iioiomen Leger en Vlooi Letteren en Kunst Kerk en School ondersteuning te mogen ontvangen, in afwachting van opname in het Rijkspensioeufonds dat nog slechts op twee verzoeken «ene beslissing aan belanghebbenden ia kenbaar gemaakt, waarvan één in ongunstigen zin dat, hoewel de pensioenwet voor weduweD en weezen haar voltooiing nadert eene spoedige hulp san de nagelaten betrekkingen dringend noodzakelijk is redenen waarom bovengenoemd be stuur Uwer Excellentie eerbiedig ver zoekt het daarheen te willen leiden, dat aan de weduwen en weezen, in de toelichting nader omschreven, eene ondersteuning worde verstrekt, in af wachting van opname in bet Rijks- pensioenfonds." VOOR HET VOLGEND JAAR. Kort na elkander zijn bij Schevenin- gen weer twee menschen verdronken bij het vrije baden in *©e. Wie vau zulke ongelukken verneemt, schudt ge woonlijk droevig en verontwaardigd het hoofd en vindt dat het eigen schuld ia en vraagt zloh dan weer eens af, of de menechen dan nooit Wijs zullen worden. Zeker, er is eigen schuld, maar er li behalve het slachtoffer ftog een Schuldige: de gemeente. Den Hcag be hoort onder de groote gemeenten tot de uitzonderingen, die in de behoefte aan een volkszwembad niet voorza gen. Wij zijn ondanks veler aandrang nog werkeloos op dit gebied. Het had anders moeten es kunnen zijn. Over livieren, dus over de mooiste gelegen heid voor een volkszwembad, beschikt Den Haag niet, maar wij hebben toch de zee wat óók iets is. Het is ei genlijk onbegrijpelijk, dat ons ge meentebestuur niet reeds lang een i'r.ds-volkszeebad buiten 't badplaats domein georganiseerd heeft; dat zou Voor duizenden onvermogenden een hygiënische weldaad, een groot ge hot zijn geweest. Maar wij hebben dat Overgelaten aan een ontoereikend particulier initiatief, dat er reeds het bijltje bij heeft neergelegd. En overi gens stuurde men politie uit om de m zee badende jongens van de kust uit te bedreigen of de politie bleef weg en er kwamen ongelukken. Nu weer twee achter elkaar. Dat moet toch niet zoo blijven. Wat eenvoudig materieel, wat toeziend per soneel en er is een flink gemeentelijk volkszeebad. De zee hebben wij voor niets. Dat moet het volgend Jaar nu eens in orde zijn, vroede vaderen 1 (Vad.) SCHEEPSBRAND. Donderdagavond 11 uur is door het breken van een petroleumlamp brand ontstaan In het voorrulm van den zeelichter „Saaie", der Hamburg— Amerlka-lijn, liggende aan de lood sen Oost en West, der firma Wam- bersle en Zn., in de Rijnhaven, te Rotterdam. In het voorruim bevonden zich ba len jutte, zakken meel, balen suiker, pakken papier en een partij bout, waarvan de partij jutte en zakken meel vlam vatten. Aanvankelijk werd getracht met drie slangen van het terrein den brand te blusschen, wat echter niet mocht gelukken, waarop de hulp der brandweer werd ingeroepen. Deze verscheen spoedig met 4 sectie- spuiten en 3 drijvende stoombrand- 6puiten, ^en de reddingsbrigade van den linker Maasoever, onder leiding van den hoofdman, den heer A. Drie beek. Door de drie stoomspuoten en zes slangen op de waterleiding werd de brand gebluscht, doch eerst Vrijdag morgen 7 uur, nadat de brandende lading, tijdens de blusschtng gelost was geworden. Groote schade werd vooral aangericht aan de lading meel waarvan verscheidene zakken door braken, terwijl verder belangrijke wa terschade werd toegebracht aan de ladingen suiker en papier. EEN LUCHTVERSCHIJNSEL, Een lazer van het Hbld. schrijfti Donderdagavond aan de Westzijde van Leeuwarden staande on denMar- sumerweg, het oog gericht op den Noorderhemel, die op dat oogtmblik helder en purper gekleurd was, zag ik op eens een prachtig luchtver schijnsel, n.l. een vurigen bol met Staart, die zich met vrij groote snel heid van West naar Oost bewoog. De bol, helder geel, met een groen-blau- wlgen weerschijn er in, had de groot je ODgeveer van een vuist, terwijl de 9taart{?) (vurige streep, die met den bol meebewoog) pl. m. 1/2 M. lang \vas. Da schijnbare afstand, dien lk kan den hemel zag afleggen, was, haar gissing, een 10 A 15 M., de duur ?r van 3 A 4 seconden. Hoogte boven den Noorderhorizon pl.m. SO gr. Mijn horlog# wees 10.23 Amst. tijd. Gedu rende mijn waarneming werd de bol steeds kleiner, de vurige staart al lengs korter jtot pLotseling alles ver dwenen was. In het Westen stond de Ei aan, eveneens een. 30 gr. boven den orlzon. VEEL DRUKTE OM NIETS. In de Eendrachtstraat te Rotterdam voor het gebouw van de Loge liepDon- derdagnacht een volksmenigte te hoop op het gerucht dat zich daarbinnen in brekers zouden bevinden en op het zien van een politiemacht die de in gangen .van het gebouw bezette. Een smid en een rijwielreparateur werden gerequlreerd, maar tevergeefs trachtte men met gebruikmaking van loopers binnen te komen. Heele bos sen sleutels werden aangedragen maar geen een paste. Ten slotte liep men de hoofddeur van liet gebouw met vereende krach ten open. Het geheels gebouw werd daarna doorzocht maar in niet een vertrek Iets gevonden dat verdacht leek. liet licht dat de buren in het ge bouw van de Loge, welk gebouw van Btepiminff is veranderd en onbewoond is, hadden zien branden, bleek veroor zaakt door de reflectie van het licht van een straatlantaarn voor het ge bouw in de Eendrachtstraat staande. AANGERAND. Vrijdagmorgen is nabij Doetinchem een vrouw, die met boter naar de stad was geweest, op den terugweg in een bosch aangerand en van haar geld beroofd. Met bebloed gezicht kwam zij hiervan aangifte doen bij de marechaussee, die onmiddellijk op onderzoek uitging. BANKA-TIN. De Nederlandsche Handel-Maat- schappij, daartoe gemachtigd door den Minister van Koloniën, heeft aan den handel bekend gemaakt, dat de in het volgend jaar te verkoopen hoe veelheid Banka-tin op dit oogenblik geraamd wordt op 180.000 pikols. TOERISME. Door den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, is weder een maatregel genomen, om de veiligheid van het verkeer te bevorderen^ Hoewel de Motor- en Rij wiel wet dui delijk voorschrijft, dat door de gebrui kers van publieke wegen steeds recht# moet worden uitgeweken, wordt tocb maar al te dikwijls nog gezondigd te gen deze bepaling en dat, niettegen staande de moderne snelle vervoer middelen, als: rijwiel, motorrijwiel, en automobiel, een strikte nakoming van deze bepaing hoogst gewenscht maken in het belang van de veiligheid op de publieke wegen. Met het doel eene betere naleving van dit voorschrift te verkrijgen heeft het bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, nette flinke blauwe borden doen maken, 58 g.M. lang en 24 c.M. hoog. Deze borden worden gratis ter be schikking gesteld van alle gemeen ten, die zich willen verplichten het door haar verlangde aantal op eigen kosten doelmatig te doen aanbrengen langs publieke wegen. In een schrijven aan de burgemees ters wordt in het algemeen belang medewerking verzocht. Aan den heer J. C. Redeló te Dordrecht kan het ge- wenschte aantal borden worden aan gevraagd. MONUMENT SCHAEPMAN. De directie van het Aartsbisschop pelijk Seminarie te Driebergen en 't bestuur der VerfraaLingsvereeniging Driebergen—Rij senburg, daartoe offi cieel gemachtigd, deelen mede dat de plechtige onthulling van het monument zal plaats hebben op Maandag 13 Juli a.s., des morgens te 12 uur. Het ln Gothischen stijl uitgevoerde monument dat de voortreffelijke ga ven van dr. Schaepman weergeeft, is geplaatst op een gdeelte van de wei de vóór het Seminarie, voor dat doel geheel in orde gebracht. Een groote ruimte op dat particuliere terrein is voor belangstellenden uit alle oorden des lands beschikbaar gesteld, om ge tuigen te kunnen zijn van de onthul ling van het monument. Het afgeslo ten terrein om het monument zelf is gereserveerd. Op dat gereserveerde gedeelte zijn, tegen betaling, voor vereerders en be langstellenden plaatsen beschikbaar. Bijzondere uitnoodigingen kunnen niet worden gedaan. Nog kan verder worden medegedeeld dat de herden kingsrede zal uitgesproken worden door prof. E. A. van Hinsbergh en dat de cantate, gedicht door prof. J. H. G, Jansen en getoonzet door den president, v. h. Aartsbisschoppelijk Seminarie te Culemborg, den heer J. A, S, van Schaik, zal wordenuitge voerd door de studenten van het Groot Seminarie en de leden vaal het Harmonie-muziekgezelschap „Auro ra" te Driebergen-Rij senburg, onder leiding van den componist. De woor den der Cantate zullen op het terrein verkrijgbaar worden gesteld. Hoogstwaarschijnlijk zal een extra stoomtram bij aankomst Van de trei- ne ngereed staan om de reizigers van het station naar Driebergen aan te voeren. MAZELEN. In de omgeving van Eilndhoven heerschen de mazelen op kwaadaar dige wijze. Er gaat geen week voor bij of er sterven een aantal kinderen aan deze ziekte of aan de verdere daaruit ontstane gevolgen. Het ergste heerscht de ziekte in de dorpen Woensel—Strijp en Stratum. Het meest worden kinderen van 3 tot 5 jaar aangetast. In Woensel eu Strijp spreekt men van ongeveer 14 overledenen in hel tijdsverloop van ettolijke dagen en nog valt geone vermindering in het aantal sterfgevallen, of eenlge luwing der ziekte te bespeuren. NEDERL. VEE IN BELGIë. Men schrijft van de Belgische gren zen: In België wordt in de laatste dagen veel geschreven en gesproken over de maatregelen, welke door de Belgische regeering genomen worden, bij de in voering van het Nederlandsche vee Verschillende vereenigihgen o.a. de groote Vleeschhouwersbond zouden graag zien, dat de Invoer van Nederlandsch vee vergemakkelijkt werd, ook vele groote bladen drin gen, vooral met het oog op de duurte van het vleesch, aan op do gelieek openstelling der grenzen voor den in voer van vreemd vee. De heer Persoons afgevaardigde- van St, Nicolnas, eene stad aan de Nederlandsche grens, heeft in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers aan tien minister van landbouw ge vraagd de bijzondere quarantaine maatregelen voor het vee aan de Hol- landsche grens af te schaffen. De minister van landbouw, de heer Helleputte, antwoordde, dat er geen bijzondere quarantaine-maatregelen aan de Hollandsche grens zijn voor geschreven. Het is eene gewone qua rantaine in de rijksstallen .welke noo- dig geacht wordt uit hoofde van de tuberculose of knobbelziekte, welke heerscht onder het Nederlandsche vee. Ook heerscht nog steeds het mond- en klauwzeer in Holland. De Quarantaine is volgens den minis ter gewettigd door den plicht, dien de Belgische regeering heeft om den veestapel te bevrijden van besmetting uit Holland. IN HET VREEBOSCH, onder Vaassen, is een gedenksteen geplaatst. Aan de voorzijde staat..Putter- koppel" en op het voetstuk de vol gende regels van dr. E. Laurillard In 't hart van dit hoogopgaand bosch Ligt een kuil, misschien eenmaal voor rechtspraak verkoren. Of wel tot een plek, waar der maal- mannen mond Zich op 't stuk van bebossching deed hooren. Den lande tot heil, ook door hun overleg, Werd ontginning verbreid of geboren. Aan de achterzijde staat„Het Vreebosch werd door H. M. de Ko ningin gekocht in Mei 1907". LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Op dit te Heerenveen gehouden Con gres heeft Minister Talma het woord gevoerd. De minister wees er op, da.t tegen woordig onder den eminonten direc- tour-generaal Lovink, or wel geen enkele landbouwaangelegenheid, geen enkele strooming op landbouwgebied is, die niet uitmondt in het bekende gobouw, op het Tournooiveld. Alles wat uitgaat, wordt vandaar uit min of meer bezield en vindt daar. krach tige behartiging. Maar dit heeft ook zijn schaduwzijde. De landbouw is een maatschappe lijke zaak, en nu ban de regeering wel helpen, doch niet leiden, 't Stekje dat de landbouw zelf plant, kan de regeering wel helpen, steunenzij kan den groei bevorderen, maar niet kan de regeering zelf de stekken van den boom nemen en die zelf gaan planten. Dit laatste is niet de taak van de regeering. En daax-om is het gelukkig, dat de landbouw zelf een krachtig, eigen le ven openbaart. De minister wees er verder op, dat het niet enkel gaat om de ontwikke ling van het bedrijf, maar ook is het te doen om de wetenschap of die ont wikkeling werkelijk ten goede komt aan de breede schare van de landbou wende bevolking. Met een modelboer derij is men niet gebaat. De heele boerenstand moet van den landbouw kunnen leven, moet er een bestaan in kunnen vinden. liet gaat verder ook om de hon derdduizenden arbeiders, en d8 ver zorging hunner belangen dit is een stuk sociale arbeid van groote betee- kenis maar uiterst moeilijk. Merkwaardig is het, dat als er spra ke wa3 van sociale wetgeving, deze bijna uitsluitend werd toegepast op de industrie, en dat zij dan gold voor alle arbeiders, behalve voor die in den landbouw. En nu is die sociale wetgeving zeer zeker moeilijk en de ervaring heeft geleerd, dat alle schematische voor stellingen weer spoedig aan revisie moesten onderworpen worden. De minister acht het een hoogst ge lukkig verschijnsel, dat op het con gres ook de belangen van de landar beiders zullen worden besproken. Spr. verklaarde .dat het hem leed heeft gedaan, dat de eerste behande ling van het ontwerp landbouwonge- vollenwet in een groote vergadering van landbouwers is goweest een cri- tiek, louter critiek, afbreken dus. Maar dit wordt anders. Dan zal er worden opgebouwd. En de regeering stelt hoogen prijs, ja, heeft behoefte aan opbouwende ci'itlek. Soma wordt die critiek wel eens wat laat gegeven, dat zal nu nog niet het geval wezen. Op geen ander terrein is de orga nisatie zóó groot als bij den land bouw, en daarom verwacht de minis ter van die organisatie veel in socia le richting. De minister eindigde met de hoop uit te spreken, dat de besprekingen ten goede mogen komen aan ue tecn- nischo en economische belangen van den landbouw en dat zij mogen strek ken om do regeering voor te lichten bij do behartigiug van onzen vader- ia.ndschen landbouw. De woorden va nden minister wer den luido en lang toegejuicht. BERI-BERI OP BAN KA. De correspondent van de „Java- Bode" te Buitenzorg schreef „Morgen brengt de trein weer 77 beri-beri-lijders van 'i eiland Banka aan. Van 1 Januari af kwamen hier pl.m. 500 lijders aan deze ziekte van het gouvernement-s tin-eiland. Wanneer men nu weet, dat de pa tiënten eerst geëvacueerd worden, wanneer ze totaal onbekwaam zijn tot werken, dan behoeft men niet te vragen, hoe ijverig de gevreesde ziek- le thans weer op Banka heerscht. Op Billiton schijnt men minder last van do beri-beri te hebben". EEN STRANDING. De adsistent-rosident van Koetei hooft onder dagteekening Yan 4 Juni aan den commandant van de zee macht geseind Op 20 Mei, 6 uur voormiddags, la het gouvernements-stoomschip „Fla mingo" op rotsbodem geloopon ter hoogto van het eilandje Sinoempa in de Sangkoelii'ang-baai, Oostkust van Borneo. Alle pogingen om weder vlot te komen hebben gefaald. Aan boord van dit schip mij bevindende, heb ik het den len dezer verlaten. De gezag voerder en het personeel zijn aan boexrd gebleven. Het schip zit mid scheeps onder een helling van 13 gra den over ruim 5 meter vast, zóó dat bij ebbe het voorschip over ongeveer 18 meter lengte ln do lucht omhoog steekt. Onder het achterschip staat 6 vadem water. De havenmeester van MoeraraDja- wa is met de „Albertine" derwaarts vertrokken. Het prauwvaartuig „Bangllong" is Ingehuurd tot het brengen van adsistentie. Door den commandant van de zee macht is alstoen aan den eskader commandant geseind om een bodem naar de plaats der sti-anding te zen den. Diensvolgens Is den 4an Juni de „Hertog Hendrik" er heen gestoomd. HET GOUVERNEURSCHAP VAN ATJEH. Uit een particulier schrijven uit At jeh wordt ons medegedeeld, dat de nleuw-benoemde gouverneur, overste Swart, slechts kort in Atjeh zal blij ven om voor enkele maanden met verlof naar Nederland te vertrekken. De regeerings-commissaris, majoor Colijn, zou dan tijdelijk gouverneur worden. In de heden ontvangen mail zien wij dit laatste bevestigd. Do Java-Bo- de meldt echter dat gouverneur Swart, die met majoor Colijn en ka pitein Veltman op 4 Juni naar Atjeh vertrok, niet naar Nederland zal gaan maar voor eenlge maanden met „bin- nenlandsch" verlof, vermoedelijk naar Tosari. DE MUZIEK-COMMISSIE. De commissie, welke door den mi nister van Oorlog is benoemd om van advies te dienen in zake eene reorga nisatie van do militaire muziekcorp sen, bestaat uitmajoor Habbema, van het regiment grenadiers en ja gers (voorzitter) kapitein-adjudant Hartman, van het 3de regiment infan terie, le-luitenant Bouwman, direc teur der Koninklijke Militaire Kapel van het regiment grenadiers en ja gers le-luitenant jhr. C. J. Laman Trip, van het 2de regiment infanterie; adjudant-onderofficier Van Erp, ka pelmeester bij het 4de regiment infan terie, en stafmuzikant Peels, van het 6de regiment infanterie, leden. Als secretaris (niet lid) treedt op de heer Vennik, ambtenaar bij het depar tement van Oorlog. De commissie houdt zitting te Den Haag. Een aantal vraagpunten is haar schriftelijk voorgelegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. SCHEVENINGSCHE WIELER BAAN. Dai-ragon, de wereldkampioen, is nogmaals geëngageerd om Zondag 5 Juli a.s. te rijden tegen Contenent, den in de sportwereld bekenden Franschman, die den besten langen- afstand-rijder geslagen heeft, o. a. Walthour, Guignard, Rösenlocher, Parent en Simai\ De Hagenaar Waterreus zal de Hol landsche kleuren verdedigen. Een premie-wedstrijd en een wed strijd van meet tusschen de beste vijf amateurs, die Nederland in de Olym pische spelen te Londen zullen verte genwoordigen, zal het programma compleleeren. VOETBAL In de Zondag 12 dezer ie Amster dam te houden jaarlïjksche algemee- ne vergadering van den Nedei'land- schen Voetbalbond zal de heer D. Hans interpelleeren naar aanleiding van de door het bestuur van den Ne- derlandschen Voetbalbond aangeno men houding inzake het bekende ge schil tusschen de Football Association en de Amateur Football Association, beide in Engeland. De interpellant stelt do volgende vragen a. Is het bestuur van den N. V. B. van oordeel, dat amateurs en profes sionals afzonderlijk behooren te wor den georganiseerd b. Waarom heeft het bestuur zich vijandig gesteld tegenover de A.F.A.? c. Heeft de afgevaardigde op het congres van de F.I.F.A. te Weenen getracht bemiddelend op te treden d. Is het bestuur van oordeel, dat de F.A. steeds alleen moet blijven ex*- kond, ook al zouden olie Engelsche amateurs zich ln een afzonderlijken Bond vereenigen e. Is het volgens den afgevaardigde van den N.V.B. mogelijk, dat de A.F.A. het volgend jaar opnieuw om erkenning verzoekt f. Zou het bestuur in dat geval be reid zijn, een ander standpunt in te nemen indien de algemeene vergade ring zulks mocht wenschen („Het Sp.bl.") ZWEMMEN. Jarvis, die j.l. Zaterdag te Londen het kampioenschap over de 15 mijl lange baan won, is overtroffen door den bekenden Kanaal-zwemmer Mon tague Holhein, die in den vi*oegen ochtend van Dinsdag te 3.50 te Green wich in de Theems ging en onafge broken naar Gravesand en terug zwom en bovendien nog een extra zeven mijl, te zamen 50 mijl, in 13 uur 17 minuten. HIJ voelde zich na dien tocht nog in zeer goede conditie en zal, zoo wordt gemeld, thans spoe dig eene hernieuwde poging doen om het Kanaal over te zwemmen. Jarvis en Kearsly, die Zaterdag tweede op de 15 mijl-baan was, heb ben ook plan den „Channel Swim' te wagen." EEN VROUWELIJK BURGEMEES TER ALS KAMPIOEN. In het Stadion-bassin op de Fransch Engelsche tentoonstelling be Londen, heeft miss R. Markhillla, het hoofd der gemeente Camberwell de „burger moeder"- dus, den open handicapwed strijd van de Zeplyr Swimming Club gewonnen, een dertigtal andere deel neemsters kloppende wat eexx nieuw pleidooi is voor de gelijkstel ling van man en vrouw. (Hbld.) DE ALPEN OVER. De ballon „Cognac" heeft met den heer Victor de Beanclaire en drie me dereizigers van de Jungfx-au af een tocht gemaakt naar Stresa, waar de nederdaling zonder eenig incident plaats vond. EEN NIEUW SLACHTOFFER. VAN CRICKET. Bij een wedstrijd tusschen de poli- tie-afdeelingen van Penge en Becken- ham werd de inspecteur Deaidove door een bal aan het hoofd getroffen, zóó ernstig, dat hij een halven dag later aan de gevolgen is overleden. MUZIEKFEESTEN EN GRANDE KERMESSE d'étó TE PURMEREND. Bij deze kunnen wij mededeelen, dat volgens besluit van den gemeente raad te Purmerend de muziekfeesten 1 dag vroeger zullen aanvangen en alzoo nu definitief worden gehouden op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus. De Harmonie komt nu Zaterdag en de Fanfarecorpsen Zon dag aan de beurt. De loting der deel nemende coi'psen is vastgesteld op Zondag 12 Juli e.k. des middags 12 uur in het Heerenlogement. In verband mot doze datumverande ring is de inschrijving tot 6 Juli op gehouden en de loting 1 week later overigens belooft de feestviering luis terrijk te worden. Er gaan repds stem men op om enkele straten een fees- telij kaanzien te geven, terwijl het be stuur van „Het Stedelijk Muziek korps" bezig is, met vele aangelegen heden te onderhandelen. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Sir Jansland (toez.) ds. J. C. Elenbaas te Gaplnge. CHRIST. GEREF. KERK. Do Synode der Christelijke Gere formeerde Kerk zal 21 Juli a.s. te Utrecht aanvangen. HERSTELD EVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen te Amsterdam, ds. C. J. Mulder, pred. te Batavla._ met ver lof hier te lande. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het tweede natuurkundig examen de hee- ren H. Risselada en C. D. Langen voor het candidaats-examen in de rechtsgeleerdheid de heer H. K. Vene- ma i voor het tweede gedeelte van het candidaats-examen in de godgeleerd heid de heer P. J. van Oosten voor het tweede gedeelte van het doctoraal examen in de rechtsweten schap (cum laude) de heer J. Bolt j voor het theologisch prop. examen de heer J. Bus Hzn. Bevorderd tot arts de heer J. C. Scheuror, geboren te Borculo. Bevorderd tot arts de heer L. Leo pold, geboren te Groningen. Amsterdam. Met goed gevolg afge legd het candidaatsex. In de genees kunde door da dames G. S. E. Schucldnk Kool en J. van Roojen het 2e natuurkundig ex. door de hoeren H. T. Gnirrep en H. Meijer; het le natuurkundig ex. door den heer D. J. van Rijn; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer A. J. C. Frantzen en mejuffrouw Fl. IJzenhoed Grevelink. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op Stellingen de heer A. Barendsen, geboren tè N.-Amstel, en de heer A. A. van der Veen, geboren te Alkmaar; tot doctor in de staats wetenschap op proefschrift,,De Hol landsche handelscompagnieën der ze ventiende eeuw", do hoer mr, 8. van Brakel, geboren te Amsterdam. Leiden. Bevorderd tot dootor in de rechtswetenschap de heer A. M. Joe- ke3 jr., geb. te Boea, op Stellingen. Geslaagd vöor doctoraal examen rechten de heer W. A. Beelaerts Yan Blokland. Utrecht. Bevorderd tot doctor In de geneeskunde op proefschrift„De af scheiding van Kreatinine on Kreatl- ne bij gezonde menschen onder ver schillende omstandigheden"de heer TL Verploegh, geboren te '«j-Gravan- hage tot idem op proefschrift„B afscheiding van Kreatinine en KreA tine bij zieken", de heer C. J. C. vaJ Hoogenhuijze, geboren te Tjandi. Groningen. Bevorderd tot doctoj in do rechtswetenschap op Stellingel de hoer W. J. M. Weersma, gehore) te Groningen. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propaedeutis<A examen rechtsgeleerdheid de heer i Rlevinkvoor het propaedeutlsc] examen theologie de heer J. H. Taf kamp; Gemengd Nieuws ONDER DEN PANTOFFEL, In Noi'dhasted, Sleeswijk-Holstein) werd dezer dagen het gewone jaarlijks sche feest gevierd, dat onder de bq woners bekend staat onder den naanf „Das Frauenbier". De mannen wo/ den dien dag door de vrouwen uitga noodigd tot een biex'- en danspartij. Het strrke geslacht heeft dan niets i<, te brengen de dames zijn gastvrouw wen en noodigen de mannelijk^ muurbloemen ten dans. Ten teekeil van de almacht der vrouw hangt dien avond een reusachtige pantoffel on( der aan da gaskroon, midden in d> zaal. De oorsprong van dit pantoffelfeeS. is te vinden in een oude legende. Eens werd het plaatsje» Noi'dhasteJ door een rooverbende overvallen juisJ op een tijd toen alle mannelijke bo{ wonei's werkzaam waren ver van dl plaats hunner inwoning. De verdedil ging van het dorp tegen de gevreesd*1 roovers was aan de vrouwen overga laten, en deze trokken onversaagd ojy om de indringers te vei'drïjven. Mef kokend water en gesmolten lood ver dedigden zij havo en goed, en zót flink, dat de roovers op de vlucht gin gen. Sedert hebben de vrouwen in Nordl hasted het recht een dag in het jaa( baas te zijn, om het jaarfeest val dien afweer te herdenken, waarbij d( mannen als gasten van de vrouwe* aanwezig mogen zijn. En het gaat op het „Frauenbier" al even gemoedelijk en vriendschappen lijk toe als op alle andere feesten. WEER EEN ALPENDÖRP VER- r( WOEST. De verwoesting van het Alpendor^ Zirl is door een tweede dergelijlq ramp gevolgd. Het dorpje Sessach bij Salzburg is door brand vernield. He^ dorp bestond uit dertig huizen, eer. kerk en een school. De oorzaak vaii den brand is nog onbekend. De ramp te Zirl heeft nog twee of^ fers gevergd. Twee personen, die bil den brand gewond waren, zijn in hei ziekenhuis overleden. Er zijn nu in '4 geheel tien menschenlevens ie betreu> ren. ONTPLOFFING. In een barak van het kamp van Sanj tory bij Versailles is een meliniet-gra: naat, tijdens de vulling, ontploft), Twee arbeiders werden gedood en) een artillerist werd zwaar gewond. GROOTE RAMP. De stad Ozorkof, in het gouyernei ment Kalisj in Polen, is gedeeltelijk) door brand vernield. Twee honderd? huizen zijn in de asch gelegd. Vijö menschen zijn omgekomen. LEGERMALAI3E. De „Giornale d'Italia" deelt mede,, dat generaal Rogier in ongenade i$j gevallen, omdat hij verantwoordelijk! is gesteld voor.de levering van 124 ka nonnen van een model, dat afgekeurd is, en voor onvoordeclige contracten) met Krupp, wiens prijzen zijn aan vaard, zonder dat er vooraf gemarw chandeerd werd. Ook generaal Mangiagalli staat op' liet punt ontslag te nemen. Zijn fout is, dat hij de door Krupp geleverde/ kanonnen niet voldoende heeft ge-' probeerd en, indien de commissie vanJ onderzoek daarvoor niet gewaakt! had, het Italiaansche leger zou zijn^ opgescheept, met kanonnen, die na. twee- of driehonderd schoten onbruik-J baar zouden zijn geworden. De gene raal heeft bovendien allerlei benoo- digdheden bij Krupp besteld, die d# Italiaansche industx'ie goedkoope) had kunnen leveren. SCHIPBREUKELINGEN. Te Londen werd bericht ontvangen, dat de „Sommerstad" te Aden wa3 aan gekomen met de bemanning van het Noorweegsche stoomschip „Non man Isles". Dit stoomschip was twee dagen t# voren bij Kaap Guardafui gestrand^ en toen de bemanning in de sloepen overging, werd het schip onmiddel lijk geplunderd door een groot aantal inboorlingen. Gelukkigerwijze was da „Sommerstad" daar toen juist, om da schipbreukelingen op te nemen, en aldus tegen mishandeling door de in* boorllngen te beschermen. Te Aden wordt eene expeditie ultge» rust om zich naar de plaats van het wrak te begeven en de ixiboorlingen te verjagen. De „Norman Isles" was op de te-, rugrels van Bangkok met eene lading rijst. TYPHUS. Te Ehranbreitstein, bij Coblenz, aan den Rijn, heerscht op het oogetu blik een typhus-epidemic. Tot dusver- ra zijn,echter van de 90 aangetast^ personen slechts drie volwassenen gej storven, zoodat de ziekte nief kwaadaardig schijnt te zijn. Volgens de jongste berichten is men van meening, dat de epidemie haatf hoogtepunt heeft bereikt en dat e*, waarschijnlijk, tengevolge van de gel nomen doortastende maatregelen) geen nieuwe gevallen meer te ver wachten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6