Verschijnt degelijk», behalve op 2 on- en Feeetdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. '86a Jaargang. No, 7896 r^fin i i i DIH8ÜAO 28 JDU 1908 A. GBLJLD ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl VOOf Haarlem i '•28 Voor de dorpen to den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente)J-j® Franco per post door Nederland t-® Atzonderlljke nummers[X02M Geniustreerd Zondagsblad, voor Haarlemt 0.37 de omstreken en franco per post ,1X45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Director 1. 0. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer a IC Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» Drukkerij: Znlder ënitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uiisluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 20 JULI. Groote Kerk: Uitvoering van Ge wijde muziek, 8 uur. Brongebouw: Ned. Operette gezel schap: „Walsdroomen", 8 uur. Den Hout: Concert HaarL Muziek korps, 8 uur. OM ONS HEEN No. 780. De Shxli van Perzië en zijn hot. In de sprookjesachtige stad Tehe ran, zoo schrijft Ernst von Hesse Wartegg, troonde tot einde Juni nog, omgeven door een ongelooflijke pracht, de man, die zich den fieien titel van Koning der Koningen toege ëigend heeft. Wie denkt niet bij den naam Per- zië aan Xerxes en Darius," Artaxerxes en Cyrus? Maar op hen, die het laatst dezen troon innamen, Yalt niets van hun glans terug. Het ie nog maar al leen de naam, die ben siert en slechts gebrekkig hun zwakheid verbergt. Toch is het nog niet zoolang geleden, dat de gezanten van de vreemde mo gendheden alleen blootsvoets den Shah mochten naderen. Later werd hun toegestaan om, wanneer zij in hunne met goud geborduurde, prach tige uniformen, den degen op zijde, ter audiëntie gingen, roode kousen over hun andere voetbekleeding heen, aan te trekken. Bij het verdrag van Kermnnschah werd de Shah gedwon gen, ook deze vernedering te laten varen en hoewel hij ook toen nog niet de gezanten wilde toestaan, in zijn tegenwoordigheid te gaan zitten, het gevolg daarvan was, dat hij zelf hen staande moest ontvangen. En in den laatsten tijd dwingen ook z'jn onderdanen hem, een goed deel van zijn macht af te staan. Overigens was het sinds geruimen tijd al niet meer de Shah-in-Shah, die de teugels der regeering in handen hield, maar zijn grootvizier. In diens handen lag de ganscbe macht en zijn vorst liet hem doen wat hij verkoos, mits hij behoorlijk van geld voorzien werd. De huishouding kostte name lijk ontzaglijk veel geld. De grootva der van den thans regeerenden Shah liet niet minder dan 1500 treurende weduwen na en zijn vader had wel is waar niet meer dan twaalf vrouwen, maar daarbij zulk een ontzaglijk grooten hofstoet, dat het totaalcijfer niet veel geringer was. Toen Muzaf- fer Edin zijn laatste reis naar Europa deed, koos hij uit vrees voor zeeziekte den landweg door Perzië en Kauka- sië> In weerwil van het betoog van den grootvizier liet hij zich tot aan de grenzen van zijn rijk door den ge heel en hofstoet, omstreeks 50Q0 perso nen met 8000 paarden en kameelen vergezellen, wat natuurlijk millloe- nen kostte, behalve wat dit gevolg aan de bevolking ontstal. Aan deze beide heerschers scheen de hoofdzaak van een goed bestuur toe: rust in het land en een gevulde brandkast. Zoolang een grootvizier aan deze eischen kon voldoen, bleef hij aan de regeering, maar scheen een ander hem voor het ambt geschik ter toe, dan liet de Shah den grootvi zier op de allerbeleefdste manier uit- noodigeu, eens een weinig van de ver moeienissen uit te rusten. Dat stond gelijk met ongenade en ontslag, som tijds ook met den dood en verbeurd verklaring van eigendommen. De laatste grootvizier Amin es Sultan kreeg op die manier zijn ontslag, maar was slim genoeg zich te stel len oi-.'or ,je bescherming van de twee ujauütigste gezanten, die van Engeland en Rusland, een groote bui- tenlandsche reis te ondernemen en zich, zoolang hij in Perzië was, er wel voor te wachten, om thee of kof fie te gebruiken die hij niet eigenhart- dig had klaargemaakt. De Shah heeft evenwel nog andere middelen tot zijn beschikking om zijn kas te vullen en het geld met groote geschenken aan zijn vrouwen en gun stelingen weer weg te smijten. Daar in was vooral de vader van den te- geiHvo/vMtgen heerscher groot. Even als u*. Julian van Marukki. vbdul Aziz kocht hij voor reusachtige som men alle Europeesche uitvindingen, machines, booten, automobielen en zoo meer. Zeer gesteld op de photo graph! e stelde hij een bijzonderen rijke-photograaf aan op een jaarwed de van 24000 gulden, die niets anders te doen had, dan alle nieuwe uitvin dingen op photograpbisch gebied op te sporen. Muzaffer Edin stond, wat zijn gewoonten aangaat, met den eenen voet in den tijd der Saracenen, met den anderen Ln de periode van heden. Ging hij op jacht of naar een van de mooie zomerverblijven in den omtrek van Teheran, dan werd de stoet voorafgegaan door dienaren, die naar middeleeu.wachen trant in schar lakenrood gekleed waren, door he rauten, die met stokken, die met zil ver beslagen waren, den weg baan den, door wachters, die met lange zweepen iedereen die treuzelde, uit den weg ranselden. Dan kwamen loo- pers in uniform met fluweelen helmen op, waarvan pauweveeren afhangen, vervolgens de Nafakdachi Ba- 8 c h i, de opper beul, in bloedrood ge kleed, knechten, die alles wat voor de bastonnade (een soort geeseling) noo- dig was, meebrachten, daarna hove lingen en soldaten ln schitterende, vreemdsoortige kleeding en eindelijk de koning der Koningen in... een mo derne automobiel. De Shah veroorlooft nu en dan aan zijn vrouwen, om behalve de echtge- nootem van de grootwaardigheidsbe- kleedera en hovelingen, nu en dan ook Europoesche dames te ontvangen in het schitterende, door groote tui nen omringde, harempaleis. Dan ver schijnt hij ook zelf wel en deelt kost bare geschenken uit. Muzaffer placht op zijn verjaardag aan de vrouwen van den harem met milde hand dia manten uit te deelen. Op dienzelfden feestdag is het gewoonte, dat de Shah een bezoek brengt .bij den grootvizier en van dezen een cadeau ontvangt, dat al naar gelang van den stand van zaken dertigduizend of twintigdui zend gulden bedraagt. Een schitte rende hofstoet vergezelt hem daarbij en neemt de vrijheid, het paleis van den grootvizier letterlijk te plunde ren. Alles wat niet spijkervast is wordt dan meegenomen, zoodat een voorzichtig vizier vooraf zijn kostbare bezittingen in veiligheid brengt en op dezen dag niets dan goedkoope dingen in zijn paleis v oorhanden heeft. Ook andere waardigheidsbe- kleeders of rijkaards genieten soms de eer van het vorstelijk bezoek, dat van te voren door de adjudanten ge regeld is en hem, dien het overkomt, dikwijls tot een armen man maakt. Overigens kan wie in Perzië geld heeft zonder buitengewone talenten hooge ambten bekleeden. Kooplieden kunnen titels verkrijgen, ais: vorst des handels, de eigenaar van een wa terleiding kan zich bijvoorbeeld vorst des waters laten noemen, officieren redder des rijks of roem van den staat, rijke menschen oog van het koninkrijk, zon van den staat, sleu tel van het rijk of zuil van het rijk. Onder de hovelingen zijn er velen, die titels bezitten, zooals die buiten Per zië slechts door regeerende vorsten worden gedragen en daar iedere titel persoonlijk Is en bij den dood van den drager vervalt, gaat deze handel on afgebroken door. Nasi ed din bezat bij al zijn onge rechtigheid en willekeur ook goede eigenschappen: hij heerschte met ijze ren vuist, trachtte de weerkracht van zijn rijk, dat altijd nog driemaal zoo groot is als Duitschland, te vermeer deren en liet Teheran bijna geheel nieuw opbouwen. Zijn zoon evenwel, Muzalfer ed din, die het vorige Jaar gestorven Is, was een zwakkeling, on der wien de toestand van het rijk voortdurend slechter werd. Zelden vertoont zich de Shah In het openbaar en dan alleen bij militaire parades, op jacht, of bij groote paar denrennen. Alleen een paard des ko- nings mag dan winnen en mocht een ander paard voorsprong gekregen hebben, dan wordt het voor het eind punt met lange stokken tegengehou den of door den eigenaar onmiddellijk aan den Shah geschonken. Wanneer de tegenwoordige troebe len, zegt de schrijver, voor den Shah geen andere gevolgen hebben, dan de vermindering van zijn Inkomsten, dan zal de groote diamanten agrafe een waaiervormig pronkstuk, die het tee- ken zijner waardigheid is, eens over gaan op zijn oudsten zoon, Sultan Achroed Mirza. En mocht deze vóór dien tijd sterven, dan ontbreekt het bovendien nog niet aan prinsen van den bloede. Op dit oogenblik ziet het er voor de dynastie niet best uit, maar och... de Oostersche volken kunnen veel ver dragen en zetten niet licht een revolu tie door. Het zal den tijd van Moha- med All, den tegenwoordigen heer scher, wel ultduren. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht HET UITSTAPJE VAN FAILLIéRES. Een heerlijke zomergenoeglijke Yacanties.... reizen en trekken, zoo vrij als een vogeltje in de lucht, dat Jubelt ln speelsche blijheid.... Ook Frankrijk's President is een vacantie-reis aan 't maken I Eersl heeft hij Denemarken bezocht, daarna Zweden en hij zal nu wel zoowat ln Rusland zijn aangekomen. Een heel reisplan Neen.... 't is niet ons doel nóg eens te vertellen, hoe hartelijk Faillières in Denemarken ontvangen is, en hoe er in Zweden op zijn gezondheid ge dronken werd we willen nagaan, welke beteekenis deze reis heeft gehad en nog zal hebben voor de Europee- sche staatkunde. Daar hebben we eerst het bezoek aan Denemarken. Frankrijk en Denemarken.... die be- hooren bij elkaar 1 Dat leert de ge schiedenis, meer dan een eeuw lang, enbeide landen hebben immer een haat tegen Duitschland I Frankrijk zag zich Elzas Lotharingen ontno men, en Denemarken een deel van Slee8wijk-Holstein beide offert» voor den landhonger van den gekroonden adelaar I Niet9 is sterker bindend dan een haat tegen een gemeenschappelijk ken vijand Ook al kwam de vriendschap tus- schen beide landen het meest van Denemarken en deed Frankrijk denken aan de coquette Juffer, die al le hulde van haar aanbidder aan neemt, maar.... geen daarvan met ge lijke munt betaalt 1 dit belette niet, dat de vriendschap bleef bestaan. Te Kopenhagen werden de eerste nota's gewisseld voor het Framsch-Russische Verbond, en hadden ook de eerste schikkingen plaats voor de bijeen komst van Kroonstad Zoo was tot voor eenigen tijd alles „rozengeur en maneschijn". Maar toen kwam ook plotseling de maans verduistering I De oude koning de grootvader van Europa stierf, en de nieuwe koning had er geen slag van, op den Ingeslagen weg voort te gaan. Hij keek Wilhelm naar de oogen en was blij, bij den Keizer in een goed blaad je te staan De Deenschs regeering werkte ook aan de verslapping der vriendschaps banden mee, door een verbooging van de invoerrechten op den Fran- schen wijn, waarover de Fransehman heel erg mopperde.... Zoo was het schier een volle maans verduistering 1 Maar.... men kan niet altoos twis ten I Faillières is naar Denemarken gegaan... de Denen hebben hem har telijk ontvangen.... er Is veel en zeer veel gesproken over de oude vriend schapshanden, die beide landen bin den D&t was het doel van Faillières' reis near Denemarken 1 Nu is wéér alles „rozengeur en ma neschijn" Denemarken zal Duitsch land geen openlijke vriendschap (dat ls iets anders dan beleefdheid I) meer bewijzen, en Frankrijk is verzekerd van een stillen bondgenoot.... Van minder politiek belang is het bezoek aan Zweden geweest. Och, de President was tóch in da buurt, en kon nu heel gemakkelijk even aan bellenWaarom niet De verstand houding tusschen Zweden en Frank rijk was en is goed, geen oude zon den behoefden uitgewischt te worden, zoodat de ontmoeting niet veel anders ten doel had, dan het constateeren van deze goede betrekkingen. Maar ook dat kan zijn nut hebben 1 Anders is het met de Russische reis, die is wel van veel politiek belang, ofschoon enkelen het ook weer over drijven. Als vrienden moet je elkaar vriend schapsbewijzen toonen, en ook eens eene visite brengen. Na de ontmoeting tusschen Faillières en Edward, en het daarop gevolgde bezoek van Enge- land's koning aan den Tsaar, is een visite vun Faillières aan Nicolaas al heel begrijpelijk Mcd kan dat alles heel gewoon verklaren, zonder er de gewichtige, geheime en duistere poli tiek bij te halen. Met kwaden zin kun nen echter ook allerlei sombere voor spellingen gemaakt worden, over din gen, die daar besproken zullen wor den, de Internationale politiek betref-' fende..... tVe gelooven, dat bier de gulden middenweg ook weer DE weg is 1 't Is al te luchthartig, als men beweert, dat, waar zulke personen bij elkan der zijn, er niet over de gemeenschap pelijke belangen zullen gesproken worden denken we alleen maar aan Macedonië en Marokko 1 maar het is ook een dwaasheid te beweren, dat daar te Reval de Europeesche oor log zal worden bekonkeld. Laten we echter afwachten, mis schien lekt dezer dagen nog wel Iets uit over de gehouden besprekingen. Dit is wel te constateeren de reis van Faillières is niet zonder politieke beteekenis, 1 is geen vacantia- of snoepreisje 1 VOOR DEN VREDE. Na den minister Lloyd George Is ook Engeland'» koning over den vrede gaan spreken. Hij deed dit gisteren, toen hij op zijn paleis 24 vertegen woordigers van het Internationale vredescongres (dat te Londen gehou den wordt) ontving. Eerst werd Edu- ard gehuldigd als „maker van den vrede", wat de tong-van Z. M. deed loskomen, die daarop sprak Niets kan mij (niet de tong aileen, maar de gebeele kon'ng 1) oprechter voldoe ning schenken, d&n de overtuiging, dat mijn pogingen ten bate van den Internationalen vrede en goede ver standhouding tusschen de natiën niet geheel vruchteloos waren en de no bele waardeering, die deze pogingen van het volk van Groot-Brittannië en van andere landen mochten onder vinden. Regeerders kunnen zich geen hoogere taak geven, dan de bevorde ring van de goede internationale ver standhouding en van de vriendschap tusschen de natiën der wereld. Die bevordering is het beste middel, waardoor de menschheid haar edelste Idealen zou kunnen verwezenlijken. En dit te bereiken zal steeds het doei van mijn streven zijn. Ik hoop, dat Gods zegen op den arbeid van het vredescongres zal rusten. Deze woorden geven weer veel moed voor de toekomst. De donkere wolken aan den politieken hemel schijnen minder dreigend.... Maar ziet, daar komt weer een onweerskop opzetten, die OORLOG voorspelt. De Fransche bladen melden dat een ernstig eonflict dreigt uit te breken cusachon Duitscoland en Por tugal over het bezit van het gebied van Cuonhama in het grondgebied tusschen Kameroen en Angola. Er wordt bij verteld, dat Engeland aan Portugal zijn steun heeft toegezegd tegen Duitschland. Dit lijkt een erg sensatie-bericht.... in den komkommertijd wel ie verkla ren. Zoo'n onweerswolkje zal wel overdrijven 1 DE TOESTAND IN TURKIJE. De Sultan doet niets dan plechtig en nog eens plechtig beweren, dat hij de Grondwet zal handhaven volko men handhaven Het volk is tn „den tevenden he mel" en raakt niet uitgefuifdDat is wat anders dan oproer rnaken f MACEDONIë. Na de groote omkeering in de Turksche toestanden is de vraag ge wettigd zuilen de mogendheden nu toch hun hervormingsplannen ia Ma cedonië uitvoeren 1 't Zou logisch zijn en het zou ook een goede Invlaad op de bevolking hebben als men eerst den Muzel man eens de vrije hand gaf om te zien, wat die er zelf van terecht kan brengen. Loopt dat Bpaak, dan.... na tuurlijk Ingrijpen. *t Is echter ook de vraag, of de nu aangekondigde nieuwe richting in Turkije wel zal voortwerken, dat daar de hervormingen op kunnen wach ten De Turksche Gr end wet mag natuur lijk niet het putje zijn, waarin die hervormingsplannen weggemoffeld worden 1..., BELGIS. Er doen geruchten de ronde over een aanstaande minlsterlëele crisis als gevolg van het verwerpen door de Kamer van minister Renkin's opvat ting van artikel I van de CongoJeesche Grondwet, voor zoover betreft het ac tief en passief der geldmiddelen van België en de aanstaande kolonie, waarover wij reeds het een en ander gemeld hebben. PERZIë. De onlusten duren hier onvermin derd voort. Anders is er niets nieuws over te vertellen. Stadsnieuws Ned Onderw.-Genootichap. Men schrijft ons: Met rasse schreden nadert de dag, waarop het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap hier zijn Algemeene Verga dering houdt. Menigeen denkt wat ia dat toch en verwart het met andere onderwijsvereenigingen. Daarom eerst een stukje geschiedenis. Te 's-Graven- hage had 6 Februari 1842 een com binatie van 16 plaatselijke onderwij- zersveree.nlgingen plaats, die den grondslag voor H N. O. G. vormden, dat 15 Maart 1844 de Koninklijke goedkeuring verwierf. Van wat door 't N. O, G. in de 66 ja ren bestaan gedaan is voor de verbe tering van ons lager onderwijs, kan 't best worden getuigd door de om vangrijke paedagogische bibliotheek en het Nederlandsch Schoolmuseum, wier boeken, tijdschriften en schrift- aren tot bet thans levende geslacht nog spreken van 't vele over school leven gedacht, geschreven en daarbij ervaren. Ondanks vele ontmoedigin gen en teleurstelling heeft het N. O. G. nooit nagelaten zijn stem te laten doordringen ln die kringen, waar over onderwij sbelangen moest beslist wordëki, vooral bij de onderwijswet- ge vingen van '57, '78, '89 en 1906 en steeds stond het op de bres, waar het beginsel van Staatszorg ten aanzien van bet volksonderwijs aangevallen werd. Voorts deed het zich hooren voocr een reeks andere zaken: in 1845 voor schoolbibliotheken, in '48 voor een soort handenarbeid; in '49 voor de oprichting van bewaar- en herha lingsscholen en voor leerplicht, ln '50 voor de kosteloosheid van 't onder wijs, ln '53 voor de stichting van een rijksfonds voor onderwij zerswedu- wen; in '56 voor afzonderlijke oplei ding van kinderen met zwakke geest vermogens. Dit laatste punt toont het best aan, hoe weinig onze tegenwoor dige Idealen afwijken van die, welke reeds voor 50 Jaar door de N. O. G.'ere gekoesterd werden. Ook het indertijd verschenen ontwerp op het Lager On derwijs, dat zulk een krachtigen stoot gaf aan de herziening der wet van '57, wijst duidelijk aan, dat het N. O. G. steeds een open oog voor de eischen des tijds heeft gehad. Een 80 jaar te rug rroeg 't Genootschap reeds voor bereidend onderwijs voor kind exen van 47 jaar en voortgezet onderwijs bestemd voor allen, verhooging der minima der salarissen, uitsluitend opleiding aan kweekscholen, over dracht van de helft der onderwijskos ten aan rijk en provincie en eindelijk een schooltoezicht, samengesteld uit vakkundlgen en de Instelling van een Ministerie van Onderwijs! Brochures verschenen, die 't doel in eigen kring meer bekend maakten en duidelijk lieten zien, welk standpunt H Genoot schap inneemt. Van de laatste Jaren releveeiren we de actie tot het verkrijgen van wedu wen pensioen, tengevolge daarvan salarisactie, in elke provincie een commissie, die saiarlsstaten opmaak te en krachtig ageerde. De subsidiewet Rink kan als gevolg hiervan worden beschouwd. Thans is allerwege een actie tot royale uitvoe ring van de subsidiewet. Vergeten we ook niet den strijd gevoerd door en om de subsidiewet Kuyper. En wat wil nu wel t Genootschap? Het doel is voortgaande verbetering van het onderwijs, behartiging der belangen van alle onderwijzers en on derwijzeressen, inzonderheid de be vordering van hunne vorming en ont wikkeling, bun stoffelijken welstand en dien hunner nablijven den. Het tracht dit doel te bereiken: a. door het bevorderen van bijeen komsten ter bespreking van 't onder wijs en de onderwijzers, b. door het bevorderen der uitgave en de verspreiding van doelmatige leermiddelen; c. door het bevorderen van de stu die der paedagogische wetenschap, d. door het tot stand brengen en onderhouden van inrichtingen in het belang van het onderwijs en van de onderwijzers bij de overheid en het publiek, en f, door het aanknoopen en onder houden van betrekkingen roet maat schappijen en vereerdgingen van over- eenkomstigen aard ln Nederland ezS elders. Lid kan zijn ieder, die onderwijsbe voegdheid heeft of door eenlge autori teit tot 't geven van voorbereidend on derwijs zijn toegelaten, leden van 't Rijksschool toezicht. Hoe is nu de toe stand. Bijna uitsluitend telt 't Genoot schap zijn leden onder de mannen en vrouwen bij 't openbaar onderwijs werkzaam, voorts bij 't niet confessi oneel onderwijs eu eenlge bij 't school toezicht. Niemand wordt uitgesloten op zijn plaats in de school, ieder heeft er gelijk stemrecht. Een hoofdbestuur der-klasseonderwijzer zei dan ook onlangs: „Je merkt niet of iemand in ons bestuur hoofd Is of niet." Het Jaarverslag spreekt dan ook van een kameraadschappelijken geest. AI denkt men niet in alles gelijk, er blijft toch in veel samenwerking mogelijk. Strijd is er evenwel ook In 't Ge nootschap gevoerd. Deze had In 1874 de stichting van den Onderwijzers bond ten gevolge. Hiertegenover kwam weer de vereeniglng van Hoof den van Scholen te staan. Een kort woord nog ovar de Instel lingen: De Spaarbank is de oudste stichting ln 1847. Thans zijn er eeq 30-tal hulpspaarbanken. Deelhebber* zijn onder andere ook de Levensver zekering en 't Ondersteuningsfonds van 't N. O. G. De Levensver z.-Mij. is eeü parel aan de kroon van het Genoot schap. Zeer bescheiden begonnen U deze maatschappij thans, dank zij de groote werkkracht, de energie en dé bekwaamheid harer bestuurders, eed der meest geachte en soliedste onder hare zusters. Ze heeft een eigen ge bouw. 't Aantal polissen steeg het vorig jaar tot 7764-, de kapitaalsver zekering tot 1 10.784.106. Het Ondersteuningsfonds in '80 gesticht om deelnemers in de Levensverz., wier middelen ontoerei kend waren te helpen, bood al menig een de helpende hand. Men denke slechts aan den vader van een groot huisgezin met een laag salaris, die jong sterft; de moedige jonge vrouw, kostwinster die door langdurige ziek te niet langer voor de haren kan zor gen. Moet men voor de spaarbank lid zijn, voor de levensverzekering bij niet-lid zijn een geringe bijdrage In de kas storten. Het Ondersteuningsfonds sluit nie mand uit. Ook kan elk onderwijsmari of vrouw gesteund worden door de weerstandacomraissie en kas. Het ge beurt al. wel eens, dat om onbegrij pelijke redenen een verhooging uit blijft. De paedagogische bibliotheek werd in 1876 gesticht en ln 1882 na contract met Amsterdam overgebracht naar de universiteitsbibliotheek. De catalo gus telt pl.m. 15000 nummers. De on derwijzer vindt er schier elk boek voor zijn vak en tal van wetenschappelijke werken. Het Schoolmuseum te 'Am sterdam ln 1876 opgericht in navol ging van dergelijke Musea te Ham burg, Bremen en Berlijn, is een per manente tentoonstelling van alles wat er op onderwijsgebied verschijnt. Verder wijzen we op 't Herstelling»- oord, waartoe bijna leder onderwij zer bijdroeg, waaraan 't N. O. G. een stichtingskapitaal gaf en met "den Bond, die 't initiatief nam, beheerd wordt. Verder noemen we nog de Commis sie lot beoordeeling van kinderlectuur Elk der reeds 1300 beoordeelde boe ken wordt door minstens 2 leden ge lezen en hun oordeel in de oom miss le besproken. Het Wachtgeldersfonds helpt hen^ die door opheffing der school ol doof eervol ontslag, tengevolge van te ge ring aantal leerlingen bulten betrek king raken. ORGELBESPELING op Donderdag 30 Juli 1908, des nam. van 23 uur, in de Groote of Bint- Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. No. 1. Toccate en Fuga, J. 8. Bach, No. 2. Mélodie, A. Guilmant, No. 3. Sonate, A. Maillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Cantabile, E. Bossi.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1