stap, dien wij voorwaarts deden, de lezers door verbetering van den in houd, uitbreiding van het aantal cor respondenten en medewerkers te doen deel en. Daarmee hield uit den aard van de zaak UITBREIDING DER ADMINISTRATIE jelijken tred. Het aantal adverten- stemd voor de rotatiemachine, die daaraan evenwel slechts enkele da gen voldoende voedsel voor haar vraatzucht vindt. Tot. het technisch bedrijf mag ook worden gerekend DE DRIJFKRACHT. Hierboven hebben wij reeds mee gedeeld, hoe aanvankelijk de snelpers geheel afzonderlijk vertrek is opge steld en aan den eenen kant door het papiermagazijn, aan den anderen door de stereotypie-inrichting be grensd wordt, de rotatiemachine wordt reeds door een electromotor van ongeveer 8 p. k. gedreven en bin nen kort zullen ook de snelpers en.' de degelpers door electromotoren wor den bewogen. Alleen de zetmachines ONZE NIEUWE COURANTPERS (ROTATIEMACHINE). n is in de afgeloopen 25 jaar gesta- g geklommen de adverteerders za- ,ii meer en meer in, dat zij in hun handelden, door hunne adver- ntiën in Haarlem's Dagblad te plaat- n. Hoe algemeen men thans in onze E. urant adverteert, blijkt uit onze ko mmen voldoende. Slechts één cijfer willen wij daar- te' *er noemen en wel dit, dat ge.du- n,ie het eerste halfjaar van 1908 raI!Bt minder dan 11700 lcwartjes- ïan vertentiën van Vraag en Aanbod (rd-en geplaatst, ongerekend nog de annonces betreffende han ,en nijverheid, uitvoeringen, vei- lgen, aanbestedingen, oproepingen jz., enz. :ulk een cijfer spreekt voor zich- Het is te danken aan de voorl ede toeneming van het. aantal ge- mneerden. Op hun beurt veroor- ikten ook deze talrijke annonces igrooting van ons abonnementen- I. 1-Iier kan gerust van een kring- jp der dingen worden gesproken. Toch gééft, onze onderneming, die iert 1900 een naamlooze vennoot- lap werd, niet alleen Haarlem's gblad uit. Zij laat een drietal ikbladen verschijnen, het Week- 1 voor Drogisten ,het Weekblad r den Boekdrukker en de Haar- ische Woninggids en belast zich jrts met het leveren van drukwerk particulieren. In achterstaande eelding is een gedeelte van de zoo- aamde smoutdrukkerij weergege- Op den voorgrond staan verschil- ie hulpwerktuigen perforeerma- hechtmachine, snijmachine, rts een klein persje voor kaartjes ander klein goed, een degelpers ien snelpers voor grooter werk. Op achtergrond de eerste courant- de rollen papier, die aan weers- 'ea op den vloer liggein, zijn be met menschenkraclit werd rondge draaid. Daarop volgde spoedig een gasmotor van 31/4 paardenkracht, naderhand, schaften wij er een va.n elf aan en toen wij het nieuwe gebouw betrokken, een kleine voor het drij ven van dé drie zetmachines. Dat laatste geschiedde in 1900, dus vóór dat de gemeente haar elektrische cen trale had gebouwd. Anders zouden wij zeker toen reeds tot electrische drijfkracht zijn overgegaan. Op dit oogenblik heeft de electriciteit haar intrede in onze werkplaats reeds ge daan. De rotatiemachine, die in een blijven gedreven door een gasmotor, omdat de Linotypes .den geheeien dag in werking zijn, zoodat electrische drijfkracht daarvoor te kostbaar wor den zou. Niet altijd weet hei publiek, hoeveel menschen er aan te nas komen om een dagblad, zelfs van bescheiden, om vang, samen be stellen, te zetten, te drukken, te verzenden en te bebee- ran. Beginnen we van boven af, dan bestaat op dit oogenblik de redactie uit 4 personen, het aantal vaste mede werkers. voor verschillende rubrieken uit. 11, het aantal correspondenten uit 39de administratie uit 9, het per soneel van zetterij en drukkerij uit 23, het aantal rondbrengexs en agen ten in en buiten de stad uit 37, te za- men een corps van 123 personen. Ongerekend nog redactie en medewer kers van onze weekbladen. Het is een klein legertje en wij zouden bij deze gelegenheid gaarne een kiekje van allen hebben gegeven, wanneer het niet al te bezwaarlijk ware geweest hen uit hun bezigheden naar Haar lem te laten komen. Wij meenen dus voor ditmaal het bij deze becijfering te moeten laten, maar beloven ernstig, over 25 jaar te zullen overwegen, of het dan geschieden zal, al is op dat tijdstip zonder eenigen twijfel het personeel in alle afdeelingen zeer toe genomen. Wat wel practisch mogelijk is, dat is een kiekje te geven van. de om- brengers der courant, die gereed staan haar te verspreiden. Dit zijn, begrijpe men wel, alleen de bezorgers voor Haarlem en van eenige exx. die vaai onze drukkerij uit in den omtrek besteld worden. De massa der exemplaren voor de buitengemeenten wordt aan de al daar gevëstigde Agenten gezonden en door dezen rondbezorgd. Het spreekt van zelf, dat wij heel- wat zouden kunnen mededeelen van de LOTGEVALLEN DER COURANT. Dat het ons altijd voor den wind zou zijn gegaan in die kwarteeuw is niet te verwachten. Vooral omstreeks 1900 heeft men getracht ons af te dringen van lidt standpunt, dat wij toen zeventien jaar lang hadden in genomen. Deze poging is mislukt. Het bleek, dat Haarlem's Dagblad in de samenleving in Haarlem en omge ving te hecht wortel had geschoten, dan dat het mogelijk was de courant van haar plaats te verdringen. Inte gendeel groeiden wij tegen' de ver drukking in. En nu ten overvloede in de maand Januari van dit jaar de Spaamebode in ons blad is opge gaan, heeft zoowel het abonnemten- taJ, als heit aantal advertentiën een belangrijken stap voorwaarts ge daan. Het is hier de plaats, erkentelijk de belangstelling te gedenken, die velen DE RONDBRENGERS VOOR HAARLEM. RECHTS DE ADMINISTRATEUR EN ZIJN TWEE HELPERS.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9