NIEUWS- en ADVERTENTIEBL 26e Jaargarg. No. 7690 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, DIN8DAG 21 JULI 1908 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)B 1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post &45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. 6. PEEREBOOSL ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten net Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /0. 86 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie eta Administratie? Groote Houtstraat 55. tatercommunaa! Telefoonnummer der Redactie 6Gf der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Teïer mummer 122. i oi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT "ÜJ1MER BTSTAAT UIT ZE* BLADZITDEN. EERSTE BLAD. mGENDA WOENSD KG 22 JULI. Vergadering van len Gemeenteraad, IJ uur. Concert op de Grv^-9 Markt, 8 uur. Hillegom: Raa<W-MA*>>rV^ 7 8/4 u. OM 0N 5 Si. 776. rM Snippers vs» de Bond» feesten. Portretten van Bondsbestuurdors De voorzitter Edo Bergsma, niet groot van stuk, m*t een kteln En- jchedésch-bu'rgemeesters-buikje, een gezicht van echt Nederlaadsch type, w.arop een vriendelijke glimlach. Spreekt langzaam en met goed ge vormde volzinnen, gekruid door het overblijfsel van den Frieschen tong val uit zijn jeugd. De secretaris Mr. J. H. Slicher, ma ger, puntig uiterlijk, met lorgnet, bij uitstek hoffelijk, type van den pen voerder, ook niet afkeerig van een grapje. Zei bij de algemeene vergade ring, dat de Haarlemsche Velocipede- club overleden is en dat ook de ooie vaar (1), die den Bond gebracht heeft, niet m^er bestaat. De onder-voorzitter G. A. Pos, rond, beweeglijk, heeft zijn haar al versle ten, goedmoedig gezicht met grooten bril. De Internationale man van heti bestuur. In een vergadering van de feestcommissie zat je soms opeens met hem in Noorwegen vóór je 't wist. De hoofdconsul D. Fockema. Popu laire figuur bij de wielrijders. Een zwakke fiets zou hem geen uur dra gen. Beleeft veel pleizier aan zijn voornaam Daam, die door iedereen bij voorkeur gebruikt wordt. Bekend als onvermoeid tochtenaanvoerder. Jhr. C. R. T. Kraijenhoff, tenger, hoogblond, klein van stuk en met een vriendelijken glimlach. Toonbeeld van hulpvaardigheid, staat iedereen te woord, zonder teekenen van onge duld te geven. Had een ware voor raadschuur van coupons, bons, labels en andere papieren tot auto Inge richt. Of omgekeerdeen auto tot voorraadschuur. Alle tochten zijn uitstekend afgeloo- pen. Een woord van hulde aan den secretaris van de tochtencommissie, den heer P. A. Leupen, familiaar ge naamd Piet Leupen. Hij was overal, met onverstoorbaar goed humeur. Niet alle deelnemers waren even vast te fiets. Ongalante deelnemers beweren, dat er vooral nogal wat zwakke sportzusters waren. Maar dat kan natuurlijk niet waar zijn De maatregelen waren evenwel goed genomen. Aan alle overwegen van de E. S. M. waren menschen die waarschuwden. De auto's reden kalm. Oefenden zich klaarblijkelijk al ln de befaamde tien kilometer per uur. Tegen rijwieldieven waren strenge maatregelen genomen. Onze verslag gever heeft het ervaren. Jlij kwam de Hertenkamp binnen, zette zijn fiets even tegen een boom, om iets te in- formeeren, wou weer wegrijden, maar werd tegengehouden door bij den uitgang geposteerde agenten, die een reQu verlangden te zien. Tekst en uit leg haatten niet. Hij moest terug, naar den inspecteur van den A. N. W. B., om een bewijsje, dat hij geen rljwieldief was. Toon mocht hij passeeren. Maar er is dan ook in die drie da gen geen enkele van al die fietsen gastolen I Zaterdagmiddag zaten de menschen op de tribune van 't Lakenkoopers- (1) Het was de Haagsche Wielrij- ïlersvereeniging de Ooievaar, die met de Haarl. Velocipedeclub aen Bond heeft opgericht. veld rustig te wachten, maar er was dorst in 't land. En geen buffet. Plot seling ontdekt de penningmeester van de feestcommissie, de heer Binger, een limonadewagen en stapt daarmee het terrein op. Van alle kanten ko men nu de dorstigen van de tribunes afstroomen, om den wagen te bestor men. Wat aan den optocht niet weinig kleur gaf was het muziekkorps van de huzaren. Er is iets opwekkends, iets vroolijks in die trappelende paarden, die zooal niet een hand, dan toch geen oor verdraaien voor de schette rende trompetklanken boven hun kop. De huzaren waren op de gewone civilistenmanier per trein uit Den Haag gekomen, de paarden waren Vrijdag langs den straatweg door twaalf man en een wachtmeester hierheen vervoerd. De dieren werden in de vroegere Manége onder dak ge bracht en vertrokken met hun geleide Maandagochtend weer naar Den Haag. Een van de figuren ln den optocht, die zeer de aandacht trok, was de Noordpoolreiziger. Het keurige bont, dat hij droeg en bont, dat voor andere personen in den stoet noodig was, werd kosteloos afgestaan door den heer A. Weill, Barteljorisstraat. Het spreekt van zelf, dat van al de groepen in den optocht prentkaarten zijn gemaakt. Zaterdagavond moet de heer Binger er al in zijn zak heb ben gehad en Zondagmiddag werden er allerlei in 't park van het Bronge bouw verkocht. Tot dusver was het bijna onmogelijk, Staphorster klee derdrachten in het dorp zelf te kieken: als de menschen er een photograaf zien aankomen, vluchten ze in huls. Van.de mooie gelegenheid om ze hier te kieken, is dan ook een ruim ge bruik gemaakt. Zaterdagavond aan 't Heerenhek. De directeur, de heer Julius, zelf pre sent, regelt het vervoer, dat uit een soort van één-minuuts-dienst bestaat. Telkens komt er een wagen uit Am sterdam, waarin dan de menschen geborgen worden, die op 't oogenblik staan te wachten. Dan wordt afge floten en vertrekt de wagen. Haastig aansnellende juffrouw, ach ter zich wijzende „Der komme der nog twee." Directeur (sotto voce) „Als 't er maar twee waren, stond ik hier niet 1" Soms komen er geen wagens uit Amsterdam, dan worden reserve-wa gens in gebruik genomen, die op zij spoor staan. Op deze manier is er aan 't Hoerenhek geen opstopping, de menschen worden er dadelijk ver voerd. 's Avonds bij 't terugkeeren gaat het natuurlijk minder gesmeerd, maar loopt toch flink van stapel. De een treft het wat beter, dan de ander, maar thuis komen ze allemaal. Half- vier, bijna dag, arriveeren de laat- sten. Aan het station van de Holland- sche Spoor worden de treinen be stormd. Dames worden door de groo te vensteropeningen naar binnen ge buiteld, waartoe de meesten de acro batische bekwaamheden missen. Men zegt, dat een oude dame, die te elf uur bij de schapenhokken te Zandvoort was gaan staan en zich voorgenomen had, in geen geval te dringen, daar twee uur later nóg stond. „Al te bezadigd", meent onze ver slaggever wijsgeerig, „Is ook niet goed 1" Een groep Haarlemmers, die per tram naar Zandvoort gegaan waren, keerden te voet naar Haarlem terug. Waarom cok niet? 't Is maar ander half uur gaans, al lijkt het ook ver der. Menschenkenners beweren, dat een afstand grooter lijkt, naarmate er langs den weg meer vervoermiddelen loopen Er ls maar één roep van tevreden heid oyer bei welslagen yap den pic nic. De heer H. Franken had de eet- en drinkwaren geborgen in uiterst practisch gevonden doozen, waarin de lunch lag voor vier perso nen. Voor elk was aanwezigeen broodje met ham, idem met vleesch, een krentenbroodje, een gebakje, een beschuitje met kaas, kersen, een fleschje bier en een glas. Alles versch, keurig verpakt, in elk opzicht puik in orde. Driehonderd doozen zijn er door den heer Franken afgeleverd, vol doende dus voor 1200 personen. Helaas is er geen enkele leege doos in Haarlem terug gekomen. Nauwe lijks waren de Bondsleden vertrok ken, of ook de politie trok af. Dat was het sein voor IJmuidenaars, die het terrein omringden, om de overblijfse len te bestormen. Alle doozen werden stuk getrapt, bierfleschjes en glazen verbrijzeld. Zelfs werden met manden vol de glazen weggebracht. Het per soneel van den heer Franken was te gen die wilde bende, mannen, jon gens, kinderen, wel 800 personen sterk, natuurlijk' machteloos en kreeg den goeden raad, zich maar niet te verzetten. Anders zou het een hartig pak slaag, misschien erger, hebben kunnen oploopen. Voor menigeen is dat natuurlijk groote schade. Overigens is dit deel van het programma uitnemend ge-' slaagd. De eenige aanmerking, die de heer Franken te hoor en kreeg, wasdat de menschen te veel kre gen in de doozen ze konden alles niet op 1 Bij den korten tocht op de Noordzee waren er al enkelen zeeziek. Sommi gen worden al zeeziek, als ze maar aan zee denken. Voor hen heeft ook het land geva ren. Een dame raakte Zaterdagavond ia de tram wagenziek. Voor zulke stakkers is de lucht nog de eenige hoop. Zondagmiddag waren er nog bjoe- men voor de tafels van het Bonds- dlner te kort. Hoeveel duizenden er wel geweest zijn, is niet te zeggen. Stuk voor stuk moesten ze ln de gaat jes worden gestoken, tien man deden dat peuterwerkje voor iedere tafel. Op het podium in het park van 't Brongebouw heeft het koor Zondag avond nog wat regen gehad. Gelukkig dat het bij wat druppelen bleef, an ders zouden de dames in haar dunne costumetjes het kwaad te verantwoor den hebben gehad. Heel stil was 't onder de uitvoering niet. Daarvoor was het publiek te talrijk. 't Is druk geweest in de Bron. Zon dagmiddag was het glaswerk op I Er wordt wel eens gevraagd of zul ke feesten werk geven. Vierhonderd brieven zijn geschreven voor den op tocht, zeventig voor de muziek. Be halve de vergaderingen en de tele foontjes. Er waren er onder de com missie, die twee, drie' vergaderingen bijwoonden per dag. Zaterdagavond waren al de wagens uit den optocht, die Yan elders gekomen waren, al weer verzonden. De commissie, die de moeilijkste taak heeft gehad, was wel die voor het logies. Behalve met de vele te- leurgostelden, die geen gasten kre gen, terwijl zij er toch op gerekend hadden, had de commissie ook te maken met de gasten en hun wen- schen zelf. Eigenaardig ia het, dat dikwijls berekeningen faalden, in zoover, dat personen, die in groote huizen logeerden, minder tevreden waren, en anderen, die in kleinere woningen den nacht doorbrachten, hun volkomen tevredenheid betuig den. Behalve de Allegorische voorstel ling, de muziek op de booten, bij het landelijk maal, de bloscope, het bonds- dlner en de picnic, zijn er in deze drie dagen in t geheel gegeven twaalf concerten. Rekenen we leder concert op minstens acht nummers, dan zijn ons ciroa honderd muzieknummers in de ooren geblazen. it E> buitenlandsch Overzicht DE MACEDONISCHE QUAESTIE. Eigenlijk is dit opschrift te klein gesteld 't is een zaak, die niet al leen Macedonië betreft, neen, ook Turkije en.... bijna alle landen van Eiuropa 1 'tls de Oostersche quaes- tieL. Eigenaardig mag 't beeten, dat we 't maar nooit zonder zoo'n Oostersche quaestie kunnen stellen. Ze bestaat al sedert menscheu-heugpnis, en 't ziet er niet naar uit, dat ze heel spoedig van 't wereldtooneel zal verdwijnen. Even ls het twist-vuurtje wat be- laaid dat was tijdens den oorlog van Rusland en Japan, toen de groote Oostersche quaestie werd uitgevochten en de Europeesche mo gendheden blijkbaar geen tijd had den 't vuurtje in den Balkan fel- brandend te houden. Maar.... 't is blijven smeulen en nu flikkert het weer op, en slaan de vlammen uit!... 't Is thans in Macedonië wed een verwarde toestand érg en èrg sa mengesteld 1.... Engela u Rusland willen er hervormen... >istenrijk en Italië willen er spoorwegen aanleg gen... de Bulgaren vormen benden... de Serviërs vormen ook weer ben den... de Grieken zullen 't zelfde doen... de Bulgaren beschuldigen de Serviërs en de Serviërs de Bulgaren... Enz. 't Lijkt de oude over-bekende Oos tersche geschiedenis, alleen met een groot verschil, nu spelen Turkije en Duitschland in het geding een veel grooter rol dan vroeger. Dit juist maakt de zaak zoo moei lijk h... 't Is bekend, dat Engeland en Rus land 't eens zijn over de kervo. 'ugs- voorstellen vrucht van de He al- ontmoeting 1 en 't wordt meer en meer waarschijnlijk, dat Oostenrijk zich bij deze voorstellen zal aanslui ten. Gebeurt dit, dan.... gebeuren er wellicht nog ernstiger dingen 1.... De landen hangen als een klit aan elkaar.... Engeland heeft een verbond met Rusland. Duitschland is met Oosten rijk en Italië in een ander verbond begrepen, en dat bekend drievoudig verbond steunt onder mear op de vij andigheid, die steeds bestaan heeft tusschen Oostenrijk en Rusland. Gaat Oostenrijk nu aan Rusland (door aanneming der voorstellen) de hand rijken, dan... komt er m het drievou dig verbond ongetwijfeld een scheur. Er zou tusschen Duitschland en Oos tenrijk een strijd van belangen ont staan, en dan kan men toch moeilijk goede vriendjes blijven I.... In de staatkunde kan dus het blijkt weer uit deze verwikkelingen moeilijk het beginsel gelden„mijn vriend, uwe vrienden zijn óók de tnijnell" Misschien zal hei er in de toekomst wel toe komen, dat de Oostersche quaestie een geschil wordt, met Duitschland en Turkije aan den eenen kant en de andere mogendhe den aan den anderen. Toch is de toestand nóg gecompli ceerder I De Turk8che troepen zijn ln Mace donië aan het muiten geslagen, wel ke beweging kennelijk gericht is te gen de hervormingen, die de vreemde mogendheden zich voorstellen. Ook dost de z.g. Jong-Turksche beweging zich hier nog geiden, waarover we binnenkort Iets naders zullen schrij ven. RUSLAND. Admiraal Rodsjestwensky is over leden. Als dood-oorzaak wordt ge noemd een hartaandoenlng, ten ge volge Yan een verwonding, opgedaan in den slag bij Tsoesjima. Met admiraal Rodjestwensky is weer een van de in den Russisch-Ja- panschen oorlog op den voorgrond tredende Russen ten grave gedaald. Rodjestwensky was de bevelhebber van de groote Russische vloot, die van de Oostzes naar Azië werd ge zonden, en waarop de hoop van Rus land was gevestigd. Men herinnert zich hoe deze vloot na een zeer lang- durigen tocht en verschillende avon turen, men denke aan de beschieting der Engelsche vlsschers, de Japan- sche wateren bereikte, maar toen al bij de eerste ontmoeting In de straat van Tsoesjima volledig werd vernie tigd. DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin Duitschland'! luchtvaarder is een ovatie ge bracht door 850 studenten. Na de teleurstelling, die de graaf in de laat3te dagen ondervond, toen zijn luchtschip tweemaal onklaar werd, was deze spontane en hartelij ke hulde van de „spes patriae" voor nem zeker een ongekende voldoenlngl De flnancieele toestand :s ln Duitschland zeer gedrukt (waar niet?). Er is echter een middel, om daarin verbetering te brengen, maar... Het Rijk bezit nog 120 millioen mark aan goud, als overblijfsel van de Franscbe oorlogskosten van 1870/71. Deze liggen renteloos in den Juliua- toren te Spandau, wat jaarlijks een renteverlies van mlllioensn geeft. Nu zou men dit geld ln omloop kunnen brei gen, en dat zou veel ver betering geven, maar.... dit is ion middel, dat slechts één keer kan hel pen, en wat dan?.... Het Berl. Tagebl. Z9gt, dit mogen we niet doen I Onze militaire macht zou belangrijk verminderen. „Die schat toch heeft de bedoeling in geval van mobilisatie de eerste kosten te bestrijden. Het ls een waarborgsom voor de mobilisatie en dus voor de slagvaardigheid van groote heteekenls. Dien waarborg weg te nemen, Is gevaarlijk te ach ten, op een tijdstip, dat ernstige don kere wolken samentrekken aan den gezichtseinder. En dat zou te ge vaarlijker zijn, daar Duitschland volgens de in het buitenland heer- schende meening, onmiddellijk voor hét bankroet staat. Zoolang de schat In den Jullus-toren nog ongerept is kan daarvan echter geen spraks zijn." Men zal dan ook wel zoo verstan dig zijn, om dit geld maar te houden, als een.y. appeltje voor den dorst. BELGIë De Kamer heeft artikel 1 van do ko loniale Grondwet ln behandeling ge nomen, waarin verklaard wordt, dat de Belgische Congoetaat een geheel vormt, onderscheiden van het moe derland, dat hij bestuurd wordt door eigen wettan en dat het actief en pas sief der geldmiddelen van de kolonie eri die van België gescheiden zullen blijven. FRANKRIJK. De aanslag op Zola-via Ddeyfus De Kamer van beschuldigingstel ling heeft den ouden heer Gregori we gens poging tot moord naar het ge zworen emhof verwezen. 't Is waarschijnlijk, dat de recht bank-jury-leden een vergoeding zul len ontvangen voor tijdverlies. Daar door wordt het werklieden gemakke lijker gemaakt, om ln zoo'n jury zit ting te nemen. ITALIë. De her.... (vul maar in beroemde of beruchte I) Nasi is te Trapan! geko zen, zooals trouwens te verwachten was. Hij had een meerderheid van 3000 stemmen. Donk zij de uitgebrei de voorzorgsmaatregelen kwamen geen Incidenten voor. MACEDONIA Een Servische bende viel het Bul- gaarsche dorp Ribartsi aanhet dorp werd ln brand gestoken en 25 bewoners gedoou. DENEMARKEN. Frankrijk's President Fallllères ie Maandagmiddag te Kopenhagen aan gekomen, en hartelijk ontvangen. De Koning en de President begaven zich aan wal, waar zij door de mi nisters, het corps-diplomatique en de burgerlijke en militaire overheden werden ontvangen. Hierop reden de Koning en President Fallllères ln een door huzaren begeleid, met vier paarden bespannen, rijtuig naar het kasteel Amalienborg. In de straten stonden de troepen „en hale" opge steld. PERZie. Hier duren de ongeregeldheden maar onverminderd voort, zonder be paald tot zeer ernstige verwikkelin gen te leiden, CHINA. De ziekte van den Keizer schijnt nog al ernstig te zijn, zelfs spreken de berichten van levensgevaar. Stadsnieuws ZANGWEDSTRIJD. Men schrijft ons: De feestcommissie voor den nat. zangwed3trijd, uitgeschreven door de liedertafel „Haarlem's Zanggenot," heeft het genoegen mede te deelen, dat het H. M. de Koningiu, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, en H. M. de Koningin-Moeder, elk heeft be haagd, elk voor bovengenoemden zang wedstrijd uit te loven, een zilveren medaille met Hunne beeltenis. Tevens heeft de feestcommissie, naar men weet, van den Gemeente raad toezegging ontvangen Yan eene gouden medaille. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Ik be ndooplid van de Ned. Hert. kerk, maar heb al dien tijd tot de afgescheiden kerk behoord. Kan men mij nu dwingen, ln Haarlem de kerkelijke belasting te betalen? ANTWOORD: Naar onze meening wel. Wil u zich daaraan onttrekken, dan is opzegging van lidmaatschap voldoende, maar blijft u de belasting waarvoor u nu aangeslagen is, schul dig. KoloniaalMuseum. Als „bulletin No. 40" van het Kolo niaal Museum is verschenen het ver slag van het museum over het jaar 1907. Tal ven bijlagen zijn aan deü tekst toegevoegd. Zoo zijn opgenomen eenige voordrachten in het verslag jaar, gehouden door prof. Ch. A. van Ophuysen, G. J. Grol, W. L. Bos- schart, dr. A. Pulle, Th. F. Delprat en dr. P. G. Buekers. Aan de mededeeling, in het verslag vervat is het volgende ontleend Het koloniaal Museum verkeert ln bloeienden staat, maar de groote vraag, hoe voor déze instelling eene betere en ruimere huisvesting te krij gen, is in 1907 niet beantwoord. Ook dit laar werden weer verschil lende geschenken tot uitbreiding der collectie voorwerpen ontvangen. Het Koloniaal Museum werd be zocht door 6714 personen in dit getal zijn niet begrepen de schoolkinderen (466), ook niet de bezoekers der Lin- naeus-tentoonstelllng op de dagen dat deze voor ieder kosteloos toeganke lijk was. Voorts bezochten in 1907 tal va binnen- en buitenlandsche autorite ten het museum, o. w. de Prins de Nederlanden. In 1907 werden in het museum eent kleine tentoonstelingen gehouden, en door het museum aan eenige groo te tentoonstellingen deel genomen. Mede bevat het verslag mededeelin- gen over de in 1907 verschenen publi catie (bulletin) van het museum, en over de werkzaamheden in het labo ratorium. De hulpmiddelen van het laborato rium werden in 1907 niet onbelangrijk vermeerderd. Ook ten behoeve van het onderwijs is ln het verslagjaar door het Museum nuttig gewerkt. Zeventig scholen ontvingen in den loop van het jaar 1907 eene verzame ling koloniale producten, meer oj minder omvangrijk, al naar gelang van de belangrijkheid der schlool. Bakker ij-w e d s t r ij d. Op de vaktentoonstelling te Alk maar werd een speciale wedstrijd ge houden voor de mooiste inzending panne- en plaatbrood, waaraan bak kersgezellen uit geheel Noord-Holland mochten deelnemen. De dei de prijs werd behaald dooï den heer E. van Zijl, werkzaam bij de firma J. Dragt te Haarlem. De prijs bestond uit zilveren medatl- i en 10 gulden. Kippendiefstal. In den afgeloopen nacht zijn Van het erf van den korenmolenaar J. J. vaai Rijn aan de Papentorenveet 62, uitkomende aan het Spaarne, door middel van een roeibootje 10 kippen gestolen en op de plaats gedood, doof hen de koppen af te snijden, die ln het Spaarne drijvende zijn gevonden, INR. VOOR MUZ. en DRAM. ONDERWIJS. Men deelt ons mede, dat wegen* vertrek van den heer C. Dokkum naar Berlijn, de directie van de inrich ting voor muzikaal- en dramatisch on derwijs (te Amsterdam) van 1 Septem ber a.s. af, onder den naam van In richting voor Instrumentaal-, Vocaal- en Dramatisch Onderwijs zal voortge zet worden door de heeren Joh. Oost- veen, onzen stadgenoot Louis Robert en Jan Tak. ORGELBESPELING op Donderdag 23 Juli 1908, des nam. van 2—3 uur, ln de Groote- of Sint-' Bavokerk alhier, door den Heer W. Ezerman. No. 1. Prélude et Fugue No. 2, C. Salnt-Saëns. No. 2. Adagio (4e Symphonle), Beet hoven. No. 8. Sonate No. 2, G. Merkel. a. Maestc«o. b. Adagio. c. Allegro assal. No. 4. Médltatlon, A. Mallly. No. B. Aria uit (Ellas), Mendelesohrf.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1