HAARLEM'S DAGBLAD. TVVEED5.Sh^ Een ilienaiisMtei Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON De dief bevond zich op een plat ach- ter den bazar en had blijkbaar nog geen gelegenheid gehad, de inrich ting binnen te dringen. In zijn angst waagde hij een reu- zensprong omhoog van het plat in een der vensters. Het is bijna onbe grijpelijk hoe hij in dien sprong ge slaagd is, zijn benauwdheid moet hem wel vleugelen hebben gegeven. Den bewoner trachtte hij vervol gens diets te maken, dat hij van de recherche was, en dat er zich dieven op het dak bevonden. De dief Bnelde een trap op en begaf zich op het dak, waar hij door vijf agenten werd ach tervolgd. Hij bevond zich op een dood- loopende smalle daklijst en werd hier zonder verzet gearresteerd. Het was voor do agenten, die zich kranig ge weerd hebben, een gevaarlijke kar wei. Onmiddellijk begon men vervolgens het gebouw van „La Bourse" te on derzoeken, om na te sporen, of de man daar ook medeplichtigen had. Een groot gedeelte van den nacht werd aan dit werk besteed. EEN VERDACHT GEVAL. Om kwart over éénen werd Woens dagnacht door een der beambten ln het Postkantoor te Amsterdam aan gehouden zekere Breurke. Deze man, die geen vaste woonplaats heeft, had nog eenige dagen voor kleine vergrij pen te goed. Hij had zich te elf uur laten insluiten, en kon aan den be ambte en do inmiddels ontboden poli tie niet opgoven met welk doel hij daar vertoefde. Een raadsel blijft het, hoe hij het wist aan te leggen zich voor den surveilleerenden postbe ambte, die het geheels kantoor af loopt alvorens to sluiten, wist schuil te houden. HET STAARTJE. De heer J .v. d. Lijn, dis de afd. Santpoort vertegenwoordigde op de al gemeens vergadering Van den Vrijz. Dem. Bond te Arnhem, heeft in de Amhemsche Courant een ingezonden stuk geschreven. Daarin wordt volge houden dat mr. Marchant den heer Netscher op onridderlijke wijze heeft aangevallen, door vóór de herstem ming grieven tegen hem te berde te brengen. „Ondergeteelc-ende kan u verzeke ren, mijnheer de Redacteur, dat de handelingen van mr. Marchant te Santpoort niet anders dan als een aan val in den rug wordt opgevat, waar door hij èn den heer Netscher èn onze afdoeling in den heer Netscher heeft belesdlgd, doch waardoor hij verkre gen heeft, dat het stemmental op Net scher daalde van 28 bij de eerste stem ming tot 8 bij de herstemming. „De indruk, dien ondergeteekende, als afgevaardigde van de afd. Sant poort heeft gekregen, is geen andere, dan dat mr. Marchant een geniepigen streek heeft uitgehaald en hij blijft van meening, dat de motie, door de afd. Santpoort aangenomen, op den juisten grondslag berust". De schrijver deelt mede, dat ook de afd. Haarlem over de handelwijze van mr. Marchant ontevreden is. De Arnh, CL geeft deze „kantteeke- ningen": „Inderdaad heeft ipr. Marchant, als hoofdredacteur van Land en Volk, zijn hart gelucht over deai heer Netscher vóór de herstemming, d. w. z. vóór van tijd niet van plaats, omdat de ge- dachtenwisseling over het orgaan plaats had in den ochtend vóór, de herstemming in den namiddag na de pauze. „Al is 't zeer wel mogelijk dat mr. Marchont's woorden, in de besloten vergadering vóór de pauze gesproken, van invloed zijn geweest op den uit slag der herstemmingen na de pauze, tech is de daling van het stommental van den heer N. vermoedelijk veeleer 1 het gevolg geweest van de aansporing van den voorzitter, om vooral het werkmanselement in het hoofdbestuur te doen vertegenwoordigen." ONGELUK VOORKOMEN. Door de activiteit van den machi nist Van Velderen, gestatioimeerd te Rotterdam. is nabij Sliedrecht, aan de halte Gasfabriek, een ernstig on geluk voorkomen. De baanwachter had namelijk ver zuimd de afsluitboomen van den over weg neer te laten voor trein 138, die te 3 uur 39 van Gorinchem richting Rotterdam, vertrekt. Een boerenwagen, bespannen met 2 paarden, bevond zich dientengevol ge midden op de rails, toen de trein nog op enkele meters afstand daar van door den oplettenden machinist tot stilstand werd gebracht. DE RÜNSLEEPVAART. Naar men verneemt, zou een in vloedrijk persoon te Dordrecht zich in verbinding hebben gesteld met den Bond van Sleepbooteigenaren en de afdoeling Dordrecht van den Bond v. Machinisten en Stokers, ten einde po gingen tot bemiddeling tusschen bei- do partijen in het werk te stellen. De ze bemiddeling zou zich aansluiten bij de interventie, welke kort na het uitbreken van het oonfliot namens den burgemeester van Rotterdam dooi den hoofdinspecteur van politie al daar, den heer Alberda, werd aange boden en waartoe de voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koop handel zou worden uitgenoodigd. Zoo als gemeld, stuitte deze interventie toen af op de omstandigheid, dat de Bond van S. niet ln onderhandeling wilde treden met de heeren Kerkhof en Van 't Hoff, als vertegenwoordi gers van den Bond van M. en S. AFDEELINGSVERSLAGEN EERSTE KAMER. WETTELIJKE TIJD. Vele leden betuigden ingenomenheid met de wijziging door de Minister aan gebracht en achtten de invoering van don Amsterdamschen tijd een geluk kige oplossing van den strijd tus schen Midden-Europeeschen en Green wlohtijd, waarvoor zij den Minister hulde brachten. Onderscheidene leden die aan den Midden-Europeeschen tijd de voorkeur gaven, zouden zich niet tegen liet wets voorstel verzetten, daar de strijd wel ke tijd bier te lande gevolgd zoude worden reeds zestien jaren had ge duurd en het niet anders dan goedge keurd kon worden,; dat daaraan een eind was gemaakt. Enkelen, die verklaarden althans niet tegen de wet te zijn, oordeelden het ©enigszins zonderling, dat men hier te lande dein AniBterdiamschen tijd gaat volgen op een tijdstip waar op men in Engeland wil trachten de bevolking meer van het daglicht te doen genieten en de klokken wenscht vóór te zetten. Ware het niet beter om te wachten opdat wij niet tus schen onze naburen, wat onzen tijd aangaat, geïsoleerd zouden liggen? Deze leden zouden gaarne vernemen hoe het met deze aangelegenheid in Engeland staat, EEN VERGETEN MENSCHENRED- DER. Men schrijft van Terschelling: De oude menschenxedder Hendrik de Haan, thans gebrekkig en behoeftig geworden, ontving onlangs een brief met een postwissel groot f 12.68, zijn de de opbrengst van een collecte, ge houden onder eenige Hollanders, door den heer N. R. Mooi, postbus 873 te Johannesburg in Transvaal. De brief bevatte onder meer, de inteekenlijst, waarboven het portret van den ouden zeerob, zooals dit destijds geplaatst was Ln „de Prins", Van de N. en Z. Holl. Reddingsmaat- 8chappij, werd hem bovendien 10 gul den per maand toegekend. Het was blijdschap voor den oude. Hij redde, meest met zijn eigen zoon Berend, on geveer 140 schipbreukelingen, waar van menig bewijs hem als erkenning is verstrekt, maar nu is de man oud en arm en een financieeie tegemoetko ming den ouden man lang niet onwel kom, MOORDAANSLAG, Uit minnenijd heeft te Vorden ze kere de V., gegageerd Indisch mili tair uit Doetinchem, op een dochter van Jacobs uit Hengelo met een revol ver twee schoten gelost. Het eerste ketste, bij het tweede ging de kogel door de kleeren zonder echter be duidende verwonding toe te brengen. De dader is door een conducteur der Hengelosehe tram gegrepen en aan de marechaussee overgegeven die hem ter beschikking der justitie te Zutphen stelde. R.-K. BIJZONDERE ONDER WIJZERS. De Vereoniging van Hoofden van R.- K. Scholen hield in 't Brongebouw ha re 15e algemeen® vergadering. De voorzitter, de lieer M. L. v. Ge- I mort, riep allen 't welkom toe en deel- de o.a. mede, dat ook in 't vervolg da- mes-hoofden als lid der vereeniglng i zullen kunnen toetreden. Ook Z. D. H. de Bisschop zal bij hot i Rijz. Onderwijs dezelfde klasse-op schuiving doen plaats hebben als be doeld ln 't wetje Rink. Als bestuursleden werden herkozen die heeren M. L. v. Gemert, Th. P. Ba- doux en P. C. A. Hendriksen. Door den Secretaris werd het 2-jaar- lijksch verslag uitgebracht. De veree- I nlging telt 94 leden. De penningmeester bracht hierna 't finanoleel verslag uit over het laatste vereenlglngsjaar. Het uitkeeringsfonds bij overlijden bezit ongeveer f 1800. Tot commissaris van het fonds werd bi] acclamatie benoemd de heer Mok, van 't Zandt, De heer Kannegieter stelde zich niet meer hei-kiesbaar. Na de pauze verdedigde Chr. L. 1 Wessellng Mz., van Scheveningen, de volgende conclusies: 1. „Het gezag ln de R. K. Bijzonde re School dankt zijn ontstaan aan dat 1 Van ouders, Kerk en Staat en berust ln do laatste Instantie bij Schoolbe sturen. 2. Derhalve kan noch door iemand van het personeel afzonderlijk, noch door het personeel gezamenlijk een aandeel ln dat gezag als een recht ge- Sischt worden, 3. Daaruit volgt: de tegenwoordige I toestand, algemeen door de Schoolbe sturen gehandhaafd, dat een ver trouwd onderwijzer, met een deel van hun gezag bekleed, aan het hoofd der school wordt geplaatst, Is volkomen te rechtvaardigen. 4. Met de beginselen in.l en 2 ont vouwd, is niet ln strijd het streven 'óm algemeen doorgevoerd te zien art. 5 der model-akte van benoeming voor Hoofden van scholen] Het Hoofd zal, met handhaving van zijn gezag als zoodanig, zaken van gewicht zooveel mogelijk regelen in overleg met de onderwijzers van bij stand. Zoo het naar meening van het Be stuur wenschelijk of noodig is, zal hij voor dat doel schoolvergaderingen beleggen, -an indien do Pastoor zulkB wenscht, dezen en diens medehelpers tot bijwoning daaa*van uitnoodigen. 5. De tegenwoordige beweging voor .verplaatsing van het gezag in de school is in haar oorsprong en in haar drijfveeren on-Kathollek. Na de inleiding ontstond een bloe de godachtenwisseling, waarna de ver gadering met een opwekkend woord van den Voorzitter gesloten werd. BEVERWIJK. Mej. M. C. van Hoff te Beverwijk ie benoemd tot end", wijzeres aan de St. Jacobusscboo' k Amsterdam. 1JMUIDEN. DE MANOEUVRES. Dc rapporten over de gecombineerde manoeuvres van land- en zeemacht geven uitvoerig verslag over de oefe ningen. Onde1* meer wordt over de roode troepen, dat zijn de aanvallers, het volgende gezegd De defensiesloepen werden buiten gevecht gesteld en de onderzeesche boot „Luctor et Emergo" van de blau we partij heeft schipbreuk geleden. Het eskader van de aanvallers moest wegens de geleden schade te- rugkeeren naar Willemsoord, om daar te repareeren en de kruitvoor- raden san te vullen. Hel pantserfort te IJmulden heeft veel geleden door de aanvallen van de zeezijde, maar van de landzijde bestaat nog niet veel gevaar om be stormd te kunnen worden door de stevige versperringen. Aan den commandant van de 15de infanterie-brlgade werd de beschik king gegeven over een-bataljon zware veldhouwltsers en een mortier-batal jon, om hiermede te trachten het pantserfort van de landzijde te ver overen. Van de blauwe troepen, dat zijn de verdedigers, wordt gezegd Het eskader van den vljaud is noordwaarts weggestoomd, vermoede lijk daartoe genoodzaakt door zware schade en gebrek aan ammunitie. Onze defensiesloepen werden bul ten gevecht gesteld en ging de onder zeesche boot roemrijk ten onder. Het pantserfort werd met zwaar scheepsgeschut beschoten gedurende twee dagen met onregelmatige lus- schenpoozen. De versperringen aan de westzijde, dat is de zeekant, werden gedeeltelijk vernield, terwijl twee kanonnen bul ten gevecht werden gesteld. De waakzaamheid van de iortbezet- ting belette het binnendringen van de fortgrachten. De dorpen IJmuiden, Velseroord en Veisen werden door de veldartillerie van de roode partij in brand gescho ten, maar werd zwaar beschoten door de veldartillerie van de blauwe par tij, die bij Velseroord was opgesteld. Des avonds acht uur werd 't veld geschut niet meer gehoord, nadat het artillerie-gevecht reeds langza merhand was verflauwd. Het navolgende was bij den aan vang van de manoeuvre veronder steld Er woedt een hevige oorlog, reeds sedert geruimen tijd, tusschen het Oostland en. het Westland. Ofschoon in het begin onzijdig kiest Nederland door oonige oorlogsdaden van het Westland de zijde van het Oostland. De roode troepen (Westlandsche partij) hebben Zeeland veroverd, ter wijl de blauwe troepen (Nederland- sche), welko aanvankelijk in die pro vincie waren opgesteld, tot op de grens van Brabant zijn teruggedre ven. Deze troepen zijn nu versterkt eh moet de roode partij zich nu bepalen tot de verdediging van Walcheren en Zuld-Beveiand. De roode troepen zijn geland bij Camp en Petten. De blauwe troepen zijn terug geworpen binnen de stel ling van Amsterdam, welke stelling benoorden het Noordzeekanaal Is af gesloten. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Fam. Gompris, Amsterdam, idem, 5 pers. S. Neu, Frankfort, idem, 3 pers. Riemerschmidt, Munchen, idem. Dr. Petschek, Weenen. idem, 3 p. Busseck, Frankfort, idem, 3 p. L. Furst Metz, idem, 2 pers. H. Wolff, Weenen, idem. W. Palandt, Bauteln, Hotel Belvé dère, 2 pers. Fam. Tiidheim, Berlijn, Adm.: Van Galen, 3 pers. Fam. Van Gelder, Amsterdam, id., 2 pers. Mevr. Kievits, Bunnik, idem. Mej. Iteizor, Zeist, idem. Fam. Levin, Hamburg, Seinpost, 3 pers. Fam. Vermin, Amsterdam, idem, 4 pers. A. Zemli, Amsterdam, Kerkstraat no. 10, 6 pers. II. C. Geerling, idem, idem, 6 p. M. C. de Haas, idem, idem, 6 pers. J. Geerlings, New-York, Hollandols M. de Lange, Berlijn, Adm. Evert- sen. F. Th. Korsten, Amsterdam, Villa Ida (Peters), 7 pers. Mevr. Kirchheim, Berlijn, Pension Piet Hein, 8 pers. C. A. Brouwer, Amsterdam, Villa Rembrandt, 10 pers. Wed. -J Qloeck, Idem, Villa Licht toren, 2 pers. L. Schweijer, Stuttgart, idem. 7p, 3. M. Jaus, Amsterdam, Kerkawars- slraat 1. Op 14 Juli waren alhier 2617 bad gasten aanwezig. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal he den (Vrijdag) den dag op Het Loo doorbrengen. NACHTARBEID BAKKERS. Woensdag is te Amsterdam een ver gadering gehouden van het nationaal comité voor afschaffing van nachtar beid ln het bakkersbedrijf. Daarin brachten do heeren Teboekpoort en Dimmer rapport uit over hun bezoek aan minister Talma, die gaarne een audiëntie had toegestaan. De minister beijvert zich om door wettelijke rege ling den nachtarbeid der bakkers, zoo wel voor patroons als gezellen te doen ophóuden. Hij droeg reeds aan de commissarissen der Koningin ln de provincies, aan de burgemeesters en inspecteurs van den arbeid op, om bij zondere aangelegenheden in het bak kersbedrijf te onderzoellen. De minis ter hoopt zeer spoedig een wetsont werp dienaangaande in te dienen, doch hij zal vooraf eerst het oordeel van dit comité inwinnen. Besloten werd de actie tot afschaffing van den nachtarbeid opgewekt te blijven voort zetten. DE GESNAPTE INBREKER IN „LA BOURSE" TE AMSTERDAM. Woensdagnacht heeft de politie te Amsterdam een goede vangst gedaan, en de hand gelegd op den vermoede lijke» dader van de beide inbraken der laatste weken ln den „Grand Ba zar de la Bourse" aan den Nieuwen- dljk aldaar. De jongens van den ko perslager Hesseling, Nieuwe Nieuw- straat 13 hoorden even twaalf uur een man op het dak loopen en waar schuwden aanstonds hun vader ,.De inbrekers van den Bazar". Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die met veel mannetjes de uitgangen van het blok NieuwstraatSt. Nico- laasstraat afzette, terwijl recher cheurs op de daken aan den zoek gingen. Heel gauw had men den inbreker bespeurd en toen begon een jacht over de daken, die do. man echter spoedig opgaf. Onder goed geleide, en oen welgemeend hoera von de saamgestroomde buurtbewoners aau het adres van de politie, werd hij naar het politiebureau aan de Hal ge leid .Het moet een oude bekende van de justitie zijn. Door de politie werd nog een nauw keurig onderzoek ingesteld, of er nog medeplichtigen te vinden war-en. Zooals men weet, is nog voor 8 dar gen een poging tot diefstal in de Ba zar gewaagd maar toen worden de !nbrekers in hun werk gestoord. Eigenaardig is het, dat de drie po gingen tot inbraak allen hebben plaats gehad in den nacht van Woensdag op Donderdag. Daar Don derdag het geld steeds wordt wegge bracht, heeft de dief blijkbaar gewe ten, dat ln den nacht van Woensdag op Donderdag het meeste geld ln den bazar aanwezig is. Tusschen de eerste welgeslaagde In braak en de tweede, toen een brand kast werd geforceerd, doch niets van waarde kon worden medegenomen, verliepen veertien dagen. En tusschen de laatste poging en die van heden licht slechts één week Geen wonder, dal de bewoners van de huisjes in de St. Nicolaasstraat op Woensdagavond weinig gerust hunne nachtrust tegemoet gaan. Doch ook de politie schijnt met dien Woensdagavond-habitué reeds reke ning te hebben gehouden. Althans toen in den Woensdag nacht de bewoners van een der huis jes geritsel hoorden en naar buiten snelden om de politie te waarschu wen, bevonden zich daar reeds een aantal agenten. dragen. Zij bracht vele uren to senzaam- heid dooron toen zij 's avonds haar kamer verliet, had zij zichzelf over wonnen en was zich weer volkomen meester. Mr. Casement zat op haar te wachten en was verboasd over haar kalme zelfbeheersching. Vertel mij alles wat u weet da-- delijk, alsublieft, zei ze. ik heb be hoefte aan iets om over l,e denken, zoodat ik niet kan tobben. Wat betee- kent dat alles? De vrouw houdt vol, dat zij de echtgenoote van mijnh. Parmeaiter is I Zij vertelt, dat zij drie-en-twintig Jaar geleden in Sheffield getrouwd zijn, en dat het huwelijk geheim ge houden word voor zijn ouders. Zij behield daarom den naam van haar vorigen echtgenoot, Gilbert Merrl- dew..,. Och I riep Olive hem in de rede vallende. Nu negrijp ik. Zij heeft zichzelf altijd Rachel Merridew genoemd; en ik begrijp dat Gilbert Merridew, die onlangs in Bel- borough was, haar zoon is. Haar ver haal is, dat Mijnheer Parmonter haar Verliet en het land ontvluchtte, haar aan haai* lot overlatende. Zij vortoor hom geheel uit het oog en was gedwongen weer aan het tooneel te gaan. Later ging zij naar Amerika; én hoorde paa onlangs van haar zoon, dat Mijnheer Parmante* nog ln le ven was. Zij telegrafeerde hem on middellijk van New-York uit, dat zij zou overkomen en vertrok per eerste gelegenheid. Het laatste ia waarschijnlijk waar, zei Olive, na een pauzeen zij vertelde den notaris wat er gebourd was met betrekking tot het telegram. Gelooft u haar verhaal Ik kan er niet genoeg over oor- deelen, luidde voorzichtig het ant woord. Zij gaf mij verschillende dé tails boen ik haar verbelde, flat ik als uw zaakgelastigde optrad, Zij liet mij eenige brieven zien, vroeger aan haar geschreven, en deze geven den indruk, of haar verhaal juist is. Voor zoover ik kon oordeeleu, waren zij ongetwijfeld geschreven, door Mijnheer Parmenteren zij vertelde mij allerlei bijzonderheden, bijvoor beeld over tijd en plaats van hot hu welijk, zoodat dit ten minste onder zocht kan worden. Ik geloof hot niet, zed Olivo do delijk en beslist. Ik weet, dat mijn boste vader do laatste man ip do we reld zou ziin, om zoo to handelen als zij beweert. Een achtenswaardiger man of -een met een vriendelijker hart heeft nooit bestaan- Hij was tot zoo'n laagheid niet in staat. Niets Is ln staat mij daaraan te dopn geloo- ven. Maar wat raadt u mij Ik etel u voor, dat ik vanavpnd nog naar Sheffield jai gaan, Ik hob. WAAROM HIJ DRONKEN WAS. Da vrouw: AlwedeT dronkenl verkrijgt bij u de rede Dan nooit een plaats? Niet langer duld ik dat. De man: 't Is niots dan liefde! Ik deel liet u heimlijk mede, Omdat Ik u dan dubbel zie, mijn schatl ZONDERLING TESTAMENT. Een der zonderlingste testamenten, die de annalen van het notariaat op leveren, is dat van graaf Pembroke, die ten tijde van Karei I en van Crom well heeft geleefd. Hij laat daarin zij ne ziel na aan ieder die met bepaalde zekerheid weet aan te wijzen wat ei genlijk eene ziel is. Zijne honden ver maakte hij den leden von«l<yi staats raad, omdat soort bij soort hoort. Zijn beste koetspaard legateerde hij deli graaf Donbigh, in de hoop dat hij spoedig do boenen breken en alzot aan een goed koetspaard behoefte heb ben zou. Het testament verklaart ver volgens dat de overledene aan lord Say niets legateert, met last om de helft van dat legaal aan de openbare armen te geven; dan kregen ze even zoo veel als wanneer hij, zonder deze nevenbepaling, den lórd 100.000 pd.st. vermaakte. Eindelijk komen nog de volgende excentrieke bepalingen in het testament voor: „Daar ik den heer Henry Mildemy met een pak slaag be dreigd heb, zonder in de gelegenheid te zijn geweest de bedreiging te ver vullen, zoo legateer ik 50 pd.st. aan diengeen van mijne of zijne bedien den, die hom eens ferm afrost. Aon Thomas May, wien ik op oen bal oens den neus stuk sloeg, legateer ik 5 pdst. alhoewel al diegenen die zijne sedert verschenen Geschiedenis van het Parlement gelezen hebben, wel met mij van oordeel zullen zijn, dat de ge- heeie man geen 5 pd.st. waard is. Eindelijk legateer ik den lord-protec tor een mijner woorden van eer, daar hij geen der zijnen ooit gehouden heeft." EEN ONGEHOORD SCHANDAAL! Onder dit opschrift ontving de TeJ. het volgende vlammende protest: In den winkel der Visch-compagnle* Vijzelstraat, boek Reguliersdwars- straat te Amsterdam, kan men bij een schaaltje met groote letters lezen: „Levend gebakken paling." De moten zien er ook geheel anders uit, en men rilt, als men een oogen blik aan de bewerking denkt. Schande voor hem, die ze te koop aanbiedtl Driewerf schande voor hem of haar, die ze koopt! En er bij de lunch of aan het diner lachende en pratende de tanden in zet eu er aan smult! Als ik het niet met eigen oogen ge lezen en gezien had, zou ik dengeen, die het mij vertelde, voor een leuge naar uitkrijtenl Dat is, eilaciel nu twtotig-eeuwscho beschavtogl Te recht schreef eens ds. Laurillard: Was het dier in 't gebruiken van woorden. Met ons meuschen, gesteld op één lijn, 'k Denk, dat vaak, waar wij dierlijk vermelden, Zijn vorachlingswoord Mcnsch'üjk zou zijn. Men schaamt zich. bijkans Mensch te heeten. DE VROUW VAN JUT, Het Hbld. bevestigt thans ons be richt, 'meldendDe vrouw, te Oude» watar vermoord, is gebleken niet de vrouw van Jut te zijn. Wel heeft zij en dat is het wonderlijke in de zaak zich zelf steeds zoo genoemd- De vermoorde vrouw heet, naar ge bleken is, Anna Maria Marthina Do- rogé. BRANDEN. Bij den bakker-winkelier cn herber gier Van Kraay te Droumel brak een geweldige brand uit. Het geheeie pand met inboedel ging in vlammen op. Verzekering dekt de schade. de feiten en kan het register opzoe ken, waarin het beweerde huwelijk is opgeteckond, en de getuigen zien te vinden, als er neg van in leven zijn. Dat zal niet veel tijd nemen en dan zal ik u het resultaat onmiddel lijk telegrafeeren. En dan Als de feiten zijn zooals zij be weert, dan zou het waarschijnlijk uw wensch zijn voor haar te zorgen. Ik denk, dat dat verstandig zijn zou. Maar er kwam een harde trek op het gelaat van Olive. Wij zullen wachten en zien. Zelfs als haar verhaal waar is, waarom zou zij mij dan vandaag deze schande aangedaan hebben om in het publiek' het huwelijk te verhinderen. Zij ver moordde door haar heftigheid mijn besten vader, Mijnheer Casement, Waarom zou ik meer medelijden mot haar hebben dan zij met hem had? Er steekt meer achter dezs zaak dap wij op 't oogenblik kunnen begrijpen. Wij zullen wachten. (WprdJ vervolgd!, ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juni 1908 be droeg liet aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlem—Zandvoort 215.434. Ceintuurbaan te Haarlem 117.867. Haarlem—Bloemendaal 49.899. Totaal 383.200. De ontvangsten per dagkilometer be droegen: Lijn AmsterdamHaarlemZand poort 59.08. Ceintuurbaan te Haarlem f 32.62. Lijn Haarlem—Bloemendaal f 59.10. ORGELBESPELING •up Dinsdag 21 Juli, des nam. van 1—2 uur ln de Groote- of Sint-Bavokerk al hier, door den heer W. Ezerruan, pio. 1*. Concert No. 3, G .F. H&adel. No. 2. Adagio, Mozart, No .3. Sonate No. 6, Mendelssolin, a. KoraalvariaUón. b. Fuge. c. Finale. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. No.. 5. Aria Litaneij, Schubert, Naar het Engelsch, door 'A' r t h u r W. M a r c h m o n t. 10). O, lieve, beste vader, riep zi] "uit9u op haar knieën neerzinken de, boog zij zich over hem heen en kuste eerst zijn voorhoofd 'en toen zijn koude lippen. Ik zal een rijtuig voor de deur .pan de kerkekamer laten komen, zei Mijnheel* Casement Hij haastte zich naar buiten J en tijdens zijn afwezigheid bleef Olive geknield bij het lijn van haar vader liggen. Zij had gehoord wat do notaris zoi en bij zijn terugkeer stond zij op, lAviorp een laat-sten, langen blik op 'het lijk en draaide zich met een be vende zucht van bitter leed om. Ik ben klaar. U moet mij moe- 'nemon naar liuis, Mijnheer Case- ment. Neen, Jack, ga niot met mij mee, zei ze, toen hij haar hand nam van plan om met haar mee te g®an. Kom later op don dag of morgen. Ik zal je Iateai roepen. Maar die scène in de kerk moet opgehelderd worden. Dat beteekent niets voor mij. riep hij ernstig. Dat weet ik, lieveling, dat weet ik. Maar en zij schudde het hoofd. Ik kan je zoo niet laten gaan ver klaarde iiij. Mijn plaats is bij jou. Olive keerde zich om, legde haar beide handen op zijn schouder en keek hem ln de oogen. Och, lieveling, maak het niet moeilijker dan het is, riep zij uit, ter wijl zij hem kuste. Ilij Lrok haar hartelijk naar zich toe. Je moet mij laten meegaan, Oli ve, fluisterde hij. Neen, neen, zei ze beslist, met het hoofd schuddend. Ik weet, wat het beste is. Wij moeten voor een poos af scheid van elkaar nemen. Bid God, dat het niet voor altijd mag zijn. Met die woorden keerde zij zich om, nam dm arm van Mijnheer Casement en verliet de kerkekamer. r— U is een dapper meisje, juffrouw Oliveui aar u had mijnheer Fenwick met u mee moeten laten gaan. Het is zoo hard voor liom, zei de notaris, terwijl zij wegreden. Ollve schudde het hoofd.- Neen, ik moet eerst weten, wat die verschrikkelijke vr-ouw bedoelde met haar verhaal.. O, welk een hu welijksdag I Er werd niets meer gesproken op weg naar Silverbeech; en toen zij vóór het huis aankwamen, verzocht Olive den notaris dadelijk naar de kerk terug te keeren en te probeeren alles te weten to komen omtrent de beteekenis van de vreemde Btoornls in de kerk. Ik zal mij betel' voelen ais ik eerst eenige uren alleen heb doorge bracht, verklaarde zijen volkomen in staat zijn vanavond met u te praten. Ik zou u nog wel graag een ding zeggen, antwoordde hij. Wat deze vrouw ook mag bedoelen, het kan nooit eenig verschil maken me<t be trekking tot uw fortuin. Ik heb het testament van uw vader ra orde ge maakt en alles Is heel secuur aan u vermaakt. Hot is mij bijna niet mogelijk op 't oogenblik over zulke zaken te den kon, maar ik dank u in elk geval, antwoordde Olive vermoeid, terwijl zij bot huis binnenging. "Zij ging recht door naar haar eigen Kamers en nadat zij haar bruidsjapon had uitgetrokken, zond zij haar kamenier weg en bleef al leen, zich eerst zonder tegenweer aan haar verdriet overgevende, daarna bad zij ernstig om gelatenheid en kracht om zich aan het noodlot te mderwerpen en don zweren lost te

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5