NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 7693 Verschijnt degelijk», behrive op Zon- en Feestdagen. 'XHDEBDA.Q 23 JÜLI 1908 A ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNf voor Haarlem1 120 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 DItgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. tj. PEEREB001VL ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /».- elke regel meer ƒ0. *f Reclames 30 Cent per regeL BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstag J 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratiei Groote Houtstraat 55. ïffltercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis^ Drukkerij: Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem ln dit blad I? uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, AmstetTelephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGtNDA VRIJDv 24 JULL SodetdK Trou noet Blycken i Con cert van de Muzlekvereeniging JHar- monie", 8 uur. Brongebouw bioscoopvoorstelling, 8 uur. OM ONS HEEN Ki. 778. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Ietwat onverwacht is het voorstel vaii B. en W., om de 3de klasse van da H. B. S., waar elnd-onderwijs wordt gegeven, nog voor het jaar 1908/9 te handhaven, in de Raadsver gadering van Woensdag in behande ling gebracht. De voorzitter zei dan ook, dat het'vreemd was aan de orde van den dag, maar die omstandigheid belette den Raad dezen keer niet, er op in te gaan. De heer Sneltjes achtte de majesteit van den Raad wel schrikkelijk geschonden. Hoe I in 1904 was besloten, den 3-jarigen cursus al te schaffen en nu bestond hij nog 1 Dat was al te vreeselijk. Ik voor mij zou het nog heel wat erger gevonden hebben, wanneer een zeer verkeerd Raadsbesluit ten koste van het onderwijs en de leerlingen was doorgevoerd. En ik vind het nogal merkwaardig, dat de veront waardiging van den heer Sneltjes in de vergadering maar weinig weer klank vond de meerderheid van de leden begreep klaarblijkelijk, dat het besluit van 1904 niet wijs was ge weest, en dat het dus beter was, er niet te veel over te zeggen. Alleen de heer Schram kwam met de opmer king, dat het dan ook na den cursus 1908/9 uit moest zijn, waarop Mr. Thiel nuchterlijk antwoordde, dat de machtiging alleen voor dat jaar ge vraagd werd. En dan Zal het dan voor goed uit wezen Geen sterveling, die der zake kundig is en het gelooft. Wanneer de omstandigheden over een jaar onver anderd zijn, zal de derde klasse voor eind-onderwijs even goed als nu wor sen voortgezet, omdat ze een belang is voor school en leerlingen. Zijn de omstandigheden veranderd, dan zul len ze gewijzigd zijn ln deze richting, dat leerlingen van de H. B. S. in elk geval zullen kunnen profiteeren van een verkort en meer voor de practijk ingericht programma. Al schaft met groote plechtigheid de Raad ook tien maal den eigenlijk gezegden drie jarigen cursus af, deze noodzakelijk heid van verkort en vereenvoudigd onderwijs kan geen gemeenteraad ter Wereld dooden. Voor de ouders is dit een groote geruststelling. Bovendien mogen zij veronderstellen, dat de belangen van hun kinderen veilig zijn bij Mr. Thiel, die waarlijk genoeg van de practijk van 't leven kent om te weten, dat niet het kind aan een programma moet worden geofferd, maar het program ma ingericht naar de behoeften van het kind. De school voor m. u. 1. o., waar de heer Sneltjes alle leerlingen naar toe schijnt te willen drijven, die op de H. B. S. met 5-jarigen cursus niet passen, is nog te veel in het be gin, men weet nog te weinig, welken kant zij heengaat, dan dat zij op dit oogenblik voor afvoer van het te veel der H. B. S. zou kunnen dienen. En toch zal er met de H. B. S. iets moe ten gebeuren. Zooals zij op dit oogen blik bestaat, met een nieuwe school die al vol is en eon aantal klassen in het oude gebouw, is zij niet goed in gericht. De wethouder van onderwijs kan dezen toestand niet laten voort duren, hij zal wel plannen tot verbe tering ln portefeuille hebben. Wat die bedoelen zullen wij afwach ten. Voor het oogenblik is het een ge luk, dat de derde klasse voor eind- inderwijs niet het slachtoffer Is ge- wordem van Raadsheerlijke geraakt heid over het voorbijzien van een Raadsbesluit. Had men den moed ge- bad, deze derde klasse op dit oogen blik af te schaffen, dan zou zeer zeker van den kant van de ouders een energiek verzet zijn gevolgd. En de Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen krijgt de ont heffing van haar recognitiën niet. Er waren maar zeven menschen, die voor dat denkbeeld iets gevoelden en ik noem met welgevallen hun namen: het waren de heeren Sneltjes, Van Roisum, Rinkema, Loosjes, Mledema, Hulswlt en Selgnette. De redeneering van den heer KleiJ- nenberg is mij dezen keer niet duide lijk geworden. Hij verklaarde zich te gen het steunen van particuliere za ken uit de gemeentekas, overigens een standpunt, waar ik met hem veel voor gevoel, maar dat hier toch niet kon worden ingenomen. De gemeenteraad beging indertijd een fout, toen hij aan de maatschappij het betalen van hooge recognitiën oplegde een parti culiere onderneming, die er op uit was te trachten een voor de geheele gemeente belangrijke zaak tot stand te brengen, had nooit op deze zware lasten mogen worden gebracht. Wan neer die lasten dus nu waren afgeno men, zou do gemeente niets anders hebben gedaan, dan, zij het ook ter elfder ure, een fout van vroeger her stellen. Van steun uit de gemeentekas kon hier dus geen sprake zijn. Ik heb belangstellend naar deze discussie uitgezien, in de hoop dat we zouden hooren, wat het gemeentebe stuur, namelijk B. en W., ln de toe komst toch eigenlijk voor deze maat schappij verwacht. Ik heb vroeger al eens doen opmerken, dat wanneer de maatschappij het bedrijf mocht sta ken, het gebouw zou moeten worden afgebroken, of het bedrijf in den eenen of anderen vorm door de ge meente voortgezet. Het eerste scheen mij ondenkbaar, wegens de plaats, die het Brongebouw en zijn prachtig park in onze Haarlemsche samenle ving innemen en het tweede leek mij niet wenschelijk. Heel veel verder heeft de gedachtenwisseling ons even wel niot gebracht. Van het heele da- gelijksche bestuur heeft alleen de burgemeester over de zaak het woord gevoerd. Begrijp ik deze rede goed, dan is onze burgemeester van oor deel, dat er nóg een mogelijkheid be staat om Haarlem Staalbad ln ver vulling te brengen en dat is, wanneer de gemeente daaraan haar steun geeft. Niet haar zedelijken steun al leen, maar wel degelijk die van haar geld. Met zooveel woorden heeft de burgemeester gesproken van de mo gelijkheid, om de gemeentelijke beurs aan deze zaak vast te knoopen. Ik heb deze zelfde opmerking ge maakt, toen het rapport van de com missie pas verschenen was. Of het denkbeeld nu nog te verwezenlijken is, valt m. i. te betwijfelen. Het rap port is er nu, in al zijn moedeloos heid, die niet zal nalaten, ongunstig te werken op elke combinatie, die men zou wenschen, dat zich er voor ging spannen. Bovendien is de finan- cieele toestand van Haarlem's ge- meentebeheer verre van gunstig, zoo dat ik lang niet zeker ben, dat voor een toch altijd speculatieve zaak een Raadsmeerderheid te vinden zou zijn. Maar laat ik niet al te zwaartillend wezen en liever critiek bewaren, tot dat we zullen weten, wat ons dage- lijksch bestuur precies wil. Of is er in het college geen bepaald uitgesproken meening en moet de rede van den burgemeester als zijn particuliere opi nie worden beschouwd Voor de maatschappij is het ver loop van de zaak verre van aange naam. Die bewijst, dat de Raad haar toestand koeltjes aanziet en zich over de belangwekkende xleke niet in het minst bekommert. Wel ia ondank 's werelds loon. Had zij haar doel bereikt, ze ware met lof overladen nu lij het heeft gemist, steekt nie mand haar de reddende hand meer toe. De heer Levert heeft van B. en W. een staat van éénkaraerwoningen ge kregen, waarvoor hij wei dankbaar was, doch niet er over voldaan. Mooi is de toestand dan ook niet. Niet min der dan 172 van die woningen zijn bewoond, van 53 deugen de slaap plaatsen niet, ,in 80 zijn er meer dan twee bewoners, in 45 meer dan twee volwassenen. In sommige huizen 4 A 5 personen. Hij maakte zich bevreesd voor woningnood, wanneer al die woningen langzamerhand worden af gekeurd. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat er tot dusver maar één klacht bij B. en W. is gekomen. Waar de rest dan blijft Naar een betere woning of.... naar een andere gemeente. En daar er onder die soort van ingezetenen vrij wat tmgewenacht gespuis schuilt, is deze laatste oplos sing de slechtste nog niet. J. C. P. Öuitenlandsch Overzicht EEN EUROPEESCHE OORLOG? Terwijl we de pen opnemen, om dit overzicht lo schrijven, getuigt alles rondom ons van Jeugdig, krachtig en vroolijk leven de zon zendt haar vriendelijk licht, de vogels zingen hun morgenlied.... En dan te moeten schrijven over zulke nare dingen 1.... Br De politieke hemel is zwaar be wolkt 1 dreigende onweerswolken, een benauwde temperatuur.... Elk oogenblik kan de bliksem lichten en de donder grommen enkelen mee nen nu reeds 't weerlichten te zim.... Het Dultsche Rijk wordt druk be sproken, en... voor zeer oorlogszuch tig aangezien. Is daar redon voor Ja en neen I Wel heeft het Rijk gedu rende 37 Jaren den vrede bewaard, maar toch steeds de politiek gedre ven „Ik ben sterk, met mij durft nie mand een oorlog te beginnen." En al dien tijd heeft Duitechland onver poosd gearbeid aan de sterk-making van zijn feger, aan de uitbreiding van zijn vloot. Den kinderen werd de va^ derlandsliefde „met de paplepel In gegoten". want op de school had de onderwijzer de hooge taak daarvoor te zorgen. Het Keizerlijk Huis gaf het voorbeeld, door alle prinsen in mili tairen dienst te laten gaan, terwijl Wilhelm 't best te spreken is in uni form bij een reusachtige wapenschou wing. Eenige maanden geleden was hij bij zoo'n gelegenheid zoo verrukt, dat hij zich liet ontvallen „lateai de landen maar opkomen, wij zijn ge reed voor den oorlog." Frankrijk heeft na '71 6teeds ge beefd voor Duit8chland. Revanche ne men zou zoo zoet zijn, maar... zich eerst sterk maken voor dezen slag I Daar is 't nooit toegekomen, want Duitschland kon meer geld voor de versterking besteden dan Frankrijk. Zoo bleven in 't Frankenland wraak- zuchtigen, die niet bevredigd werden. Engeland zag ook met leede oogen die krachtig-wording van Duitschland en 't werd tusschen deze landen een wedstrijd, wie de meeste oorlogssche pen kon bouwen, wie daarvoor 't meeste durfde te.... leenan. Zoo was er tusschen deze drie Rij ken een «redurige concurrentie 1.... Nu kwam de diplomatie aan 't woord. Engeland en Frankrijk wer den 't eens, begrspen hun belangen tegenover Duitschland, en sloten een verbond. Ook Duitschland zat niet stil en be werkte hot bekende Drie-verbond Duitschland, Oostenrijk en Italië. Die toestand heeft langen tijd zoo bestaan. Men meende, dat 't ever» wicht zoo ongeveer hersteld was, an dacht aan goon oorlog meer. Wat gebeurde toen? Er kwamen troebelen. De Marokko- geschledenis zette opnieuw weer vijandschap tusschen Duitschland en Frankrijk, en ook de gebeurtenissen ln Macedonië maakten de verhoudin gen niet beter. Weer kwam de diplomatie op da proppen. Frankrijk en Engeland gooi den het op een accoordje met Rus land, en al wordt een officieel ver. bond tegengesproken, er bestaan nu zeer nauwe vriendschapsbanden. Eerst ging Engeland's koning naar den Tsaar en nu is Frankxijk's presi dent op reis om een visite te brengen, alles zeer teekenend. Die toenadering heeft Duitechland bezorgd gemaakt 1 Weer werd ge poogd door een tegenverbomd het evenwicht te herstellen, waarom Turkije genoodlgd werd, tot het Drie- voudlg-verbond toe te treden. Dan zou er een mldden-Europeesche macht ontstaan, die zeker veel kracht zou kunnen ontwikkelen. Officieel heeft Turkije echter geweigerd, maar t Is ook gebleken, dat het sen toenade ring tot Duitschland wel wil. Bovendien dreigt een scheur ln het Drie-verbond, daar Oostenrijk ln de Macedonische nuaestio geneigd Is de partij vaji Engeland en "sland te kiezen. Zoo keert zich de politiek van schier alle landen tegen Duitsch land. In Engeland heerscht een nerveu ze opwinding, men spreekt zelfs van een zenuwziekte. De zenuwzieke heeft bSnauwde droom en over spionneeren- de Dultsche kappersbedienden... over een vloot van luchtschepen... enz. Eergisteren werd de wet voor de ouderdomspensioenen ln het Hooger- huls behandeld, en nam lord Cromer een Invloedrijk politicus het woord, o. a. zeggend ..T aten we het gedd, dat we nu r pensioenen willen besteden, uew bewaren, want er komt zeer binnenkort een Europeesche oorlog. Het grootste deel van ons volk, dat do buitcnlandsche staatkunde met slechts matige aan dacht volgt, gelooft niet aan dez9 mo gelijkheid. Maar op een regeering, dhrliet land lief heeft en die vooruit ziet, een regeering, die beschikken kan over inlichtingen, die niet ieder een ten dienste staan, rust de plicht zich Intijds op dit gevaar voor te be reiden een gevaar, dat ik en met mij veden, die van buitanlandsche za ken goed op de hoogte zijn, zien na deren." In Rusland wordt ook stemming tegen Duitschland gemaakt, al wordt ook aldus geredeneerdwij zouden wed een oorlog willen, maar zijn nu (na den oorlog met Japan) voor het o ogenblik te zwak. Zekare Sjarapof schreef ln een courant-artikelEen oorlog met Duitschland Is de vurige wensch van alle groote patriotten Duitschland doet nog onverwachte dingen, en heeft zich blijkbaar met de bescherming der Turksche onderda nen in China belast. Twoeërlei belangen heeft Turkije ln Chinaden godsdienst en do opium. De betrekkingen tusschen Turkije en China zijn veel belangrijker dan men gewoonlijk denkt, zoo reist b.v. op het oogenblik een ambtenaar van het Turksche ministerie van oorlog door China. Deze ambtenaar is voor zien van een pas, hem verstrekt door het Fransche gezantschap. En dit allee zou nu onder Dultsche leiding worden voortgezet? Zoo komt keizer Wilhelm door een nog Ln 't ge heel niet opgemerkt achterdeurtje binnen het Chlneesche rijk, waar de Engelsch-Ru9sische staatkunde hem wilde buiten sluiten. Ook blijkt hier weer de vriend schapsband tusschen Duitschland en Turkije 1 Zoo is er op het gebied deT interna tionale staatkunde ln de laatste maanden een beroering, een groote wedijver gekomen. Of de dreigende onweersbui ook zal losbarsten PORTUGAL. Het onderzoek, ingesteld door de commissie uit de Portugeesche Cortes die de verleende voorschotten aan hot koninklijk huls moet nagaan heeft aaa het licht gebracht op welk een allervreemdste manier voorschotten verstrekt worden aan hof dignitaris sen en andere hooggeplaatste perso nen. Zoo is het gebleken dat een ge neraal, die een betrekking aan het hof bekleedde met een jaarlijks trac- tement van 10.000 fr., ineens een voor schot kreeg van 250,000 francs. Twee anderen ontvingen 625,000 fr. Nog niet lang geleden werd een van deze laatsten oenoemd tot gou verneur van ean der Portugeesche be zittingen ln Afrikahij haastte zich een jaar tractemant vooruit te Vragen en nam kort daarop zijn onte zander een cent te verrekenen 1 De regeering heeft besloten aan de Kamers een lijst voor te leggen van personen ,dle voorschotten ontvan gen hebben men vermoedt, dat het schandaal met het oog op ae positie der belanghebbenden, reusachtig zai zijn. DENEMARKEN. President Faillières ls Woensdag avond, na een hartelijk afscheid van de koninklijke familie, naar Stock holm vertrokken. RUSLAND. Het bericht van Rodjeewontsky's dood is nujoch onwaar gebleken. Er blijkt ©en persoonsverwisseling in het spél te lijn. ENGELAND. De „Indépendancenoemt het be richt van een aanslag op den koning, beslist onjuist. TURKIJE. De Jong-Turksche beweging breidt zich gedurig uit. Bepaalde bijzonder heden zijn niet te vermelden. Wel wordt gemeld, dat de mogend heden voorloopig met hun Inmenging In Macedonië zullen wachten, opdat Turkije eerst zal kunnen trachten, de revolutie te onderdrukken. MAROKKO. Raisoeli. de beruchte rooverhoofd- man, schijnt weer op het tooneel te zullen verschijnen. Volgens de Petit Parisien is er in den laatsten tijd tus schen hem en Moelay Hafid drukke briefwisseling geweest. Het besluit van Hafid om Fez te verlaten werd genomen, na de komst van een. koe rier van Raisoeli. Naar men zegt, be loofde Raisóeli bij een aanval van Moelay Hafid op Tanger hem de hulp van de stammen om die stad. CHINA. De toestand van den keizer van China moet hoogst ernstig zijn. Be richten spreken van tering. Men spreekt reeds over de troonopvolging en noemt Poeloen, ln 1874 geboren, als wie t meeste kans schijnt te hebben. PERZIë. Te Tebris moet volgens een gerucht een straatgevecht plaats gehad heb ben, waarbij 2U0 menschen werden gedood of gewond. Het laatste bericht uit Tabrls is, dat Rachim Chan, de vertegenwoor diger van den Sjah, wear meester van de stad is. DUITSCHLAND. Eulenburg schijnt thans weer bul ten levensgevaar te zijn. Een verbe tering van zijn toestand is overigens niet waar te nemen. FRANKRIJK. Koning Gustaaf van Zweden wordt in October of November te Parijs ver wacht als gast van den president der Republiek. Hij zai verblijven in het ministerie van buitenlandsche zaken. KORTE BERICHTEN. Op do rivier de Amour, tusschen Nikolajewsk en Chabarowsk is door een hevlgen storm een ernstig onge luk gebeurd. Een schip met Chlnee sche ballingen sloeg lek en zonk84 geketende arrestanten, zes soldaten en de stuurman kwamen bij de ramp om. Stadsnieuws MOTORRIJTUIGEN GEWEERD. Hedenmorgen was men in den Hout bezig met het plaatsen van ijzeren borden op ijzeren palen, rood en wit geschilderd. Op de borden staat: „Verboden voor Motorrijtuigen, behalve tweewielers". Alle beharde wegen, toegang geven de tot den Hout, zijn dus afgesloten voor motorrijtuigen op meer dan 2 wielen. Een en ander Is een gevolg van de, ingevolge de Motor- en Rljwlelwet door de gemeente Heemstede vastge stelde verordening. Militaire zaken. Door den Minister van Oorlog js bepaald, dat te rekenen van 1 Augus tus e.k. af, de muzikanten bij het wa pen der infanterie, zoomede de trom petters bij de cavalerie en bereden ar tillerie, voor zoover zij na hun 18e le vensjaar, gedurende 6 of meer jaren onafgebroken als muzikant of trom petter hebben gediend, de voorrechten kurmen genieten, zooals die voor ge huwde onderofficieren en minderen zijn vastgesteld. De sterkte van het blijvend gedeel te is voor de bataljons alhier in garni zoen vastgesteld: le ploeg: (1 December 190887 Maart 1909) per bataljon 100 man. 3© ploeg: (2<4 Maart 190924 Juli 1909) per bataljon 98 man. SCHÓÓL-BESTEN. Vandaag kj het Ge^essenfeest, wel bekend van vele Jaren. De leerlingen der hoogste klassen der lagere scholen genieten van een boottocht. Onze stad werd voorts bezocht door de Vereeniging „Ons Onderwijs" van Koog aan de Zaan. Voorafgegaan door 'een muziekkorps werd eeu wandeling gemaakt door ongeveer 800 schoolkin» deren die hier en bulten Haarlem ver der een genoeglijken dag doorbrach ten. Te ongeveer 12 uur was de boot in Haarlem terug, ln optocht ging het toen naar het Brongebouw, alwaar de kinderen onthaald zijn, en een kinematograaf voorstelling werd gege ven. Het vroolijk gezang der kinderen in de hoofdstraten onzer stad, be wees hoezeer allen genoten. Politie. Door den Burgemeester zijn be noemd tot agenten van politie alhier J. Berenhout, uit Amsterdam, en B. Silvia, uit Haarlemmermeer. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Prov. bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed: Het leveren van steenko len ten behoeve van de Electrische Centrale te IJmuiden, het stoompont- veer te Velsen, de dienstvaartuigea en het stoomgemaal te Schellingwou- de. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer F. W< v. d. Kolk, te Amsterdam, voor f 9.11 per scheepston van 1000 kg. Sociëteit „Trou moet Blycken".- Concert op Vrijdag 24 Juli 1908, des avonds 8 uur, door de muzlekvereeni ging „Harmonie", directeur de heef H. W. Hofmeester Rzn. Programma: 1. Herzog Max Emanuel, Marsch, Rinner. 2. Ouverture Le Conquérant, Go- vaert. 8. Au Sud, valse de conoert, Faust. 4. Rossignol et Fauvette, polka voor 2 pistons, Launay. Door de heeren Betz en Dekker. 5. Gemma di Vcrgi, fantalsie, Doni zetti. 6. Ouverture La Couronne d'Or, Buot. 7. Au pays de Genots, Bauwens. 8. Amour au Printemps, valse, Faust 9. La Grande-Duchesse de Górold- stein, potpourri, Offenbach. Uit de Rechtszaal EEN GEREEDSCHAPDIEF. N. Chr. J. Chrlsten6en een 20-ja- rig los werkman, die den laatsten tijd een zwervend leven leidde heeft op Zondag j)0 Mei „gewerkt". Men moet niet op Zondag werken, en voor al niet zooals dit Jongemensch 1 Nicolaas liep met een leege porte- monnaie door onze 6traten, iets wat op Zondag al heel onaangenaam is. Daarom de beurs moest gespekt wor den. Hoe? Dat hinderde niet I Illj bezocht eenige in aanbouw zijnde huizen aan den Raapslngel, waar hij ten nadeele van den aannemer J. Verhagen eenige stukjes lood weg nam, terwijl hij zich ook een Jas, een schietlood, twee beltels en drie scha ven toeëigende, die aan eenige werk lieden behoorden. Beklaagde bekende de diefstallen. De gereedschappen had hil voor 73 cent verkocht en het lood voor 60 cent. Het Openbaar Ministerie, pnededee- lende, dat de beklaagde al driemaal veroordeeld is, elschte één Jaar ge vangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. J. de Graaff, riep de clementie der rechtbank ln. Beklaagde heeft tot 1906 goed opge past toen overleed zijn vader, werd zijn moeder krankzinnig, en kwarp hij zelf zonder werk. Na dien tijd is Nicolaas oneerlijkheden gaan pleger, omdat hij geen werk had en toch moest leven. Beklaagde wil nu naar zee, zoodat hij, als de Rechtbank een gerings straf geeft, spoedig een nieuw en beter leven kan beginnen. Het Openbaar Ministerie vond dit, pleidooi al te mooi. Een vorige keer ls op dezelfde gronden een lichte straf gevraagd, en Christensen ls toch niet naar zee gegaan. MOORDAANSLAG. De zoon van den gewezen burge* meester van Broek in Waterland, Wljnveld, die uit wraak den gemeen te-secretaris Van Engelenberg met eon bijl ernstig mishandelde, werq veroordeeld tot een Jaar ei» vier maanden gevangenisstraf. De elsch was drie Jaar. INBRAAK TE HEEMSTEDE. De Duitscher Esale, die Inbraak pleegde bij mevrouw De Voogd, te Heemstede, en daar verschillende zll- veren voorwerpen kaapte, werd tot twee jaar gevangenisstraf veroor/ deeld. Tegen hem was vier Jaar gevraagd^,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1