Weerbericht F, F. KEICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland mededeelingen van het jconinkl. ned. met. instituut. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Blldt, 2 Juli 1908. Hoogste barometerstand 773.8 m.M. te Stornoway (ten Westen van Schot and); laagste 759.0 m.M. te Riga Oostree-kust Rusland). Verwachting tot den avond van 8 JulL Wind: «wakke tot matigen, meest Noordel ij kern wind. Gesteldheid van de luohii Mcht be wolkt, tot bewolkt* waftBSflhijjfiJk droog weer. Temperatuur i iets koeler. Barometerstand te haarlkm. flur 771 m.M. Stilstand. .Vorige stand ts 2 uur 771 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Passes, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 9 Juli Hoogste gisteren 2 uur P, 70 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag te 12 uur F. 70 NED. HERV. WEESHUIS. Men schrijft ons: „Onder de verpleegden in het Ned. Herv. Weeshuis heerBoht eenig mis noegen. Da oorzaak daarvan is het Volgende. In het oude gebouw had den evenals In een gewoon gezin jongens en meisjes omgang met alkander, ook de jongere kinderen .Werden niet afgezonderd. Broeders en zusters konden elkander dus vrij spre ken ten allen tijde, wat menigmaal de smart verzachtte van het gemis hun ner ouders. Uit den aard der zaak stonden zoo wel jongens als meisjes onder stren ge contróle van den directeur en de directrice. In de nieuwe inrichting is dit ge heel anders. Evenals in eene straf inrichting voor jeugdige veroordeel den is hier eene jongen s-eneen meisj esafdeeling, terwijl de knaapjes van 614 jaar zijn inge deeld in l.g. afdeeling, dus op een leeftijd dat zij wel degelijk de leiding noodig hebben van een man. Wel wordt dagelijks de deur tus- schen beide afdeelingen gedurende een uur geopend, doch dit is van 12— 1 uur, de tijd dus dat de kinderen van •hot werk of de school komen en bo vendien het etensuur. Kinderen uit één gezin kunnen elkander dus niet spreken, tenzij clandestien en op ge vaar van zware straffen. Het is werkelijk onbegrijpelijk, dat regenten en regentessen in de 20ste eeuw nog een dergelijke regeling als nieuw instellen, want zelfs de leek bemerkt dadelijk het on-paedagogi- sche van zulk een maatregel. Wat moet er van de kinderen komeu als ze op hun 18e jaar plotseling in de maatschappij worden gezet, zonder ooit te hebben mogen omgaan met ie mand van de andere sekse. Moge hierin spoedig verandering komen, ten goede der Haarlemsche weeskinderen." Voor we dit stukje wilden plaatsen, hebben we eerst een onderzoek inge steld. Daarbij is ons gebleken, dat de door onzen berichtgever genoemde feiten, juist zijn, hoewel niet ont kend kan worden, dat hij zijn conclu sies aeer scherp gesteld heeft. Zoo wordt om iets te noemen van zware straffen gesproken; zoo verschrikkelijk zijn de straffen in de Inrichting niet, dat de term zware van toepassing is. In het oude gebouw was er bijkans geen scheiding tussclien jongens en meisjes mogelijk. Deze toestand werd om begrijpelijke redenen niet wen- Bchelijk geacht, waarom men in het nieuwe een strenge afscheiding wenschte toe te passen. Het blijkt thans, dat deze maatregelen niet aan de gestelde verwachtingen voldoen, wijl ook hier de gulden middenweg DE weg moet zijn. Naar we onder voorbehoud kunnen mededeelen, moet bij het College van Regenten dan ook reeds het voorne men bestaan binnenkort te bewerken, dat de getrokken scheidingslijnen aanmerkelijk verzwakt worden, zon der echter in de fouten van het oude gebouw te vervallen. Gewijzigde Statuten. In de Staatscourant zijn opgenomen de gewijzigde statuten van de Veree- niging tegen het mishandelen van dieren, te Hnarlem en Omstreken. VAN 'n WATSRDRAMA. ...t Is een warme Woensdagmid dag, echt loom weer is 't; de felle zon nestralen maken 't in de boomlooze straten Bmoorwarm, en ieder is blij als-ie In de schaduw komt... Ook de roeiers en stuurman in de giek, die zoo juist uit H Stads-Spaarae in de Nieuwe Gracht Is gekomen, en met een flink vaartje door 't smakelijk (1) uitziende grachtwater snijdt. Stuur man, zich veilig wanend, heeft zich zelfs niet verkleed in roeicostuum, en zit er in z'n gewone plunje in. Het vaartuigje nadert de Kruisweg- brug. Twee jongens, d'r bovenop, kij ken belangstellend naar beneden, rennen dan naar den anderen kant, ongetwijfeld klaar om 't bekende sou venir naar beneden te zenden... er verschijnt nleta. Onder de brug speelt zich een dramatisch tooneel af. Een viera is tegen can pijler geslagen, de „slag" krijgt 't endore eind in z'n maagstreek en valt zonder bedenken overboord. Vast klemt hij zich aan z'n „schip", dat eerst waterschept, vol loopt achtereenvolgens verdwij nen ook boeg-roeier en stuurman in de deliciouse likeur, die grachtwater heet. Om de omgeslagen boot dobbert 't drietal... En met z'n vieren dobbe ren ze onder de brug uit. De stuur man bereikt zwemmende een soort van „ducdalf" tegen welks hoogte hij zich met moeite opwerkt, en van den top 't verdere tooneel aanschcirfrt. Langs ds ducdall loopen straaltjes water. Op de brug is 't natuurlijk zwart van de menschen, op de kanten niet minder. De twee roeiers zwem men nog rond, en de een maakt 'n weggedreven sliding buit, die de stuurman in ontvangst neemt. Hier na gaan ze probeeTen hun omgesla gen boot langs den kant te leggen. De belangstelling op de brug is enorm. Een meneer met een boekje in z'n hand (collega dus!) arriveert, en vraagt aan een der dóbberenden of er soms nog Iemand onder de boot zit? „Nee," zegt deze. Collega kijkt teleur gesteld. 'n Juffrouw op de brug (goe de ziel toch!) krijgt nu 'n zenuwtoeval en schreeuwt maar: „Help die men schen tochl help die menschen toch!" Algemeene hilariteit, op de brug, op de ducdalf en in 't water. Stem uit de gracht: „Maar juffrouw, dat is heusch niet noodig." Juffrouw berust. Ondertusschen heeft ook een der roeiers de ducdalf beklommen; nr. 3 van 't gezelschap trekt de boot naar 'n steenen trapje aan den kant. Hier op bereiken alle drie druipend het trapje, en met vereende krachten wordt de boot opgetild en voor het grootste deel geleegd. Het gezelschap stapt weer in, en roeit naar 't midden, aangename geu ren verspreidend. Men komt nu tot 't opvisschen van verloren voorwerpen, een en onder natuurlijk tot genoegen van het pu bliek. Een colbert en een paar plank jes uit de boot worden opgevischt. 't Heel eongeluk kost ten slotte een hoed en twêa manchetten. Onder de BCha- duw van de Nieuwe Gracht-boomen roeit de giek weg zonder dat haar bemanning die nu noodig had. De gracht ligt weer stil en onbewo gen, bossen stroo en andere onge rechtigheden liggen rondom 't eenza me overblijfsel van de ramp'ai Pa nama. De Staalhron. Naar wij vernemen bedoelt het voor- stel van den heer Rinkema, waarvoor gisteren het voorstel van B. en W. is aangehouden, om gedurende de drie •eerstvolgende jaren de Maats, te ont slaan van het betalen van dè recogni tiën, die naar men weet omstreeks 800 's jaars bedragen. VOORDRACHT-OEFENING. JOH. STEENMAN. De hier ter stede als vioolleeraar zoo goed bekende heer Joh. Steenman hield gisterenavond eene voordracht oefening met zijn leerlingen. De beer Steenman, die onderwijst naar de methode van Goby Eberhardt, een der grootste viool-leeraars van den tegen- woordigen tijd, heeft daar o. 1. veel succes mee. Alle leerlingen toch, en er waren er zelf6 zeer jeugdige, toon den nu reeds een uitstekende ontwik- kei ing van de linkerhand te hebben ondergaan, terwijl de streek en rech terarm, mede uitstekend verzorgd blijken te worden, zoodat het een lust is, te zien, wat goede leiding ver mag. De heer Steenman dwingt dan ook altijd onze bewondering af, daar hei opvallend is, dat zelfs hij den minst ontwikkelden leerling toch altijd een uitstekende houding is waar te ne men. Het programma vermeldde o. a. met- minder dan Romance van Svendsen. Légende van Wieniawski en Zigeu- ner-V/eisen van Sarasate. Wij durven gerust zeggen, dat dit laatste num mer, technisch zeer moeilijk, voor ve len, die zich als vioolleeraar uitgeven, niet Is te spelen, wel een bewijs, dat de heer Steenman leerlingen vormt, die iets meer praosteeren dan het mid delmatige. Onder deze leerlingen mag aekeT wel de heer C. Boekwijt voor aan geplaatst worden, die de evenge- noemdo Zigetmer-VVeisen had uit te voeren. Na de uitvoering van de di verse solostukjes en stukken liet de heer Steennian door het kleine or kest. leerlingen van verschillende mu ziekonderwijzers, nog uitvoeren Kriegsmarsch uit Athalia, D. maj. Suite Roinanze en Menuetto uit Eine kleine Nachtumsik en Krönings- marsch Prophet resp. van Mendels sohn, Bach. Mozart en Meyerbeer, terwijl do jongeheer J. Blazer een Concert-Stück van Fr. Grützmacher speelde. Ieder nummer te bespreken zou te veel plaats vorderen, maar even wil len wij van die jeugdige leerlingen noemen de Jongeheer G. Zalsmaai, die onberispelijk zuiver twee gedeelten uit het Schüler Concert van F. SeRy uitvoerde. Ook met de vierde voordracht oefening heeft de heer Steenman weer voel succes gehad en wij kun nen zijn viool-or.derwijs dan ook met warmte aanbevelen. K. Berust. De IJmuider kapitein Kruger van de sleepboot „Admiraal de Ruyter". die, naar hij zeide, voor zijn reederij moest zorgen, dat de sleepboot „Wijk aan Zee" aan haar „geen vliegen zou afvangen" en daarvoor zich schuldig maakte a«n overtreding van art. 473 Wetb. van Strafrecht, heeft geen hoo- ger beroep aongeteekend tegen zijn vonnis. De man kiest dus Liever 200 to betalen, dan de kans te beioopen hooger boete of gevangenisstraf te krijgen. Militaire zaken. Do levering van brandstoffen voor het garnizoen alhier, gedurende het tijdvak 1 October 190830 September 1909, is gegund aan den heer Germes te Haarlem, voor den prijs van: Steenkolen 1.10 per 100 KG, Cokes 0-65 per HL. Turven 0.50 per 100 stuks. Vuurmakers 0.15 per 100 stuks. De sergeant Spronk van het 10e re giment infanterie alhier, wordt op 6 Juli a.B. gedetacheerd te 's-Gravenha- ge tot het volgen van eenen cursus aan de Normaal Schietschool. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 24 tot en met Dinsdag 30 Juni zijn te Haarlem 3 gevallen van Diphtheritis, en 1 ge val van Roodvonk voorgekomen. Te Haarlemmermeer 1 geval van Roodvonk. Te Velsen 2 gevallen van Typhus en febris typhoidea. Geslaagd. Mej. G. B. Sorgdrager te Haarlem is gisteren te Amsterdam cum lau ds geslaagd als candidaat In de Me dicijnen. Naarhetconcours. Naar wij vernemen zal de rnuziek- vereeniging „Harmonie" deel nemen aan he4 concours, dat den 15den en 16en Augustus te Purmerend zal wor den gehouden. Op dit concours zal de „Harmonie" uitkomen in de afdee ling van uitnemendheid. BLOEMENDAAL. De collecte voor den ge wapenden dienst in deze gemeente heeft opge bracht de som van f 83.45. De zoon van den veldwachter De Vries, die Zaterdag zulk een ongeluk had met zijn rijwiel, gaat goed voor uit, zoodat thans kan worden ge zegd, dat het gevaar is geweken. BEVERWIJK. Men schrijft aan het „Hbld." Wat een leven en beweging aan het station, anders zoo karig be deeld met goederenvervoer, maar nu extra treinen eischend. Alles aard beien en nog eens aardbeien 1 Ze zijn vroeg gekomen, dit jaarde maand Mei met haar lekkere, zonnige dagen deed de vrucht snel zetten en Juni bleef niet achter om flink aan het rij pen mede te werken. Nu zou men wel gaarne een paar koude dagen hebben, want er komen handen te kort. Da warmte doet alles te snel plukhaar worden en dan is de dag van vier uur 's morgens tot negen uur 's avonds nog te kort. 't Is hard werken Voor de tuin ders zoo in de brandende zon en dan altijd maar gebukt naar de tegen den grond groeiende vrucht. Zijn er genoeg mandjes vol, ook dan is de arbeid niet afgeloopen en gaat het met eigen kracht of geholpen door hond of hit snel naar „de Wijk", om nog op het station te zijn vóór de hekken sluiten en zoo spoedig moge lijk af te leveren. In den vooravond, zoo tusschen vier en acht uur, is het daar dan ook 't drukstvooral Dins dagavond stond er een lange rij te wachten, om een beurt te krijgen. Al les gaat naar Duitschland, waar blijkbaar heel wat „frlsches Obst" kan geplaatst worden. Soms tot ruim 30 waggons per dag. Men vreesde eerst voor den prijs, want overal is de oogst goed, maar die valt tot nu toe nogal mee, er is reeds heel wat afgeleverd voor 17 ct. per K.G. Doch er moet ook veel van komen dat aardbeiengeld is voor een flink gedeelte gedurende den win ter reeds besteed en menig winkelier heeft er veel of weinig van te goed. De expediteurs, een tienta) firma's, zijn 't er allen over eens, dat de ver zonding dit jaar niet lang zal duren men verwacht nog eenige zeer drukke dagen, maar met een paar weken za! er niet veel leverbaar goed meer zijn. HAARLEMMERMEER. In do Essenlaan bij Halfweg staal eon kruisbessenboom, die de buiton- gewons grootte heeft von 2J M. In diameter en beladen is met wel een H.L. bessen!' De eigenaar M. van Keulen no. 152, -•klaar stelt hem voor iedereen ter be zichtiging. Do knecht van Polbaar op Sectie B B te Haarlemmermeer, van zijn werk komende, werd door het zoon tje van P. een lialf uur na zijne thuiskomst, dood op het erf gevonden. Een ontboden geneesheer kon slechts don dood constat eeren .Een beroerte heeft waarschijnlijk een eind aan zijn leven gemaakt. IJMUIDEN. Is 't dan op een andere wijze, dan 1 Mei toen de staking uitbrak, thans is een strijd uitgebroken tusschen reeders en koopers, die ernstiger is an langer zal duren omdat hij niet zoo heftig wordt gevoerd- Met Ingang van 1 Juli hebben (1e vischhandelaren een wijze van koo- pen ingevoerd, die tot ernstige scha de van de reederijen zal lelden. Zoo als gemeld hadden de koopers aan de reed ere medegedeeld, dat met Ingang van 1 Juli van die reeders op scherp concurreerende wijze zou blijven ge kocht worden, die het te missen 1 pet wilden vergoéden tot de Kamer uit spraak zou hebben gedaanvan de andere reeders tot uador overeen te komen lagere prijzen, tenzij nog een bemiddelingsvoorstel van de reeders inkwam. Dat is niet ingekomen, ten gevolge waarvan thans de ernstige strijd is uitgebroken. Van de roedenj- en, die niet het 1 pet. willen toegeven zal zoo mogelijk tegen lagere prijzen worden gekocht. Iedere kooper. lid van de Vischhandelvereeniging, neeft zich verbonden van elk bedrag van een dier reedarijea gekocht 5 pet. te storten in een waarborgfonds, dat la ter hoofdelijk verdeeld zal wordr over de leden. Met opzet is zoo'n hoog percentage genomen, om da koopera In de gele genheid te stellen, die 5 pet. belasting te verhalen op de niet toegevende reederijen. Met 1 pet. of 2 pet. is zulks niet mogelijk. De directiën van drie booten heb ben onmiddellijk aan de vraag der koopers voldaan nl. de van den traw ler „Simon", directie Pool en Buck- mann, en „Pluto", directie Zurmuh- len, en van de sleep-visscherijboot Adm. de Ruyter, die het wisse voor het onwisse kiezende een zekere klei ne schade prefereeren boven een on zekere groote. Tot welke resultaten de overeen komst der koopers leidt bleek reeds. De prijzen gegeven aan wel en aan niet toegegeven reederijen verschil den niet slechts 5 pet., doch hier en daar aanmerkelijk hooger, zelfs tot 20 pet 30 pet. en 40'pet. Het minste gemiduelde verschil la zeker 10 pet. Daar soort en sorteering uiteenloo- pen evenals kwaliteit en gewicht van vlsch, kan het juiste percentage niet berekend worden. Aan de 'markt waren 6 stoomtraw lers, waarvan bij twee werd toegege ven," de Adm. de Ruyter, die ook toe gaf en een groot aantal kustvis- schers. Onze eerste vraag gold „Hoe wordt van de schuitjes gekocht?" en met voldoening vermelden we het breed standpunt der vischhandelaren van deze hard tobbende bnoodstrijders wordt op scherp concurreerende wij ze gekocht, ofschoon ze slechts van deze ook 2 pet. koopmanskorting ge nieten. Ze willen niet, dat deze men schen, Hollandsche kustvisschers, wier bestaan toch reeds zoo moeilijk is. onder de nieuwe bepalingen zullen lijden. De handelaren hebben een naschrij ver aangesteld, die bij elk der boo ten, waarvan da afslag aanvangt me dedeelt, of 2 pet. dan wel 8 pet. wordt gegeven. In het eerste geval dalen de prijzen onmiddellijk en zeer bedui dend om bij de andere evenveel en soms nog meer te rijzen. Voor een rlchtige administratie wordt door dien naschrijver elke koop geboekt met vermelding van naam, schip en bedrag. Houdt deze toestand eenigen tijd aan, dan zullen de reederijen weder voor groote verliezen komen te staan. •Nu niet zoo direct, doch meer indi rect. (N. R. Ct.) VELSEN. Aan den loteling J. P. Goedhart (lichting 1907) is ontheffing van den werkelijken dienst verleend. TWEEDE KAMER. De Minister Sobxcm, het algemeen debat over de oorlogsbegrooting be antwoordend, begon met een dankbe tuiging aau Uegon-on, dio, ais in «ion ochtend de heer Van Vlijmen nog, zijn beleid in het algemeen of op bijzon dere punten hadden verdedigd. De zeer sobere rede van den Minister duurde lang. Ten aanzien der detail punten bepalen wij ons tot het voor naamste en tot de feitelijke mededee- lingen. Generaal Sabron zag geen kans het eindcijfer der bogrooting lager te stel len. Bij een reorganisatie van het mi litair onderwijs zou het principe der militaire school worden hersteld. Re organisatie der maréchaussée was in studie. De militaire muziekkorpsen le den onder de algemeene malaise en hadden minder te doen dan vroeger, waarom geleidelijke inkrimping wen- schelijk was. Omtrent het bidden iin de kazerne waren geen algemeene voorschriften te geven; de corpscoin- niandonten waren vrij in het treffen van maatregelen daaromtrent. Voor liet weinig gevend voorbereidend mili- lalr onderwijs moest algemeene beoe fening der gymnastiek in do plaats treden. Het reservekader diende te worden gereorganiseerd. Een nieuwe soldij regeling van b et kader zou ver- hoogmg mogelijk maken voor do be- kwaamsten. De motie-Van Twist (dir gehandliaafd werd) was onjuist, om dat den sergeanten-majoor instruc teurs niets was te kort gedaan. Vrij willigers bij de bereden wapens hie ven onmisbaar; vandaar hoogere sol dij. Een eerste oefeningstijd van maand achtte de Min. te mauwernood voldoende. De hoogere bevelvoering was goed geregeld. De Min. achtte zich verplicht de sterkte van liet blij vend gedeelte op to voeren naar den eisen der wet, die hij moest naleven. De aanklacht van den heer Patijn had den Minister smartelijk getrof fen, evenals de uitlatingen van den heer Thomson over de rechtsbegrip pen in het leger. De Min. betoogde in den breedo, de geschiedenis van het blijvend gedeelte nagaande, dat hij de Kamer steeds had Ingelicht in dezen zin, dat de 2200 man der noodwet moesten dienen tot aar—-M:y>g van de dekking der detacheu. ;dat was voor 1/3 noodig gebleken) en voor huishoudelijke diensten In het belang der mobilisatie, waarop men, gelijk in 1870"was gebleken, steeds bedacht moet wezen en gereed daartoe. In 1870 zond men op 14 Juli 't toenmalig blijvend gedeelte weg, de oorlog werd den 15en verklaard en den 16en werd door ons gemobiliseerd. Wat het geval-Thomaon betrof, gaf de Min. zijne lezing en deed uitkomen dat de korpscommandant in de nota, die hij aan den conduitestaat van dien officier toevoegde, wel degelijk had gememoreerd dat bet Hoog Mil. Gerechtshof den kapitein in het gelijk had gesteld. De gevolgtrekkingen van den heer Thomson waren dus on juist geweest en dat deed den Min. leed door den naar buiten ge wekten indruk. Na generaal F -nn sprak Minister Heemskerk, nie. ulleem ter verdedi ging van den Raad van defensie, waarvan de heer Sabron gezegd had, dat hij dien niet „verzonnen" had, doch ook om te antwoorden op een aanval van den heer Marchant, die niet enkel het beleid van generaal Sabron onderhanden genomen had, op dezelfde gronden als anderen vóór hem, doch die de instelling van den Raad gewraakt had als onpractisch en als een staaltje van tactische poli tiek, verband zoekende tusschen den coup tegen den vorigen Minister, de intrekking der motie-Talma om een enquête naar de legertoestanden in te stellen, de oplossing van cLe blijvend- gedeelte quaestle en den invloed van het bezoek van den Duitschen Keizer. Dit laatste noemde de Min. pure fantasie. Ook was het onjuist dat er verband was tusschen het intrekken der motle-Talma, op 18 Dec., en de verwerping der begrooting (op 23 De cember), want de antirevolutionairen wisten den 22en nog niet hoe zij zou den stemmen. Zij stemden tegen om dat zij een andere, juiste uitvoering der militiewet wilden, zuivering van haar gebreken, ton einde van 's lands defensie verzekerd te zijn. Politieke tactiek was er niet. De Instelling van den Raad van defensie had spr. als Kamerlid bepleit; hij moest dienen om Regeering en Kamer adviezen te ge ven en xoo mogelijk de defensie te houden buiten de partij-politiek. Na deze rede begonnen de replieken. Heden 11 uur voortzetting DE POST TE WATER. Dinsdagmorgen had de postkar-tra- ject Nleuwesluis—Brielle, het onge luk door het schrikken van het paard, een jong dier, aan den Waterweg na bij den Brlel, te water te geraken. Den postiljon gelukte t er af te sprin gen, maar een Jonge dame die er op zat ging mede te water, doch werd gelukkig spoedig gered. Om het paard er uit te krijgen moest de boom van de kar worden doorgezaagd. Brieven en pakketten bleven ongedeerd. PRETTIGE THUISKOMST. De caféhouder J. A. de Blaauwe, uit de Leeuwenstraat te Rotterdam, die ter gelegenheid van de Maskerade met zijne vrouw naar Delft was ge gaan en het beheer van zijn café aan zekere J. Kampman overliet, heeft bij zijn thuiskomst niet anders dan de pulnhoopen van zijn eigendom terug gevonden. Kampman vulde 's avonds tegen half elf een brandend petrol eumtoe- stel, waarbij de vlam in het toestel sloeg en tengevolge waarvan het ge- heele café uitbrandde. Slechts een piano is in veiligheid gebracht. Ook het bovenhuisje, bewoond door juf frouw A. H.r beliep ernstige schade. NOORSCHE HUISVLIJT. In de aan de a.s. Provinciale Ten toonstelling van Huisvlijt te Zaandam verbonden afdeeling buitenlandsche versieringskunst, zal de afdeeling „Noorsche Huisvlijt" zeer de aan dacht trekken. Een keur van uitge zochte Huisvlijt-producten is reeds van Noorwegen naar Zaandam ver zonden. Deze verzameling, op zich zelf reeds eene tentoonstelling, zal vermoedelijk over twee lokalen van bet Tentoon stellingsgebouw worden verdeeld. j MEIKERSEN. De verzendingen van meikersen uit de Betuwe naar het buitenland zijn opgehouden, omdat de vrucht thans hare rijpheid verkregen heeft. De groote veilingen voor het binnenland zijn begonnen de aanvoer is groot de handel is vlug. De prijzen zijn niet hoog men besteedt voor 1ste quali- teit 61/2—71/2 cent, voor 2de quali- teit 34 cent per half K.G. Duizenden oonden worden per post verzonden. Voor zwarte bessen besteedt men thans voor de fabrieken 8 cent per pond. De pluk zal niet meevallen. ONHEBBELIJKE KERMIS REIZIGER. Te Noord-Scharwoude (N.-H.) reed dezer dagen een kermisreiziger met zijn rijtuig op onhebbelijke wijze dooi de straat. De burgemeester, die dit zag, waarschuwde hem, waarop de man zoodanig in woede ontstak, dat hij een revolver uit zijn zak haalde en daarmede den burgemeester bedreig de. Gelukkig kwam er spoedig hulp op dagen en word de burgemeester aan het hem dreigende gevaar onttrok ken. WERKLOOSHEID ONDER HAN DELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Door den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" is aan de leden een vragen lijst rondgezonden, ten einde gege vens te verkrijgen omtrent de werk loosheid. D Iftsche Lustrumfeesten, het koninklijk bezoek aan delft. Donderdag 2 JuIL. Feestend Delft deelt wel Jai de genen de dar schikgodinnen, die Italiaan* sche zon en Italiaansche blauw* lucht de stad van blijden lach vervuil len. Wel is 't warm, doch nu en dan geeft een zacht koeltje wat verfris» aching, zoodat het met de warmte goed uithouden is. Mooi weer is vandaag voor het wel slagen van het feest dubbel noodig, nu in het open tournooiveld «■'- Ws- ten worden gegeten, die duoi ninklijke rtimlUe worden bijgewoond. Nu het tegen tweeën gaat, bevindt zich langs de stTaten, die de hof rij tui gen zuilen nemen, een ontzaglijks menigte, vol ongeduld wachtend op de komst van de Koningin, haax Ge maal en hare koninklijke Moeder. De koninklijke familie had zich per rijtuig van de residentie uit naar Delft begeven, na in den ochtend het Zendingsfeest te Wassenaar te heb ben bezocht. Langs den weg, dden da kon. stoet voornemens was te nemen bevond zich een aanzienlijke mem. scherunenigte. Te kwart vóór twee kwam de tijding van mond tot mond overgebrachtDe Koningin komt 1 In de verte wuifden en juichten reeds de tallooze nieuwsgierigen. Bij de Haag- sche poort word de grens der gemeen te bereikt Daar wachtte Delft's bur gervader, de heer T. M. de Vries van Heysrt, de hooge bezoekers. Een kor te verwelkoming had plaats, waarna de koninklijke gasten in een la Dau- mont gereden bespanning Delft bin nen reden. De stoet volgde onder de telkens en telkens weer aanzwellende juichelingen der enthousiaste burge rij de route Noord-Einde—Westelij ken Oude DelftNieuwstraatCama- retten, om zoo langs de Noordzij van het Raadhuis de noordelijks poort der Arena te bereiken. De duizenden toe schouwers op de amphitheaters- gewija opgeslagen planken ontvingen de binnenrijdende vorstelijke familie onder daverend gejuich, dat het Wil helmus overstemde. De bespanning reed tot vóór de koninklijke loge, waar oogenblikkelijk de Standaard werd geheschen. Begroet door den Senaat van het D. S. C. namen de hooge bezoekeirs in de schaduwzijde dei- loge plaats, wier baldakijn door een schitterende kroon was gedekt- Nauwelijks waren de hooge gasten gezeten of het feest werd aangekon digd. HET TOURNOOI. Het tournooi is niet meer het ruwe spel, waarbij het wapengekletter en het gerinklnk der pantsers de ban ge muziek zijn. Neen van de heroï sche kracht der vorige middel-eeuwen tot de zwierige fierheid der latere ridder-tijden, is het ruwe spel ver fijnd lot prachtvertoon van sierlijke behendigheid. Het natuurlijk kamp- veld heeft plaats gemaakt voor het fraai omhouwd krijt, met gerieflijke loges, en rijke koningsterrassen. In gratievol beweeg zuilen nu de glan zend geharnaste ridders hun schitte rende tooisels doen blinken in het zonnelicht. Hoffelijk spel zal den pioolenval der sierlijke kleedij een feest voor het oog doen zijn. Het stug ge pantser der paarden, het is ver vangen door soepele, bloeradoorwe- ven zijden dekkleeden. Van het grootsch tournooi, dat ontdaan van alle woest krijgsbestaan, zoo heerlijk ontbloeide in weeldespel, moest ook't herboren Florence in blijde juiche- iing zijn deel hebben, tot grootscho feestvexvoering. Lorenzo de Medici il Magnifico, moest ook het tournooi aangrijpen voor bevrediging zijner praallievend- beid. Hij deed het, en het schoonste feest van zijn leven, was het tour nooi, dat hij Lucretia Donati aan bood, om in een luisterrijk feest zijne liefde te symboliseeren. Het tournooi dat thans ging aanvangen, is de her haling van dat, hetwelk 7 Febr. 1469 te Florence aan Lucretia Donati werd aangeboden. Lucretia Donati heeft bij het schal, len der fanfares, bij het carillonspel van den toren, in de loggia plaats ge nomen, te midden van veel edelen.- Van de hoofdpoort jubelen fijne kin derstemmetjes pallé I pallé 1 en ruischt vrouwengang bij luitspel. Fioraia's strooien in wiegelenden dans bloemen over den breeden loo- per. Om hen heen huppelen en sprin gen tallooze bloemventjes en -meis jes, stoeiend in den jubel van kleu ren en klanken. Tomasso Soderina, die Lucretia verwelkomd heeft, rent op zijn schitterend ros het krijt rond. De heraut rent eveneens aan en meldt de komst deir scheidsrechters. Weldra schrijden vooraan van welbewuste waardigheid de vijf scheidsrechters in hun langslepende surcottes binr nen, en gaan Lucretia begroeten. Door de poorten komen telkens groe pen Florentijnen binnen, irrest kun stenaars en edelen. Als allen gezeten zijn kiest Lucre tia Braccio do Medici tot eere-ridder. Plechtig wordt zijn helm met een sluieir overhangen. Dan, aangekon digd door bezuinengeschal en hoorn signalen rijden de tournooiridder» het krijt binnen in schitterende rus ting met kletterende pantsers op vu- rig-snuivende paarden, wier breede flanken omhangen zijn mot bloem- doorweven zijden dekkleeden. Het ge heel geeft een nooit geziene bedrijvig heid, doorweuieling van het geschit ter iin bonte kleurenpracht. Een is nog niet binnen. Maar daar klinkt het pallé, pallé 1 fanfares herschallen, de Flo rent ij non buigen zich over da balustrades, on.... het fiere Marzocco voert den matglanzend geharnastsn. aouverein binnen. Ben venuto, Ben venuto I jubelt het koor en heel de ridderschaar davert Lorenzo een riddergang toe. II Magnifico rijdt luisterrijk ronï.- Van dè loges, van de balustrades, schalt het hem toe Beai venuto 1 Ben venuto l Die met kryg en winter uitzeilt, Die met Lente en vrede keert 1 Hell Lorenzo, Hell Lorenzo, Marzocco 1 Pallé, Pallé 1 Lorenzo ontmoet Lucretia, en on middellijk geeft hij last de barrièro te Dlaatsen. Het steaksnel naai beudn».

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2