Verschijnt degelijks» behalve op Zcwi- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang. Ho. 7388 ZATERDAG 16 JULI 1908 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlemt I>2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)J-§0 Franco per post door Nederland r f 1.65 Afzonderlijke nummers O.gH Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem f 0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 ÜJStgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrecteuy j. tL PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts. Bulten net Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0, ge Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing! 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant Redactie esa AdministratieGroote Houtstraat 55. Mercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 E^kkerljt Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 JULI. Bondsfeesten: Zie offj. programma. Den Hout: Concert Haarlemsch Mu ziekkorps, 2^ uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, Vuurwerk, en Bal-cham- pêtre, 8 uur. HOE STAAT HET IN MAROKKO Als je een mooie buitenplaats be treedt, doet een bordje je soms schrik ken wacht u voor den hond I... hier liggen voetangels en klemmen 1 Precies de ervaring, die de Euro- peesche mogendheden en in het bijzonder Frankrijk opdoen in de Marokkaansche politiek Dat hebben ze in 1906 ondervonden, toen de uit dagende politiek van Frankrijk's mi nister Delcassé bijna gelukkig en erg rekbaar dat b ij n a een Euro- peeschen oorlog bad uitgelokt. En nu.... nu ondervinden ze het weer I Men kent den heel eigenaardigen Strijd in het Marokko-land. Sultan Abd-el-Azis is van ouds DE Sultan, maar z'n broeder Moelay Hafid wil ook graag Sultan-spelen, en nu vech ten deze twee, wie de baas zal zijn. Verschillende Europeesche rijken hebben handelsbelangen in Marokko, en zoo is het niet van belang ont bloot, of de bepalingen van de acte van Aigeciras zuilen worden nageko men. Een ander belang is voor Frankrijk, Duitschland of Engeland niet op te diepen, waarom mén nu Kever Sultan A. of Sultan B. heeft. Toch hebben de mogendheden par- Jij gekozen, Duitschland is voor Moe lay Hafid en Frankrijk voor Abd-el- Azis. Duitschland is echter zoo ver standig 't maar bij woorden te laten, doch Frankrijk is minder voorzieh- tig- Wat toch is het geval Beide Sultans klaagden over een leege portemonnaie, en... zonder geld is geen oorlog te voeren Nu heeft Abd-el-Azis in eens veel geld, wat hij niet uit Marokko's schatkamer kan genomen hebben, want.... daar was niets 1 Hoe is hij er aangekomen 1 Onomwonden wordt verklaard, dat Frankrijk hem dit geleend heeft. De correspondent van de „Kölnische Zei tang" noemt zelfs „man en paard" Hij schrijft Op 30 Juni was de Minister van Fi nanciën van Abd-el-Azis op een Franschen kruiser te Tanger aange komen en na eenige dagen keerde hij terug met een som van minstens 600.000 francs Nu is Abd-el-Azis voorloopig uit den brand. Met geld doe je wonderen ook in Marokko 1 Hij heeft nu een leger van 5000 man voetvolk en 3000 ruiters en zal nu zijn oproerigen broe der Moelay Hafid wel tot reden brengen aldus heeft hij in een in terview beweerd Maar er is nog meer Tegelijker tijd heeft de Fransche strijdmacht in Marokko de stad Azemmoer bezet en deze in handen gegeven van Sultan Abd-el-Azis. De Franschen stellen het voor alsof de bezetting een slag was toegebracht aan lastige inboorlingen, een maat regel van pacificatie, maar de Fran sche berichten zelf uit die dagen ver tellen, dat de rust was weergekeerd in het gebied der Sjaoeja's. Het samenvallen van deze twee g beurtenissen is wel heel toevallig I Voor Moelay Hafid is deze geschie denis natuurlijk minder aangenaam. Hij was al zoo mooi op weg om de echte Sultan te worden. En nu Toen hem de courant „Es Saada" met de bijzonderheden over de inne ming werd voorgelezen, rukte hij den voorlezer het blad uit de hand, scheurde het in stukjes en bleef toen geruimen lijd diep verslagen zitten in peinzende houding De socialist Jaurès heeft in de Fransche Kamer herhaaldelijk ge legd Regeerders, je speelt een ge vaarlijk spel in Marokko, past op Maar de Fransche ministers ant woordden heel naïef Frankrijk is on zijdig en mengt zich niet in den broe dertwist Hm I Natuurlijk heeft deze houding van Frankrijk in Duitschland ontstem ming gewekt. Er wordt bedekt ge schreven, maar te constateeren is het Wel I En wat vertelde nu dezer dagen pen Engelsche politicus Sir Charles Dilke aan een Fransch blad „Zoudt gij meenen dat Duitschland, indien het wegens Marokko een oor log had willen beginnen, tot nu toe gewacht zou hebben Wel neen 1 Kei zer Wilhelm heeft steeds den vrede gewild en geen oogenblik er aan ge dacht u om Marokko een oorlog aan te doen." We begrijpen heel goed, dat Enge land zou lachen (figuurlijk gespro ken, natuurlijk als Duitschland en Frankrijk 't eens goed aan den stok kregen. Wat zal het einde van de Marokko- geschiedeni8 zijn Er liggen op dezen diplomatieken weg vele voetangels en klemmen 1 DUITSCHLAND. Het proces Eulenburg wordt voort gezet, en wel in de kleine ziekenka mer van de gevangenis. Eulenburg is echter zeer zwak, zoo dat telkens slechts eenige uren zit ting kan worden gehouden. Nu is het proces in zekeren zin weer openbaar, want een journalist van een persbureau wordt toegela ten. Nu krijgen de lezers van de Duit- sche bladen nog meer van deze vieze geschiedenis te hooren J Een later telegram meldt echter „De verdaging van het proces tegen Eulenburg had plaats, ondanks het verzet van den beklaagde. Voorloopig is het proces hiermede geëindigd. De behandeling der zaak zal eerst weder worden hervat nadat de prins gene zen is. Wanneer dat zijn zal 19, naar de meening der geneesheeren, niet te zeggen. Alle getuigen en leden der jury zijn ontslagen. De prins blijft in de „Charité" in voorloopige hechtenis. MACEDONIë. De mobilisatie der 78 bataljons Turksche troepen voor Macedonië bewijst wel hoe ernstig de Porte de beweging aldaar acht. TURKIJE. Een Constantinopolitaansche cor respondent van een Russisch blad brengt een bevestiging van een be schouwing die wij ons onlangs gaven. Ds Sultan wenscht zich aan te slui ten bij Duitschland, Oostenrijk en Italië, om van het bekende drievoudig verbond een viervoudig te maken. Stappen worden reeds gedaan om dit te bewerken. „De zieke man" moet daarbij gedreven worden door vrees voor Engeland, dat, naar hij meent, een einde zou willen maken aan het Turksche rijk. Verder wil de Sultan zijn vierden zoon, Burkhan Eddin, tot troonsop- volger zien aangenomen en dien prins laten trouwen met een Europee sche prinses, waarbij hij dan een wet zou uitvaardigen, waarbij de veelwijverij voor de Sultans wordt verboden. Dit laatste zou vooral een daad van beschaving zijnl ITALIë. Volgens berichten uit Catania is de Etna geducht aan het werken. Dichte rookwolken stijgen uit den krater op. Sterke aardschokken, gepaard met onheilspellend onderaardsch gerom mel, hebben de bewoners der omlig gende dorpen verschrikt uit hunne huizen gejaagd. De menschen zenden in kerken en op de straat gebeden ten hemel. Muziek in den Hout, Matinée van het Haarlemsch Mu ziekkorps in don Hout op Zondag 19 Juli* 2J uur. Programma: 1. Hochzeitsmarsch aus dem Som- mernachtstraum, Mendelssohn. 2. Ouverture das Goldene Kreuz, Brull. Fantaisie a. d. oper Tiefland, d'- Alhert. 4. Wiener Madl, Walzer, Ziehrer, 6. Ouverture Romilda et Constance, Meyerbeer. 6. Walzer a. d. operette der Vice-ad- miral, Millöcker. 7. Fantaisie de l'opéra Manon, Mas senet. Baden. In het Douche Badhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 1203 baden, in dat aan den Koudenhorn 1134. Schaken. Door den Nederlandschen Schaak bond wordt 26, 27, 28 ên 29 Juli hier ter st9de een wedstrijd gehouden. Provinciale Staten Verschenen zijn heden verschillende rapporten van uit de Staten benoemde coinmissiën: TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Het voorstel van Ged. Staten, om een subsidie van 10.000 te verleenen voor de bestrijding der Tuberculose, vindt, nu aan den eisch, dat de orga nisatie dier bestrijding voor de gehee- le provincie moet dienen, voldaan ia, Instemming bij de commissie. Zij meent intusschen dat op de adressen der vereenigingen te Amsterdam, Haarlem en Den Helder nog afwijzend moet worden beschikt FINANCIëN. De begrooting van Meerenberg gaf aanleiding tot enkele opmerkingen. Zoo werd gewezen op het feit, dat de loomen niet stegen, terwijl de levensbe hoeften zooveel grooter zijn geworden. Het lid van Ged. Staten verwees in antwoord hierop naar den slechten toestand der financiën van het ge sticht; zoodra die verbeteren zullen voorstellen tot verhooging der salarl- eering niet achterwege blijven. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat het personeel In staat worde ge steld gehuwd in functie te blijven. En kele leden oordeelden, dat de opvat ting van Ged. Staten over de resulta ten der exploitatie voor 1909 te gun stig gekleurd was. De begrooting werd overigens goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging van het Huish. Reglement en tot verih-oglng der verplseggelden, vond bijval; zelfs werd voor de le kl. 1500 in overwe ging gegeven. GELDLEENING. Tegen net voorstel om een geldlee- ning van 1.620.000 aan te gaan, strek kende tot voldoening van verschillen de uitgaven, bestond geen bezwaar. De leening zal in 30 jaar moeten wor den afgelost; er is echter in begrepen 500.000, waarvoor de aflossing op 20 jaar is bepaald; en 330.000, waarvoor de aflossing eerst op 1 Jan. 1968 zal zijn afgeloopen. Overigens werd met leedwezen ken nis genomen van de overschrijding van het bedrag, noodig voor Duinen bosch, met 330.000. Moet nu niet worden gedacht aan het verstrekken indertijd van niet voldoend betrouw bare gegevens aan Ged. Staten, of aan onvoldoende critiek op ingediende begrootingen en ramingen? Over de re denen die hiertoe aanleiding geven, wil de commissie geen oordeel uit spreken, omdat de Staten wel niet an ders, zullen kunnen doen, dan het ge vraagd crediet verleenen. Acte wordt echter genomen van de verklaring dat Ged. Staten in de na- j aarszitting nadere inlichtingen zul len kunnen geven, welke inlichtingen dan zoo volledig en duidelijk mogelijk zullen moeten zijn. - De rekening van Meerenberg met een ontvangst van 511.137.76J, en een nadeelig slot van 23.692.92 vond geen bedenkingen, evenmin als die van Zwanenburgwal met een totaal cijfer van f 70.958.12 en het voorstel tot het verleenen van f 48.750 voor schot aan „Meerenberg" voor den bouw van woningen voor twee genees heeren. PROV. WATERSTAAT. Het voorstel tot het aanstellen van een ingenieur ondervond geen bezwa ren, evenmin als de voorgestelde sala- rieering, de aanstelling van een twee den bureel-ambtenaar, en de persoon lijke toelage van 300 per jaar aan den hoofd-opzichter. PENSIOEN-DROST. De overweging, dat de overleden tij delijke ambtenaar K. C. Drost als vast ambtenaar zou worden aangesteld ware zijn ziekte en overlijden er ntet tusschen gekomen, doet de commissie voorstellen zijn weduwe te behande len op voet van gelijkheid met de we duwen Yan vaste ambtenaren, en dus haar een pensioen te verleenen van f 330, benevens 66 voor elk kind be neden de 18 jaar. ONDERHOUD AMSTELDIJK. De commissie stelt voor de voor dracht van Ged. Staten aldus te lezen: te besluiten voor de verbetering van een gedeelte van den Amsteldijk Over een lengte van 860 meter bezuiden den Rooden Paal, voor zooveel betrsit den binnenkant en den op den dijk liggen- den weg, een crediet te verleenen van 10.000. De overige voordrachten geven geen aanleiding tot bijzondere onmarkin- JAARVERSLAG DER GEMEENTE LICHTFABRIEKEN. Verschenen is het verslag over 1907 over den toestand en de exploitatie der Haarlemsche lichtfabrieken. AFD. GAS. Het jaar 1907 geeft weinig aanlei ding tot beschouwingenbet bedrijf, dat langzamerhand normaal wordt, loopt rustigde toeneming van gas verbruik is tot zijn gewone percenta ge teruggeloopen, zoodat het tijdperk van normaal bedrijf met diit vijfde be- drijfsjaar is aangebroken. Belangrij ke bouwwerken zijn niet uitgevoerd alleen zijn door de spoorwegwerken vrij kostbare veranderingen aan het buizennet tot stand gekomen. Vooral onder de viaduct aan den Harmen- jansweg waar de twee hoofdvoedings- leidingan naar de gemeente 1.30 M. dieper gelegd en zijdelings verplaatst zijn, baarde de noodzakelijkheid van onafgebroken gaslevering eenige zorg, vooral in verband met den dienst der gemeente-reiniging, die onafgebroken moest (en kon) worden voortgezet. De totale kosten dier ver anderingen in het buizennet hebben bedragen 3082.48. Omtrent de fabriek zelf valt weinig mede te deelen. Het gasverbruik is met ruim 81/2 toegenomen. De gaslevering uit de gashouders bedraagt nu 150 kub. M. per inwoner, dat is 11 kub. M. meer dam in 1906. Vormeld wordt de uitvinding van een gasbereiding uit koolteer, water- gasteer en petroleum-residers, waar uit lichtgas is te produceeren van zeer „beduidende" hoedanigheid. Met het oog op de dalende teerprijzen is het vermoeden gewettigd, dat dit systeem in de toekomst een belangrij ke roi zal vervullen. Het gasverbruik per gewone Meters bedroeg in 1907 6068852 kub. Meter, voor de muntgasmeters 3179284 kub. M. Voor illuminatie werd 822 kub. M., voor de vulling van een luchtbal ion 850 kub. Meter gebruikt, terwijl de openbare gasverlichting 591917 kub. M. noodig had, makende met 't gas voor abonnementslantaarns en voor fabrieksgebruik een totaal van 10524372 kub. Meter. (Stijging 8.57 De grootste gas-aflevering per et maal had plaats op 14 December en bedroeg 45495 Meter, de kleinste op Zondag 30 Juni, nl. 15759 kub. Meter. Per dag werd gemiddeld afgeleverd 26558 kub. M. Het aantal gasmeters was op 31 Doe. 1.1. 5825, dat is 212 meer dam op 31 Dec. 190 Het aantal muntmeters venneerderde met 518, zoodat er op 31 Dec. 1906. Het aantal muntmeters Het grootste verbruik door een munt meter geregistreerd is 2041 kub. M. De totale lengte van het buizonnet was op 31 Dec. 95969.95 M., waar van 5748.35 M. buiten de gemeente Haarlem. Het aantal straatlantaarns bedroeg op 31 Dec. 1925, met 1946 branders. De voorraad cokes bedroeg op 31 Dec. 1907687972 k.g. In 1907 werd 231231 H.L. verkocht. Er ward 3062110 kub. Meter water- is geproduceerd.. Over de hoedanigheid van het gas werd niet geklaagd. Het verslag waarschuwt tegen het gebruik van goedkoope branders en kousjes. Wat de uitkomsten van het bedrijf betreft, die zijn alleszins gunstig te noemen, zoodat er na rente en af schrijving nog een batig saldo van 35037.33 overblijft (begroot was 44586). AFD. ELECTRICITEIT. Ook omtrent de exploitatie der Electr. Centrale kan alleszins gunstig gerapporteerd worden. In 1907 zijn 60 blijvende aansluitingen gemaakt; de vermeerdering van het stroomge- bruik bedraagt 30 ongeveer. Niette genstaande dat kon nog geen winst worden gemaakt, doch het nadeelig saldo is tot ƒ263.48 beperkt, welk be drag door de g3meente als bijdrage in het reparatiefonds wordt verstrekt. Vorige jaren was dit ƒ1250. Door ver beteringen in 'de wijze van voortbren- ging verwacht men in 1908 eeu winst saldo. Het aantal aansluitingen be droeg op 31 Dec. 1907260, mot een totale aansluitwaarde van 919.163 K. Watt. 1 waarvan 523.739 K.W. voor licht en 395.424 voor kracht (ongere kend hetgeen voor de gasfabriek en voor openbare verlichting wordt ge bruikt). De totale lengte van het ka- bslnet bedroeg 9602 M., terwijl er 263 Meters zijn geplaatst, waarvan 128 voor dubbel tariof. De opbrengst van het particulier verbruik was ƒ66361.31 1/2. Het verslag wordt door verschillen ds staten en tabellen toegelicht. Wedvlucht. Zaterdag 11 Juli hield de postdui venvereniging „de Snelvlieger" al hier, een wedvlucht van Poitiers (Frankrijk). Afstand 711 kilometer. De duiven werden aldaar 's morgens om 5 uur met schoon weder en zwakken Zuidenwind in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: Poule I: le prijs: A. Groen, 2 u. 54 m. 57 s.; 2e pr.: P. J. v. Daalem, 3 u. 24 m. 4 s.; 3e prijs: C. Heijligers, 3 u. 27 m. 51 6.; 4e P. J. v. Daalen, 8 u. 28 ra. 11 e.; 5e pr.: A. Groen, 8 u. 87 m. 39 s.; 6e prijs: idem, 4 u. 13 m., 26 sec.; 7e prijs: C. Heijligers, 4 u. 27 m. 4 sec.; 8e prijs: P. J. v .Daalen, 4 u. 38 m. 14 s.; 9e pr.: idem, 6 u. 30 m. 11 s.; 10e prijs: A. C. W. v. Niel, 7 u. 10 m. 11 sec. Poule II: le prijs: A. Groen, 2e pr.: P. J. van Daalen, 8e prijs C. Heijligers, 4e pr.: P. J. van Daalen, be pr.: A. Groen, le aangewezen duif P. J. v. Daalen. Op den zilveren beker ter waarde van 100, werd door P. J. v. Daalen 1 punt behaald. Zilveren medaille, uitgeloofd door J. Lijnkamp en Z. M. door de vereenl- ging, werden behaald door A. Groen. Zilveren medaille, uitgeloofd door de veneeniging, voor de 2e duif, werd behaald door P. J. van Daalen. Zilveren medaille, uitgeloofd door de vereeniging, voor de 8e duif, werd behaald door C. Heijligers. Zilveren medaille, uitgeloofd voor die duif, welke op de wedvluchten van Rozendaal tot en met Bordeaux de meeste punten behaalt, werd ge wonnen door P. J. van Daalen met 93 punten, Ringnummer der duif 22-06-T- 163, de opvolgende won C. Heijligers met 72 punten. ARBEIDERS ZUIVELBEDRIJF. De afd. Haarlem van den Ned. Bond van arbeiders In het Zuivelbedrijf, hield Vrijdag een openbare vergade ring waarop de heer Hiemstra, bonds voorzitter, als spieker optrad. Deze behandelde het verloop der door de afdeeling gevoerde actie, waarvan het resultaat was, dat aan de H. M. I. „de Sierkan" eenige verbe teringen In de arbeidsvoorwaarden zijn aangebracht. Een tweetal andere patroons wenschten geen toezegging te doen. Spreker deed een krachtige opwekking tot aansluiting. 5 nieuwe leden traden toe. Verplaatst. Gisterenavond is de kiosk voor vreemdelingenverkeer verplaatst van het Kennernei-plein naar het Stations plein. Waterververs ching. Hedenmorgen waren de stoomgema len aan het werk tot verversching van de wateren om en in deze ge meente. Uitstapje. A. s. Dinsdag zullen de leerlingen van de 5e klasse van de lagere school In de Bakkerstraat alhier onder lei ding van hun onderwijzer, den heer Koomen, een uitstapje maken naar IJmuiden. Jubllé. Den 30en dezer maand hoopt de heer A. Verbeek, machinebankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. De Feesten van den A.N W B. (Zie ook ons 2de blad). Vrijdagavond. DE DRUKTE. Er waren gisterenavond heel wat menschen op de been. 't Was dan ook buiten verwachting mooi weer De trams hadden een vrij druk ver veer. Vooral van de paardentram werd druk gebruik gemaakt. Er werd echter niet later gereden dom tot 11 uur. De E. S. M. en E. N. E. T. lieten do aangekondigde extra-diensten rijden, ook al was 't vervoer niet zoo, dat de ze extra-diensten beslist noodig wa ren. De ETALAGES trokken eveneens vele kijklustigen. Nu bij de schitterende verlichting kwamen de meeste uitstallingen eoi versieringen eerst ten volle tot hun recht. Bij de mooiste der moolsten zooala bij de firma's Schravendijk, Ploeg, Mathot en de Vereenigde Ijzer handel, verdrongen de menschen zich om toch maar iets te zien. Toen we gisteren onze beschrijving gaven waren enkele étalages nog niet gereed. Daarom vermelden we thans nogTh. Loman (Groote Houtstraat bij de Anegang) een fraaie collectie dames-mode-artikelen, met veel smaak tusschen bloemen uitgestald. Jac. v. Gasteren (Groote Houtstraat bij de Houtpoort). Prachtige rijwie len tusschen een schat van bloemen ten toon gesteld. Firma Laboyrle (Groote Houtstraat 47): Zeer mooie collectie parasols eff parapluies, smaakvol geëtaleerd tus schen groen en bloemen. Smeenk (Gierstraat), rijwielhande laar. Een aardig wegkiekje met weg wijzer A. N. W. B. Joh. M. Schmidt (Zijlstraat), opti cien. Keurige uitstalling tusschen' groen en bloemen en electrische ver lichting. De firma Worst (banketbakkerij, Zijlstraat) laat een auto door de stad rijden om A. N. W. B. chocolade ie verkoopen. Ook een aardige reclame. Zondagavond wordt de uitslag van den étalage wedstrijd bekend ge- "brongebouw. Het concert in de Bron werd Vrij dagavond door duizenden bijge woond. In 't park was 't een gezellige drukte. Zaterdagmorgen. DE BONDSTOCHT NAAR LISSE. Om kwart over achten waren al "heel wat matineuze Bondsleden bij 't Paviljoen present, en tegen half ne gen was 't aantal enorm aangegroeid. Twintig minuten te laat vertrokken wij ten slotte in de voorhoede van den stoet, en gingen door den Hout met flink gangetje den Wagenweg op. Heerlijk fietsweer was 't; weinig wind gelukkig, terwijl 't zonnetje veelbelo vende pogingen deed om door te bre ken. Bij Heemstede was de stemming er al in bij de feestgangers, en 't Feest lied werd lustig gezongen. Langs den prachtig berijdbaren straatweg trok ken we zoo door 't bollenland, pas seerden Bennebroek, Hillegom... maar veel verder strekte onze deelname aan den Bondstocht zich niet uit, want 'n gesprongen achterband noopte ons, halverwege tusschen Hillegom en Lis- se achter te blijven. Pogingen tot herstel, waaraan we met z'n drieën deelnamen, faalden op de koppigheid van den band en de on benulligheid van onze gereedschap pen. Hulpkisten waren er ('n gebrek in de regeling!) niet in den stoet. Het eenige wat er op zat was maar door te rijden. En zoo arriveerden we ein delijk bij den Bondsrijwielhersteller te Lisse, die de reparatie nogal be langrijk vond. En dientengevolge vertrokken wij van Lisse lang nadat de stoet van de Witte Zwaan uit, de terugreis had aanvaard. Langs 't Keukenhof (het bekende bosch), Ruigenhoek, Zilk, Bartenbrug, langs de Leidsche vaart naar Vogelen zang, Bexlaan, Boekenroderweg, Zantvoorderweg, Wagenweg komen de wielrijders weer te Haarlem. De terugtocht van Lisse ging over De Zilk, na door 't prachtige Keuken hof te zijn gegaan. Door den slechten weg kwamen ettelijke banddefecten voor, wel 'n 7 of 8; de Inmiddels gear riveerde Hulpkisten hadden het dan ook druk genoeg. De helling hij 't sta tion Vogelenzang deed 'n paar deelne mers In 't gras langs den weg duike len. Alles liep echter goed af, en zon der verdere incidenten kwam de groo te expeditie tegelijk met de kleinere dito's te Haarlem terug. Behalve deze groote tocht waren er nog twee kleinere georganiseerd, een naar de Beekslaan en Duin en Daal, over een afstand van 26 KM., onder de leiding van de heeren Hearm. J. van Koolbergen en P. A. Leupen en een naar de Ruïne van Brederode en het buitengoed Duin- en Kruidberg van den heer J. T. Gremer, afstand 17 K.M., onder leiding van de heeren D. Fockema, F. G. Verhoef en G. N. Aberson. Alle tochten mogen welgeslaagd heeten. Dank zij het heerlijke weder was het getal deelnemers zeer groot. Geteld heeft men ze niet, maar elketi tocht werd door ongeveer 200 dames en heeren gemaakt. Alles verliep zo-nder persoonlijke on-, gelukken. Alleen moesten eenige deel nemers uitvalleD door een „kwetsuur* aan het rijwiel.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1