Letteren sp Kunst Van Spanje den volgenden dag bij bet gastmaal, tot niet geringe verwonde ring van de aanwezigen. Men fluis terde reeds van slechte verstandhou dingen, van toerustingen, van oor logsverklaring Intusschen liet de Fransehe gezant den fraaien visch op tafel brengen, die mooi toegemaakt en met de noo- dige saus voorzien, aller oogen tot zich trok. Helaas, dat de schijn wat bedrieglijk is, werd ook hier bewaar heid de visch, zoo schoon van uiter lijk en zoo duur betaald, was oneet baar zijn vleesch was -droog en tan1 en smaakte bitter. De teleurgestelde gastheer liet hem van de tafel verwij deren en door een ander gerecht ver vangen. De ongelukkige afloop kwam den Spaanschen gezant ter oore. Vol blijdschap wreef hij zich in de han den, meer nog omdat zijn collega zich zoo met den visch geblameerd, dan omdat hij zijn zechienen gespaard had. Het bericht naar Madrid bleef ach terwege en de slechte smaak van den visch had, zoo al geen oorlog, dan toch een wisseling van onaangename nota's tusschen de regeeringen der beide nabuurlanden voorkomen. ZANG EN VRIENDSCHAP. De Kon. Liedertafel „Zang sin Vriendschap" hield gisterenavond eene drukbezochte leden-vergadering, ter bespreking van de bekende quaestie der terugtrekking van de uitnoodiging, aanvankelijk door Ant werpen aan Z. en V. gedaan, om al daar te komen zingen. De Voorzitter, Dr. Broese van Groe- nou, zette de voorgeschiedenis dezer zaak uiteen. Hij herinnerde aan den goeden uitslag van de deelneming aan het Amsterdamsche Concours, die de aanleiding is geweest tot deze onverkwikkelijke geschiedenis. Want vooraf was bekend, dat aan de Vereeniging, die den lsten prijs te Amsterdam zou behalen, een uitnoo diging voor bet Antwerpsche zang feest zou geworden. Het bad al in de bladen gestaan, Z. en V. behaalde den lsten prijs en... kreeg toen een brief met de vraag op welke conditiën Z. en V. zou willen komen. Dat bevreemdde 't Bestuur, en toen enkele leden zich naar Antwerpen begaven spraken ze daar een paar le den van het Bestuur van de Antwerp- sche Vereeniging, die een conditie, een prijs stelden waarvoor de bestuur ders van Z. en V. meenden, dat zij niet zou kunnen komen. Daarop noemden de heereaa zelf den prijs van 2000 francsdeze con ditie werd in de Vrijdag 1.1. gehou den vergadering aanvaard. Antwer pen had beloofd ln geen geval met andere Vereenigingen te zullen onder handelen. Zaterdag daarop aanvaard de Z. en V. telegrafisch de uitnoodi ging inmiddels was een briefkaart ontvangen waarin de hoeren aan drongen op Zang en Vriendsehaps komst en daarop kwam het be vreemdende telegram, dat Z. en V. niet zou worden genoodigd en een aangeteekend schrijven, waarin wordt beweerd, dat noch aan de eene, noch aan de andere zijde con dities waren aanvaard. Iemand, wiens naam niet mag worden genoemd, maar die zeer gelieerd is aan hei Antwerpsche Bestuur, en die de han deling van dat Bestuur een laag heid noemt Het is nu wel jammer, dat er niets van komt, maar spr. wil er toch. dit van zeggen, dat het aannemen van eenige uitnoodiging van een der beide Vereenigingen van zelf voor de toekomst voor altijd uitgesloten is. En dat niet alleen, maar ook dat Z. en V. voor altijd zal moeten breken met de zooveel vijandschap tegen Z. en V. toonende „Maastrichter Staar", dat Z. en V. moet besluiten nooit we der deel te nemen aan eanig concours .waar de Staar zingt, (Applaus). Die vijandschap blijkt overduidelijk ■uit het feit, dat de Staar een lsten prijs reclameert, er zelfs niet aan denkt, dat ze ook nog wel eens "eer; tweeden prijs zou kuunen halen. En daarbij wees spr. er op, dat uit het Jury-rapport blijkt., dat voor den lsten prijs slechts één stem op de „Maastrichter Staar" Ls uitgebracht. Spr. releveert dit, omdat in verschil lende bladen allerlei praatjes zijn ver kocht, bij name ln een artikel in „De Controleur", waarin op de Jury sterk wordt afgegeven, en o. a. beweerd wordt, dat de heer Brandts Buys twee maal op de repetities van Z. en V. zoo geweest zijn (gelach), dat de heer Robert zou aftreden als Direc teur en de heer Roeslce in zijn plaats zou optreden. (Uitbundig gelach). En kele onjuiste en onware opvattingen over de uitvoering der nummers wer den door den spreker weerlegd, ter wijl hij de woorden, die de „N. Haarl. Ct." aan 't stuk uit ,,De Controleur" toevoegde, scherp critiseerde. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat elk der leden dezen loop van zaken in eigen kring zal be kend maken, omdat Z. en V. door de onhebbelijke en schoftige manier vaai handelen der Antwerpenaren, die geen enkel excuus hebben aangebo den, geblameerd is. Het Bestuur meent bovendien, dat Waar de feesten in Antwerpen staan onder het protectoraat van het Stads bestuur, het noodzakelijk is dit be stuur van deze handelingen in ken nis te stellen, en eveneens de Lieder tafels te Crefeld, Roubaix en Luik.... do Staar hoeft niet, zegt 3pr. onder instemming. De heer PAESIE begreep niet goed wat de Antwerpsche vergadering van Maandag te beleekenon hadwas toen de conditie nog niet vastgesteld'? De VOORZITTER zegt, dat dit wel *t geval was ;zelfs drong de secreta ris in zijn briefkaart er op aan, dat Z. en V. zou aannemen. Aanne men dus de condities, die gesteld wa ren. En de brief, die aan Z. en V. ge schreven is, waarover de Voorzitter straks sprak, is van oen lid van 't Bestuur van een der Antwerpsche Vereenlgingen, een lid, dat aan 't ge knoei der andore heeron niet heeft medegedaan en er zijn bestuursfunc tie om neergelegd heeft De Voorzitter las op verzoek eeoi en ander voor uit het beredeneerde rap port der Jury. In overweging werd gegeven om in Belgische kranten de toedracht der feiten mede te deelen. De Voorzitter zei, dat dit ook het voornemen was. Een der leden drong er zeer op aan dat in de bladen zou uitkomen, dat onwaar is de bewering, dat de heer Robert ontslag zal nemen, dat inte gendeel heel Z. en V. hoopt hem nog jarenlang als Directeur te behouden, en dat de heer Roeske voorloopig geen kans heeft. (Applaus). De Voorzitter zegt, dat niemand na tuurlijk aan dien onzin denkt, en dat eigenlijk deze en dergelijke bewerin gen, ais bijv. dat bij Z. en V. twintig man der Opera mee hebben gezon gen.... terwijl er geen Opera bestaat en 't hesle mannenkoor der gewezen Opera misschien geen twintig man sterk is, eigenlijk niet eens behoeven worden tegengesproken I Hij voegt aan deze opmerking den wensch toe, dat het publiek evenals in Maastricht eens wat meer belang stelling zal toonen in de prestaties van Z. en V. In Breda brachten wel duizend man het mannenkoor dat naar Amsterdam toog, naar den trein en den volgenden dag hadden de kin- doren vacantia. Daar zijn we hier toch nog een eindje van af 1 (Ap plaus), De stukken, waarover in de discus sie gesproken werd, de brieven uit Antwerpen en het rapport der Jury zijn door ons ingezienvooral di* brief van den Ahtwerpschen bestuur der is sprekend voor zich zelf. Nadat deze stukken aan de pers ter inzage waren verstrekt, ging de ver gadering in eene huishoudelijke over. De Bestrating In onze Gemeente (RAPPORT VAN DEN HEER L. C. DUMONT). In de Raadszitting van 30 Januari 1.1. werd aan den klinker- of keien- strijd voorloopig een einde gemaakt een wapenstilstand gesloten, zou men kunnen zeggen, op het aceoord dat B. en W. een rapport aan den Raad zonden uitbrengen over de vraag, welke de beste bestrating is. Vergissen we ons niet, dan zou daar voor een termijn van een maand wor den genomen. Nu, bijna 30 J'una, dus na bijna 5 maanden, is dat rapport verschenen. Maar dat zal de steller, de heer L. C. Dumont, Directeur der gemeentewerken, overladen als hij is met allerlei arbeid, ook wel niet hel pen kunnen. Een rapport over een vraag als de ze is niet zoo maar in drie tellen ta maken en verelscht een nauwkeurig onderzoek. Intusschen, de heer Dumont was er op 26 Maart al mede geneed, want het rapport draagt dien datum, het stuk van B. en W. dien van 18 Juni. Het is dus bijna 3 maanden in han den van B. en W. geweest. En nog heeft het onderzoek, de rapporteur zegt het zelf niet volle dig kunnen zijn, omdat de heer Du mont niet over voldoende gegevens beschikte. Onbekend is namelijk van iedere straat, wanneer de bestrating vernieuwd is, wanneer onderhouds werken zijn uitgevoerd en voor welke doeleinden de straten geheel of ge deeltelijk zijn opgebroken geweest, zoodat dus niet kon worden nagegaan hoe laug een bepaald materiaal dienst doet. 1-Iet rapport rust dus nu en dan óp onderstellingen en berekeningen. „De gelden aan de'bestratingen be steed, vormen een inproducüef bezit, zoodat een bestudeering van de vraag, op welke wijze dat bezit on derhouden en vernieuwd moet wor den, zoodanig dat de door de inwo ners jaarlijks daarvoor te betalen bij dragen zoo klein mogelijk zijn, niet van belang ontbloot is," zegt de heer Dumont. Om tot de beantwoording van die vraag te komen, wordt reeds door mij aanteekening gehouden van de uitgevoerde vernieuwingen. Uit deze aanteekeningen kunnen over 10, 15 of meer jaar gevolgtrekkingen worden gemaakt. Als eerste elsch aan eene bestrating te stellen, wordt genoemd, dat bet materiaal bestand is tegen het daar over gaand verkeer. Aan dien elsch wordt, in het alge meen gesproken, voldaan, wanneer de kosten van aanleg en onderhoud, gerekend over den levensduur van een zeker materiaal, ongeveer gelijk zijn de aan de kosten van aainleg, onder houd en vernieuwing van een ander materiaal van minder weerstandsver mogen eoa dientengevolge van minde re duurzaamheid, gerekend over den levensduur van eerstbedoeld materi aal. Toegepast op een voorbeeld zou dus gezegd kunnen worden, dat een met steenslag of grint verharde weg, met klinkers bestraat moet worden, wanneer de kosten van aanleg, on derhoud en vernieuwing van den grintweg zoo hoog zijn geworden, dat uit die kosten een klinkerbestrating kan worden betaald. Volkomen juist is deze redeneexüng 7ilel. omdat uit het feit, dat de onder- houds- en vernieuwingskosten toene men, blijkt, dat het verkeer op den griDtweg is toegenomen, en dat dus bij toepassing van klinkers een Weg verharding wordt aangebracht, wel ke meer verkeer kan verdragen dan waaiwoor zij is bestemd. Trouwens in de praktijk blijkt dit ook, want wordt een grintweg druk bereden, dan wordt, om het onder houd te verminderen allereerst een zoogenaamd paardenpad aangebracht en eerst daarna wordt tot algeheele beklinkering overgegaan. Is hot in breede straten mogelijk voor bestratihgéïi van rijvlakken van verschillende materialen gebruik te maken, in Haarlem, waar deze tot nu toe niet voorkomen, gaat dit als regel niet, zoodat wanneer een tot lieden gebezigd materiaal niet meer tegen 't verkeer bestand is en daarvoor een ander materiaal moet worden ge bruikt, tevens een sprong in de kos ten moet worden gemaakt. Tegenover deze meerdere uitgaven staat echter het belangrijke voordeel, dat het onderhoud vermindert, waar door mede het niet onder cijfers te brengen voordeel ontstaat, dat het verkeer niet zoo dikwijls ten gevolge van uit te voeren onderhouds- en ver- nieuwingswerken wordt gestremd en dat de aanwonenden van da uitvoe ring van deze werken niet zooveel hin der ondervinden. Een ander belangrijk voordeel is, dat bij het gebruik maken van een materiaal, dat wat meer kan verdra gen, dan waarvoor het bestemd ls, niet zoo over den slechten toestand van de bestrating wordt geklaagd. Wordt over den toestand geklaagd, dan is het veelal gewoonte, om de schuld aan den straatmaker, aan de wijze van uitvoering, aan liet onder houd of aan het materiaal te geven. Zonder nu te willen zeggen, dat dit niet wel eens kan voorkomen, is dit in het algemeen niet juist. Oorzaak van die klachten is dan veelal, dat 't aanwezige materiaal versleten en ge heele vernieuwing noodzakelijk is. Aangezien echter in deze gemeente nog zoovele straten zijn dis verbete ring behoeven, is het niet mogelijk tenzij voor vernieuwing belangrijke bedragen beschikbaar worden gesteld, deze alle tegelijk te verbeteren. Het is nog geen twee Jaar geleden dat uit het middelpunt van de stad „de Markt" de veldkeien, die daar wel honderd of meer jaar gelegen hebben, voor een beter materieel hebben plaats gemaakt. Uit den algeroeeaien toestand van de bestratingen, zooals deze door mij hier werd gevonden, zou door mij de gevolgtrekking gemaakt moeten wor den, dat de kosten, aan vernieuwing besteed, te gering zijn geweest De bestratingen van Haarlem heb ben door den aanleg van ondergrond- sche werken veel geleden en ik stel mij voor, zegt de rapporteur, dat me de ten gevolge van de stichting van de Gemeentelijke Duinwaterleiding, van de Gemeente Lichtfabrieken enz. of om andere redenen verschillende vernieuwingen zijn uitgesteld gewor den, waardoor een achterstand is ont staan. Hetzelfde doet zich trouwens nu voor. De bestrating van Gnoote Hout straat, Barteljorisstraat enz., van Zijlweg e. a. eischen verbetering, doch het zou verrichten van gedeeltelijk nutteloos werk zijn, hiertoe over te gaan, zoolang de tramaanleg niet is geregeld. Een volgende elsch waaraan dient te worden voldaan is, dat het materi aal niet glad wordt en dat dit geen, althans weinig, stof en modder geeft. Een bezwaar tegen het maken van j asphalt-bestratlngen in de straten van Haarlem, in welke tramsporen zijn gelegen ls, dat het niet geraden ls onmiddellijk langs die sporen as phalt te leggen, doch daarlangs aan beide zijden of ter breedte van het geheele baanlichaam eene houtbeetra- ting aan te brengen, zoodat op veel plaatsen van da ospbaltbestratlng clan niet veel overblijft en bet dus overweging verdient de geheele be strating in hout uit te voeren, althans ln die gedeelten waardoor het aanwe zig zijn van dubbel spoor de geheele wegbreedte wordt ingenomen. Asphaltbestratimg is ook niet toe te passen daar waar langs de wegen boomen staan. De afvallende blade ren maken de bestrating niet alleen glad, doch oefenen een nadeeligen in vloed op het asphalt uit Welk bestratingsmateriaal ook ge bruikt wordt, steeds is het noodig dit te onderhouden. Was nu het totaal oppervlak der be stratingen bekend en was regelmatig van jaar tot jaar aanteekening gehou den van de vermeerdering van dat oppervlak, benevens van de daaraan bestede kosten, dan zou een bedrag 'per vrk. M. straat-oppervlak gevonden kunnen worden, dat jaarlijks voor dit onderhoud noodig is. De voorkomende gebreken nemen met den toenemen den ouderdom van het materiaal toe. In welken .tijdsduur dit ondervon den wordt, hangt af van de intensi teit van het verkeer, van de kwaliteit van het gebruikte materiaal en van de uitvoering. Het vernieuwen van de bestrating is dan noodig gewor den. Dit vernieuwen kan geschieden of door liet opnemen van de gelieele be strating en het weder gebruiken van het goede uitkomende materiaal met bij levering van het tekort komende of door het gebruik maken van geheel nieuw materiaal. Bij klinkerbestratingen verdient 'l aanbeveling een tusschen weg ln te slaan, nl. door bijv. een straat met geheel nieuw materiaal te bestraten en het goede uitkomende in eene te herstellen klinkerbestrating te gebrui ken. Bij eene keibestrating is de eerste weg te volgen. Is echter het mooie van de keien' af, dan kan daarmede nog een secundaire of tertiaire weg worden bestraat. In verband met de geaardheid van den bodem, wordt, met name te Am sterdam, in den laatsten tijd nu en dan deze bodem door een be toelaag 'afgesloten. Hei spreekt van zelf, dat dan wederom vooraf alle ondergrondscba werken grondig moeten zijn nagezien. De heer Dumont komt dan op de fi- nancieele kwestie, en hij berekent dat een keibestrating, uit gewone mid delen betaald, per jaar levensduur per vierkante meter 0.108, en een klinkerbestrating f 0.18 1/8 kost, zoo dat de laatste duurder is. Neemt men echter voor keien een levensduur van 60 jaar en voor klinkers een van 20 jaar, in de onderstelling dat voor aanleg wordt geleend tegen 3.5 pet. (dus uit buitengewone middelen) en dat het geleende geld in den levens duur wordt afgelost, dan zou een klinkerbestrating goedkooper zijn. Duurt een keibestrating 60 jaar, dan moet een klinkerbestrating minstens 15 jaar liggen om even duur te zijn. Met cijfers toont da heer Dumont aan, dat bat onverstandig is, eai geen financieel beleid verraadt, om voor bestratingen geld te ieenen voor lan goren tijd dan de Levensduur- van het materiaal bedraagt. Bij aanleg van geheel nieuwe stra ten eischt de gemeente, bij overdracht van particulieren, dat aanleg, ver nieuwing en onderhoud op den duur verzekerd zijn. Da laatste besprekingen in den Raad over bestratingen en de ten ge volge van die besprekingen gevallen besluiten, hebben ook op dit voor de gemeente belangrijke deel van de be stratingen opnieuw da aandacht ge vestigd. Voo-r exploitanten van bouwterrein is bet niet onverschillig of klinkers dan wel keien worden voorgeschreven waartegenover staat, dat het voor de gemeente niet onverschillig is of zij bijv. over 20 of over 60 jaar voor aan schaffing van nieuw materiaal moet zorg dragen. Bij het gebruik maken van keien zou gezegd kunnen worden, dat de gemeente na 60 jaar voor vernieuwing zorg draagt. Wordt nu voor een oogenblik aan genomen dat voor een bepaalde straat de gemeente zich met klinkers tevre den stelt, doch dat dan ook de exploi tant f 6.per M2 stort, omdat uit dit bedrag gedurende 60 jaar alle kosten van vernieuwing kan worden betaald, dan kan uitgerekend worden hoelang hoogstens de levensduur van eene klinkerbestrating behoeft te zijn, om uit dat gestarte bedrag telkens ver nieuwing te kunnen betalen. De heer Dumont berekent, dat wan neer nu per M2 f 6.wordt gestort gedurende 60 jaar een klinkerbestra ting is te onderhouden wanneer de levensduur van de klinkers 15.56 jaar bedraagt en deze na 7.78 jaar met bij- ievering van 1/3 wordt herstraat. Duurt de bestrating kox-ter, dan is dat verlies; duurt zij daarentegen lan ger, dan is dit winst. Op welke wijze dienen de kosten van onderhoud, vernieuwing en aan leg te wor-den verkregen? Omdat de bestratingen een inpro- duetief bezit vormen, dat in stand ge houden moet worden, moet voor elke rubriek na het verstrijken van den levensduur een bedrag beschikbaar zijn, waaruit de vernieuwing kan wor den bekostigd. Dit geld moet worden verkregen door jaarlijks een bedrag te reservee ren en deze bedragen op rente te zet ten, zoodat na het eindigen van den Levensduur de volle som aanwezig ls. Of deze bedragen zoodanig vastge steld moeten worden, dat deze zonder bijtelling van de ta kweeken x-ente jaarlijks gelijk zijn, of dat deze be dragen dxisdanlg moeten worden be paald, dat i,net bijrekening van ge noemde rente het jaarlijks te reser veeren bedrag gelijk is, dient nader te worden ovex*wogen. Het komt mij voor, dat aan liet eerste de voorkeur moet worden ge geven, omdat, naarmate de ouderdom toeneemt, het onderhoud toeneemt en dus bij het volgen van den aangege ven weg de kosten meer gelijkmatig verdeeld blijven. Blijkt bij bet vernieuwen, dat een duurder materiaal moet worden ge bruikt dan zou dat meerdere geleend kunnen worden, ofschoon het juister is dit niet te doen, omdat, zooais reeds ls gezegd, bestratingen een in- pxxiductief bezit vormen. Ook voor deze vernieuwingen, gepaard gaande met verbetering, zou gedurende eeni ge jaren geld gereserveerd moeten worden, om te voorkomen, dat de ge wone middelen ixi oen jaar sterk wor den aangesproken. (Zie verder blad I). Naar wij vernemen, is aan de firma B. Hagen, aannemers alhier, opge dragen het bouwen van eene villa aan de Rampelaan te Ovex'veen, Tentoonstelling van Leer middelen. In weerwil van do tentoonstelling ,,Do Opvoeding van het Kind" te 's-Gxavenhage, begin Augustus, be looft de tantoonstelling van leermid delen in de bovenzaal van de Vereeni ging alleszins te slagen. D3 heer Van Sevenhuysen ontwierp, een perspecti vische teekening, die een duidelijk beeld geeft, hoe de tentoonstelling worden zal en den uitgevers duidelijk hun plaats aanwijst. De conversatie- kam ar naast de zaal, die ook op de vestibule uitkomt, wordt -ook in ge bruik genomen, evenals de wancl van 't trappenhuis. De tafelvlakte be draagt 54 vlerk. Meter, de wandvlak te 133 vlerk. Meter. De voorzitter der afdeellng Haarlem zal de tentoonstel ling Donderdag 30 Juli te half twaalf 's morgens openen. Het stadsbestuur, de sohoolautorlteitên en ieder bij het onderwijs werkzaam, zullen genoo digd worden deze te bezoeken. De al gemeens vergadering wordt 's mid dags te twee uur in de concertzaal ge opend. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemoente Heemstede op Donderdag 2 Jxxli 1908, des namiddags om half acht uur. Ta behandelen onderwerpen s 1. Onderzoek geloofsbrieven, 2. Overeenkomst gaslevering aan Beainebroelc. 3. Rapport dor Gascommissia met ontwerpbesluit tot het opdragen van den bouw der gasfabriek aan do firma Carl. Franoke te Bremen, benevens tot don bouw eernor directeurswoning en verdere besluiteix in verband met den bouw der gasfabriek 4. Onderhandsche verhuring van een stukje grond aan de Prinsenlaan i aan J. Muade, 5. Ingekomen stukkon en mededee- llngen. VELSEN. Suppletoirs agenda tot de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 30 Juni a. s. llo. Af- en overschrijving van de begrooting van het R. li. Armbestuur te Velsen, dienst 1907. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Blijvend genezen. Het is dikwijls gemakkelijk genoeg om gedurende een korten tijd iets in orde to doen zijn, zoowel in zaken, als voor da gezondheid. Dat, waarna wij streven, is echter om het goed te hou den. Dat is ook de groote kracht van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dat zij blijvende baat verschaffen. Hier is bet bewijs er van in de woorden van een inwoonster van Hazerswoude: Mejuffrouw P. van den Bosch Dzn., bij de Oo3tbrug te Hazerswoude, meldt ons: „Wel drie jaren heb ik zeer veel geleden aan lievige, steken de rugpijn, die mij erg vermoeid, loom en afgemat maakte, 's Nachts sliep ik zeer onrustig, zoodat ik er 's morgens tegen opzag om aan mijn huiselijke bezigheden te beginnen. Het eten bleef mij in de keel steken, daar ik er niets geen trek in had. De urine was veelal troebel met witte draden er door en liet een bezinksel na, wanneer ze eenigen tijd gestaan had. Somtijds ging zij gepaard met pijnlijke drukking. Ik vernam toen de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen en besloot een doos te laten komen. De uitwerking er van overtrof mijn verwachtingen en kon ik reeds spoedig bemerken, dat dit het ware geneesmiddel voor mij was. Ik zette dus de behandeling voort en ben thans na vier doozen grootendeels hersteld en heter dan ik in jaren geweest ben." Twee en een half jaar later voegde Mejuffrouw Van den Bosch hieraan toe: „Mijn genezing van destijds heeft stand gehouden. Wat ik met niets an ders kon verkrijgen, volbrachten Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Mijn pij nen verdwenen als sneeuw voor de zon, ik kan thans goed overeind zit ten, heb geen last meer van duizelin gen, kortom ik ben totaal hersteld. Waar ik kan, roem ik steeds de goe de eigenschappen uwer pillen." (w.g.) Mej. P. v. d. Bosch. De naam Foster's en de handteeke- ning van James Foster op de doos is een waarborg, dat gij de échte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K, van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. NEDERLANDSCIIE TOONKUNSTE- NAARS-VEREENIGING. Voor het tweed aagsch muziekfeest der Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging op 18 en 19 Juli te Arn hem te houden, is het volgende pro gramma vastgesteld 18 Juli, 7 1/2 uur. Voorspel-slotscène 2de bedrijf van de opera De Heide bloem voor groot orkest, sopraan- en tenor-solo. van Ant. Averlcamp. ,,Lie- der vom Meer", voor orkest van Ga rard von Brucken Fock. Poème sym- phonique „L'aurore, le Jour, le Cré- puscule, Hymne an Soleil", van Carl Smulders, „Een droom van het Para dijs", symphonisch zanggedicht (twee deelen) van Jan Blockx. 19 Juli, 's nam. 2 uur. Ouverture c.g.t. van W. Andriessen. Vier liede ren „in den Volkstoon", bekroond door de Nederlandsche Toonkunste- naars-Vereeniging. Vier orkeststuk kon over personen uit „Ein Kampf urn Rom", roman van Felix Dahn. van Louis van der Laaken (van dit werk worden gemaakt twee deelen, a muziek ter herinnering aan den groo- ten Gothenkoning Theodorich (Diede- rik van Bern), b. Teja, „Angelus", ballade voor baryton-solo met orkest van A. H. Amox-y. „Elaïnens Tod", voor sopraan-, tenor- en baryton-solo, met orkest van Era. von Brucken Fock. Liederen. „Dichter's Abscheid", symphonisch gedicht naar de ode „An die Engel" (II. I-Ieine) voor tenoi> solo mét orkest van Jac. J. Ruijgrok. Fantasie op een Gooisch Boerendans lied voor orkest van C. Andriessen. 19 Juli, 8 uur. Tuinfeest met. mede werking der A. O. V. en Arnhem's Mannenkoor. De generale repetitie heeft plaats Vrijdag 17 Juli,. 7 1/2 uur. Als solisten zullen op het muziek feest optreden mej. Joh. v. d. Linde (sopraan), mej. H.'van der Harst (alt) en de heeren Jac. van Kempen (tenor) en.Jïendr. C. van Oort (bas). Binnenin OUD-MINISTER VEEGENS. Ook de oud-minister Veegens Is weer tot de balie teruggekeerd. Hij werd na beëediging voor den Hoo- gen Raad ingeschreven als advocaot te 's-Gi*avenhage. PROVINCIALE HUISVLIJT. TENTOONSTELLING. De opening van de Provincials Huisvlijt-Tentoonstelling te Zaandam is bepaald op Zaterdag 18 Juli dea namiddags 2 uur. Bij de openings-plechtigheid zullen worden uitgenoodigd, Z.Exc. mr. G. van Tienhoven, beschermheer van de Tentoonstelling, de leden van het Eare-comité, de Gemeenteraad van Zaandam, de Besturen van vereeni gingen die financieelen steun ver leenden, bestuurderen von Huisvlijt en de Pers. De texitoonstelling zal de grootste en meest omvangrijke zijn, welke tot- dusverre op dit gebied i<n ons land werd gehouden. Door tal van hooggeplaatste perso nen en medewerkende vereenigingen werden medailles of geldprijzen be schikbaar gesteld. Het garantiefonds la bijna geheel volteekend. Voorts mocht de Vex-lotings-commissde van verschillende zijden pracht- en waar. devolle geschenken ontvangen, om in de groote HuisvlijI-verloting ta worden opgenomen. KERMIS AFGESCHAFT. De gemeentere ad van Heemskerk heeft Donderdag, op verzoek van den kerkeraad der Herv. gemeente, met 8 tegen 1 stem besloten, de kermis af te schaffen- Een verzoek von enkels herbergiers om dit jaar de kermis nog te doen doorgaan, werd met al gemeens stemmen verworpen. (Tel.) DE KOPPELARIJ TE DEN HAAG. Wij lezen ln „Het Volk" Naar men ons meldt, zal onze par tijgenoot Hoeijenbos, Maandag in den! I-Iaagschen raad Interpolieeren over de rol, die verschillende politie-amb- tenai'en in deze zaak hebben ver vuld. DE MIJN ORANJE-NASSAU. Men meldt uit Heerlen aan de „Te- legrtaf' Met ingang van 1 Juli a.s. gaat de mijn Oranje-Nassau, met al de daar bij behoorende concessievelden in handen over van de fixma De Wendel uit Lotharingen. Woensdag heeft de nieuwe direc tie het bedrijf reeds overgenomen. Hoewel de mijn Oranje-Nassau een nieuwe, modern ingerichte mijn was en uitstekende fabrikaten afleverde, zal de ontginning in de eerstvolgende jaren aanmerkelijk uitgebreid wor den, wat Heerlen ten goede zal ko men. De koopprijs bedraagt 12 millioen Mark. Het mijnveld Oranje-Nassau met de mijnen Oranje-Nassau I en II deze laatste heette eerst mijn Karl behoorde aan de Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steen kolenmijnen, waarvan de meeste aan- deelen zich in handen der familie Honigmann, uit Aken, bevonden. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID. Vrijdagmorgen werd te Dordrecht de 131ste algeraeene vergadering vaxi de Maatschappij van Nijverheid ge opend met een rede van den voorzit ter, den heer A. van Rossum. Deze besprak den toestand van de nijver heid in ons land, bestreed heerschen. de dwaalbegrippen omtrent de on macht onzer industrie, betoogde dat het noodzakelijk is, dat de bianea- landsche industrie beschermd wordt, allereerst door het Rijk, de Provin ciën en de Gemeenten. Ten slotte drong sprèker aan op een tariefswijziging voor het invoe ren van een aantal industrieele arti kelen, teneinde de concurrentie der buitenlandsche industrie in der- land te bemoeilijken. De rede werd met applaus be groet. /- Nauwelijks was dit verstomd, of van de bestuurstafel stond driftig op de heer U. G. Schilthuys van Gro ningen, die tot den vooi;zitter zei de „Ais ik u wel verstaan heb, clan ligt er een sterk protectionistische strek king in uw rede. Het is niet de ge woonte, tegen de rede van den voor zitter t-e debatteeren en ik zal dit nu ook niet doen, maar ik wil hier de verklaring afleggen, dat verschillen de leden van het hoofdbestuur bet lieelemaal niet mot u pons plans van enkele leden vu

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6