Kerk en Schooi donkere masse scherp omlijnd stond tegen den rijkverlichten Noor&erhe- juel. Helder geel schijnsel glimmende langs de gootlijsten der huizen, hier en daar zag men den weg feller ver licht door een wonderlijk daaropschij- nend zonnelicht en over het geheele landschap lag een spookschemer als in droomland. Toen, ineens, richtte een der Helpo- naxen zijn blik naar omhoog en aan schouwde... een staarster. Als een heel hooge vuurpijl, die niet hooger of lager kwam, flikkerde het ver schijnsel hoog In de lucht, bijna bo ven onze hooiden. De eerste kijker had eerst moeite zijn omstanders te overtuigen, dat hij hen niet voor den gek hield. Doch zoodra hadden zij niet den komeet in het oog of ook zij .staarden vol aandoening met achter overgebogen hoofd het vreemde ver schijnsel aan. Er liepen gloedflikke- lyingen over het geheimzinnige lichten dat aan den hemel niet grootcr leex, dan oen cent. Hel opgewonden groepje had al ras aam!acht getrokken van anderen en zoo stond weldra een groot gedeelte van Helpman met achterovergebogen hoofd :e kijken naar het verschijnsel, ■Jat vgen als de komeet te Help- tm:n in ailer couranten en op aller lippen zou ziju. Men wist nu wat het vree unie noorderlicht beleekende 't itund in verband met de geheimzinnl- Iazó ih.ckerde nog steeds hoog bo ven uiize hooiden en kwam niet van ijn plaats. Do horloges kwamen uit ie zakken. Men constateerde het ver schijnsel te 5 minuten voor tien, Gro- iingsche tijd. En toen ineens, men weet niet hoe, neu weet niet van wie, kwam het be- icHt dat het een vlieger was. ■ters! wiKe men het niet gelooven. ;'an waai dan die flikkerende vuur- loüd? Doch langzamerhand begreep nan hoe do vlieger levendig gekleurd tvas, hoe de vurige lucht dat scherpe schijnsel op den vlieger wierp, men zag de staartals de wereld rich mi met Helpman zou bezighou den zou het zijn in vroolijke verba zing over het geringe sterrekundige waarnemingsvermogen der Helpen a- en, die een staartvlieger voor een taartstcr hielden. (Pr. Gr. Ct.) PAARDENTRAM TE EDE. Men schrijft uit Ede aan 't Hbld. In de Raadsvergadering van j.L Dinsdag kwam ook aan de orde de aanvraag om concessie voor den aan- •leg en de exploitatie van een paar- dentramweg van het station Staats spoor tot aan het einde van 't dorp, vat voor onze stationsweg- en dorps bewoners van groot belang en gerléf s te achten. Met 12 tegen 5 stemmen werd ech- 'er de tot stand koming onmogelijk jemaukt door aanneming vau de be- jahng, dat >ie dienst op Zondag is .'erüudeu. Len voorstel van de kerkeraden al hier aan den Raad, voor eenige weken geleden ingezonden, om de bepaling- te maken, dat de herbergen en café's des Zondags geheel of gedeeltelijk in liet belang van Zondagsheiliging zou den worden gesloten, werd door den Raadverworpen 1 De aanvraag om concessie voor de jaar.len tram werd afgewezen, op -rond, dat dit aanleiding geeft tot.... ,pli;izic-rmakerijen" De Edesche caféhouders, tevens stamouders, zijn den A.-R. Raadsle den voor huuue beslissingen in deze ,;c-l ondankbaar. BRANDEN. Te Warder (N.-H.) is brand ontstaan in hot graaapakhuis van den heer C. Meereboer spoedig stond alles in Imhierlaaie. Oorzaak onbekend. Ver- z omring dekt de schade. Donderdagnacht is te Buurtschap i r11lmr de landbouwerswoning, be- W: loor Lamberlus Middelhuis en •rhchoorende aan J. Mekkelholt, door onbekende oorzaak totaal afge brand, Alleen het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmorgen is de boerenplaats, be - door den landbouwer N. Kei- cpi -I) in eigendom toebehoorende van de Naamlooze Vennootschap „Rondbouw Maatschappij voorheen J. Verfaille", gelegen in het Koegras ann het Nonrdhollandsch Kanaal, tot don grond afgebrand. De oorzaak Is te wijlen aan liooibroei. De schade wordt door verzekeiing gedekt. HOLLANDSCHE ONDERWIJZERS. De „Volksstem" schrijft Klachten hebben ons nu en dan be reikt over de moeilijkheden om be Jfwame Hollandsche onderwijzers voor de buiten-scholen te vinden. Be- na ive met de werkelijke algemeene schaarsehheid van bekwame onder wijzers, schijnt men hier en daar nog 'te strijden te hebben tegeu opzettehj- ken onwil der schoolautoriteiten, om ouders behulpzaam te zijn in het ver krijgen van bekwame Hollandschp meesters voor hun kinderen. Dit hoeft ons inmiddels geenszins te verwonde ren. ilr zijn nu eenmaal menschen, ilie alles wat in hun vermogen is wil len doen om uitvoering te geven aan ,de Milner-verklaring te Vereeniging: Transvaal en de Transvalers móeten Engelsch worden Daartegenover be hoort men de besliste overtuiging te stellen van iederen goeden Afrikaner, en die is dat zijn kind eerst zijne moedertaal en daarna de noodige vreemde talen zal leeren. En niemand die gevoelt hoe noodzakelijk het is dat zijn kind de Hollandsche taal grondig leert, behoeft zich uit het veld te laten slaan door de onwillig heid van hen, die als dekmantel voor hun ware bedoeling aanvoeren, dat er geau Hollandsche meesters te krij gen ziju. Wie zich maar een wein-jg inspanning en geduld wil getroosten, 'kan overal verkrijgen, dat zijn kina ook goed Hollandsch leert. Geen en kele school behoeft er in heel ons land' te zijn, waar men de Hollandsche taal verwaarloost op grond van de lamlendige bewering, dat er geen on derwijzers voor die taal te vinden zijn. Niet alleen zou men die waar het namelijk niet aan den goeden wil ontbreekt zelf direct, of door be middeling van bestaande lichamen, uit Holland kunnen ontbieden, doch men zou ook, op grond van do wet, van den directeur van onderwijszaken kunnen eischen om zich van bekwa me Hollandsche onderwijzers, hetzij Afrikaners of Hollanders, te voor zien, langs precies denzelfden weg als die ambtenaar dat thans doet ten aanzien van goede Schotsche of an dere onderwijzers. Er bestaat niet dc- rninste reden waarom men thans nog deze zaak met het onderwijs-departe- ment onder stoelen en banken zal wegmoffelen. VOLKSBADHUIS. De Zaandamsche afdeeling van „Het Witte Kruis" heeft besloten aan den Raad het voorstel te doen het volksbndhuïs, wellis exploitatie een jaarlijksch tekort oplevert van f 450. over te nemen tegen balans waarde, d. i. f 12,987,50, of de afdeeling voor het doel met 450 per jaar te steunen, wijl anders tot sluiting en verkoop zal moeten overgegaan worden. GYSBERT JAPICX. Tg Bolsward i in den gevel vau het onlangs veraochte en gerestau reerde huis, waarin de Friesche schrijver en dichter Gysbert Japicx in 1603 werd geboren, een gedenk steen worden geplaatst, aangeboden door den heer B. Bölger te Bolsward. In eene vergadering van tachtig in gezetenen is besloten op den dag dei- onthulling van den gedenksteen een historischen optocht te houden, waar bij mem Gysbert Japicx en familie leden met de voornaamste burgers van Bolsward uit dien tijd, alsmede vrienden van den dichter, die elders woonden, en hoofdpersonen uit zijn voornaamste werken, wenscht te doen optreden. Met voorlichting en advies zullen dienen de heeren S. van den Burg, notaris te Makkum, em D. Bartstra, gemeente-archivaris te Bolsward. HOOIEN EN KERSENOOGST. We zitten te Dodewaard op het oo- genblik midden in de drukte: 't hooi en en de kersencampagne aldus rneldt men aan de „N. R. Ct." Vooral de laatste brengt heel wat leven ep beweging en eischt -den arbeid zoowel van grooten als kleinen: genem voor 't plukken, dezen voor 't sorteereu der kersen, 't „kersenkeeren", enz. Op school zijn dan ook heel wat plaatsen leeg; want van 't door de Leerplichtwet toegestane landbouw- verlof wordt vooral in dezen tijd een druk gebruik gemaakt. Van 4 tot 6 weken blijven de leerlingen weg en begint dan na afloop van dezen ter mijn de zomervacantie, dan zijn ze een kleine 2 maanden van onderwijs verstoken geweest. Wat met deze leerlingen aan te vangen, als ze op school terug komen? De vlugge kunnen, met wat inspan ning, 't verzuimde nog zoowat weer inhalen, maar de andere? Ja, die dienden, wilde 't goed zijn, een klas se teruggezet. De onderwijzer doet dat echter zoo gauw niet, met 't oog op de materiee ls belangen der ouders, die meeren- deels tot den arbeidersstand behoo- ren: een klasse terugzetten toch be- teekent voor den leerling een jaar langer op schoolblijven en de dagloo- nen ten plattelands zijn nog Van dien aard, dat de ouders liefst zoo vroeg mogelijk van den arbeid hunner kin deren willen proflteeren. TE WATER. Donderdagavond kwam een al te onvervalscht „Hildebramdje", Simons genaamd, die een kar voortduwde, waarin zijn broertje Lucas benevens drie andere kornuiten, eveneens broers, gezeten waren, op de ongeluk kige idee zijn levend vrachtje een beetje door elkaar te schudden en vond daartoe een prachtige wipgele- genheid aam den walkant van den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam, waar het hem spoedig gelukte het heele vrachtje van den wal in de sloot te helpen... daarop poetste de wiplustige deugniet heldhaftig de plaat. Gelukkig waren* er échte helden bij de hand in de gedaante van een zeke ren Vermeulen en een zekeren Klaas Verweert, die onmiddellijk te water sprongen en het genoegen smaakten het viertal drenkelingen behouden aan land te brengen: drie van de kna pen werden door laatstgenoemden, één door eerstgenoemde gered en wandelden weldra weer rond alsof niels gebeurd was. Inmiddels was de O. Z. Voorburgwal zwart van men schen gestroomd die hun oogem uit staarden naar de plas nat, die echter niots meer te zien gaf. Weldra kwam echter de gewenschte variatie. Vier neeren grappenmakers sprongen op een zolderschuit, kleedden zich ge heel uit en sprongen te water, onder de bewering „d'r kon d'r nog wel r'ns oentje inlegge". Duiken doden de heeren echter niet, doch toonden wel geruime poos hun bedrevenheid in borst en rugzwernmen tot groot ver maak van het gïggelende publiek. (Hbld.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg afge- logd liet candidaatsex. in do wis- m natuurkunde door den heer S. A. Greebelhet cand.-ex. in de chemie door de heeren J. W. Terwen en J. T. Bornwater; het le natuurk. ex. door de heeren A. L. Messchaert en J. Dozyhet 2e natuurk. ex. door den heer C. J. Röbranmhot cancL-ex. in de geneeskunde cum laude door me] G. B. Sorgdragorhet theoretisch tandheelk-mdig ex. door de dames L. Hoekstra, L. A. van Lier en J. C. Po lenaar. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer M. M. van Velzen, geb. te Schiedam, op Stellin gen. Utrecht. Bevorcleird tot doctor Inde staatswetenschap op proefschrift „Voorziening in de behcefta der bel- ligerente aan steenkolen", de heermr. G. A. Scheltus, geb. te Utrecht. Groningen .Bevorderd tot doctor in de plant- on dierkunde op een proef schrift „Systematisch-ar.-atoinisch onderzoek van den bouw der blad- schijf in de familie der theaceae", de heer N. R. Pekelharing, geboren re T1'recht. Groningen. Geslaagd voor het le ged. van het candidaats-examem In de godgeleerdheid de heer K. H. Boer- sema; voor het tweede natuurkundig examen de heer J. J. van Bruggen voer het car.didaats-examen in de godgeleerdheid de heer G. Hornstra voor het candidaats-examen in de rechtsgeleerdheid de heer J. Krabbe. Leiden. Geslaagd voor het tweede natuurkundig examen de heer A. van Vliet. Bevorderd tot doctor in de genees kunde de heer G. Fabius, arts, geb. te Velp, op proefschrift: „Beschouwin gen en Onderzoekingen over de be tee kenis van het Chloornatrium voor de Pathologie en de Therapie". Geslaagd voor het artsexamen eer ste gedeelte de heer W. F. Pfeiffer. i N GEZON DEN MEDE DE E LÏNGE N a 30 Cts. per regel. De folteringen van Iiidigöstie. Slechte Spijsvertering sleept -meer ziekten van verschillenden aard na dan eenig andere kwaal. Afgeschei den van de kwellingen die ze de maag doet ondergaan, hongert ze lichaam en zenuwen uit en verzwakt' ze, veroorzaakt Verstopping, Opris ping, Hartkloppingen, Hoofdpijn en vergiftigt Uw bloed. Ge kunt echter spoedig Uw maag weer in orde brengen, lever en inge wanden tot hun natuurlijke werking terugbrengen, U bevrijden van al de ze pijnen en ongemakken, Uw voedsel genieten en kracht herwinnen door net gebruik van Moeder Seigel's Ta bletten. Mejuffrouw E. Jansen, wonende Basstraat 72, den Helder, schreef ons in dato 4 Juni jl. als volgt: „Ik heb gedurende meer dan drie jaren ver schrikkelijk aan Slechte Spijsverte ring geleden gepaard met hevige aan vallen van benauwdheid en hartklop pingen, pijnen in de maag, den rug en de lendenen. Ik voelde mij totaal afgemat en lusteloos, kon met den besten wil niet slapen en had zoo goed als geen weerstandsvermogen meer. Geen enlcel middel scheen in staat mij te genezen totdat ik ten laatste Moeder Seigel's Tabletten pro beerde. Thans zijn al mijn pijnen ver dwenen, Ik eet weer met smaak en voel mij weer gezond en een geheel ander mensch." Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij do voornaamste A-tiotbek-rs, Prijs f.'.50 per fle8el»je. Te Haarlem re krijgbaar o.o. bij de Heeren J. J, r.öppinger, Gr. Houtstraat 147a en K. van Eden, Spanrue 38, Drogisten. Aangenaam. i werkzaam Laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. „Califljg" ie ee a riangeaaanj, natuur- i lijk laxeermiddel van beerlijken smaak en buitengewone werkrrmmbmd, met uit- i muntende resultaten gebruikt door yol- svnaacmen en Idnderen in alle gevallen vau verstopping, trage spijsvertering en gebrek aan eH.lur. Vc-ikrjjgl ;.c.r in -V Do. Pijje f l.ZZ i cr 'Hcon. H Pers-üverzicM DE STRIJD IN 1909. In de „Aruhemsche Courant" be spreekt V. D. de mogelijkheid, om bij de verkiezingen van 1909 met eeno partijgroepeering van democraten te genover conservatieven voor den dag te komen. Aan de linkerzijde meent hij kan men op eene dergelijke scheiding wel aan sturen. Alevel, Je gesplitste linker groepen zullen in 1909 dezelfde aaneengesloten recht- sche coalPie vinden, welke 1905 te aanschouwen heeft gegeven. Moet dan ook nu weer alles gaan als in 1905 .Moet wat niet bij elkaar hoort, weer opnieuw op een hoop werden gedrongen Niemand onzer, die naar dergelijke misstanden zal trachten. In die verklaring ligt ech ter nog niet de noodzakelijkheid op gesloten van de klakkelooze aan vaarding onder de gegeven omstan digheden van de tegenstelling demo cratie—conservatisme. Die kan nu noch baat geven aan de democrati sche politiek In het algemeen, noch aan onze partij in het bijzonder. De mocraten van rechts ze zullen zich niet in eon getal, dat maar eenigszino In aanmerking kan komen, bij de nieuwe stembus-formatie aansluiten. En de democraten van links 1 De so ciaal-democraten Zouden zij de vruchten van hun beproefde tactiek, die aan hun partij het aureool hecht van de eenig-ware vooruitstrevende partij, gewillig vertrappen? De Unie liberalen Mijne vrienden, ge beoogt immers eene democratische formatie Waar zijn in de Unie de echte, be trouwbare, principicele democraten Is de afstand tusschen sommigen dei vrij-iiberalen en eenigen der Unie- liberalen, type-Van Doorn, voldoende om de gewenschte tegenstelling ie kunnen rechtvaardiger. De Liberale Unie, zooals zij was en is, in eene democratische combinatie zou dan ook zeker zijn bezwaren hebben. Voedsel te geven aan het waan denkbeeld van den politicus, die „de Nederlander" volschnjft, om te ko men tot een sanu nsmelting der Unie- liberalen en vrijzinnig-democraten, ligt toch hcusch niet up onzen weg. Welke dan da inarsch-routa der vrijzinnigdemocraten in 1909 zal moe ten zijn V. D. antwoordt Die vau een zooveel mogelijk zelf standige politiek, omdut die alleen waarborgt den vooruitgang der demo cratische politiek in bet algemeen,- dien onzer partij in het bijzonder Met het oog op het feit, dat 1S09. ons zal geven ter rechtei zijde dezelfde formatie als voorheen, zullen we dien overeenkomstig hebben te handelen. Grootera vijanden dan kerkelijke coa- litlonairen, die in»de practijk even zoo conservatief zijn als de vrij-libe- ralen, en nog daarenboven van een schadelijke staatsrechtelijke en fisca le leerstelligheid, die dezen althans missen, hebben we toch niet. Onzen eigen beginselen piopagee- ren, eigen candidaten zooveel moge lijk stellen en zoo krachtig mogelijk hunne verkiezing bevorderen, dat zij onze eerste en voornaamst* werk zaamheid. Steeds indachtig te blij ven, dat alles beter is dan een kerke lijke coalitie, die den moed der thans veel gesmade vrije liberalen mist., zich conservatief to noemen in over eenstemming met haar gezindheid en haar handelen, dat is de andere over weging, die onze tactiek moet bepa len. Elke andere tactiek miskent de werkelijkheid en verhoogt het gevaar, in 1909 eene overweldigende en voor lang een onverzettelijke conservatief - kerkelijke meerderheid op den troon te helpen. GREENWICHTIJ D IN TWEE TER MIJNEN. Aldus betitelt het Utrechtsch Dag blad het nieuwe wetsvoorstel van mi- ster Heemskerk om den Amsterdam- schen tijd tot wettelijken tijd te ver heffen. Naar aanleiding der door de Re geering als argument voor het inge diende voorstel gedane mededeeling, „dat bij onze spoorwegmaatschappij en geen bezwaar bestaat tegen het ontwerpen en ultvoerc-n van de dienst regelingen in Amsterdamsehen tijd, indien de wet daartoe verplicht schrijft het Utr. Dagbl.: Er ligt echter een adder onder het gras. Wanneer de sociale evolutie er heen wijst, dat de locale tijden allerwegen door zone-tijden vervangen worden, ontkomt ook Nederland daaraan niet op den duur, al hield men 't 16 jaar tegen. De spoorwegmaatschappijen spre ken nu wel van het ontwerpen en uit voeren harer „dienstregelingen", er wordt daarbij echter van de inwendi ge dienstregeling niet gewaagd. Het zij reeds dadelijk, hetzij stellig op den duur: het ongerief van het versprin gen van 20 minuten aan de Closter- grens zal zich doen gevoelen en de in wendige dienstregeling zal in zóne- tijd blijven of weer worden opgesteld. En dan is bij het eerste het beste ongeluk het oogenblik van den tv/ee den termijn aangebroken. Dan zal en dan zal te recht op het gevaar worden gewezen van verschil tus schen de uitwendige en de inwendige dienstregeling. Dan zal, nu het pu bliek niet gewillig genoeg bleek om in eens tot Greenvvichtijd over to gaan de invoering van Greenwichtijd in twee termijnen geschieden. Hier wordt, gelijk prof. Hubrecht reeds in het begin van dit jaar voor spelde, „zand in de oogen ge strooid." Een tijdelijke maatregel wordt vermomd als ware het een de finitieve oplossing van het vraag stuk. liet is thans meer dan tijd, el kander toe te roepen: „past op uw neuzenl" De Amslerdamsche tijd is evenzeer uit den tijd als da Amsterdamsche voet of het Amsterdamscho pond dit to hunner lijd waren. Vereenigingen voor den effectenhan del graanhandelaren en anderen heb ben het behoud van den Amsterdam sehen tijd bepleit: wanneer men hun ne bewijsvoering op den voet volgt, zijn het eigen, kleine belangetjes, klein in verhouding tot de groots be langen, die voor heel het volk op het spel staan, die worden opgeblazen. Doch waar thans het voorstel der regeering heengaat, dat is geen Arn- sterdamsche tijd, dat is en zal blijken te zijn wat wij hierboven schreven. „Greenwichtijd in twee termijnen". Letteren e»t Kmiga „HET TOONEEL". Men dealt ons liet volgende roede: Da Commissie uit do Yereenigfeg „Elckeriijc", die de opdracht ontvan gen had, om pogingen in het werk ie stellen tot het stichten van een too- neelgezelschap onder leiding van Wil lem Royaards, is er in geslaagd de noodige fondsen to vinden en he-oil de «.I sinnd. koming kunnen be werk vu eencr NI. Venuootschap, die men den naam heeft gegeven van „Het Too- neel." Nevens den artistieken leider, tevens hoofd-reglsseur, den heer Wil lem Royaards, Is voor do zakelijke lei ding, tot directeur-administrateur be-1 uoemd, do heer Willem Stumpff Jr. Het verband met do Ver. Elckerlijc wordt o.m. bewaard door de vorming van een leescomité, bestaande uit drie leden, waarin naast den heer Royaards zitting hebben twee leden, aangewezen door de besturende ledeu dezer Ver. Voor. de eerste maal tre ilen ais zoodanig op de heeren Ari Prinp en Herman Robbers, resp. voor zitter eu vice-voorzitter der Ver. De uit de aandeelhouders- benoemde Raad van Commissarissen strekt tot aigemeeuen steun voor-, en controle van de directie, doch treedt niet op als Raad van Beheer, biijit dus buiten stukken keus, rolverüeeling enz. Aan het gezelschap z.jn verbonden, de dames: -Mevr. Pli. van Kerckho- vanJonkers; Mevr Anna Sablairol- les; Moj. llenriette van Kuyk; Mej. I'll. Beider; Mevr. Jacqueline Roy aardsSanubexg; Mevr. Juliette van AmeromRoos; Mej. Christine Staas; Mevr. N. Mulder; Mevr. Marie Gil- huys-Sasbach; Mej. Betsy Cuypers. De heeren: Constant van Kerckho- ven; Jolian Mulder; Rienk Brouwer; Max Weber; Cornells Arnoldi; Daan van Ollefen; Folkert Kramer; Pietcr Mols; Henri van Diepen; Hans Bril- uing. Met enkele dames- en heeren-ar- llesten zijn de onderhandelingen nog gaande. Het technisch personeel zal later bekend worden gemaakt. Voor het a.s. seizoen zullen de voor stellingen te Amsterdam plaats vin- Jen 'in dan gerestaureerden Paleis- üchouwburg, in den Haag in den Kon. Schouwburg, en in Rotterdam in den eveneens gerestaureeiden, vol gens nieuw systeem centraal ver warmden en goed verlichten Tivoli- Schouvvburg, terwijl een klein getal voorstellingen in den Grooten Schouw burg in uitzicht gesteld zijn, waar voor abonnementskaarten zullen uit gegeven worden. I-iet plan bestaat om in den loop van het speelseizoen gedurende min stens vier weken in de provincie le gaan reizen, ten einde in de grootere steden, die niet geregeld bespeeld worden, het repertoire der nieuwe zaak te brengen. Op 2 September a.s. zal in den Pa leis-Schouwburg geopend worden me.t de vortooniiig van een later te noe men, oud-Iiollandsch verbeeldings spel van een onzer 17e eeuv=cbe dich ters. OTTO KNAAP. Wij lezen in den Theatergids Te Parijs heeft een wedstrijd van tooneelcritiek plaats gehad, georgani seerd door het bekende theater- en muziekdagblad Comoedia. Aan dien wedstrijd hebben tusschen 200 en 300 mededingers deelgenomen. Het is on zen landgenoot Otto Knaap (onzen medewerker voor Parijsche Brieveu Red. H.'s D.) gelukt eene eervolle vermelding te verwerven en genoemd le worden onder „les auteurs des critiques les plus intéressantes". Hij schreef onder het motto paucis vubis (weinig woorden) en heeft nu een speciale uitnoodiging gekregen, om aan het eerstvolgend concours mee te doen. NEDERLANDSCHE TOONKUNSTE NAAR S-VEREENIGING. Prijsvraag voor liederen in den volkstoon. Het bestuur der Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging heeft van do heeren jury-leden, door haar uitgenoodigd om de honderd-negen tien ingezonden eompositieën te be- oordeelen, de heeren Florimand var: Dayse te Gent, Jan Blockx le Antwer pen, en L. F. Brandts Buys ,te Velp (Gelderland), bericht ontvangen, dat na een nauwkeurig onderzoek de commissie tot het resultaat is geko men, dat geen eerste prijs kan wor den toegekend. Zii stelt echter voor de liederen, die voorzien zijn van de volgende zinspreuken een tweeden, derden en vierden prijs toe te ken nen, namelijk het lied, ingezonden onder het motto „Grypj et wel, soo is 't maer spel", getiteld Molentje, den tweeden prijs, met het motto „Pastorale" en getiteld Maaiers, den derden prijs A, en met het motto „Vincam", getiteld Wiegenlied, den derden prijs B., en wel, wanneer na melijk de componisten bereid zijn en kele wijzigingen aan te brengen, die de jury wenschelijk acht. Wanneer de heeren componisten, die hun liederen onder bovengenoem de zinspreuken inzonden, bereid zijn hun naam aan den eersten secretaris, den heer A. J. Ackermann, beleend te maken, zal deze hen van de wenscbon der jury in kennis stellen, en zullen daarna, indien ze toestemming geven tot het openen der verzegelde enve loppe. die hun naam bevat, de namen der bekroonden worden publiek ge maakt. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „De Hollandsche Revue". Juni- nuromer. No. 6 van clezen jaargang opent met een frontispiece van den heer G. J. A. Baron de Senarclens cc Grancy (voorzitter van verschillende verenigingen op land- en tuinbouw gebied). Ouder „belangrijKa onderwerpen vinden we iets over „Twee bekende coöneratoren" (William Maxwell en Dr. Hans Müller) „Verbetering van vrouwenkleeiliiig in verband met geestelijke ontwlkkiüng", „De ge schiedenis van de lto.'.terdamsclie Lloyd „Di schapenhouderij in Ne derland J De karakterschets is van de heeren J. S. en A. S. en L. Groen, te IJ mui- den, in welk geschrift (met mooie fo to's geïllustreerd) op onderhoudende wijze, hot ontstaan en de ontwikke ling vau de visschcrij te IJmuide.i wor.iuii geteekend. In deze dagen de dagen van de „visscherij-quncaie te lJmuiden" is deze schots zekc-r lezenswaard. De gewone rubrieken Wereldgo- cob»"edenls eu Revue van tijdschriften van de maand wordt besproken „Aar zijn als altijd welverzorgd. Als buejf den weg Jer vreugde", van Loui/ Couperus. Land en iinnöouiv IN DEN TUIN Er is zeker geen artikel, dat in d* laatste paar jaren door tuinbezit. :n meer besproken -— geroemd en r oordeeld is dan Carbolineums. Ui csu prees en prijst het hemelhoog, al/ liet middel bij uitnemendheid Legei; alle mogelijke kwalen, de and*;- weef er niets dan kwaads van te vertellen Dit behoeft niet te verwonderen, daa| onder den naam Carbolineum zeö" uiteenloopende producten in den han del zijn, zoudat zeer goed, maar ool> zeer slechte resultaten zijn verkrei gen. Op het 60ste Nederlandsch Land, huishoudkundig Congres, dezer dager te Heerenveen gehouden, heeft Prof< dr. J. Ritzema Bos het dan ook wen schelijk gevonden bet vraagpunt in U leiden: „Welke ervaringen heeft men In Nederland bij land- en tuinbouv» en houtteelt opgedaan hij het gebruilJ van Carbolineum? Voorzichtigheid werd door den inleider aanbevolen er voor dengene, die het preparaat toet gebruiken wil, gaf hij de volgend* wenken: le. Men hesmére alleen die plekke» van stammen en dikkere takken me carbolineum, welke aangetast zij» door kanker, bloedluis, schildluizen a andere kwalen of insecten, die me» wenscht te bestrijden; men besmetv daarmee geen geheele stammen, oiï deze te bevrijden van korstmossen c/ om hun een gladde schors te geven; *2e. men gebruike voor dit doel al leen de wij dun vloeibare carboliner uiris, die vrij sterk ruiken, de soorten welke rijk zijn aan lichte teeroliën; 3e. men wende nooit carbolineum i» onverdunden toestand aan op twee of eenjarig hout, noch op knoppen; 4e. voor het sluiten van boomwon den gebruike men dik-vloeibaar car bolineum, liever nog in plaats daar van teer, 5e. tot het op groote schaal bespul ten van hoornen eeëmalgeerd carboIL nourn; ga men niet over dan na eejj proefneming in 't klein, op dezelfdi soort, van hoornen als welke men wil be.handelen; deze proef moet ook wor den genomen in denzelfden tijd de» jaars als die, waarin de meer om vangrijke bespuiting zal plaats heb ben; en althans, voorshands vervangt men de bespuiting met Bordeaux'sch< pap tegen „Fusicladium" (schurft niet door een besouiting met carboli neum-emulsie; 6o. wil men carholineuin probeerei als middel tot ontsmetting van des grond, dan wende men dit nimmei aan op kleigrond, veenhodera of oj zandgrond, welke vrij samenhangent is en zeer rijk aan organische stoffen voorloopig niet anders dan op in cul tuur gebrachte nduingrond of op eeï daarmee overeenkoinstigen bodem, 7o. ook op laatstgenoemden grom? late men minstens 5 maanden verloo pen tusschen het aanwenden vai carbolineum en liet poten van de bol len of het zaaien van 't gewas; 8o. tegen „zwart snot" in hyacin ten is een goed en vrijwel afdoend middel: het uitkokeren der zieke hya cintcn, gevolgd door het brengen va* zand, gemengd met 1/5 carbolineum Avenarius, in de gaten. Aan deze wenken voegde Prof. Rit zema Bos nog de opmerking toe, da degelijke, behoorlijk gecontroleerd* proeven met carbolineum tot hedez niet zijn genomen, zoodat men niei alles wat er van verteld wordt onvoor» waardelijk kan gelooven. Zoo bv. nia de weieens geuite bewering, dat C. d/ groeikracht doet toenemen. Evenmii is het bewezen, dat carbolineum d< Bouillie Bordelaise (Bordeaux'sch< pap) kan vervangen, ja zelfs nog be Ier is dan deze. Het laatste preparaa dient niet ter bestrijding van insec ten, maar van zwammen. In den tuin en in den ooftbouw is de carbolineum echter een middel, dat waarschijnlijl goede diensten ko.n bewijzen; of ei zoo ja, in hoeverre dit ook vow dei landbouw mag gelden, aal nog nade» moeten blijken. ïn ieder geval zij voorzichtighei» bij hei gebruk steeds aanbevolen. C. B. DE GRONDBACTERIOLOGIE. Op hot Landhuishoudkundig Con gre-s te Heerenveen werd door dr. N Goslings te VVageningen ingeleid: „V. at vuoj nut lieefc het bacteriolo giscn onderzoek Lij de beoordeel 1115 van da vruchtbaarheid van 'dei grond?" De bedoeling van don inlei der was de aanc! van het congre» te vestigen op do waarde van di grondbaclsriologie voor den land bouw, en daartoe deelt hij mee, da- de moeilijkst lo ontleden stoffen U den bodem door Je ijacUci .c.u word ei ontleend. Zij breken de samengcstcl de stoffen af tot eenvoudige mineral» i)cs'.a::ddcelen en bevorderen duur door Je rueh!bn:i rhoïd van do; grond. Ket is uus zaak den microbengroe iu de gewenschte richting te leiden èeRsdoi-is door rsumiVefele gror.JJ - oer king, .mdprs'leeis door tocvn-pJug vai bcpftftldè reiiM-.diuvpn of bacteribh rr.engsols can don bodem. Zoo ver krijgt men door toe voeging van ui tra gin oen grootere opbrengst van lego uiinosen of p ïn de laatste jaren -- t -o k-'W» dr. Goslings brei: de gi.i: nm-te riologie een aantel 'J - ggn gedaan ton r.nlte ven de b-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10