Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ji6e Jaargaog. No. 7684 0IN3DAQ 1.4 JULI 1908 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voof Haarlem 1,1',J t v Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 7ïJ0 1.30 Franco per post door Nederland 145 ,.4 Aizonderlljke nummersV i t 0.02K: Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectenr J. PEEREBOOHl ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Ct& Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /L--, elke regel mee?/0.2C Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat.. Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ec Administraties Groote Houtstraat 55. (stercommunaal Telefoonnummer der Redactie 6G0 eo der Administratie 724 DrukkerijZolder Bultenspa&rne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wanüoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. PIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 15 JULI. Muziek in den Hout, 8 uur. Brongebouw: Soirée J. Louis Pi- guiaee en Max. Blokzijl, 8 uur. OM ONS HEEN No. 778. JDe Alge ui. Neds;!. Wielrijders!) and. '£l was de komkommertijd er niet, i de stof schaars en bet schrijven bezwaarlijk maakt, dan nog zou k kwalijk over iets anders de pen kun- 1 voeren, dan over den A. N. W. B. fctog een paai1 dagen en hij viert zijn "5-jarig bestaan. De talrijke commis- fzijn bezig het feest voor te berei- dat een groot deel van, aoo niet Haarlem denkt mee te vieren en aandacht is dus voor den Bond alleen. Het was dan ook volkomen logisch, dat Iemand, dien ik vóór de len niet ontmoet had, zich per telefoon voorstelde als „de Inspecteur van den hond," even onlogisch als 't was, dat Ut daarop vroeg: „van welken bond?" hetgeen ik duidelijk inzag, toen hij jen antwoord gaf: „van den A. N. XV. B." Wel heeft de Bond het recht, In deze Sagen een toon aan te slaan. Hij heeft beteekenls en invloed gekregen in die kwart eeuw, ontsproten ale hij is uit |en toevallige ontmoeting van jeugdi- 6wielrijders. Laat ik even vertellen dat kwam. Den lOden December 2 was de Haarlemsche Velocipede- rub opgericht, waarvan leden waren en G. Westerman (de eerste thans de chirurg van 't St. Elizabeths-gast- huis), P. N. Bijvoet, L. H. Koolhoven, Jleresteijn, Swemer, de twee Heils en .Webster, de laatste tevens de leveran cier van de „hooge", waarop toen nog algemeen gereden werd. Bijvoet werd yoorzitter, Koolhoven secretaris, later |,od Heil, die aan de H. V- ook groote diensten bewees, en Web ster, commissaris van orde. Eiken Zondag was er clubtocht van de Rip per d astraat af, waar Webster woon de. Niet altijd werden die tochten ver Uitgestrekt en het was een merkwaar- JLgheid, wanneer er niet iemand over lijn fiets heenduikelde. Daarvoor be hoefde maar weinig te gebeuren. Stootte het hooge voorwiel wat hard legen een uitstekenden steen, dan was |iet geval daar. Het was op een van die Zondagen, April 1883, dat de H. V. 0. ofcder nebroek de Haagsche club d e Joievaar ontmoette. Eenigszins lot verbazing van de H. V. C., die jheende, dat zij de eenige club tn de huurt was. Er werd kennis gemaakt tet de Haagsche jongelui, Van Stra- Dezentjee, Groeninga van Zoelen afgesproken werd, dat men felkaar den volgenden Zondag weer toxtmoeten en dat de Ooievaar dan paar eere-voorzitter C. H, Bingham meebrengen zou. Aldus geschiedde. Den volgenden Zondag reden de Haarlemmers naar H Station Veenenburg en baalden daal de Hagenaars af, die Inderdaad Bing ham meegebracht hadden. Gezamen lijk reed men nu naar den „Geleerden Man" in Bennebroek, waar de eere wijn geschonken en door voorzitter pij voet een gloeiende redevoering ge houden werd. Op den gez openlijken tocht, die nu Volgde, maakte Bingham in de Els- Woutslaan tot Bijvoet de opmer king, dat hier in Nederland toch een cond moest worden opgericht, zooals in Engeland (Bingham was een En- gelschman) de Cyclists Touringclub bestond. Dat was het eerste zaadje, dat in een vruchtbaren bodem gestrooid weelderig ontkiemen zou. Den lOden Juni hielden Bijvoet, Bingham en Van Stralen daarover een conferentie en den eersten Juli daaraanvolgende een algemeene vergadering. Er was dien dag geen clubdag. Voorzitter werd Bingham en pen ningmeester E. Brouwer, later de heer A. Koolhoven, die er eerst cinig lust In had, doch ten slotte de functie toch aannam en na-' derhand zoo groote diensten aan den band bewezen heeft. Zoo kwam de Nederlandsche Veloci- pedisten-bond tot stand. Voor mij ligt een groot vel papier, waarop door Bingham een mannetje geteekend is met pet, gesloten colbert, korte broek en lage schoenen. Dat was tot toelich ting van het costuum, waarvan een stukje donkerblauw serge op hot pa pier is geplakt. „De pet", zoo lezen we „,ls van iets lichter laken, dan het costuum, maar van dezelfde kleur gemaakt." Deze omschrijving schijnt wat vreemd, maar ze is voor 't snelle begrip van de jongelui zeker wel voldoende geweest. „Aan belde kanten", zoo luidt het verder, „Is dezelve van een ventilator voorzien." De maatregel zal wel noodig zijn geweest: er viel vaak een zweetje te halenl Het orgaan van den bond was een maandblaadje van een paar bladzijden waarin nieuwe leden werden vermeld, allerlei mededeelingen gedaan, die den leden belangstelling konden in boezemen en waarin welhaast ook ad vertentien voorkwamen. Naderhand veranderde de bond van naam en werd „Het Algemeen Neder 1. Wielrijdersbond, volgens een koppige gewoonte van vele Nederlan ders om een bond, die zoo mannelijk mogelijk is, onzijdig te maken. Intus- schen, men komt maar niet zoo ineens tot wijsheid. Later is dat onzijdige lidwoord verdwenen en de naam aan genomen, waaronder nog tegenwoor dig de bond roemrijk bekend staat. Het orgaan van den bond had Intus- 8Chen een naam gekregen en wel dien van de Kampioen. Daarbij be hoeft niemand aan wedstrijden te den ken; in het nummer van Juni 1885 wordt de bedoeling van dezen titel duidelijk aldus omschreven: „ons Bondsorgaan zal voorvechten, waar bet geldt bij het publiek de meening te vestigen, dat ons sport inderdaad recht van bestaan heeft. Het wil vech ten voor de belangen van de vereeni- glng, die maar al te dikwijls een kam pioen noodig heeft. Een verdediger moet ons blad worden, in de gevallen, dat het niet vooruitstrevend kan te werk gaan en voet voor voet ons ver kregen bezit, ons recht, aan den aan valler moet worden betwist." Deze verklaring klinkt ons wat snor kend in de ooren, maar we moeten niet vergeten, dat in 1885 de fiets nog verre van bemind was. Wielrijders werden ln die dagen op zijn best uit- gelachen, maar meer nog uitgeschol den. Hun snelheid werd levensgevaar lijk gevonden, wel te verstaan voor anderen: dat zij zelf den hals braken zou menig tegenstander niet ongaarne hebben gezien. Hun verschijning joeg dikwijls menigeen vol angst op de vlucht. Het Is voorgekomen, dat toen de Haarlemsche Veloclpède-club door Castricum toog, een boerenmeid met acrobatische vlugheid van puren angst over een schutting vloog. Evenwel, de jongelui hielden er ook ln die dagen de vroolijkheid bij. Ik zal niet zeggen, dat het er wel eens wat wild toeging. Op zekeren dag was de club naar Alkmaar gereden en had een middagmaal besteld in een restau- j rant In de Langstraat. Daar het bin nen zoo warm was, werd er op straat voor het gezelschap gedekt, wat na tuurlijk ten gevolge had, dat binnen zeer korten tijd een gr ooien kring van nieuwsgierigen de vreemde snoesha nen aangaapten. Dat begon op een oogenblik een van de jongelui te ver velen. Hij pakte een Jongen beet en zette hem vierkant op de soepterrine. Er volgde een gevecht met den ver toornden vader, een bombardement iiiet aardappelen en worteltjes, totdat de politie verscheen en de veloolpe- dlsten Inrekendo. Daar ze evenwel niets strafbaars hadden uitgehaald, werden ze ook weer gauw losgelaten on trakteerden bij die feestelijke gele genheid op bier en krieken. Er waren in die dagen al tal van wedstrijden. De eerste baan werd aan gelegd te Nijmegen en daar trokken de liefhebbers heen, ora zich met el kaar te gaan meten. Toen waren er nog geen beroepsrijders, niemand zou in die dagen aan de tnogeliikheid dat ze ooit zouden verschijnen, geloofd hebben. Er werd voor pure liefhebbenj gereden ora medailles. En veel pret gemaakt. Dat beg*a al in den trein, als de renners met hun fiets meereisden in den goederenwagen en dat werd in de plaats van aankomst voortgezet. Zoo kwamen de jongelui eens op bet denkbeeld om op het Vreeburg te Utrecht caroussel te gaan rijden, tot groot vermaak van 't publiek. En na de wedstrijden werd er duchtig ge fuifd. Eens had een Engelechman, ze kere Jackson, een tweeden prijs ge wonnen en zou een van de oprichters van den bond, thans eerzaam bloemist te Overveen, den man daarmee geluk- wensoben. Hij begon in 't Engelech, maar ging weldra in het Neder- landsch over en maakte daarvan ge bruik, om den gast met een strak ge zicht te zeggen, dat hij nu wel dezen keer den 2den prijs gewonnen had, maar hoopte, dat het nooit weer ge beuren zou, daar de prijzen maar lie ver ln Nederland moesten blijven. Bingham had van deze treffende toe spraak de vertaling op zich genomen en kweet zich van die moeilijke taak door het tegenovergestelde te zeggen van wat de aankomende bloemist ver kondigde. Hoe de aanwezigen ge lachen hebben bij het zien van de bui gingen van den gevleiden Engelech man, laat zich denken. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht ENGELAND. In een onzer vorige overzichten sta ken we een beetje den draak met do lucht-oorlogschepen-beweging. Zou den we niet eens mogen lachen Toch bevatte die beschouwing een kern van waarheid 1 Wie dit niet gelooft, moet maar eens lezen, wat er in de laatste dagen ln de Engelsche couranten geschreven wordt. Daar hebt ge b.Y. de „Times", die eei artikel geeft met het sensatie- opschrift „De verovering van de lucht". Daarin wordt getoogd, „dat Enge land zich door de andere naties voor bij heeft laten streven, wat den bouw van luchtschepen betreft. En wel ln die mate, dat, indien men zich be wust werd van het gevaar van den toestand, dit eerst een gevoel van verontwaardiging, en daarna ernstige ongerustheid, wellicht een paniek zou veroorzaken." Eerst verontwaardiging, dan ern stige ongerustheid en dan.... een pa niek I De sensatie zit 'm heusch niet alleen in den titel I Mannen van naam gaan zich met de zaak bemoeien. Laten we alleen noemen generaal Baden-Powell, de bekende man uit den Boerenkrijg. Die slagveldman Is nu een volbloed aero naut, die heftig toornt tegen de ach teruitstelling van zijn nieuw beroep. Hij heeft de regeering te verstaan gegeven, dat zij minstens een mll- lioentje ter beschikking moet stellen voor da Ylieg-proeven. De generaal noemt 't kindje ook maar dadelijk bij den naam en bespreekt een oorlog met Dnitschland. Nu is Engeland een eiland, dat al leen ter zee kan aangepakt worden. Een sterke vloot is dus voldoende. Bij den lucht-oorlog rekent men geen grenslijn tusschen land en zee, ls En geland geen eiland meer, en..... baat de zee-vloot weinig. Zoo ls 't Üeve vaderland in gevaar 1 In het Lagerhuis zijn gisteren de debatten gehouden over de credieten voor den aanbouw van nieuwe sche pen. De Regeering verdedigde haar marine-politiek, en verklaarde, dat onder het tegenwoordig program van aanbouw, de Britsche overheerschlng een vertrouweling van den prins werden aangeklaagd wegens meineed of het aanzetten tot meineed. Hoevelen zullen nog volgen En dan die velen, die zedelijk ver oordeeld zijn I FRANKRIJK. Te Toulon hebben ernstige straatge vechten plaats gehad. Een troepje vls- schers raakte, om onbekende reden, slaags. De visschers trokken dadelijk de revolvei-e en schoten er flink op los, zoodat er enkele gewonden (ook onder bet nieuwsgierige publiek) vie len. Midden in het gevecht kwam de politie. Toen de visschers bemerkten, dat zij bedreigd werden met gevan genneming, zetten zij het op een loo- pen. Het merkwaardige is, dat alle acht, waarvan de een den ander zoo even nog overhoop wilde schieten, plotseling, tegenover den gemeen- schappelijken vijand de politie vrienden in nood werden. Zij spron gen in een bootje en roeiden met alle macht om aan boord te komen van hun schuiten. Weldra was de stoom- sloep van de politie de roeiers op de hielen. De visschers wilden zich niet laten vangen en boden weerstand, zoodat de politie zich genoodzaakt zag, de roeiboot tot zinken te brengen (o. i. wel een heel krasse maatregel 1) Daarop vischte de politie zeven van de acht vechtersbazen op. De achtste wist al zwemmend te ontkomen, ter wijl de politie met harpoenen de drenkelingen opvischte. Twee van hen werden door de haken gewond. De politie heeft veel moeite gehad, de aan de kade saamgestroomde me nigte te verhinderen, dat zij de vis schers te lijf ging. ZWEDEN. Sedert eanigen tijd is er in Zweden voortdurend strijd tusschen patroons en werklieden; laatstelijk in het ha venbedrijf. Evenals in Belgiö hebben de reéders er Engelsche sjouwers la ten overkomen, hetgeen tot allerlei botsingen aanleiding gaf. Van ernsti ger aard is wat er te Malmo is ge beurd. Aan boord van het stoom schip Almathen, waar 80 Engelschen hun verblijf hebben, ls er een bom ge- sprungen, waardoor een Engelschman is gedood en zeven werden gewond Het schip leed weinig schade. Koning Gustaaf heeft de gewonden in het gasthuis bezocht. Zij zijn buiten ge- RUSLAND. De tsaar van Rusland heeft allen, die deelgenomen hebben aan den Jo denmoord te Kief in 1906, gratie ver leend. Schijnbaar een heel gewoon be richtje I Toch houdt het bij eenig na denken veel en zeer veel in. Het Tsarenrijk herbergt vele Israëlieten, en er is geen land, waar dezen zoo „genegerd" worden dan daar. Met welk recht Zijn Joden geen menschen Moet nu de Russische overheid die Jodenvervolgingen goedkeuren, door de misdadigers gratie te verleenen 't Is in den tijd der vacanties. Bij oekase van den Tsaar hebben de Doema-leden tot 18 October vacantie gekregen. Drie maandenl En dat bij den staat kundigen achterstand t OOSTENRIJK—HONGARIJE. Hier hebben de volksvertegenwoor digers tot 22 September vrij-af. SERVIë. Nog Btcedn ls men aan het zoeken naar een stel ministers, en nog steeds zonder succès. Die geschikt zijn wil len niet en die niet geschikt zijn, worden niet gevraagd. Dat gebeurt meer I Blijkens mededeelingen van een te 0 Berlijn vertoevend Bulgaarsch diplo- door groote, nieuwe typen en de groo- maat zijn de betrekkingen tusschen Bulgarije en Servië, ten gevolge van het moorddadig optreden der Servi sche benden tegen de Bulgaarsche be volking, zeer gespannen. Bulgarije doet al het mogelijke .im, de vormi'-g van benden te vorhinrR ren, in Servië daarentegen ondervin den dezen den steun van dc overheid en zelfs van den kroonprins. Reeds .n het begin van dit Jaar heeft Bulgarije ie Belgrado daartegen geprotes'eerü, maar zonder succes. In Mei was de toestand zoo verer gerd, dat de groote mogendheden druk op Servië moesten uitoefenen, om verandering te brengen in da houding van het officieele Servië te genover de benden. Dit optreden werd met voorloopig succes bekroond, maar thans is het weder het oude doen, zoodat men te Sofia ernstig vreest, dat de Bulgaarsche regeering niet langer in staat zal zijn weerstand te bieden aan de openbare meening, die aandringt op een oorlog met Servië. TURKIJE. De reeds \aker beschreven jong- Turksche beweging grijpt steeds meer om zich heen. Naar nu uit Monastir gemeld wordt, heeft kolonel Niazi ef- fendl in Resna formeel den strijd der jong-Turk8che partij voor de grond wet afgekondigd. Er zijn weer nieuwe plakkaten verspreid. In een aan de stadsmuren aangeplakten oproep wordt het heerschende regeerstelsel zoo scherp mogelijk veroordeeld en wordt der regeering verweten, dat zij ondraaglijke lasten op het volk legt. Voorts wordt de vervanging van het staande leger door militie en gendar merie verlangd. Niazi doortrekt met zijn troepen het gebied van Ochrida en tracht de bevolking tot den opstand te bewe gen. Het volk schijnt echter niet goed te durven. Het Bulgaarsche element wil tenminste tot dusver niet mee doen. De Bulgaren zijn bang voor de wraak der Turken I PORTUGAL Het einde van de langdurige bespre kingen ln de Portugeesche Kamer over de civiele lijst is geweest, dat deze ten bedrage van 865 contos met groote meerderheid is goedgekeurd. PERZIë, Geen nieuws. Alles blijft bij 't oude. De stilte, die weer den storm vooraf gaat MAROKKO. Er komen berichten van een fabel achtige legermacht, die op zou ruk ken om Marakesj, de hoofdstad van het Zuiden, voor Abd-el-Azis te her overen. Er zouden tegelijkertijd twee legerafdeelingen vertrekken, de een "an Mogador, de ander van Rabat, deze laatste onder bevel van Abd-el- Azis zelf, en dit leger van Abd-el-Azis zou uit 5000 voetknechten en 3000 rui ters bestaan en vele kanonnen mee voeren. De zaak van Abd-el-Azis (de zaak van Frankrijk I) schijnt dus nog niet zoo geheel en al hopeloos. Met geld wordt veel gedaan. AMERIKA. 't Schijnt fn verschillende Staten niet erg pluis te zijn I Wat nu weder aanleiding heeft ge geven tot de troebelen is moeilijk te begrijpen voor dengene, die niet gron dig bekend is met de politieke groe peeringen ln deze woelige republie ken. Uit de tot dusver ontvangen tele grammen valt af te leiden, dat Nica ragua en Guatemala, die beide het twijfelachtig voorrecht hebben eer zuchtige presidenten te bezitten, wel ke beide aansturen op een vereeni- ging der republieken met het doel om zelf aan het hoofd daarvan te komen, de landen zijn, die voortdurend den vrede in Midden-Amerika in gevaar brengen. En in Honduras stookt de gewezen president Bonllla het vuur der twee dracht nog steeds aan, waarbij hij, naar het heet, den steun ondervond van Guatemala en Salvador. De thans heerschende troebelen kunnen allicht leiden tot ernstige botsingen, zooals de geschiedenis dezer staten er zoo vele vermeldt en dit vooruitzicht wekt groote onrust bij da regeeriugen van de Vereenigde Staten en Mexico, die zich reeds hadden verheugd in de ge dachten door de verleden jaar uitge oefende pressie den vrede in Centraal- Amerika te hebben verzekerd. Stadsnieuws te overmacht in oude typen, tot 1911 voldoende gerustheid kunnen bieden. De regeering is bereid, het volgend jsar met alle buitenlandsche vloot- uitbreidingen rekening te houden en dan ook datgene op stapel te brengen, wat tot 1911 voor de veiligheid noodig is. Een volkomen waarborg van de veiligheid des lands is natuurlijk noo dig, doch verder dan de eischen van deze veiligheid te gaan, zou overdaad zijn. Tot 1911 kan 't lieve vaderland dus rustig zijn, behalve.... wat den lucht oorlog betreft 1 DUITSCHLAND. *t Proces Eulenburg 1 't Doet denken aan een lawine Een steen, die schitterde aan den bergtop, geraakte los. viel, werd grooter door de pakkende sneeuw, werd een onheilbrengende lawine Door de houding van Eulenburg zijn reeds velen ten val gebracht. Eenige personen nu weer de Hofrat Kistler Muziek in den Hout. Soixée van het Haarlemsch Muziek korps in den Hout op Woensdag 15 Juli, 8 uur. Programma: 1. Freundschaft Marsch, Berger. 2. Ouverture Fingals Höhle, Men delssohn. 3. Ungarian Fantalsie, Grossmann. S. Grande Fantaisie de l'opéra Er- cani. Verdi. 5. Ouverture Rübezahl, Floton. 6. Scène et Valse de l'opéra Greetna U -en, Guiraud. En:r9 Nous, Valse, Waldteufel. 8. Potpourri op Italiaansche Volks liedaren, Happey. ORGELBESPELING op Donderdag 16 Juli, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of St. Bavo- kerk alhier, door den Heer W. Ezel man. No. 1. Fantasie, J. Worp. No. 2. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderate. b. Adagio. c. Marche pontificale d. Fuga. .No. 8. Marche Solemnelle, A. l&lllij. WIELRIJDERSFEESTEN. De R ij w i e 1-T e n t o o n« stelling. De Retrospective Rij wiel tentoon* stelling, die gedurende de feestdagen in het Brongebouw wordt gehouden kosteloos toegankelijk voor alle le den van den A. N. W. B. zal meni ge verrassing aanbieden. In de eerste plaats door de smaak volle en bijzondere decoratie der bel de beueden-restauratiezalen, waar de hoofdtoon ls de kleuren van den A. N. W. B. Onder de inzendingen zelfs uit het Buitenland (b.v. Leipzig) zijn hoogst merkwaardige rijwielen, zoo at betreft hun constructie als hun geschiedenis. Er zijn er bij, die behoord hebben of nog behooren aan personen van naam, o.a. een van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemees ter van Haarlem, die ook daardoor zijne belangstelling toonde In 't werk van den A. N. W. B. De heer G. J. Heenk te Haarlem zendt in een houten looprod, onge veer 100 jaren oud. Van den heer Seheringa te Haar lemmermeer ontvangt de commissie een rijwiel waarvan, volgens zijn me> dedeeling, de weerga niet bestaat. Uit Gennep komt een tandem van zeer bijzonderen vorm, twee groote wielen naast elkaar en op flinken af stand voor en achter een klein wiel. Omtrent het rijwiel van den heer Paul de Wit uit Leipzig schrijft deze, dat zijn machine al heel merkwaardig is. De afmeting van zadel tot kruk as is van dien aard, dat men verba zend lange beenen moet hebben om de trappers te bereiken en daarentegen niet weet hoe ze te bewegen als de kruk omhoog is. Een rijwiel van den heer Brons uit Wagenborgen is een monster in zijn soortde dijdikke, massief houten vorkstang heeft den vorm van een slang. Veel genoegen deed het de commis sie ook toezegging te ontvangen van den beroemden oud-wielrenner Qtt Bultman te Aalsmeer, van het rij wiel, waarmede hij zoovele en zulke schitterende overwinningen behaalde. Namelijk een Humber hooge tweewie- Ier, waarmede in Nederland, Duitsch- land en België de beste rijders zijn verslagen de uit vroegere dagen be kende Voute-cup, het laatste kampi oenschap van Nederland enz., wer den er op behaald. Deze machine is 54 inches hoog, hetgeen hetzelfde is alsof men tegen woordig een rjjwiel met een versnel ling van 5-4 zou berijden. Niettemin zijn op dit wiel records gemaakt nimmer verbeterd van 2 tot 20 K.M. (destijds de langste af stand op races). De snelheid was in zulke gevallen aanzienlijk hooger dan 30 K.M. per uur. De heer Bultman wil deze merk waardige machine gaarne aan den Bond afstaan, indien besloten mocht worden tot oprichting van een mu seum van rijwielen. Behalve deze fietsen zijn er nog tal van andere, die wèl de aandacht zul len trekken. Verder zal de X. N. W. B. verschil lende zaken etaleeren, die hier uit den aard der zaak behooren. Ten slotte worden geheel afzonder lijk op breede tafels en zorgvuldig achter glas tentoongesteld de platen van het eerste deel van het pracht werk „Mooi Nederland", waarvoor het „Huldeblijk" der leden is be stemd. De tentoonstelling die Vrijdag- morgen wordt geopend zal stellig door menig lid bij herhaling borden bezocht. Door den betrokken consul zijn gis teren twee wegwijzers van den A. N. W. B. geplaatst en wel no. 1554 ten Westen van Bermebroek, waar de weg van Bennebroek aan de Leidache- vaart uitkomt, en no. 1555 ten zuiden van Vogelenzang, waar de weg van Vogelenzang aan de Leldschevaart uit komt. Dezer dagen zal geplaatst worden wegwijzer no. 1556 aan den straatweg van Bloemendaal naar Meerenberg bij het begin van den zijweg naar het Ho tel „Klein Zomerzorg", Onjuist hericht. Onder de rubriek „Binnenland" leest men, dat te Oude water een. moord heeft plaats gehad op de: vrouw van Jut, Dit bericht kon niet' juist zijn. Wel Is het mogelijk, dat daar een moord is gebeurd, maar dit' moet dan op een ander slachtoffer- zijn, want de vrouw van „Jut" leeft hier nog gezond en wel ln Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1