NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargai-g. No. 7680 Varsohljnt dsgelp», behalv» op Zon- en Feestdag». DUNDHHDA.Q JU1.I 1SUÖ J{ HAARLEM S DAGBLAD 1.28 ABONNEMENTEN PBR DRIB BAANDBNl Voor Haarlem i Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd fa (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directear J. ti» PEEREBOOltL ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-, elke regel meer a 10 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentl6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. latercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Er-'-au D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 10 JULI. Muziek op de Groote Markt, 8 uur. OM ONS HEEN No. 770. Over bescherming;. Er zijn menschen, die zich voor standers noemen van bescherming van de Nederlandsche nijverheid. Er zijn andere menschen, die met evenveel overtuiging verzekeren, dat vrijhandel voor Nederland het eenig ware is. Als je nu vraagt aan de bescher mers, waarom ze zoo denken, dan i,nt- woorden ze ,,Alle andere landen be schermen hun industrie, wij in Ne derland moeten maar concorreeren tegen het zooveel grootere buitenland. Dat is onlogisch." En als je aan de voorstanders van vrijhandel een toelichting van hun standpunt vraagt, dan verklaren ze, dat Nederland ten allen tijde den vrij handel heelt boog gehouden en zich daar wel bij bevonden, zoodat er maar geen verandering in komen moet. Geen van deze beide argumenten heeft veel te beduiden. Misschien is daaruit te verklaren, dat een vrij handelaar nooit een protectionist overtuigt en omgekeerd. Met zulke algemeenheden lost men hoogst inge wikkelde vraagstukken zóó maar niet op. Ik wil maar eens een paar pun ten noemen van de reeks van vragen, die zich hierbij voor den ernstigen beschouwer voordoen. Vooreerst ditWanneer de Neder landsche regeering buitenlandsche producten hoog ging belasten, welke maatregelen van tegenweer zou dan bet buitenland tegenover onze Neder landsche producten nemen En vervolgens Wanneer de prijs van verschillende artikelen door be schermende rechten steeg, in hoever zou dan het verbruik daarvan in ons land verminderen Ieder, die dat nu met een klein wei- nigje aandacht leest, gevoelt, dat zich daaraan allerlei vragen vastknoopen van algemeene volkswelvaart, waar van we alleen door nauwgezette stu die eenig denkbeeld kunnen krijgen. Wanneer ik veronderstel, dat in ons land honderd voorstanders zijn van beschermende rechten en hon derd voorstanders van vrijhandel, bij wie deze hun overtuiging het gevolg Is van deze diepgaande studie, dan is die schatting, meen ik, werkelijk hoog. De rest het moge niet vriendelijk klinken praat na. Laat ik er maar dadelijk bij zeggen, dat dit niet alleen van toepassing is op handelspolitiek, maar evenzeer op tal van andere onderwerpen. Wat wij, gij en ik, hoofd voor hoofd, zelf grondig weten, is maar gering. De zest van onze overtuiging is een echo van de meening van anderen, met wie we veel omgaan, of van wie we eens iets gelezen hebben, of voor wie We eerbied of sympathie gevoelen. En toch moesten alle Neaerlanders bescherming toepassen van Neder landsche nijverheid 1 Want dat kan ook zonder wetten of tarieven. Er bestaat in ons land een zekere neiging tot het voortrekken van bui tenlandsche artikelen boven die uit Nederland. Waarom Ik vermoed om verschillende redenen. In de eerste plaats uit een soort van eerbied van een kleine tegen een groote meestal wordt gedacht, dat in 't buitenland alles grooter, mooier, beter is. De er varing leert, dat tal van fabrieken Van over de grenzen, die met haar brievenhoofden heel wat poeha ma ken, als 't er op aankomt, volstrekt biet grooter zijn, dan fabrieken van dezelfde artikelen in *t eigen land. Dat is evenwel eenmaal zoo'n legende, die moeilijk dood te krijgen is het bui tenland heeft alles groot, In Neder land is alles klein. Nog een tweede reden van den trek naar buitenlandsche artikelen ia de neiging, om iets bijzonders te zijn en te doen, ietB anders dan een ander. In de oogen van sommigen schijnt er iets eervols te liggen in het feit, dat je schoenen draagt uit Brussel, en dassen uit Londen. Dat is vooral in zwang bij menschen, die veel reizen. Ze worden in 't eene land aangetrok ken door dit, in 't andere door weer wat anders, behoeven op geld niet te zien, krijgen zoo vaste leveranciers in den vreemde en brengen die ook In den kring van hun kennissen, 't Is be grijpelijk, maar 't is jammer. Vooral, omdat de meeste, verreweg de meeste artikelen, van Nederlandsch fabri kaat evengoed zijn als het buitenland sche en daarbij vanzelf veelal goed- kooper. Ik ontvang een circulaire, getiteld „de werkelijke oorzaak van het eco nomisch en zedelijk verval in Neder land", onderteekend Een Indus trieel. Waarom de man er zijn naam nu weer. niet onder zet, ver klaar ik niet te begrijpen. De moed van de overtuiging is helaas maar heel geringik zou wel eens aan den schrijver willen vragen, of dat soms ook een teeken Is van ons zedelijk ver val. Hij beweert immers niets monster achtigs. Niets wat hem in aanraking zou kunnen brengen met den straf rechter, of gehaat zou kunnen maken bij vrienden en familie. Hij betoogt alleen „dat het van de verbruikers ffi hoofdzaak afhangt, of de welvaart in Nederland zal terugkeeren." En daartoe geeft hij dezen raad „Weigert beslist de levering van buitenlandsche fabrikaten en ver langt de levering van de meestal be tere en goedkoopere Nederlandsche, en gij zult uw land opheffen uit zijn economisch en zedelijk verval." Hier is de kringloop der dingen duidelijk waar te nemen. „De winkeliers", zegt het welgezin de publiek, dat Nederlandsche arti kelen zou willen koopen, „houden er liever buitenlandsche waren op na. Zoo worden we dikwijls genoodzaakt, die te nemen." „Het publiek", zoo zeggen op hun beurt de winkeliers, „wil geen Ne derlandsche artikelen en vraagt meest naar die uit het buitenland, zoodat we deze wel moeten nemen." Op deze manier komen we natuur lijk niet verder. Het geval wordt nog Ingewikkelder doordat Nederlandsche fabrikanten de waar dikwijls verkoo- pen onder een buitenlandsche vlag. Neem bljvoorb. enkele zeepfabrieken. Als die flinkweg hun firma op het eti ket zetten en den naam van de zeep- soort in het Nederlandsch er bij, dan zou iedere kooper van Nederlandsche artikelen weten waar hij aan toe was. Maar in plaats van Rozenzeep, Amandelzeep, laten ze drukken Savon de rose, Savon d'a mande, met nog een hoogdra vende Fransche aanbeveling er bij Parfum frais et délicleux of zooiets, om toch maar vooral den Indruk te geven, dat het artikel uit Parijs komt. „Anders", zeggen ze, „koopen de klanten de dure zeepen niet." Nu geloof ik wel, dat er al wat ver betering komt. Er is werkelijk een tijd geweest, waarin het scheen^ of er een zwaarmoedige gedachte over Neder land hing dat een klein land toch maar niets was en het maar beter zou zijn, tot een groot land te behoo- ren. Als je dat denkt, Is natuurlijk alles, wat Je eigen kleine land bezit, waardeloos peuterwerk, Je eigen nij verheid in de eerste plaats. Die zwarte wolk trekt langzamerhand over het vaderland weg. Het begin van zelf vertrouwen, van besef van eigen kracht, dat we weer hier en daar zien opduiken, is, meen Jk, voor een groot dee) liej wfrï Y&B bet Atgemees Ne- derlandsch Verbond, dat niet nalaat op allerlei manier ons wakker te schudden, te wijzen op wat we zijn niét alleen, maar wat we kunnen we zen, ook als we maar willen inzien, dat een klein volk geen onbedu'dend volk behoeft te zijn. Niet In t overdrevene natuurlijk. Geen fabrikaat koopen wanneer het slechter en duurder is dan 't ander, omdat het Nederlandsch is. Laat de Nederlandsche fabrikant zorgen, dat zijn waar even goed is en althans niet duurder, dan dat van zijn mede dinger over de grens. Maar als ze aan die voorwaarden voldoet, waar om dan toch, in den naam van alles wat nuchter en practisch Is, zouden we dan niet boven hei buitenlandsche product dat van het eigen land ver kiezen Alleen zou ik nog een kleine opmer king willen maken aan het adres van Nederlandsche fabrikanten, die over achteruitzetting klagen. Namelijk deze, dat als ze den steun van 't publiek willen hebben, dan ook snel leveren noodzakelijk is. Dat dit niet altijd gebeurt, ben ik op dit oogenblik bezig te ondervin den. Tot dusver werd een zeker soort van werktuigen alleen in 't buiten land gemaakt. Wie ze dus in ons land noodig had, kon ze nergens anders vandaan krijgen. Sedert eenigen tijd worden deze zelfde werktuigen ook in Nederland gemaakt. En goed gemaakt. De fa briek heeft ook bestellingen gekregen. Een bewijs, wil ik maar zeggen, dat er neiging komt tot het bevoordeelen van de eigen nijverheid. Maar... ik heb nu bijna 21/2 maand geleden twee van die werktuigen In dikwijls voorkomende afmetingen, zoogenaamde courante soort-en, be steld en ze zijn er nog niet 1 Nu wil ik maar vragen, of op deze manier de Nederlandsche fabriek niet weer gevaar loopt, haar afnemers te verliezen, en of dan niet weer ver sterkt zal zijn geworden het praatje, „dat je bij Nederlandsche fabrikanten toch immers zoo slecht bediend wordt I" Misschien wil Een I n d u s t r i- e e I daar ook wel eens een hartig woordje van zeggen 1 J. C. P. ALGEMEENE POLITIEK. Hill ds Amerikaansche gezant te Berlijn Is In de hedendaagse he di plomatie nu maar niet de eerste de beste. Zijn woord heeft waarde 1 Ook he>t woord thans door hem geschre ven Een Berlijn's blad bevat een opstel van Hill, dat binnenkort in de Neue Revue zal verschijnen. Daarin heet het o. a. „Het ergste gevaar voor den vrede en de heerschappij van het recht on der de volkeren ligt tegenwoordig !n den wedkamp tusschen handelEfoe- langen.' De voortdurende toeneming van bevolking, het streven naar uit breiding van gebied, de ontwikkeling van het koloniale stelsel, de strijd om nieuwe invloedsstreken, om nieuwe markten, lelden tot een toestand, waarbij de vrede gevaar loopt. Om dat gevaar te keeren moet de diplo matie zich met oeconomische vraag stukken bezig houden." Dit is niet meer dan een wellicht zeer juiste opmerking. Maar nu komt het belangrijke. Volgens Hill kunnen de kosten, waartoe de mo gendheden ter bescherming van hun handel gedwongen worden, veel ver minderd worden. Elk behoeft geen uit gebreide vloot te bezitten, 't Is vol doende, als er een Internationale vloot wordt samengesteld, die voor de handhaving van de belangen der ver schillende landen op handelsgebied zorgt 't Is dus bet denkbeeld van het internationale politieleger, op de zee toegepast Ook schrijft Hill nog „De 19e eeuw heeft de waarheid geopenbaard, dat de moderne staten met elkaar rekening moeten houden, van elkander afhankelijk zijn. Die waarheid in tastbare werkelijkhe'd over te brengen, zal de groote der 20e eeuw wezen."- Zooals we reeds schrevenHeeft het woord van Hill ook thans waande? DUITSCHLAND. Van Eulenburg's schandproces lekt niettegenstaande de gesloten deu ren geregeld Iets uit. De gehoorde getuigen moeten allesbehalve voor- deelige getuigenissen voor Eulenburg afleggen. Een enkele dag, dat de Ber- lijnsche bladen geen nieuws over het proces weten te vertellen (of te ver zinnen?), houden de redacties zich bezig met het mededeelen Yan eigen onderzoekingen naar Eulenburg's vroeger leven. Ook dan komen min der vleiende dingen aan het licht 1 En die vleze lectuur wordt in Duitschland gretig gelezen I De generaal-veldmaarschalk Baron von Loë Is op 80-jarlgen leeftijd te Bonn overleden. Deze generaal be hoorde tot de schitterendste aanvoer ders uit Duitschland's grooten tijd, een die zich vooral in 1870'71 onder scheiden heeft. Von Loë was behalve troepen-aan voerder, bekend als schrijver over mi litaire en politieke onderwerpen her haaldelijk maakte hij deel uit van ge zantschappen, voornamelijk bij den Paus. Voor den keizer was hij eea vriend, wiens raad en voorlichting steeds op prijs werd gesteld. ENGELAND. Naar aanleiding van de in den laat- sten tijd verspreide g9ruchten om trent geschillen tusschen hoogge plaatste ambtenaren bij de zeemacht viel er Woensdag meer dan gewone belangstelling te constatoeren, nu een daarop betrekking hebbende vraag in het Lagerhuis zou worden beant woord. De lieer Bellairs stelde nl. aan minister Asquith de vraag, of de re geering pogingen zou doen tot bij leg ging van de geschillen tusschen die officieren bij de zeemacht en of zij een onderzoek zou instellen omtrent de veranderingen in het beheer en de organisatie van de zeemacht, die tot deze geschillen aanleiding hadden ge- Minister Asquith antwoordde, dat de regeering behalve uit niet beves tigde geruchten, geen kennis had van de beweerde geschillen, maar dat zij, zoo zij reden meent te hebben om te veronderstellen dat de toestand van dien aard is, dat de discipline of de belangen van de vloot er onder zou den lijden niet, zal aarzelen om on middellijk krachtige maatregelen te nemen. (Toejuichingen). De leiding van de vlootpolitiok be rust bij de regeering en de zee-officie ren in actieven dienst hebben die staatkunde noch te bespreken, noch te kritïseeren, maar haar uit te voe ren, getrouw aan hunne superieuren, In onderlinge harmonie en daarbij uitsluitend te letten op de verhooging van het peil van de zeemacht. (Luide toejuichingen). RUSLAND. Do Doemaleden hebben zich aange sloten bij het rapport der zes colle ga's, die In de verzoeningscommissie tegen de vlootcredleten hebben ge stemd. Zoo ls het beheer van het Departe ment Marine voor de zooveelete maal door deze Doema veroordeeld. Of daardoor eindelijk eens de gewensch- te reorganisatie zal komen Men hoopt en wacht I Weer eens een aanslag, nu op den voorzitter van het Petersburgsche ge rechtshof Krasjenninikof. De dader ls gevat, t Is de 19-jarige zoon van een werkman. Hij bekende en ver klaarde den aanslag begaan te heb ben als protest tegen een reeks van vonnissen Yan het hof in politieks aangelegenheden. De wond van Kras jenninikof is niet gevaarlijk. Dinsdag is voor den krijgsraad te Petereburg het geding begonnen te gen de 44 leden der revolutionnair- socialistische partij, die werden be schuldigd betrokken te zijn bij den aanslag op Stolypin's woning. Do be klaagden behooren tot alle klassen der maatschappij. Er zijn vele vrou wen onder hen, o. a. een prinses, dochter van een lid van den Rijks raad. Verscheidene namen van be klaagden worden niet genoemd. Eén beklaagde wordt aangeduid met num mer 789. De minister Van handel beeft een wetsontwerp Ingediend betreffende ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring van arbeiders. FINLAND. De uitslag der verkiezingen is nog niet geheel bekend. Wel wordt ge meld, dat van de 166,000 stemmen, die tot dusver zijn uitgebracht, 62,000 waren ten gunste van de socialisten, 45,000 op oud-Finnen, 25,000 op long- Finnen 22,000 op 4e Zw< JPWtil; PORTUGAL. Het Kamerlid Diario de Noticias wordt specialiteit in het verstrekken van meaedeelingen over de voorschot ten uit de Staatskas aan Koning Car los gedaan. Hoe hij aan de (blijkbaar wel juiste) gegevens komt? Men ver moedt, dat een der leden van de Com missie van onderzoek de zaak ver klapt heeft. Dat debat over deze financleele aan gelegenheden, hetwelk de Kamer nu al weken bezighoudt, is niet erg ver heffend. Men weet, hoe de oud-minis ters van financiën hun houding ver ontschuldigen de Koning kwam voor onvermijdelijke uitgaven te staan, uitgaven voor de ontvangst van vreemde staatshoofden vooral die be hooren te komen voor rekening van den Staat. De minister van financiën schoot de benoodigde sommen voor aan den Koning. De Koning betaalde zijn schuld niet af. Bovendien had de Koning vroeger zelf geld gegeven Yoor de berooide schatkist. Met deze redeneeringen kan men aldus redeneert de oppositie tot zekere hoogte de voorschotten aan het koninklijk huis billijken. Niet te billijken is evenwel de geheimzinnig heid, die bij het verstrekken der voorschotten is betracht. Niet te bil lijken is ook, dat de achtereenvolgen de ministeries hebben nagelaten den hoogst onregelmatigen toestand te be ëindigen en een schuldregeling te treffen. Blijken de inkomsten van den Koning te klein, dan kan de minister van financiën stappen doen om de toelage uit de rijkskas voor den Ko ning te verhoogen het gaat niet aan, dat de minister den Koning maar stilletjes milliosnen toestopt en zich jaren later verontschuldigt met de be wering, dat de uitgaven aan den Ko ning het land ten goede zijn geko men. Men behoeft Waarlijk geen repu blikein te zijn om tegen een dergelij ke opvatting van financleele politiek in verzet te komen. De regeering stelt thans voor, dat de tegenwoordige koning de schuld aan de schatkist zal afdoen in termij nen van op zijn minst een twintigste van het bedrag der schuld per jaar, terwijl er geen rente van de schuld zal worden betaald. De Koning is er dan dus af zoo kan men de zaak ook bekijken met twintigmaal een rente van 5 pet. 's jaars te betalen. De hoofdschuld vervalt daarmee van zelf. Andere afgevaardigden willen de toelage aan den Koning belangrijk verminderen. Intusschen debatteert men in de Kamer nog maar 't 100 uit I FRANKRIJK. Men herinnert zich zeker nog wel de schandparade van Ullmo. Nu is bij de Kamer een wetsontwerp Ingediend om de openbaarheid van zulke degra daties af te schaffen, en deze te doen geschieden op de binnenplaats der ka zerne, zonder publiek daarbij toe te laten. Ten gevolge der schade, aange richt door de elkaar opvolgende bui tengewoon hevige onweders in den laatsten tijd over heel Frankrijk, zijn reeds 9 buitengewone credietaanvra- gen bij de Kamer ingediend, bestemd om de noodlijdende slachtoffers te hulp te komen. Het totaal dezer cre- dieten beloopt 4,020,000 frs. MACEDONIë. Een telegram uit Parijs meldt, dat tusschen de kabinetten te Petersburg en Londen volkomen eenstemmigheid is verkregen over de nieuwe hervor mingsvoorstellen voor Macedonië. De Russische regeering zal die voorstel len binnen enkele dagen aan de ver: schillende mogendheden toezenden, om advies en goedkeuring er op te vragen. MAROKKO. 4 Juli werd uit Rabat geseindHe denochtend is Hadj Omar scheep ge gaan naar Mogador, vanwaar hij zich naar Marakesj zal begeven, ten einde samen met Kaid Anflous toebe reidselen te treffen voor de aankomst van Abd-el Azis. De Sultan zou Woensdag vertrek ken. In de stad ls het rustig en men ver wacht ook voorloopig geen woelingen. Abd-el Azis zal de voornaamste nota belen uit Rabat en Salé medenemen als gijzelaars om zekerheid te heb ben, dat de orde na zijn vertrek niet verstoord zal worden. De Staatsbank van Marokko heeft 100,000 douro's gezonden ter dekking van de kosten der expeditie, het geld is hedenochtend aangekomen. PERZIë. Op den weg dien de Sjah van Per- zië nu eenmaal, naar Russisch voor beeld on met Russische hulp heeft in geslagen, schijnt geen terugkeer mo gelijk. Iedere dag maakt den Invloed Bterfeer yan de raadgevers, onder wier macht zich de Perzische heer schar hevindt. De kozakkenbrigade heeft een bevel van den Si ah weten te verkrijgen, waardoor zij de be schikking erlangt over de beide maxims met ammunitieook is het aantal Russische officieren sedert eenige dagen zeer toegenomen. Het volk is zeer vertoornd daarover; hei wil geen Russische heerschappij en vooral geen heerschappij van de kozakkemknoet, de nagaïka. De Sjah schijnt er al een speelbal te zijn In handen zijner Russische raadgevers, die pogen zooveel mogelijk voordeelesa van den Sjah te bedingen. De Russische regeering neemt bij dit alles een zeer dubbelzinnige hou ding aan. Intusschen schijnt er Maandag weer flink gevochten te zijn. PARAGUAY. Te Asuncion, de hoofdstad van Pa raguay, is voor een duur van 30 da gen de staat van beleg afgekondigd. Blijkens een telegram uit genoemde plaats van den 7en is het er volmaakt rustig. Uit de nadere berichten over dere volutie in Paraguay, die zoo plotse ling is opgekomen en zoo volkomen schijnt te zijn geslaagd, blijkt, dat het overloopen van een deel der troepen den doorslag heeft gegeven. Het ge- heele garnizoen der hoofdstad, de ar tillerie incluis, sloot zich aan bij de partij van den opstand, öp verschil lende hooggelegen punten werden" Kruppkanonnen opgesteld. Met deze vuurmonden, acht in getal, werden de politie-kazerne en de regeerlngsge- houwen beschoten. Aan den strijd te gen de opstandelingen werd deelgeno men door de politie, de brandweer ep de bemanning van de kanonneerboot Libertad. Het straatgevecht in de hoofdstad duurde anderhalven dag. Circa 30 personen kwamen daarbij om, terwijl 270 anderen gewond wer den. HONDURAS. De geruchten over de voorbereiding van een revolutionaire beweging, wel ke zich zou richten tegen de regeering van Honduras, worden bevestigd. De gezant van Honduras te Wash ington, Ugarte, beeft bericht ontvan gen, dat de Hondureesche stad Gra des, niet ver van de Salvadorsche grens gelegen, door troepen is ingeno men. Vermoedelijk zijn deze soldaten uit Salvador gekomen en over da grens gerukt. KORTE BERICHTEN. Bij een benzino-ontploffing in eeiïè fabriek van chemische producten te Boedapest werden 4 personen ge dood. Men houdt het er voor, dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. GEEN JUBILEUM. Het ls mij gebleken, dat men meent, dat ik Zaterdag 11 dezer mijn 25-jarig jubilé vier als hoofdredacteur van dit blad. Dit is evenwel niet het geval, ik aanvaardde die functie in 1887 zond at er van mijn persoonlijk jubi leum geen sprake is. Overmorgen bestaat ONS BLAD 25 jaar en herdenkt onze opmaker Priesman zijn Juhllé. Meer niet. Er ls dus geen enkele aanleiding mij persoonlijk te bejube len, waarvan Ik vriendelijk verzoek wel nota te willen nemen. J. C. PEEREBOOM. 'tWasookzoo mooi! Een heele winkelkast vol blouses en costuums.... hoe komt een jeugdig vrouwtje d&ar voorbij zonder even te kijken I Zij moedertje met een kinderwa^ gen bleef dan ook even staan, gis terenmiddag, in de drukke Groote Houtstraat. Ze kwam wat dichter naar 't raam dan eerst de bedoeling was, liet den wagen even alleen staan, tuurde naar het fraais achter de ruiten.... en werd plotseling opgeschrikt door een schreeuw 1 Wagen mert kind rolde van' het trottoir, 't kind lag op de steenen, schreeuwende. En de moeder schreeuwde mee... Gelukkig had de kleine zich, behoudens een paai schrammen, niet erg bezeerd. Moeder tje zal denkelijk voortaan wat min der aandacht voor de blouses, en wat meer yoor haar kind overhebben Jubileum. Den llen Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Overste in dienst trad bij de heeren Emrik erf Binger alhier.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1