Rabriek voor Vragen. Uit de ömstrekea Kerk en Schoot Binnenland 'óoK voor de gemeente levert de her ziening voordeel op Ln den vorm van ^sparing op de koeten voor aanleg en Onderhoud van het plein. B. en W. geven geen advies. In hun toelichting schrijven zij: indien de Jtaad zich met het denkbeeld van ge doemde heeren vereemigt, zoude het hierbij gevoegde ontwerp besluit zijn te bekrachtigen. Uit dit ontwexp-besluit blijkt, dat Jwt plein na de verkleining een opper vlakte i krijgen van 3100 vlerk, me- jw. ^Raadsstuk 830). Da Feesten van den A.N W.B. V r i j d a g m i d d a g. ORGELCONCERT. Vaü het Orgelconcert in de Groote Cork, dat een der eerste nummers van iet rijke programma der Bondsfees- en uitmaakte, werd een zeer ruim jebruik gemaakt. Voor zoover ik kon tagaan Is geen enkele stoel en niet iet nauwste plaatsje in de banken Onbezet gebleven. De tallooze vreem delingen, die zich hier rendezvous gaven zullen over hun kerkgang wel voldaan zijn geweest. Zij hebben dank zij het door den heer Louis Ro bert even gelukkig gekozen als uitge- yoerde programma zich kunnen Overtuigen, dat de roem, die van het Haarlemsche orgel uitgaat, welver diend is. Van EIjken's VariatiBn op yWlen Neêrlandsch Bloed", Handel's ConcerUfragment, met koekoek- en nachtegaal-imitatie en vooral de .kleinere nummers: „Eglogue écos- galse" van Salomé, „Carillon" van S. e Lange en „Cantilène" yan Pierné aven dan begaafden organist gele genheid om tal van mooie geluiden én interessante combinaties te doen jttooren. En in het slotnummer„Mar- «he Solennelle" van Maillij stortte hij bver zijn toehoorders den machtigen geluidsstroom van het volle werk. Ge lukkig bracht het verloon der uitvoe ring geen herhaling van de kleine maai* noodlottige stoornis gevolg Waarschijnlijk van hel vochtige wBer .fc- die, helaas, het slotdeel van het openingsnummer vrijwel ongeniet baar maakte. Mej. Johanna van de Linde, van 'Amsterdam, bracht in het orgelpro gramma een hoogst aangename af wisseling door de voordracht van en kele vocale nummers. In de dankbare aria „Jerusalem" uit Mendelssohn's „Paulus", kwam haar rein, klankvol sopraan geluid en ook haar muzi kaliteit wol het voordeeligst uit. Technisch iets minder gelukkige maar zeer goed opgevat, gaf zij vervolgens een vrij onbekend lied van Averkamp, „Adoro te" (gedicht van Gezelle), om met het bekende „Heer die Uw tent in de Hemelen spreidt" waardig te sluiten. De verschillende voordrach ten, zoowel die der zaugeres als van den organist, vonden bij het publiek terecht waardeerende aandacht. PHILIP LOOTS. De eerste rijwieltooht. Om evecn vóór drieën komen we op Houtplein, waar 'fc wemelt van ondsleden. Bandsinsignes, Bonds- offfcialswaar 't wemelt vooral van fietsen. Je ziet ze in alle soorten pn hoedanighedenafgeleefde bak kies, blinkende luxe-karretjes, enkele gedecoreerde exemplaren zelfs. Eén damesfiets o. a. met groen-belooverde wielen. Er is werkelijk 'n uitstekende opkomst, hoewel het weer niet schit terend is: 't waait hard en onheil spellende regenwolken drijven door jïe lucht. De leiders van den tocht, 'de heeren P. A. Leupen (secr. tochten, commissie) en D. Fockema (hoofd consul A. N. W. B.) zijn druk bezig 'de deelnemers in slagorde te plaat sen twee aan twee, is 't consigne. En precies om drie uur zet 't begin van en stoet zich in beweging tweetal a tweetal stijgt op de eerste tocht is begonnen. Met 'n motorwet-gange- tje peddelen wij den Dreef langs, in dichte opeenvolging, 'n eindelooze stoet van misschion 'n zee-, zeven honderd m9nschen. Bij hótel Schol len komt onze buurman in aanra king met z'n voormaq's achterwiel, tengevolge waarvan hij 'n uitgebreide buiteling over z'n eigen fiets maakt, 't Loopt gelukkig goed af, en spoedig js hij weer in 't gelid. We gaan nu 'den Hout door, de Spanjaardslaan, en arriveeren op den Wagenweg, waar 'n beetje meer gang d'r ingezet wordt. Even moet de heele optocht naar rechts uithalen twee groote auto's snorren voorbij. Op de Zaod- yoortsche laan hebben we 'n stevlgen tegenwind, vooral voor de dames las tig. De juffrouw op 'r groen-belooyer- 'de fiets blijft zelfs in de modder opzij- Van-den-weg steken. Maar dat is al 't eenlge incident, en langs den straat weg en de Elswoutslaan bereiken we 9m 3 u. 20 (nogal gauw dus) de hoofd poort van 't buitengoed Elswout, het oei van den tocht. Over de steenen rug rliden we de breede oprijlaan in, en de tocht over 't landgoed begint. Ook voor ons, Haarlemmers, was Els wout tot dusver 'n onbekend oord, nooit opengesteld voor 't publiek. En zoo hebben we er nu van genoten, ol3 de niet-Haarlemsche deelnemers. Prachtig is dat zware geboomte, die groote waterpartijen. Geen 'eind scheen er te komen aan de breede, zich slingerende paden, waarlangs de Bondsstoet langzaam voortglijdt, af en toe en bloc afstijgend, om een der talrijke boscliheuveltjes te beklim men, waarover 't pad Rep, vlak langB 'n miniatuur-ravijntje, waarin zoo'n heldor meertje lag. Over de talrijke rustieke bruggetjes gaan we, en steeds komen we op nieuwere, mooie re punten je vergeet op t laatst, dat je in Noord-Holland bent, 't doet je denken aan Zuid-Limburg Maar ten slotte bereiken we 't hee renhuis 't van buiten zoo prachtige hoerenhuis dat van binnen 'n stee non hal zonder kamers, zonder eenig gerief is,, nooit afgebouwd, nooit bewoond.... En menigeen hoo- ren we zeggen „Hoe is 't mogelijk, in zóó'n omgeving l" Langs de oprijlaan komen we w»er op de Elswoutslaan, en mot sommige anderen gaan we door naar de feest stad. De meesten rijden nog naar Duin en Daal, om van daar pas later naar Haarlem terug lo keeren. DE OFFICIEELS ONTVANGST. Óm hair aoht was het nog vrij rus tig op de Markt; een smal haagje van monschen stond er te kijken en te wachten- Maar hoe dit aangroeide ln een half uur tijds, dat konden we van de Stadhuistrap af eens rustig waar nemen. Waar de menschenstroom van daan kwam, rustig en gestadig, dat begreep je niet... maar om half negen, terwijl de Stadhuishal vol was van officieole menschen, stond de Markt zwart van niet-officleele feestgangers, van den eenen hoek tot den anderen. Je kon er „over de hoofden loopen". Een flinke ruimte was opengehouden vóór bet Stadhuis. Daar was de kapel van Rapp opgesteld, benevens de vaandel-deputaties van een twintigtal Haarlemsche Vereenlgingen, die mee den stoet hadden gevormd, die precies 5 minuten voor 8 op de Markt arri veerde. Het was opvallend hoeveel meer het publiek met deze feesten meeleefde dan met de onlangs gehouden Olym pische spelen. Dat was een oprechte hulde van de massa aan werken en streven van den Bond, die het rijwiel populariseerde I De Hal was als altijd dat is gedis tingeerd in haar gewaad van groen en goudlicht, dat geen verdere aan- kleeding, geen vlaggen en kleuren be hoeft. Een paar honderd gasten waren er en precies te 8 uur kwam de burge meester, vergezeld van de wethouders en van mevr. Boreel, aan welke het Bondsbestuur een bloemruiker met linten in de Bondskleuren had doen aanbieden. Terstond nam de heer Boreel het woord: Mijnheer de Voorzitter, Leden van het Bondsbestuur, en gij allen die door uwe aanwezigheid Uw instem ming betuigt met de feesten van den A.N.W.B., 't zij mij vergund u als hoofd van het Bestuur dezer gemeen te, en mede namens de Burgerij -een hartelijk woord van welkom toe te roepen. Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat het on3 aangenaam is u hier le mo gen ontvangen, en dat te meer, nu het heden voor u een gewichtige dag is, de dag, waarop gij herdenkt het 25-ja- rig bestaan van den Bond, en het zij mij vergund u daarmee van harte ge luk te wenschen, en mijn beste wen- schen uit te spreken voor den bloei van Uwen Bond. Ik heb gehoord dat de stoot, tot de oprichting van Uwen Bond uitgegaan is van Haarlem, en ik wil dit gaarne in herinnering bren gen, maar zeker hebt gij toen niet kunnen denken en bevroeden, hebt gij 't ook maar één oogenblik mogelijk kunnen achten, dat eens het oogen blik zou aanbreken, dat het moeilijk heden zou kunnen geven de leden van Uwen Bond hier onder dak te bren gen. Dit is zeker wei hel meest wel sprekend bewijs voor den bloei van Uwon Bond, Uw voorzitter heeft he den reeds een en ander van de werk zaamheden van deai Bond in herinne ring gebracht, en hij had veel meer kunnen noemen, tnaor hij is er te be scheiden voor geweest. Maar als men Iets zegt over het werk dat geschied is, dan heeft hij toch één ding niet ge zegd, en moge het mij vergund zijn dit te betuigen: dat het voornamelijk ls te danken geweest aan liet krach tig pogen van uw Bestuur en van Uwen sympathieken voorzitter, dat de Bond geworden Is wat hij op dit oo genblik is. (Applaus). Wij kennen allen Edo Bergsma uit zijn openbare leven. Ik weet met hoe veel moeilijkheden mijn ambtgenoot te kampen heeft gehad, maar zooals hij zich destijds gedragen heeft, gaf hl] daarin het zekerste bewijs hoe goed de zaken aan zijn handen wa ren toevertrouwd. (Applaus). De eerste schredo op den weg van den Bond leverde moeilijkheden op ln de werkzaamheden, moeilijkheden om dto werkzaamheden te overwinnen en toen ze overwonnen waren heeft de Bond zich krachtig gewijd aan het Toerisme, heeft hij er op gewezen hoe belangrijk het is, en als gij u de vraag hebt gesteld: Betreden wij ook een ge bied, dat wij niet hadden mogen, be treden? dan antwoord ik: Neen, dui zendmaal neen! Dat gij het gedaan hebt, doet u den dank van iedereen verwerven 1 Waut de bevordering van het Toerisme is een Nederlandsche zaak, is niet alleen een zaak van den Bond, maar van ieder die zijn vader land liefheeft. Ik wil ln herinnering brengen een woord van Voltaire toen hij ons land verliet, en dat u allen welbekend is, het bekende: Adieu Ca- nauxl enz. Maar Voltaire heeft ook nog een ander woord gesproken, na melijk: „La Hollands, c'est un rêvel" En nu is het onze laak om te zorgen, dat de vreemdelingen wanneer ze ons land bezoeken zeggen: La Hollands c'est un rêvel (Applaus). M'. H,l Ik wil niet te veel van uw geduld vergen. Ik geef u echter gaarne de verzeke ring, dat ik overtuigd ben, dat u een goed onthaal zal le beurt vallen, en dat de commissie geen moeite ge spaard heeft om u naar wensch te ontvangen. Ui hoop en vertrouw dat gij genoegelïjke dagen zult hebben, en ik eindig met den wensch, dal zij mo gen strekken tot bloei van den Bond. Leve de A. N. W. B.l Hoora! Dit hoera werd driomalen herhaald door do geestdriftige gaston. Met kunstlicht werd onderwijl even een foto genomen, die heel veel rook en stank verspreidde, maar gelukkig aan do goede stemming geen afbreuk deed. De heer Edo Bergsma dankte daar op nameïïe deü X. N. W. 3., fiarteïljE niet alleen voor de aangename be woordingen, waarin de burgemeester hen het welkom had toegeroepen, maar ook voor de van zooveel waar deering getuigende woorden gespro ken tot het Bonds-Bestuur, en tot hem persoonlijk. Voorts dankte hij den heer Boreel voor zijn zeer groote me dewerking tot het welslagen van het feest, niet alleen doordat hij wilde aannemen het eere-voorzitterschap der Feestcommissie, maar ook door dat hij persoonlijk tot dat welslagen heeft bijgedragen door inzending op de Retrospectieve tentoonstelling, en doordat hij in zoo menig opzicht als hoofd der gemeente den Bond ter wil le ls geweest bij de organisatie van dit feestl „Ik dank u dat gij als hoofd der ge meente ons wilt ontvangen in deze mooie zaal, dat gij deze prachtige historische Hal hebt willen inrichten tot een zoo luisterrijke ontvangst. Terecht hebt gij gezegd, dat het een gewichtige dag ls waarop wij herden ken hoe voor 25 jaar de grondslag werd gelegd yoor onze vereeniging, de dag die wij mogen vieren In vollen bloei en gro^l, waarop wij kunnen te rugzien in een heerlijk verleden en kunnen vertrouwen op oen uitnemen de toekomsll Op dezen dag voelen wij ons als kinderen, die bij een huiselijk jubllé zich spaeden naar don ouderlijken haard en die daar een vroolijk feest willen vieren. Want inderdaad, wij voelen ons hier als in de ouderlijke woning. Niet alleen omdat hier to Haarlem in zoo belangrijke mate is bijgedragen tot de oprichting van den A. N. W. B., maar ook omdat hij hier is gekoesterd, gevoed en tot zijn krachtigen bloei hier zoo belangrijk is bijgedragen. Wij voelen ons hier thuis als in een centrum van verkeer, een centrum van het Toerisme, en wij, die door het Toerisme de natuur hebben lee- ren liefhebben, voelen ons hier ook thuis als in een centrum dier schoone natuur. En wanneer we dan hierheen snelden als naar het ouderhuis, dan bohoeven we ons niet ongerust te ma ken, dat ei* geen kamers genoeg be schikbaar zullen zijn voor een ztfo tal rijk kroost, maar wij mogen met vreugde conslateeren, dat wij in onze ouderlijke woning nogmaals kunnen aanzitten, en dat alles kier getuigt, dat wij hartelijk welkom zijn. Wan neer we nu hierheen trekken niet met honderdon maar met duizenden, dan, mijnheer de Burgemeester, u kept hulde willen brengen aan de werk zaamheden van den Bond, aan het Bestuur dat thans aan het hoofd staat maar ik wensch uit naam van dui zenden hartelijk donk te brengen aan Haarlem, en aan de gastvrije Haar lemsche burgerij, maar niet in het minst ae.11 bet Gemeentebestuur van Haarlem, dat in elk opzicht ons is te gemoet gekomen, niet in het minst aan u, die ons hier een zoo sympathiek onthaal hebt bereid 1 Bravo's weerklonken 11a deze krani ge rode, en de eerewijn werd nu rond gediend. Dan was het spoedig tijd om heen te gaan naar de SOCIËTEIT VEREENIGING. Honderden, ja duizenden, omstuw den den optocht, die zich daarheen begaf en bij den Ingang was 't een dringen van geweld. Maar er kwamen gelukkig geen ongelukken van, en de Societeltszaal liep in een oogenblik tijds tot barstens toe vol. Een klein verhooginkje achter in de zaal bood plaats aan een Dames kapel, die zich voor afwisseling hoo- ren deed. Met heel veel moeite von den de Bondsbestuurders voor dit verhooginkje een plaats, en toen er wat stille verkregen was, bekwam de heer W. J. Lugard (uit Deventer) het woord om namens de. Bondsleden het huldeblijk aan den A. N. W. B. aan te bieden. Hij deed dit ln een welsprekende, helaas, wat te lange, redevoering. Te lang, want de hoorders, opgedrongen door steeds nieuwe gasten, werden wat ongeduldig. Een gelukwensch aan het B. B. braoht de heer Lugard namens 30.000 wielrijders. Hij herinnerde daarbij aan lang vervlogen tijden, aan Nij megen waar Kiderlon het buitenland versloeg, aan Groningen waar de te genwoordige Bondsvoorzitter als stuurman, alle Bondsgasten, twin tig, dertig, veertig man over het meer kon varen in een door hem bestuurde schuit, en hij vergeleek het toen met het than s, om er op te wijzen hoe groot, hoe schitterend de A. N. W. B. geworden is. Toch werd in dien lang vervlogen tijd do basis gelegd voor de actie van vier. Wel waren de Bondsleden mis schien zoo gesteld op hun fietspakje en op hun fiotspetjo omdat het hen herinnerde aan de nog niet lang ver vlogen dagen toon do jonganskiel hen nog om de schouders gleed, maar toch... toch zat in die jongelui de ernst van heden. De tijden hebben een band gelegd ,n die band heeft menig een In den A. N. W. B. doen blijven. Niet altijd was het meer, waarop de Bonds-voorzitter als bootsman stuur de, effen en glad, or kwamen etroo- men dio een andere richting uit wil don, er kwamen donkere wolken op zetten, die ons deden vragen 1 Waar ls do leidsman? Maar 't antwoord wisten we ook -r zegt spreker. Hij die aan ons hoofd staat, zal ons brengen waar wo wez^n moe ten l En hij is ons voorgegaan op den wog, dio leidde tot den blopi Yflö don Bond... hi.1, Edó porgajaa, officiéél den Söfid heeft rteteld, hij heeft het kompas vastgehouden en ge stuurd in de richting, dia hij zich had voorgenomen te gaan. En nu kwamen er wel oogenblikken, dat. het hort dezer mannen neerzonk, dat de warmte van hun haard bekoelde door do schaduwen, als ze dachten aan de weinige erkentelijkheid, die ze voor al hun werk zagen... Toch zijn ze den Bond trouw gebleven I Dat ze dit kónden, dankt, de Bond voor een groot deel aan de vrouwen en de zusters dier mannen, die hen ln moeilijke dagen ter zijde stonden, die zelf6, toen de hand van den ljverigen schrijver verstijfde, zijn werk overna men. Spr. brengt hulde aan die vrou- wenl (Applaus). Aan al wat de Bond heeft gedaan wil spr. niet herinneren, maar d i l wil hij toch zeggen, dat de Bond ons heeft geleerd ons eigen land lief te hebben. Een grijs persman, die zich thans bevindt op een der eilanden, die zich, naar Multaluli zeide, om den evenaar slingeren als een gordel van smaragd, heeft gezegd, dat de natuur nooit zoo tot zijn hart heeft gesproken, als toen hij gerulschloos langs velden en wegen heeft gezweefd op zijn rij- wiell Zoo ls het! Het rijwiel brengt ons de vrije natuur ln, hrengt den monsch nieuwen moed en levenskracht, doet hem een ander zijn dan die dagelijks loopt in den tredmolen van het loven I Dat ls de kracht geweest van den A. N. W. B., dat hij ons volk heeft uitge stuurd in de vrije natuur, dat hij ons heeft doen voelen hoe Gods heerlijke schepping tot ons spreekt, dat hij ons Nederland en de natuur heeft doen liefhebben! Dat danken wij den A. N. W. B.l Maar* méér nog; spr. wijst op wat do Boud deed door reiswijzers en atlas sen door hulpkisten en voetpompen, door bevordering van het buiten- lahdsch toerisme! Maar de liefde voor ons land bleef nummer een, gelijk ook nu bleek uit de uitgave van het prachtwerk „Ons Eigen Land". Voor dat alles danken de Bondsleden, en als bewijs van dien dank bieden zij het B.B. niet alleen een gave om dit prachtwerk te doen slagen, maar ook een krans (hier over handigde spr. den heer Bergsma een groote zilveren krans), dragende 't in signe van den Bond, vertoonende een Nederlandsche Leeuw, die tot ons al len spreekt: gelijk deze leeuw den bun del pijlen samen houdt, zoo moge de Bond ons allen samenhouden! (Ap plaus). Bij deze geschenken is een oorkon de gevoegd, (geteekend door den heer E, Bokhorst, van Deventer,.., die aan dit schoone feest herinnert. Nu nam de heer kir. Kokosky, voor zitter der Amsterdamsche Vereeni ging „het Koggeschip" het woord, om namens die Vereeniging den Bend te huldigen yoor hetgeen hij deed ter be vordering van het verkeer* in ons land, on als bewijs van waaraehtigen .eer bied voor dien arbeid bood hij een ver guld zilveren medaille met inscriptie aan. (Applaus). De heer Bergsma kwam onder jubel klanken even op de verhooging. Hij wilde niet enkele woorden dan ken voor de schoone hulde hier aan het werk van het B.B. gebracht, een hulde die hem daarom zoo aangenaam is, omdat zij werd aange vat door hen, die niet van verre dien arbeid hebben gadegeslagen, maar die zelf dien arbeid krachtig hebben ge steund. Zij in de eerste plaats kunnen beoordeelen of hetgeen gedaan is, werkelijk ten nutte van allen is ge weest. Hoogst dankbaar aanvaardt het B. B. dit huldeblijk, waarvoor niet met open schaal of met een lijst is gecol lecteerd, maar waarvoor duizenden zich de moeite hebben getroost een postwlsseitje te gaan Invullen om dan ln „De Kampioen" als anonymus te verschijnen. Zeei* groote voldoening geeft het hem dat het bijeengebrachte kan worden aangewend voor de vol tooiing van het prachtwerk: Ons El- gen Land, een werk dat slechts door de Regeering of door een Bond, die be schikt over werkkracht en geestdrift als de A. N. W. B. kon warden aan gevat. Wij moeten de voorzichtigheid om te wegen, en den moed om te wagen bezitten, om zulk een werk in ons Ne derland te beginnen, zegt spr., en hij hoopt, dat het Ned. volk toornen zal, dat zijn oog open is voor het 3ehoon dat ons eigen land aanbiedt, dat het moge medewerken tot het opwekken dier liefde voor het eigen land, zooals het B.B. dat gaarne wil. Ook don heer Kokosky zegt spr. dank voor het huldeblijk door hem na mens „Het Koggeschip" aangeboden, een waardeering die hij ten zeerste op prijs stelt omdat zij bewijst, dat de Bond niet voor niets heeft gewerkt. De huldiging was hiermede afgeloo- pen en allen begaven zich naar de groote zaal, ahvaar zou aanvangen DE ALLEGORISCHE VOOR STELLING. Hierover Schrijft onze muziekvor- slaggever '9 Avonds te half '10 vulden de feest gangers de groote zaal der „Vereeni ging", om 91* oog- en oorgetuige te zijn van do „Allegorische Hulde" aan den A. N. W. B. Voor deze „Too- noelm&tlge Handeling met Koren en Muziek" had jhr. J, L. van NahuyB den tekst en Otto Ludwig Wernicke de muzlelt geschreven. Deze beide kunstzinnige bondsleden zullen na tuurlijk beter dan een buitenstaander a]s ik weten, hoe hun jubilaris op de pieost passende en waardige wijze té hulaicren. Het neoft duQ volstrekt geen zin hier mijn twijfel te kennen te ge ven aan de absolute noodzakelijkheid van al die zwaarsleepende alexandrij nen in den tekst en al die choraal- achtige plechtstatigheid ln de mu ziek. Maar. noodzakelijk dan of niet, lk voor mij zou graag wat en hoe meer, hoe liever van die hoogdra vendheid hebben omgeruild tegen half zooveel echten geest. Voor 't overige hoeft het stuk, als muziekwerk, de verdiensten bevattelijk, melodieus en doorgaans zeer welluidend te zijn verdiensten, waaraan door de uit voerders allo eer geschiedde, want er word door koor en soliste mejuffr. Emma Wernicke beschaafd, zuiver en met veel animo gezongen, en door ons Stedelijk Muziekcorps goed ge speeld. Veel lof komt toe aan de da mes Sophia C. IJdo en Francisca Bu8(iuet voor haar mooi en duidelijk spreken. De decoratie van het podium en de groepeering der koorleden in hun aar dige costumes van wielrljdsters, roel- slers, automobilisten en motorwiel rijders, mei op den voorgrond de schitterende figuren van den „Genius van den „Vooruitgang", den „A. N. W. B." en de „Luchtvaart", leverde bij de effectvolle belichting, een zeer aantrekkelijk schouwspel op. De componist-dirigent, de dichter van den tekst, en de drie genoemde dames werd aan 't einde der opvoe ring onder daverend applaus met lau werkrans en bloemen gehuldigd. PHILIP LOOTS. Honderden zochten na afloop van de voorstelling een plaatsje in don fi giorno verlichten tuin, waar de dameskapel Furore vroolijke mu ziek liet hooren. Daartusschen door werd in de groote zaal een bioscoop vertoond. Leden van het Doopsgezind Zangkoor lieten op de gaanderij oud- Hollandsche liederen hooren. De stemming onder de talrijk op gekomen wielrijders was zeer vroolijk en opgewekt. Tot laat in den nacht bleven ze bijeen. De regenwolken had den voor een helderen sterrenhemel plaats gemaakt. (Zie vervolg 1ste blad)„ VRAAG. Ik ben in het bezit geko men van eenige bons van v. V., die nog wat geld krijgt van mijn vader. Nu wil v. V. mij die bons niet uit- keeren vóór mijn vader betaald heeft, heeft hij daarop recht ANTWOORD. Zeker met, beide vorderingen hebben niets met elkaar te maken. Als het lijden kan, wat wij natuurlijk niet weten, neem dan eens een deurwaarder bij den arm. VRAAG. Een vader, een dochter hebbende In betrekking als winkel juffrouw, en daar zij er niet op ge huurd is als zij iels breekt te betalen, hebben -zij dan toch het recht om 't van je loon af te trekken en als je bij de week gehuurd ben, moet je het dan goedvinden, dat je per maand uitbetaald wordt ANTWOORD. Op uwe laatste vraag is ons antwoord ontkennend. Wat de eerste betreft, ieder ls verant woordelijk voor de schade, door zijn onvoorzichtigheid of nalatigheid ver oorzaakt Over de waarde van het gebrokene kan men natuurlijk ver schillend oordeeleu, maar 't is geen zaak om over te procedeeren. HILLEGOM. De gemeente-rekening over 1907 sluit met een bedrag aan ontvang sten van 93.908.49 en aan uitgaven van ƒ88.407.40, alzoo met een batig saldo van ƒ5501.09. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom, op Woensdag 22 Juli 1908, des avonds te 7 3/4 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Rooilijn woonhuis en bloembol- lenschuur K. van Bourgondlen Az. aan de Beeklaan. 3. Benoeming van eene onderwij- -zeros aan de O. L. Schooi. 4. Benoeming Commissie reclames Hoofdeüjken Omslag, dienst 1908. 5. Vaststelling rekening gasfabriek dienst 1907. 0. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1907. 7. Voordracht Zetters Rijks Directe Belastingen. 8. Vaststelling kohier schoolgeld L. O. 2e kwartaal 1908. Als zetters der directe belastingen voor deze gemeente moeten dit jaar periodiek aftreden de heeren R. A. van der Schoot en J. van Til Rz. HEEMSTEDE. Op Zaterdag 1 Augustus a. 8. zal kroo8sehouw worden gedreven over den Schouwbroekerpolder onder deze gemeente. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dinsdag tien 21en Juli 1908, des namiddags om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. Beëedigiug en Installatie als Raadslid van don heer J. G. -Jansen Hendriks. 2. Aanbieding dor gemeente-reke ning, dienst 1907, 3. Aanbieding der rekening yhnhét Burgerlijk Armbestuur, dienst 1907. 4. Voordracht voor twee leden van het college van zettor? .wegens perio dieke aftreding van de heeren Th. Smit en C. A. W. B. Braam. 5. Vaststelling eener verordening regelende den werkkring der Gas- commissie, 6. Vaststelling der Instructie voor den directeur der gasfabriek. 7. Benoeming yan een directeur der gasfabriek. PROFESSOR NABER, Ponderdag vierde de Amsterdamsohe Hooglooraar, de bekende phlloloog, professor A 80en ge- böPrtedaff. Do zeer krasse grijsaard, die geluk, kig nog een zeer goede gezondheid ge- niet, werd In den loop van den mor» gen verrast met vele rijke bloomexihul- don, terwijl een stroom van telegram men deed zien, dat de vrienden ook ln zijn otium hom niet vei ge ten. Donderdagmiddag hield prof. No- her een receptie te zijnen huize, dio zeer druk bezocht was. Prof. J. van Leeuwen Jr. uit Leiden sprak daarbij den ou d-hoogteeraaï toe. Ook werd het woord gevoerd door den rector-mag-nlficus en voorzitter der literarische faculteit der Lcidsche Hoogeschool, prof. dr. J. J. Hartman, die namens de literarische faculteit en den Senaat de beste wenschen voor den 80-jarigen ambtgenoot uitsprak. Dr. Garrer, de rector van liet Haar- lemsch Gymnasium, kwam, vergezeld van twee docenten, den heer Naber gelukwenschcn, terwijl ook de Griek- sche Krans een deputatie had gezon den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. kant O er rurcatigeB. Hier volgt een getuigschrift uit Zaa" dam. Gij kunt U overtuigen van de waarheid er van. De Heer J. Peterbroers, Hoveniers- pad 5 te Zaandam, meldt ons: „Veer tien jaar lang werd ik gekweld door een hevige pijn ln den rug' en lende nen, deze pijn ging door mijn geheels lichaam. Onophoudelijk had ik last van hoofdpijn en duizelingen in het hoofd en steeds was ik aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoel, vooral 's morgens bij hel opstaan. De urine was troebel en wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Mijn slaap en eetlust lieten veel te wenschen over en wat ik ook voor de ze ziekte geprobeerd had, alle goede zorgen en voorgeschreven geneesmid delen waren tevergeefs gebleken. Ten slotte ging ik op aanraden van een mijner kennissen er toe over een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen en ik was ten zeerste verwon derd, toen ik reeds na een paar dagen de goede werking hiervan kon waar nemen. lk kan U mijn vreugde niet beschrijven, toen ik veertien dagen la ter geheel en al van mijn pijn en el lende verlost was. Voor alle zekerheid zal ik echter nog eenigen tijd met Uw pillen doorgaan, ten einde den wortel van het kwaad uit te roeien." Twee en een half jaar later bezocht onze vertegenwoordiger ïiogmaals den Heer Peterbroers en zeide deze: „Ik ben geheel door Uw pillen genezen. Het lijkt nu wel, of ik nooit ziek ge weest ben, want na het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik volkomen hersteld gebleven. Wanneer iemand mij bezoekt omtrent dit geval zal ik hem gaarne de bijzonderheden van raijn genezing mededeefen." (w.g.) J. Peterbroers. Koopt geen pillen, die niet den vol- ledigen naam: „Foster's Rugpijn Nie ren Pillen" op het etiket hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147aj en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. ZONDERLINGE INSPECTIE. Men meldt aan de „N. R. Ct." Do Noord-Holland6che kust van Den Helder tot Petten zal op 23 dezer per automobiel in oogenschouw worden genomen door eene commissie van- wege de Engeische regeering. HET CONFLICT IN DE RIJN- SLEEPVAART. Naar vernomen wordt-, heeft een' lid van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, de heer S., zich bereid ver klaard om met de hulp van een lid van de Kamer van Koophandel te Rot terdam, te trachten het daarheen te leiden, dat aan het conflict in het rijnsleepvaartbodrijf een einde komt. In eene bestuursvergadering van rijnsleepbooteigenaren is evenwel be sloten, dat men van een interventie niets wil weten, zoolang het tegen woordige bestuur van don Machinis ten- en Stokershond aan het hoofd daarvan staat. DE INBRAAK IN LA BOURSE TE AMSTERDAM. Jan Jongejan blijkt de dader te zijd der vorige twee inbraken in de „Boura". Wel blijft hij ontkennen, doch een deel der ontvreemde voor werpen is reeds opgespoord. Als ine» deplichtige is gearresteerd de vrouw waarmede Jongejan samenleefde. Te gen deze vrouw, een zuster van de vrouw van den ontslagen portier Bakker, zijn voldoende bewijzen om haar wegens heling te vervolgen. Bakker zelf wordt ook vastgehou- don, verdacht van medeplichtigheid. Deze Bakker en zijn vrouw hebbed in de gebeele zaak een zonderlinge rol gespeeld. Bakker was do eerste, die zich bij de arrestatie van den' verloofde van zijn schoonzuster op den voorgrond drong. Bakker was het, die een bos valsche sleutels in de goot vond on deze met het inbrekers- werktuig op het politiebureau depo neerde. Bakker was lvet die onrniddel- ijk bereid was alle gewenschtc in- lchtingen te verschaffen. Het staat vast dat de goederen bij do vorige inbraken ontvreemd, be leend zijn door de weduwe J. A. E, )Pos, de vrouw mot wie Jan Jongejan verkeoring had. Bij fouilleering wor den een aantal zilveren voorwerpei) V&n do laatste Inbraak afkom&lg, op haar bevonden, terwijl men ten ha ren huize eon aantal lommerdbrief jes gevonden heeft. Hieruit bleek dat gij een grpote partij der voorwerpen

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6