Verschijnt degelijks, behaiveepZofl- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, AGENDA OM ONS HEEN iluitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 23e Jaa:;3»Qg. No. 7701 DIN8DA.G 4 AUGUSTUS 1908 ABONNEMENTEN PER DREB MAANSJBNl n Voor Haarlem I-20 Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)j-30 Franco per post door Nederland r Lj® Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lonrens CosteFc Directeur J» 1'. PEEREB001IL ADVERTENTSÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regel mee? 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels h—elke regel meer ƒ0.2Ê Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. Intercommunaal Teïefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zuldef Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het AlgeJieen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Sociëteit Vereeniging Soirée Henri ter Hall, 8 uur. SchouwburgNederl. Tooneel Ver- eenigiDg, Kleine Dora, 8 uur Brongebouw Ensemble Artistique, dir. Solser en Hesse, 2 uur en 8 uur. Do Kroon Nederl: Operette-Ensem ble, het lustige Weeuwtje, 8 uur. KL VereenigingSpecialiteiten voorstelling, 2 uur en 7 1/2 uur. Alberts frères, Groote Markt, Bios coopvoorstellingen Bioscoop-theater Groote Markt Voorstellingen. En verdere kermisvermakelijkheden. No. 784. Solser Hesse. De repetitie in het Brongebouw zou beginnen. Niet zonder voorafgaande bezwaren. De piano was niet op or keststemming en had door een andere vervangen moeten worden, en de fluitist voelde tocht in zijn nek, zoo dat de deur gesloten moest worden, maar ten slotte kon het er dan toch op los gaan. Boven op het tooneel stonden al een poosje vijf of zes jonge meisjes, precies gelijk gekleed In een gestreepte blouse en blauwen voet- vrijen rok, te wachten. Dat waren de Russische danseressen, de Peschkoff- troep. Het orkestje begon met hun muziek te spelen. A prima vista. Musici en artisten zagen elkander voor den eer sten keer. En 't vlotte dan ook nog niet best. De hoofdpersoon van den troep, een danser, stevig gebouwde jonge man van vlugge beweging, gaf den kapelmeester telkens in 't Duitsch Instructies hier wat vlugger, daar wat langzamer, ginds afbreken.... De meisjes, bij wie, zoodra ze dansten, de avond-glimlach op 't gezicht kwam, als reflex van de beenheweging, gaven even de passen aan, maakten zich niet druk, evenmin als de danser zelf, die op de maat van zijn muziek rondliep, zonder zelfs maar even de voeten op te lichten. De kapelmeester, onver moeid, liet over spelen en weer over spelen, drilde zijn kleinen troep. Tot dat men elkaar begrepen had. De Rus sen maakten plaats voor een ander. Dat was mr. Back, de fluitist. Fluitist zonder instrument. Een van de weinige menschen, die van de na tuur een fijn gehoor en de gaaf heb ben gekregen, om met den mond een zacht fluitgeluid te laten hooren. Met hem ging het sneller. Na de verbete ring van een point d'orgue, die, nu ja, wel aangehouden, maar niet zóó lang aangehouden mocht worden, spitste hij de lippen onder den zwaren kne vel en floot, zooals ik zou willen, dat de jongens het deden, die bij mij de straat doorkomen, en het altijd te schel, te hoog en daardoor onzuiver doen. Mocht Mr. Back ooit een school willen oprichten, dan heb ik leerlin gen voor hem. Maar misschien beta len ze niet 1 Zijn repetitie was uit. Het leege papiertje, dat hij om zich een hou ding te geven in de hand had geno men, verfrommelende, lichtte hij be leefd den hoed en zei tot het orkest „dank u, heeren 1", welke attentie de kouwelijke fluitist meende te moeten beantwoorden door goedkeurend op den vloer te stampen. Daarop zei de kapelmeester tot een juffrouw op 't tooneel „Wilt u de heeren Solser en Hesse eens roepen Ze hadden al een poos lang door de zaal gezworven, de kleine Solser en de grootere Hesse, druk in hun nieuwe qualiteit van directie van dit gezel schap. En ze kwamen dan ook weldra voor de nu doodsche voetlichten. „Waar is 't groote boek Helaas, 't was er niet. Haastige be raadslaging onder de aanwezigen op het tooneel, Solser met een gezicht, :dat wel grooter schrik uitdrukt, dan*we ons weer verklecden. voor den toestand noodig schijnt te zijn. Daar 't boek er niet is, wordt het nummer overgeslagen en treedt een zangeres op. Maar we laten de repetitie haar gang gaan. Van Solser en Hesse wil ik liever wat vertellen, het merkwaar dige zangerspaar, dat nu al twaalf jaar optreedt op kermissen, op Nuls avonden, In sociëteiten, ja, waar al niet, in heel ons land. Als je Solser ziet met zijn gezicht in rust, dan lijkt hij in zijR eenvoudige colbertje, zijn verre van krullend blond haar, zijn liggend boordje, waaronder alleen de losse das iets artistiekerigs heeft, een eenvoudig alledagsmensch, die zijn leven doorbrengt met boekhouden of handelen in een artikel van dagelijk- sche behoefte. Maar nauw gaat hi praten, of het masker komt los de spieren bewegen zich, de mond ver wijdt, de oogen lachen. Dan is hij wel de echte tooneelman weer. „Hoe oud ik ben Nog maar een-en- dertig. Eerst zou ik acteur worden, ben drie Jaar op de tooneelschool ge weest, maar toen stierf Michel, mijn broer, die u zeker ook wel gehoord heeft, en er moest mondvoorraad we zen. Ik was toen veertien en kwam voor 't eerst bij Wittkower Gerson, in 't oude Victoria, zoo'n geweldig dikke man, maar een beste directeur. Al te goed. Daar zong ik een duetje en zoo ben Ik in 't vak van humorist geko men. Een jaar of twaalf geleden ben ik voor 't eerst met Hesse opgetreden, over een paar maanden vieren we on ze 121/2-jarge compagnieschap. Ja, u mag dat wel zeggen 't is een zeld zaamheid, dat twee menschen zoo lang samenwerken, 't gebeurt eigen lijk nooit. Ik denk, dat 't komt omdat ieder van ons zoo zijn eigen werk doet. Hesse is voor de administratie, dat verstaat hij best, ik heb er geen omkijken naar. Den eersten keer, dat we samen op traden was in Arnhem, met „Irma cn haar mama". Na dien tijd hebben we al zóóveel gezongen, soms eigen werk, soms vertalingen. Ons land is maar klein, moet u denken en daar om moet je een uitgebreid repertoire hebben, anders zegt het publiek „al weer dat ding Dat heb ik al meer van die menschen gehoord 1" We heb ben een repetitor in Amsterdam, Chris van Dinteren maakt veel muziek voor ons. Maar al word je zoo oud als Methusalem, van te voren weet je nooit of iets pakken zal bij hel pu bliek of niet. Op de repetitie vind je een ding aardig en de menschen blij ven er koel onder. Dan gaat het voor goed van 't programma, dat be grijpt u. Ja, 't ia voor ons een voortdurend reizen en trekken. Vooral 's winters, als we optreden op 't Nut in de kleine plaatsen en in sociëteiten, 's Zomers reizen we op de kermissen. Vanoch tend zijn we uit Franeker gekomen, waar ze een muziekconcours gehou den hebben. De reisgelegenheid is ge lukkig in de laatste jaren heel wat verbeterd. Ik zal nooit vergeten, hoe we eens in Giethoorn zijn geweest. Eerst van Steenwijk met een rijtuig. Aan eiken kant van den weg was water. Ik vroeg aan den koetsier of T wel veilig was. „As we rechts gaon", zei die, „dan verzuupen we, als we links gaon, ver- zuupen we öök." Enfin, we kwamen er behouden aan en moesten toen in Giethoorn varen. Punteren noemen ze dat. In de zaal hadden ze een tooneeltje opgeslagen, dat zóó laag was, dat Hesse, als hij zijn hoogen hoed op zette, er niet meer onder vandaan ko men kon. De zaal was vol. U weet, de menschen zijn daar allemaal precies eender gekleed, nu, aan den eenen kant zaten de mannen, aan den ande ren kant de vrouwen. Vooraan zat de brievengaarder, die was de plaatse lijke reporter als we een mop zeien, dan stak hij zijn eenen arm naar ons uit, klapte In zijn handen en riep „goed 1" Toen t programma afgeloopen was, hield Ik een toespraakje en gingen Maar nie mand ging weg. Al de menschen in de zaal bleven pal zitten. De predi kant kwam bij ons achter. „Dominé", zei ik, „t is afgeloo pen.' „Ja", zei de predikant, „dat weten de menschen wel, maar ze hebben u nu gezien in allerlei verkleeding, nu zouen ze u wel eens gewoon willen zien." En zoo bleef het publiek geduldig wachten, lot we in ons pakje van allen dag, zonder valschen neus, door de zaal waren gegaan. Of we ook niet door de Indlë-koorts worden aangegrepen Och nee, we hebben 't hier goed, waarom zouen we naar Indi£ gaan Hier Is 't hard werken, maar daar zullen ook wel minder pleizierige dingen wezen. En dan Piet (dat ls Hesse) zou 't niet willen doen vanwege de visscherij. Daar is hij dol op. We zijn pas te Andijk geweest, daar heeft hij drie honderd vijftig vischjes verschalkt. Of ik tevreden ben met mijn vak Vroeger niet, toen dacht ik, dat Ik wel wat beters had kunnen worden, acteur bijvoorbeeld, maar daar is het ook niet alles rozengeur, en nu ben ik er tevreden mee. 'k Ben getrouwd en heb een dochtertje van elf jaar, dat met me per fiets de omstreken van Haarlem gaat bezoeken. We leven heel kalmpjes, ja, daar zal ik u wat van vertellen, waar u om lachen zult. Sinds een jaar of zes ben Ik geheel onthouder en vegetariër, kijk, daar heb je 't al, u lacht al. Dat vinden de menschen zoo heelemaal niet in over eenstemming met mijn vak. 'k Ben 't begonnen voor mijn gezondheid, de long was aangedaan, en ik ben tegen woordig zoo gezond als een visch. Op reis kan 't soms wel lastig wezen, vooral met vruchten. Dan willen de menschen je goed doen met een hoop eieren, die ik niet op kan. In Hilver sum, waar we wonen, ben ik bezig geweest, met een blauw schort voor, vruchten in te maken voor den win ter, u weet wel in die glazen fleschjes van Weck. Hesse is heel anders, die is een gastronoom en erg gesteld op lekkere kip en biefstuk. Niet dat ik wat tegen slagers heb, maar 't vak veredelt toch niet, al was voor mijn part de zaal vanavond vol met Diets dan slagers. En nu neemt u me niet kwalijk, ik moet een stukje eten. Anders is er geen tijd meer voor." Met een glimlach om den mond, dien fameusen mond, dien hij kan opentrekken van het eene oor naar het andere, ging Solser haastig ver der. Maar niet naar zijn middagmaal Want een paar minuten later zag ik hem in druk gesprek. De figuratie voor den avond was nog niet in orde. En met vluggen stap, tusschen twee van zijn medewerkers In, ging hij dé stad in, op zoek naar figuranten. J. C. P. HET VREDESCONGRES. Dit zeventiende internationale vre descongres behoort weer tot het ver- ledene De afgevaardigden der ver schillende landen ook drie Neder- landsche dames zijn weer uit En geland vertrokken, maar... helaas nog niet met den vrede in den zak Het zou ook Al te mooi zijn, dat ideaal in ééns verwezenlijkt!... Eén der sprekers zeizóó gauw gaat dit niet, we vorderen slechts langzaam, doch óók zeker gelijk een druppol water op den duur toch een steen uit holt.... Dat is in vele gevallen een troos tende vergelijking, die soms ook als een holle phase klinkt.... Het congres heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin „geprotesteerd wordt tegen de onzinnige en steeds stijgende uit gaven voor leger en vloot, de oor log In het algemeen sterk veroor deeld en het beginsel van arbitrar ge gehuldigd wordt." Laten we deze verklaring eens na der bezien. Allereerst komt de vraag opkan onze maatschappij zonder oorlog voortbestaan Een sterke idea list zegt zonder dralen: ja! o ja!.... Maar een wijs man „ziet verder dan z'n neus lang is" en overweegt. 't Is een onweersprekelijk feit, dat de verschillende volkeren óók ver schillende belangen hebben, en waar .die belangen wel eens met elkaar in strijd komen, is 't iets heel gewoons, als de mogendheden een beetje ruzie krijgen. Wil het nu met de beslech ting vain die quaestie niet best vlot ten, dan spreken de kanonnen en ge weren een beetje mee en.... de oorlog is daar 1 Om den oorlog te voorkomen is 't dus zaak de beslechting van deze ge schillen op afdoende wijze te regelen. Nu komt heit hooggeroemde en vaak gehuldigde arbitrage-beginsel op de proppen. Maar kan dit, zooals het nu gere geld is, ons helpen?.... Er bestaat een Hof van Arbitrage, en als de landen een geschil hebben kunnen ze zich tot dit Hof wenden, om een uitspraak te vragen. Dat is mooi, maar afdoende om don oorlog te keeren? Als de uitspraak niet naar den ziin is, kan de oorlog toch begonnen worden. Ook zijn de volkeren niet verplicht hun ge schillen aan het Hof te onderwerpen, ze kunnen oorlog voeren, zonder dat het Hof er een woord in heeft te zeg gen.... Neen, de inrichting van dat Hof van Arbitrage is nog zeer, zéér onvol doende en kan alleen helpen als bei de partijen uitstekend gezind zijn, en als dat zoo is.... gaan ze toch ook zonder dat Hof geen oorlog voeren 1... Maar hoe moet dit Hof dan wel in gericht zijn De beantwoording dezer vraag is inderdaad niet gemakkelijk, maar met een sprekend voorbeeld is wel iets duidelijk te makein. Er is, een huisgezin van vader, moeder, zes jongens en zes meisjes. We noemen wat, maar juist veel. om dat in zoo'n groot gezin, o zoo vaak ruzie en oneenigheid kan ontstaan. Nu heeft zoon Jan met zoon Klaas twist over het knikkerspel... Jan zegt: Klaas, je speelt oneerlijk, ik moet nog één knikker van je hebben... Nee zegt Klaas jij speelt valsch.. 't Is niet waar 't Is wel waar Als je niet.... Nu willen de jongens el kaar in de haren vliegen. Maar daar komt papa, die zegt, wat is dat?.... Klaas moet 't geval vertellen, Jain dito, en vader zegtdie heeft gelijk en dat moet gedaan worden om 't on recht te herstellen. Zal een der ben gels nu tegen papa zeggendat doe ik nietNeen immers, de uitspraak is bindend, en van vechten is geen sprake meer, ook uit vrees voor de vaderlijke kastijding. Zóó moet het ook in de Staatkun de gaan. Maar hoe dit beginsel toe te pas sen Er moet een macht gesteld wor den, die boven alle Staten staat en die over alle geschillen moet be slissen. Waar die macht vandaan te halen - Men zou een uit alle volkeren gekozen jury kunnen aanstellen, ho pende in die „vogelen van diverse pluimage" een waarborg te hebben voor een onpartijdige uitspraak. Al les goed en wel, maar dan zijn weer nog niet, want... wat verplicht de Staten zich aan dat vonnis te onder- w or pen Wil men waarlijk met arbi trage eenig afdoend succes «hebben, dan moet die macht geschapen wor den, die de twistende Staten dwingt zich bij de uitspraak neer te leggen. Die macht zou kunnen zijn een al gemeene boycot.... een verbeuring van een belangrijke waarborgsom.... of iets dergelijks. Maar... ook zooiets komt niet tot stand, 3onder dat de volkeren algemeen van de noodzake lijkheid van den vrede zijn doordron gen. Komt het echter zoo ver, dan kun nen zeker vele misschien wel alle oorlogen op deze wijze vermeden worden. Om de menschen van deze vredee- idée te doordringen is besloten bij de jeugd propaganda te maken. Een ge zegde luidt Immers „geef mij het kind en de toekomst is mij Interessant waren de mededeeHn- gen door een Italiaanschen afgevaar digde gedaan. Deze vertelde, hodaar een moedersbond gevormd is, die zich ten doel stelt, den kinaeren niet meer het soldaatje spelen te lee- ran en aile speelgoed van „das Mili- tar" te verbannen. Deze heer gaf een kleurrijke schildering van dit kinder lijke soldaatje-spelen, schetste, hoe de fantasie van het kind aan 't werk gaat en hem vertrouwd maakt mot 't doodschieten van zulke landsverdedi gers.... De Fransche vredesmaamen deelden mode, hoe door hen een prijs van 1500 francs is uitgeloofd voor een onder wijzershandboek, waarin uiteengezet wordt, hoe men vr edesbeginsel en bij de jeugd kan inprenten, zonder daar om te verzuimen ook vaderlandslief de em andere burgerdeugden in te prenten. Terloops zijn op het Congres eeni- ge internationale onderwerpen be sproken. De Oost-Aziatische quaestie werd door een Aziaat uit Ceylon ter sprake gebracht. Deze spreker gispte sterk de politiek der Europoesche mogend heden in Oost-Azië, en vroeghebben' de kleine staten geen aanspraak op de bescherming der groote Europee- sche mogendheden tegenover de aan randingen van machtige naburen? Hij haalde het voorbeeld aan van Siam het vredelievende Siam... Het ging tot ontwapening over, maar nauwelijks was dat volbracht, of machtige naburen begonnen, jaar in jaar uit, op Siameesch grondgebied inbreuk te maken. Dit heeft den Sia- meezen de oogen geopend... Ook besprak deze heer het gele ge vaar, zeggend Als China zich gaat wapenen (China met 400 millioen men schen) wat kunnen dan alle bssluiten van Europeesche vredescongressen er tegen baten? Ook Marokko werd besproken. Een Portugees protesteerde sterk tegen de inmenging van Europa in Marokko. De wanorde daar te lande, zeide hij, is door de Europeanen en niet door de Moren zelf uitgelokt. Gruwelen? Maar komen ei" niet alle dagen even groote gruwelen in Londen en Parijs voor De heer Huchet (Frankrijk) sloot zich bij dat pretest van Portugal aan. Hij brandmerkte het optreden der Franschen in Marokko, het bloedbad door hen onder vrouwen en kinderen aangericht. Zulke wandaden zijn ook in de Fransche Kamers g9bramdtüerkt en Huchet smeekte het Internationa le Vredescongres niets te besluiten, waaruit zou kunnen afgeleid worden, dat het dergelijke gruweldaden goed keurt. (Bijval). Zaterdagmiddag is nog een werk lieden-betooging gehouden. Duizen den arbeiders waren op het Trafal- garplein bijeen eat werden door „gloeiende" redevoeringen bezield én enthousiast gemaakt. Twee eigenaardigheden der rede voeringen willen we nog memoree- ren. Een zei over den Tsaar Onte genzeggelijk, is die Tsaar een hoogst vredelievend man. Honderdduizend meinschen heeft hij den eeuwigen vre- Een ander spreker zeidat hij het volgende jaar naar Duitschland zou gaan, om daar onder Duitschers te verkondigen, dat de Eugelsche werk man enkel in vrede met zijn Du'tsche broeders wenscht te leven. Zoo is dit Congres weer geëindigd. Een volgenden keer zal men te Stockholm bij elkaar komen. FRANKRIJK. Gisteren is er weer een algemeene werkstaking gehouden. Uit de ont vangen telegrammen blijkt echter, dat de staking niet bijzonder alge meen was. Tot vier uur in den middag was er nog geen enkel bericht ingekomen over ernstige incidenten te Parijs of m de provincie. Te Vignoux werd de arbeid gedeeltelijk hervat. Te Parijs had een betooging plaats voor de ar beidsbeurs, de betoogers wierpen met allerlei voorwerpen naar de politie en de soldaten en er ontstond een ge vecht, waarop de politie heit koffie huis deed ontruimen. Er werden en kele personen gewond en een groot aantal In hechtenis genomen. Zoo er na dien nog belangrijke in cidenten hebben plaats gehad, ver melden we dit onder de telegrammen. ZWEDEN. De komst van het Duitsche konings paar was schitterend »n Indrukwek kend, zooals.... dat trouwens altijd bij zoo'n bezoek isl Daarom zullen we er maar niet te veel van vertellen, maar tcch constateeren, dat de Kei zer Koning Gustaaf benoemd heeft tot..., admiraal der Duitsche vloot. BELGIë; Het tweede Grijsboek, bevattende de briefwisseling tusschen België en de Engelsche en Amerikaonsche regee ringen over den Congo gewisseld, is openbaar gamhakt Het meest belang wekkende pont hierin is, dat de Bel gische regeering verklaarde niet te twijfelen of de Britsche regeering zou haar voorbehoud opgeven, zoodra zij België aan het werk zag. De Belgische regeering geeft dan verder aan, welke maatregelen het allereerst tem bate van de inlanders dienen te worden genomen. Zij ver klaart zich bereid na de annexatie, indien dit gewenscht mocht worden, elk verzoek betreffende arbitrage in zake de uitlegging der conventie, die den Congostaat ten aanzien van de handelsstaatkund3 binden, te overwe gen onder zeker voorbehoud echter. DUITSCHLAND. Meer eigenaardig dan belangrijk la het feit, dat, de jongste dochter van den diep gevallen Prins Eulenburg zich dezer dagen heeft verloofd met een graaf uil een aanzienlijk en rijk geslacht. Velen zullen zich daarin verheugen, dat de kinderen niet voor de zonden van den vader behoeven te boeten. Als we dit tenminste uit dit bericht mogen veronderstellen 1 TURKIJE. Bij de tegenstrijdige berichten over den toestand to Adrianopol valt het moeilijk zich oen eenigszlns juist denkbeeld te vormen va nden geest, die daar onder de bevolking heerscht. Terwijl men uit de van daar ontvan gen telegrammen zou opmaken, dat men ten zeerste gekant is tegai het bestuur van den Sultan, doet sen be kendmaking van het ...comité voor eenheid en vooruitgang" aldaar, ver moeden, dat zulks toch niet het geval is. Het comité laat zich nl. in de vol gende bewoordingen uit: „Wij ver zoeken onzem medeburgers zich geen verkeerd denkbeeld te vormen over den tegenwoordigen toestand. De Sul- tam is onze eenige toevlucht, zijn per soon staat onder de bescherming van het geheele teger en van het volk. Wij bidden dag en nacht voor zijn leven. Onze bedoeling was énkele verraders te verwijderen. Daartoe heeft onze padisja grootmoedig toestemming ver* leend. Het leger wenschte de keizer lijke groeten te ontvangen en zulks ia geschied. Er valt dus niets meer té eischen leve de Sultan 1" De aanleiding tot de troebelen moet" geweest zijn, dat een officier den sol daten hunne medailles, behaald ia den Turksch-Griekschen oorlog en waarop de naamletters van den Sul tan staan, van de horst rukte. MACEDONIë. Het is op het oogenblik in Macedo nië inderdaad een eigenaardige toe stand. Er zijn daar nog altijd ambte naren, die speciaal met de ten uit voerlegging van de door de mogend- beden gewenschte hervormingen zijn belast, zooals de burgerlijke en finan- cieele agenten. Hun positie wordt bij don plotselingen keer, dien de zakeif in het Turksche Rijk hebben geno men, eenigszins scheef en zal huq zeiven thans wellicht niet helder zijn. Volgens berichten uit Sofia zou Hil- mi pasja, de inspecteur-genefaal der hei-vormingen, reeds zijn ontslag heb ben genomen. Ilij heeft het dau blijk baar veiliger .geacht intijds het veld te ruimen, vóór anderen hem er toe dwingen. Want de jong-Turken heb ben duidelijk genoeg te kennen gege ven, dat zij thans van al die vreemde indringers in Macedonië niet meer ge diend zijn. PERZIë. Het onverwachte succes, 't welk d? Jong-Turksche beweging in Turkije heeft gehad, heeft ook zijn Invloecj doen gevoelen in Perzië. Er Is in hét land van den Sjah opnieuw een ver scherping ontstaan van het conflict tusschen de aanhangers van het par lement en de medestanders van den vorst. De bekendwording te Teheran, dat Turkije zijn grondwet terug kreeg, hoeft in de stad groote opwinding en ontroering teweeggebracht. Te Tabris schijnt het vechten voor het oogenblik te zijn gestaakt. De re volutionairen sparen hun ammunitie en hun strijdkrachten met het oog op het feit, dat een aanzienlijke troepen macht van den Sjah naar Tabris op rukt. Militaire Zaken. Hedenavond te half zeven uur zal de 1ste compagnie van het Se bataljon alhier onder commando van den ka pitein Van Meurs marcheeren naar het terrein de Breesaap bij IJmuiden, om aldaar velddienstoefening te hou den. De militairen nemen de noodige levensmiddelen mede en keeren mor gen terug met het 4de bataljon, dat op hetzelfde terrein oefeningen zal hou den. Morgen zullen door het 3de ba taljon 10de regiment Infanterie al hier schietoefeningen worden gehou den met scherpe patronen op het strand bij Zandvoort. De oefeningen hebben plaats tua schen 10 uur v. m. en 3 uur n.m. Door den Minister van Oorlog is thans bepaald, dat het 10de regiment infanterie van 14 tot 24 September a.s. bataljons- en regiments-oefeningeii zullen houden in de legerplaats bij Laren. Onderwijs. De heer A. C. Nabken, onaerwfjze? 3e Burgerschool alhier, staat 4 op de voordracht voor schoolhoofd Openba re School te Lochem 1ste vacature en 3 voor de 2de vacature.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1