. Van omstan ders hoorde hij de toedracht der zaak, die in hooge mate zijne verontwaar diging opwekte. En niet alleen de zijne, want toen hij, thuiskomende, zijn meester vertelde, waarom hij den vlsch niet had, schreef de beleedigde jezant van Z. M. den koning van Spanje een scherpen brief aan den gezant van Z. M. deo koning van Frankrijk, waarin hij den visch als zijn eigendom opvorderde. Zijne excellentie De Vernis, zoo heette Frankrijk's vertegenwoordiger, schreef op hoffelijken toon terug, maar hield staande, dat de visch hem toebehoorde en hij voegde er bij, dat het dier op tafel zou prijken bij het gastmaal, hetwelk hij den volgenden dag den gezamenlijken gezanten zou aanbieden en waartoe ook reed6 zijn Spaansche collega genoodigd was. Deze echter vaardigde een nieuwe „nota" naar De Vernis'af, waarin hij mededeelde, dat zijn waardigheid eu daardoor mede die van zijn vorst, be- leedigd was, dat hij in deze omstan digheden geen deel kon nemen aan het gastmaal en de zaak verder tus- schen de hoven van Madrid en Ver sailles moest uitgemaakt worden. Inderdaad miste men den gezant ken van de mooie maanden elkander achterna, hebben we den langsten dag en welhaast de maand Juni al achter den rug en zouden we ons in één week wel een paar maal dikker of dunner kunnen kleeden, zelfs op één en denzelfden dag. Wanneer de thermometer 's avonds vijftien graden lager staat dan 's morgens, wagen we het er maar op en komen er in den regel goed af. Weliswaar kan 't een beetje lijden. Duizende Nederlan- i ders dragen zóóveel lagen kleeding i over elkaar, dat een koude avond- j wind er toch niet doorheen kan dringen. Er heerscht in die gewoonte van dik kleeden een zeker bijgeloof. Do een draagt sinds zijn pville jeugd een wollen borstrok en zou dat, zelfs in 't heetste van den zomer, voor geen goud uitlaten. De ander heeft op baai zijn onwrikbaar vertrouwen geves tigd en is er van overtuigd, dat hij ziek zou worden, wanneer hij het eens uittrok. Zóó sterk zelfs, dat het hem in dat geval, door de kracht der verbeelding alleen,- werkelijk zou overkomen. Inmiddels staat in dit jaargetijde het gebouw van de Haarlemsche IJs club verlaten aan de Kleverlaan, met een bordjo er op te h u u r, dat den indruk geeft van een soort van wanhoopsklacht Wel wonder, dat in onzen onder- nemenden tijd nog niemand gepro beerd heeft, er een theetuin-speelter rein van te maken 1 F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5