NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 26e Jaargang. No. 7678 Verschijnt dagelijks, bshalvs op Zon- en Feestdagen. Zr' tÜKDAtt JUlil 180B ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd zondagsblad, voor Haarlem 037 H n „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. PEEREBOOIVl ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regei meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i.-elke regel -eer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regei. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing f 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administratie! Groots Houtstraat 55. Iffitereommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 5 JULI. Muziek in den Ilout, 2J uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. MAANDAG 6 JULL Parade, 12 uur. OM ONS HEEN No. 767. Tab&ksooiiog* De veiligheid in de wereld Is, zooals we wel weten, maar een betrekkelij ke zaak. Waag Je je onder woeste horden in Afrika of Azië, don moet je niet het beste verwachten, maar zoover behoeven we zelfs niet te gaan. Macedonië en vooral Rusland geven een beeld van wat er aan de deur der beschaving op het stuk van veiligheid gebeuren kan. Nu is het waar, dat de Balkanstaten met hun saamgeraapte bevolking eigenlijk nog niet goed tot de beschaafde landen kunnen worden gerekend. En dat Rusland met een van zijn groote voeten nog midden in de harbaarschheid staat, weet ieder een. Maar dat het in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gebeuren kan, dat een stad aangevallen wordt door een troep gemaskerde mannen, de bevolking in bedwang gehouden, huizen en schuren verwoest, de poli tie en de brandweer opgesloten en bewaakt, schijnt ons toch een onge hoorde zaak toe. Toch moet dat, volgens Day Allen Willy, die er een artikel over schrijft in de Wide World Magazine, zijn voorgekomen in de stad Hopkinsville, in Kentucky, en dat nog wel hes' kort geleden. Daar en in de staten Indiana en Ohio is namelijk een soort van tahaksoorlog gaande. Er is tn de Vereenigde Staten een tabaks trust en er zijn planters, die daaraan hun tabak verkoopen en die het niet willen doen. Deze laatsten nu zijn in allerlei honden vereenigd en uit hun midden komen de zoogenaamde Nachtelijke Ruiters voort, die in den donker er gemaskerd op uit trekken om de plantages en de voor raden te vernielen van de zoogenaam de onafhankelijke planters, die hun oogst verkoopen aan de trust. Ont moeten deze ruiters tegenstand, dan zien zij er niet het minste bezwaar in om met mes en revolver op hun tegen standers los te gaan. Hopkinsville nu was bekend als een middelpunt van den handed der on afhankelijke planters. Hier borgen dezen hun voorraden, die zij aan de agenten der trust verkochten. Op ze keren dag kregen deze planters brie ven met de waarschuwing om het ver koopen van de tabak te staken. Ge schreven met een verdraaide hand waren sommige van deze epistels ver sierd met ruwe teekeningen van fak kels en pistolen. Tegelijkertijd ging het gorucnt, üat er geheime vergaderingen werden ge houden in streken, waar vereenigde planters woonden. Toch meenden de inwoners van Hopkinsville, dat zij ge rust konden zijn, daar de stad een afdeeling militairen heeft, goed gewa pende politie-agenten bij dag en nacht en een brandweercorps, dat in tijd van nood te hulp kon worden geroe pen. Het zou blijken, dat zij hun vijand te licht hadden geacht. Op zekeren nacht, even ha twaalf hur, zag een waker bij het station tot zijn verbazing plotseling een half do- zijn gemaskerde mannen. Vóórdat hij alarm kon maken, was hij gegrepen an gebonden em met een prop In zijn hiond, zonder complimenten, in een hoek van een schuur gesmeten. Maar .zijn oogen hield hij tot zijn beschik king en zoo merkte hij op, dat er tel kens meer gemaskerden kwamen op dagen, totdat de troep omstreeks 200 tman sterk was. De leider verdeelde in croonen, die van zes tot der tig man telden, waarna zij ten slotte allen verdwenen, op éen na, die, met het geweer over de knieën op den hulpeloozen bewaker passen bleef. Daarop namen de gemaskerden be zit van de stad. Twee afdeellngen gingen naar het telephoonkantoor en sneden daar al de draden door. Hier was het, dat een van de telephonis- fcen zich een heldin betoonde. In" weer wil van den schrik dien zij ondervond bij het zien binnenkomen van een troep gemaskerden, die haar bevalen zich op straffe dee doods niet te ver roeren, gaf zij het alarmsignaal aan de brandweer. Ter eere van de Inval lers moet worden gezegd, dat zij de zen moed wisten te waard eeren. Hun aanvoerder lachte alleen en zei„het baat niet. juffrouw, wij hebben de brandweer al onschadelijk gemaakt." En toen een van de mannen vloekte, werd hij er gestreng aan herinnerd, dat er vrouwen aanwezig waren. Intusschen was de politie en de brandweer op dezelfde manier over vallen. Nog vóórdat agenten en brandweermannen eenig denkbeeld hadden van wat er gebeurde, waren zij door de gemaskerden overrom peld. Zoowel bij het politiebureau als bij de brandwacht bleven een aantal van de invallers achter, de geweren gereed om te schieten op ieder, die zich ook maar verroeren zou. Toen dit gedaan was begon het ver nielingswerk, dat het eenige doel was van den inval. Zij braken in oliepak huizen, sleepten vandaar vaten pe troleum naar buiten en lieten zich door niets weerhouden. Toen het bleek, dat een van de pakhuizen sterke ijzeren deuren en luiken bezat, lieten zij door dynamiet een gat ln den muur springen en drongen zoo naar binnen. Daarna werd de brand gestoken ln de tabakspakhuizen. Op de spoorlijn ondergingen wagens met tabak hetzelfde lot. En zoo stelselma tig gingen de brandstichters te werk, dat toen zij, nog eens terugkeerende, zagen dat een arbeider een on aange tasten wagen met een koevoet uit het gevaar trachtte te brengen, zij hem zonder een woord te zeggen, neer schoten en daarna ook dezen waggon in vlammen deden opgaan. Binnen een uur, nadat de mannen waren opgetreden, brandde alles waarop men het voorzien had. Voor meer dan twaalf ton gouds aan tabak stond in lichtelaaie. Het vuur deelde zich daarop ook aan andere gebou wen mee. Eerst toen werd aan de brandweermannen vergund, de spui ten naar buiten te brengen en de vlammen te doovem. Stroomen water werden gericht op winkels en wonin gen, maar zcodra een poging werd gedaan om een tabakspakhuis te red den, werden onmiddellijk de geweren van de nachtelijke ruiters op de brandblusschers gericht, zoodat zij dan wel moesten laten doorbranden. Natuurlijk staken aan alle kanten verschrikte burgers de hoofden uit de vensters, maar wanneer zij onmid dellijk daarop de geweren der gemas kerden op zich gericht zagen en zelfs nu en dan wel de kogels langs hun ooren hoorden fluiten, trokken ze zich schielijk terug. Aanvankelijk waren ook de menschen in de buitenwijken, die de invallers wegens hun gering getal nfet konden bewaken, te ont steld om aan weerstand te denken. Totdat de sheriff, een flinke, vastbe raden Ier, er tijding van kreeg. Hij wist een groep mannen om zich te verzamelen en te wapenen, zoodat plotseling de gemaskerden, die bij de brandende gebouwen waren opge steld, op hun beurt werden aange vallen. Verwoed over den brutalen in val stortten de ingezetenen, waaron der vreedzame doctoren, advocaten enz. zich op do brandstichters en los ten hunne vuurwapenen. Wel kwa men de andere gemaskerden hunne kameraden te hulp, maar het vuren der ingezotenen was zóo krachtig, de woede van hun aanval zóo groot, dat de invallers ten slotte moesten wij ken en te paard, zooala ze gekomen waren, de stad weer verlieten. Maar niet zonder verliezen. Drie vielen van hun paarden en werden door hunne kameraden meegenomen. Ten slotte gaven de burgers van Hopkinsville de vervolging op. Juist het feit, dat drie der samen zweerders getroffen waren door de kogels der ingezetenen gaf ten slotte aan de justitie een aanwijzing. Het werd bekend, dat sen welgezeten jon gs tabaksplanter, zekere William Gray, den dag na den inval, door drie anderen in zijn vaders huis was ge bracht, met de woorden„Hier is uw zoon, hij is ernstig ziek." Toen de fa milie de dekens had losgemaakt, waarin men hem gewikkeld had, zag zij, dat de jonge man dood was, door twee kogels getroffen. Ook een an der der nachtruiters stierf aan de schotwond, die hij gekregen had. Dit is wel het ergste geval in den tabaksoorlog, maar op zichzelf staat het niet. Alleen staande plantages worden ook wel bij dag overvallen, overal kraait de roode haan koning en in tal van plaatsen door geheel Kentucky heen vindt men nu solda ten, die de tabaksvoorraden bewaken. Zelfs Is het gebeurd, dat een onaf hankelijke planter en zijn zoon, ter wijl zij ploegden in het veld, werden verbrijzeld door dynamiet, dat daar blijkbaar door hunne vijanden opzet telijk was neergelegd. J. C. P. tiuitenlandsch Overzicht DUITSCHLAND. Het proces Eulenburg duurt noö voort, en zal zeker nog wel eenige weken in beslag nemen. De verma ning van den voorzitter heeft wel ge holpen, want uu is bijna niets meer uitgelekt, over wat binnenkamers is behandeld. Nu houden de bladen zich echter met een ander thema bezig. Zij spre ken hun verwondering uit over de vele voorrechten, die Eulenburg heeft genoten, niet alleen in de in structie, maar ook in de rechtszaal. Zij vinden het ln strijd met de gewo ne gebruiken der rechtspleging, dat een beklaagde in een geding wegens meineed met zoo groote hoffelijkheid wordt behandeld, als prins Eulen burg. Men heeft tot nu toe ook niet geweten, dat een beklaagde leden van zijne familie die later als getuigen gehoord moesten worden geduren de het geheele proces bij zich mag hebben men verbaast zich ook, dat Eulenburg in de voorloopige hechte nis geregeld bezoeken van vrouw en kinderen heeft mogen ontvangen. De Berliner Zeitung herinnert aan de vaderlijke vermaningen, waarmee de beklaagden anders door den voor zitter bedacht worden (b.v. om de rechters toch niet voor het lapje te houden om met hun schaamtelooze liegen toch eindelijk op te houden om zich voor zijne verloren zaak door het eenige redmiddel van een berouw volle bekentenis ten minste nog de goedertierenheid van de rechters te verzekeren). Zij verwijst er naar, hoe nauwlettend anders zij, die in voor loopige hechtenis zitten, van de bui tenwereld afgescheiden worden ge houden. Dan is de manier, waarop prins Eulenburg behandeld wordt, toch heel anders. PORTUGAL. In het Hoogerhuls i3 de konings moord weer eens voor de zooveelste maal ter sprake gekomen I Arfoun heeft sensationeele onthullingen ge daan (als ze althans waarheid bevat ten I) Hij zei bereid te zijn, de namen te noemen van verscheidene leden, die rechtstreeks betrokken waren ge weest bij den moord op koning Car los en den kroonprins. Arfoun verklaarde ook, dat in een vergadering, die, een paar dagen voor den moord op den koning, door de Regeneradores, de progressieven en de republikeinen belegd was, het plan werd gesmeed, om de geheele koninklijke familie, met uitzondering van koningin Maria Pia, die men, om diplomatieke moeielijkheden met Ita lië te vermijden, wilde sparen, te ver moorden. Daar werd echter tegen ingebracht, dat het een grove politieke fout zou zijn, om de geheele koninklijke fami lie om te brengen, en ten slotte werd men het eens over het plan, om den koning en Franco uit 'cn weg te rui men. Bulca en Costa, ue twee moor denaars, kregen 48.000 en 24.000 gul den. Op den dag van den aanslag werd Franco echter beschermd door een geleide van ruiters, zoodat men hein niet kon treffen. Bulca en Costa vuur den daarom op den koning, maar hun vrienden vcrloron hun tegen woordigheid van geest en vuurden mee, in plaats van de moordenaars te helpen bij hun ontsnapping. Arfoun voegde er bij, dat verschei dene leden van de tegenwoordige Por- tugeesche regeering in het complot waren. Zoo noodig, zou hij hen noe men. De rede verwekte natuurlijk een groot kabaal, men schreeuwde door elkaar en balde de vuisten tegen Ar foun. Het was noodig, om de vergadering te schorsen. BELGIÓ. Nog altijd het eindelooze Congo- debat I Nu was de minister van Justitie aan 't woord, die zei: de regeering erkent, dat er misbruiken zijn voorgekomen, maar dit is een reden te meer voor annexatie. Ook ontkende Z. Exc., dat er een diplomatiek conflict met Engeland zou bestaan. RUSLAND De eerste zitting dezer Doema zal weldra geëindigd zijn. Deze derde volksvertegenwoordiging (in Russi- schen zin I) heeft zich goed gehouden als men bedenkt, onder welke moei lijke omstandigheden zij het levens licht aanschouwde. Ziehier een statistiekje van werk zaamheden De regeering diende bjj de Doema 591 wetsontwerpen ln. Daarvan wer den er 90 door de Doema aangeno men en door den Tsaar bekrachtigd 47 zijn door de Doema aangenomen en bij den Rijksraad in behandeling 5 werden door de Doema verworpen, twee verzonden aan de gemeenschap pelijke commissie uit belde huizen, en tien door de ministers teruggenomen; 143 worden door Doeiua-commissies behandeld 294 Jiggen er nog onafge daan. Het spreekt van zelf, dat onder de 90 aangenomen wetten nog vele ont breken, die in Rusland zoo zeer ge- wenscht worden 1 De Tsaar heeft zich laten Inlichten over het werk der Doema, hetgeen geschiedde door Chomjalof. Dat de Doema wetsontwerjien ver wierp, die zij verkeerd acht, vond de Tsaar heel juist, zolfs waar het de vlootwet gold. Hij roemde den flln- ken arbe'd van het parlement, en verklaarde, dat de zitting, die op 11 Juli gesloten zal worden, op 1 Novem ber zal worden geopend. FINLAND. Donderdag hadden de verkiezingen voor den Landdag plaats. De uitslag is nog niet bekend. ENGELAND. Weer de kiesrecht-dames 1 27 der veroordeelde kiesrecht-voor vechtsters zijn in de gevangenis opge sloten, omdat ze liever de straf aan den lijve ontvingen, dan geldboeten betaalden. Natuurlijk voor de propa ganda. Arme martelaressen MAROKKO. Een buitenkansje voor Moulay Ha- fid 1 De stad Tetuan besloot hem een ge schenk van 10.000 peseta's te zenden, en deze zijn den Sultan o zoo wel- koir Aan den anderen kant valt er Iets onaangenaams voor Moulay Hafid te constateeren. Generaa! d'Amade is Azemmoer binnen getrokken, en Je Fransche regeering heeft de vroeger gegeven instructies herhaald, name lijk cm zich te handhaven binnen de tegenwoordige grenzen van het bezet te gebied en niet door te dringen bui ten de vroeger vastgestelde punten. Over deze bezetting zegt een Fransen correspondent De bezetting van de plaats bewijst, dat, terwijl de Frar^che Kamer van de regeering nentr: iteit in Marokko verlangt, het leger voortgaat Abdonl Azis te helpen.Azemmoer was de eeni ge nog door een pasja van Moulay Hafid bestuurde haven. De douane van Moulay ontvangt regelmatig de Frankrijk toekomende 60 van de invoerrechten. Onlusten waren er tot nu toe nog niet voorgekomen ter wijl men Moulay Hafid thans afsnijdt van zijn laatste verbinding met de zee, hoopt men hem des te sneller in Fez uit ie hongeren, daar men er op rekent, dat Moulay, alleen aangewe zen op de bewoners van Fez en de stammen van het binnenland als be lasting-object, weldra op vijandschap zal stutten. PERZIë. lste telegram TEHERAN, 3 Juli. (Reuter). Sedert de afkondiging van den staat van be leg op 24 Juni is geen enkel geval van plundering voorgekomen. Nooit was Teheran rustiger dan thans. Officieele berichten uit Tebriz van gisteravond melden, dat de stad in de macht der keizerlijke autoriteiten is. „Dat gaat goed", zoo denkt men Jammer genoeg, wordt er weer roet ln 't eten gegooid, want zie hier een 2e telegram In Tebriz is een gevecht uitgebro ken, dat nog voortduurt. ZUID-AFR1KA. De wetgevende vergadering in ds Oranje-Kolonie keurde met 30 tegen 8 stemmen in tweede lezing de school wet goed. In deze wet wordt bepaald, dat de Hollandsche en Engelsche taal op den voet van gelijkheid zullen worden ge bruikt als middel van onderwijs het gebruik van de eene of van de andere taal zal worden overgelaten aan de keuze der ouders in eenig district. Wel een mooi be«luit, maar Weinig doeltreffend, als men bedenkt, dat men ln Zuid-Afrika zeer veel moeite moet doen om een Hollandsch spre kenden onderwijzer machtig te wor den I JAPAN. Er dreigt een minislerieele crisis 1 't Heet, dat de minister-president Saionje om gezondheidsredenen tot heengaan is genoopt, maarde fi- nancieele politiek zal aan de ziekte wel schuld hebben 1 Reeds worden de namen van de aanstaande ministers genoemd. MEXICO. Hier duren de onlusten maar onver minderd voort, 't Heet nu, dat Ameri- kaansche kapitalisten de opstandelin gen betalen, waarvan wordt niet ge meld. Do ziel van den opstand 6chijnt een soort broederschap te zijn, welker ambtenaren nu In hechtenis en papie ren in beslag genomen zijn. Twaalf oproermakers zijn door de politie gevat en een kopje kleiner ge maakt anderen zullen wel volgen AMERIKA. 't Grootste nieuws. Taft de aanstaande president ondergaat een vermageringskuur, 't Kom'sche bericht zegt Taft heeft laatst de onvoorzichtigheid gehad, om te zeggen, dat geen heer en dus vooral geen president I meer dan 300 pond mocht wegen, maar thans wees de schaal uit, dat hij zelf 297 1/2 pond woog, wat hem ernstig ongerust maakte 1 PARAGUAY. Ook hier is men opstandig gewor den. Waarom en hoe erg melden de voor loopige berichten nog niet. Stadsnieuws Museum van Kunatnijver- heid. De tentoonstelling van Inlegwerken, die op het oogenblik In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, zal Zondag voor het laatst te bezichtigen zijn. In de rotonde en het trapportaal wordt een tentoonstelling van het werk der leerlingen Yan de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid voorbereid. Zondag is de toegang kosteloos. Notarissen. Bij Kon. besluit Is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeen te Monnikendam, de heer T. de Koe, candldaat-notaris te Haarlem. De be noemde komt in de plaats van wijlen den heer D. Costerus. Baden. In het douchebadhuis aan bet Leldscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1185 baden; ln dat aan den Koudenhorn 1183. Rijwielpad. Hot Dagelijksch Bestuur Van den A N. W. B. heeft aan het Gemeentebe stuur een verzoek gericht, om het pad aan de Westzijde van de Dreef, dat als rijwielpad gebruikt mag worden, als zoodanig aan te duiden, door de kenteekenen vastgesteld bij de Rij- wielwet. Adressant betoogt, dat de wande laars geregeld van het pad gebruik maken, een gevolg van het ontbreken dor bedoelde aanduiding. Naar ons wordt medege deeld waren vier auto's, die in Delft goduTende de feesten gebruikt wer den door den hoofdpersoon, den heer De Bie Leuveling Tjeenk, geleverd door de Eerste Haarlcmsche 'Auto verhuurinrichting. LAGER ONDERWIJS. Verschenen is het verslag van den toevnnd van het Lager Onderwijs lh d te Haarlem, gedurende het uitgebracht door de Com missie van Toezicht. Wij ontleenen aan dat verslag de navolgende gegevens: Het totaal der schoolgaande kinde ren bedroeg op 81 Dec. 1907: op de openbare scholen: 3940 jongens en 3041 meisjes, op de bijzondere scholen 2093 jongens en 26L .^jt. akende een totaal van 0033 jongens en 6670 mels- jes. Het aantal schoolgaande kinde ren verminderde, vergeleken bij 1906, van 12335 tot 11703. Uit de omliggende gemeenten gin gen hier ter school: openb. scholen 531 jongens en 416 meisjes; bijzond. scho len 265 jongens en 292 meisjes. Het totaal der verschillende scholen" is 38, ongerekend die voor M. U .L. O. die nog in aanbouw was bij de opstel ling van het verslag. Met voldoening wordt het verdwijnen van het slechte gebou wder kost el onze school B geme- moreeru. «ui.ouyv ..uiut op een spoe dige verbouwing van school D. Gelijk bekend is, besloot de gemeenteraad in plaats van die school een nieuw gebouw te stichten bestemd voor het onderwijs aan zwakzinnigen. Het be zwaar der commissie, dat het straat- gecLruisch aldaar zeer hinderlijk zou wezen, wordt hierdoor ondervangen. De commissie toch merkt op, dat, in dien aldaar een school voor zwakzin nigen werd geb die weinig schoollokalen no«,heeft, die ioka- len door een tuin en een speelplaats van de straat kunnen worden geschei den. Ook omtrent de 2e Burgerschool, ge vestigd in de benedenlokalen der Bur ger-avondschool aan de Nassaulaan, komen voortdurend klachten in. In eenige benedenlokalen heeft hst licht zeer slechten toegang, welk bezwaar door ruiling met de lokalen der Bur ger-Avondschool kon worden vervan< vangen. Het Is echter niet het eeni ge; gebrek aan ruimte is het twee de, waardoor en de 2e en de Burger- Avondschool zich voor een deel met lokalen elders moeten behct - o. Dit detacheeren, zegt de commissie, „is een maatregel die lin onze stad gedurende de laatste jaren in geduch te mate is toegepast." In 7 jaar tijds is het aantal dier klassen, berekend op 1 maand, niet minder dan 1596 ge weest, gemiddeld per jaar 228. Zoo- dra de school voor M. U. L. O. en de 3e Burgerschool de nieuwe gebouwen hebben betrokken, worden toch nog! 13 klassen ln hulplokalen onder dak gebracht. Do door do commissie gewenschte samensmelting van kostelooze en tus- schenscholen is reeds tot stand geko men. Betreurd wordt, dat nog altijd IS blijven bestaan de tot onbillijkheden leidende bepaling, dat het aantal on derwijzers le kl. beperkt moet blij ven tot do helft van het geheele aan-, tal ou .v ijzers. De commissie hoopt, dat ten opzich te van sanitaire maatregelen ter be veiliging van het schoolkind ln de naaste toekomst een gewenschte toe stond zal ontstaan. Het tegelijk be- M-k"n van dag- en avondscholen acht Ui niimiasie heilloos voor oen kind. Omtrent schoolvergaderingen wordt gemeld, dat zij op bijna alle scholen geregeld zijn gehouden, met uitzonde ring van de 2e, en 3e Burgerschool. la eene bijzondere school zijn ze verplicht. Van schooltuinen zijn de openbare scholen zeer slecht bedeeld. Een twee tal schoolbesturen van scholen voor bijzonder onderwijs hebben voor uit nemende school turnen gezorgd, die tot voorbeeld kunnen dienen voor an dere. De commissie hoopt dat de Raad Ln de omgeving der stad een centrale' schooltuin zal willen aanleggen, en. dat ook op 't aanbrengen van speel plaatsen zal worden gelet. Goed voorbereide Bchoolwandelin gen kunnen eveneens uitnemende diensten bewijzen, en het is der com missie daarom aangenaam te kunnen medcdeelen, dat daaraan in de ge meente op alle scholen goede zorg wordt bestfpd. De schoolbibliotheken hebben elk 300 a 400 werkjes. Het herhalingsonderwijs wordt op

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1