KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN; 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f0.50 BIJ VOORUITBETALING men, dat de Justitie en politie de ze kerheid kregen, dat van het verliezen of ontrollen van het geld geen sprake is geweest en dat er alle grond was, om aan te nemen, dat de jonge man de hem door de Bank toevertrouwde gelden had verduisterd. Maandag werd door de lus title, daarin bijgestaan door den bilgadier- rechercheur C. C. van der Drift, die al die maanden lang op hoogst ver dienstelijke wijze in deze zaak werk zaam Is geweest en den thans aange houdene schier dag noch nacht uit het oog verloor, een huiszoeking gedaan in de woning van Tengeler te Scheve- ningen. Daarbij werd gevonden een polls van de maatschappij „Kosmos" en een bedrag aan bankpapier. Onmiddellijk in verhoor genomen, viel T. door de mand en bekende, dat hij het geld had verduisterd en voor een bedrag van 20.000 zich een lijf rente had gekocht bij bovengenoemde maatschappij, terwijl hij de rest van het geld gedeeltelijk had uitgegeven vcor levensonderhoud. T. werd nu gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Naar men verneemt moet het voor al de bovengenoemde brigadier-re chercheur zijn, aan wiens onvermoel- den arbeid het te danken is, dal te gen den gewezen kantoorbediende voldoende bewijzen zijn bijgebracht, om tot zijn arrestatie te kunnen over gaan. Thans Is gebleken hoe Tengeler, ge arresteerd ter zake van verduistering van ruim 21,000 ten nadeele een er hypotheekbank, een lijfrente van 20,000 heeft kunnen sluiten zonder argwaan te wekken, niettegenstaande de tegen hem gerezen vermoedens. Hij heeft namelijk wapen en stempel, voorkomende op zijn geboorte-akte, laten namaken en die doen afdruk ken op een formulier-uittreksel uit den burgerlijken stand zijner gs- boorteplaats, dat hij bij een drukker liet vervaardigen. Het formulier heeft hij ingevuld met den datum zijner ge boorte en met den naam Ernest Otto Dufralgné, waarna hij de op het ech te stuk voorkomende hanateekenln- gen op het valsche nateekende. Dit Stuk is door Tengeler overgelegd aau de maatschappij bij wie hij ae lijf rente sloot. DE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NEDÉRLANDSCH-INDIë. De Haagsche kiekjesman van het „N. v. h. N." schrijft De geruchten over het eventueel af- treden van den gouverneur-generaal houden aan, al is er natuurlijk geen woord waar van het dwaze bericht, dat onlangs hierover in de pers cir culeerde en waarbij verteld werd, dat de heer Creiner te Amsterdam van een en ander reeds op de hoogte zou zijn gesteld. Dit is natuurlijk puro onzin. Iets anders is of de samenwerking tusschen den nieuwen minister van Koloniën, den heer Idenburg, en den gouverneur-generaal wel van dien aard zal blijven, dat niet een van bei den zijn plaats zal moeten ruimen. Behalve over het Atjeh-rapport, dat reeds gepubliceerd is, moeten ook al lerlei moeilijkheden gerezen zijn over het nog niet gepubliceerde militaire rapport, dat in verband met de At- jeh-euquète is uitgebracht. Daarin, zoo werd mij medegedeeld, handhaaft ae heer Van Heutsz zijn bekende mee ning, dat een aanzienlijke verster king der troepenmacht te Atjeh on- noodig is, terwijl de heer Idenburg iuist van een tegenovergesteld gevoe- en is. Dat heeft aanleiding gegeven tot een druk telegrafisch verkeer tus schen Plein en Buitenzorg. Wanneer echter eenmaal het mili taire rapport gepubliceerd zal zijn, kan men zich verzekerd houden, dat de heer Idenburg den gouverneur- generaal tegenover de Kamer de hand boven het hoofd zal houden. Spoedig zal dus blijken, of wij wer kelijk voor een crisis staan, die onder de lastige omstandigheden van het oogenbllk zeker niet gemakkelijk zal yollen op te lossen* DE N. Z. KAPEL TE AMSTERDAM. De quaes ties om de N. Z. Kapel ko men de wereld niet uit. Dinsdagmiddag is aan de Nieuwe Kerk, als den zetel van het bestuur der Ned. Herv. Gemeente, door den deurwaarder G. D. Dammers, ten ver zoeke van B. Schaap firma S. Spijer), .winkelier in goud- en zilverartlkelen, bij exploit aangezegd, onmiddellijk de werkzaamheden der slooping aan de Kalverstraatzijde te doen staken. Ter motiveering wan dezen eisch ,wordt aangevoerd, dat gezegde beer Schaap van de Ned. Herv. Gemeente gehuurd heeft 't winkelkastje Kalver- straat 79; dat terwijl de duur van de zen huur nog loopende is, de Ned. Herv. gemeente is aangevangen met de slooping van de „zoogenaamde" N. Z. Kapel, en wel aan de zijde van de Kol verstraat; dat tengevolge daarvan de passage aldaar belemmerd wordt en gevaarlijk is, zoodat de politie de menschen waarschuwt dat gedeelte van de Kalverstraat te mijden; dat verzoeker daardoor ernstig schade lijdt, wat vooral van beteekenis ls nu zoovele kooplustige vreemdelingen in Amsterdam vertoeven. Aan de sommatie ls toegevoegd, dat 0e Ned. Herv. Gemeente, bij niet-vol- doen daaraan in verzuim zal worden gesteld en een eisch tot schadevergoe ding zal worden ingediend. Advocaat van den heer Schaap is tnr. F. A. Kokosky. De quaestle tusschen het bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Amster dam en den zilverhandelaar Schaap huurder van e,en der kastjes", ls reeds opgelost. Dinsdagmiddag, kort nadat het deurwaardersexploit het bestuur der Ned. Herv. Gemeente bereikte, werd den heer Schaap bij monde van den neer Posthumus Meiijes medegedeeld, dat overeenkomstig net verzoek van den heer Schaap ae slooping zooda nig geregeld zal worden, dat tenge volge daarvan de passage niet meer belemmerd zal worden. althans dat op do uren, waarop genoemde flrma schade en overlast tengevolge dlor slooping kap ondervinden, aan de Kalverstraat-zijde niet gearbeid zal worden. DROGISTEN. In de te Utrecht gehouden vergode- ring van de Vereeniglng van Drogis ten )ass.-apoth.) werden als definitief bestuur gekozen, do hoeren R. de Haas (Arnhem);L. J. Wapstra (Rotterdam); J. H. L. Scholten (Arnhem); H. Linne- wlel (Arnhem) en A. J. H. Sadée (*8- Hage). De statuten werderi vastgesteld, waarop de Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. De contribu tie werd gesteld op 5 per Jaar en de Vereeniglng kreeg den naam „Ver eeniglng van Drogisten (Apothekers- Assistenten)". ONGEVRAAGD ONTSLAG AAN ON DERWIJZERESSEN WEGENS HUWELIJK. Nu ook Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het ongevraagd ontslag aan de drie Rotterdamsche onderwij zeressen wegens het sluiten van een huwelijk hebben goedgekeurd, heeft het bestuur van de Vereeniglng ter behartiging van de belangen van de vrouw te Rotterdam gemeend een be roep te moeten doen op de openbare meening. Daarvoor was Dinsdag in Caledonia, Haringvliet, een open bare vergadering uitgeschreven, waar in mevrouw Th. P. B. Haver en de heereu mr. J. A. Levy en F. M. Wi- baut, allen uit Amsterdam, bovenge meld „onrechtmatig" ontslag bespra ken. Een motie werd aangenomen, waar- In de besluiten worden betreurd, en de hoop wordt uitgesproken, dat voortaan bij alle regeerende lichamen ln Nederland de overweging zal gel den, dat onderwijzeressen en onder wijzers niet mogen worden ontslagen, zoolang de opvoedende kracht, die van hen moet uitgaan, door hun par ticulier leven niet wordt ondermijnd. EEN BANGE NACHT. De schoolkinderen van Terschel ling hadden de Leeuwarder kermis bezocht. Op de terugreis stond door den aangewakkerden wind de zee bij Terschelling zoo hol, dat de kapitein de haven niet durfde binnenloopeai en ging ankeren. Den volgenden mor gen 4 uur kwam men behouden aan wal. Een bange nacht voor de kinde ren en niet minder voor de oudeirs op het eiland. GEEN MISDRIJF. Bij eëu nader Ingesteld onderzoek naar de omstandigheden, waaronder het verdrinken van den werkman Kap te Diemon hesft plaats gevonden, is gebleken dat van geen misdadig opzet sprake is, doch de dood aan een nood lottig toeval te wijben is. Dinsdag had de begrafenis plaats, waarbij het geheele personeel der glasfabriek te genwoordig was. EEN SPOOKHUIS. In een huis op den BinneavAmetel te Amsterdam, waar men gemeubi leerde kamer9 verhuurt, had sedert een drietal dagen een Braziliaan zijn intrek genomen. Kort nadat alle be woners zich ter ruste hadden bege ven, werdeu zij gewekt door het in slaan van ruiten en het gerinkel van glas, vergezeld van moord- en brand- geroep. In allerijl kwamen de talrij ke bewoners naar beneden stormen en zagen hoe de Braziliaan uit alle macht bezig was de vensters aan de straatzijde in te slaan. Een drietal pol it ie-agenten was intusschen op het lawaai toegesneld en het gelukte hun den aan armen en handen hevig bloedenden Braziliaan tot bedaren te brengen. Volgens diens verhaal had hij kort nadat hij zich ter ruste had begeven, de kruk van de slaapkamer zich zien omdraaien. Hierop zou de deur eenige malen zoo hevig geforceerd zijn, dat een groote spiegel, die aan den wand hing. op den grond ln gruizelementen sloeg. Op dat oogen- blik was de bewoner klaar wakker geworden, zijn bed uitgesprongen en had door hot inslaan der ruiten alarm gemaakt. De drie agenten, door de bewoners geëscorteerd, on dernamen onmiddellijk een tocht door het geheele huis, doorzochten al le hoekjes en gaatjes, Intusschen zon der eenlg resultaat. De man, die een niet onaanzienlijke geldsom bij zich draagt, weigerde nog zelfs een nacht in het „spookhuis" te vertoeven en zocht een ander heenkomen. INLICHTINGEN OVER ARGENTINIË. De heer G. A. Gulden, vertegen woordiger van het A. N. V. te Rosa- rio, vertoeft tijdelijk ln ons land, te Zalt Bommel (Geld.) en verklaart zich bereid aan leden van het A. N. V. mondeling inlichtingen over Argen tinië te verschaffen, units men voor uit schrijve. OUD-GELDERftCHE GEBRUIKEN. Om te trachten een enkel der nog overgebleven oud-Galdersche gehrul- ken voor algeheele verdwijning te behoeden, heeft de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Oosterbeek besloten eenige prijzen enz. uit te loven voor die voer lieden, die het met koper versierde paardetuig, zoo volledig mogelijk met bellen, met kwasten enz. In den best onderhouden toestand gebruiken. Waar do Geldorache huifkarren te Oostorboek bijna verdwenen zijn, hoopt men door deze prijsjes althans te voorkomen, dat deze soms zoo rijk met koporbeslag versierde tuigen ver dwijnen. BEWAKING VAN OVERWEGEN. 't Hbld. schrijft: De tram- en treinbotsing bil Sas- senheim heeft een lezer naar ae pen doen grijpen en in een uitvoerig stuk doen beweren, dat de bewaking der spoorweg-overwegen niet voldoende verzorgd is. wat zou blijken uit bet harhaaldelljk openblijven van de hoornen bij het passeeren van een trein. Dc inzonder meant, dat d$ spoorwegmaatschappij de BTVerruim gebleven wachters zwaar behoorde te straffen, geenszins met een lichte boete en wenscht verder, dat machi nisten, die door kordaat en weldoor dacht optreden ongelukken voorko men goéd beloond behooren te wor den. WIJ hebben met dit stuk inlichtin gen gevraagd aau de H. IJ. S. M. en kunnen den inzender en mogelijk an deren ongerusten lezers de verzeke ring geven, dat de Maatschappij niets onbeproefd laat om de bediening der bewaakte openbare overwegen zoo voldoend to regelen als slechts moge lijk is. Het kan nooit geheel worden vermeden dat door *n oogenblikkellj- ke nalatigheid of onachtzaamheid de boomen open blijven, wanneer een trein op voorbijsnellen staat. Zulk een nalatigheid of onachtzaamheid wordt echter steeds gestraft, aanvan kelijk met opklimmende boeten, bij vak9 herhaling met. ontslag van den nalatige als overwegwachter. Zeer zware straffen voor zulk een nalatig heid wenscht de maatschappij niet, daar bij de bestraffing van zulk een vergrijp ook de rechter een woord krijgt mede te spreken en in vele gevallen dus reeds een dubbele straf valt ta ondergaan, die zwaar genoeg geacht kan worden. De signaalklokken, die bij heiver- trek van een trein van een station worden geslagen, dienen niet tot waarschuwing voor den overweg wachter om de boomen te sluitende tijdstippen waarop dit moet geschie den zijn ln hun instructie aangege ven. Het overgaan van de klok ls voor hen hoogstens een waarschu wing dat dit tijdstip nadert. Wat belooningen voor bijzondere oplettendheid betreft, de maatschap pij ls zeer zeker niet karig met gra tificaties aan beambten, die door flink optreden ongelukken weten te voor komen. Aan dezen wensch van den inzender wordt waarlijk op onbe krompen wijze voldaan. En wat ten slotte de veelvuldigheid rijden aan 1 vermaEen Was, reed bp het zesjarig dochtertje van Van B., alhier, met het droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Men begrijpt de droefheid der ouders en de verslagenheid" van mej. v. d. W. Het ongeluk ls aan een bijzonder toeval toe te schrijven. Het kind kwam uit een zijweg geloopen. zonder dat het opgemerkt kon worden, vóór dat het ongeluk plaats had. Sport eo Wedstrijden OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. De „Time3" geeft eene levendige be schrijving van het tweegevecht op den degen tusschen Engeland en Neder land, waarbij Engeland het met 7 te gen 9 raakpunten heeft gewonnen. Maar het scheelde heel weinig. Voor Engeland kwamen uit C. L. Danlell, T. Montgomerie, M. V. Holt (die door zijn lengte boven zijn meeste tegenstanders in het voordeel was, naar de „Times" zelf erkent) en E. Sellgman. Voor Nederland luitenant J. Door man, luitenant A. E. W. do Jong, mr. Labouchère en luitenant G. van Ros- sem. De jury was internationaal on ze landgenooten hadden er W. H. C. Staveley ln gekozen. Tot hSt laatst toe, zegt de „Times", hing het er om, wlo winner werd. In de eerste ronde was het voordeel aan Engelschen kant, 13, maar Neder land haalde op, en toen de laatste ronde begon, was de 6tand met 5—6 in Nederland's voordeel. Holt bracht hem toen op 6—6 door Van Rossem te verslaan. Seligman werd echter door De Jong op den arm geraakt. Daarop kwam Daniell tegenover Doorman, tot nog toe onoverwonnen, en won het van hem door aanstonds op het masker aan te vallen. Het stond toen op 77. Holt raakte vervolgens La bouchère lichtelijk op de rechter- der te constateer&n verzuimen aan gaat, men moet bij het tellen daarvan m aanmerking nemen dat naast de bewaakte openbare overwegen er ook particuliere overwegen bestaan, ge woonlijk van den eigenaar wiens grondbezit de spoorweg doorsnijdt, waarvoor de zorg komt voor rekening van dezen eigenaar. Een door den In zender aangehaald geval uit Slie- dreebt heeft betrekking op zulk een particulieren overweg. De eigenaar daarvan zal zich voor den rechter hebben te verantwoorden over het feit, dat hij zich op de spoorbaan be vond op een oogenbiik, waarop hij daar niet mocht zijn. BRANDEN. Het meubelmagazijn „De 'Allemans gading" van den heer Jacob Godschalk te Stad-Almelo is geheel uitgebrand. Het gebouw en de inventaris waren verzekerd; de inboedel Yan den heer R. Egging, aan wien het ondergedeel te van het perceel was verhuurd, was niet verzekerd. Het naast gelegen per ceel van den heer J. Levitus, waarvan het dak reeds vlam had gevat, bekwam eenige waterschade. ONGELUKKEN, Woensdag 19 op de Maasvlakte lm den Scheur polder bij den Hoek van Holland het lijk van jeen zwaar ge bouwd visscher aangespoeld. Men heeft nog geen gegevens genoeg om de lndecntiteit te kunnen vaststellen. Woensdag zijn door de politie twee lijkon opgevischtsen in den Malie singel het lijk van een koetbier uit de Cellebroederstraat en een in de Ridderschapvaart het lijk van een gepensiouneerden O.-I. militair. Bei don ziln herkend ivermoedelijk ziln ze in ae duisternis te water geraakt. Men meldt uit Den Dungen i Zondagnamiddag had hier "éën droevig ongeluk plaats. Mejuffrouw hand. In den iaatsten kamp viel Van Rossem cordaat Montgomerie aan. in de hoop gelijk te maken, maar het. eind was, dat hij op den arm werd feraakt, en zoo won Engeland met -9. Daniell 1, Holt 1, Montgomerie 2, Se ligman 3 Doorman 1, De Jong 2, Labouchère 2, Van Rossem 4. Dinsdag versloeg Italië Bohemen. In het sabel-schermen won Frank rijk het van België. Op de sabel heeft Bohemen Neder land verslagen. Het scheelde weinig. In de tweede ronde van het worste len in Grieksch-Romeinochen 6tijl werd Van Oosten (Nederlander) ge legd door Jensen (Deen) en Wijbrands (Ned.), door Larson (Zweed), VOETBAL. Door de Hllversurosche Voetbalclub „Viotorla" worden dit Jaar ter gele genheid van haar 15-Jarlg bestaan serie-wedstrijden georganiseerd. Men heeft daai-voor bepaald Zon dag 18, 20 en 27 September. ZWEMWEDSTRIJD DOOR PARIJS. Deze JaarllJksche zwemwedstrijd door Parijs voor amateurs zal Zondag plaats hebben. Nederland is daarbij vertegenwoor digd door P. L. Ooms, Ed. Meyer Ezn. en W. F. Meuring. Ooms heeft dit maal een mooie kans, aangezien Jar- vis, z'n bekende Engelsche tegenstan der, niet zal starten, De Auto, 5de Jaargang, No. 29i Inhoud; Off. mod. van de N. A. C. Dynamische studie van de automo biel. Uit de praktijk van den auto mobilist. De Grand Prlx. Een kleine berekening. Koper of nlkkel- work aan auto's. De wijziging der Motorwot. -T Semulne d'Ostende. Een Voorjaars-Autotocht. Uit de ro man van Will. Bondsfeesten te Motorbootett. De Nederlandsche Mo torboot-Club. De achterwaartsche beweging der booten, Motorwlelrlj- djra: Off. med. van de N. M. V.; Het motorrijwiel voor het grooLtoerisme; Rlemverblnders. Klepllchters. Vrngenbus voor Motorwlelrljders. Industrieele Mededeellngen. Han dels- en Financieels Mededeellngen. Allerlei. Ingezonden. Letteren en Kunst BRONDGEEST. De N. R. Ct deelt mede van den heer Brondgeest bericht te hebben ontvangen dat hij tegen het volgende seizoen als regisseur en eerste rol ver bonden zal worden aan liet gezelschap van het Grand Théalre te Arasterdam. Met hem heeft Alice Plato zich aan het gezelschap der heeren Van Lier verbonden. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Oudeschlld da. M. Kra mer te Oosterend op Texel. Aangenomen het beroep te 's-Hee- renhoek door den heer A. Kortleve, cond. te Oud-Alblas. GER. KERKEN. Beroepen te Rhijnsburg ds. E. H. Brookstra te Axel (A.) Beroepen te Fijnaart de. A. Brou wer te Harmeien. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te Boskoop en te Zwolle door ds. P. de Groot te Noordeloos. Koloniën A, V. d, W. alhier, die ^ch met fiêtftvÜBMiMU .y* 'Autoihobiolkaiender 1908. HET ATJEH-RAPPORT. Naar aanleiding hiervan schreef de „Java-Bode" „Om een volkomen eerlijk een onpar tijdig oordeel te kunnen vellen, zou men echter ook den generaal Van Daalon in de gelegenheid moeten stellen, zich eerst uit te spreken. Re delijk en zedelijk zou het zijn, den in het openbaar gevonniste te ontheffen van het ambtsgeheim en de regalen der krijgstucht opdat hij zich, zij het dan na te zijn ontslagen, evenzeer in het openbaar •kunne verdedigen. Wij stellen het karakter van den land voogd hoog genoeg, dat hij aan zulk een verdediging geen stroo in den weg zou willen leggen", NEDERLANDSCH VOOR INLANDERS. Dit veel besproken ondeTwerp geeft dor „Java-Bode". aanleiding tot de volgende beschouwingen „Het eigenbelang is de sterkste drijfveer voor alle menschelijk han delen. Zou het ln de quaestle, hoe de inlander er het snelst toe gebracht kan worden om Hollandsch te leeren, niet op gelijke wijze opgaan In „De „Locomotief" is hot onderwerp nog weer eens besproken ;er wordt ge klaagd over de weinige hulp, die bij dit streven van regeeringswege gege ven wordt. Zou er nu niet een meer practische weg te vinden zijn om te geraken tot het doel, dat hét blad zich voorstelthet bijbrengen van een hoeveelheid Hollandsche woorden aan den inlander, voldoende om zich in deze taal uit te drukken? Wanneer do Europeanen eons begonnen met bij het aannemen van hun dienstbaren een hooger loon aan te bieden aan hen die zich in de Hollandsche taal kun nen. uitdrukken: zoo he2l veel meer zou het niet behoeven te zijn of in zeer korten tijd zouden er zeker velen zijn, die, om het voordeel er aan ver banden, zich de moeite gingen ge troosten, de taal te leeren. Maar op dit oogenbiik, wal heeft een inlan der er aan of hij Hollandsch kent? Hel voordeel van ook Hollandsche boeken te kunnen lezen, zal toch ze ker niet bij de meerderheid-*inslaan. Het voorbeeld van een enkelen Ja vaan, die na kennismaking met de taal, uit liefhebberij veel gaat lezen, zal, als er geen materieele voordeelen aan verbonden zijn, tot de uitzonde ringen blijven behooren. Is er mate rieel voordeel bij te halen, dan zal eon inlander er even zoo gevoelig Yoor worden als een Europeaan. Maar zoolang wij voortgaan met ons de mosite te geven, de taal der in landers te gebruiken, is er voor den inlander ook absoluut geen reden om te trachten een andere taal te leeren, De zaak kan echter nog wel e enige zins dieper bekeken worden. Wanneer aa verloop van tijd het gros der inlanders, op welke wijze dan ook, het Hollandsch ine;^ter wordt, zal ons dat zeker een groot gemak opleveren. Het zou zeker zijn invloed op ons Europeanen hebben, die, niet meer in de noodzakelijkheid verkeerend, de inlandsche taal te loeren, er spoedig al heel weinig meer aan zoudon doen. En waar ons heele systeem van koloniale regoering ge baseerd 1b op het grondig kennen van den Inlander, wat alleen moge lijk blijkt, wanneer wij ook grondig op de hoogte blijven van zijn taal, daar is het gevaar, dat ontstaat, wan neer wij die taal niet of niet goed l-ooron, niet gering. Het zal de iner tie, ons menschen aangeboren, leidt er toe zoo ver komen, dat ten slot te de Inlander twee talen zal kennen, terwijl de Europeanen zich bij het Hollandsch alleen zullen bepalen. Zulk een toestand zou ongewenscht zijn. Wolnu, zou het wellicht uit vrees hiervoor zijn, dat de regeering niet bijster worm loopt om te voldoen aan het verlangen van onderwijs in het Nedürlandsch aan inlanders?" Die vrees behoeft onzes inziens niet t» bestaan, indien de eisch van ken nis der betrokken inlandsche taal ge stold blijft voor hen, voor wie het noodlg dan wol nuttig' is den inlan der grondig te leeren kennen* Uit de Krbeiderswereld GEDEELTELIJKE AFSCHAFFING VAN NACHTARBEID IN HET BAKKERSBEDRIJF. Zooals men weet, ligt het in de be doeling der Nederlandsche regeering, zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in le dienen tol afschaffing van den nachtarbeid in de bakkerijen. Ook elders houdt inen zich met deze quaestle bezig. In Italië is een derge lijk wetsontwerp, duch tot gedeeltelij ke afschaffing van dien arbeid, reeds gereed* ter behandeling in het Parle ment. In navolging van den gemeenteraad van Turijn, welke in 1905 een, wel is waar als ongrondwettig bestreden, doch door het hof van cassatie te Rome bekrachtigde verordening tot gedeeltelijke afschaffing van den nachtarbeid in de bokkerijem uitvaar digde, werden door een aantal andere Italiaarische gemeenten dergelijke voorschriften gegeien. Het bleek ech ter niet gemakkelijk deze verordenin gen algemeen in toepassing te bren gen wegens het gemis aan surveillan ce in bakkerijen, welke des nachts ge sloten zijn. Vau daar, dat de bakkers knechts een groote propaganda op touw zetten ter verkrijging van een algemeene wet tot afschaffing van den nachtarbeid in bakkerijen, welke tot op zekere hoogte in den vorm' eener officieele enquête over 555 bak kerijen practische resultaten oplever de en als gevolg dezer enquête der regeering aanleiding gaf tot het in dienen van een wetsontwerp. Over eenkomstig de meerderheid der in de enquête verzamelde adviezen bepaalt dit wetsontwerp, dat het werk in de bakkerijen des morgens om 4 uur aanvangt en des avonds om 9 uur eindigt, zoodat de nacht wordt gere kend van 9 uur des avonds tot 4 uur 's morgens. Omtrent de quneslie der behande ling van de gist Iiepen de adviezen zeer uiteen. Men was het er niet over eens, of de niet-versche gist niet be derft des nachts, men wees bovendien op de vertraging der werkzaamheden in den morgen ten gevolge der behan deling van de ongeprepareerde gist. Doch hiertegenover werd van eene andere zijde gewezen op de uitvinding van een toestel tot liet. versch houden van de gist langs mechanisch en weg. Bovendien zou men in dringende gevallen van nieuwe gist gebruik kun nen maken. Waar dit noodig blijkt, verleent het ontwerp aan den ge meenteraad de bevoegdheid, goed te keuren, dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September één werkman twee uren vroeger aanvangt dan de overigen met het oog op de verversching van de gist. Eveneens zal de gemeenteraad op advies yarn den inspecteur van den Gezondheidsdienst, guedkeuring mo gen verleenen, dat tut het stoken van eik fornuis één werkman twee uur vroeger dan het vastgestelde uur zal mogen beginnen te werken. Gedurende hoogstens een week zal de gemeenteraad het verbod van nachtarbeid mogen opheffen bij gele genheid der kermis, bij publieke plechtigheden, bij een exceptioneelen plotselingen toevloed der bevolking, of wanneer het publiek belang het medebrengt. Tevens verklaart het ontwerp, dat des Zaterdags algemeen tot elf uur 's avonds zal mogen worden gewerkt. Rechtszaken DIEFACHTIGE DIENSTBODE; De Vacantiekamer van het Amster- damsche Gerechtshof bevestigde net vonnis van de Rechtbank waarbij de 22-j. dienstbode, die zich indertijd schuldig maakte aan diefstal ten na deele van jonkvr. E. C. Boddaert, werd veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf. (Evenals voor de Rechtbank had voor bet Hof de eisch geluid8 jaren gevangenisstraf). MOND- EN KLAUWZEER. De landbouwers uit Renswoude tn Scherpenzeel, die den llen Juni, in strijd met het bij Kon. besluit wegens het heerschen van mond- en klauw zeer uitgevaardigde verbod tot in voer van vee, o. a. van uit Utrecht in Gelderland, hun kalveren en varkens bij De Klomp in Gelderland invoer den, zijn door den Wageningschen kantonrechter veroordeeld tot 1 boe te ieder met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vee en de ver voermiddelen. Leger en Vloot De miliciens der lichting 1907 en be- hoorend* tot de 2e ploeg van het blij vend gedeelte zullen den 28 en de zei ln het genot van groot verlof worden gesteld. Gemengd Nieuws PARIJSCHB MOORD. Gemeld is de gevangenneming van den kamerdienaar Yan den vermoor den rentenier Remy, den achttienja- rigten Courtols, die thans voor den rechter van Instructie heeft bekend met Renard, den hulsknecht van den heer Remy, den moord te hebben be dreven. Courbois werd aldus ontdektEen" der bedienden van mevr. Remy, ze kere Thomassin, wilde Zaterdag in de bediendenkamer iets uit zijn vest halen, hij vergiste zich echter in het kleediogstuk, en zocht ln het vest van Courtols. In een der zakken nu vond hij een doosje, de juweelen van den vermoorde bevattende. Thomassin waarschuwde mevr. Remy, die de politio ontbood, waarop de jonge Courtols gevangen werd genomen.^ Eerst verklaarde Courtols het doosje met de juweelen te hebben gevonden, maar ten slotte bekende hij met Re nard den moord te hebben bedreven in den nacht van 6 op 7 Juni. Renard zou hom tot de daad hebben aange zet. Deze pleegde den moord, tea-will' Gourtois het slachtoffer vasthield, Om niet door kleodingstukken te wor den verraden, hadden de moorde- njiarp aücfr VQQr de daad göheel om-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2