Courtois is thans naar de gevange-1 nis Petite Roquette, bestemd voor jeugdige misdadigers, overgebracht. Zoo Is dus thans eindelijk llchl-ge- komen in deze geheimzinnige mis daad. Een geluk voor de Parijsche politie e<n zij schijnt nog meer geluk te zullen hebben. Althans zij meent nu ook de moordenaars van den schilder Steinheil op hef spoor te- zijn. Onlangs zijn eenige inbrekers in hechtenis genomen, die bij hot ple gen van een diefstal gummi-hand schoenen droegen, om geen vinger afdrukken achter te laten. Daar van do moordenaars van Steinheil ook niet het geringste vingerspoor is ont dekt, meent de politie dat deze tot de bedoelde Inbrekersbende behooren. Heel veel vasten grond heeft de po litie hier, dunkt ons, nog niet onder den voet.. EEN DIENSTWEIGERAAR? Op 11 April 1907 moesten eenige sol daten in de kazerne te Ingolstadt in Beieren hout hakken. Het werkje ge schiedde in een vrij donkeren gang en bij den arbeid had een der soldar ten, een man die links was, het on geluk zich den wijsvinger van de •rechterhand af te hakken. Nu komt het een enkele maal wel voor, dat Duitsche dienstplichtigen, om zich van den dienst vrij te ma ken, zich zelf verminken, en de mili taire autoriteiten meenden, dat hier zich ook een dergelijk geval had voor gedaan en de soldaat dus opzettelijk zich de verminking had toegebracht. De man kwam voor den krijgsraad, betuigde bij hoog en laag zijn on schuld, maai' werd niettemin tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Buiten zichzelven nam de man daar op de vlucht, hij werd echter weer ge arresteerd en kreeg nu nog acht maanden extra wegens desertie. Thans echter is in hooger beroep door het Oberkriegsgericht de sol daat vrijgesproken van de zelfvermin king, terwijl de straf voor de desertie tot zes maanden is verminderd. EEN POLITIEKE MISDADIGER, Zwitserland was vanouds het land der politieke vrijheid. Niet alleen leefden de Zwitsersche burgers onder democratische staatsinstellingen maar pok de vreemdeling, die zich in eigen land verzet had tegen politieke dwin gelandij en onderdrukking, kon op den gastvrijen Zwitserschen bodem rekenen op de bescherming der wét ten. In Zwitserland behoefden zij, die in eigen land voor vrijheid en menschen- recht hadden gestreden, niet bang te zijn, dat zij zouden worden uitgele verd. Want de Zwitsersche bondsraad leverde niemand uit wegens, politieke misdrijven. Zoo was het vroeger. Zoo schijnt het thans niet meer te zijn. Er heeft zich in Zwitserland thans «en feit voorgedaan, dat daaromtrent de somberste vermoedens wettigt. Het bondsgericht te Lausanne heeft Wassiiief, een jong Russisch uitgewe kene, uitgeleverd aan de Russische regeering onder omstandigheden, die de vrees wettigen, dat het met de Zwitsersche vrijheid wel eens gedaan kon zijn. Wij geven hier het woord aan den Zwitserschen correspondent van het Handelsblad, die van het een en an der een uitvoerig en roerend verbaal geeft. Hij schrijft: Wassiiief is een jonge man van adellijken bloede, nog geen twintig jaren oud. In het donkerste Rus land, dat hem zag opgroeien, was hij dagelijks getuige van de knevelarijen, waaronder het volk leed en nog lijdt. Zijn gansche jeugdleven herinnert aan dat van Tatiana Leontief, die zoo veel zag gebeuren in de voorname kringen, waarin zij verkeerde, dat zelfs haar ouderliefde verkeerde ln haat. Bij Wassiiief was het eenigszins anders. Hij had een liefde volle moe der, vrouw met een feeder voelend hart, die haar kind aan zich wist te hinden. Dat verhinderde den jcxngén Wassiiief meer dan eenmaal zich open lijk, onvoorzichtig te verzetten tegen al liet onrecht, wat hij om zich heen zag gebeuren. Maar met den mamnelijken leeftijd groeide in hem het verlangen om met heel zijn kunnen voor de zaak des yolks te werken. Dat proces ging zijn gewonen gang. Aan de universiteit leerde hij de organisatie der revolu- tiomnairen kenmen en was weldra een der overtuigdsten barer leden. Het bloedbad van Petersburg zou "hem noodlottig worden. In Penza, waar Wassiiief op verlangen van zijn moeder aan de Academie voor Schoo- ne Kunsten studeerde, deed toenter tijd Kandourof, de politiechef Yan het district, veel van zich spreken om de beestachtige mishandelingen, die de politieke gevangenen op zijn lastge ving ondergingen. De hervormings partij besloot den tyran uit den weg te ruimen, en het lot wees Wassiiief aan om aan het vonnis uitvoering to geven. Reeds denzelfden dag wachtte de jonge revolutionnair Kandourof op aan de trappen van het justittegebouw én schoot hem met drie revolverscho ten neer. Wassiiief werd gevangen genomen; 'doch met gouden sleutels wist zijn in vloedrijke moeder de zware deuren te openen, en de jonge man vluchtte met zijn bruid naar het vrije Zwitserland, haar Genève, waar reeds zoovele Rus sen het benarde leven redden. Daar, jn de Rue Caronje, begon hij zijn klein familieleven, voorzichtigheids halve onder den aangenomen naam yan Bromaar. Maar in Genève wemelt het van Russische spionnen, die als gieren azon op hun prooi, die op stuk Werken, en betaald worden voor elk 'slachtoffer, dat zij verraden. Dezei) Wrtglwt ook de lonte Bro maar niet. Enkele wekefi Ha aijn aan komst werd hij op verzoek van den Russlschen gezant in zijn kleine wo ning gevangen genomen, en voorloo- pig achter slot en grendel gezet. Het Bondsgericht In Lausanne had over zijn uitlevering te beslissen. De ge vangene koos zich als verdediger den advocaat Willemin, .een Dog jongen jurist, die steeds de voorste is op de bres, als een goed maatschappelijk werk moet gedaan worden. Ik noem bijv, do instelling van de rechtbank voor kinderen, de vereeniging ter be vordering- VMi volksgezondheid e. d. Al in hei errsie stadium van het on derzoek kreeg de heer Willemin den indruk, dat de kansen voor zijn cliënt zeer slecht stonden. En daarom riep hij .alle hens aan het dek. Tal van ver- eenigingen in het binnen- en buiten land met de Internationale „LIgue uour les droits de l'homme" aan het hoofd, zonden adressen on petities aan het Bondgericht, zelfs aan het per soonlijk adres van de leden dezer rechtbank. Enkele dezer adressen wa ren niet voorzichtig gesteld. Geheel onverwachts geen enkele journalist had er iets van vernomen kwam het geding-Wassilief Maan dag jl. in behandeling. Met zes tegen vijf stemmen besloot het hof, dat het vergrijp niet een politieke misdaad, doch een gemeene moord is, en dat Wassiliet dus aan die Russische auto riteiten moest worden uitgeleverd. Zulk een vonnis laat geeoi appèl toe, en mattre Willemin blesf dus niets over dan zijn cliënt den droeven uitslag mede te deelen, en hem op het ergste voor te bereiden. Wassiiief hield zich cordaat, en zette er zich on middellijk toe om zijn zaken te rege len. De eerste gedachten gingen nar tuurlijk naar haar, die met hem het kleine huishouden had opgezet, en die hem gedurende de lange maanden van zijn preventieve hechtenis een zoon geboren had. Hij wenschte haar onder zijn waren naam van Victor Platanowitch Wassiiief. erfelijk edel man van, enz., wettig te trouwen, en richtte zijn verzoek tot den aartspries ter van Genève, dr. Orloff. Deze wei gerde echUr het huwelijk te voltrek ken.De jonge moeder wendde zich daarop tot de Zwitsersche autoritei ten, met het verzoek den vader van haar kind op zijn reis te mogen ver gezellen, lief en leed vérder met hem te mogen deelen. Om administratieve redenen scheen ook dit niet mogelijk te zijn. Zoo begon dan Wassiiief alléén zijn sombere reis. De Geneefsche politie, tot op het laatste oogenblik voor een 'overval bevreesd, had verschillende maatregelen genomen om Wassilief's vrienden om den tuin te leiden. Toch waren er betrekkelijk velen aan het station om den jongen man uitgelei de te doen. En zelfs de politie-au- toriteiten waren onder den indruk van het droevige gebeuren. Toen op het allerlaatste oogenblik ook maitre Willemin met eenige ver- i lcnochte vrienden buiten adem Jcwam aangeloopetn, en verzocht den gevan gene, die reeds in een compartiment onder stevig geleide was opgesloten, nog even de hand te mogen drukken dat leek wel een laatste krijgslist. De aanwezige politie-chef weigerde aan het verzoek te voldoen, maar hij gaf den beiden politie-agenten order den gevangene tot op het laatste oo genblik aan het venster te laten plaats nemen. Het was, naar de beschrijving der Geneefsche bladen, een oogenblik van hevige ontroering, en menigeen ston den dikke tranen in de oogen. De on-1 gelukkige zelf had schijnbaar dat star re gevoel van bezinnlngloosheid, dat als een troostende gave der natuur den mensch ten deel wordt, op die ontzettende oogenblikken, die niet te overleven zouden zijn, als wij klaar bewust waren, wat er met ons gaat gebeuren, en welke rampen over ons arm hoofd zijn losgebroken. „Moed houden", riepen vrienden- stemraen, toen het sein tot vertrek ge geven werd. En wuivend met hoeden en zakdoeken sjouwde men nog een heel stuk mee. Eindelijk was de trein uit het gezicht verdwenen toen één midden in de menschenvolte met snerpende stem riep: „Daar gaat nu de Zwitsersche vrijheid over de gren zen!" Dat was een stem uit liet hart. Maar het verstand ls in zulke gevallen toch oen betere raadgever. Van be teekenis is reeds het feit, dat in dit critieke geval vijf van de elf rechters tegen de uitlevering gestemd hebben, En crltiek in den zin yan dubieus was het geval ln hoogste mate. Wassiiief zelf heeft ln zijn verhoor het gebeur de voorgesteld als een wraakneming der revolutionnalren, voor de kwel lingen door Kandourof hun partijge- nooten aangedaan. En deze omstandigheid nu is in flagranten strijd met wat de praxis vau liet Bondsgericht tot op heden als een „politieke misdaad" placht te boschouwen." EEN HEELE TREIN GESTOLEN. Er is een onderzoek geopend, naar aanleiding van tallooze diefstallen op de stations aan de lijn Moskou—Ka- san, waarvan ambtenaren worden verdacht. Daarbij komen enorme din gen aan het licht. De spoorwegamb tenaren hadden een soort vereeniging gesticht, om gezamenlijk te stelen en den fiscus te bedriegen. Men slaagde er in, zelfs een heelen trein, met de locomotief er bij, te doen verdwijnen. Midden op het veld werd de trein ge stopt, de koopwaren werden uitgela den en, vervolgens weggebracht op. karren. Daarna verwisselde mefi Se nummers van de wagens en van de machine een de trein werd leeg naar Moskou teruggestuurd, waar hij werd ontvangen en Ingeschreven, als nieuw materiaal. Eerst, doordat de maat schappij aan wie de verdwenen wag gons toebehooren, ernstig reclameer de, kreeg men de lucht van den bru talen roof, ALTIJD WEER NASI. De "oud-minister Nasi zal Rome ver laten en zich naar Trapanl begeven. Te Napels zal hij door een schip met afgevaardigden van Trapani worden afgehaald. Do tocht van den herko- zene door zijn geliefd Sicilië -zal een ware zegetocht zijn alle dorpeD en gemeenten maken groote toebereidse len om hun „held" waardig te ontvan gen. EEN DRAMA. Ottilie Eberhard, eene rijke wedu we uit Weenen, kwam verleden Don derdag te New-York aan om een be zoek te brengen aan hare aldaar woonachtige dochter. Dinsdagochtend werd de moeder in Caolburg bij New- York vermoord. De dochter loste vier schoten op den vluchtenden moorde naar. vonder eenter iemand te ver wonden. De politie is op zoek naar een neef van de vermoorde, August Eberhard, die van de misdaad ver dacht wordt. Het slachtoffer werden 6000 gulden ontstolen, ALPENSPORT. 1 In de „Westminster Gazette" waar schuwt een Inzender, dat er in Zwit serland in de bergen veel bruggen zijn, waarvan het hout, van vloer of leuning, vermolmd ls. Hij noemt ook de houten trap, die van het diepe dal van de Eau-noire naar den Tête-nolre- pas leidt. Die trap is onveilig, zegt hij. Toen hij met Pinksteren met een vriend de trap gebruikte, was die vriend bijna in de diepte gestortde leuning, waartegen hij leunde, brak af. Be inzender schreef aan de over heid, maar naar hij verneemt, is er niets aan gedaan. EEN MOORD. Leipzig ls sedert eenigen tijd in spanning over een moord, gepleegd op een jong meisje, met name Emma Heine. Men vond haar lijk ln de Pleis- se, maar zonder hoofd. Naar dai hoofd is ijverig gezocht, vooral in de rivier Daar ging een paar dagen ge leden het berichv door de stad, dat het hoofd in de rivier was gevonden. Dat gaf een groote opwinding. Maar spoe dig vond men een tweede hoofd, toen een derde. Of eigenlijk waren het schedels, en het bleken naar waar schijnlijkheid alle mannenschedels. Men vermoedt, dat medische stu denten ufc Looiden bij hun studie heb ben gebruiki en toen in de rivier ge worpen. EEN CHINEESCHE VOLKSVERTE GENWOORDIGING. In China is een decreet uitgevaar digd, waarbij de voorwaarden van de verkiesbaarheid yoot de in te stellen volksvertegenwoordiging worden ge regeld. Die voorwaarden, ofschoon zij op een democratisch beginsel zijn ge grondvest, sluiten vele uit van de ver kiesbaarheid, terwijl de Keizer het recht behoudt leden te benoemen. Het is niet veel, wat dit bericht ons vertelt, maar voor zoover wij er uit kunnen opmaken zal het Chineesche parlement er niet bijster democratisch uitzien. ONGUNSTIG WEER, Het weer is niet alleen bij ons in de war, laat ons dit een schrale troost zijn. In Noord-Italië^ aaai het Lago Maggiore en het Como-meer sneeuwt het zelfs en van verschillende plaatsen komen berichten van snelle stijging van den waterstand der rivie ren. In Spanje is het al niet beter. In het dal van de Ebro woedde een he vige orkaan, die belangrijke schade aanrichtte en volgens een telegram uit j Bilbao zijn aan de kust tal van xnen- schonlevens door den storm verloren gegaan. En ook uit Rusland wordt melding gemaakt van felle stormen en Yan zware regens, die zelfs op sommige plaatsen het treinenverkeer onmoge lijk maakten. Te Berlijn heeft het vreeselijk ge onweerd. ln het Grunewald. werd ie mand door den bliksem gedood. Het onweer gaf ook nog indirect aanleiding tot ongeregeldheden te Spandau. Toen daar nl. aan de wielerbaan be kend werd gemaakt, dat ten gevolge van het ongunstige weder de aange kondigde wedstrijden later zouden worden gehouden, vernielden de te leurgestelde toeschouwers de tribune. En eerst toen soldaten te hulp wareca geroepen kon do orde worden hersteld. Ook uit andere deelen Yan Duitsch- land komen berichten over onweder en daardoor veroorzaakte ongelukken en schade. VLIEGENDE TORPEDO'S. Een door den Zweedschen majoor Unge uitgevonden luchttorpedo is on langs in het eigendom der firma Krupp te Essen overgegaan, doordat de firma alle patenten heeft overgeno men., De luchttorpedo vormt een vol komen nieuwe wijze van bewapening, die ln een toekomstigen oorlog een aanzienlijke rol zal spelen, daar het gebruik er van gemakkelijk en veelzij dig ls. Bij het geheel ontbreken van een terugstoot kan het werp toes tel van ge ring gewicht zijn, zoodat de torpedo batterijen op automobielen geladen, de cavalerie kunnen volgen en snel tegen versterkingen ln werking kun nen worden gesteld, In agn vesting oorlog werKon fle torpedobauenjeü geheel als de zware artillerie, maar ze vorderen geringere voorbereidingen. Daar het afvuren der torpedo's geen geraas maakt, kunnen de batterijen door de tegenpartij moeilijk worden ontdekt. Bij de kustverdediging zijn deze torpedo's tegen de dekken van vijandige schepen bruikbaar, ook on der water hebben ze groote uitwer king. Voor bet gebruik op oorlogssche pen moeten de torpedo's van groot kaliber zijn. De kleine torpedo's, van 10 c.M. kaliber en daaronder, zijn ge schikt voor den bergoorlog, zelfs in gevallen, waar de bergartilierie moei lijk vertransporteerd kan worden en eveneens ter beschieting van lucht schepen. Voor het laatste doel kunnen de werptoestellen op automobielen ge plaatst worden. In handen van een troep, die behendig met bet nieuwe wapen kan omgaan, zou deze, wat de vuuruitwerklmg betreft, een aanzien lij koverwlcht hebben. Het Zweed8che oorlogs- en marine- bestuur heeft bij contract het recht gekregen, de nieuwe uitvinding toe te passen! EEN AUTOMOBIEL ALS POST* PAKKET. Mr. Hall, een rijke Amerikaan, had, om de Olympische Spelen te Londen niet te missen, de eerste boot te Calais genomen. Bij zich had hij een kostba re automobiel, door hem te Parijs ge kocht, en waar hij niet van scheiden wilde, doch de boot nam geen bagage mee, laat staan een automobiel. Wel werd met de boot de post verzonden en nu kwam Mr. Hall op het denk beeld om zijn krachtwagen als post pakket te doen verzenden. Dat geluk te, alleen de overtocht von Calais naar Dover beeft meer gekost dan het ver voer over den Oceaan zal kosten. WERKLIEDENBEWEGING, ENZ. Te Londen dreigt een groote sta king onder bet tramweg-personeel, dat verstoord is over het uitstel van behandeling door den Londenschen Graafschapsraad over de e.lschen tot verbetering van den loonstandaard, en den werktijd, die gemiddeld tien uur per dag bedraagt. De beambten vragen hooger loon en een maximum werktijd van acht uur. Bovendien af trek van den tijd, die bij de uitbeta ling verloren gaat en extra belooning" voor Zondagsdienst. Zij hebben nu een termijn gesteld van 21 dagen en dreigen met staking, indien zij na ver loop van dien termijn geen bevredi gend antwoord hebben gekregen. MUNDUS VULT DECIPI. Dat het oude gezegde „mundus vult decipi" de wereld wil bedrogen worden nog altijd treurig waar is, heeft dezer dagen een proces te Brons wijk bewezen. Daar stond een kwak zalver terecht wegens onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Hij bezat een onfeilbaar middel, adverteerde hij, tegen nagenoeg elke kwaal. Dat middel was.... menschenbloed, af komstig van onthoofden En aange zien natuurlijk niet iedereen dat zoo maar thuis had, stelde hij het welwil-' lend beschikbaar voor slechts15 Mark per flesch Duizenden lieten zich bedotten en vlogen er in. Doch aan 't eind vloog de man er zelf ook in. Hij kreeg drie maanden. Het „menschenbloed" was natuur lijk uit een varkensslachterij afkom stig. HOOGESCHOOL VOOR LUCHT SCHEEPVAART. De eerste hoogeschool voor Tucht- scheepvaartkunde zal in Amerika worden opgericht. Albert C. Triaca zal in New-York een „Internationale school voor luchtscheepvaart" stich ten. Weldra keert de heer Triaca utt Parijs in New-York terug, toorzien van een prachtige collectie leermidde len. De collectie bevat o. a. een vol ledige serie fotografische opnamen van moderne luchtschepen en vlieg machines, benevens een grooten voor raad modellen. Zou 't niet beter zijn te'wachten tot de luchtscheepvaart zelve er is en haar dan gaan doceeren GEEN GRATIE. De koning van Saksen heeft het verzoek om gratie, ingediend door Greta Beier, de burgemeestersdochter, die, naar men zich zal herinneren, haren aanstaande vermoordde, én zich bovendien nog aan verschillende andere misdrijven had schuldig ge maakt, en daarvoor ter dood is ver- oordeold, van de hand gewezen. QEMEENTERAAD Vergadering' van den Raad dezer gemeente op Woensdag 22 Juli, des middags te IJ uur. Afwezig zijn de heeren Weisenaar, TJeenk Willink, Loomeyer, Stolp, Van Styrum, Van Linden Tol, Van den Berg en Van de Kamp. Bij de ingekomen stukken stelt de VOORZITTER voor, ofschoon vreemd aan de orde van den dag, te behande len stuk no. 255 (eindklasse aan de B. School). Mededeelingen: en Ingekomen stuk ken: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een verzoekschrift van P. van Duuren om te worden benoemd tot makelaar ln hypotheken en assuran tiën; Je, een verzoekschrift van het Be stuur der afd. Haarlem en Omstr. van de Nederlandsche Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde om Bubsldie te verloe- nen ten behoeve van den Tuinbouw- wintercuraus» 8e. een verzoekschrift van het Be stuur der Bloemisten-Vereen. „Haar- lem'S om de levering vein planten en gewassen voor de plantsoenen aan Haarlemsche bloemisten op te dragen. 4e. een verzoekschrift von J. Vree ken Jr., om hem met ingang van 1 Sept. a.a. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school no. 1. B. dat zijn ingekomen: lo. een schrijven van B. en W. be treffende eind-onderwij8 aan de derde klasse der Hoogere Burgerschool; 2o. een schrijven van B. en W. naar aanleiding van het voorstel J. de Breuk, e.a. in zake wijziging van het plan Yan uitbreiding van gronden bij de Amsterdamsche vaart. 8o. een niet onderteekend schrijven over feestvieren en werkloosheid. (Ter zijde te leggen ook omdat het niet op gezegeld papier is gesteld). 4o. een verzoekschrift van J. M. Vermolen om hem alsnog gedurende de kermis eene plaats Yoor een draai molen te gunnen op de Ged. Oude Gracht. (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening.) C. dat blijkens bericht van Ged. Staten van Noord-Holland, de uitkee- ring aan deze gemeente krachtens art. der wet van 24 Mei 1897 (Staats blad No. 56), over het jaar 1908 ls vastgesteld op f 212.560.56 en dat B. en W. hebben bericht, dat door deze gemeente hot ln art. 8 dier wet be doelde beroep niet zal worden Inge steld, vertrouwende, dat daartegen bij den Raad bezwaar zal bestaan. D. dat het ln verband met don aan slag van eon kademuur langs Kinder- huisvest, noodig is de boomen aldaar ten zuiden van de Manégebrug weg te ruimen. E. dat door B. en W- eervol ontslag ls verleend aan L. C. de Koter, nood hulp-ambtenaar, belast met de inning van haven- en kaaigeld. F. dat zijn ingekomen: le. een schrijven van Ged. Staten der prov. Noord-Holland, houdende bericht, dat zij hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van 4 Maart 1908, no. 26, betreffende ver bod tot aanbouw- of herbouw op ver schillende gronden. B. en W. stellen den Raad voor, op het voetspoor van het besluit d.d. 1 Juli j.l. no. 10, van het besluit van Ged. Staten voorziening te vragen bij H. M. de Koningin. 2e. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-IIolland, ten ge leide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 10 Juni jl., no. 17 tot verhuring van grond aan de Leidsche vaart aan B. Moolenkamp; 3e. een schrijven van dezelfden, ten gelelde van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juli j.l. no. 10, tot verhuring van eene oppervlak te land en water aan de Friesche Var kenmarkt. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Door mej. M. E. de Jongh, onder wijzeres aan de Opleidingsschool voor meisjes, wordt wegens haar huwelijk met 1 Sept. eervol ontslag gevraagd. (Raadsstuk 221). Wordt verleend. Door mej. M. de Vries, onderwijze res aan school 8 wordt met ingang van 1 September eervol ontslag ge vraagd. (Raadsstuk 240). Wordt verleend. B. en W. van Haarlem bieden den Raad aan een door de Comm. van Toezicht op het Midd. Onderwijs ont worpen programma voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus 19081909. Daarin is echter opgenomen eind onderwijs voor de derde klasse, geheel op gelijken voet als dat geschiedde tij dens het bestaan van den driejarigen cursus. Aangezien echter op 19 Oct. 1904 tot opheffing van dien cursus is besloten, hebben B. en W. bezwnu gemaakt tegen dat leerplan, dat feite lijk den cursus zou doen voortbe staan. De Commissie van Toezicht echter dringt op het voortbestaan er van aan, met het oog op de leerlin gen die met het einde van het 3e leer jaar de H. B. S. plegen te verlaten. Onder deze omstandigheden wenschen B. en W. de beslissing te laten aan den Raad, onder opmerking, dat de bedoelde eind-klasse ook in het leer plan voor den cursus 1907—1908 was opgenomen, wat aan hunne aandacht ls ontsnapt, (Raadsstuk no. 255). De heer SNELTJES begint met zijn verbazing uit te spreken over... De VOORZITTER merkt op, dat hij voorstelt dit stuk ofschoon vreemd aan de orde van den dag, te behande len'. De heer SNELTJES zegt, dat hij zich dan vergist, maar dat hij meende dat een stuk twee dagen geleden ingeko men, tot die .orde behoorde. Besloten wordt dit stuk na de mede deelingen te behandelen. Na de mededeelingen verkrijgt de heer SNELTJES wederom het woord. Hij verbaast zich over het terzij zet ten van een besluit van den souverei- r.en Raad, die de H. B. S. met 8-ja- rlgen cursus heeft afgeschaft, en op zettelijk een school voor M. U. L. O. heeft ingericht, teneinde te voorko men, dat er op de H. 13. S. Jongens ko- xnen, die er eigenlijk niet op hooren. Spr. zal zich dan ook ernstig togen hot voorstel van B. em W. verzetten. De hoer BREDA KLEYNENBERG zegt, dat de 8-J. cursus absoluut ver dwenen is. Ieder leerling moet zich opgeven voor den 5-jarigen cursus. Maar de behoeften der leerlingen loopen uit een. Er zijn er die op zeker oogenblik eon andere richting willen gaan, bijv, d^n handeL Dus zal or steeds YWi dé H. B. 5. een zekere afvloeiing blijven bestaan von hen, die geen behoefte hebben aan wis- en natuurkundig on derwijs. Een Inrichting die aan hun behoeften voldoet bestaat hier niet, doch zal ln den vorm van handelscur sussen gelijk die elders bestaan, ook hier moeten worden opgericht. Doch op dit oogenblik moet iw*hoe te nog gerekend worden. j-,n do veude klasse van M. U. L. kan pas over een paar jaar werken. Daarom willen de voorstanders van dit eind onderwijs in de derde klasse dit nog laten bestaan totdat ln de behoefte aan handelsonderwijs op andere wijze is voorzien. Zal men nu, waar zoove- ien van deze, niets kostende instelling nut hebben, zeggen: omdat aan de majesteit van een raadsbesluit wordt geraakt, zullen wij dit vernietigen? Spr. ontraadt dii ten sterkste. De heer TIIIEL zegt, dat do heer Breda Kleijnenberg de zaak niet hee- lemaal juist voorstelt, terwijl aan den anderen kant de heer Sneltjes de zaak wat boog opvat. Spr. toont aan, dat toen in Nov. 1904 de H. B. S. met 3-Jarigen cursus werd afgeschaft, die derde klasse reeds voor eind-onderwijs is ingericht Dat was precies hetzelfde als wat af geschaft werd, dezelfde zaak met een anderen naam. Dat hinderde toen niet, doch verleden jaar heeft de Com missie voor het M. O. datzelfde pro gramma weer aldus vastgesteld, en daarmee was eigenlijk de 3-j. cursus weer ingevoerd. Dit had niet mogen geschieden, doch de aandacht van B. en W. is toen niet op de zaak geves tigd geworden. Nu echter meent hel college van B. en W., dat een derge lijke beslissing niet opnieuw kon wor den genomen zonder daarin den Raad te kennen, en zij voelen iets voor de belangen der leerlingen die met het weggaan dezer klasse nu worden ge schaad. Bovendien kan op deze wijze de H. B. S. die in dit jaar nog weder is gegroeid, eenigszins worden ont last en dit klemt te meer, omdat toch in den cursus 1907—1908 ben opzichte van de H. B. S. dringend een beslis sing zal moeten worden genomen. Het is om al deze redenen dat B. en Wi geneigd zijn 't eind-onderwijs voor dezen cursus te bestendigen, terwijl spr. er bijvoegt, dat do heer Klcynon- berg de zaak wat hoog opvat als hij meent, dat er een Handelsschool uit doze klasse zou kunnen groeien. WH de Raad handelsonderwijs dan zal spr. daaraan gaarne meewerken, maar dan moe.t er heel Iets anders worden gemaakt. De heer SCHRAM zal in 't belang der leerlingen met de meening van B. en W. meegaan, maar hoopt, dat dit dan ook voor 't laatst zal zijn. De heer SNELTJES zegt, dat hij zich thans met het voorstel zal veree nigen, maar dat er dan toch in het voorstel moet staan, dat het niet lan ger dan voor één jaar geldt. De heer THIEL merkt op, dat er alleen sprake is van den cursus 1907— 1908. De mededeeliüg wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. De Raad besluit in hooger beroep te gaan van een afwijzende beslissing van Ged. Staten in zake een bouw plan, mutatis mv tandes geheel gelijk aan de zaak-Oostenbroek. PUNT 2. De heer Rlnkema stelt voor le op het bekende verzoek der Maatschappij tot exploitatie vail Staalwaterbron- nen om ontheffing van haar bij raads besluit opgelegde verplichting om een badinrichting te expio. U-eren en van de betaling van jvrt.gniiie voor het hebben van luizen en telefoon gelei ding ln aan do gemeente toebehooren- •ie gr.nd&it r-et terugbetaling van de in 1905, en 1907 betaalde recogni- tit-fcfe-de--*, rlwljzend te beschikke* 2e san de mopW»happij gedurende de ja ren 1908, 1V09 en 1910 van de door haar aan de gemeente üaar'-m over die Jaren betaalde recognitie- en eifpachts^iden, elk Jaar 750 terug U- g» ven. B en W. stelden yoor het verzoek der Bj* vV^-kappiJ geheel af te wijzen. (Raadss'vk 176). De heer PWJtEMA treedt ter toe lichting ve-* zijn voorstel ln eenige historische bv^houwlngen omtrent de oprichting tn eerste exploitatie van de Haailunsche Staal-.vaterbron. In 1892 verleende de Raad concessio on der zekere voorwaarden. De Raad was toen al niet zeer optimistisch ge stemd, blijkens de voorwaarden toex gesteld, waarbij bepaald werd, dat 20 pet. van de winst in do gemeentexas moest worden gestort. Of die opzet goed is geweest, en of de zaak goed ls aangepakt, betwijfelt spr. ten zeereis. Men heeft toen In Nederland kapitaal gezocht en men weet, dat de Nederlan ders ln dat opzicht wat behoudend zijn aangelegd als 't er omgaat voor Nederlandsche Ondernemingen geld te verkrijgen. De S t e e 1 s van Amerika hebben Ltf ons land altijd meer succes gehad daf de Steels (Staal) uit de Haarlemmer-, meer. Spr. bomt dan tot het rapport der raadscommissie van 1905. Hij heelt alle respect voor haren arbeid, maar het Bpijt hem toch dat eerst drio jaar na de aanvraag van Commissarissen het rapport is verschenen. Dit rapport heeft toch aan de conv», missie een groote ondienBt bewezen,; een rapport, waarin geen enkol licht straaltje ls op te morkon, moet wel deprimeerend werken op en arbeid der Maatschappij. Spr, kan zich voor stellen dat D, eo \Vt kpipen met eott'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 3