KWARTJES ADVERTENTIEN ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS SPLAATSINCENf 0.50 BIJ VOORUITBETALING VRAAC-EK-AANBODS Tii nq over twee soiom met zeer venre letters de menschen waarschuwt m. op zijn naam geen gelden of goe deren te geven of krediet te verleenen aan rijn schoonzoon den sergeant der Infanterie Crétler en diens echtgenoo- te Wilhedmina E. v. Dijk, etn aan Hen- drlka Antonle v. Dijk, in ondertrouw met schoenmaker Resseveur, allen te 's-IIertogenbosch. De sergeant zelf plaatst nu ook oen advertentie om op afijn naam geen gei den en*, te geven aan zijn schoonzus ter, bovengenoemde Hendrika v. Dijk. Tevens meidt hij den volke, dat hij zelf noch zijn echtgenoote schulden hebben gemaakt op naam van C. G v. Dijk te Bommel. Heen, die dit tegen kunnen spreken, noodigt hij uil hier van melding te maken aan gemeld blad. Zoo *ijn dan de millioenen naar de maan en de mooie villa's of wat ook ai, zijn gebleken lucbtkasteelen te zijn geweest. Een tragisch naspel voorwaar, na zooveel dagen van blijde verwachtin gen, gedurende welke een deel van 't publiek zich bij den neus heeft laten hemen. (T.) VACANTIEKAARTEN. Ten aanzien van het gebruik van Yacantlekaarten is nader bepaald Indien de houder van eene bijzon dere vacaatiekaart te Zutphen 'ang moet wachten op het vertrek van dei. eoratvolgenden voor de reis naar het station van zijn bestemming geschik- tan trein, kan hem worden toege daan het Btatiou te verlaten, nadat pijn bijzondere vacaatiekaart is inge nomen en hem in ruil daarvoor kos teloos is verstrekt een contramerk, dienende op den datum, waarop dt bijzondere vacaatiekaart blijkens den paarop voorkomenden stations-da tumstempel geldig is, tot voortzetting Van de reis van af dat station met den eerstvolgenden voor de bijzondere va- cantiekaarten toegelaten txein, welke geschikte verbinding oplevert met het Station van zijne bestemming, op de bijzondere vacontlekaart vermeid. DE GEMEENTE-ONTVANGER VAN SCHOONHOVEN. Men schrijft uit Schoonhoven i Op 22 Juni werd op voorstel van 6 raadsleden, ondanks bestrijding door de overige raadsleden, o. w. de beide wethouders, bh van den burgemees ter, besloten tot het ontslag van den rti ee nte-o atv anger. Dit raadsbesluit aan Ged. Staten ter goedkeuring opgezonden. Zoowel eene commissie Uit den Raad ais B. en W. en de be trokken ontvanger zijn opgeroepen, ten einde bij Ged. Staten huin stand punt te verdedigen, waarbij de ont vanger, als zijnde door dit raadsbe- Êluit moreel onmogelijk gemaakt, mee deelde dat hij de gemeente wenscht-te verlaten, doch verzocht, onder bestrij ding van het raadsbesluit, eerherstel 'voor hem en zijn gezin. Gedeputeerde Staten hebben den jtaad medegedeeld, dat hun geen on eerlijke handelingen waren gebleken en den Raad in overweging gegeven om het ontslag alsnog eervol te ver leenen. Op gronid van den inhoud van de missive van Ged. Staten heeft de Raad 111 el algemeene stemmen besloten, den gemeente-ontvanger een eervol ontslag te verleenen. DOODSLAG. Nabij Nieuweschans heeft de jonge 'arbeider, zekere W., een ouderen werkman, zekeren P., met een mes ,zoodtaiig gestoken, dat de dood on middellijk intrad. WETTELIJKE TUD. Men deelt mede, dat in verband met de belangen van den dienst b ij-de groote spoorwegmaatschappijen, de Invoering van den wettelijken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kunnen plaats nebben. DE 10 K.M. SNELHEID VERDEDIGD. K. schrijft in het Hbld. Lezing der verschillende adressen aan de Eerste Kamer geeft aanleiding tot da volgende opmerkingen. Te weinig wordt in het oog gehou den, dat eerst tot verscherping der Wet wordt overgegaan, nadat de vi- geerende vrijgevige bepalingen tegen over het gemaakte misbruik, onvol doende zijn gebleken. De door de automobilisten zelf veroorzaakte toe stand is onhoudbaar, en niettegen staande dat, blijft het streven naar snelheid heerschen. In het Officiéél Orgaan der Ned. Automobielclub vindt men in het nummer van 9 Juli Li. uit de rede van den heer Van Ascn Van Wijk in de Tweede Kamer aange haald, dat de Pruisische verordening van 1901, en de latere overeenkomsti ge van den Duitschan Bondsraad van 1 Oct. 1906, de snelheid van een ,,slch irn gestrechtem Trabe befindlichem pferde" stelt op 15 KLM. per uur. Dit fs ook vrij juist. In het terstond daar op gevolgde adres aan de Eerste Ka nier is niettemin de snelheid van een 1 paards rijtuig reeds tot 20 22, en die van eene equipage tot 25 30 K.M. gepromoveerd. (Amsterdam Hilversum is 28 K.M., ArnhemZut- phen 29, Rotterdam—Leiden 31, Haar lem—Leiden 28, Haarlem—Alkmaar SO, 's-Hertogonbosch—Tilburg 28 K. M. enz), zoodat de leden der Eerste Kamer die equipage houden, deze wel niet bij preferentie aan stellers van dat adres zullen ultloenen. Niet recht duidelijk la mede, wat het eigenlijk uitmaakt of eene Auto ovor do kom eener gemeente van zeg ge eon uur gaans, 5 minuten langer rijden moot. Maar wèl is het groote nut daarvan voor do inwoners dui delijk. Want de overlast van zich snel bewegende Auto's is niet uitsluitend gelegen nog in hot onmiddellijke ge vaar, dat zij brengen, doch tevens in do opgeworpone stofmassa's. Alleen hij langzaam rijden is dat dragelijk, en nu mag het eene absurditeit ge noemd worden dat, waar vele Ga- meenten in hot algemeen belang aan de hand dor Modisclie Wetenschap Verordeningen hebben tegen het ver- veroorzakon van stof, speciaal ook op de uron waarop schoolkinderen pas- Seeron, deze zoo nuttige bepalingen door iedere Automobiol eenvoudig machteloos gemaakt worden. Stof wordt terecht gevreesd en overtreding gestraft. Doch do Automobiel gaat met naar ongenjK groenere massa's zoo Inhumane houding, straffeloos uit Niettegenstaande de aannem door de Tweede Kamer hun een waar schuwing behoorde te zijn, ziet mem de automobielen ook nu nog eenvou dig met onverminderde vaart rijden. Verwerping door de Eerste Kamer zoude de zaak waarschijnlijk in hoo- ge mat© verergeren. Het Deensche Parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de maximumsnelheid voor auto's wordt bepaald op 15 ILM. per uur. 't Zal processen-verbaal regenen als de Deensche automobilisten de meerderheid van hun Nederlandsche sportbroeders evenaren in snelheids- manie op de drukke wegem voor het algemeen verkeer. Wanneer men zich niet weet te ma tigen zal eene dergelijke bepaling ook hier te lande zonder twijfel moeten volgen. En men noeme zulks geen Hol- landsche (of Deensche) Chinoiserie, of ook eene bepaling waarop ,,le ri dicule tue" van toepassing zoude zijn. Zij zijn eenvoudig tegen de automo biel zooale die thans nog is en gere den wordt. Bij het overigens werke lijk groot constructlef-tecimisch ver nuft, dat daaraan besteed wordt, kon de toekomst niettemin alleen zijn Mn mechanische voertuigen, die voor het algemeen nuttig zijn zonder overlast te geven. Men denke b.v. aan den on- houdbaren toestand op dit oogenblik in Londen. Fabrikanten trachten op leder ge bied aan de eischen der koopers te voldoen, doch dezen bepalen zich in hoofdzaak tot snelheid en eigen ge mak. Iedere Wetgeving die paal en perk stelt aam snelheid, stof en stank op den openbaren weg zai gelijk van zelf spreekt, daardoor anderen voor uit zijn, en In de hand werken dat fa brikanten zich op het vermijden dier misstanden gaan toeleggen. Uit eem technisch oogpunt is dat geenszins onmogelijk te achten en ter eere on zer eigene industrie mag gewezen worden op de Mij. Trompenburg, de fabriek der Spijker Auto's die voor zoover schrijver dezes bekend de eer ste was op het gebied van pogingen tot stofvermindering. De wetswijziging moet beschouwd worden als eene stap in de juiste richting tot mechanische tractie, en zal lever s de ontwikkeling bevorderen van een gezonder automobilisme, dat ieders sympathie zoude hebben. Eerst dam kam daarvoor eene werkelijk groote toekomst verwacht worden. En hier moge een woord van waar deering zijne plaats vinden voor al le Automobilisten die door bezadigd rijden blijken gaven de veiligheid en belangen aan anderen te eerbiedigen, en werkelijke gentleman te zijn. In het bijzonder aan den heer jhr. Van Citters die, zelf Automobilist en eige naar eener 20/30 p.k. machine zijnde, niet aarzelde het algemeen belang boven eigen genot te stellen. Moge onder medewerking der wets wijziging dit voorbeeld het gewensch- te gevolg hebben. GERED. Donderdagmiddag stond een vis- scher te Diemen bij de brug te hen gelen. Hij zag iets'wits onder water naar zich toe komen drijven, hetgeen tot Zijn schrik een klein meisje bleek te zijn, dat ongemerkt te water was geraakt. Met behulp van een paar op zijn geroep toeschietende buren wist hij het met zijn hengelstok op het droge te krijgen. Het was een 3-jarig dochtertje van den kruidenier W. J. Vervetjes aldaar. De ln allerijl geroe pen dokter Der Kinderen vond het kind reeds tot bewustzijn terugge keerd en behoefde alleen volstrekte rust voor te schrijven. Leger en Vloot Bestonden bet vorige jaar de ploe gen van het blijvend gedeelte uft on geveer 50 mam wat de lichting 1908 aangaat, tal de eerste ploeg 92, de tweede 87 man per bataljon sterk lijn. De eerste ploeg Ie onder de wapenen van 1 December 1908 tot 28 Maart 1909, de tweede van 26 Maart tot 24 Juli 1909. Den lem Augustus a s. zal de lichting 1900 ln haar geheel overgaan bij de landweer. Rechtszaken ONBEVOEGD UITOEFENEN VEE ARTSENIJKUNDE. Voor de rechtbank te Heerenveen stond in hooger beroep terecht de 52- jarige J. T., te Spanga, die door den kantonrechter tot de hoogste boete, nL f 150 of 14 dagen hechtenis was ver oordeeld, wegens 't onbevoegd uitoe fenen der veeartsenijkunde. De ver oordeelde teekende tegen dit vonnis appèl aan. Uit het verhoor bleek het volgende: De veehouder Steenbeek, te Kuinre, had een koe slek, beklaagde werd geraadpleegd, haalde medicij nen en diende deze het dier toe. Be klaagde oordeelde dit als een dienst ten bate van een buur, hij had daar voor geen belooning gevraagd noch ontvangen. Het O. M. achtte het ten laste ge legde bewezen en strafbaar en conclu deerde tot bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Tj. Binnerts, te Heerenveen, oordeelde, dat hier geen strafbare handeling was gepleegd. De veeartsenijkunde was ln casu niet uitgeoefend als bedrijf, wat de wet als element eischt voor strafbaarheid. Hij concludeerde tot vrijspraak, subs, eene kleine geldboete. een plaat met gemeurde rechte lijnen, waarvan er 240 tot 400 op één centime ter liggen. Het kleurenfiltrum van Warner- Powrle Is dus veel regelmatiger dan dat der Lumière'». In de tweede plaats liggen de ge kleurde lijnen onmiddellijk tegen el kaar, zoodat geen zwart het licht on- noodig tegenhoudt, on in de derde plaats kunnen zij positieve afdrukken op papier vervaardigen, wat met de L-platen slechts op niet voldoende wij ze kan geschieden. ln den handel zijn de Warner- Powrle-platen op het oogenblik nog niet verkrijgbaar. De vervaardiging der platen 1b ln hooge mate vernuftig bedacht. De uitvinders namen een glazen plaat, waarop zijn aangebracht een groot aantaf evenwijdige zwarte lij nen met tusschenruimten, die half zoo breed zijn als de lijnen dik. Wij zullen deze plaat het moeder-rooster (mo- therscreen) noemen. Nu herinneren we aan het feit, dat colloïden, die met kallum-bichromaat zijn vermengd en dan door licht ge troffen worden, onoplosbaar zijn, zelfs in warm water. Stel nu, dat we een glazen plaat bedekken b.v. mei bichroroaat-gelati- ne, hier boven plaatsen het moeder- rooster en dan blootstellen aan het licht. Dan wordt de gelatine onder de witte vakken onoplosbaar. Bespoelt men dus de gelatine-plaat met warm water, dan lost de gelatine gedeelte lijk op en men houdt over een geribde gelatine-oppervlakte, waarvan de rib ben zijn de plaatsen, die wel, de hol ten, welke niet door het licht getrof fen zijn. Door onderdompeling in een oplos sing van een groene kleurstof worden de gelatine-lijnen groen gekleurd en door behandeling met formaline of met chroom-aluin wordt de gelatine verhard en de groene kleurstof vast gehecht. Op dezelfde wijze worden oranje en violette lijnen op de plaat gelegd, zóó, Letteren en Kunst TOONEELGEZELSCHAPPEN. Men schrijft uit Amsterdam Wel haast nimmer is er reden ge weest een tooneelselzoen met zooveel belangstelling tegemoet te gaan, als dat voor 1908/9. Twee, misschien kan mem spreken van drie nieuwe gezel schappen, zullen met de bestaande, in de rij der mededinging tredeei. Het gezelschap der Hagespelers, onder Verkade, zal de dit voorjaar aange vangen campagüe voortzetten het ge zelschap-Van Lier mag door de toetre ding o. a van Louis Bouwmeester en Brondgeest ais herboren worden aan gemerkt en Roij aards komt mei een geheel nieuw gevormd gezelschap Ln het vuur. Daarnaast zullen wij dan nog de Kon. Vereeniging en de Ned. Tooneelvereeniging hebben dat zijn dus vijf looneelgezelschappen, be halve den zich tot een speciaal publiek richtenden volksschouwburg Stoel en Spree en het een bepaald genre be oefenende gezelschap Prot. Het zal een harden strijd geven, waarbij te verwachten is, dat er ten slotte dooden zullen vallen, wat juist niet de mooie kant is van het geval. Maar de toestand bewijst wèl, hoe op tooneelgebied alles in gisting ver keert en hoe het tot heden ten onzent heeft ontbroken aan een tooneel- onderneming, die in de samenstelling van haar gezelschap, als een krach- Lig, organisch goed samenhangend ge heel kon worden aangemerkt, waar van een zeker gezag uitging en dot leiding gaf aan deai kunstsmaak der menigte. Immers, al die nïëuwe com binaties zouden zich niet kunnen vor men, als ontevredenheid mot het be staande ar het terrein niet voor open stelde. DE „MAASTREECI1TER STAAR". De Kon. Zan;i ---reeniglng „Maas trechter Staar"- T< Maastricht vierde Donderdag hatrr "1 bestaan. Zij herdenkt dcze~ geïr^urienis door re- receptie in het feestgebouw en een ge zellige bijeenkomst der werkende en kunstlievends leden met hunne da mes, terwül Maandag a.s. een con cert in veret -ging mét het orkest der stedelijke muziekschool zal worden gegeven. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Staphorst (toez.) ds. A. Renier te Ouderkerk a/d. Usel. Bedankt voor het beroep te Olden- hove (Gr.) door ds. T. Eppens te Kor- tezwaag (Fr.) GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Heer- jansdam door den heer M. Uyten- houdt, cand. te Gorlnchem. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Workum door ds. H .Westra te Boven-Knijpe. Gemengd Nieuws KLEURENFOTOGRAPHIB Nu de gebroeders Lumière met hun kleurenfotografie door een raster van gekleurde aardappelmeelkorrels voor den dag zijn gekomen, maken ook andere onderzoekers, minder vroeg gereed mei het ln handelsartikelen omzetten hunner resultaten, de door hen bedachte systemen van fotogra fie in de natuurlijke kleuren open baar. Het „Weekblad voor de Fotografie" bracht ln zijn voorlaatste aflevering zulk een mededeeling. Thans vinden wij in het „Album der Natuur" de be schrijving van een Amerikaansch stel sel, waarbij ook reeds een resultaat werd verkregen, waarnaar de Lumlè- res nog zoeken de reproductie van het positief beeld op papier. De Warner-Powrie-methode, waar over de heer dr. J. G. van Deventer schrijft, berust op hetzelfde principe als the der gebroeders Lumière, maar heeft daarboven verschillende Voor deel en. In plaats toch van een plaat met gekleurde korrels, die vrij ónregelma- tig verdeeld zijn, daar hun schikking van het toeval afhangt, als kleuren- fiUrum aap t? wenden^ gofrpijke.n zij dat de geheele ruimte gevuld ts. De gekleurde lijnen werken nu juist als bij Lumière de gekleurde korrels. De groote verdienste van de uitvin ding der beide Amerikanen is gelegen in het met succès kunnen maken van positieve afdrukken op papier. Dit ge schiedt met behulp van het onlangs ln den handel gebrachte Uto-papier. Dit Uto-papier, dat een neutraal grijze kleur bezit, is een lichtgevoelig papier, welks lichtgevoelige laag ver mengd is met een roode, een blauwe en een gele organische kleurstof, waaraan men door bijvoeging van anpthol deze eigenschap heeft mede gedeeld daar, waar licht wordt ge absorbeerd, wordt de kleurstof kleur loos. Het Uto-papier geeft de copie Yan een positief beeld het reproduceert de kleuren, welke op de plaat aanwe zig zijn. RELIQUIEN VAN JEANNE D'ARG. In de „Annates rellgleuses d'Or- leans" leest men Na de zaligverklaring van Jeanne d'Arc zal 9011 kwestie, reeds door de Inwoners van Orleans gesteld, op nieuw door alle katholieken der we reld behandeld worden, die hun voor spraak zullen willen Inroepen en ha re rellquien vereeren j de kwestie n.1.: „Bestaan er rellquien van Jeanne d'Arc Lichamelijke overblijfselen, bestaan er nietde gloed van den brandsta pel van Rouaan heeft het lichaam van Jeanne verteerd. Er bestaat, wel is waar, te Chinon een bokaal, afkom stig uit een oude Parijsche apotheek, die verkalkte beenderen bevat en die op zijn deksel van perkament, deze woorden in een zeer verouderd schrift draagt„Restes trouvés sous le bü- cher de Jeanne d'Aro Pucelle d'Qr- leans." „Overblijfselen gevonden ón der den brandstapel van Jeanne d'Arc Maagd van Orleans." DU stuk maakte het onderwerp van qon onderzoek uit, dat Ln 1894 door Mgr. toalllt, bisschop Y<a_9l!gBS> aati een speciale commissie w*rd voorgelegd. Deze kon slechts u:t- spraak deen over den aard der been deren. Twee chirurgen en een schei kundige kwamen na onderzoek en analyse tol de conclusie, dat het ver kalkt been een deel was van de rib, welke behoort tot het samenstel van de menschalijke beenderen. Nu bleef nog over de afkomst te be wijzen, maar bij gebrek aan docu ment en afwezigheid van elke desbe treffende overlevering, meende de commissie de zaak te moetan laten rusten. Wat de persoonlijke rellquien aan gaat kleedingstukken, wapenuitrus ting, wapenen en voorwerpen, wel ke ook, die aan Jeanne d'Arc behoord hebben, daarvoor ontbreken de aan wijzingen niet, maar deze aanwijzin gen schijnen twijfelachtig. Voor de omwenteling bevonden zich te Or leans, de hoed van Jeanne te St. De- nis, een degen en in het kasLeel van de familie Johannique de Maleyssie, een andere degan. In 1792 hebben de Septembermar nen den hoed verbrand en de degen gestolen. Maar stelen en vernietigen is niet altijd hetzelfde, daarom zou het wel kunnen wezen, dat een dezer degens hier of daar is zoek geraakt. In de wapenzaal van het kasteel Pinon bevindt zich een degen, erk3iia en gecatalogiseerd als authentiek, die van de Maagdmartelares afkomstia OUDE VISSCHEN. Sommige visschen kunnen een ver bazend hoogeu ouderdom bereiken. Op 3 Februari 1887 vingen twee vis schers uit Berlijn ln de Spree een reusachtigen karper, die 36 pond woog, 1 meter lang was en een om vang had van 78 c.M. Onder aan den bek droeg hij een ring, waarop nog te lezen was, dat die karper in 1618 te Haselhorst te water was gelaten. Op 3 December van l'.et voorafgaande jaar werd door dezelfde visschers te Engelbecken, bij Berlijn, eeu snoek opgehaald, die 1 M. 28 c.M. lang was en 50 pond woogdoor deskondigen werd zijn leeftijd op 100 jaren vastge steld. Daar zulk een visch vele jaren achter elkander op dezelfde plaats blijft en zich alleen bij den roof be weegt, had zich op den rug en kop van dezen veteraan een breede don kere streep mos gevormd, waardoor dit dier den titel „bemoostes Haupt" letterlijk verdiende. In 1497 waren eenige visschers te Kaiserslautern in de Beiersche Rijn- pfaiz in een grooten vijver aan het visschen, en vingen een reuzensnoek, negentien voet lang en 350 pond zwaar. Toen men het dier begon schoon te maken, kwam er achter de kieuwen een gouden band te voor schijn, waarin gegraveerd was „Ik hen de eerste visch, die in dezen vijver werd geplaatst en wel door de hand van keizer Frederik II, den vijf den October 1230." Hij was dus twee honderd zeven en zestig jaren oud I TEGEN DEN OORLOG. David Wilson, teekenaar van de Daily Chronicle, gaf een plaat, waarin de Oorlog wordt voorgesteld als de ge weldenaar, die de volken, zijn slaven, zware lasten bergop laat trekken, naar de Heerschappij. John Buil, Jonathan, keizer Wilhelm, Jacques Bon hom me, allen gespannen voor kanonnen, de uitgaven voor leger en vloot. „Wij en d6 anderen moeten nu betalen," staat onder de plaat, „voor het alarm en het wantrouwen van de laatste vijf jaar." Minister BIrrell roerde dezer dagen dit bange vraagstuk aan. Hij gaf een middel aan de hand om het op te lossen, dat merkwaardig klinkt uit den mond van een Engelsch mi nister. Wat noodig Is, zei Birrell, is een toenadering tusschen de arbeiders in de verschillende landen, opdat zij begrijpen, dat zij. allen hetzelfde be lang er bij hebben, een einde te maken aan de ontzettende uitgaven voor ver delgingswapenen. KONING CARLOS ALS KUNSTE NAAR. Senhor Ramulho Ortlgao heeft te Lissabon een boek uitgegeven met bo- vens^aanden titel. Er zijn heden ten dage niet veel kunstenaars, die meer op kunstgebied gepresteerd hebben dan de overleden koning. Hij beschikte over een merk waardige techniek en hanteerde even vaardig penseel, pen en teekenstift. Bij de keus zijner motieven hield hij zich niet aan zijn omgeving geener lei hofscène of PórtugeeBch historisch onderwerp bevindt zich onder zijn nagelaten werken, zelfl Vasco de Ga- ma niet. Landschappee was zijn fort, bijzonderlijk die uit zijn geboorteland, de provincie Alenteio en verder schil derde hij bij voorkeur visschers uit Cezimbra en Buarooszijn liefde tot de sport noopte hem tot sportstukjeB. In zijn ledige uren verrichte hij ook kleinen decoratieven art>eid en be schilderde waaiers, porceleln en nieuwjaarsbriefkaarten. Aanzienlijke personen kregen zijn prestaties wel ten geschenke, zoo kreeg de Duitsche Keizer den „Tonijnenvlsscher aan de Portugeesche kust". Dit stuk ver wierf op de Parijsche tentoonstelling ln 1900 een verguld zilveren medaille. OORZAKEN VAN DE FAILLISSE MENTEN. Een Amerikaansch tijdschrift heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van de faillissementen, die in de Amerikaansche zakenwereld voor komen. Als voornaamste oorzaken vond het blad, zooals trouwens voor de hand ligt, gebrek aan kapitaal en onbekwaamheid van den leider der zaak. Eerstgenoemde oorzaak had in den loop Yan 1907 8370 stakingen van betaling tengevolge, laatstgenoemde 2091, Tot de verschijnselen, welke de gevolgtrekking rechtvaardigen, dat de leider de noodige bekwaamheid tot het drflven der zaak miste, be hoorde in 244 gevallen onvoorzichtige credietverleenlng. Het blad teekent daarbij aan, dat waarschijnlijk wel het vierde gedeelte van alle faillisse menten, die aan onbekwaamheid van teleur der ?aak geweten worden. aan het lichtzinnig verleenen van cre- diet moet worden toegeschreven, maar dat men slechts van het genoemde aantal te dien opzichte bepaalde aan wijzingen heeft kunnen vinden. Spe- culatiën ter beurze waren, volgens het weekblad, slechts tn 70 gevallen de oorzaak van een faillissement, een aanzienlijk lager cijfer, dan men uit de vaak sensationeele artikelen over stakingen van betalingen in Amerikaansche couranten zou hebben afgeleid. VERSCHIL VAN OPIN-IE. Naar aanleiding van het bekende manifest van Tolstoi, dat naar alle groote bladen der wereld werd ge stuurd en dat ook in ons blad in hoofd zaak is weergegeven, publiceert de Matin een manifest van vorst Kotchoe- iey, octobrist met liberale neigingen, een tegen-manifest, dat in het kort hierop neerkomt. Niet voor u graaf Leo Tolstoi vei grootendeel8 door u wore j., aantal schavotten en gevangenissen in Rusland steeds grooter. Gij zijt te hoog geplaatst om als slachtoffer te dienen en anderzijds zijn de materiee- ie goederen uwer familie sedert lang in veiligheid. Zij, die het schavot trol seeren, die in gevangenissen versiij ^en, die de zwaarste ontberingen ver dragen in naam van de ideale liefde, die het sophism© van uw leer predikt, zijn slechts bescheiden revolutionnal- ren. Wat den soldaten betreft, waar van het zien u hindert, zij zijn niet voor u gewapend, maar om Rusland te verdedigen in de ure des gevaars. Terwijl gij ln uw landelijke heerenza- te, Jasnaia Poliana peinsdet over de ij delheden van de menschelijke groot heid, kenden onze vanen voor het eerst de smart van smadelijke neder lagen. Die nederlagen zijn uw werk, gij hebt door uw verkeerd menschelij ke theoriën onze jonge mannen verleid, gij hebt hen geleerd de groot heid van het vaderland te verachten en leugenachtige idealen na te jagen. Gij zijt een slecht Rus en een valsch profeet. Een slecht Rus omdat ge, op het oogenblik, dat ons ongelukkig va derland behoefte heeft aan al zijn na tionale energie, er slechts aan denkt populariteit van min allooi na te ja- gon. Een valsch profeet, omdat gij een deale liefde predikt, die slechts haat vermag aan te wakkeren. Rusland beeft een generatie noodig, die gereed is te sterven voor zijn ver dediging en zijn roem. Gij hebt deze generatie gedemoraliseerd door de leugen van or 'verstellingen. Dat is uw misdaad. TOILETKAMERS VOOR HONDEN. „Le dernier cri" op het gebied dar hondenbeschaving is het toiletsalon voor honden. Mrs. White Pearce heeft ln de fashionableste wijk van Londen in Princes Street, aan de Hannover Square, een toiletsalon voor schoot hondjes geopend. Men kan in dit sa lon ook honden voor hooge prijzen koopen. In elk geval verschaft mrs. Pearce alles, wat op dit gebied wordt gewenscht. Zoo heeft ze nog onlangs op 'verzoek een schoot-kangeroe afge leverd. Ook een rijke keuze toiletar tikelen is voorhanden. Maar de eigenlijke specialiteit van mrs. Pearce is toch haar salon v-oor de lichamelijke en ethische honden verzorging. Dit salon bergt in zijn diepten een elegant hondenbad, waar „Fido" (spreek uit Feido) zijn syba- ritencorpus van het plebeïsche stof kan reinigen. Van het bad gaat het naar het eigenlijke salon, waar Fi- do's tanden aan een nauwkeurige in spectie onderworpen, gepoetst en ge vijld worden. De nagels worden vol gens de wetten der hondenmode op gepoetst. Daarop volgt het friseeren of het haarknippen en in laatste in stantie het parfumeeren. Op het ge bied der frisuur is mrs. Pearce een' kunstenares. Hare handigheid bereikt haar toppunt in de klassieke „coupes- van een poedel. Het zaakje gaat uitstekend. De hon deneigenaressen nemen ook bij ziek te en wanneer heugelijke gebeurtenis sen ln de hondenfamilie zijn te wach ten, hun toevlucht tot mrs. Pearco, die te Pinner, een bekoorlijk gelegen voorstadje van Londen, een elegant hondensanatorium heeft opgericht, dat ook aan de hondendames en hee- ren gedurende de afwezigheid van hun pp reis zijnde eigenaars een gastvrij tehuis biedt, UP TO DAT3L Een EngelBche firma bouwt een va rend sanatorium voor zenuwzieken* Het schip zal 200 personen kunnen be vatten, en geregeld kruistochten door de Middellandsche zee ondernemen, Twee doktoren zullen steeds aah boord zijn. LUCHTSCHEEPVAART. Ch. Clidden, een van de presidenten van de „Amerikaansche luchtscheep- vaart-maatschappij", verklaarde dat over ongeveer 28 maanden een gere gelde luchtscheepvaartlijn voor per sonen- en vrachtvervoer zou zijn In gericht tusschen New-York en Boston. THANK YOU, SIR. Niet lang geleden kwam een En gelsch officier na een tienjarigen on afgebroken diensttijd in Imdië, met groot verlof over. Hij was meermalen ln de gelegenheid geweest, zich bui tengewoon te onderscheiden en ver scheen, even dertig jaren oud, onder zijn vrienden ln Engeland met den rang van lultenant-kolonol als een' veelbesproken man, wien eene schil* terende carrière wachtte. Het regende uitnoodigingen op dab Jongen held. Niet alleen vrienden van zijn kennissen zonden deze, maar ook hem persoonlijk onbekondo groote aristocraten gaven bewijzen, dat zij een zoo dapperen krijgsman niet ali een vreemde beschouwden. Zoo be vond hij zich dan ook op zekeren avond in een zeer voornaam huls. had de vrouw des huizes begroet, aloh gewrcmge.a 4oor de flftA ge:o>oodig4<4

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6