HAARLEM S DAGBLAD. Ei IImMiAbf TWEEDB BLAU. Binnenland Onze Lachhoek FEUILLETON DINSDAG M JULI 1008 HOFBERICHTEN, Zondagmorgen woonde H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hen drik en gevolg de godsdienstoefening i,ij in de Luthersche kerk te Apeldoorn oude rgehoor van ds. 0. A, E veie in, tuth. pred. te Amsterdam. De voorganger sprak naar aan Ie 1- ding van Openb. 21 Sa,: H. M. de Koningin-Moeder, verge eld van freule Van de Poll eft Jhr. .Van Tets, woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Herv. Kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. 'P, Brans. De Koningin-Móeder schonk hon derd gulden voor bet te stichten Te huis voor alleenstaande blinden) te Woifheeze. POST- EN TELEGRAAF BOND. Zondag werd te Utrecht, in der ,.„v. Öorlr Tlyoll", OBUS q1- ;ehouden van zalen van het Park „Tlvoli' gemeene vergadering gehot ^den Nederlandschen Post- sn Tele- graafbond. Uit het jaarverslag van den secreta- ris bleek, .dat het ledental van 1285 |ot 1297 gestegen was. Uit het finan cieel verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten f 3478 be droegen, de uitgaven f 8578. Tot leden van het bondsbestuur werden bij acclamatie herkozen de 'heeren F. Duhoux eh A. van Geuns. Besloten werd, dat de contributie dit jaar wederom f 2.50 zal bedragen, in twee termijnen te innen. De begrooting van het orgaan tot een bedrag van f 1820 aan ontvang sten en uitgaven werd aldus vastge steld. De volgende algemeene vergadering zal wederom te Utrecht worden ge houden. Besloteb werd aan de Regeering 'een adres te richten, met verdoek om alle jaren, die men als volledig amb tenaar heeft dienst gedaan, mede te "doen tellen. 1 Aan den directeur-generaal zal een yerzoek gericht worden om cursussen je openen voor den rang van com mies. Een voorstel om in den bond afdee- llngen te vormen werd na eene inlei ding van den heer Leenders aange houden tot eene volgende vergade ring. In de vergadering der P, T. van 5 Juli werd een motie aangenomen van 'den heer Wesselinlc, waarin werd be weerd, dat de klerken der P. T. in elementaire ontwikkeling veel dichter zouden staan bij de assistenten dan bij de commiezen, dat de klerken en commiezen-titulair voor een groot ge deelte zijn of zullen blijken te zijn f'nbekwaam voor kantoor-beheer, dat et bestuur der klerken-organisatie .den Ned. P. en T. Bond niets ontziet, noch het belang van den dienst, noch dat van anderen om eigen doel te be reiken.- 1 De vergadering nam daartegenover een motie aan, waarin werd betreurd dat de vergadering der commiezen .niet geschroomd heeft, door zijn ver kiezing in het bestuur, de hulp en Voorlichting van zulk een man te aanvaarden, waardoor samenwerking tusschen klerken en commiezen zeker niet gemakkelijker wordt gemaakt. MOORD TE OUDEWATER, Omtrent den moord te Öudewater, meldt het „U. D." nog Zaterdagmorgen ontving de offi cier van justitie te Utrecht bericht, dat te Oudewater een vermoedelijke 'moord was gepleegd. Het parket ver trok onmiddellijk derwaartshet on derzoek werd geleid door den substi tuut-officier van justitie, mr. A. A. baron Van der Feltz. Al spoedig bleek dat de logementhouder, de dader van .den moord, Johannes van der Wolk, .vroeger sckareslijper, met zijn vrouw, Anna Maria Martina Derogé pas eenige dagen te voren te Oudewater tvas komen wonen, na vóór dien tijd een zwervend leven te hebben geleid. Zij hadden het volkslogement over genomen, een inrichting, die bezocht pleegde te worden door rondtrekken de kooplieden, enz. Vrijdagmorgen hebben man en vrouw hooggaande ruzie gehad de man heeft bij dien twist een op do tafel staande kom opgenomen ,en die de vrouw in het gezicht geslingerd, .waardoor een diepe sneewonde, ter ,hoogte van den slaap, ontstond. Het bloed spoot met kracht uit de wond de man heeft van z'n vrouw geen ver dere notitie genomen en liet haar zit ten in den Btoel, waarin zij zat toen de kom haar in het gezicht werd ge worpen. De vrouw is in die houding dood gebloed en vermoedelijk reeds kort na de daad overleden. De man heeft tot 's avonds 10 uur in h§l huis vertoefd, het lijk toen een kussen on der het hoofd gelegd en is daarna ge vlucht, waarheen is thanfc nog onbe kend. De justitie verzoekt de aanhouding van den dader en onmiddellijk be richt daarvan. Van der Wolk Is 62 jaar oud en in den omtrek vrij alge meen bekend. Hij verbleef o.a. langen tijd te Utrecht. Het lijk Is Saterdag te Utrecht ge schouwd door prof. EIjkman en dok ter Van Leeuwen. De politie heeft alle pogingen in het werk gesteld om den dader In handen te krijgen. Maandagmorgen was hij echter nog niet gevonden. GEflEELONTHOUDERSBOND. Zondag werd te Utrecht, onder lei ding van prof. dr. J. van Rees, de 12e algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Ge- heelonthoudersbond. De secretaris deelde mede, dat ver tegenwoordigd waren 84 afdeelingen. De totale Inkomsten bedroegen f 4881, en de uitgaven f 4722. De volgende algemeene vergadering zal te Arnhem bijeen komen. Aangenomen werd o.a. een voorstel van de af deeling Wageningen, lui dende „Het hoofdbestuur stelle een onder zoek in naar de resultaten, verkregen op verschillende plaatsen met kroeg sluiting op de lotingsdagen en trachte dit opgenomen te krijgen in 't jaar boekje voor drankbestrijding j kan dit niet, dan in het Jaarboekje van den Bond." MEERVALLEN IN HET AQUARIUM. Een der merkwaardigste vissollen van ons land en, na da Husoffi, een reusachtige steursoort, de grootste zo e t w ater-ro of visch van Europa, is de Meerval of Vischduivel, de eenige in Europa levende soort eener uitgebrei de familie van zoetwater-roofvisschen. Als men de groots zaal van het Aqua rium van Artia binnengaat, vindt men in het tweede bassin der zoetwateraf- deeling,: twe edezer gedrochtelijke vis- schen, waarvan de grootst© een leng te van 1.30 M. bereikt heeft, eenige weken geleden nabij Aalsmeer gevan gen. Overeenkomstig hun aard liggen ze stil op den bodem van het bassin, de monsterlijke koppen met de breede door baarddraden omgeven muilen en kleine spiedende oogen verraden leven in de donkere massale lichamen. -Af en toe vooral tegen den avond zwem men ze, het-zware lichaam behendig wendend door hun bassin soms elkaar speelsch vervolgend. Het voorkomen van den Meerval in ons land is op zichzelf een bijzonder verschijnsel. Hoogstwaarschijnlijk is deze ieusachti ge visch, wiens eigenlijk vaderland zich uitstrekt van Zuldel. Zweden af over Oost- en MiddemEuropa tot .in West-Azië toe, tijdens het ijstljdpêrk in ons land verschenen. In de Haar lemmermeer Is de Meerval blijven voortbestaan; niet zelden werden exem plaren van 1.50 M. gevangen, en na de droogmaking dezer uitgestrekte plas in de nabij gelegen plassen en meer tjes geweken, waar heden nog vooral in de buurt van Aalsmeer nog tame lijk vaak kleine Meervallen' worden gevangen. Fabelachtig groote Meer vallen zijn o.a. in den Domau gevan gen, reuzenvisschen van bijna 4 M. lengte en 200 KG. gewicht. Waartoe zulke monsters krachtens hun roof- vischaard in staat waren, blijkt uit het feit, dat volwassen ganzen en hon den, zelfs een kind en overblijfselen van kinderen in hunne onderscheide ne magen zijn gevonden, welke slacht offers onder water gesleurd, verdron ken en verzwolgen waren, In kalm, diep water, bij voorkeur op modder bodem, ligt de Meerval traag op den bodem, verscholen achter steenen of tusschen gezonken scheepsresten, loe rend op buit. Zijn voedsel be staat gewoonlijk uit visschen, die hij door zacht bewegen zijner baarddraden lokt en plotseling te voorschijn schietend verzwelgt.Tevens jaagt hij op kreeften, kikkers m jotng waterwild. In den paartijd, vallend van Mei tot Juli, vertoonen de Meervallen zich vaak aan de oppervlakte, ook komen ze volgens vlsschers bij naderend om- weder voor den dag. Hoewel uiterst traag van natuur kan de ontzaglijke visch zich goed bewegen. De beide Meervallen in Artls worden behalve met visch ook met vleesch gevoed de grootste, een reusachtig exemplaar althans voor ons land, verzwelgt respectabel stuk paardenvteesch in ommezien. Wij herinneren nog, dat het Aquarium voor ieder tegen 25 ots. betaling toegankelijk is. Niet-lieden kunnen de Meervallen dus door de Middenlaon-ingang bereiken. JEUKPOEDERWERPERS. Er ioopen jongens in Amsterdam rond, dieper aardigheid in schijnen te hebben, wandelaars met... jeukpoeder te werpen. Zaterdagavond althans hebben een paar dames in de Dam straat dit ondervonden. Ten-wijl zij rustig liepen te wandelen, werd een harer, een ongeveer 20-jarig meisje, door een opgeschoten jongen met der gelijke stof in 't gelaat geworpen, zoo dat zij, dol van de jeuk, zich naar de apotheek „De Eenhoorn" heeft bege ven, om zich te laten behandelen. Doordat het meisje er vlug bij was, zal zij geen nadeelige gevolgen van deze baldadigheid ondervinden, maar naar wij hoorden, kunnen de gevol gen, vooral wanneer men er mee door blijft Ioopen, soms zeer onaangenaam zijn. Nu geen inkt meer, maar jeukpoe der.. (Tel.) ORGELDRAAIERS. Zoo'n Haagscba muziekmaker schrijft in een courant als ingezonden stuk, In uw blad van heden komt, onder 't gemengde nieuws, een stuk voor over orgeldraaiers en bedelaars. Nu is 't mij niet gegund dat ik die bede laars ken en natuurlijk niet kan be- oordeelen, of zij giften waardig zijn of niet. Des te beter ken ik de orgel draaiers, en 't is dan ook daarvoor dat ik opkom. Dat de werkman hard werken moet, is een afgedane zaak, maar zoo als een orgeldraaier niet. De werkman eet 's middags behoorlijk zijn middag maal met de zijnen, terwijl de orgel draaier zijn brood droog uit de hand kan eten, en mochten er zijn, die voor 5 of 6 centen worst in hun hand hou den of afsnijdsels van ham dan wordt er gezegd: „Nou zeg u nóu maar, dat die er niet goed van eten." Bedelen! Is dat eene woord al geen smaadwoord voor al degenen, die op eeneerlijke manier aan don kost ko men? Wij zijn bedelaars. Neen, zoover is 't nog niet; en brutaal zijn mogen wij niet. Art. 3 der vergunning zegt het: dat de ingezetenen niet worden be moeilijkt. Doch er zijn bokken onder de schapen. Laat ik eens zeggen hoe het er uit ziet bij een orgeldraaier. Ten eerste: ziet men er netjes uit, dan wordt u gezegd dat men 't niet noodig heeft; ziet men er Integendeel slordig uit, dan hoort men: bah! wat zijn dat voor vieze menschen, je kunt zien dat ze het verzuipen. Ook moet men liooren van menschen, en vooral van diegene, welke hooger willen vliegen dan hun vleugels lang zijn: O neen, aan orgels geven wij niet, terwijl zij staan te dansen dat het een... walg is. Wan neer zij bijv. maBii' een halven cent aan den orgelman gaven, dan nog zouden de orgeldraaiers dankbaar zijn. Bij den tweede gooien ze de deur voor den man z'n neus dicht en sluit alles, raampje in de deur, vensters enz., alsof 't inbrekers waren. Bij den derde is de deur op slot; toevallig hebben zij haar, juffrouw of mevrouw nog aan de deur zien staan, enz. Wilt u wel gelooven, dat er straten zijn waar men geen cent ophaalt. Men staat zich soms te verbijten. En in de rijke buurten is het al niet veel beter, eigenlijk nog slechter. Daar wijst men op het plaatje aan de deur. „Armen zorg." Net of orgeldraaiers daar wat aan hebben. Bil hu de kosten van xoo*n orgel draaier (de meesrten denken dat net eigendom is). Zoo'n orgel varieert tusschen de f 5 a 12 per week; daarbij komt de knecht, die f 2 a f 8 kost per week; dat is, middelmatig genomen, de kosten van f 11, welke niet in den zak van den orgeldraaier komen. Wat nu betreft de andere, muziek- makers: deze zijn er nog ongelukkiger aan toe dan de orgeldraaiers, Wat zullen zij beginnen zonder inkomen, vooral In dezen tijd van werkloos held? Bedelen, daar wordt over ge klaagd; stelen mogen zij ook niet; en muziek maken ook niet. Ga werken, is het antwoord dat zij krijgen. Deze week nog sprak lk een man, die har- monika speelde; aan 't spelen koln ik hooien dat die man het niet gewoon was; toen ik hem er wat van zei, vroeg hij mij, of ik werk voor hem wist, daar hij er zich voor schaamde, maar hij moest toch voor de zes kin deren en zijn vrouw zorgen, andera hadden die niet te eten. EEN AFGODENOFFER. Men schrijft uit Friesland aan de Ned.: Gelijk bekend Is bevindt zich te Ber- gum (Fr.) een Museum van Indische voorwerpen, verzameld door den heer v. d. Meuten, vroeger aldaar woon achtig, en thans gouvernements-on der wijzer in Indië Vooral gedurende de zomermaanden wordt dit museum dagelijks door tal van toeristen be zocht, en brengt niet weinig levendig heid bij in dit reeds zoo schoon gele gen wouddorp. Misschien minder be kend is, dat zich in genoemd museum ook een afgodsbeeld bevindt, voor het welk geregeld, eens per maand, wie rook gebrand moet worden. De verza melaar, aldus werd ons medegedeeld, kon namelijk alléén onder deze voor waarde bedoeld voorwerp machtig worden, wanneer hij zich tot genoem de offerande verplichten, ging. En zoo heeft ter voldoening aan de ze belofte elke maand dit offeren plaats, en wordt, al is liet dan ook een geheel bloote vorm, waar do offe raar zelf hoegenaamd geen waarde aan hecht, in het midden van een Christenland, den afgoden hulde ge bracht. VELTMAN ONTVLUCHT? Men meldt uit Medemblik aan de Tel, dat de beruchte Veltman, die in 1900 wegens poging tot moord door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld was tot 14 jaar gevangenisstraf, in den afgeloopen nacht uit liet krank zinnigengesticht aldaar is ontvlucht. Gelijk men zich zal herinneren, had Veltman in -1900 met een vriend op de Brouwersgracht getracht, den hriga- dier Van Stralen van het leven te be- rooven. Hij werd daarop tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Doch in de strafgevangenis hield hij zich krankzinnig, zoodat men hem op zond naar het krankzinnigengesticht te Medemblik. In deze inrichting had Veltman, behalve nu en dan een vlaag, zich vrij rustig gehouden. Oo- genschijnlijk leek hij een suffe, in zijn geestvermogens gekrenkte man, die het den bewakers niet lastig maakte en das weinig toezicht noodig had. Thans blijkt, dat Veltman allen te slim af geweest is. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij weten te ontsnappen. Hij is ontvlucht door een venster en klom verder over liet hek. Eerst in den morgen werd zijne verdwijning bemerkt. Men vermoedt, dat hij naar België de wijk heeft genomen, daartoe ge holpen door vrienden, die van zijne plannen op de hoogte wonen. Tót nu toe is geen spoor van Veltman gevon den. NEGER-SPIRITUS. In een Museum In een onzer Univer siteitssteden was aangekomen een vat, waarin zooals de bedienden spoe dig bemerkten zich sphdtue bevond. Nu scheen men daar bij gebrek aan minder krachtig ealcoholische dran ken dezen spiritus niet te versmaden. Er werd althans behendig een klein gaatje boven in het vat gemaakt, zoo klein dat er Juist een rietje door heen kon. Door middel van zulk een rietje wprd nu door de bedienden, die in het geheim wanen, zoo af ecu toe, vooral na drukke werkzaamheden of ook wel uit verveling, dat meldt de historie niet, een pittige lOÓ-prooentsche hart versterking genomen. Eindelijk lekte het geheim uit en kwam het geval ter kennis van' den directeur der instel ling ,dle er de dronklustige mannen op een gemoedelijke wijze over onder hield. Dat ze wel eens trek konden krij gen in een hartigen dronk kon hij zich vooretallen, maar dat ze hun lust zoo ver dreven om te snoepen uit een vat, waarin zich het cadaver van een jongen neger bevond, dat vond hij wat al te erg en had hij niet gedacht De bedienden kregen verder geen straf. Onze directeur, die met veel genoegen het geval onder vrienden op de soos vertelde, meende dat de daad zalf de daders al genoog had gestraft Dezen hebben zioh don ook ernstig voorge nomen nooit weder uit een vat spiri tus ts snoepen.- (Hbld.) DE MANOEUVRES. Maandagmiddag zijn de groote ma noeuvres van land- en zaemaoht aan gevangen onder toezicht van generaal majoor Van Nooten, commandant der Stelling Amsterdam. Deze zal ze de eerste twee dagen persoonlijk leiden. De daaropvolgende dagen wordt de ■leiding overgegeven aan den chef van de Stelling Amsterdam, majoor Dell. Het doel" vain de oefening is het fort te IJinuMen gedurende vier dagen in volkomen oorlogstoestand te plaatsen. In twee partijen wordt geageerd. De aanvallende partij bestaat uit een es kader van eenige slagschepen, waar onder da Plet Hein, Heemskerck en de torpedobooten, welke Maandag middag tusschen één en twee uur uit liet Noorden werden verwacht en on middellijk een aanval op het fort zul len doen. Een detachement infanterie van 't tiende regiment uit Haarlem, hetwelk den gelanden vijand zal voorstellen, is in Beverwijk ingekwartierd. De fortbezetting, de onderzeesche boot, 'n aantal torpedobooten, defensie sloepen enz. vormen de verdedigende partij. Na aankomst te Amsterdam inspec teerde de generaal de onderzeesche boot „Luctor et Emergo". Overste Dul- lemond, chef van den staf der marine directie te Amsterdam, zal de oefenin gen der marlnepartij volgen. Overste Umbgrove zal met de onderzeesche boot onder commando van luitenant ter zee Schoner de marinemanoeuvres bijwonen, die geledd zullen worden door den kapitein-luitenant ter zee Hoven. Het Hbld, merkt nog op: Het verdient vermelding dat toeval lig Maandagmorgen de Engelsche vis- öcher ij kruiser Leda binnenliep. EEN BRUTALE INBREKER. Zondagnacht is op de Prinsengracht te Amsterdam een man gearresteerd, die zich toegang had verschaft tot een woning en er den zoon des huizes, toen deze wakker werd, bij de keel greep. Toen deze alarm maakte, trachtte de Indringer te vluchten, maar hij werd dooi' de bewoners der le verdieping de overval had op de 2e etage plaats gegrepen en aan de politie overgeleverd. „VOOR EER EN DEUGD". Door de vereeniging „Voor Eer en Deugd" zal een adres van hulde wor den verzonden aan Z. H, den Paus bij gelegenheid van zijn gouden priester-jubilé. Dit adres zal zoover mogelijk door de leden persoonlijk worden onderteekend. ONTVLUCHT. Uit het Rijkski-ankzinnigehgesticht te Medemblik is Zondagnacht een ge vaarlijke verpleegde ontvlucht. Maan dagmorgen was de politie van elders overgekomen, om hem naar de gevan genis te Leeuwarden over te brengen. De vogel bleek er vandoor te zijn. In alle richtingen wordt een ijverig con derzoek ingesteld. ONDER HET MES. „De airme Kees is naar het Krank* zinnigengesticht", vertelde een bar-; bier aan een klant, dien hij bezig woa te scheren. „Wie is Kees?" vroeg de klant. „Kees is mijn tweelingbroeder, mijnheer. Hij heeft lang gotobd> oift* dat de zaken niet goed gingent ik' denk dat hij daarvan eindelijk gek te- geworden." „Ja, dat kan wel zijn." „Wij hebban jarenlang earned get. werkt en wij geleken zoo op elkander, dat de menschen den een voor deii ander aanzagen. Wij hebben beiden heel wat getobd. Er is zoo weinig téi verdiene ntegenwoordig.' „Hoe komt dat?" „De 'prijzen zijn te laag. Als dt klanten niet een shampooiing of zoé iets ar bij nemen, Ls het de moeit* niet waard hen te scheren of hun he( haar te knippen. Die arme Kees! Ill kwam er juist op aan, toen hij eejf heer de keel wilde afsnijden, omdaj hij geen shampooiing wilde hebbed en ik moest den armen kerel laten op; sluiten. Ik wordt treurig, als ik et aan denk, en soms verwijt ik mijzelf ven, dat ik hem maar niet zijn gang heb laten gaan. Dan was hij mi« schien bij zijn verstand gebleven. Wil( u een shampooiing mijnheer?" ,,Ja...a...a", was het ietwat benepen antwoord. IN HET PALEIS VAN JUSTITIE. Advocaat die voor twee dieven ti pleiten had, waarvan de een op klaar» lichten dag, de ander bij nacht gesto; len heeft: Het openbaar ministerie heeft bij mijn eersten cliënt als een verzwa( rende omstandigheid aangemerkt, da( hij met de grootste onbeschaamdheid op klaarlichten dag gestolen heeft; thans schijnt bij mijn tweeden cliënt de omstandigheid, dat deze bij nacht gestolen heeft, verzwarend geacht te worden. Ik kan bijgevolg de vraag, niet weerhouden: wanneer moeten do kerels dan stelen?! DE STAKING BIJ DE RIJNSLEEP- VAART. Maandagmorgen zijn een tiental Rijnsleepbooten te Rotterdam met ruimSO Rijnsehepen naar Duitsch- land vertrokken. De Rijnsleepvaart wordt geregeld onderhouden. STAKINGSDELICT. Zondagavond is aan de Nassauho* ven te Rotterdam de stoker L. van G. van de Rijnsleepboot „Combinatie II",; die niet aan de staking deelnam, door den stoker M. H., van de stoomboot „Willem Egan. Co.f', met een1 scherp! voorwerp aangevallen en mis handeld. Van G. bekwam verschiLLen-t de hoofdwonden, die door een genees heer gehecht moesten worden. De da der, die zelf ook niet staakte, is gear resteerd. BRANDEN. Zondagmiddag sloeg de bliksem op tie telephoon-iinstallatie op het dak van de woning van den postdirecteur, te Nijkerk, wat eeu brand veroorzaak te, die zich aanvankelijk zeer ernstig, liet aanzien. De brandweer wist met' slangen op de waterleiding binnen 2 uur het vuur meester te worden. De zolderverdieping en het dak hebben' nogal geleden, terwijl de waterschade vrij belangrijk is. Te Culemborg is Zondagavond bij een hevig onweder iemand, die met 8 anderen onder een boom stond te pra ten, door den bliksem getroffen, waar door hij ongeveer een uur buiten ken nis bleef. Te Noordhroek sloeg Zondagnacht de bliksem Ln de behuizing van J. Komdeur. Alles verbrandde, behalve, de levende have en een deel van den inboedel. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. Mijnheer Parmenter gaf zijn wen- schen te kennen en er werd geen te genwerping tegen gemaaktmaar Lady Belborough bleek heel nieuws gierig te zijn, toen zij en Olive alleen jvaren. En zij was even onaangenaam als gewoonlijk. Wat is de reden van deze groote .haast, Olive Het gaat bijiuf te ver, zou ik denken "en zij snoof minach tend. Wij zijn ln onze kringen aan zoo iets niet gewoon. Het ls zoo bur gerlijk. Vader heeft een voorgevoel, dat hij_ nog maar lièel kort heeft te leven. Hij heeft twee dagen geleden een heel emstigen aanval gehad, antwoordde Olive bedaard. Natuurlijk, dat kan als excuus gelden, maar het is toch de ware re den niet. U heeft er toch aêm enlcal ha. zwaar tegen gemaakt. O, iedereen weet dat, waar Sil- verbeech in betrokken is, het kasteel heeft toe te geven. Tegenwoordig staan rang en stand altijd achter bij louter geld, en de genadige vrouw schudde het hoofd en lachte onaange naam. Moeten wij daar nu over twisten, Lady Belborough Ik maak geen twist., Olive. Hoe kun jo zooiets vulgairs zeggen? Als je eenmaal de vrouw van den erfgenaam van Belborough bent, verwachten wij natuurlijk dat jo deze onbeschaafde manier van spreken zult afleeren. Jo mag nog wel wat gepolijst worden, lieve. Ik heb niet de voorrechten van uw geboorte gehad, mylady, zei Oli ve, niet in staat dit scherp antwoord in te houden. De oude dame glimlachte toege vend. Niemand weet beter dan lk, hoe het geld langzamerhand den boven toon krijgtmaai- ik moot werkelijk trachten je te verbeteren. Allereerst moet je jezelf 1 eer-en bedwingen. Olive lachte. Ik ben bang, dat ik nooit veel zal veranderen U moet bedenken, dat ik half Am i.nsch ben en zeg wat mij op de i:g ligt. Een gruwelijke gewoonte, kind, Ailaan heal bura-Avllike, maixsabeio. houden er die gewoonte op na. Jack houdt er van, klonk vlug het antwoord, op glimlachenden toon uitgesproken. Hij is belachelijk verliefd op Je, dat weef iken dat verklaart alles. Maar dat zal wel voorbij gaan, en dam moet je werkelijk oppassen. Het zal hem geweldig hinderenen je zult jo veel vijanden maken. Ik heb hier in den omtrek toch ge,en vijanden gekregenmaar laten wij nu over dit onderwerp zwijgen. Als mijn vader mij vroeg morgen te trouwen, dan zou ik het doen, Lady Belborough, vooral om zulk een re den als hij er voor heeft. Ik zal maar denken, dat het de ware reden lsen dat het niets met je fortuin to maken heeft. Natuurlijk is dat belangrijker. Ik geloof niet, dat Jack er $oo over denlct. Maar laten wij nu een wapen stilstand sluiten. Het ls heel buitengewoon,- riep Lady Belborough uit, terwijl zij op stond. Maar jij bent ook een heel buitengewoon meisje, In dat opzicht zal Jack het ten minste volkomen met u eens zijn, riep Olive. O, daar is hij juist, wij zullen het hem vragen, voegde zij er bij, toen Jack de kamer binnen kwam. Ik ben van plan naar Lord Bel borough te gaan, klonk scherp haar antwoord. Ja kunt hil mlt kaova». deze vreemde zaak is verklaard, Jack. En met die woorden zeilde zij de kamer uit, niet van plan getuige te zijn van de hartelijke begroeting der verloofden, HOOFDSTUK IV. Wat ls er aan de hand, lieve ling, en wat scheelt mama toeh? vroeg Jack. Olive vertelde hean den wensch van haar vader, Het beste nieuws, dat ik ooit Ln mijn leven gehoord heb, verklaarde hij ernstig met een blijde glimlach. Maar het zou toch nog beter hebben kunnen zijn. Beter Mijnheer Parmante? zou hebben kunnen wenachen, dat het morgen plaats had. Dat zou nog beter ge weest zijn, niet waar en hij kus te haar wem\, En wat scheelde mama nu Zij wilde de reden weten, Jack. O, de reden doet er niets toe. Het feit is mij voldoende. Bij Jupiter, dit ia wel de moeite waard om er haastig voor over te komen. Ik zal aan mijn chef schrijven en een maand verlof vragen. En wat i s de reden Olivo vertelde hem van het voor gevoel van haar vaderen er kwam eon wolk op zijn voorhoofd, Ooh ik kou llAvfti' iarloiu» xiaxdiirc reden gehad hebben don dien. zei hij op sympathieken toon. Maar je denkt toch niet, dat er dadelijk gevaar ls? Ik hoop yan nietmaar hij is ern stig ziek. Eergisteren kreeg hij een telegram dat hem zeer trofen Je weet, zijn hart is niet sterk genoeg om een grooten schok te doorstaan. Het doet mij leed, Olive. Maar ik geloof, dat hij gelijk heeft met al les te verhaasten. Het zal hem veel gemak geven ais zijn wenschan ver vuld zijn. Als hij weet, dat je geluk kig bent en lk aenk, dat wij he>m daaromtrent zullen kunnen gerust stellen het zal zijn leven verlengen. Ik ben zeer ongerust over hem, Jack, en Dr. Gregory ook. Wij zullen ons best doen hem zoo gelukkig te maken als wij zelf van plan zijn te worden en dan, als het geluk ln staat ls iemands léven te verlengen, zal hij nog veel, veel jaren hebben te leven,- Ik denk, dat het dwaasheid ls, antwoordde Olive een zucht onder drukkende maar ik kan een gevoel van beklemdheid niet. van mij af schudden, een gevoel of er Iets ge beuren zal. Jack lachte. Er zal ook tets gebeu ren, lieveling wij zuilen gaan trou wen. Hij nam haar hand en trok haar naar zich toe, Juist toen de denr ttnaturina JU» do «uaAaraa U laten. Mijnheer Parmenter, die zijn zin' gekregen had, was in een goede stemming, begroette Jack warm en': vroeg lachend of hij iets tegen de| verandering van het plan had in te' .brengen. Jack antwoordde schertsen^' en fluisterde toen Olive toe, dat haaï|; vader er beter uitzag dan dan vorige# keer, toen hij hem gezien nad. Hij is opgewonden dat .Is alles, antwoordde zij. Als wij alleen zijn^ zal de reactie wel komen. Dan zul jé eens zien, hoe ziek hij werkelijk is. Zij bleek gelijk te hebben. Jack" bleef nog nadat zijn vader en moe<: dor vertrokken waren en toen hij en Olive terugkeerden van een wande» ling op het landgoed vonden zij Mijn» heer Parmenter heel stil en bleek in de bibliotheek liggen. Ik word betaald gezet voor mijn inspanning van vanmorgen, zéi hij flauwtjes glimlachend. Het is good, dat het huwelijk verhaast zal worden. De dagen, die nu volgden waren' heel druk voor Olive. Er was veel te doen om alles in orde te maken i od' Mijnheer Parmenter zette voort du* rend tot spoed aan, al maar meer! zpoedalaof zijn eigen welzijn af« hing van het Voltooien dezer maat» hing van IWcwdt VOTOlftdL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5