Hat besta Laxeermiddel, Binnenland Land en Tuinbouw Letteren en Kunst Gemengd Nieuws Rechtszaken JTestaat au vast uitricht, dat hierin gewenschte verbetering ral komen. Het meubilair ia ruim voorhanden, in overeenstemming met de plaats waar het dienst moet doen en de aandacht waardig, die de bezoekers er nog al eens aan gelieven te schenken. Eene groote en passende zorg wordt feesteed aan het onderhoud der schil derijen, welke allen in voldoenden Staat van onderhoud verkeeren, zoo dat herstellingen van grooten omvang niet noodig waren en ook niet in het gezicht zijn. Doch in eene kunstverza meling van den omvang als het Ste delijk Museum valt altijd iets te ver richten, en zoo is dan ook in 1907 on der handen genomen de schilderij van Jan de Bray, Regenten van het Arme Kinderhuis (no. 36 Cat. 32e druk). De Achtergrond van dit zeer fraaie stuk Was een paar malen overschilderd, .Wat storend was voor het gezicht en de samenstelling van het geheel ver brak. Die later ingebrachte verflagen zijn weggenomen, het geheele doek heeft tegelijkertijd eene gewenschte verfrisschlng ondergaan en vertoont Zich nu weder in zijne oorspronkelijke Bchoonheid. Dan zijn ook nog kleine herstellin- fen verricht aan verschillende stuk en. Van de gelegenheid tot kopiéeren ls ruim gebruik gemaakt. Ook tot het maken van photogra- pbleën werd vergunning verleend aan Verschillende personen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. aangenaam van smaak, zacht en zeker werkendwordt zoowel voor volwassenen als voor kin deren door H.H. Medici voor beschreven. Verkrijgbaar in Apotheken, Prijs 1,25 per flacon. VIJFDE MIDDENSTANDS- CONGRES. De agenda van het op 29 en 30 Juli a. s. te Dordrecht te houden Midden stands-congres, is verschenen. De vergaderingen zullen gehouden worden in „Kunstmin" en aanvaogon des Woensdagsmorgens te 91/4 uur precies (stadstijd). De dagorde luidt aldus le. Openingsrede van dein eere-voor- xitter mr. Patijn, commissaris der Koningin in Zuid-Holland 2e. rede voering van den bondsvoorzitter J. S. Meuwsen 3e. notulen der 4e algemee- ne vergadering; 4e. verkiezing be stuursleden 5e. jaarverslag secreta ris 6e. dito penningmeester en bo- grooting 1908 7e. leening tentoon stelling. Schorsching der vergadering. Ope ning der buitengewone algemeene vergadering tot wijziging der sta tuten. 's Middags te 2 uur precies. Indien de behandeling van het voorstel tot wijziging der statuten des voormid- dags niet is afgehandeld, voortzetting der buitengewone algemeene vergade ring, anders heropening van de ver gadering. A. Voorstel oin opnieuw aan te dringen op verlaging van personeele belasting voor winkels, hotels, café's en dergelijke. B. De voorstellen van het bestuur In zake de besluiten van het congres voor de ambachtsnijverheid, betref fende le. het crodietwezen voor den middenstand2e. de bespreking over eene vereeniging Yoor heL aankoopeu van ambachtswerktuigeu 3e de coö- peratiewet. C. Het rapport van de commissie, In 1907 benoemd naar aanleiding van de voorsteilen, gedaan door de Dordt- ache Winkeliersvereeniging. 5 uur sluiting van de vergadoring. Na afloop van de vergadering offi cieels feestmaaltijd. Te 8 uur feeste lijkheden, aangeboden door de rege lingscommissie te Dordrecht. Donderdag 30 Juli, dos morgens 9 Uur preciesOpening vam het con gres. Beraadslaging over „de Vakop leiding van den Middenstand". Behan. deling achtereenvolgens van de prae- adviezen van de heereu J. N. Hen- drix, dr. D. Bos, het rapport van den heer Keulemans, de nota's en rap porten van de vereenIgingen over de vakopleiding en inleiding van den heer H. Lambrechts. Des namiddags te 2 uur precies Voortzetting van de beraadslaging over de vakopleiding van den mid denstand. Voortzottlng van de behan deling van onderwerpen nog niet ge heel afgedaan In de vergadering van Woensdagmiddag. Rondvraag. Slui ting door den voorzitter. Het congres zal op Dinsdag 28 Juli a. s. des avonds te 71/2 uur door het gemeentebestuur van Dor drecht, in het Raadhuis, officieel wor den ontvangen. Daarna vinden nog eenige feestelijkheden plaats, aange boden door de regelingscommissie, ge vormd door de Dordiechtsche Winke liersver eenigi n g. Eveneens zullen er na de vergade ringen feestelijkheden plaats vinden, het congres en de bevolking van Dor drecht door de regel ingscorpm i ssie aangeboden. MALAISE. Uit de Haagsche Correspondentie der N. Gr. Ct. „Arm Scheveningen, waar de zaken toch al zoo slecht marcheeran. De berichten van de badplaats luiden steeds ongunstigerhot is nu half Ju li en de groote hotels zijn nog a'tijd dun bezet. En In het dorp zeil zijn slechts enkele kamers verhuurd. Al les gevolg van de slechte tijden, die maar niet willen eindigen. Er is ook In onze stad een geweldige malaise op elk gebied, maar vooral en bij voort during in do bouwvakken, waar de werkloosheid voor dezen tijd van jaar bijzonder groot is. In de rich ting van het veel geprezen „Duin oord" wordt nog eanigszins gebouwd, maar in andere stadsgedeelten staat de bouwerij totaal stil. Daarbij komt dan nog dat de huurprij zen in de laat ste jaren zeer gedrukt zijn en het aan tal leegstaande woningen legio ls. De gevolgen blijven niet uit, noch voor de arbeiders, noch voor de patroons, van wie verschillenden een donkere toekomst tegemoet gaan. Er staan men kan er zeker van zijn tegen het einde van het jaar weer een reeks faillissementen voor de deur." INBRAKEN 's-GRAVENHAGE. Woensdagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een tweetal peroeelen in de Vlamingstraat te 's- Gravenhago. Vermoedelijk door mid del van een valschen sleutel hebben zij zich toegang verschaft tot een ledig staand bovenhuis, zijn toen door uit oen raam te klimmen, gekomen op de lantaarn boven het kantoor en het achtergedeelte van het magazijn van ,,Le bon Tailleur". In het kantoor héb ben zij hot licht opgestoken en, om niet de aandacht van nachtelijke voor bijgangers te trekken, de gordijnen van de paskamer voor de glazen en voor de deur van het kantoor gehan gen. Daarop hebben zij den lessenaar geforceerd en daaruit een niet groot bedrag aa ngeld, ongeveer 8 wegge nomen. Vruchteloos hebben zij ge tracht het slot van de brandkast te forcoeren, doch zij slaagden er in, na dat zij de kast midden in het kantoor hadden neergelegd, met behulp van de in de werkplaats gevonden groote persijzers en coupeursscharen, een gat in de brandkast te maken, echter niet groot genoeg om het bankpapier en het zilvergeld (tot een bedrag van on geveer 1000), hetwelk de kaBt bevat te, er uit te kunnen halen. De scha ren, die ongeveer f 30 per stuk kosten, zijn geheel vernield of ernstig bescha digd. De dieven hebben, blijkbaar uit wraak over het mislukken der poging om de brandkast te forceeren, een aantal coupons stoffen uit het maga zijn genomen en daaruit groote stuk ken gesneden, die later op het dak van het belendende perceel zijn terugge vonden. De schade, die de eigenaren van het magazijn door deze vernie ling lijden, ls zeer aanzienlijk, daar wel de inhoud van de brandkast tegen braak was verzekerd, doch niet de in het magazijn of het kantoor aanwezi ge gelden of goederen. Do inbrekers hebben vervolgens, waarschijnlijk langs den weg, dien zij gekomen waren, het magazijn verla ten en over het dak van het aangren zende perceel heen, zijn zij toen blijk baar door inklimming in het maga zijn van den heer Borst gekomen. Daar hebben zij het kasregister van de toonbank naar de keuken gesleept en 't door middel van een beitel ge forceerd. De heer Borst had 's avonds te voren om ongeveer teven uur den inhoud uit het kasregister genomen, zoodat er niet meer in was dan des avonds nog was ontvangen, ongeveer twaalf gulden. Ook twee parapluies en een groot aantal dassen worden vermist. Aan de brandkast is hier niet geraakt. Ook de heer Borst was al leen wat betreft den inhoud daarvan verzekerd. De nachtelijke bezoekers namen nog een borstel mede, die in het leegstaand bovenhuis, waar zij het eerst binnen kwamen, is teruggevonden. Te oor- deelen naar de daar gevonden sporen, hebben de heeren zich daar behoor lijk gereinigd en gewasschen. De loopknecht van het magazijn „Le bon Tailleur", die, als gewoonlijk het eorst in het magazijn kwam, bemerk te terstond do aangerichte vernieling, daarin kantoor en magazijn alles was overhoop gegooid.Hij waarschuw de terstond de politie, die thans naar de daders zoekt. EEN TREFFENDE BEGRAFENIS. De beide voor enkele dagen in het ApeldoomscheKanaal verdronken jon- zijn te Hattem begraven. In haar verslag van de treurige plechtigheid zegt de Z^v. Ci o.m.: Toen 't hedenmorgen tegen twaalven liep, was het te Hattem op het smalle plein onder de hoornen rondom de ou de kerk vol menschen, een stille, «wij. gend-wachtende menigte, dié bedrukt opzag naar het groote huis, waarvan de ramen met hun gesloten binnenlui- ken verwezen staarden als lichUooze oogen, en waar ter weerszijden van de stoep een zwarte baar stond. Dat was 't huis der familie Van Heemstra, waar de ouders der beide Maandag 1 op het Apeldoorn8ch kanaal veronge lukte jongelui de lijken van hun lieve lingen hadden gehouden tot den laat- sten gang, die nu heden zijn zou. Toen kwamen daar op de opengehouden straat de dragers en de oude groefbid ders met hun steken en lamfers. Twee kisten werden naar bulten gebracht en op de baren geschoven. Op hel zwarte laken van de baar met het stoffelijk overschot van den jongen Van Heemstra, lag 'n bloem stuk, op de baar van den jongen Van Wassenaer van Catwijck lag de groo te krans, die H. M. de Koningin als bewijs van haar deelneming in den rouw der familie Van Wasseneer had gezonden. Zoo werden ze grafwaarts gedragen. Achter de baren volgden de twee in rouw gedompelde families en hun talrijke betrekkingen, uit alle oor den van het land hier samengekomen, vele vrienden van den- Huize Van Heemstra, notabelen van Hattem, en gemeenteraadsleden en de jeugdige makkers van de verongelukte knapen. En achteraan volgde een rijtuig, dat eon schat van bedwelmend-geurende kransen en bloemstukken meevoerde, veel kransen van witte lelies en wa terlelies. 't Was 'n aangrijpend gezicht, dien langen somberen stoet op dezen heer lijken dag, met twee zulke je dooden zich naar het kerkhof te zien richten over den hoogen dijk tusschen de zonnige landen.En maar aldoor vergezelde den stoet het klokgelui der Hattemsche kerk, tot ver buiten het dorp In de stille zonnelucht hoorbaar. HERH ALINGS OEFENINGEN. Naar aanleiding van bet uitreiken van oproepingen tot het bijwonen van herhalingsoefeningen in dit Jaar aan milicien-sergeanten der lichting 1905, die, le rvervanging van ontbrekenden hunner lichting, in 1906 den eersten oefeningstijd volbrachten en in 1907 voor herhalingsoefeningen onder wapenen verbleven, wendden wij ons telegrafisch tot het departement van Oorlog om opheldering, en kregen per draad ten antwoord, dat bedoelde ver lofgangers dit jaar niet voor herha lingsoefeningen behoeven uit te ko men. (Tel.) NIEUWE GASFABRICATIE. METHODE. De gemeenteraad te Utrecht besloot 7 Februari op voorstel van B. en W. tot uitbreiding en vernieuwing der gasfabriek. Sedert dit besluit van den raad hebbeen B. en W., naar zij nu aan raad in een uitvoerige nota mededee- len, kennis genomen van een nieiiwe wijze van gasbereiding in ons land uitgevonden en elders gepatenteerd onder den naam „Koololie- en Teergas systeem Rincker Wolter," Dit systeem kenmerkt zich in hoofdzaak hierdoor, dat petroleum-residu, ver mengd met watergasteer, In gas wordt omgezet door dit mengsel te voeren door gloeiende cokes en deze cokes na eiken gasgang wederom door toevoar van lucht tot gloeihitte te brengen. Dit gas wordt op nog eenvoudiger wijze verkregen dan het gecarbureerd watergas, terwijl het boven dit gas het groote voordeel heeft, dat het be langrijk minder kooloxyd bevat. Bei de eigenschappen hebben er toe ge leid, dat de directeur der Utrechtsche gasfabriek een ernstig onderzoek naar dit 6ysteem heeft ingesteld en. in de proefinstallatie der heeren Rin cker Wolter aan den Omval te Am sterdam het proef stoken met verschil lende mengsels meermalen is bijge woond en gecontroleerd door deu di recteur. Door deze nieuwe wijze van gasbe reiding wordt bovendien nog een voor deel verkregen, vermits het door de watergasfabrisk geproduceerde teer iu gas wordt omgezet, terwijl vermoe delijk ook steenkolenteer door een wij ziging in de bereiding, welke nog na dar wordt onderzocht, tot gas zal kunnen worden ontleend. Het voor deel, hetwelk verkregen wordt, in dien een afvalproduct tot gas kan worden verwerkt, springt in het oog. De jaarlijks geproduceerd wordende hoeveelheid watergasteer is 600,000 K.G. Uit bijvoeging van tweemaal, de hoeveelheid petroleum-residu zou 1,200,000 K.G. residu moeten worden bijgekocht, uit welk mengsel 1,800,000 kub. Meter gas verkregen wordt. Deze hoeveelheid gas zal hoofdzakelijk moeten dienen om gedurende de da- van groote gasproductie (Novem ber, December en Januari) in het te kort aan gas te voorzien. Door de toepassing van dat gaspro- cédé zal de voorgenomen groote uit breiding van de steenkoleagasfabriek nog geruimen tijd kunnen verschoven worden. Door het maken van een inrichting voor kooloiie- en teergas, wordt de maximaal etmaal productie van de drie fabrieken (steenkolengas-, water- gas- en koololieteergasfabriek) ge schat op 100,000 kub. Meter, waardoor gedurende ten minste zes jaren in de gasbehoefte zal kunnen worden voor zien. B. en W. van Utrecht stellen nu voor het besluit van 7 Februari In te trekken en over te gaan tot eene In richting volgens het systeem Rincker en Wolter. HET WEER IN JUNE Aan het jongste overzicht vafl het Meteorologisch Instituut -ia het vol- mde ontleend: Van 1 tot i Juni werd een gebied van hooge drukking in het N. aange troffen, h. i L met zeer warm weer en veel onweer gepaard gaaji<|e. Jaar na verscheen ten W. dor BriUcbe ei landen een nieuw gebied, dat van 8 tot 10 boven de golf van Biskaye stand hield en <jen 11 in O.-liJke richting wegtrok. Van 11 tot 23 was boven de Azoren de drukking voortdurend hoog, terwijl eenige, soms vrij diepe depressies over N.W.-lijk Europa trok ken. H. t. 1. was het weer van 6 tot vrij koel en bleef tot den I9en meest regenachtig: daarenboven kwamen op 12, 10 en 17 onweders voor. Van den 20sten af werd boven N.W.-lijk Euro pa hooge drukking aangetroffen; twee centra trokken in deze dokado van de Britsche eilanden naar Z.-Scandlna- viB en veroorzaakten h. t. 1. nagenoeg voortdurend droog weer, N.- en N.O.- lijke winden en vrij veel zonneschijn. Over het algemeen was de gemid delde temperatuur hooger, de wind kracht geringer en de neerslag in de westelijke provincies minder dan de normale. VERZEKEJR1NG TEGEN WERKLOOSHEID. B. ear W. van Groningen stollen voor oen gemeentefonds ter bevordering van de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid, te stich ten. DE NONVLINDER. Door burgemeester eü wethouders van Tilburg Was eene vergadering be legd, waarop dringend waren uitgé- noodigd eigenaren van bosschen andere belangstellenden in den Non- vlinder. Meer dan hondei'dvijftig per sonen hadden aah den oproep gevolg gegeven. De houtvester, de heer Jager Ger- lings uit. Breda, voerde het woord. Spreker gaf een schets van den le vensloop van het insect en de schade, die er aoor wordt aangericht. Reeds sinds jaren komt de plaag voor in Oostenrijk, Duitschland en België en is over Alphen het land binnengeko men. In laatstgenoemde gemeente werd een commissie benoemd, die de eigenaren van bosschen wist te vin den, om 50 cents per hectare te. stor ten voor de bestrijding. Hoewel veiv schillende middelen zijn toe te paSeën is het vangen en do,oden het doel matigste, waarom hij dan ook aan raadt hiertoe over, te gaap. De burgemeester benoemde daarop eene commissie, bestaande uit de ge meenteraadsleden, de heeren Wttlox. Claesen en Mutsaers. Hij begint mei 100 disponibel te stellen uit de ge meentekas, zullende de som voor zijn privé rekening nemen, wanneer de gemeenteraad dit besluit niet g mocht keuren. De heer Houben stelde 200 be schikbaar, waarna andere eigenaren verder Inschreven tot een bedrag van f 680. Van heden af zal 1.50 per pond worden uitbetaald aan gedoode die ren. Later, wanneer de vangst ver mindert door de mindere aanwezig heid, zal de prijs verhoogd worden. De heer Houben zal tevens voortgaan met lederen nacht vuren te doen branden. NIET TEVREDEN. Toen dezer dagen diakenen te Broek in Waterland zitting hielden tot het uitdeelen van geld aan behoef- tigen, geraakte een der bedeelden, niet tevreden met hetgeen de heeren hem toedachten, zóó in woede, dat hij op den heer G. aanvloog en dezen een geduchten slag toebracht.. Een andere diaken ontzette zijn collega, waarna men met vereende krachten den man buiten de deur bracht. WAT ER VAN WORSTEN GROND TE MAKEN 19. Dit wil ik u door een enkel voor beeld uit de praktijk, dat meer zegt dan mooie voorspiegelingen, geba seerd op berekeningen, die in de Tucht hangen. Ik heb een kennis, een eemvoudigen landbouwer, gelukkigen eigenaar van een groote uitgestrektheid heide grond. Al jaren en Joren was hij be zig dien te ontginnen, op de ouder- wetsehe manier, met stalmest, voor zooveel hij dien te missen had. Wel twintig jaar had hij zoo geploeterd, hij, en vóór hem reeds zijn vader orii een stuk van slechts enkele bunders „gangs" te maken. Met begrijpelijken trots en voldoening overzag hij het niet noesten vlijt en zwaren arbeid aangewonnen land. In geestdrift kon hij geraken, als hij verhaalde van den toestand van een kwarteeuw terug, van al zijn zwoegen en zweeten, en dan, als resultaat daarvan, ten slotte mocht wijzen op de friach-groene wei de, waarin zijn beesten zich te goed deden. Dat was vóór twee jaar, in 1906. Nog een bunder ongeveer was er van bedoeld stuk onontgonnen H was het slechtste gedeelte, telkens weer van de plag beroofd, zoodat zelfs het dor re heidekruid er bijna niet meer wou groeien. Wat zou het een mooi geheel zijn, als dót stuk ook nog was ont gonnen ,maar 's-mans krachten echo ten te kort. *t Zou nog een hecle poos duren. Toen waren wij in de gelukkige ge legenheid dank zij het Kali-syndi caat l deaa mau te helpen. Wij nor men een halven bunder voor onze re kening. Met de vleugelegge der Heide- MaaUchappy werd het terrein terde ge bewerkt, 't was in 't najaar van 1906 en daarna werd een bemesting toegepast van 10ÜU K.G. slak, 1200 kainiet 1000 kalk, wel te verstaan per H.A. In 1 voorjaar werd een doelmatig gras- en klavermengseil ingezaaid en 200 K.G. Chili, per H.A., uitgestrooid, 't Duurde niot lang of het terrein was één groen veld. 't Weer werkte niet mee, 't bleef koud en nat, waarom we in Mei nog een extra-gift Chili van 50 K.G. per H.A., gaven. Eeret laat kwam er scheut in 't gewas, en toen werden alle verwachtingen overtrof fen. Om kort te zijn-: onze proefnemer oogstte van zijn halveu bunder 1900 K.G. pulk hooi, ter waarde van /49.40. Hei tpjta&l der uitgqvep Topgerekend het bevrerkon met do vleugelegge •was /-52.27. zoodat op nog geen /-3 na alle onkosten der ontginning reeds waren vergoed. Het etgroen word niet becijferd, maar dit zette de kroon op het werk en verzekerde den proefnemer reeds een mooie winst. Dit was dus een welgeslaagde ont ginning, in één jaar tjjds I Maar nu verder vraagt ge. Wij hielden het veld aan, bemestten het opnieuw, nu met800 slak, 1000 kaïniet on 100 K.G. Chili, per H.A. Enkele grassen winterden min of meer uit, maar ge passeerd voorjaar had het stuk reeds spoedig weer een prachtig aanzien. Het trok de algemeene belangstelling en bewondering. In de 2e helft, van Ju ni 1.1. werd het gemaaid en bij de we ging, 8 weken later, van het kraak- droge hooi, verkregen we een gewicht van 2992 Kilo, van 5984 Kilo dus per H.A. I Do resultaten zijn zoo schitterend mogelijk. Onze proefnemer is geluk kiger dan ooit. Hij staat verbaasd over wat men thans, geleerd door de erva ring, met behulp van kunstmest en door eenvoudige grondbewerking, vermagwoesten grond vruchtbaar maken, rendabel, in korten, tijd. Hij aarzelt niet, om den nog restenden halven bunder op gelijke wijze te be handelen en aldus een lang gekoester- den wensch vervuld te zien. G. B. IN DEN TUIN. Dezer dagen bezocht ik een ken nis en wandelden natuurlijk ook zijn tuin eens door. 't Eerste, dat me óp viel, was, dat de verschillende bedden veel te lijden hadden vaai de slakken, voornamelijk vam de z.g. akkerslak, welke onze cultures het meest bedrei- re-n. „O, dat is een plaag", zei mijn lennis, „dié ieder jaar wel grooten schijnt te worden. Soms, bij nat weer, kan men geen voet in den hof zetten,, zonder op zóo'n vies beest te trappen. Zou daar nu niets tegen te doen zijin?" „Wat hebt ge zoo al aangewend-?" vroeg ik. „Verleden jaar heb ik kalk uitgestrooid, omgebluschte kalle, maar dat middel was erger dan de kwaal-: vele slakken werden gedood, maar mijn groentenbedden waren tevens goeddeels weg." „Em dan heb ik ook nog eens zout, gewoon keukenzout, aangewend, waarmee ik al evenzeer te pas kwam, terwijl dit middel me ier vernietiging vori de slakken, ook niet 200 afdoende toescheen dam kalk." „Weet gij nu nog iets anders; iet 8 beters?" besloot de veer haler, ,;De door u aangowende middslem", antwoordde ik, „waren zeer goed, maar gij gebruikte! ze verkeerd. Al leen op den zwarten grond mogen worden uitgestrooid. Omgebluschte kalk voorah is in tuinen als de uwe,- waar de plaag jaar op jaar heerscht, óen uitstekende remedie, gij dient het echter aan te wenden straks, als de bedden vrij komen, dus in den laten herfat. Dam kunt gil de plaag mees ter worden, die anders het volgend aar opnieuw optreedt, dewijl de ak- cerslak verscheidene jaren oud kan worden. Strooi de kalk uit in den vroegen morgen, als de meeste slak ken nog rondkruipenop de eerste uitstrooiïng, welke reeds velen doet sneuvelen, laat ge ma een kwai-tier een tweede volgen, en daarmee ls in den regel de plaag verdwenen. Voor H o ogenblik kan u dit middel dus niet featen,, maar behoeft gó daarom toch het kwaad niét lijdelijk aan te zien. Wij hebben in verschillende meststof fen zeer goede bestrijdingsmiddelen, zoo Ln superphosphaat, chilisalpeter en kaïniet. Met de laatste'Meststof b? het gesteld als met het keukenzout het groot gehalte aan chloorverbin dingen maakt het kaïniet vergiftig voor de plantendeel-en, waarom het niet over de gewassen kan worden ge strooid, zonder deze té schaden. Vóór plantengroei kan men echter daar, waar de slakkenplaag gewoon lijk heerscht, kaïn-iet uitstrooien, waarmee dan tevens een kali-bemes ting wordt gegeven. Tijdens den groei kan men met succee en zonder Bchade voor d< groenten én vruchten de beide ande re mestsoortenchili cm super, aan- wendende eerste is een stikstof-, de andere eeh phospho rzuurmest stof, welke beid© oen vlugge werking heb ben en derhalve ln den tuin ter be mesting zeer op heur plaats zijn. Men kan nu naar omstandigheden de eene of de andere mestsoort aanwenden. Bij uw boouen b.Y.. welke behooren tot de vlinderbloemigen, die de stik stof uit de dampkringslucht kunnen betrekken, zou het jammer zijn, zoo veel chili 'uit te strooienhier is su perphosphaat aangewezen, dat le uw slakken doodt, en 2e uw boonenoogst zeer verhoogt, want boonen zijn erg dankbaar voor phosphorzuur. Zóó kunt ge handelen bij al de vlinder bloemige gewassen en ook wel bij an dere. Bij vele dezer, bij bladgroenten vooral, die van stikstof zeer gedijen, geve men chili, waardoor de slak ook wordt gedood. Zóó kan men bemes ten en bestrijden tegelijk. Laat ook de padden vrij loopen in uw tuin 1 De ze doen geen kwaad, maar. evenais de kikvorschen, helpen ze ze ijverig ln het verdrijven dei' slakken. Dit doen ook de eenden, de kippen ech ter niet, zooals velen meenen. Laat dus de eenden loopen, waar dit moge lijk is." Zoo raadde ik mijn kennis. Wel licht kunnen ook sommige lezers er hun voordeel mee doen. C. B, slachtoffer is afgetrokken en haar het mes is ontrukt voordat zij edele dee- len had geraakt althans opzettelijk en met voorbedachten rade genoemd meisje te mishandelen, door haar op zettelijk gewelddadig met een nieste snijden in den nek en ernstige ver wondingen toe te brengen aan de bin nenvlakte van de vier vingers der linkerhand, tot op het been, zoodat de buigpezen van drie vingers gekliefd waren, waardoor zwaar lichamelijk letsel was bekomen. Minnenijd was dé oorzaak van deze mishandeling. Da rechtbank verklaarde beklaagr de schuldig aan mishandeling met voorbedachten rade, veroordeelde haar tot eene gevangenisstraf van één jaar, met aftrek van preventief, en gelastte hare onmiddellijke invrij heidstelling. ALBERT VOGEL. Alvorens met de „Rembrandt" In die te^verlaten. heeft Albert Vogel eeu afsoheidsavond gegeven te Soerabaja waar een zeer dankbaar publiek zich had vereenigd en hij gevierd i-s in een hem toegezongen lied, in toespraken met bloemen en met geschenken, hem, namens vereerders aangeboden door den heer M. van Geuns, hoofdredac teur van het „S. Hbl.". INTERNATIONALE TENTOONSTEL LING VAN PHOTOGRAPHISCHE KUNST TE AMSTERDAM. Nu de termijn,van inzending geslq? ten is, blijkt hoeveel sjropathie hét denkbeeld van het houden dezer in ternationale tentoonstelling voor de llohtbeeidkunst heeft gevonden. Honderden kisten uit alle oorden der wereld is men doende in de be nedenruimte van het Stedelijk Md? eeum, tt» waar de tentoonstelling zal worden gehouden te ontpakken onj aan de jury reeds dagen lang ijve^ rlg werkzaam ter beslissing voor af of niet toelating»aan te bieden. Er wordt streng gekeurd „de tem toonstelling" zegt het Uitvoeren# comité „moet niet aileen een ever' nement, doch ook eene propaganda voor de photographlsche kunst wor«' den. Van de beste werkers uit het bui tenland kwamen praobtwerken in en'; ook zal Nederland - daarnaast een goed figuur maken."- ERNSTIGE MISHANDELING. De arr. rechtbank te 's-Hertogen- bosch doed uitspraak in de zaak te gen Jacoba Maria Den T„ 20 jaar, waschvrouw, geboren en wonende al daar, beklaagd van in den morgen van 29 Mei 11." omstreeks half zeven, in de Htnth amerstraat aldaar opzet telijk en met voorbedachten rade, te hebben gepoogd P. W. Kohl-en van het leven te berooven, door gewapend met een mes op genoemd meisje aan to vallen en haar daarmede te snij den en bloedend te verwonden, pijnde de uitvoering alléén niet, voltooid ten- jovolge 'van dé van haren wil onaf- ïankelijke omstandigheid, doordat zij door een of meerdere personen uit het ^oegeloopen publiek, van haar VOLKSHAAT. In 1Ö07 werden in de Vereenigde' Staten 820 personen gelyncht, mee?' rendeels negers. Slechts 78 blanke# vielen den volkshaat ten offer. DE BLAUWE ROOS I Eene zeer goed beketnde firma in Erfurt kondigt aan, dat zij dit n& jaar een roos in dien handel zal bre# gen met.., blauwe bloemen 1 STAKINGSONLUSTEN. Te Bombay staken duizenden arbeh ders in de spinnerijen en dit arbeids conflict heeft ook daar, evenals in Eq- ropa zoo dikwijls het geval is, tot bloedige botsingen aanleiding gege ven. De ongeregeldheden hebben het hoogtepunt bereikt, meer dan vierdui zend arbeiders boden aan de politie, die hen uiteen wilde drijven, tegen stand. Zij wierpen met steenen en de politic beantwoordde dit bombarde ment .mek de vuurwapens. Volgens de laatste berichten werd «en arbeider gedood en werden vele anderen ge wond. De politie bleef meester van het terrein.: BOTSING. Bij Bramham, in het Engelsche graafschap Yorkshire, reden 2 auto's op een kruispunt tegen elkaar. Een verpleegster, die in een der auto's zat, werd gedood en een andere damö ernstig gewond. 'Gedood werd ook een wielrijder, die vlak achter een der autö'e reed en, toen deze door de bot sing plotseling tot staan kwam, met zijn hoofd met zooTn kracht tegen den houten achterwand van de auto stootte, dat het er een gat in sloeg. De man was op slag dood. EEN ZWARE GANG. De vader van den te Cherbourg door het gebruik van bedorven Yleesch in de soldatenmenage overleden soldaat, eau pachter, is door den viee-mlnister Chéron ontvangen. De minister ver zekerde hem van zijn deelneming en stelde een officier te zilner beschik king gedurende zijn verbüif te Cher bourg, waar de ongelukkige vader het stoffelijk overschot van «ijn kind grafwaarts zou brengen. ONTROUW DIENAARS Zekere Pougeot, oud kamerdienaar van een ex-bankier te Parijs, werd door de politie opgezocht wegens dief stal, gepleegd ten nadeele van zijn patroon, ten bedrage van ongeveer 150.000 francs. De bankier had een on begrensd vertrouwen in Pougeot. Deze was sinds 15 jaar onafgebroken in zijn dienst geweest en had steeds veel ijver en verkleefdheid betoond. Op zekeren dag ging hij heen, om zloh met zijn broer in het Zuiden te vestigen. Zij deden evenwel slechte zaken en de zer dagen keerde Pougeot naar Parijs terug. Hij ging zijn ongelukken aan zijn vroegeren meester vertellen, en deze nam hem weer in dienst. Thans betrapte de dochter van den bankier Pougeot op heeterdaad van diefstal. Zij deed hiervan niet terstond aangifte, en hiervan maakte de on trouwe bediende gebruik om te ont vluchten. De chef der veiligheidspolitie stelde veel prijs op de gevangenneming van Pougeot, omdat hij een vriend was van den hofmeester Rénard, verdacht van den moord op den heer Rémy en hij misschien nuttige inlichtingen in deze Zaak zou kunnen geven. Deze hoop heeft men echter moeten laten varen, want uit Bordeaux kwam het bericht, dat Pougeot daar op het kerk hof der Karthuizers dood gevonden is.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10