WeerèencM Barometerstand tb eaarlem. F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen Rechtszaken Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 25 Juli 1908. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Hernosand (Oostkust Zweden);; laagste 752.0 m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van Juli: Wind: meest zwakke, veranderlijke Wind. Gesteldheid van de luoht: waar schijnlijk lichtbewolkt, droog weer rftet kans op onweer. Temperatuur: warm weer: 'uur 764 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. ingezonden mededeelingen 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PÜAOHT1QH BORTBERING bassen, Fruits, Beorden en Manchetten. ta Haarlem. Zaterdag 95 Juli ^Hoogste gisteren 9 uur F. 76 jLaagste hedennacht F. 8J Hedenmiddag te 19 uur F. 77 HAARL. HUISHOUD- EN INDUS- TRIESCHOOL, Het diploma voor costuumnaaien la uitgereikt aan: W. v. d. Vlugt, van Heemstede, A. Houtschilt, van Haar lem, A. Rademaker* van Haarlem, Getuigschrift voor costuumnaaien aan D. van Ommeren; Idem voor naai en verstellen y. d. avondcursus voor kinderen), M. Bakker. Getuigschrift Practisch Fröbelen: E. C. Geurtzeu van Baarskamp, M. P. ètavlnga, C. S. Schaaf, M. Lodder, M. Blaser. Getuigschrift Pract. Opl. Huishoud ster (1 jaar) M. Schoen. Opleidingsklassa voor huiehoudster: bevorderd van le tot 2e klasse: A. van IBolhuis en C. Gantvoort. NEDERL. OPERETTE-GEZELSCHAP IN DE „BRON". Zooals uit de ln dit nummer voorko mende advertentie blijkt, heeft de heer JÈaalborn het voorneman Maandag 27 jen Dinsdag 28 Juli a.3. twee voorstel lingen te geven in het Nederlandsch yan „Het Vroolijke Weeuwtje" (Die lustige Wlttwe), terwijl hij op Woens dag en Donderdag d.a.v. twee opvoe ringen zal geven van „Walsdroomen" '(Eln Walzertraum). Deze operette-voorstellingen zullen plaats hebben in den tuin van het Brongebouw" op een daarvoor speci aal vervaardigd tooneel, electrisch ver licht en met al de daarvoor benoodig- 3© décors en requlsleten, terwijl de öirectie en regie onder leiding staan van den heer Saalborn zelf. Dat 'dit In vertrouwde handen ls, zal le der begrijpen, die weet dat de heer Saalborn zijn sporen op dit gebied reeds lang verdiend heeft, vooral als leider in den tijd van de Duitsch© Opera te Rotterdam. De aantrekkelijkheid van deze voor stellingen wordt verhoogd door het ïeit, dat mejuffrouw Antoinette Sohns 'kal optreden als Hanna Glavari in '„Het vroolijke Wesuwtje en als Fran- zi Steingroeber in „Walsdroomen". Daar het voor 't eerst is, dat te Haarlem openlucht-voorstellingen ge- geven worden en alle mogelijke zor gen aan deze opvoeringen zullen wor den besteed, twijfelen we niet, of ve len zullen van de gelegenheid gebruik maken, om deze belde prachtige en JioogBt populaire operettes die voor het eerst in het Hollandsch worden opgevoerd te gaan bijwonen. WELDADIGHEEDSVLUCHT. De Noordholl. Postduivenbond fchrijft voor 16 Aug. een weldadlg- heidsvlucht uit van Rochefort, ten voordeel© van een fonds voor het op zenden van aan tuberculose lijdende kinderen naar herstellingsoorden. Daarvoor zullen bijdragen worden ingezameld en bovendien tot stijving van 't fonds vijftig cent Inieggeld wor den gevraagd voor elke duif. Voor Haarlem zijn de adressen die van de heeren A. G. W. van Niel, Saenredam straat 78 en P. van Daalen, Koning straat. Militaire Zaken. De korporaal H. B. Homburg is op heden van het instructiebataJJon overgeplaatst bij het 10e regiment in fanterie alhier, terwijl de reserve sergeant Ypma van het le bataljon van het korps te Hoorn in garnizoen, te Haarlem wordt gedetacheerd, om tot vaandrig to worden opgeleid. ONS STEDELIJK MUSEUM. Men schrijft ons: Vrijdagmiddag omstreeks 8 uur deed men als ontstond een hevige brand in ons stedelijk Museum en wel ln de Frans Halszaal. De geheele commissie van toezicht, bonovens een zestal werklieden waren aanwezig om de kostbare schilderijen te redden door het nieuwe brandbal- con. Een imitaiie-IIals deed dienst om gered te worden, namelijk een hou ten raam met netwerk van gelijke af metingen als de schilderijen. Het was een stumperig werk en een geluk mag het worden genoemd, dat geen der menschen een ongeluk kreeg Trouwens alles ging zeer voorzichtig en bij een werkelijken brand zou niet één schilderij goe den wei beneden zijn gekomen. Na afloop kregen de werklieden theorie van de commissie, waarbij de heeren Gonnet en Coster vooral het woord voerden. Bij deze proef is inderdaad gebleken, dat dit red-balcon een werkelijk nutte loos en onpractisch ding is. Muziek in denHout. Matinée van het Haarlemsch Mu ziekkorps in den Hout op Zondag 26 Juli, 24 uur. Programma: 1. Triumph Marsch, Wieprecht. Concert ouverture, Weber. 9. Introduction 3e act. Lohengrin, Wagner. 4. Grande Fantaisie Moritana, Wal lace. 5- Italiaansche ouverture, Perdrotte. 6. Lagune Walzer, Strauss. 7. Fantaisie de l'opérette Grand Mo- gol, Audran. Keuringen. De Rijkanajaarskeurtngen van heng sten zullen ln de provincie plaats hebben: op 24 September te Schagen, en te Wleringen, op 25 Sept. te Hoofd dorp en op 26 Sept. te Texel en Ter schelling. 'Y a c a n t i e s. Hedenmorgen is aan de openbare en sommige Chr. lagere scholen de groote vacantia begonnen. De lessen worden aan de openbare scholen 18 Augustus hervat. o 1111 e. oor don Burgemeester ls tot klerk bij do politie benoemd do boer W. van Opijnen, kantoorbediende alhier. Nieuwe Muziekvereeniging. In de gisteravond gehouden verga dering van de Coöperatieve Vereeni- ging „Vooruitgang ls besloten oen som geld beschikbaar te stellen ter aankoop van een aantal muziekin strumenten, en die ln bruikleen af te staan aan het op te rlohtem arbeiders- muziekgezelschap. een succes. In hot 2de blad vindt man, onder Binnenland, een bericht, dat Gedep. Staten van Noord-Holland hun goed keuring geweigerd hebben aan de Am- ster damsche annexatie-plannen. Eigenaardig la 't, dat Ged. Staten niét alleen dezelfde meenlng hebben, als onze Amsterdam6che t>rief&chrij- ver voor 14 dagen ln zijn artikel „Hondsdagen" (laatste kolom) ver kondigde, maar ook de drie zelfde ar gumenten aanvoeren. Dit is zeker een succes voor onzen Amsterdamachen kouterl J u b i 1 A Den 6den Augustus a.s. hoopt de heer S. Yan Dijk, assistent opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. G e v. V o o r w. Een bruinharige hond, een boeze laar, een rijwlelpomp, een koperen hoorn Yan een brievenbestellerspet, oen Duitsohe reisgids, een damespor- temonnate, inhoudende een paar centen. Een nikkelen hondenhalsband. SCHOTEN. Een hard gelagl Vrijdagmiddag had de bierhande laar Verbeek het ongeluk, met de wie len van zijn handkar tusschen de rails van de stoomtram te raken, waardoor een der wielen brak. Een 30-tal fleschjes bier en 15 fles- sohjes limonade lagen weldra in een groote plas door elkaar. Juist passeerde daar het 4e batal jon infanterie. De manschappen Zucht iten bij het zien van die groote plas lafenis: „daar zooveel en hier", op hun droge keel wijzende, „zoo wei nig!" Maar de muziek duldde geen mij meringen, want zij liet aanstonds hoo- ren hoe: „Jaapie getrouwd is!" SANTPOORT. Gisteren maakten de leerlingen der O. L. school, alhier met hunne gelei ders onder begunstiging van heerlijk zomerweder een reisje per tram naar Haarlem en vandaar per stoomboot langs het Spaarne, hei Noordzeeka naai en over de Zuiderzee naar Mui den, waar het Muiderslot bezichtigd werd. De terugreis geschiedde langs denzelfden weg in omgekeerde rich ting. Het fanfarecorps „Wilhelmlna" verleende daarbij zijne muzikale krachten. Allen, die door grootero en kleinere gaven dit feest tot stand hiel pen brengen, kunnen er zeker van zijn de jeugd een zeer genotvollen, dag te hebben bezorgd. HEEMSTEDE. Het was Vrijdag feest voor de leerlin gen der Bijz. Prot. school alhier. De zomervacantle werd ingeluid door een heerlijk feest. Jhr. mr. Teding van Berkhout had de kinderen sedert lang reeds uitgenoodigd op zijn verrukke lijke buitenplaats Boekenrode. Thans werd daaraan voldaan en met groote opgewektheid, zoowel van de zijde der ouders als van die der onderwijzers. Lieflijk werden zij ont vangen op het frissche grasperk on der de boomen. Aangenaam klonk het feestlied ter eere van den gastheer en zijne echtgenoote. Allerlei spelen, een wandeling door de plaats, wisselden elkander af, zoo dat veel te snel den middag ver streek. Dat 't ook aan 't noodige niet ontbrak, behoeft zelfs geen vermel ding voor hen, die den gullen gastheer en zijn even milde gade kennen. Tegen half acht kwamen de Jon Pleziers aan, die hen onder zang en juichen huiswaarts brachten. Verge ten zal de jeugd dezen feestelijken da«r niet licht. HOUTRAKPOLDER. Het eerste landbouwproduct van den oogst 1908, de Karwei, wordt in IJ- en Haarlemmermeerpolder reeds gedorscht; rogge en erwten worden gesneden en vrij spoedig zal de oogst in vollen gang zijn. VELSEN. De vergadering Yan den gemeente raad op 28 dezer zal niet ten Raad- huize, maar in de Burgeravondschool worden gehouden. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Idzerda, Nijmegen, Littoral, 8 p. L. H. Gunther, Amsterdam, Villa Duinoord, 6 p. N. C. Zalwegter, Amsterdam, Duin weg 11, 6 p. D. P. van Eeghen, Amsterdam, Hoo geweg 36. O. C. Taets van Amerongen, Rens- woude. Baronesse Taets van Amerongen, Ellecom, J. Deen, Amsterdam, Villa Tino, 8 pers. R. Jongerling, Amsterdam, Swalue- straat no. 13, 3 p. N. J. Boon, Den Haag, Dr. Mezger- straat, 14 p. Jongeheer Rijshouwer, Bussum, Hrl.str. 18. Ch. Krull, Berlijn, Villa Mildridt, 4 pers. A. Jacobs, Amsterdam, Pension Norma. H. C. Drieger, Amsterdam, Pension Norma. Jonkh. Sandberg, Haarlem, Pension Norma, 3 p. J. Teune, Hilversum, Pension Ver- heus. MeJ. Keyzer, Zeist, Pension Ver- heus. Familie Volgt Rehtz, Coblenz, Adri- ana Clasina, 5 p. C. Muller, Amsterdam, Groote Krooht, 4 p. Mej .Voet, Amsterdam, Adm. Van Kinsbergen. F. G. Benjamins, Amsterdam, Adm. Van Kinsbergen, 2 p. A. Koopman, Amsterdam, Adm. v. Kinsbergen. A. van Sloten, Haarlem, Adm. Van Kinsbergen. W. Hanneman, Amsterdam, Kerk straat 7. 2 p. Familie Berllmcke, Brostone, Pen sion Frederlca, 2 p, Th. Hubner, Zehlendorf, Poststraat 11, 4 p. Familie Verkes, Haarlem, Poststr. 11, 2 p. Familie Schönfeld, Amsterdam, Poststraat 11, 3 p. Familie Verdam, Hilversum, Cotta ge Pretoria, 4 p. Familie Selmann, Amsterdam, Cot tage Pretoria, 3 p. S. M. Kuper, Amsterdam, Ooster straat, 6 p. Dames Spinöza, Amsterdam, Villa Nansen, 2 p. Jongejuffr. Hauber, Amsterdam, Villa Nansen. F. W. Meyer, Amsterdam, Kanaal- weg 27, 4 p. W. van Calcar, Zaandam, Pension Kern, 4 p. A. en P. Reyst, Hilversum, Villa Helside, 2 p. M. en H. yan Duessum, Apeldoorn, Villa Helside, 2 p. A. Duessum Ier Meulen, Zuldlaren, idem. W. Vink, Groningen, Villa Helside, 2 pers. R. en T. Meyer, Groningen, Villa Helside, 2 p. M. Scager, Amsterdam, Johanna Christina. H. Hamholz, Berlijn, Johanna Chris tina, 4 p. G. C. Verwey, Amsterdam, Johanna Christina. J. Job, Amsterdam,. id. J. Groen, Amsterdam, Hoogeweg 72, 6 pers. J. C. Bender, Haarlem, Hoogeweg no. 72. S. Heylbron, Lochem, Frank Ger- zon. L. dt> Vries, Amsterdam, Frank Ger- zon. Mej. Detmers, Groningen, Pension Quisisana. Mej. E. Nannega, Midwolda, Pen sion Quisisana. Mej. M. Duters, Groningen, Pension Quisisana. Familie Ter Kuile, Enschedé, Pen sion Quisisana, 4 p. Familie A. Eyl, Rotterdam, Pension Quisisana, 4 p. G. J. C. van Till, Schoonhoven, Pen sion Quisisana, 6 p. Mej. G. van Dam, Amsterdam, Pen sion Quisisana. A. Bacharach, Nurnberg, Pension Quisisana, 2 p. Familie Stoker, Hilversum, Pension Quisisana, 4 p. R. Kuchler, Munster, Hotel d'Oran- ge, 1 p. EEN DEUGNIET. Een bij de 80 jaren oude rehtéhier- ster, uit Geleon, (Limburg) kreeg de vorige week, op een vroegen voormid dag, bezoek van een gewichtig doend persoon. Het heerschap stelde zich voor als ambtenaar, door den Staat der Nederlanden aangesteld, speciaal belast met het innen van belastingen, die worden geheven op het rooien van boomen. Het goede menschje, dat ge heel uit het veld geslagen was, door den woorden vloed van den ambte naar, hechtte geloof aan 's mans be weringen, en keerde hem de twee marken uit, die voor het Rijk bestemd waren. Hij streek het geld op, deed het kalm en waardig, zooals dat Rijks ambtenaren betaamt, in zijn geldbeurs en haalde dan uit zijn portemonnaie een stuk papier, dat zooveel als qui- tantie moest dienst doen. De ambte naar af, 1.20 rijker, het oudje f 1.20 armer. Eenige dagen later vertelde de vrouw haar ervaringen met den Rijks ambtenaar. De quitontie werd voor den dag gehaald. En wat bleek? Dat het... een rekening van... een bloemist was. De weduwe, die noch lezen, noch schrijven kan, had zich dit waardeloos stuk papier bovendien nog in de hand laten stóppen. De politie werd in den arm geno men, .die den pseudo-ambtenaar wel dra te Ohé en Laak wist te arrestee- ren. De naam van dezen Köpenick is Jan Dahmen, 29 jaar, geboren te Heer len, zonder bekende woon- of verblijf plaats. Tallooze malen reeds is hij met de politie in aanraking geweest; verschillende vonnissen heeft hij ach ter den rug wegens oplichtingen. Thans overdenkt Dahmen in de ge vangenis te Maastricht, waarheen hij is overgebracht, welk verhaal hij aan den rechter moet opdlsschen, om ook nu weer zijn onschuld trachten aan te toonen. De justitie kent hem als een zeer sluwen vos. ONGELUKKEN. Vrijdagochtend is ten huize van den vice-consul van Denemarken, den heer C. L. Kircheiner, te Rotterdam, door de familie in bewustedoozen toe stand op zijn kamer gevonden de 22- jarige zoon des huizes, een veelbelo vend jongmensch. Hoewel terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen kon slechts den dood ten gevolge verstikking, worden ge constateerd. Op de kamer was een gaskraan niet voldoende gesloten, waardoor een aanzienlijke hoeveel heid gas kon ontsnappen. Door het aansteken van gevonden, patronen zijn te 's-Gravenzande twee jongens deerlijk aan gezicht en han den verwond. Van een ia de vinger verbrijzeld. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Ten derden male had te Amsterdam nu Donderdagnacht, een inval plaats ln het speelhuis op den Binnen-Am- stel 8. Het was thans omstreeks 3 uur, het lichtte reeds aardig, toen Inspecteur Pijper, dezelfde die ook de beide vorige invallen ondernam, z'ch met de zijnen toegang verschafte. Hij vond daar behalve dan hem bekenden speelhuishouder en diens vrouw, een 16-tal spelers bijeen. Zonder desen den tijd te laten van hun schrik te bekomen, werden speeltuig Jeu de Barraque-gereedischap nat aanwe zige geld. kaarten, dobbelsteenen enz. in beslag genomen. Eén voor één za gen zich daarna de 16 spelers naar 't politiebureau op den Singel geleld. De gansche nacht ging met het afne men der verhooren en het opmaken van het proces-verbaal heen. Een tweetal kruiers kwamen onmiddellijk na den inval de twee speeltafels, de bewijsstukken, op een kar laden en weghalen. Veel publiek was bij dezen derden nachtelijken inval niet aan wezig. Slechts een aantal bezoekers van soortgelijke huizen en inrichtin gen aan de andere zijde van den Bin nen- Amstel gelegen, sloegen het zon derling tafereel gade en lieten niet na hun vrienden een bemoedigend of be spottend woord op weg naar het bu reau toe te voegen. DE DAM-PRIJSVRAAG. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen is de jury van vijf leden (zijnde de heeren: C. Muijs- ken, J. van Hasselt, J. Ingonohl, H. P. Berlage Nzn. en A. Salm G.Bzn.), welke had to beoordeelen de inzendin gen op de Dam-prijsvraag, uitgeschre ven, namens het gemeentebestuur van Amsterdam, door de besturen der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst en van het genootschap „Architectura et Amicitia", met haar taak gereed gekomen en zal zij bin nen enkele dagen haar rapport publi- ceeren, terwijl de tentoonstelling van ontwerpen Maandag a.s. in het Stede lijk Museum zal worden geopend. Wij herinneren er aan dat de prijs vraag ten doel heeft, het verkrijgen van een algemeen plan van aanleg en een aesthetisch stadsbeeld van den Dam met omgeving, dat beantwoordt aan de eischen van verkeer en wel stand. Bij het ontwerpen moest door de mededingers (er zijn 38 inzenders, die 42 plannen maakten) rekening gehou den worden met verschillende bepa lingen, als: de onteigening van een viertal bouwblokken, de verbreeding van de toegangswegen (Paleisstraat 13 M., Rokin 25 M., Nes 10 M., War- moesstraat 10 M„ Vijgendam 15 M., Vischsteeg 10 M.) enz. Het al of niet behouden Yan het commandantshuis en van het monument werd den ont werpers vrijgelaten en evenzoo de demping van het Rokin of een gedeel te daarvan, in verband met te ont- werpen standplaats voor tramwagens. Vopr de oplossing van dit probleem waren door het gemeentebestuur een vijftal geldprijzen uitgeloofd tot eeh gezamenlijk bedrag van f 8000. De ontwerpen zullen 14 dagen ten toongesteld blijven. Welke ontwerpen bekroond zijn, zal Maandag blijken. BITTERE ARMOEDE. Het volgend in-droevig tafereel heeft zich deze week in een gezin in de Boomdwarsstraat te Amsterdam afgespeeld. De moeder was des ochtends vroeg naar haar werkhuis gegaan, de kin deren bleven onder hoede van den va der, die sedert geruimen tijd werkloos is. Brood was er niet en de vader kon het geschrei van zijn kinderen om brood slechts beantwoorden met de belofte: „Als moetje komt, brengt ze brood mee". Het werd vijf uur en de vrouw, die anders om drie thuis komt was er niet. Toen kon de vader het geschrei van zijn kinderen niet langer aanhooren, en radeloos ging hij de straat op om, waar dan ook, brood te halen voor zijn kinderen. Toen kwa men de buren op het geschrei af en voorzagen de kinderen van voedsel (een half brood). Hvrn verontwaardi ging, dat de stumperde alleen waren gelaten, ging dan ook, nadat zij den julsten toestand hadden vernomen, over in medelijden. BIDDEN IN DE KAZERNE. Aan het „Algemeen Militair Week blad", orgaan van de onderofficiers- vareeniiglng „Ons Belang", ontleenen wij het volgende De bepalingen betreffende het bid den in de kazerne worden gelukkig vrij algemeen. Het vóór of tegen daarvan bespre ken wij niet, dat ligt niet op onzen weg. Maar wei wenscheen we hier op te merken, dat weer een schoone gele genheid geopend ls voor het kader om zijn onpartijdigheid te toonendus om te zorgen, dat niemand ln zijn godsdienst gehinderd wordtdat In gegrepen wordt met tact wanneer spotters de stem verheffendat door het kader in 't algemeen ledera gods dienstige overtuiging geëerbiedigd wordt. Hierdoor wordt getoond, daarin te zijn opgevoed en in staat te zijn an deren daarin op te voeden. Een tact vol optreden wordt beslist vereischt om te verhoeden, dat het bidden voor één der partijen („bidders" en „niet- bidders") een ergernis worde, temeer waar „partijschappen moeten wor den vermeden",. Afzondering b.v. hebbe dus, tenzij anders wordt bevolen, niet plaats. Ook late men het „rustige oogenblik" intreden bil voorkeur vóór liet op scheppen, daar het lang opgeschept staan van het eten, vooral des win ters een bezwaar ia en tot een erger nis reeds aanleiding zou kunnen ge ven. En eindelijk stelle men het „rustige oogenblik" aan de „alet-bidders" voor als een bedeefdheidsnlicht. waarvoor de anderen op hun beurt zich dank baar zullen betoomen. Zóó bevordert men nog een kameraadschappelijke éénheid- DE GRONDWET TEI TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 24 Juli. (Reu ter.) Er heerscht allerwege volkomen orde. MONASTIR, 24 Juli. (Reuter.) In de vreugde over de afkondiging der grondwet, zijn de bazars gesloten. De staatkundige gevangenen, waarvan 43 Serviërs, zijn ln vrijheid gesteld. BELGRADO, 24 Juli. (Reuter.) Uit Macedonië wordt gemeld dat de va lla van Salonika, Monastlr, Oeskjoeb en Kossovo van den grootvizier een telegram hebben ontvangen, hun offi cieel kennis gevende van de afkondi ging der grondwet van 1876 bij kei zerlijk iradó, hedenmorgen. DOODSLAG. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde C. q., 28 jaar, bootwerker, wegens doodslag op P. van den Heu vel, beter bekend onder den naam van Nelly, tot twee jaar gevangenisstraf, met in mindering brenging der pre ventieve hechtenis van 4 Mei 1908 af. BEVALLEN 23 Juli. E. M. J. Bouman, geb. v. d. Horst, d. 24 Juli. A. Heemskerk, geb. Sneeboer, z. J. Westbroek, geb. Willemsen, d. B. Provoost, geb. De Vriest d. 25 Juli. S. H. Scheffer, geb. Waning, d. G. de Vries, geb. Linthout, z. M. M. van Blanken steen, geb. Treffers, d. OVERLEDEN 23 Jult. A. B. J. Immink, geb. Eiken dal, 62 j., Oranjekade. 24 Juli. P. Coule, 77 j., De Haasstraat. J. A. Klumper, geb. Prinsen, 57 j., Bake- nessergraoht. C. F. Klaaslng, 75 j., Groote Houtstraat SPAARNDAM. Bevallen: P. M. Hartog geb. Fin- son, z. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD: J. Warmenhoven en A. Durqe. GETROUWD: B. Bakker en M. Hopman. BEVALLEN: K. van Drlel— Luijendij k, d. C. Nu- manTwisk, i. T. Jansede Wlldt d. E. Mulder—Stet z. OVERLEDEN: J. Bruijns, oud 17 dagen. ZIJN BIGEN KIND VERMOORD. Ben romantische misdaad wordt uit Nuoro, Sardinië, gemeld. Daar kwam zekere Ermonde Oned- du, die, onschuldig veroordeeld we gens moord, 25 jaar gevangen had gezeten, zich wreken op den man, die zijne veroordeeling had bewerkt,, Francesco Deogracias genaamd. Hij vernam, dat deze overleden was, maar dat diens zoon met zijn vrouw en drie kinderen in het veld waren. Oneddu! besloot zich op de kinderen en klein kinderen van zijn vijand te wreken,1 Hij verschool zich achter een boocd' en van daar schoot hij eerst de drie kinderen en daarna de vrouw neer. Voor hij ook den man kon doodschie-. ten, werd hij door de arbeiders, die kwamen toesnellen, gevat en aan de politie overgeleverd. In de gevangenis vernam Oneddrn. dat tijdens zijn gevangenschap de zoon van Deogracias met zijne doch ter was getrouwd, en dat hij dus. zonder het te weten, zijn eigen kind en ziin kleinkinderen had vermoord, In zijn wanhoop daarover verbrijzel de de ongelukkige zich het hoofd te gen de ijzeren traliën van het raam zijner cel. DE VEREENIGDE STATEN VAN VENEZUELA. Het „Memorial diplom", deelt mo de, dat de terugroeping van de Vene- zolaanschen gezant te Washington niet uitsluitend voortspruit uit het ini tiatief van president Castro. Het be sluit tot terugroeping werd eerst geno men na een langdurig onderhoud van president Castro met den Braziliaan- schen gezant te Caracas. Daar deze te genwoordig de belangen van de Ver- eenigde Staten in Venezuela behartigt, mag men, meent het blad, wel aanne men, dat de Braziliaansche gezant president Cstro, naar aanleiding vaü een wenk uit Washington, heeft over tuigd dat de positie van zijn gezant te Washington onhoudbaar was gewor den. EEN REVOLVERGEVECHT. In de straten van Brussel heeft des avonds een formeel gevecht met revol vers plaats gehad tusschen Parijsche Apachen en politie. Toen tegen élf uur het feest ter her innering aan de bevrijding in 1830 in vollen gang was op de boulevards, be gon eensklaps een bende kerels uit 'n verdekte plaats revolverschoten te los sen op een der groote caroussels. Een vreeselijk© paniek ontstond. Toen er politie aanrukte, ontwikkelde zich een geregelde slag, waarbij de Apachen hun kogels niet spaarden. Er moest een grooter aantal agenten, ook van vuurwapens voorzien, ontboden wor den, om eindelijk een einde aan den strijd te kunnen maken. Zeven aan vallers werden in hechtenis genomen, die allen welbekende, bij verstek ver oordeelden Parijsche boeven bleken ta zijn'. PARIJSCHE MISDADIGERS. Toen het ver-hoor van Renard in te genwoordigheid van Courtois niets had opgeleverd, besloot rechter Alba- ned, terstond met de twee verdach ten naar het terrein van de misdaad te gaan om te beproeven, of Renard daar misschien tot bekentenis zou komen. Het schijnt, dat de menschen het in den neus hebben gekregen, want voor het huis van Rémy stond het zwart, toen Renard en Courtois daar met hun begeleiders aankwa men. Het kostte der politie moeite den toegang tot het huis vrij te maken. Toen de twee verdachten uitstapten drongen de menschen naar voren en er werd geroepen sla dood, sla dood t De onderzoeksrechter heeft de ver dachten het heel© "tooneel zoo helder mogelijk voor den geest willen laten komen. Daarvoor was het donker ge maakt in de slaapkamer van den heer Rémy, en alles stond er zooveel mo gelijk als op het oogenblik van de misdaad. Het zware karpet met do bloedvlekken er in, waar het lijk op gelegd was na den moord, het glas water en de lamp op het nachttafel tje, een opengevouwen krant, de fauteuil, die voor het bed placht te staan. Een inspecteur ging op het bed liggen en speelde voor Rémy, Renard en Courtois moesten de schoenen uit trekken en zoo werden zij op kousen beurt om beurt binnengebracht. Eerst Courtois. In de geheimzinnige kamer vertelde Courtois toen alles zooals het gebeurd was, hoe Renard voorop ge- loopen had, hoe die in het duister aan het steken was gegaan en hoe hij ge- roepan had kom toch, help toch mee. Op die aansporing had Courtois den grijsaard bij de keel gegrepen an zoo kon Renard zijn werk voltooien. Courtois vertelde, hoe zij zich gewas- schen hadden in de toiletkamer en dat Renard ten slotte zeide ziezoo, dat is klaar. Nu kunnen wij gaai slapen. Toen Courtois uitverteld was werd Renard binnengebracht. Hij moest naar het bed loopen en daar ging de inspecteur aan zijn hals hangen en maakte bewegingen of hij omgebracht werd. Renard werd doodsbleek. Hij maakte zich los uit die vreemde om helzing. Nu Renard, wat hebt u te zeggen, vroeg daarop de rechter. Courtois liegt. Hij liegt, antwoord de Renard. Courtois liep toen op Renard toe en zeideJe weet heel goed, dat je het gedaan hebt. Courtois bevestigde tegenover de rechters, dat hij waarheid had ge sproken. Wederom geraakte de jon gen in een staat van wanhoop en ver weet hij Renard, dat die hem in het verderf hod gestort. Renard zei niets danleugenaar l leugenaar Bij het instappen in de rijtuigen was het weer moeilijk de nog aange groeide menschenmassa in bedwang te houden. Sla ze dood I riepen de menschen. Verdrink ze l UIT CLEMENCEAU's JEUGD. Iri Maart 1862 werden in de Rue Soufflot te Parijs drie jongelingen gearresteerd, die medewerkers waren' aan een pas opgericht blaadje, dat de Arbeid heette en om een of andere rq- den niet beviel aan de overheid van die dagen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2