HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Sport en Wedstrijdeo Koloniën Rechtszaken Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. FEUILLETON SERGEANT SETH. Uit de Omstreken Binnenland DINeDAG 80 JUNI 1908 straat. Daarvan heeft de inspecteur Hulseboom een teekening laten ma ken. Men deelde nog mede, dat door een der bedienden een mand was gevon den, waarin eenlge inbrekerswerktui- genverborgen waren. Deze instrumen ten moeten aan de daders toebehoo- ren, wijl zij niet afkomstig zijn van de in de bazar ontvreemde voorwer pen (Tel.) INBRAKEN. In don nacht van Zaterdag op Zon dag hebben dieven zich toegang ver-' sclxaft tot den slagerswinkel van den hoer T. Peet aan den Eemnessenveg te Laren (Gooi). Met het zich daar be-j vindende hakmes werd de toonbank lade geforceerd en daaruit een be drag van f 130 genomen. Een bedrag van ongeveer f 400 aan bankpapier, ook in de lade aanwezig, werd door de dieven over het hoofd gezien. TE WATER GERAAKT. Zaterdagmiddag had op het IJ be noorden de IJkade te Amsterdam een aanvaring plaats tusschen de van Schellingwoude komende Havenstoom bootdienst No. 10, en een met vier personen bemanden vlieger, welke van den aldaar llggenden baggermo len „Burgemeester van Leeuwen" een ankerketting uitbrachten. De vlie ger werd geheel ingedrukt zoodat de vier inzittenden te water geraakten. Onmiddellijk werden vanwege de bemanning van de „H. S. D. No. 10" reddingboeien overboord geworpen, welke door drie der drenkelingen ge- grepc werden, terwijl de vierde een he..i toegestoken haak greep. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is een in de Blaa- konstraat wonende 16-jarige jongen aan het Westelijk gedeelte van de Handelskade te Amsterdam, bij het viftcben te water geraakt en verdron ken. Zijn lijk is een half uur later op gei a aid. t AFSCHAFFING DER DERDE HER HALINGSOEFENING. De „Voorhoede" vernam bij geruch te, dat van minister Sabron de af schaffing van de derde herhalingsoe fening is te wachten, waarover zegt het blad velen zich zeker zul len verheugen. Inderdaad. Maar de „Voorhoede" vernam blijkbaar niet, voegt het Huis gezin hieraan toe, welke compensatie voor de afschaffing der derde herha lingsoefening zal worden verlangd. Want da tzij zal worden afgeschaft zonder meer, gelooft niemand, al zou mou lid -willen wonschom VERMIST. Sedert Donderdag is uit Maastricht spoorloos verdwenen een kantoorbe diende, N. genaamd, van een firma aldaar, en met hem een aangeteeken- de brief van 340 francs, welken hjj op de post moest bezorgen. DE ZWEEDSCHB OORLOGSSCHEPEN. De Zweedsche oorlogsschepen „Na jaden", „Jaramas" en „Gladan" zijn Maandagmiddag van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken. DE „ROTTERDAM". Te New-York worden groote feesten voorbereid, die plaats zullen hebben bij het binnenkomen van „De Rotter dam" der Holl. Amerika-lijn, een schip van 25.000 ton, hei derde groot ste in de vaart van de gansche we- r9ld. ZEIS TER MOORDZAAK. Aan De Lange en Tenkinck, in specteur en adjunct-inspecteur van politie to Zeist, is door den minister van Justitie als bewijs van bijzonde re tevredenheid in zake de opsporing van de verdachten van de Zeister moordzaak een schriftelijk eervolle vermelding toegekend, waarvan hun thans door den officier van justitie mededeeling is gedaan. IN BESLAG GENOMEN. De Rotterdamsche politie heeft 'u de hoofdbank van leening te Amster dam beslag gelegd op 90 stuks tafel zilver, afkomstig van den diefstal <11 April jl. bij den heer A. C. van Eijk aan den Mauritsweg te Rotterdam Het is in de hoofdbank gekomen, na reeds lang te voren in verschillende bijbanken te zijn beleend door de twee dieven en de vrouw vam een hunner, welke laatste ten slotte heeft geklapt. De twee daders zaten reeds lang Yoor andere diefstallen in ax- KIND VERMIST. In 't gezin van den jongen Vaal der K., te Lelden, was de vader ernstig ongesteld en omdat de kinderen voor hem hinderlijk waren, besloten de grootouders, aan den Nieuwen Rijn, de oude Van der K.'s, dezen in hunne woning op te nemen. Dit geschiedde Vrijdag, maar des avonds kwam men tot de treurige ontdekking, dat een vierjarig knaapje weTd vermist. Al les werd nagezocht, maar de kleine niet teruggevonden. Eindelijk moest de politie met het geval in kennis gestald worden, doch hoewel deze den geheelon nacht heeft gezocht, is het kind nog niet terug. Men vermoedt, dat het knaapje ver dronken is. Het treurig geval wordt nog tragi scher, als men bedenkt, dat de vader nu op sterven ligt. Nader meldt mem dat het lijkje Zondag is opgehaald. KIND VERBRAND. Zaterdagnacht is het 14-jarig dochtertje van den ploegbaas Van den Brink te Borneveld, waarschijnlijk door het omvallen van een lampje, In brand geraakt. Vóór men het on geval bemerkte, had het meisje reeds zulke zware brandwonden bekomen, dat zij hot leven er wel niet zal af brengen. Zoo spoedig mogelijk is het naar het ziekenhuis te Utrecht over gebracht. KERKDIEVEN. Zondagnacht werd ingebroken Ln de Petruskerk aan de Ilartebrug te Leiden en werd een drietal offerbus sen geplunderd. In verband daarme de is een jonge Duitscher aangehou den op wien een bedrag van ongeveer ƒ59 aan klein geld werd gevonden. ONGELUKKEN. Zondagmorgen is een 6&-jarige da me, mevr. C. C. L. B. door een duize ling bevangen, uit het raam der twee de verdieping gevallen uit haar wo ning aan den Nieuwen Binnenweg, te Rotterdam. Kort daarop is zij aan de gevolgen overleden,. FRIESCHE KAAS Men schrijft uit Friesland aan het Hbid. Voor eenlge dagen werd te Olde markt, Ruinen, Ruinerwold enz. kaas verkocht, waarvan het gebruik bij verschillende personen, de een meer, de ander minder, ongesteld heid veroorzaakte. Het bleek, dat die Itoss giftig© boBtand-dooloai havntlA. lie poilUo jjtug uit 00 vond den verkooper te Heerenveen, tegen wien proces-verbaal werd opge maakt. Het is tegenwoordig zaak voorzichtig te zijn. Dezer dagen bood een boterkooper voor de grap één cent per pond voor een partijtje kaas en werd dadelijk kooper, maar de zaak niet recht vertrouwende, pro beerde hij met die kaas zijn kippen ta voederen, welke na het gebruik spoe dig ongesteld werden. VERDRONKEN. Te Rozendaal is de schildersgezel Van den Bempt verdronken in de putten van de steenbakkerij der firma Wouters Co. Zondagmiddag is een 20-jarige man bij het zwemmen in een haventje van de Maas te Schiedam verdronken. Zijn vriend, met wien hij was, ging reeds uit het water, toen de omgeko mene nog even een rondje wilde ma ken. Zondagavond reden nabij den Gort molen te 's-Gravenhage twee jonge mannen, wonende in de Rembrandt- straat aldaar, met hun rijwielen In het water aan den Zuidwal. Hoewel in de nabijheid liggende schippers dadelijk te hulp kwamen, duurde het geruimen tijd, voor men de drenke lingen op den wal had gebracht. Een hunner, een 25-jarige jonge man, bleek toen reeds overleden. De andere kon zich, na korten tijd, naar zijne woning begeven, waarheen ook het lijk van den anderen persoon werd overgebracht. Verkeerd uitwijken met vrij groote vaart moet de aanleiding tot het ongeluk zijn geweest. BRANDEN. Te Dp is Zondag verbrand de stal ling, met schuur, van B. van Eikeren. Oorzaak onbekend. Zaterdagavond ontstond brand In de boerenhoeve, bewoond door J. van Komenade, te Tongelre, bij Eindho ven. In een oogwenk stond het gehee ls gebouw met stalling en aanhoorig- heden in volle vlam. Bijna de gehee- le Inboedel en een gTOote partij hooi gingen verloren. De inboedel was ver zekerd, evenals de boerenhoeve, toe- behoorende aan mevrouw Smits van Eckart, te Tongelre (Eckart). Men vermoedt, dat de brand ont staan is, doordat kinderen met luci fers hadden gespeeld. Zondagavond brak te Weesp brand uit in een behuizing aan de Nieuw- straat, naast het postkantoor, toebe- hoorende aan den drogist G. C. du Plessls en bewoond door drie gezin nen, de families Stokkers Jr., Stok kers Sr. en Dankhof, terwijl het mid dengedeelte door den eigenaar werd gebruikt als pakhuis. Waar en hoe de brand Is ontstaan, is nog niet be kend, doch binnen eenige minuten was het geheele gebouw één vuurzee. Door voorbijgangers werden de kinde ren der bewoners gered. Het huls 's verzekerd, de inboedels der famillën Stokkers niet Terwijl de bewoners afwezig waren ls door onbekende oorzaak de export- slagerij van den heer IJ. van Vliet op AsBendelftsch grondgebied nabil het station te Krommenie, afgebrand. TWEEDE KAMER. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Door den heer Van Kol werden d.d. 18 Juni 1908 de volgende vragen inge zonden: Is de ministe rvan Koloniën bereid een volledig onderzoek te doen instel len (en de resultaten daarvan vóór de behandeling der aanstaande Indische begrooting mede te deelen) naar aan leiding van de volgende gebeurtenis sen: I. Zeeramp. a. naar de oorzaken der zeeramp van 14 Mei j.l., waardoor in de nabij heid van Tandjong Priok honderden menschenlevens verloren gingen; b. naar de reddingsmiddelen die aanwezig warea, en de wijze, waarop daarvan gebruik ie gemaakt; c. naar de maatregelen, welke door de Indische regeering worden be raamd om in den vervolge zulke ram pen naar krachten te voorkomen, en in elk geval de gevolgen daarvan te verzachten? II. Vervoer zieke mijnwerkers. Naar de gegrondheid der klachten over de inhumane wijze, waarop 134 barUioxi li/ders, tü© 'Atol j.l. ta do haven van Tandjong Priok aankwa men, van de tinmijnen op Banka naar Buitenzorg, werden geëvacueerd? De minister van Koloniën, die heer Idenburg, zond 25 Juni een antwoord in, daarbij mededeelende, dat hij het bedoelde onderzoek omtrent ©ene zee ramp, en het vervoer van mijnwer kers zoo volledig mogelijk zal doen in stellen, en het mogelijke zal doen, op dat het resultaat daarvan spoedig door hem kon worden medegedeeld. Dat zulks zal kunnen geschieden vóór de behandeling der Indische begroo- tlng, kan de minister niet beslist ver zekeren. £LIM OVERLEGD. De commissaris van politie te Rot terdam vestigt de aandacht op Theo- dora R. Deze vrouw zoekt voordeel te trekken uit flauwtens. die zij herhaal delijk schijnt te slmuleenen om het medelijden van het publiek op te wek ken, hetgeen haar gelukt. Medelijden de menschen geven haar dan geld. brood en andere eetwaren. VERVALSCHING VAN BOTER. Voor het kantongerecht te Gronin gen werd 1 maand geëlscht tegen den boti rhandelaor D. H. van Groningen, dis enkele vaten vervaischte boter aaiaeerde op de botermijn te Amster dam., ONEERLIJKE KANTOORLOOPER. Tegen een looper van de firma Bo- gaerd, zekeren F., werd voor de Utrechtsche Rechtbank 9 maanden geëischt wegens hot zich toeëigenen van een enveloppe inhoudende 211.25 aan bankbiljetten en postze gels, die hem ter vorzending als aan- geteekenden brief ter hand waren ge steld. H. V. V.'s 25-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van IL V. V.'s 25- jarig bestaan zullen op 6,13 en 20 Sep tember serie-wedstrijden worden ge houden. Hiervoor hebben, tot nu toe de volgende vereen i gingen ingeschre ven: R. A. P., Volharding, AU en Weer baar, A. F. C., H. B. S. II, Hercules, P. VV., Adelborsten F. C., W. V. V., Concordia, O. D. O., D .F. C., De Sportman, D. V. V., Voorwaarts en buiten mededinging om de fraaie, ter gelegenheid van dit zilveren jubileum uitgeloofde prijzen, drie elftallen der H. V. V. (TeL> CRICKET. Ajax heeft den wedstrijd tegen Her mes opgegeven. Hermes maakte eerst 85, Ajax 71, waarna Hermes 92 runs voor 4 wickets maakte ZWEMMEN. Bij de Zondag te Antwerpen gehou den zwemwedstrijden werd 't num mer: 100 M. rugzwommon gewonnen door onzen landgenoot J. G. Cortle- ver, van „Het IJ". In de 1000 M. kwam het eerst de Engelschman Jarvis aan (die Zater dag in Londen den wedstrijd door die stad won), terwijl Meuring in den mooien tijd van 17 min. 45 sec., als tweede aankwam. Een partij waterpolo, tusschen de Cercle du Bain Royal, van Brussel en de Zwemvereeniging „Het IT', eindigde in een 3—1 overwinning der Belgen, KWAKZALVERIJ Door den ambtenaar van het open baar ministerie bij 't kantongerecht te Medemblik; is tegen den bekenden kwakzalver H. Eilers, van Oegstgeest 3 maal één maand principale hechte nis geëischt, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. WEST-SUMATRA. De Hbld.-correspondent te Batavia saint „Het derde vf^ideacadron ia over Padang, Fort van der Capellen en Fort de Koek verdeeld. In. Palnan is hat onrnstia. Van Pa dang: zijn detachementen -dervvaart* gezonden." CERAM EN WEST-SUMATRA'. Blijkens een bij de Regeertng uit Nederlandsch-Indiê ontvangen tele gram werden bij het maken van pa trouilles in het bergcomplex Noesa- wehe (1) (Ceram) drie Europeesche militairen beneden den rang van of ficier tengevolge van terreinbezwa- ren (2) licht gewond. Op den 7dea dezer werd de schuilplaats van de kwaadwilligen overvallen, waarbij één officier sneuvelde en twee in- landsche militairen gewond werden. Den kwaadwilligen werd een verlies toegebracht van vermoedelijk tien dooden. Van Sumatra's Westkust is bericht ontvangen, dat de laras Tilatang (onder-afdeeling Oud-Agam in do Padangsche Bovenlanden) als teeken van onderwerping de belasting ad f 7400 betaalde. (1) Hiermede ls waarschijnlijk het bergcomplex Noesakelt bedoeld, waar gelijk bekend is, onze troepen reeds moesten optreden tegen onwüllge AI- foersche stammen. (2) Met terreinbezwaren zullen ran djoe's en dergelijke terreinhindernls- rffcn bedoeld zijn. CERAM. Dezelfde correspondent sednt „Op Ceram is de la luitenant CL van Aart door een pijlschot gesnel- veld." De le luitenant der infanterie CL van Aart was herkomstig van de Ko ninklijke Militaire Academie te Bre da, werd den 23an Juli 1903 op 23-ja rigen leeftijd benoemd tot 2e-luite- Vraag. Mij werd sen rekening aangeboden van ƒ12.50, van het jaar 1891, Yan een winkelier, door tus- sc-henkomst van een daartoe bevoegd kantoor. Nu kan ik mij totaal niets meer van de zaak herinneren. Wat moet ik doen, ook bij eventueele aan bieding van een dagvaarding. Antwoord. Voor den kanton rechter gedagvaard moet U verschij nen en verklaren, dat U van de ge heele vordering niets bekend is, ter wijl, indien er ooit eon schuld mocht hebben bestaan, die in elk geval sinds lang is verjaard. Vraag. A. en B. ziin ia gemeen schap van goederen gehuwd en heb ben een zoon C., die ook reeds ge huwd is en twee kinderen heeft, D. én E. A. sterft zonder testament. Hoe wordt deze boedel verdeeld Antwoord. B. krijgt de helft krachtens gemeenschap. De andere helft behoort tot de nalatenschap van A. en wordt verkregen door zijn zoon Vraag. Ik heb een Engelsche fir ma In parfumerieën vertegenwoor digd. Dö order» zijn van mij in hun bezit gekomen, doch veel te laat uit gevoerd, zoodat de klanten de goede ren weigerden. Heb ik nu toch recht Op provisie en mag ik haar monsters In pand houden tot zij mij betaald heeft Antwoord. Daar zien wij geen bezwaar in. Wanneer aan U geen verzuim te wijten is, kan uw lastge ver zich aan de betaling niet ont trekken, al is de zaak ook mislukt en U hebt recht van terughouding, krachtens art. 1849 Burg. Wetboek. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het vol- jaars kohier voor de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen de zer gemeente, dienst 1908, ter invor dering van de daarop voorkomende aanslagen op heden aan den Gemeen te-ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen, te vol doen, alsmede dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden, in gaande heden^ voor een ieder Ier plaatselijke secretarie (4e Afdeeling) Ier lezing is nedergelegd. ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN: J, Reinders, sigarenwinkelier te Haarlem, het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden 16 jaar, 4 maanden gevangenisstraf met aft-rek .der preventieve hechtenis. C. Lenz, zonder neroep te Amster dam, oplichting, 3 maanden gevange nisstraf met aftrek als voren. J. J. Beekman, katoendrukker te Haarlem, verduistering, één dag ge vangenisstraf. H. Rondeur, eigenlijk gen. A. W. Rathoff, zonder beroep of vaste woon plaats, bedelarij, 12 dagen hechtenis. J» van Maas, arbeider te IJmuiden, mishandeling, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J .de Bonte, koperslager te Haar lem, diefstal, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. G. Wijnders, seinhuiswachter te Haarlem, gevaar doen ontstaan yoor een spoortrein, f 10 boete of tien da gen hechtenis. S. Baas, koopman te Zaandam, mis handeling, één jaar gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis. W. C. Dijt en J. Dijt, zonder beroep, te Haarlemmerliedie en Spaarnwoude, diefstal, 2 pers., de le twee maanden tuchtschool, de 2e ter besch. der re geering gesteld. A. Bulthuis, wagenmaker te Haar lem, openbare schennis der eerbaar heid, 15 boete of 10 dagen hechtenis. R. Smit arbeider te Haarlemmer meer, mish. één maand gevangenis straf. G, Arende, blikslager te Zaandam, diefstal f 20 boete of 10 dagen hechte nis. C. H. Baxnboven en A", Koornen, opperlieden te Hillegom, diefstal 2 per Bonen, ieder een week gevangenis straf. Naar het Engelsch door ERNEST WILLIAM nORNUNQ. De winter, die op dat jaar volgde, is nog in de gedachten der menschen blijven voortleven wegens zijn buiten gewoon grooten regenval. In Victo ria leden veel plaatsen schade, maar voor de meeste plaatsen werd dat niet zoo erg, dat zij het tooneel wer den van een ramp. Dat nam echter niet weg, dat zij toch veel te lijden hadden. Timber Town was een dier plaat sen haar hoofdstraat was eenige da gen achtereen een stroomende rivier, en verscheidene weken lang een stin kend moeras. Handel (voor zoover hij In Timber Town bestond) stond ge heel stil, behalve in de herbergen. Dat soort handel werd des te grooter totdat de bronnen waren opgedroogd; en toen, omdat de toestand van de wegen het totaal onmogelijk maakte, dat wagens de stad naderden, beleef- J. Schoen, tuindersknecht te Heems kerk, mish. 14 dagen gevangenisstraf. W. Cornelisse, kleermaker te Be verwijk, bedreiging met misdrijf te gen het leven, 14 dagen gevangenis straf. D. Deutekom, arbeider te IJmuiden, opzettelijke vernieling 3 boete of 3 dagen hechtenis. BEVERWIJK. De zangvereeniging „Excelsior" be haalde Zondag op het concours te Edam In de le af(L den 3den prijs, alsook den 3den prij3 in den wed strijd voor prijswinners. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik is Zondag aan boord van het pantserschip Heems kerk van Bodoe (Noorwegen) naar IJmuiden vertrokken. Do Koningin zal vermoedelijk tot Zaterdag in Dan Haag blijven. H. M. wordt te 1.20 uur In de residentie ver wacht. BARON VAN HARDENBROEK. Te 's-Gravenhage ls overleden Ba ron van Hardenbroek van Heeraarts berg en Bergambacht, opperkamer heer der Koningin. De overledene was voorzitter in het hoofdbestuur van het Roode Kruis en kreeg in die hoedanigheid, na het krachtig optre den van het Roode Kruis in den Transvaal-oorlog, het Grootkruis Oranje Nassau. Vroeger was Baron van Hardenbroek raadslid te Den Haag en commandant dor Haagsche schutterij en scherpschutters. De overledene genoot een hoog aanzien van het Hof. Hij vertegen woordigde wijlen koning Willem III menigmaal im het buitenland. HAAGSCH ZEDENSCHANDAAL. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel.: In de zitting van den gemeenteraad van Maandag interpelleerde de heer Hoejenbo3 den burgemeester, als hoofd der politie, over de bekende koppelarij zaak, waarin een hoofd ambtenaar der politie zou zijn betrok ken geweest. Do burgemeester had geen bezwaar, te antwoorden, en deelde in verband daarmede, op desbetreffende vragen van don heer Hoejenbos, mode, dat de berichten in de- dagbladen over de ze zaak zijn aandacht hadden getrok ken en hij zich deswege had gericht tot den officier van justitie om in lichtingen. Deze heeft hem toen ge antwoord, dat bij do behandeling van de kopDelariizaalc tecen Margo-reLha Füha-opp (Duitscb.« Greet) niet geble ken was, dat een hoofdambtenaar dor politie rechtstreeks of zijdelings bij deze zaak betrokken was, en dat bij het instrueeren dezer zaak bij de be klaagde geen brieven waren gevon den, gericht aan den burgemeester van 's-Gravenhage. Overigens kan de burgemeester hieraan toevoegen, dat hij drie maanden geleden aan dien hoofdambtenaar der politie een ernsti ge disciplinaire straf heeft opgelegd, wegens het onderhouden yan onge- wenschte relaties, en dat hij zorg heeft gedragen op afdoende wijze een einde daaraan te maken. Naar aanleiding van de mededee ling van den officier van justitie, dat bij de instructie geen brieven waren gevonden, deelde de burgemeester me de, dat hem eerst kort geleden ls ge bleken, dat de inhoud van een twee jaar geleden tot hem gerichten brief ter kennis schijnt te zijn gekomen van den persoon, waarop in dien brief werd gedoeld. De burgemeester weet nu, op welke wijze dit i3 geschied, en verzekert, dat ook dit feit geen aanlei ding geeft tot eenige ongerustheid. INBRAAK GRAND BAZAR DE LA BOURSE. Het onderzoek naar de daders der Inbraak in den Grand Bazar de la Bourse te Amsterdam, wordt met kracht voortgezet. Tot dusver is het resultaat echter niet bijster groot. Al leen heeft men eenige vingerafdruk kon gevonden in het stof boven de toegangsdeur, in de St. Nicolaas- de het plaatsje een korte, bittere pe riode van gedwongen geheelonthou ding. Zooafs een grappenmaker met krijt schreef op den wand van de ve randa van het Royal Hotel, er was „Water, water overal, maar geen druppel om te drinken I" De vrouwen misten minstens even veel. Zij zagen elkaar niet, beha've op een afstand; en babbelpraatjes, die elkaar moeten worden toege schreeuwd over stroomend water houden op babbelpraatjes te zijn. Zij probeerden het, en merkten alras, dat het niet ging, waarop zij geduldig wachtten op 't einde der ellende. In- tusschen bleef het dankbaarste voor werp voor gebabbel heelemaal on zichtbaar. Dat was de onderwijzeres, die verloofd was met dien jongen Lo- vatt, die op een dag in den herfst per diligence vertrokken was, en waar van niemand, voor zoover men in Timber Town wist, ooit meer iets ge zien of gehoord had. Zij was com pleet een gevangene in het schoolge bouw en bijna geheel afgezonderd. Eenige ouders echter zetten van tijd tot tijd hun kroost af op de veranda der school, hetzij op vlotten of op hun ouderlijke schouders. Deze kinderen schilderden de onderwijzeres af als ongeduldig en zeer slecht gehu meurd en als zij wat nader onder vraagd werden, vergeleken zij haar polsen bij pijpestelen en haar gelaat bij een laken. De nieuwsgierigheid van hun moe ders steeg tot koortshitte. Toen het oogenblik daar was, dat de grond hen kon dragen maakten tij persoon lijk een bezoek bij Barbara. Luie, bab belachtige vrouwen behoeven nog niet altijd weinig gevoel te hebbentoen zij naar huls gingen hadden sommi gen tranen in de oogen. Barbara was do schaduw van het geen zij vroeger was van enkele weken geleden. Mager en bleek, met schitterende oogen, lichtgeraakt, lus teloos en slap als zij was, was zij werkelijk een geschikt voorwerp yodt medelijden en medelijden was het laatste, dat Barbara kon velen. Of schoon de bezoeksters dus onverrich ter zake vertrokken, was dat voor haar nog geen réden haar medelij den met de arme onderwijzeres op te geven. Het was onmogelijk de school juffrouw Iets kwalijk te nemen, nu zij er zoo slecht uitzag. Een of twee harer voelden zich des to meer tot haar aangetrokken en zonden de kin deren naar school met presentjes bo ter, eieren en appels. Deze cadeaux nam Barbara tamelijk koel in ont vangst, maar later schaamde zij zich daarover en zond de geefsters naar huis met beleefde, dankbare briefjes. Al die cadeautjes echter kwamen on veranderlijk do dienstbode ten goede. Barbara's dienstbode zelf nog een jong meisje, niet ouder dan haar meesteres was met haar van Ky- neton gekomen. Zij wist heel goed, dat haar meesteres wegkwijnde van harteleed, en zij wist waarom, of schoon niet door Barbara, die, zoo als wij gezien hebben, daarvoor veel te fcrotsch was. Het geheele stadie was min of meer op de hoogte van dit feit en da waarschijnlijke reden. Maar Anmiie, de meid, wist één ding, dat niemand anders kon gissen zij haak te er naar, dit aan een bevriend oor te vertellen en ten slotte had zll dit gevonden bij de moederlijke ziel, die het huishouden van sergeant Whitty lm orde hield. Zij hadden vrijuit haar oordeel over Barbara uitgesproken, maar lang niet onvriendelijk. Juffrouw Waters, zed Annie, zal ik u eens een geheim vertellen? Al3 le dat wilt, beste meld. Je weet, ik kan een geheim bewaren. Maar ik vraag je niet mij Iets te ver tellen. Juffrouw Waters was oud en voor zichtig. Ja, maar ik moet het vertellen. Het mag niet verder bekend worden, ik weet, dat ik beter deed het niet te zeggen maar ik kan het niet langer voor mij houden. Had u er eenlg ver moeden van. dat mijn meesteres en uw sergeant vroeger elkaar al ken den Weet je dat zeker? riep juf frouw Waters. Positief. Twee jaar geleden. Juffrouw Waters stak haar handen in de hoogte. r— Dat verklaart allee Wat verklaart het? Zijn op- en neerloopen In de ka mer of de veranda uren achtereen, avond aan avond en honderd andere dingen, te veel om op te noemenJe bedoel^ dat hij liefde voor haar voelde. Annie knikte. Let dan op wat lk zeg, Annie, dam Is hij nog verliefd op haar, maar is te achtenswaardig, om het te zeg gen. En hij zoo'n beste man als er maar weinig bestaan; en zij gooit haar hart weg aan een schurk, die er van door is gegaan en haar laat zit ten 1 Het is niet noodig alles te herhalen wat mejuffrouw Waters hierover ver der nog ln het midden bracht ZIJ voer heftig uit tegem het idiotisme van de vrouw in 't algemeen, an van Barbara in 't bijzonder, en wond zichzelf zoo op, dat do dienstbode var. Barbara het begon te betreuren, dat zij eT Iets van gezegd had. Van dien dag af lette de oude vrouw meer dan ooit op haar mees ter. Zij controleerde zijn humeur, zijn gedrukte stemming, zijn geringe o?ededeelzaamhei<L Het laatste had alleen betrekking op de lekker» der schotels, die zijn hulshoudster voor hem klaar maakte. Maar da sergeant kon op die wijze niet in een betere stemming gebracht worde*». Het zou hem eenige verlichting heb ben kunnen bremgen als de Staats school door den grooten waterval was weggespoeld, en hij Barbara had kun nen redden. Ook zou het een onuit sprekelijke troost voor hem geweest zijn als de sergeant Jack Lovatt er gens op een eenzame plaats had ont moet en hem ln stukjes had kurmett schouren daarna zou hij met voldoe ning naar de galeien zijn gegaan. Maar de overstrooming bracht In Timber Town niet zulke groote ver woestingen aanen de schavuit Lo vatt was ongetwijfeld veilig en wel iz* Engeland, ofschoon niemand daar iets zekers van wisten niets behal ve doze twee dingen konden sergeant Seth op dit oogenblik de minste vol doening geven. De sergeant zag Barbara -iiv.\.ijla maar zelden zei hij veel tot haar on als hij 't ai deed, dan noemde hij toch nooit den naam van Lovatt teö minste nooit nadat kil opgehouden had te schrijven, en hij schreef al leen één keer onderweg na diei» tijd nooit weer.; (Wordt vervolg*»-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5