HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. ill fflHÉAsr FEUILLETON ZATERDAG 25 JÜLI 1908 Haarlemsche Handeisvereenlging 5-jaUget bjj Kon. B«b1. van 12 Kor. 1IW De Haarlemsche Handeisvereeni ging bier ter stede, opgericht iO Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, Is zü opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereenl- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar d&t ls niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelf9 particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. Da voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich In de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en Informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging ls ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bera- ^Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op bulten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding ls toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In April en Mei 1908 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van J 1G8d.C6 betaald 13 vorderingen worden afbe taald 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le- veren aan J- van Kammen, Leia- Echepléin 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw- tjeslo.an 25, N. Wiebes. vrachtrijder, Bloem end aalscha Weg 209, Bloemeu- doal, Mejuffrouw De Rooi), Lange Lakenstraat 7, D. J. Bekoor, hoofd commies der Posterijen, Johon van Vlietstraat, W. H F. van Engelen, Bakenessergracht 98, mejuffrouw A. Dernison, Prinsen Bolwerk 12, die goederen koopt op naam van eene Van der Reep, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend ls dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Boms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V.. toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN XXXIV. Zonder eenig gevoel van schaamte beken ik, dat ik dol ben op do detec tive-verhalen van Conau Doyle. Krijg ik een nieuwen bundel in handen, dan verslind ik dien. Ik geloof, dat duizenden en nog eens duizenden deze mijn affiniteit Is het wonder, dat tallooze Parlj- zenaar3 een zeer groote belangstel ling aan den dag loggen voor ,,La mystère du collier", een diefstal mysterie, dal, zoo hel geon werkelijk heid ware, door Conan Doyle voor Sherlock HolmoB gearrangeerd zou kunnen zijn Plaats van handelingeen villa te Malsons-Laffitte, Avenue Alblne. Hoofdpersonen lo. Emilienne d'Alengooi, een Jonge actrice, getrouwd met den rijken Jockey Percy Woodland. 2o. Madame Glcquel, allaa Arosa, een bejaarde actrice of ex-actrice en bewoonster' van genoemde villa. 3o. Marie Hoting, dienstbode, toen In dienst bij Arosa, thans bij Emi lienne. Zaterdag den 27sten Juni 1.1. déjeu- neerde Emilienne, met hog «enige andere personen bij Arosa. De jeug dige, schoone Emilienne droeg -een paarlen halssnoer, ter waarde van 100.000 francs, an nog andere kost bare sieraden. Vóór het déjeuner legde Emilienne op den marmeren schoorsteenmantel van een kamer op de eerste veirdie- ping neer haar handtaschje met gou den sluiting, haar ringen, armban den en het nu befaamde halssnoer. Daarna ging zij ontbijten, met den eetlust, die den tooneelmemschen eigen ls. Half drie. Men was aan de koffie toe. Daar blafte de hond herhaalde lijk Arosa ging naar de eerste ver dieping en vond alle deuren wijd openstaan. Dadelijk dacht ze aan diefstal, keek naar den schoorsteen mantel. Emilienno's halssnoer en handtaschje waren verdwenen l De andere juweelen waren er nog. „Au Yoleur l Au voieur I" schreeuwde Aro sa uit alle macht. Haastig liep ieder een den tuin in, en Marie Hoting vond op den grond het handtaschje, open en ontdaan van 4500 francs aan bankpapier, benevens van een porte- monnaie, inhoudende ongeveer 400 frs. Nu schreeuwden allen om den dief. Deze hield zich natuurlijk koest. Vergeefsch gezoek overal. Toen gin gen Arosa en haar gasten weer naar binnen. Daarop volgdo een uiterst heftige scène tusschen Arosa en Emi lienne. Ilebt go wel eens twee tooneel- menschen tegenover elkander gezien? Ik wed .Het is iets verschrikkelijks. Ten slotte donkt men, dat zij de eene. of andere passage uit een bloedig drama repetecren. Arosa beweerde, dat haar dienstbo de medeplichtig moest zijn geweest aan den diefstal. Emilienne daaren tegen vond het verdacht, dat Arosa zich gedurende lied, déjeuner driemaal naar do bewuste eerste verdieping hud begeven. Heftige scheiding, met deurgekraak, natuurlijk. Er is een psychologisch verband tusschen gemoedsstemmin gen en de verschillende wijze, waar op een deur wordt geopend en ge sloten. Emilienne ging het voorgevallene melden aan den heer Lépine, den groot-machtigen prefect van politie, en den heer Hamard, chef van den veiligheidsdienst. Deoi volgenden dag ontsloeg Asosa, na een heftige woordecnwisseUng, Marie Hoting uit hnar dienst, waarop deze door Emilienne in dienst- werd genomen. Eenige dagen daarna dien-de Arosa. die het vermoeden van diefstal niet op zich wilde lalon blijven rusten, een aanklacht in bij de Justitie te Versailles. Geen aanklacht tegen Emilienne, noch tegen Marie Hoting, maar tegen dcai nog onbekenden dief. Geef toe, dat het geval hoogst merk waardig is. De villa werd door Arosa verlaten. De bedaagde actrice verhuisde eerst naar het familie-pension der Char melies, en keerde daarop terug naar Parijs, Rue d'Armaillé 5. Eergisteren ,den 18den dezer, heeft Arosa, die in de eerste dagen allen reporters bslet gaf, zich aan een in terview van hot dagblad ,,Le Journal" onderworpen Ziellier een paar belangrijke pun ten van haar verklaring. „Sedert ik me van het tooneel heb teruggetrokken, leef ik van een klei ne rente, die mijn familie-notaris mij geregeld overmaakt. Zonder nu rijk te zijn. ben ik bemiddeld genoeg om mijn winters in het zuiden van Frank rijk door te brengen. Sinds twaalf jaar ga ik geregeld naar Monte-Carlo. Ik speel een beetje ik heb gespeeld en heb verloren, een eersten keer 12000 francs aan contanten, een twee den keer 15000 francs aan juweelen. In de laatste vier iaren zag Ik gere geld Emilienne d'AIeaigoii aan do Rivierazij had een bijzonder geluk in het spel. Dit was zoo buitengewoon dat ik haar verzocht eenige mijner Louis d'or bij de hare te voegen. Zij won en gaf mij dan mijn aandeel. Dit ls een vaste gewoonte geworden, en ik zie niet in, waarmede Emilien ne mij heeft kunnen verplichten door zich met mij te leenen tot die onschul dige combinaties..... Om redenen, die Ik niet behoef te vernielden, ben ik sinds twee maanden verstoken van mijn inkomsten. Emilienne had mij te Monte-Carlo gezegd „Als wij te Parijs terug zijn, lieve Arosa, kom me dan opzoeken." U kunt nagaan, dat Emilienne wel haar ernstige rede nen moet hebben gehad, om de villa in de Avenu Alblne op mijn naam te huren." Dat is de proloog, die de verhou ding kenschetst tusschen belde actri. Arosa voelde zich echter niet veilig in die eenzame villa. Emilienne stel de haar gerust. „Je hebt niets te vreezen. Ik ben dikwijls om twee uur des ochtends thuisgekomen, met al mijn juweelen aan." En madame Blum, de eigenares der villa en wier paviljoen dicht bij Aro- sa'a tijdelijk verblijf is gelegen, 6prak haar toe „Ik heb een zoon, die de revolver heel handig hanteert, zoodra er ge vaar is, staat, hij aan uw zijde, om u te verdedigen." Arosa bleef echter ongerust. Want haar dienstmaagd Elise Durocher zag 'snachts verdachte gedaanten om de villa heen zweven. Arosa zelve, die Ietwat, bijziende ls, meende steeds eenzelfde hooge gestalte te zien. Het leek wel, of er temand gedurig de woning surveilleerde. Na twee weken kon Elise Durocher het niet langer uithouden, ze verliet den dienst. Zij werd vervangen door bovengenoemde Marie Hoting. Geheimzinnige villa. Geheimzinnige diefstal l Wel, de heer Hamard, de chef vafc den veiligheidsdienst, is geen Sher lock Holmes. In „Le Témoin" een satirisch weekblad van 27 Juni 1.1. komt een satirische plaat voor mon sieur Hamard en een politieagent staan bij het lijk van iemand, die blijkbaar op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Onder die af beelding de volgends woorden En de moordenaar heeft geen sporen achtergelaten Hij heeft noch zijn dienststaat, noch zijn photogra phic achtergelaten Neen, meneer Hamard. Nu, dan zullen, we hem nooit le pakken krijgen 1 De heer Hamard heeft de draden van dezen geheimzinnigen diefstal óók nog niet in handen. Er valt voor den heer Bertillon, chef van den „service anthropométrique", in den laatsten tijd bitter weinig te doen. Gisteren, den 21stcn dezer, kwam de zaak voor het eerst „voor". Ik noteer een pqar tegenstrijdige verklaringen, eenerzijds van Arosa, anderzijds van Marie Hoting. Arosa beweerde, dat zij het hand taschje in den tuin had ontdekt en opgeraapt. En Marie Hoting ver klaarde „Neen, ik was 't, niet zij." De dienstbode verklaarde, dat" hel hondje dat madame Urbain David, een gemeenschappelijke kennis der beide actrices, toebehoorde blafte telkenmale, dat haar ex-meesteres naar de eerste verdieping ging. Arosn zei „Waarom zou die fox-terrier, die mij kent, om mij hebben geblaft Het zal wel geweest zijn om de ver schijning van den onbekenden dief. Mijn gasten en ik zaten toen aan ta fel, zoodat geen onzer de dief of dievegge kan zijn." Wie is nu die onbekende Het gerecht heeft het nog niet uit gemaakt. En het is de vraag, of deze zaak ooit tot klaarheid zal komen langs den gewonen weltelijken weg. Toevallig was ik gisteren te Versail les. Even toevallig voerde toen. in den schouwburg aldaar, het op tour- née zijnde gezelschap van het „Théfi- tre Antoine" het tooncelstuk „Sher lock Holmes" op A propos, men noemt dien detective hier Charloccolmess. Te Parijs had ik met groot genoe- geu dat tooneelstuk zien opvoeren, met den voortreffeliiken tooneelspeler Gémier in de titelrol. Een idee 1 Als ik Gémier eens interviewdeIemand, die vcor den honderd-en-zooveelsten keer zich in de huid van Sherlock Hol mes heeft gestoken, moet ten slotte d:o! iet weinig van diens „facultel- liben overgenomen, gedacht, zoo gedaan, ser ontving mij heel vriendelijk, (•-•g hem, wat hij over het mys- den halsketting dacht. Hij ■■n lange halen aan zijn opium- óprak doodbedaard u cher Watson,,., 'i: heet I pardon, mon cher monsieur De zaak van het collier de théótre, coup de thé&tre l i meent u dat is, va I.,.. Waartoe dient een het om te doen, meer eerst legt men het af? imen zich uitkleedt, als men naar bed gaat. Som- ..nes slapen zelfs met heur itiug. Dat staat ln sommige ■•an Ponson du Terrail, Xavier lèpin en Emile Richebourg... wie krijgt het in haar hoofd sieraden bij een déjeuner af i, plus nog een réticule met '.rekkelijk aanzienlijk bedrag? -u een vrouw zoo gek is om doen, waarom legt ze die din- in haar nabijheid neer, on- i bereik, inplaats van op een waarop zich op het oogenblik J bevindt? .ikt u dus, dat Emilienne.-..? ik doe u slechts vragen. Ik con- niet. Alleen zeg ik met den v Raoul Ponchon: Dis w:pour en finir, messieurs, Avi co collier précieux Co: ,-rabie et transitoir*. (Ju lo eut raison de le porter. Ma - qu 'elle eut tort de le quitter. G'ost ia morale de l'histore. I'oe, stelt u mij nog eenige vra gen, monsieur Sherlock Gémier. Gruag, monsieur Sansfagon Que- nuppo. Waarom heeft Emilienne nu Marie Jloting in dienst genomen? Had zij, waar ze Arosa verdacht, omdat dew zich driemaal verwijderd had, ij iet ook, en ,,A plus forte raison", de dienstbode kunnen verdenken, die na- luurlijk nog Yeel minder aanwezig was in het vertrek, waarin godéjeu- n&ard werd? is duidelijker dan het orakel Yuü Delphi. Nog meer vragen asje blieft. Als werkelijk een vreemde man de dief was geweest, zoudt u het dan waarschijnlijk vinden, dat hij het hunUtusclije in den tuin weggooide, aldus min of meer een spoor achtei- latende? Had hij er zich verder op den weg en op onnaspeurlijker wijze van kuïinen ontdoen? Het geval wordt mij hoe langer hoe helderder. Alleen begrijp ik niet, waar too Emilienne al die... O, ik zie het ai. Pas op, dat u niet te gauw gevolgtrekkingen maakt, Neen, ik concludeer evenmin als u. Krijg ik nog eenige vragen te hoo- ren? Weet ge wel, dat er onder ons, theaterlui, eenigen zijn, die „coüte quo eoule" van zich willen doen spre ken? Vooral na het seizoeu, als de na tuurlijke weg, die van het optreden, niet meer openstaat? Maar als het ten koste der repu tatie van een vriendin gaat? Niais, va! Spelen de meeste too- uoeliuenschen niet ook in het dage lij ltsch leven komedie? Meent u, dat er altijd werkelijk vriendschap bestaat tusschen theaterartiesten, die mon dikwijls bij elkaar ziet? O, neen! Nou dan... Na de volgende vra gen scheid ik er uit. Zou het u ver wonderen, Indien op een goeden dag het collier ergens in een vergeten hoekje gevonden werd? Tegen den tijd, dut het nieuwe seizoen begonnen is? En vindt u het niet vreemd, dat Emilienne zich om de zaak yeel min der druk maakt dan bijvoorbeeld Aro sa? Zei niet Raoul Ponchon terecht: Au demeurant, il paraitrait Qu 'elle n'en garde, aucuu regret, Et qu 'elle le prend, „a la bonne" Alois, tout est bien coimne U est. Si plus qu 'elle on se dósolait, Le chose deviendrait bouffonne. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marclimönt 17) Jack was aoor dien brief hevig ontroerd, maar deed hem geen oogen blik wankelen in zijn besluit, om Olive to bewegen hem te trouwen, als er maar eenige kans op slagen was. Daarom ging hij naar mijnheer basement on haalde hem over to be werken, dat hij op het kantoor een 'onderhoud met Oilve had. Terwijl de notaris dus ln gosprek was met Merridew, deed Jack zijn yiterste best, Olivo van gedachte le doen veranderen. Ik zal je niet opgeven, en ik wil niet op deze wijze weggezondon wor den. Wij waren een week geleden al zoo goed als man en vrouw, en alles wat er toen gebeurde en wat na dien tijd gebeurd is, heeft voor mij ln liet minst geen verschil gemaakt, ver klaarde hij. Maar voor mij wel. Jack. Wat ik in mijn brief schreef, is oprecht gemeend. Ik geef geen zier om hetgeen mij ne familie en andere menschen zeg gen. Ik weet, dat mijn moeder niet van je houdt, maar dat was al zoo voor dien tijd. Je zult haar niet trou wen, maar mij en alles wat zij doet, of denkt, of zegt, doet er niets toe. Iedereen zou mij berispen, om dat ik jouw leven bederf. Ik kan het niet doen. Ik kan niet. Je zult het niet bederven. Wij zullen doen wat ik onlangs zeide wij zullen alle menschen hier in den steek laten, en ons zelf eea nieuw be. staan scheppen. Neen dat is even onmogelijk. Ik moet hier blijven, om de waarheid te weten te komen. Heel goed, dat zullen wij eerst doen. Wij kunnen het samen veel be ter doen dan jij alleen. Vraag den heer Casement, wat hij er van denkt. Hij is een verrader, hernam zij glimlachend. Hij heeft aeze ontmoe ting bewerkstelligd. Omdat hij weet, was het bes- to is. Praat er niet ineer over, Jack I Zeker, doe ik dat. Ik zal zoo lang mijn zaak bepleiten, tot je toe geeft. Wij beminnen elkaar. Wij had den elkaar lief nog vóór dal wij iets van elkaar wisten. Wü waren van plan man en vrouw te worden. Ik zou nooit over een andere vrouw kunnen denken dan over jou en jij moot. mij trouwen. Ik zal de kamer moeten uttgaan, Jack, als je blijft aanhouden. Dat zal Ik heusch moeten doen. Niets kan mijn besluit doen veranderen en hoe hij ook streed en zijn zaak bepleitte, Olive was niet tot andore gedachten Xe brengen. Welnu, dan zullon wij een koop sluiien, zei hij eindelijk, toen hij zag, dat hij zou moeten toegeven. Onder zoek alles zoo nauwkeurig mogelijk on beloof mij te zullen trouwen, als je het resultaat kent. Maar zelfs daarin wilde zij niet komen Neen, Jack. Als blijkt, dat deze geschiedenis waar is, dan wil ik nie mand trouwen. Maar je zult niet to weten komen dat het waar is. Het ls niet waar. Wij weten dat allemaal. Maar het kan best, dat je niet zult slagen in je po gingen om te bewijzen, dat er niet9 van waar is. Dat zou voor mij precies hetzelf de zijn. Zoo lang ieuiand twijfelt aan nrijn geboorterecht of mijn vader ais een onwaardig man beschouwt, wil ik geen enkelen man de schaamte be- «orgen hem als echtgenoote toe te be- hooren. .\Velnu_dua. Iaat dunde kwestie van ons huwelijk hangende, totdat je alles hebt gedaan, wat je kon, doch zonder resultaat. Het doet er niet toe, hoe lang het duurtal neemt het ja ren on jaren, als je mij maar wat hoop laat. Heb medelijden raet mij. Lieveling i en hij nam liaor hand en trok haar naar zich toe. Bedenk, hoe zeer ik je liefheb. Hot is beter yon niet, Jack. Het is niet veel wat ik vraag, lief meisje, pleitte hij zacht, terwijl hij zag, hoe zij weeker gestemd werd. Alleen, dat je mij toestaat jo bij je werk io helpen. Het strijdt tegen mijn verstand, Jack. Vertrouw dan op Je hart, en na een poosje had hij tenminste dit pleit gewonnen. En nu over je plannen. Laten wij ze nauwkeurig bespreken. Ik heb er iets over op mijn hart. Je weet alles omtrent mevr. Taunton en hoe moe der cr bij mij op aandrong, dat ik haar een huwelijks voorstel zou doen welnu, zij is hoelemaai van da£ idéó af. Zij is in Belborougb geweest en terwijl moeder dacht, dat zij kwam Ier wille van mij, bleek zij van veel heter gedachten bezield. Hoe dan Natuurlijk weet zij alles omtrent de kwestie «- moeder vertelde het haar j en zij heeft diep medelijden niet jou. Zü te een echte vrouw* dat Adieu, monsieur Quenappe. Ik moet zoo dadelijk weer optreden. Peinzend ging lk naar Parijs terug. O, die tooneelartle8tenl OTTO KNAAP, Stadsnieuws Gemeenteverslag, NATIONALE MILITIE. De inschrijving voor de Militie had in 1907 plaats voor de lichting 1908. Het register van inschrijving werd op 81 Januari 1907 voorloopig gesloten met een getal van 643 ingeschrevenen. Daarna werden nog 7 personen Inge schreven, terwijl 1 persoon wegens re denen als vermeld ln de laatste zin snede van art. 23 der Militiewet 1901 en twee personen wegens overlijden vóór de definitieve sluiting van het register werden afgevoerd, zoodat het register op 31 Augustus 1907 voorgoed werd gesloten met een getal van 647 ingeschrevenen. In October 1907 had de loting plaats voor bovenbedoelde ingeschrevenen. Van de 701 lotelingen der lichting 1907 werden van den dienst vrijgesteld wegens te geringe lengte (kleiner dan 1.55 meterA 2 man; wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken 102 man, we gens eigen militairen dienst 24 man, wegens broederdienst 84 man; wegens dienstplichtigheid van twee of meer in 't zelfde aar jgeboren broeders 2 man- Voorloopig van de ndienst uitgesloten ward 1 man; te zamen 215 man. De overige 486 man werden tot den dienst aangewezen. Door Gedeputeerde Staten is be rekend naar een aantal van 677 Inge schrevenen het aandeel dat de ge meente in de lichting 1907 had te dra gen, bepaald op 228 man; hiervan werden 160 man ter volledige en 68 man tot korte oefening bestemd. LANDBOUW EN VEETEELT. De landbouw wordt in deze gemeen te pp kleine schaal uitgeoufond. De weilanden binnen dé gemeente gele gen worden hoe langer hoe moer voor bouwterrei nbescliikbaar gesteld. Voor den veehouder was de alge meens toestand minder gunstig, voor namelijk door het veelvuldig voorko men van de besmettelijke ziekte mond en klauwzeer. De koop- en huurprijzen van de lan derijen zijn eenigszins stijgende. Landbouwtentoonstellingen werden in het afgeloopen Jaar in deze ge meente niet gehouden. Zoowel op het gebied der bloembol lencultuur als op dat der bloemisterij, werden ook nu weder als vorige jaren enkele nieuwe gewassen ingevoerd of gewonnen, welke voor een deel aan de vaste coimnissiën der Nederiandsche Maatschappij voor Tuinbouw eu Plant kunde, die, uitgezonderd ïu de winter maanden, geregeld éénmaal 's maande in Amsterdam vergaderen, ter beoor deeling werden aangeboden. GEMEENTEREINIGING. De directie bleef opgedragen aan de nboofdopzichter J. P. Bocrkoel. De titel van „Hoofdopzichter co-er de Gemeeutereiuiging, werd bij de behan deling der begrooting voor 1908 ver anderd in „Directeur der Gemeenterei- oiglng," Hij werd bijgestaan door den boek houder J. A. Jansen Jr., den beltop- ziehter A. van Driel, de stadsopzich- ters E. W. Goedhart en A. G. Maas, den tonnenwerkarsbaos J. W. Mügge. Do beltopzichter werd den len April in vasten dienst aangesteld. Den 31en December waren in dienst 5 ambachtslieden met 2 Jongens, 75 vastee 6 tijdelijke en 20 losse werklie den. Aan 54 werklieden werd voótr 1856 ziektedagen uitbetaald f 3.460.924. In 1906 was dit cijfer 2.508.0% Het bedrag der uitkeeringen van de rijksverzekeringsbank was f 252.98$. De gebouwen werden in goeden staat onderhouden evenals hot mate rieel. Do gezondheidstoestand der paarden was dit Jaar minder gunstig. 3 paar den waren door ernstige verkoudheid, 3 andere wegens verwonding gerul- is mij nu gebleken. Zij drong er bij mij op aan, dat het mijn plicht was, mijn aanzoek tegenover jou vol te houden zei, hoe het haar speet, dat zij er ooit over gedacht had tusschen ons beiden te komen, en dat als zij op eenigorlel wijze te hulp kon komen, zij hiertoe gaarne bereid was, Eu zij zou zoo graag willen, dat je een poos bij haar kwam inwonen, om de wereld te toonen, dat Jij het hoofd niet zou buigen. Ik heb haar nooit gezien, Jack. Maar zij is er zoo op geslold, jou le ontmoeten. Ik zeg je, zij i3 eene beslo vrouw. Zij woont alleen, en zegt, dat, als jo er niet op gestold bent zoo onbepaald als vriondln bij baar to komen, dat je dan als gezelschaps dame jo intrek zou kunnen nemen en dat zij alles zal doen wat in haar macht staat, om je le helpen in je strijd tegen de Merridews. Zij is ook ongelooflijk rijk en woont ln een prachtig huls ln Mayfalr. Het aanbod van een vreemde, en door Jack overgebracht, trof Ollve diep maar zij wilde het niet aanne men. Ik geloof, dat het beter is van niet, Jack. Ik ben van plan al mijn tijd te besteden voor dit onderzoek eu daarin zou ik maar bemoeilijkt worden ais ik ln het huls van een su dor was. Mijnhoor Casement verzocht mil bil hetn te komen lawoncu, maar men tijd aan den dienst onttrokken, 2 paarden werden verkocht wegens ongeschiktheid voor den dienst dooi; ouderdom en een wegens ongeneeslij» ke kreupelheid. Slechts 2 paarden werden aange^ kocht, aangezien zich de gelegenheid voor den aankoop van geschikte paar* den voor behoorlijken prijs niet voor deed. In den veeg- en sproeidienst, eu in de wijze van ophalen van haardasch en vuilnis kwam geen verandering; enkele poorten van particulieren zijp in de veegrouten opgenomen. Voor het schoonhouden hiervan wordt door be langhebbenden vergoeding betaald. De veegmachines werden 101 maai ln dienst gesteld. Watersproeien had plaats op 128 werk- en 19 Zondagen; nvet de water wagons werden 16630 kub. M. water' verbruikt. De verandering Yan privaten voor. wisseltonnensteisel in privaten, loo- zende op een beerput, gaat geregeld voort. Het aantal uitslaande wisseltonnen verminderde dit Jaar weer met 121 stuks en bedroeg einde December 4809. Het aantal straatkolken ie 3307. Met het schoonhouden ervan ziju in den middag geregeld 5 a 6 man bezig. Met liet opvisschen van drijvend vuil uit de grachten waren 2 man be last, terwijl na het malen der machine nog extra werkkrachten werden toege voegd. Opgevischt werden 3312 doode die ren, waarvoor 2 cent per stuk extra wordt uitbetaald. De opgevischie en de aan de asphyxl allé-inrichting gedoode dieren worden in den oven verbrand. Aan loon voor baggerwerk werd uit betaald f 1.550.5% MESTBEREIDING EN MESTVER- KOOP. De aangevoerde hoeveelheid vuil, werd dit jaar weer geregeld van de han dgezet; alleen is er verschil in de aangevraagde soorten. FINANCIEELE UITKOMSTEN. De inkomste nbedragen f 39.295.04; zij waren'begroot op f 34.355. Meerde-' re opbrengst dan geraamd f 4.940.04. De uitgaven waren begroot op f 97.427.29^. Zij hebbeu bedragen 96.354.37. Minder uitgegeven dan ge raamd f 1.072.92^. Het voordoelig ver schil met de begrooting is dus f 6.012.96$. STEDELIJK MUSEUM. De Commissie van Toezicht maakt in haar verslag melding van verschil-, lende veranderingen en verbeterin gen, welke ten gevolge van besluiten van den Raad der Gemeente of van' Burg. en Wcth. In den loop van het jaar 1907 in den inwendigen dienst van het Museum zijn tot stand geko men. Eene Instructie voor de bewakers van het Raadhuis van 28 Mei 1907, re gelt het onafgebroken toezicht in de Museumzalen. De Raad dor gemeente bepaaldo o.a. dat het Museum toegankelijk is, zon der betaling voor Leden der Vereeni ging tot uitbreiding dier kunstverza meling, en dat het kosteloos voor het publiek zal geopend zijn des Zondags van 10 tot 3 of 4 uur; op deu eersten Woensdag van elke maand en op alle andere werkdagen voor groepen van personen, dlo daartoe aanvrago zulleo hebben gedaan. Die vergadering stelde verder vast» dat voor do maanden Juli, Augustus eu September geene vergunning kon worden verkregen om in bet Museum te kopioeron, en wijdde ook hare aan dacht aan de instructie voor de Com missie van toezicht, waarin do bepa ling wer d opgenomen, dat zij uit min stens vijf leden zal bestaan. De betaling van het toeganggeld moet voortaan geschieden aan den Be waarder van liet Raadhuis dio daar voor een bewijs verstrekt, uitsluitend geldig voor den dag van afgifte. De zalen en lokaliteiten ver koeren allen in den besten staat van onder houd; zij schieten wel is waar meer en meer te kort in ruimte, doch er om dezelfde reden heb ik daarvoor bedankt. Maar liet doet mij goed to weten, dat er zulke vriendelijke par ten en zooveel sympathie bestaat. Alsof niet iedereen medegevoej voor je had t Op dat oogenblik deed mijnheer Casement do deur open en stond daar aarzelend. Mag een oude verrader binuen' komen vroeg hij. Olive heeft u vergeven, mijnheer, zelda Jack glimlachend. Wij bobben juist een soort van overeenkomst ge sloten. En hij vertelde den notaris, wat &t> gebeurd was, en ook van het aanbod' van mevrouw Taunton. Als Olive zoo mag ik je iim' mere wel noemen, „lieve" Wel natuurlijk, riep zij uit, henj de hand drukkend. U ls mijn beel< vriend. Welnu dan, als Olive besluit, bij iemand to gaan inwonen, dan komjj zij bij mij ln huls, of ik zal oeit kfUM klacht tegen haar indienen wegens contractbreuk, lachte hij. En koni nu bij mij ln mijn kamer, en laten wij[ ernstig je plannen bespreken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9