Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN BsitenSandsch Overzicht Stadsnieuws 20o Jaargacg, Ho. T678 DINSDAG 7 JULI 1908 AGBLA 1.23 ABONNEMEHTEH PBR DRIB MAANDBNl Voot Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1-J» Afzonderlijke 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directenr I. C# PEEREB00ÜL ADVERTEHTIBNI Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. EC Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor i plaatsingen k contant Redactie eo Administratie! Groote Houtstraat 55. (■tercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Drukkerij i Zolder Bnttenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentign en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon tnterc. 5229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. No. 768. Bij den Kapper. Dfc uitgever van Moleschott, weekblad gewijd aan gezondheids leer, populaire geneeskunde en be strijding der kwakzalverij, bestaat •en jaar en de uitgever maakt ons in een circulalretje op het geval opmerk zaam en verzoekt tns. daarop even do aandacht te vestigen. Had hij het niet gezegd, dan zou ik het niet hebben opgemerkt. Pas een jaar I 't Lijkt me, of het al veel lan ger bestaat en dat mag, dunkt me, voor een groote loftuiting gelden. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat dit tijd- ichriftje mij bijzonder sympathiek is. Het heeft gebroken, vastberaden en ferm gebroken, met de gewoonte, die, helaas, te veel geneesbeeren nog aan hangen, om de menschen te laten in het onwetende over wat hun man keert of kan mankeeren. Laten we el kaar goed begrijpen Ik bedoel al lerminst, dat een medicus maar tot iedereen precies zou moeten zeggen, wat hem scheelt, maar het stilzwijgen tegenover eenlgszins ontwikkelde pa tiënten, het ontwijkende antwoord op de gedane vraag„maak u maar niet bezorgd, als IK het maar weet, is het voldoende"-, lijkt mij niet ver standig. De medici, die deze manier van doen aanhangen, kunnen dan ook met Moleschott niet dwee- pen. „Al die populaire artikelen en boekjes", zeggen ze, „brengen de men schen maar in de war." Zoo zullen er wel zijn, maar die worden, wanneer ze al niets lezen, door tantes^ groot moeders en buurvrouwen toch en ze ker véél erger, van de wijs geholpen. Derhalve gevoel ik wat voor dit weekblad, dat ons, leeken, ook In ge zonde dagen vrij wat leert over ge neeskunde en gezondheidsleer. Zeker, er zijn ook wel aanmerkingen te ma ken de naam Moleschott bijvoor beeld lijkt niet gelukkig gekozen, daar niet alle leeken den geleerde zul len kennen, aan wiens naam het weekblad aldus hulde brengtook gaat af en toe een bijdrage wel over de grens der populariteit heen is het wat vreemd, dat een apotheker er in over huismiddeltjes schrijft. Dat moest, zou ik zeggen, aan een dokter zijn toevertrouwd. Maar overigens is het een aardig, frisch weekblad, dat, naar 't mij voorkomt, ook wel wat goeds zal doen tegen de kwakzalverij, indirect vooral, daar het, door den menschen betere denkbeelden bij te brengen, hen schotvrij maakt voor den aaDval van den charlatan. In hei eerste nummer van den twee den jaargang wordt opgenomen een rede, die de huidarts Van der Hoop gehouden heeft in een vergadering van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond. Waarschijnlijk zijn er nu al dade lijk lezers, die zeggen „o ja, daar heb xe dat gezeur over die voorzorgen Weer. Afwasschent schoonmaken, ieder een eigen kapmantel omWe kennen dat. Mijn grootvader wist van al die gekheid r.iet af, mijn va der evenmin pn lk doe er ook niet Ms overko ken ia Helaas, er is maar weinig, dat ver beteringen in de wereld zoo in den weg staat a!s de herinnering aan wat vaders en grootvaders deden. Hoeveel vlugger zouden we opschieten, wan neer we ons liever eens trachtten in te denken in wat onze zoons of klein zoons zullen doen. Zooiets is evenwel Van de verbeeldingskracht van de meesten te veel gevergd. De man, die geschoren of geknipt moet worden, kan evenwel veilig de 4aden van zijn voorgeslacht met rust laten, om de eenvoudige redent dat de nieuwevwetsche maatregelen van t bestuur van den Barbiers- en Kap persbond zelf zijn uitgegaan. Ik wil niet zeggen geheel uit eigen bewo ging. Denkelijk is er wel een kleine aansporing aan te pas gekomen, daar ook kappers gebukt gaan onder herin neringen van vroeger en bovendien stoffelijke bezwaren tegen nieuwe maatregelen hebben kunnen. Daartegenover staat, dat een van de uitgevaardigde voorschriften ten doel heeft, dat de klant zooveel moge lijk zelf de benoodigda artikelen aan schaffen zal. Hierin zou dus de kapper vergoe ding kunnen vinden voor kosten, die hij zelf zou moeten maken. De heer Van der Hoop vindt dit voorschrift wel het nuttigste, al begrijpt hij, dat dit voor den onbemiddelde nogal zwaar zou opleveren. Hiervoor meent hij de oplossing te hebben gevonden in een wekelijksche afbetaling, zóó, dat het gereedschap in elk geval tot de volledige betaling in bewaring blijft bij den barbier. De andere bepalingen komen hierop neer, dat de kapper of barbier lange, witte jas draagt natuurlijk om geen smetstoffen van vluchtigen aard over te brengen uit zijn gezin op de klanten, of van de klanten op zijn Dat hij schoone handen hebbe, vooral met zindelijke nagels, want daaronder kan heel wat ongerechtig heid schuilen. Dat hij niet inzeepe met de hand, omdat daardoor ringworm en schurft kunnen worden overge bracht dat hij ieder een schoonen handdoek geve, omdat juist door vuile doeken de baardschurft, die zeer veel voorkomt, licht wordt overgebracht. Dat een papieren strook tusschen hals en kapmantel worde gelegd en deze na gebruik vernietigd, wegens het gevaar voor steenpulsten, dat op den kop van den stoel voor eiken klant een schoon papiertje worde gelegd en dat scheermessen en scharen vóór 't gebruik worden gedompeld in lysol of formaline en daarna flink afgedroogd liefst met ontvette watten. Ik ben er wel zeker van, dat bar biers en kappers dit een onmogelijken maatregel zullen vinden, ,,'t Houdt te lang op", zullen ze zeggen. En lk kan me goed begrijpen, dat wanneer een Tiapperssalon vol zit met wachten den, de een nog ongeduldiger dan de ander, alsof vijf minuten langer wachten hen voor hun leven ramp zalig zou maken^ dat er dan een groo te gemoedsrust en vastheid van be ginsel noodig is, om eerst més of schaar een bad te geven en daarna flink droog te wrijven. Natuurlijk bij den kapper. Te meer, wanneer hij ziet, hoe de driftigsten aanstalten ma ken om de deur uit te gaan, denkelijk naar zijn concurrent, die van gezond heidsbegrippen geen last heeft en de menschen maar behandelt voor 't va derland weg. Maar die dan ook misschien den geschorene opscheept met eene huid ziekte, die hij niet gemakkelijk kwijt raken zal. Er is wel geen ziekte, zegt de heer Van der Hoop, die zoo vaak door het scheermes wordt overge bracht als de ringworm of baard schurft. Geen dag haast gaat voorbij, of er komen gevallen onder mijne behandeling, en zoo is het natuurlijk ook met mijn collega's gestold. Bijna steeds zijn het menschen, die zich bij een barbier laten scherenzij, die zich thuis zelf den baard verzorgen, worden bijna nooit aangetast. Met opzet zei lk bijna, omdat er behalve het scheermes nog andere minder voorkomende oorzaken van infectie zijn. Voorts kan man bij navraag regel matig van die pattër-ten vernemen, dat zij óf geen eigen gereedschap heb ben, óf slechts enkele zaken zooals pot en kwast. Soms is hun verhaal zelfs zóó duidelijk, dat er geen twij fel aan de bron dor besmetting moge lijk is. Het zijn b.v. menschen, die zich al tijd zelf scheren, nooit aan een baard ziekte geleden hadden, maar éénmaal op reis bij een barbier waren binnen- geloopen en daarna de eerste ver schijnselen opmerkten, waarvoor de medische hulp werd ingeroepen. Of het ziin menschen. die bil hun barbier steeds eigen gereedschap gebruikten maar eenmaal in baast zich bij een ander of bulten de stad lieten sche ren en ongeveer van dezen tijd af de ziekte in hun baard begonnen waar te nemen." Heel pleizlerlg klinkt dat niet. En dat vooral niet omdat het woord voorschriften, dat ik gebruik te, in dit geval eigenlijk niet juist is. De lezer begrijpt wel, dat de Neder- landsche Barbiers- en Kappersbond zijn leden niets heeft voor te schrij ven, maar hun hoogstens beleefd kan verzoeken, de gewenschte maatrege len wel te willen toepassen. Hebben ze er geen pleizier in, welnu, dan doen ze het niet. Over dat „pleizier" zal lk maar niet veel zeggen. Nieuwigheden, die last en kosten meebrengen, vallen ner gens Ln den smaak. En het publiek werkt in deze maar weinig mee. Zelfs het onnoozele papiertje op den kop van d#>n stoel, waarvan toch het voor deel duidelijk ls, al was 't maar alleen uit een oogpunt van reinheid, wordt tot den huldigen dag door de klanten bespot. Mijn grootvader heeft het nooit gebruikt, mijn vader deed het zonder die gekheid, enz. Moeten dan de kapper en zijn bediende dwars te gen dien spot in, ernstig op het ge bruik van 't papiertje blijven aan dringen Waarlijk, die dat verwacht, vordert een bovenmenschelljken hel denmoed. Toch komt het me voor, dat de bar bier-kapper, die er zich niet aan stoort en rustig de maatregelen blijft toe passen, op den duur zichzelf een groot voordeel zal hebben bezorgd. Want vele dingen, waar vandaag om gela chen wordt, lijken morgen zoo gek nog niet en zijn weldra in ieders oog noodzakelijk geworden. Wie het eerst er in meeging, zal zich daarover niet hebben te beklagen. Onze tijd, die nu eenmaal in 't teeken van de gezond heidsleer staat, zal veel gauwer dan wij denken een barbier, die zijn messen en scharen niet telkens schoonmaakt, niet meer dulden. De groote chirurgie kan al niet meer buiten tal van stipt nagekomen maatregelen van reinheid en ontsmet ting. De tandheelkunde evenmin. Zelfs de likdoornsnijder waagt het niet meer zonder gesteriliseerde werk tuigen, zuivere handen en onberispe lijke watten. Waarom zou dan op den duur voor den kapper, die ons ook met messen en scharen behandelt, aanraakt, soms wondt, een uitzonde ring gemaakt worden De heer Van der Hoop heeft in een volgend nummer nog meer te zeggen misschien kom lk daarop nog wel te rug. 7. C. P. DUITSCHLAND. Zoo'n spanning, zoo'n zenuwachtig heid I Eulenburg vóór, Eulenburg na 1 Voor iets anders ls er geen belang stelling meer. De alarmeerende inter nationale politiek ls verdwenen in de diepste diepten van het graf, waar niets dan zwijgen heerschteen brand in het koninklijke opera gebouw trok niet meer aandacht dan eon gewone dakbrand,. an op zoo'n sewasje let de Berlljner sedert een jaar niet meer. Eulenburg im de zaal échter dé hermetisch gesloten deuren, maar met muren, die toch ooren hebben, vóór de juryEulenburg, die zich, niettegenstaande het zieke lichaam, met hand en tand verdedigt tegen zijn beschuldiging, hij, Eulenburg, boheerscht thans Duitschland, tooals hij het tot voor enkele jaren ook deed, zij 't dan op andere, voor hem aangenamer wijze. L'af f aire van deraadsels. Zoo schrijft de corresp. van het ALg. Handelsblad, en die heeft 'tblijk baar ook hij 't rechte eind. FRANKRIJK. De Keizer is uit Kiel vertrokken om zijn Noorsche reis te aanvaarden. Terwijl Wilhelm zich nog in de Noor sche wateren bevindt, zal. op 20 Ju li, de President der Franache Repu bliek scheep gaan, om Kopenhagen, Rev al, Stockholm en Christl&nla te Nu heet het, dat Wilhelm en Fallliè- res elkaar rullen ontmoeten. RUSLAND. Twee leden der Petersburgeche aristocratie hebben geduelleerd. Graaf Manteuffel heeft Graaf Nioo- laas Sumarokoff (oudste zoon van ge neraal Prins Yusupoff) gedood. De aanleiding tot deae moordpartij is een vrouwenzaak. Volgens de jongste opgaven zijn bij de mljngas-oiitpl offing in de mijn der maatschappij „Katherina" in het ge heel 264 mijnwerkers omgekomen. Vier zijn er nog vermist. De Tsaar en de Tsarina zullen bin nenkort een bezoek aan Koning Eduard ln Engeland brengen. Reeds moeten de bijzonderheden voor dit bezoek geregeld zijnt zal plaats hebben in de Regatta-week te Corves. Als 't er ooit toe komt l De ministerraad heeft besloten bij de Doema een wetsontwerp tot arbei dersverzekering In te dienen.. ZWITSERLAND. Er is een beweging ontstaan tot we ring van het absinth, en het volk zal bij referendum uitmaken of deze gruweldrank al of niet verbannen cal worden. ENGELAND. 't Is er dan toch toe gekometi, dat het Lagerhuis (in tweede lezing met 890 tegen 120 stemmen) het wetsont werp op den 8-urlgen arbeidsdag voor mijnwerkers heeft aangenomen. In den loop der beraadslaging werd door de regeering medegedeeld, dat zij nog wijzigingen van dezen maat regel zal voorstellen, ten doel heb bende tegemoet te komen aan het be zwaar, dat veroorzaakt wu worden door een plotselinge vermindering van den arbeidstijd. Er zal ni wor den bepaald, dat de vermindering ge leidelijk zal plaats hebben ln een tijdsverloop van vijf jaren., TURKIJE. Reuter seint eenige verontrustende berichten Een officier van het garnizoen van Resen is met 200 man, lJjQ geweren en munitie en met medeneming van 600 Turksche ponden naar het gebergte gevlucht. Er zijn twee bataljons uit gezonden ter vervolging. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de Koerdenatamman in het Dor- singebied in opatajid zijn gekomen en dat de regeering besloten heeft 20 re- difbabaljons te mobülseeren. MACEDONïë. De Voss. Ztg. is aangevangen met de publicatie van een naar gezegd wordt, officieel geheim Bulgaar ach rapport over de organisatie van dein opstand ln Maoedonië. Het rapport raadt de vorming van kleine benden aan In de plaats van groote, omdat zij bewegelijksr zijn, en omdat zij, zoo zij ter plaatse gevormd worden, eer den schijn wekken uit Macedonië zelf te komen en niet door Bulgarije te zijn aangezet. Het beveelt verder de invoering van het militiestelsel voor de ondersteuning der benden, door vergrooting der dorpswachten, en het raadt tevens een gewijzigd op treden der benden aan, die zich zoo min mogelijk moeten Inlaten met moorden en schrikaanjagen, wijl die misdaden de Bulgaarsche zaak ln de oogen van Europa oompromitteeren. De opsteller van het rapport ls, naar genoemd blad verneemt, een hoogge plaatst Bulgaarsch ambtenaar, die op last zijner regeering een onderzoek in het door benden bezochte gebied ln Macedonië Instelde. MAROKKO. Ziehier een brief van Moulay Ha- fid, waarin deze echte of onechte Sul tan zijn intrede ln Fez mededeelt en zijn onderdanen Inlicht over den toe stand. Wij achten ons gelukkig u te kun nen meedeolen, dat de Franschen de betrekkingen met den gevloektem Abd-el-Azis, den Christen, hebben af gebroken. Wij verwachten de terug komst van onze gezanten, die te Ber- lijn en te Parijs zijn geweest, en die ons de huldigingeacte van alle Euro- peesche volkeren zullen meebrengen. Wij haasten ons u deae uitmunten de tijding mee te deelen. Zij, die zich hierover niet zullen verheugen, zul len door den Profeet voor Christenen gehouden, en als zoodanig beoordeeld worden. Wij wisten nog niet, dat Moulay Hafid zóó kon liegen. PERZIë. De Matin heeft als men N, geloo- ven wil 1 den Sjah gevraagd, wat er nu eigenlijk Ir, Teheran gebeurd en gaande ls. 't Blad werd verrast met een gezant, die meedeelde „Ziine Majesteit heeft steeds boven al hot aeluk van het volk voor oooen gehad, en dat tot de ontbinding van net Parlement, waarvan de uitwer king ln het buitenland sterk ls over dreven .slechts ln het algemeen be lang is besloten, aangezien de ontel bare politieke vereenigingen, zonder vast program het bestuur van den staat zeer moeilijk maakten. Het kei zerlijke woord staat etr voor, dat Z. M. vast besloten is de grondwet, die zijn vader, roemrijker gedachtenis, aan zijn volk heeft verleend, te hand haven en te eerbiedigendat hij reeds beslist heeft, dat er over drie maanden een nieuwe verkiezing zal worden gehouden, en dat de Kamer en de Senaat zullen beginnen met ge zamenlijk te zitten, gelijk de grond wet van het rijk het elscht. Er is geenerled reden om ongerust te we zen." Nog eens als men 't gelooven wil I PARAGUAY. De reeds gemelde opstand blijkt uit te gaan van het militaire element, en verscheidene bataljons kwamen in op stand. Telegrammen uit Formosa (in Argentinië) melden, dat volgens mede- deelingem van relzigor6, president Ferreira en zijn ministers genood zaakt werden af te treden. Zij moes ten de vlucht nemen ln de legatie van de Argenitijnsche Republiek. De revo lutie ls dus geslaagd. Een later telegram meldt, dat te Assunclon een revolutionnatre regee- rtng 1b ingesteld, Emiliano Gonzales Navaro is tot president der Republiek benoemd. Verschillende openbare ge bouwen zijn verwoest. AMERIKA. Dit Jaar zijn er op den Amerlk. onaf- hankelijksdag (Zaterdag gevierd), bij het afschieten van vuurwerk enz., minder ongelukken gebeurd dan an ders. Er kwamen niet meer dan 48 menschen bij om en slechts 1124 wer den er gewond, maar verleden Jaar lieten 164 menschen er het leven bij. Een veelzeggend statistiekje In den loop der laatste 20 jaar hebben in de Vereenigde laten 120,000 lieden zelf moord gep.«ög<L En nu heet Amerika nog wel t land der beloften? Nationale Militie. Ontheffing van den werkelijken dienst of toekenning van geldelijke vergoeding. De Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis van belanghebben den, die vermeenen ln aanmerking te komen, tot het erlangen van onthef fing van den werkelijken dienst op grond van de 4e In verband met de 8e zinsnede van art. 113 der Militie- wet 1901, sooals die wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 6 December 1903 (8taateblad no. 293), of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld ln artikel 113bis van genoemde wet, dat hun belang medebrengt, dat de aan vragen, hetzij om ontheffing, hetzij om ontheffing of vergoeding, tijdig (eenige weken vóór de opkomst onder de wapenen), op ongezegeld papier worden gericht aan H. M. de Koning- In en de aanvragen enkel om vergoe ding, aan den Minister van Oorlog, zoo de Ingelijfde tot de Militie te land en aan den Minister van Marine zoo hij tot de zeemilitie behoort. Voorts wordt nog ter kennie ge bracht, dat, Indien uit het Ingestel de onderzoek betrekkelijk eene aan vrage om vergoeding blijkt, dat er termen aanwezig zijn, den Ingelijfde in aanmerking te doen komen om van den werkelijken dienst te worden ontheven, de bij de aanvrage betrok ken Minister alsdan aan den ingelijf de zal doen kennen, dat deze zloh tot H. M. de Koningin zal kunnen wen den, met een verzoek tot het erlan gen van vorenbedoelde ontheffing. Ons wordt verzocht de aandacht te vestigen op achterstaan de advertentie van „Hollandia". VOOR HET LIGHALFONDS. Over de afgeloopen week van 28 Ju ni4 Juli werd ln dank ontvangen eene gift van f 0.47J, „boete centen Engelsche les voor de Tuberculose". De Tien. Woensdag houden de leden der ver- eenigtng „ae Tien" een boottocht naar Purmerend, alwaar geluncht, en terug naar het Tolhuis, waar gedt. neera zal worden. LEELIJKE DINGEN. Toen J. C. P. In dit blad drie arti keltjes schreef over de verbastering van de concoursen ln mannenzang, was hoogste eerea\ond, waarop Zang en Vriendschap den eersten prije behaalde, nog niet gehouden. De woorden die hij o.a. gebruikte, namelijk, „dat elke groote wedstrijd een stroom ontketent van de slechtste menschelijke eigenschappen, haatj nijd en afgunst, van verdachtmaking pijn helaas maar al te zeer bewaar heid. De treurige houding van de Mas- treechter Staar na den wedstrijd, het misselijke geschrijf in verschillende bladen hebben opnieuw bevestigd, dat er in deze woorden niets overdrevens lag. Wij zullen voor onze lezers niet al dat gootwater opnieuw voorbij la ten 6troomen. In hun woede gingen teleurgestelden zoover om te zeggen, dat de heer W. Robert voor 't laatst op een wedstrijd dirigeerde, dat do heer Roeske hem opvolgen zou en dat daarom Z. en V. den eersten prije ge kregen hadl Twee grove en tastbare leugens na tuurlijk met een even onware slotsom. Maar de lasterkroon wordt behaald door den „General Anzelger ftlr Dort mund und die Provinz Westfalen"* Die komt kalmweg vertellen, dat vóór den wedstrijd de vereenigingen, die hem uitschreven, aan verschillende Nederlandsche vereenigingen vrij be langrijke sommen hadden betaald, onder voorwaarde, dat deze onder steuning met de hun reeds in 't voor uitzicht gestelde prijzen zou worden verrekend. Zoo zou Zang en Vriend schap 750 vooruit hebben ontvangen die dan ook van den prijs van f 1500 zouden zijn afgetrokken. Door zulke praktijken, zegt het blad, „komt de onpartijdigheid van de leden der jury op bedenkelijke wijze ln miscrediet." Tot zoover het Dortinunder blad, dat met één en hetzelfde gebaar dus de feestgevende vereenigingen, de Haorlemsche liedertafel en de jury met modder werptl Meer dan een glimlach is zeker zul ke gekkenpraat niet waard. Maar leerzaam is ze, la zooverre, dat ze aanwijst, hoe hoog jaloezie en af gunst, haat en nijd door het missen van een begeerden geldprijs kunnen stijgen. De heer Willem Hutsclienruyter. die over deze zaak schrijft in het Weekblad Toonkunst, is dan' ook zóó verontwaardigd, dat hij, stond het aan hem, de redactie van het Duitsche blad voor den rechter zou willen jien. Best. Maar die rech ter ls ver. dichter bij is dat zijn de Neder »sche toonkunstenaars» Wordt het niet tijd, dat zij hun me dewerking aan deze misselijke wed strijden weigeren en zou de heer Hut- schenruyter zijn blad en zijn pen niet willen gebruiken, om hen daartoe tö brengen? Aan deze vraag paart zich een an dere. Zang en Vriendschap wil niet meer tegen de Mastreechter Staar optre den. Volkomen terecht. De consequentie brengt mee, dat zelfde vonnis over de Dortmunder zong...broeders (hm!) te strijken, die zulke lastertaal verspreiden. Zal de liedertafel dat doen? En zoo ja, zou ze dan nog niet liever >een stap verder gaan en besluiten, eens voor al, om zelf niet meer uit te ko men op wedstrijden, die door zulk een stinkenden stroom worden ge volgd en... moeten worden gevolgd? Militaire Zaken. De miliciens ingedeeld ter volledi ge oefening van 't 4e bataljon 10e re giment infanterie alhier, vertrokken hedenmorgen per spoortrein naar Velsen om oefeningen te houden op het terrein de Breesaap nabij IJmui- den. De troep wer dgecommandeerd door den kapitein Lev ens on en werd om 8 uur nam. door bet muziekkorps afge haald van de Jan Gijzenvaart. Van 13—20 Augustus e.k. zal een detachement van het 2e bataljon 10e regiment Infanterie, in garnizoen te Den Helder, deelnemen aan schietoe feningen in de legerplaats bij Hars kamp.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1