Weerbericht F. P. REICHEBT, Thermometerstand Haarlemsch Dagboek Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijders Koloniën Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt Yoorm. 10.50 uur). De Blldt, 14 Juli 1908. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. {e Horta (Azoren); laagste 751.7 m.M. te Skudesnaes (Zuidkust Noorwegen). Verwachting tot den avond van 15 Juli: Wind: ruimende, afnemende wind. Gesteldheid Yan de lucht: Afnemende bewolking, mogelijk nog enkele buien. Temperatuur: geringe verandering, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 14 Juli Hoogste gisteren 9 uur F. 70 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag te 19 uur F. 64 BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 753 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 753 m.M, STUKKEN VAN DEN RAAD. ONBEWOONBAARVERKLA RINGEN. B. en W. stellen voor do perceelen Gravinnesteeg 7 A en De Witstraat 33 A, onbewoonbaar te verklaren. (Raadsstuk 133). B. ©n W. stellen voor het perceel Gortesteeg 24 onbewoonbaar te ver klaren. (Raadsstuk 227). B. en W. stellen voor het perceel Patientiestraat 8 onbewoonbaar te verklaren. (Raadssiuk 232). B. en W. stellen voor de perceelen Burgwal 6 en 33 A, Hagesfcraat 20 c, 20 d, 20 e en 20 f, Kerkhofstraat 7a en Ossenhooftsteeg 5 en 7 onbewoonbaar te verklaren. (Raadsstuk 129). Ontslag gevraagd. Door mej. M. de Vries, onderwijze res aan school 8 wordt met ingang Van 1 September eervol ontslag ge vraagd. (Raadsstuk 240). MAATSCH. TOT EXPLOITATIE VAN STAALWATERBRONNEN. De heer Rinkema stelt voor le op het bekende verzoek der Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbron- nen afwijzend te beschikken, en 2e aan de maatschappij gedurende de ja ren 1908, 1909 en 1910 van de door haar aan de gemeente Haarlem over die jaren betaalde recognitie- on erfpachtsgelden, elk jaar f 750 terug te geven. (Raadsstuk 243). VOOR HET LIGHALFONDS. In de vorige week van 511 Juli werd aan het Lighalfonds afgestaan en in dankbaarheid ontvangen eene gift van 22.57 1/2, provisie verkoop toegangskaarten vooroefeningen der Olympische spelen. 14 Juli. Tweemaal schrijven over eenzelfde zaak, 't lijkt wat vreemd. Maar er is toch eenige aanleiding voor. Vorige week heb ik mij tot tolk ge maakt der verzuchtingen van mijn dienstbode, die zoo graag wat zien zou van den optocht op Zaterdagmid dag, en heden bereikt me een dergelij ke vraag van andere gegadigden. Naar ik hoor hebben de bakkers ai overleg gepleegd in dien geest, maar 't leidde tot niets, althans niet tot een algemeene sluiting op Zaterdagmid dag aanstaande. Het komt er maar op aan dat ie mand het voorbeeld geeft. En dan, dunkt me, moest de ge meente beginnen met zooveel perso neel als zij missen kan op Zaterdag 18 Juli vrij te geven. Natuurlijk in den middag. Aan de tochten, die de feestgangers naar Lisse en andere plaatsen gaan houden, valt voor de meeste menschen weinig to zien, maar de optocht in den middag zal zoo buitengewoon zijn dat men zoo velen als mogelijk is in ie gelegenheid moet stellen om hem te zien. Ik hoop, dat de gemeente en andere groot© werkgevers daaraan zullen wil len medewerken. OBSERVATOR. ONDERWIJZERS-VERGADERING. Men deelt ons mede, dat de gebrui kelijke vergadering van onderwijzers in net arrondissement Haarlem dit Jaar niet zal plaats vinden en schrijft de oorzaak hiervan toe aan de weini ge instemming, waarmede verleden jaar een voorstel tot reglementeering dezer vergadering begroet werd. (Zie verder laatste nieuws op de derde pagina). SANTPOORT. Den 15en dezer zal de heer Dekker zijiue functie als hoofd èer O. L. school alhier aanvaarden. BEVERWIJK. Met medewerking van de heeren M. Teer en C. Gorter, voorzitter en secre taris van de Vrijzinnige Kiesvereeni- ging te Beverwijk, en den heer J. Hid- dlnk, bestuurslid van de V. P. G. te Amsterdam, is te Beverwijk een vrij zinnige propaganda-club opgericht. Na een rede van een der leden van de Vrijzinnige Propagandaclub te Am sterdam. De vereeniging is aangeslo ten bij den Bond van Vrijz. Prop. Vereen, in Nederland. In September a.s. zal een groote vergadering gehou den worden, waar de heer Vos de pro- pagandared© zal uitspreken. Het vocxrl. bestuur bestaat uit de hee ren J. Flik, voorz.; J. E. Schipper, se cretaris; D. Teer, penningmeester; J. Davidson, J. Tol en J. Haak, HOOIBROEI EN DE ASSURANTIE. Men schrijft aan de L. Ct.: De zorg en waakzaamheid tegen een eveotueelen brand onzer boeren woningen, zoodra die met hooi zijn gevuld, nemen van jaar tot jaar toe. De gemeentebesturen, met nam© de burgemeesters, worden gewezen op de te nemen maatregelen, welke het groote gevaar kunnen voorkomen. En terecht. Niemand zal het afkeuren, dat hij herhaling gewezen wordt op een gevaar, dat zulke ernstige gevol gen na zich kan sleepen. Maar er blijft altijd een scha duwzijde aan de middelen, welke wor den aangewend, om een uitslaanden brand tot den meest ge ringen omvang te bepalen, 't Is wel waar, dat brand den algemeenen rijkdom benadeelt, want niets wordt gespaard. En nu is het juist dit sparen, waarop wij wil len wijzen, dat niet beloond wordt. Wat overblijft of gespaard wordt is in het voordeel van de assurantie-maat schappij en de gemeentenaren krijgen op hun aanslagbiljetten van den hoof- delijken omslag de kosten van brand weer met de aankleve van die, welke kosten werkelijk ten bate van de res pectieve assurantie-maatschappijen (soms buitenlandsche nog wel) worden gedaan, want, wat gespaard wordt behoeft de Mij. niet uit te keeren en blijft dus in kas de gemeentenaren betalen in dezen wat de ass.-mij. moest doen. Er wordt in de provincie veel over dit onderwerp gesproken, maar tot nog toe niet in het publiek. VREDE-TENTOONSTELLING. Het secretariaat der internationale vereeniging Vrede-tentoonstelling" heeft zich met een circulaire tot liet publiek gewond. Allereerst wordt medegedeeld, dat de tentoonstelling, ter gelegenheid van de inwijding van het Paleis voor het Hof van Arbitrage, veel succes be loofde in 80 plaatsen waren afdee- lingen opgericht en de buitenlandsche vredes-vereenigingen hadden hun steun toegezegd. Toen is er plotseling een kink in den kabel gekomen, door een quaestie met den varigen Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, den heer Veegens. Wat het geschil betreft, wordt niet duidelijk uiteengezet, maar de Minister wenschte eenige wijzigin gen in de statuten en in de gedrags lijn. Voor het onderzoek benoemde de Minister een commissie, onder het be ding, dat gedurende dit onderzoek de actieve propaganda en elk persbericht achterwege moest blijven. Na dien tijd heeft het bestuur der Vereeniging niets meer gehoord, waar door het onzeker geworden is, of de tentoonstelling nog wel zal kunnen plaats hebben. MANOEUVRES. Wegens vliegend stormweer, ge paard met hevige slagregen, is Maan dagmiddag te vier uur de gansche flo tilla slagschepen en torpedobooten, voorstellende de vijandelijke partij, binneDgeloopen en heeft in de zijka nalen vastgemaakt. Aan de operaliën, die worden voortgezet, werd door de flotil'e wegens het ruwe weer in deze nacht niet deelgenomen. De actie vam het fort is thans gericht tegen de lan- dlngsdevisie. Onophoudelijk donderde het geschut en hel wierp het fort zijn zoeklicht over den omtrek. GEARRESTEERD. De vermoedelijke dader van den moord te Oudewater, gepleegd op de vrouw van Jut (de maai met wien ze samen woonde), is te Hoencop gear resteerd. OM EEN AUTO. De gemeente Tholen nam onlangs een auto in beslag van een ingezetene, omdat deze zijn hoofdelijken omslag niet had betaald.De ingezetene beweer de, dat hem de auto niet behoorde, en heeft zulks in proces kunnen bewij zen. De gemeente Tholen zat dus voor de proces-kosten, die niet minder dan ruim 2500 gulden bedragen. Nu is Tholen In last. De gemeente zal het er wel niet bij laten zitten, doch op voorstel van B. en W. Is al vast be sloten een geldleening tot een bedrag van 2600 aan te gaan, om de pro ceskosten te kunnen voldoen. Heel ernstig rekent men dus niet op een overwinning in hooger beroep. (Tel.) BEDELAARS. De Haagsche Ct. schrijft Dat Den Haag het Dorado Is voor beroepsbedelaars. Is bekend genoeg maar op Wëlke manier nu tegen deze lieden te ageeren en op welke manier hun een menschwaardig bestaan le verschaffen? De meeste bedelaars toch zijn behept met ziels- of lichaamsge breken; de een mist een arm, een tweede, een been, een derde is blind, enz. en bovendien zijn hun levens wijze en hun verleden van diëii aard. dat zij voor de maatschappij zoo goed als onbruikbaar zijn. Niettemin zijn het menschen, die toch leven moeten. Wie zorgt er voor hen Hield de publieke liefdadigheid de beurs gesloten, het zou er voor de meesten al heel slecht uitzien. Wat moet b.v. iemand beginnen die blind is en geen familie tot hulp in staat heeft Zoo iemand naar de Blindeninrichting in de Tollensstraat verwijzen, gaat niet, omdat voor ieder, die daar werken wil, elk jaar f 200 gestort moet worden, waarvoor dan een weekloon van f 4.25 en eenige provisie wordt verdiend. Weinig per sonen of weldadigheidsvereenigingen zijn bereid, voor een blinde elk jaar f 200 te storten. Verwijs nu een gebrekkigen bede laar naar „Armenzorg". Het feit, dat de man bedelt, te al voldoende om hem voor hulp af te wijzen en mocht hij e >ns zoo gelukkig zijn, on der de bedeelden te worden opgeno men, dan is hij met den maximum onderstand van ƒ2.10 per week toch niet in staat, in zijn onderhoud te voorzien Een gebrekkige, niet in staat tot arbeiden, is als 't ware genoodzaakt te bedelen. En zijn ze, dikwijls na lang aarzelen, daartoe overgegaan, dan b 1 ij v e n ze het doen want zo halen in Den Haag zeer veel op, en alle aanbiedingen om hen weer van het bedelen af te brengen zijn vruch teloos. Wat kan nu de politie tegen gebrekkige bedelaars doen Al heel weinig. Op de gezonden kan zij jacht maken en hen naar een Rijkswerkin richting doen zendenmaar wat moeten zij in die inrichting doen met blinden, lammen, enz. Een Staats inrichting, waar gebrekkigen in op genomen konden worden, is de eenige oplossing. Of weet een der lezers er wat anders op MISHANDELINGEN. Zondagavond is te Brielle een agent van politie door vier met messen ge wapende personen deerlijk mishan deld. De agent trok zijn revolver en joeg een der daders een kogel door de kaak. Door inmiddels aangerukte politiehulp werden de vier daders in gerekend en naar het huis van bewa ring overgebracht. De toestand van den politieagent, die een diepe snede over den arm opliep, is vrij gunstig. Dienzelfden avond werd een zekere S. door een Tilburgenaar eveneens met een mes gestoken, in de heup; de toestand van S. is levensgevaarlijk. De dader is in arrest. - WETHOUDERSPENSIOEN. D.e gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft Maandag de ontwerp-verorde- ning, inzake de invoering van wethou derspensioen, met op 2 na algemeene stemmen, die van de heeren Ter Laan en Boejenbos, goedgekeurd. Vooraf waren eenige kleine wijzigingen aan gebracht in het ontwerp. VECHTPARTIJ. Te Tilburg is gearresteerd zekere Br., wonende aldaar, die Zondag bij oen vechtparij in de Halstraat te Bre da zekeren Sch. zoodanig met een mes mishandeld heeft, dat hem de H. Sacramenten moesten toegediend wor den. Een 3 c.M. lange snede in de Lin kerzij en een 5 c.M. lange snede in de rechterdij veroorzaakten zooveel bloedverlies, dat zijn toestand hoogst ernstig is. MONUMENT VOOR Dr. SCHAEP- MAN. Maandag werd het monument voor wijlen dr. Schaepman voor het semi narium te Rijzenburg onthuld. Nadat de onthulling had plaats gehad sprak prof. E. van Hinsberg de feestrede uit. Namens de commissie werd het monu ment daarna aan het seminarium overgedragen. Vervolgens werd het terrein rondom het monument even eens aan het seminarium overgedra gen door de verfraaiingsvereeniging. Tot slot werd een feest-cantate gezon gen door de theologanten van het se minarium. De plechtigheid werd door vele officieele personen bijgewoond. ONGELUKKEN. Op de ijzergieterij ln het grens- plaatsje Isselborg kreeg de arbeider J. B. een stuk hout, dat van het dak viel, op het hoofd. Zijn schedel werd gespleten; de dood volgde onmiddel lijk. Sinds Vrijdagavond wordt bij de ko loniale reserve te Zutphen een sol daat vermist. Hij heeft een briefje achtergelaten met de mededeeling, dat hij zich in den ïJsel zou verdrin ken. Tot heden heeft men echter zon der resultaat naar hem gedregd. SCHEEPSONGELUKKEN. Maandagmiddag stootte te Harlin- gon het ijzeren tjalkschip Zorgmet- vlijt, van schipper Post, geladen met macadam van Kampen op de Noor- derpier en zonk voor de haven. De op varenden, 7 personen, redden zich in hun eigen boot. Het tjalkschip Antilope, schipper Zuidema, werd met gebroken mast te Harlingen binnengesleept door de sleepboot Johannes. NEDERLANDSCHE VOETBAL BOND. Zondag te de jaarlijksche algemee ne vergadering van den Nederland- scheh Voetbalbond te Amsterdam ge- houden, bijgewoond door ongeveer zestig stemgerechtigde 'Vereenigingen en plaatselijke en gewestelijke hon den, benevens door het geheele be stuur. De voorzitter, de heer J. Warner, hield een vrij lange openingsrede, waarin hij wederom met genoegen kon constateeren, dat de bond in toè- noemenden bloei verkeert. Aan de kampioen „Quick" werden de medailles uitgereikt. Alvorens tot d8 bestuursverkiezing over te gaan, gaf de voorzitter aan dem-heer Ch. J. Engelleerts gelegen heid, eene interpellatie te houden be treffende de uitvoering van stelling 50 (afschaffing van promotiewedstrijden) die ln de bij2ondere algemeene verga dering van 21 September 1.1. met 31 tegen 21 stemmen werd aangenomen, doch niet de vereischte meerderheid (twee derde der stemmen) yerwierf, die genoemd wordt in een zeker arti kel van het huishoudelijk reglement. Breedvoerige debatten, die geruimen tijd in beslag namen,- werden gehou den. De kwestie werd ten slotte zoo in gewikkeld, dat na enkele uren de de. batten gesloten werden en een motie aangenomen werd, waarbij eenvoudig geconstateerd werd, dat vóór de be- hande'ing der stellingen niet gerept was over het artikel van het be staande reglement, dat twee derde der stemmen eischt, waardoor dus de stelling der promotiewedstrijden-af schaffing als niet aangenomen be schouwd kon worden. Een interpellatie van den heer D. Hans daarna kostte ook al enkele uren waarin de voor en tegenstanders van den heer D. Hans inzake deze interpellatie betreffende de door het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond aangenomen houding bij het bekende geschil tusschen de F. A. en de A. F. A., op veelal heftige wijze hunne meeningen in deze zaak te kennen gaven. Een besluit werd niet genomen. Een motie van Hercules, te Utrecht, inzake een voorgedane kwestie bij de vaststelling van den wedstrijd Her cules II—Edo (Haarlem) werd ver worpen met 22 stemmen (16 voor en 26 blanco). De daarop volgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren J. Warner, Zwolle, tot eersten voorzitter (49 stemmen) en C. A. W. Hirschman, Amsterdam, tot tweeden voorzitter (43 stemmen). De verkiezing van een zevental commissarissen had tot uitslag, dat uitgebracht werden 54 stemmen op den heer J. A. W. Gratama, 55 op den heer J. W. Kips, 51 op den heer A. J. Bronkhorst (aftredend), 48 op den heer P, A. de Haan, 47 op den heer mr. Th. Portheine en 47 op den heer M. de Boer. Voorts verkregen de heeren J. J. van den Berg 26, mr. J. LïeftincK 21, II. J. Oosterveen 20, en A. J. Bronk horst, Leiden, 12 stemmen. Een nieu we stemming voor een zevende com missaris-plaats bracht 31 stemmen op den heer mr. J. Lieftinck. Een her stemming ten slotte besliste in het voordeel van den heer J. J. van den Berg, zoodat alle afgetreden bestuurs leden wederom voor een jaar zitting nemen. De kascommissie H. S. Is- briicker en G. Kraak) en de plaats vervangende kas-commissie (B. A. Paardekooper Overman en D. Schut te) werden bij acclamatie van stem men herkozen. De voorzitter en de plaatsvervan gende voorzitter (A. J. Bronkhorst en J. W. Kips, beiden aftredend) zullen nog nader door het bestuur worden aangewezen. Hierna moesten volgens de agenda nog enkele moties worden behandeld, doch wegens het vergevorderd uur werd de bespreking met toestemming der algemeene vergadering aanmer kelijk bekort. Zij behelsden respectievelijk het we der laten medespelen van de Weste lijke eerste klasse aan de bekerwed strijden, een gesloten voetbaltijdperk van den N. V. B. gedurende den zo mer, (serie- en internationale wed strijden), een maximum prijs van den laagsten rang bij bondswedstrijden der vereenigingen van 25 cents en het in rekening brengen van een bepaal de som volgens een nader vast te stel len schaal voor het afstaan van ver- eenigingsterreinen voor internationa le wedstrijden van den N. V. B. In geen van alle kwesties werd een bepaald besluit genomen, bij de eerste en bij de derde werd alleen van eene wenschelijkheid gesproken zonder meer, terwijl van bestuurs zijde inzake de vierde kwestie aange toond werd, dat de omstandigheden in ons land (vooreerst nog niet van dien aard (toestand der terreinen) zijn, .dat een wenschelijkheid zelfs niet geuit kan en mag worden. De behandeling van de derde kwes tie ten slotte werd tot de volgende al gemeene vergadering uitgesteld. OLYMPISCHE SPELEN. Thans zijn in liet stadion, verbon den aan de Fransch-Engelsche ten toonstelling te Shepherd's Bush, in Londen, de Olympische spelen eerst recht begonnen, met hardloop-en, zwemmen, gymnastiek en wielrijden. Twee weken zal 't zoo doorgaan, eiken dag, behalve des Zondags. D .-pelen werden Maandagmiddag geopend door den koning, die verge zeld was van de Koningin, den prins en de Prinses van Wales en den her tog en de hertogin van Colnnaught. Er was een talrijk publiek, ondanks het weer, dat na zwaren regen somber was gebleven. Een stoet van 2500 athleten, kam pioenen van 25 landen, trokken den koning voorbij, allen hun vlag volgen de. Het was een kleurrijk schouwspel, waar de schetterende fanfares van het koper goed bij pasten. Toen de koning de spelen geopend had verklaard, speelde een orkest het Engelsche volkslied. De athleten stre- ke nde vlaggen en in het stadion weer klonk een groot? gejuich. HET „GELE GEVAAR"! „De Chineezen zijn toch een onder nemend volk", zegt de N. Soer. Ct. „Overal, voornamelijk bij nieuwe vestigingen of nederzettingen zijn zij er aLs de kippetjes bij, zooals bv. op Loewoek, een plaatsje dat sedert de laatste Bonische expeditie meer alge meen bekend is geworden. In weinig tij cis waren daar verschei dene Chineezen en. nog steeds komen staartdragers daar hun tenten opslaan om handel te drijven. Verscheidene Chineezen hebben zelf in de omstreken van Loewoek bosch uitgekapt, althans gronden weten te bemachtigen, zij zijn zoogenaamde kleine landbouwers en telen groenten en vruchten. Andieren weer wijden zich aan de vischvangst en vinden een goed mid del van bestaan. Tokotjes en winkeltjes van Chinee zen verrijzen op Loewoek en in de om streken van die plaats om zoo te zeg gen als paddenstoelen uit den grond, er zijn allerlei huiselijke benoodigd- heden te krijgen, zeer ten gerieve van de militairen, die op Loewoek gede tacheerd zijn of er van andere plaat sen op patrouille komen." Daar schijnt men voor de gestaarte ondernemende belastingobjecten niet bang te zijn, want het So-araba- jaasch blad vervolgt: „Er is nu zelfs door Chineezen een broodfabriek opgericht. Hun vestiging in bedoelde streken wordt door het bostuur aangemoedigd en het zal niet long meer duren, zegt het blad, of de handel op Loewoek breidt zich be langrijk uit, want nu reeds beginnen de Chineezen met de bevolking te on derhandelen in hetderhandelen in hd derhandelen in het binnenland over boschproducten, bijv. voor den uitvoer naar Java en elders". 't Is inderdaad een ondernemend volk, en, die zonen uit liet Rijk van het Midden ziet men op de Buitenbe zittingen liever komen dan gaan. Dat kan op Java óók zoo zijn! NIEUWE OVERVAL IN INDIë. Blijkens een bij de Regeering uit Nederl.-Indië ontvangen telegram is het bivak te Manggopoh in den avond van den Hen dezer weder overvallen. Onzerzijds werd één inlandsch fuse lier zwaar gewond, terwijl de aanval lers 6 dooden bekwamen. Bij den eer sten overval op het genoemde bivak werden niet 8 inlandsche, maar vier Europeesche en 4 inlandsche fuseliers zwaar gewond. EEN ALGEMEENE JAVAANSCHE VEREENIGING. De correspondent te Batavia van de N. Ct. meldt: Opgericht is een algemeene Javaan- sche vereeniging, bedoelende bevorde ring van de ontwikkeling en verge makkelijking van den bestaansstrijd. Het bestuur bestaat uit ontwikkelde Javaansche ambtenaren en particulie ren. In September zal een groote ver gadering te Djokja worden gehouden. Bedoeld is een bijeenvoeging van alle Javaansche vereenigingen, in den geest van het Nationale Congres in Brits ch-Indië. DE PRESIDENTS-VERKIEZING IN AMERIKA. De presidents-campagne in de Ver- eenigde Staten is thans in vollen gang. De twee candidaten, die elkander den presidialen zetel zullen bcavteten, zijn ditmaal William Taft, .le gunsteling van Roosevelt, de can- diiaat oer Republikeinen, en William Bryan, de candidaat der Democra ten. Taft, wieri3 kansen het gunstigst schijnen, is iu de wereld der buiten landsche politiek een meer bakende figuur dun Bryan. Taft is do man ge weest, die het Philippijnsche volk heelt opgevoed en beschaafd, die zich er bemind heeft gemasat, zoodat de Philipinos hem inans nog den bij naam geven var onzen Santo Taft". Taft vinden we terug op Cuba, waar hij door zijn bezadigd, doch krachtig ingrijpen een burgeroorlog voorkwam en we ziet. hem ook als bemidde laar in den Russisch-Jupanschen krijg, waar hij, inderdaad de „Secre tary of War", de „Secretary of Peace" bleek te zijn. Roosevelt beeft zich bijzonder voor hem geïnteresseerd en, nu hij zelf het presidentschap moe is en er beslist niet meer aau denkt, het voor eene nieuwe periode te aanvaarden, heeft hij dezen uitnemenden staatsman naar voren geschoven en al zijne krachten ingespannen om hem te be zorgen „the hardest job on earth", zooals hij het zelf noemt het moei lijkste baantje der wereld. Roosevelt kent zijn man en weet, dat deze dezelfde ideeën voedt als hij zelf, dat dus de Roosevelt-politiek zal voortduren. Niet onaardig was dan ook de carrlcatuur, eenige weken ge leden in „Punch". Taft droeg juist dezelfde kieeding als Roosevelt, en geleek, ook wat postuur betreft, sprekend op hem. Ter volmaking deed Roosevelt hem een mombakkes voor, dat zijn eigen gelaat te aanschouwen gaf en riep zijn candidaat toe: „Daar, beste Jongen, nou zullen te geen ver schil tusschen ons zien 1" Als redenaar echter vertoont Ta' geene gelijkenis met „zijn meester den roughrider in het woord, na: wien een heel volk in aandacht lui tert, wiens taal diep insnijdt of „b mert op de hersens van het volk a' mokerslagen", zooals nog onlangs eo schrijver van hem zeide. Ook staat li in dit opzicht ten achteren bij zij tegenstander Bryan, evenalB Roosj vélt een woordkunstenaar, een man die met tien zinnen de publieke opl nle kan omgooien. Taft spreekt hee harde dingen en zonder er doekjel om te winden. Hij is echter wat men noemt eei werkezel. Zooals hovne reeds gezegd, grootcj redenaar dan Taft is William BryaiL die in de Democratische Conventie tf Denver tot candidaat der Democrat! sche partij is gesteld. Zijne kansei- zijn niet zoo gunstig als die van dei anderen William. Op den dag van de opening van dc laatste Democratische Conventie den 6den Juli 1904 verklaarde de New-Yorlcer Staats-Courant in een artikel, dat tot titel voerde „Bryans Ondergang" „Bryan is heden nog slechts een voorwerp van de nieuws, gierigheid der menigte, die hem aan gaapt als een wonderdier, als het pas opgegraven skelet van een Plesiosau- ros uit den steentijd. Verder niets. Hij heeft ook niet den minsten schijn van invloed meer. Bryan heeft in St. Louis geen groo te rol gespeeld, doch zeer terecht merkt Karl Schurz in zijne Levens herinneringen op „Geen Amerikaan die door de Presidentskoorts wordt, aangetast, houdt eenmaal op te ho pen." William Jennings Bryan is in dit opzicht de oude gebleven en dat hij toch nog meer dan een flauwen schijn van invloed" bezit, dat bewijst de voorname plaats, die hij heden we der in het politieke leven der Veree- nigde Staten inneemt. „Will" Bryan Wie gelegenheid ge had heeft, zich van zijn rhetorischj talent te overtuigen, zal hem zoo ge makkelijk niet vergeten. Door zijne „Cross of gold"-rede in Chicago, die hem zijne eerste caurüdatuur öracht, heeft Bryan zijne beroemdheid en zijne redenaarssporen verdiend. Velen; hebben de rede van Bryan in het „Co-- liseum" te St. Louis, waarin Cleve land ten tweedenmale gecandidateerd werd (1888) van meer beteekenis ge acht doch in den toenmaligen Par- ker-rommel ging deze rede verloren: en werd ze ook door de geheele pers slechts vluchtig besproken. Bryan weet zelf, of een zijner reden goed geweest te of niet, want zooals John. S. Wise in zijne Recollections of Thirteen Presidents vertelt, ver klaarde de Nebraska-man na een di ner in de „Union League Club" te Chicago, „mijn rede van heden wasj niets Toen Bryan na zijn eerste neder- laag gevraagd werd, of hij zijne ver- geefsche rede-campagne niet betreur de, antwoordde hij „Niet ik betreur het, maar de dui zenden, die dikwijls mijlen ver toege sneld waren, om mij te hooren." De boven genoemde „cross-** of gold"-rede had de menschen meer dan nieuwsgierig gemaakt. Toch had zich Bryan reeds vroeger als rede naar getoond herinnerd zij slechts aan zijne rede in Washington tegen eene belasting (16 Mei 1892) en tegen de opheffing van de Shermansche Zil- verwet (16 Augustus 1893, hij is dus niet, zooals Professor Münsterberg in zijn boek „De Amerikanen" beweert, slechts een „onbeteekenende doorsnee afgevaardigde" geweest, maar hoog stens een „persona non grata" we gens zijn uitgesproken biinetallisme. Ook zijne benoeming in het zooge naamde „Ways and Means Commit tee" na zijne herkiezing voor 't 53ste Congres getuigde niet van onbeteeke- nendheid integendeel, zij was voor een jongen afgevaardigde eene groote onderscheiding. Zijne bimetallistische inzichten leidden Bryan echter toen reeds ten verderve, want zij verdre ven hem uit het Kapitool, zoodat hij ze slechts nog als redacteur van de „World Herald" van Oinaha kon pro- pageeren. Bryan wordt thans algemeen als zeer rijk beschouwd. Deze geruchten kregen nieuw voedsel, toen hij 25.00C gulden voor een bekroonden stier betaalde. Bij de jongste belasting heffing heeft Bryan de waarde van zijn gezamenlijk eigendom echter op slechts 150.000 gulden becijfert, zoo- dat de „mtllioenengeruchten" over dreven schijnen. In het jaar 1890 werd Bryan door het eerste Congres district Nebraska tot vertegenwoordi ger in het 52ste Congres gekozen. In het volgende jaar volgde zijne herkie zing. Daarna echter bleven hem, zoo als reeds gezegd, wegens zijn bime- tallisme de deuren van het Kapitool gesloten. Daarop volgde de groote campagne van 1S96. Na zijne candidateering ijl de Bryan r.aar het „Goudcentrum" New-York in de „burgt van den vijand", zooals hij zich uitdrukte en hield in Madison Square Garden eene rede. Hij doorreisde meer dan do helft der Vereenigde Staten, en hield meer dan zes honderd redevoe ringen vergeefs, op den dag van den grooten „veldslag" verkreeg hij slechts 6.511.073 tegen Mac Kinley 7.107.822 stemmen en van de kies stemmen slechts 176 (Mac Kinley 271). Daar kwam de oorlog met Spanje, waarin Bryan aan de spits van het door hem zelf in het leven geroepen derde Nebraska-Vrijwilligersregiment ten velde trok en twee jaren later werd „Kolonel Bryan" in Kansas Ci ty ten tweeden male gecandideerd. Wederom vergeefs, want de Novem- ber-uitslag was 7.206.677 (Mac Kin ley) en 6.374.397 (Bryan) 292 155 „Na de tweede nederlaag van Bryan zijn de democratische massa's ontwaakt, Bryan heeft uitgespeeld en het geheele program der Democratie zal voor do volgende presidentsver kiezing algeheele wijziging onder gaan", schrijft Professor Münster berg in zijn boven geciteerd boek. Niet alleen de democraten hebbent thans hun program gewijzigd, maar ook Bryan zelf te van zijn oud motto „rule or ruin" afgestapt. Hij is thans niet meer de ontoegankelijke deina, goog van 1896 en 1900. Zijn krijgs-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2