KWARTJES ADVERTENTIE M ADVERTENTIES!: 1-6 RECELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f050 BIJ VOORUITBETALING VRAAC-EN-AANBOOS Uit de Arbeiderswereld De redactie teekent bij dit telegram liet volgende aan: Bagan Si Api-Api is een vrij be langrijke handelsplaats van jongen datum in de residentie Oostkust van Sumatra (afdeeling Bengkalin) en aan de monding der Rokan-rivier ge legen. liet dankt zijn beteekenis voor- 4 namelijk aan den uitvoer van ge droogde --cu, welke verband houdt met den bijzonderen vischrijkdom van de omliggende wateren. De ge droogde vlsch, die vroeger bijna uit sluitend naar Singapore werd uitge voerd, heeft in de laatste jaren meer en meer den weg naar Java gevon den, waar zij den invoer van Sia- meesche vlsch vrij belangrijk deed dalen. Het plaatsje werd hoofdzakelijk door Chineezen-visschers en hande laren bewoond. VOORUITZICHTEN VAN DE BANA NENCULTUUR IN SURINAME. Een correspondent ln Suriname van het te Demarara verschijnend blad „The Daily Argosy" heeft eenige per soonlijke inlichtingen gevraagd over de n tegenwoordigen toestand van de- Te cultuur aldaar. Een schrijven van Goldsmith H. Wil liams, den directeur in Suriname van de United Fruit Company wordt door hem gepubliceerd, welk schrijven ze ker waard is ook in Holland bekend gemaakt te worden. Zooals bekend is aldus de brief van Goldsmith Williams was de hoeveelheid verscheepte bananen op dit oogenbllk nog gering, maar zal deze hoeveelheid iedere maand 6terk toenemen tot Augustus, en van dat tijdstip af steeds blijven toenemen. De qualiteit van de vruchten is goed, vooral op die plaatsen waar er goede zorg aan wordt besteed. -Toen onze maatschappij het con tract met de Nederlandsche Regeering sloot, om de vruchten van deze kolo nie te vervoeren, heb ik ieder aange raden enkele voorname zaken, in ver band met den groei der bananen, niet uit het oog te verliezen, en onder deze zaken nam de draineering weer de voornaamste plaats in. Want wat een fundament is voor een huis, is drai neer ing yoor de bananen, en of dit nu natuurlijk 1S, Of kunstmatig, de ba naan groeit dan volmaakt, indien de grond niet ta arm is en da regen overvloedig. De tegenwoordig nog geringe hoe veelheid aangevoerde vruchten moet geweten worden aan het feit dat nog niet voldoende zorg hieraan is be steed. Op alle plantages wordt dit in den laatsten tijd echter beter, en daarom ben ik nu vol vertrouwen dat de einduitkomst zeer goed zal zijn, en deze cultuur een flinke bate zal af werpen voor deze kolonie. Door diep te draineeren zal de re gen den grond kunnen inzakken, en hierdoor de lucht brengen in die la gen, welke nog nooit zijn aangeroerd en de enorme hoeveelheid pl anten- voedsel, die daar tot nog toe rust, zal clan productief worden gemaakt. De rijkdom van den grond is groo- ter dan ik verwachtte toen ik voor 't eerst de kolonie bezocht. De resulta ten van enkele plantages, waar mijne raadgevingen werden opgevolgd, heb ben getoond dat de opbrengst per acre grooter zal zijn dan ik berekend had toen de cultuur begon. Al moge de hoeveelheid regen in dezo kolonie niet zóó groot zijn als in Panama en Costa-Rica, waar de re sultaten van bananen-cultuur het mooist zijn, zij is voldoende. Wanneer we nu nog mededeelen, dat do bovengenoemde Williams de groote autoriteit is op het gebied der bacovencultuur en door onze Regee ring ook als zoodanig wordt erkend, is deze mededeeling inderdaad zeer belangrijk. Dat de heer Williams zich zooveel mceite getroost de cultuur aldaar te bevorderen en tot hooger trap te brengen, is bovendien een bewijs, dat hij er een groote toekomst in ziet. Het is te hopen, dat ook de Regee- ringspersonen deze zaak, die nog in hare kindsheid is, door breede opvat tingen en ruimen blik zooveel moge lijk zullen blijven steunen en ter wil le zijn. DIAMANTB CWERKERS. Het aantal werklooze diamantbe werkers bedroeg in de week van 21-27 Juni 4611 tegen 4650 in de vorige De A. N. D. R. deed 3857 werkloo- /en-uitkeeringen lot een totaal be drag van f 20.979.25. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Garijp (toez.) L. J. S. Croüsaz te Stavoren. Aangenomen bet beroep te Dedems- vaart (le predikantsplaats) dooor dr. J. Riomen8 Jr., te Ho-ogland; het beroep te Beekbergen door dr. P. Blaauw, te Wehl (bij Doetinchem); het beroep naar Ossendrecht (N. -Br.) door ds. C. J. F. Hopster te Venhui zen (N.-H.) R. K. KERK. De Romeïnsche correspondent van De Tijd seint: De „Osservatore Romano" bevat een decreet van de Pauselijke com missie voor de bijbelstudie, betreffen de vijf vraagstukken. Dit decreet be vestigt het bovennatuurlijk karakter van de voorspellingen en de authen ticiteit van net Boek van den profeet Isaias. ACADEMISCHE EXAMENS. leiden. Candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde mej. M. E. Le- roy. Doctoraal examen rechtswetenschap do heer J. Boon. Doctoraal examen In de geneeskun de de heer H. Ph. A. van Schouwen. Groot-ambtenaars-examen de heer A. A. van Vloten. Voorbereidend examen Ned-.Ind. adm. dien? F. Vos. Utrecht. iromotiën van de hee- ren II. Vei, gh tot dr. in de ge neeskunde, C. J. C. van Hoogenhuyze tot dr. Ln de geneeskunde (op 1 Juli) en van den heer G. A. Scheltus tot dr. in de staatswetenschap (op 2 Juli) ge schiedden met lof. Utrecht. Canrt. Ned. Letteren: Mej. II. G. Hollenbuui en H. F. WIrth. Doet. Rechtsw.: F. E. H. Groenman, J. B. J. Timmermans, N. Blom en J. A. Bartelds. Gemengd Nieuws EEN CHINEESCH GEBRUIK. In de Chineesche provincie I-Iupek wordt, bij groote droogte een merk waardige processie gehouden. Men steekt n.l, een hond in allerlei bonte lappenbiadt hem onder een stoel en laat hein dan door wonderlijk ge kleeds koelies door de straten dra gen. De bedoeling is, dat de geheele stad over den koddigen optocht zal beginnen te lachen, en dat dit alge meen gelach ten slotte de opmerk zaamheid der goden zal trekken, n ook hen zal aantrekken. Lachen ze oemmaal mee, dan is ook het ijs ge broken onmogelijk kunnen ze nog langer in hun toorn volharden, maar zullen ze ds draken, die in de wolken wonen, veroorloven om regen te maken. Voor eenigen tijd nam men nu in Hankau aan de Yantsekian weer zijn toevlucht tot dit middel. Eenige on eerbiedige Chinee zen kwamen daar bij op het idee, van de gelegenheid gebruik te maken om de mandarij nen leelijk in het zonnetje te zetten. Men stak den hond, wieai de eer der processie ten deel viel, in de hofklee- ding van een manderijn, zette hem een hoed met een knoop op den kop en stak hem een stuk klimop, dat de pauweveer moest vervangen, achter de ooren. Ten slotte werd het dier zelfs de hoornen bril der manderij- nen op den neus gezet. Daarop zette de stoet zich in beweging ein verwekte overal waar hij kwam, geweldige hi lariteit, want de Chineezen zijn erg gevoelig voor dergelijke grappen. Al leen de mandarijnen waren er niet bijster mee ingenomen en noopten den brigade-generaal van Hankau, de processie uiteen te doen gaan en de aanvoerders te arresteeren. Deze wer den tot de gebruikelijke lichamelijke straffen veroordeeld. HET KOOR VAN MILLIONAIRS- DOCHTERS. „Millionairs-dochters van Amerika, vereenigt u," heet het tegenwoordig. Uit Chicago wordt nl. gemeld, dat daar een koor gevormd is, dat alleen bestaat uit millionairs-dochters. Deze erfgenamen vertegenwoordigen te za- men een huwelijksschat van niet min der don 120 miilioen gulden. Het pu bliek te Chicago zal dus, wanneer door de dilettanten de „Zeeroovers van Benzanie" een echt Ameri- kaansch sensatiezangspel wordt opgevoerd, niet alleen de zilverhelle stemmen hooien, maar ook de gouden klank van de 120 miilioen, welke ver tegenwoordigd worden door de zin gende millionairsdochters op het too- neel. ALS MILLIONAIREN SCHULDEN HEBBEN. Er zijn ook millionairen, die schul den hebben. Heel dikwijls blijven de rekeningen onbetaald. natuurlijk alleen uit vergeetachtigheid. De han delslui in het Engelsche zee Ik New port waar 's zomers duizenden millio nairen komen weten daarvan mee te praten. Het vorig seizoen lieten de1 badgasten een schuld na van /120.000; en de bakkers, slagers enz. brachten hunnen winter in groote ongerustheid door. Eindelijk vatten ze echter moed en richtten een bond op tot „weder- zijdsche bescherming". Ze namen een advocaat in den arm, er werd publi citeit aan gegeven en eensklaps kwam van alle kanten het geld toe met ver ontschuldigingen er bij. Een bekend New-Yorker multlmll- Uonair kwam zelfs over om zijne re keningen zelf te Newport in orde te maken. Allen verklaarden, dat het vergeetachtigheid van hen geweest was. MIJNRAMP. Het mijnongeluk van Insowska, een stadje in het Russische gouvernement Jekaterinoslow, heeft gelijk thans nader gemeld wordt reeds 200 of fers gevraagd, 't Is een van de groot ste mijnrampen van den laatsten tijd. Het aantal verongelukten is nog niet bokepd, daar verscheidene mijnwer kers door het instorten van de schacht der groeve van de buitenwereld zijn afgesloten en tot dusverre nog tever- fs, op redding hopen. Een nader telegram meldt, cl-.t in de twee laatste dagen 214 lik :i le voorschijn zijn gehaald; 150 aii> 'ers zijn echter nog in de mijn om Hun verschrik kelijke noodkret- :- - roep om hulp zijn dag en nor1 oren, zonder dat er eenige is ne:d bestaat, dat de reddingsbrigade hen kan berei ken. Zaterdag werden weer 52 lijkeu naar boven gebracht die niet herkon- baar zijn. Familieleden van de slacht offers zlin dag en nacht op de plaats des onheils. Verscheidene vrouwen bespeurden onder de lijken haar man nen en werden van smart krankzin nig. Het is onmogelijk het vuur in de mijn te blusschen. Van de geredden stierven Vrijdagavond vier, terwijl eenige ten gevolge van den doorgesta- non angst krankzinnig geworden zijn. Alle geneesheeren uit den om trek zijn voortdurend bezig. HET LUCHTSCHIP VAN GRAAF ZEPPELIN. De Zwitsersche correspondent der „N. R. Ct." schrijft Verdiept in een stuk werk van alle dag, loom en stil onder den druk van een echte Juli-temperatuur, werd ik plotseling opgeschrikt. Met een ruk ging de kamerdeur-open. Ik zag, hoe de meid zoo maar zonder aan te kloppen haar rood-geboende ge zicht naar binnen stak. Ben gezicht, of ze gèk geworden was. Ik hoorde hoe ze een paar woorden in de kar mer-stilte beet en wèg was ze al weer. ,.Der Zeppelin ist da" dat had ik duidelijk verstaan. Met een greep lichtte ik mijn veldkijker van don haak. Halverwege de zoldertrappen haalde ik mijn bedremmelde meid in. „Sicher, er ist es" beweerde ze. Van uit haar keukenvenster had ze het ding zien aanstevenen. Als een zeeboot zoo prachtig kliefde het üe ruimte. In het eerst had ze niet ge weten wat ze zag, toen liet lucht schip over den kam van don Utli-berg geschoven kwam. Een halve minuut later stond ik bo ven op ons platte dak aanschouwde het wonder met mijn eigen oogen. Want een wónder is het als je het ziet. De Zwitsersche kranten brengen dagelijks heele kolommen geseind werk uit Friedrichshafen. En wie kent niet Zeppelin's geniale uitvinding van de honderd-en-een fotografieën der geïllustreerde tijdschrift-artike len. Maar eerst wanneer je het ding met den kop naar het Noordoosten was uit Zuidwestelijke richting in het Zürlchsche land gekomen. Plotseling begonnen de schroeven to werken en schoot de ballon krachtig, met Bteeds stijgende snelheid voorwaarts. In Iets meer dan zes minuten was het ge vaarte aan den gezichtseinder ver dwenen. Maar eerst werden toch nog een paar belangwekkende bewegingen uitgevoerd. Zoo beschreef de lucht bol na het in gang komen een klei nen boog, veranderde de richting van Noordoost In scherp Oost, steeg en daalde meermalen. Men zag, dat de verschillende toestellen uitstekend werkten; iedere beweging was zeker en standvastig. Merkwaardig was 't te zien, hoe het schip vlak bij den gezichtseinder, waar de heuvelen hooger opstuwen plotseling do voor steven opstak, in sierlijk schuinglij- dende beweging hoogte nam, en met een breeden boog over de kammen gleed. 't Was ruim drie uur, Loen de lucht bol hier in het gezicht kwam .Het heele schouwspel duurde misschien oen half uur. Op het oogenblik, dat ik u dit schrijf, zal Zeppelin misschien precies het anker voor Fi-iedrichsha^ fen uitwerpen. Een correspondent meldt uit Fried richshafen, dat het nieuwo lucht schip van Zeppelin haast in het ge heel geen leven meer maakt., als liet aankomt. Men hoort nog slechts een gegons. Hij zag verder op het dak van den luchtbol twee mannen op den uitkijk staan. Dit is'noodig, omdat de groo te gashouder de luchtschippors in de twee schuitjes verhindert, om vrij voor zich uit te zien. De mannen op den uitkijk bereiken hun waarne mingspost langs een wenteltrap, die door den luchtbol zelf heenloopt. Zij hebben een telefoon die hen in staat stelt met de bestuurders in de schuit jes te spreken, 's Nachts zullen de mannen op don uitkijk naar den stand dor sterren den koers kunnen mm'm. vóór je ziet, als een levend monu ment van grootsche scheppings kracht, dan komt de ontroering van het wondere. Denk u even in mijn plaats op het dak. Diep beneden ligt wijd uit le stad, dat ongewone aspect van roode dakviakken met daartusschén de scheidingslijnen der straten. Verder naar den horizon strekt zich het heu velachtige groene land uit, met hier en daar een blank landhuis. Doch over alles ligt de beklemmende vaag heid, hot beangstigende van diepte en grooten afstand. Hoog daarboven spant zich het blauwe, hemelgewelf, schijnt aan alle zijden geruischluos neer te glijden. Je blik wordt onvast, onzeker, krachtige weerstand poogt duizeling te overwinnen. In dat moment van hulploosheid zie je plotseling groot, forsch, rustig, majestueus, op een steenworp af- stands het trotsche schip voorbijste- vcnen. Het lijkt een visioen, zooals in vroegere eeuwen de Oostinje-vaarders don vliegenden Hollander plachten to zien. Of wel eetn luchtspiegeling, als waarvan de Afrika-reizigers ons ver halen. Dan weer schijnt het een reus achtig veelzijdig prisma met fraai ge slepen facetten, dat langzaam voort glijdt over het effen, blauwe ether- vlak. Verbluffend zijn vooral de afmetin gen. Wat scheen de kolos groot, toen hij op een paar honderd meters hoog te over de huizenblokken gleed. Als een dar moderne transportschepen in het havengekriewel der kleine booten en sloepen zoo lag de luchtbol ln het kleine huizengewirwar. Een vijf minuten lang stond de bol onbewegelijk stil boven het meer. Toen kraakte plotseling een schot met vreemden hollen knal. Wilde Zeppelin misschien daarmede de aan. dacht der nijvere menschen trekken, hen even uitnoodigen om van hun werk op te kijken? In minder dan geen tijd stond half Zürlch op de daken. Met mijn veldkijker kon ik duidelijk de manschappen in voor- en achter schip onderscheiden. De ballon lag aangeven. Het luchtschip is van alle mogelijke nautische en meteorologische werk tuigen voorzien, e«n er zitten groote veeren onderaan de schuitjes om. bij een landing, den schok te breken. Verder zijn de schuitjes door gordels van opgepompte autobanden tegen stooten en botsingen beschermd. UIT HET INDISCHE LEVEN. IIR een particulier schrijven van iemand, op een onzer eilanden vertoe vende. ontleent de „Standaard" het volgende We hebben onzen Assistent-resident uitgeleide gedaan. Die is met verlof naar Holland en hij was wat lekker. Want, als je zoon tweede verlof aan vraagt na jaren dienst, dan kan er altijd v vel een briefje komen, dat de Regeering niet verder op je diensten gesteld is en je, kort en goed, op pen sioen stelt. Wordt je verlof toegestaan, dan wordt er wèl prijs gesteld op Je ver dere diensten en dan breng je 't tot resident. Het speet ons, dat de familie, man, vrouw en kind, ons verliet, en met het meisje heeft Nonna haar speel kameraadje en lk miin eenigste blan lte buren verloren. Do inboedel op de vendutie liep tot over de 3000. Dat is geen flauwe poespas. Deblanda's bleven koud van alles, enorm hoog gingen de prijzen. Wij hebben in huls 5 horloges en 4 wekkers en van dat heele stel loopt maar één klok. Dus werd ik er op uit gestuurd om een klok te koopen. Ik bood 110 op een klok van f 11, ze ging voor f 29 ik bood f 20 op een kast, ze ging voor f 30. Een ameuble ment van f 75 ging voor f 170, enz., enz. Het speelgoed van het dochtertje belachelijk hoog. Nou, lk stak een sigaar op en vroeg een wiskey-soda (de bedienden loopen daarmee den heelen morgen rond) en lk zei tegen den naast ma zfttenden controleur, dat tk alle lui, die zoo vriendelijk al die mooie dingen me afsnoepten, een hoop holle kiezen toe- wenschte. Toen stond hij op en zou 'eens laten zien, dat hfj ook kon bic den en hij zei f 1.50, want een rij zweep zou verkocht worden, en loei een rijksdaalder, en toen werd hi* nijdig en riep nog een rijksdaalder en toen moesten we ollemaal lachen, want hij was druk bezig tegen zich zelf op te bieden I Zoo werd hij voo> 5 eigendom van een zweep van 90 centik zei hij moet 'm maar netje? in de watten leggen. Nu is hij naar zijn standplaats te rug en vertelt hoogstwaarschijnlijk aan iedereen, dat hij een zeldzaan koopje heeft gesnapt en dat hij hei ding voor 't drie dubbele van dei- prijs niet zou willen afstaan. Nee, hij kan gerust zijn, niemam' zal hem er f 15 voor bieden. Trouwer? je moet oppassen, anders kom je be drogen uit, vooral zij. die weinig ven duties afloopen en riet bekend zij' met de usances. Dan geschiedt all:'? in 't maleisch, en dat is nu niet pre cies mijn voertuig. Er hangen b.v. 2 schilderijen en rit verkooper oftewel de afslager wijst ei één aan en zegt siapa jany bli satoe. misti bli doewa, (wie een koopt, moei ze allebei nemen). Nu ga je heel genosgelijk bieden ej kom later, bij het verschijnen tier re kening, tot de ontdekking, dat je dei- dubbelen prijs hebt te betalen. Vijftien pop voor 'n paar schilde Ij en, een fijn koopje en in die pleizie rige overtuiging ga je naar huis er maak je vrouw deelgenoot van je bui tenkansje. Edoch, 't is f 15 per stul en je moet ze allebei nemen. Bij 'n andere verkooping liep er eer overgelukkig naar huis nee maar. f 6 voor 4 mooie stoelen, dat was nr eens zaken doen I Tot zijn wederhelft, bij de komst der rekening, hem wakker maakt met de boodschap, dat hij f 24 had op te dokken. Bij die gelegenheden behoort liet bezit van een wederhelft nu niet tol de schoonste zijde des levens klaagi en dan. Een anderen keer laat je je vangen door 'n ander iets. Boven de f 12 gaat het bod telkens 1 hooger,'maar de bieders blijven onveranderlijk roepen stali (dat is 1 kwartje). B.v. 10 voor een klok stali komt een ander, stall jij weer enz., tot f 12 is bereikt. Nu heb thuis gezegd Vrouwlief, ik zal toi f 15 gaan, en nu ga je fiks door stal: en dan denk je, dat Is f 12.25, maar dat is ln werkelijkheid f 13. Je tegen stander is natuurlijk een inlander een Chinees, een Arabier of een ander wezen. Is die eenmaal bezig, dar geeft ie niet gauw krimp en zoo bie den jelui samen op, jij een stali, h': een stali en jij wint het en je troosl je vrouw, dat ie 2 kwartjes boveu je prik bent gegaan. Komt de rekening; in plaats van f 15.50, moet je betalen f 26, o, zoo 1 Dat een assistent zoo'n mooie ven dutie maakt, komt ook daar vandaan, dat onder zijn bestuur zoo weinig on gelukken hebben plaats gehad, als daar zijn sterfte, misgewas, over strooming. Dan heet 'tToean Petor heeft een kouwe hand. dut wil zeggen is gelukkig, waar het betreft zijn be stuur. Zoo heeft, een dokter 'n kouwe hand, als er weinig menschen, pa tiënten, sterven. Toean Petor heet de assistentlet op dat die benaming nog afkomstig is uit de Portugeesche overheersching Don Pedro. Een regent uit de omstre ken kocht voor 60 een tafel met een paar stoelen en stond onmiddellijk het gekochte weer af om 't nogmaals te laten verkoopen. Zoo gaf hij feite lijk f 60 cadeau. Hij krijgt de reke ning thuis van 60, maar ook uit sluitend de rekening tafel en stoelen zijn andermaal verkocht en behooren nu aan een ander. Feitelijk is dat een soort omkoope- rij, want het beteekent aan het adres van den opvolger „Als wij, inland- sche grooten, je genegen zijn, zullen wij bij een eventueele vendutie om je denkenzie van onB dus wat door de vingers tijdens je bestuur." En in vroegere jaren althans is het meermalen gebeurd, dat de bestuur ders met het oog op een mooie ven dutie meer de inlandsche heeren be liefden, dan strikt rechtvaardig re geerden. Het is voorgekomen, dat een con troleurspet, een oudje, een afgedankt kleedingstuk tot vijf maal toe werd verkocht en een fabelachtig hooge prijs opbracht. Nu van onzen assistent kan niets te dien opzichte gezegd worden 't was een door en door rechtvaardig en braaf man. Als bestuurder moet je echter oppassen. Bij elke gelegenheid komen Chineezen en inlanders met cadeautjes aandragen. Toen een paai maanden geleden een regentenzoon in het huwelijk trad, kwam de heele bruiloftstoet bij den assistent z'n op wachting maken.... en bracht een paard mee als geschenk. Chineezen hebben er ook een hand je van, om, zoo onderhands, een be stuursambtenaar om te koopen. Bij zijn optreden als hoofd ziet hij zich verrast b.v. met een kistje sigaren en op den bodera liggen diverse bank- nootjes. Maar van de vendutie gesproken - - van de heele vendutie hebben we vijf blikjes ingemaakte groenten thuis ge bracht, en, nu hebben zo gezegd, dat ze allemaal bij ons komen eten. 't Is zoowat allemaal zuurkool 1 en dat was 't eenige waarvan we nog voorzien waren. Je moet maar boffen STRAFFEN VOOR ROEKELOOZE BESTUURDERS. To Parijs ls de bestuurder van een auto van de tooneelspeelster Gilda Darthy veroordeeld tot twee dai gevangenisstraf en de betaling van 1500 fr. schadeloosstelling (waarvoor zijn meesteres aansprakelijk ls) we gens de aanrijding van een voertuig, waardoor een der inzittenden gewond werd. DE PLOOI IN DE PANTALON. In de modewereld ls een nieuwe, heftige strijd ontstaan over de plooi. Ge weet wel welke? Sedert een tiental jaren beijveren de heeren dor schepping zich aan hunne pantalons het voorkomen te geven van twee kar tons, Iwee platen zink. die onder een scherpen hoek aan elKaar zijn ge plakt. Die hoek vormt do voorzijde van de heerenpantalons. Om dh>n hoek, ook wel plooi genaamd, steeds te kunnen hebben, zien, behouden, zijn er al wat uitvindingen gedaan 13 roek en rekkers plankon, met sta len staven, en schroeven, en gewich ten, om de broeken te rekken, en er da juiste plooi in te krijgen alles on -lie beroemde en onmisbare plooi.... En nu wil men die plooi doen vet dwijnen. Het sieraad van de toch a' niet sierlijke heerenkleedingNt. adereen eindelijk er in geslaagd 'f ten allen tijde met een plooi te ver schijnen, nu draagt .,men" niet meei wat iedereen draagt. Na alle se "ten van broeken gedri "en te hebben, van (1e gestreepte drie kleurige der sansculottos, de span broek en de „pantalon A pled d'élé- >hant", was de man eindelijk geko men aan de „streepjes pantalon mot plooi". En nu is het uit. Van het oogen blik, dat de „tailleur A la mode" zag, dat iedereen een plooi in de broek droeg, deed hij met souvereine min achting die uitvinding in don ban. En de Parijsche dandy, die naar den laatsten smaak gekleed is. draagt nu rtjn pantalon zonder plooi, breed uit staande op den voet, een mode vao twintig jaren geleden. Allen, die in arren moede gezwoegd hebben, met ijzeren bouten, strijk ijzers, broeken rekkers en andere mid den eeuwsche martelwerktuigen, met schroeven, stangen, en knijpers om een „pantalon A la mode" te krijgen, zijn „uit de mode"'. De plooi is than* irargerlijk, banaal, vulgairde pan talon zonder plooi de nieuwste chic. pschutt, vlan, ah C'est ainsi que se forme 1'arK tie.... de la mode HOFGEBRUIKEN. Koning Eduard is, alhoewel in min dere mate dan zijn verheven moeder, ten zuinig man. Sinds hij aan de re geering kwam, werd dan ook heel wat m de kostbare buishouding afge schaft. Niettemin bestaan er aan int bof rog allerlei sinecure's, tegen wel ke zelfs een nog veel moderner ko ning dan Eduard vruchteloos zou strijden, omdat ze uit lang vervlogen eeuwen dateeren. waardoor ze den Engelschen des te dierbaarder wor den. De graaf van Denbigh b.v. geniet nog heden de eer van opper-chef der koninklijke keukens en hij voert op het wapenschild het trotsche em bleem zijner waardigheid, nameiij' ten ham met twee messen. Graaf Mount Edgecombe heeft het recht, den koning aan tufel te bedie- :ien, Markies Abergovering is schen ker, de graaf van Kothes sandalen- drager en de markies van Winchester loopt met Z. M.'s haarmiddelen. Oud tijds mocht hij de pruiken des konings vervoeren. De hertog van Newcastle mag deu moeden arm van zijn monarch steu nen, als deze den scepter vasthoudt, en de bisschop van Durham en Bath eniet het voorrecht den koning zelf te mogen transporteeren, indien Z. M. bij geval een flauwte mocht krij jen. De hertog van Cambridge waakt over de eiken van het Ilydepark en geniet daarvoor een traktement van 24.000 per jaar. Bovendien bezit hij' het monopolie van alle stoelen en banken in dat park. Sir John Fulleton, de kapitein der boninkijijke tit keurt jaarlij f 180.0C0 en dezelfde som ontvangt ook de aartsbisschop van Canterbury voor ce.ii taak, welke htm niet te veel zorg en moeite zal baren hij moet lainelijk voor Z. M. een bord soep gereed maken, als de koning zulk» verlangt. VERKIEZ IN GS-C AMPAC. N F Uit alle Staten strot-men, zoo meldt de correspondent van de Daily Mail te New-York, nu benden schreeuwers naar de Nationale Democratische Conventie, die komende week te Den ver geopend zal worden. De claque op de galerij, die ten gunste van ver schillende candidaten moet juichen, joelen, fluiten, zingen en schreeuwen door sohéepsroepers, zal meer dan 10.C< 10 man sterk zijn. Tammany Hall zal alleen vijf trei nen met zes tot zeven honderd politici met een stem als een Klok zenden. Zij breken Vrijdag op onder leiding van Charles F. Murphy en zullen 125.000 dollar kleingeld, 8400 flesschen wijn, 35 ton ijs, 30 240 flesschen bier en 175.000 sigaren meenemen door een oordeelkundige verdeeling van deze geschenken hopen zij te bereiken, dat zich een orkaan van geestdrift in Denver zal verheffen. WEDLOOP TUSSGHEN BIEFSTUK- EN BANANENETERS. Een interessante wedloop heeft plaats gehad tusschon een geestdrif tig vegetariër en een even overtuigd, vleescheter op 't Deensclie eiland Zee land. De vegetariër, die zich reeds se dert jaren bijna uitsluitend met ba nanen voedt, wilde het bewijs leveren, dat zijn lichaam daardoor veel meer geschikt is geworden voor het verdra gen van vermoeienissen dan dat van den vleescheter, die echter evenzeer van zijn overwinning dc overwLn- ning van den biefstuk op de bananen overtuigd is. De uitslag van den wedloop werd in het kamp der aanhangers van bei de voedtngsmethoden mot grooie spanning tegemoet gezien. Do start had verleden Vrijdagavond plaats. De loop ging over Köge—Naeshcd—Kal- landsborg—Roshilde—Helsingör—Ko penhagen; deze afstand, die 400 KM. bedraagt, moest tweemaal achter el kaar afgelegd worden.Den eersten dag kwamen de belde loopers te Köge aan; terwijl echter de vegetariër zich hier ter ruste begaf, om eerst den volgen den morgen zijn loop voort te zetten, liep de vleescheter, die beweerde nog ln bijzonder goede conditie te zijn, den heelen nacht door en kreeg daar door een aanzienlijken voorsprong. De uitslag van dezen fnteress&nteD wedloop is ons. helaas nog niet be kend

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7