in en huiten Haarlem in Haarlem's Dagblad hebben betoond. Wij hebben onze getrouwe lezers tot in de verste hoeken zelfs van andere werelddee- len,.wij ontvingen meermalen blijken van sympathie, die wij op den hoog- sten prijs stelden. Het werk van.hen, die in eenige functie aan een dagblad is verbonden, is dikwijls inspannend. Voor hen bestaat >om zoo te zeggen geen „morge-n", wat gedaan moet worden, moet heden gedaan. Alleen door eendrachtige samenwerking is het dan ook mogelijk, iederen dag op hetzelfde uur een vrij uitvoerig druk- werk te laten verschijnen,, dat het werk is van zoovelen. Waar wij dus heden het jubileum van onze onderneming gedenken, mo gen wij tevens het feest van een onzer medewerkers vieren. Tegelijk met de oprichting der courant kwam J. G. PRIESMAN KIJKJE IN DE SMOUTDRUKKERIJ. in dienst en wel als advertentiezetter en opmaker. Opmaker wordt de man genoemd, die belast is met het onder elkander in den vorm zetten van de verschillende artikelen en berichten. Elke courant heeft hare vaste volgor de, waarvan niet afgeweken mag wor den, omdat de lezer zich dén pas in zijn courant thuis vindt, wanneer hij weet, waar hij de verschillende ru brieken vinden kan. Die volgorde +e handhaven, te zorgen dat een viseh- bericht niet onder Leger enVloot en een moordgeschiedenis niet onder Letteren en Kunst verzeilt, s het werk van den opmaker. Diezelfde taak is hem toebedeeld bij 'het sa menstellen van de advertentiepagi na's. Wat daar gepast en gemeten moet worden, om de legkaart in el kaar te zetten, de juiste volgorde te bewaren en de adverteerders re voldoen, dat weten alleen zij, die het werk van nabij hebben gadegesla gen. Vooral de opmaker is een van hen die snel moet werken. Op hem wacht de stereotypeur, die de vormen giet, op hem wacht dus ook het drukken van de courant. En het is daarom geen geringe loftuiting, wanneer hier verklaard wordt, dat Priesman een goed opmaker is geweest. Een die hart had voor zijn werk en dat heeft verricht met inspanning van alle krachten. Kortom, een jubilaris, wiens feestdag door allen gaarne zal worden herdacht. We hebben gemeend hem te moe ten kieken en in ons feestnummer te vereeuwigen. Niet in feestjas, maar zooals hij den heelen dag in de werk plaats bezig is, eenvoudig weg, in zijn blauwe kiel, aan zijn steen, waarop de ramen gereed liggen en de witte regels van de Linotype, waarmee hij bij 't opmaken wonderen weet te doen. Priesman is een getrouwe. Geen ONZE JUBILARIS J. G. PRIESMAN. oude getrouwe, want oud is hij noj niet. Even vlug zouden we zeggen als tieiifc twintig jaar geleden, Hopei we dus, dat het Priesman gegeve: zij, nog lang zijn werk in onze dru kerij te blijven vervullen Ziedaar wat wij op diit oogeublil tot onze lezers hebben te zeggen. Mt nog een kort slotwoord en w>el dit Dat wij heden met ons 25-jarig jub leum een mijlpaal in ons bestaan bi reikt hebben, heeft ons vervuld va het voornemen om op den ingeslage weg met energie voort te gaan ni.f alleen, maar onze uiterste krachte in te-spannen opdat de courant voor durend meer zal beantwoorden aa haar doel. Daarin zullen wij evenwel alles slagen,, wanneer wij op de belangstc ling van de bewoners van Haarle en omstreken zullen kunnen blijvi rekenen. Wij doen daarop dus een b roep, met de zekerheid dat wij in d geval over wederom 25 jaar op no& groober bloei en vooruitgang zuil kunnen wijzen, dan die in de afge'lo pen kwart-eeuw reeds veadrregen is.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10