Verschijnt degelijke, beheive op 2on» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 36e Jaa gang. No. T70I WOENSDAG 6 AÜGCSTÜ8 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEHENTEH PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente).30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 'A de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 1. (5. PEEREBOOM. ADVERT ENTïÉNi Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /i. elke regel meer ƒ0.8C Reclames 30 Cent per regd. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j EO Cts» voor 3 plaatsingen k contant Redactie cm Administratie* Groote Houtstraat 55. fofensommunaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij* Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. i ir '■r niii bM DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 6 AUGUSTUS. Sociëteit VereenigingSoirée Henri ter Hall, 8 uur. Schouwburg: Nederl. Tooneel Ver eeniging, Meid en Feest, 8 uur. BrongebouwEnsemble Artistique, Sir. Solser en Hesse, 8 uur. De KroonNederl. Operette-Ensem- hle, bet lustige Weeuwtje, 8 uur. KI. VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, 8 uur. Alberts frères, Groote Markt, Bios coopvoorstellingen. Bioscoop-theater Groots Markt Voorstellingen. Bn verdere kermisvermakelijkhe den. Groote KerkOrgelbespeling 2—3 u. OM ONS HEEN No. 785. De Brng te Halfweg. Gisteren ontving ik een ingezonden etuk uit Halfweg naar aanleiding van bet gebeurde met de dame, die, de electrische tram naloopende, op de spoorbrug terecht is gekomen en daar aan af is gevallen in het water. Het luidt als volgt Aan de Redactie van „Haar lem's Dagblad". Geachte Heer Redacteur U, als inwoner van Haarlem, kent ongetwijfeld het nabij gelegen dorpje Halfweg. Een seer eenvoudig, lande lijk plaatsje, dat zich bij oppervlak kige beschouwing in niets onder scheidt van andere eenvoudige lande lijke plaatsjes, doch dat bij nadere beschouwing blijkt een zeer ernstig gevaar in zich te bevatten voor den argeloozen wandelaar, fietser, auto mobilist, koetsier, e. d. Wist u wel, mijnheer de redacteur, 'dat gij te Halfweg gevaar loopt ter ongelegener tijd in de eeuwigheid te worden geslingerd Wist u het niet *t Is een feit, en ik wil u niet langer in het onzekere laten omtrent mijne bedoeling. Halfweg geüiet o.a. de zegeningen van een Electrischen Spoorweg, wel ke het dorpje doorsnijdt. In de kom van het landelijk dorpje loopt deze spoorweg over twee bruggen, welke gelegen zijn over den boezem der sui kerfabriek „Holland" en over Rijn- land's boezemwater. Deze heide brug gen zijn slechts eenige decimeters breeder dan de wijdte der spoorstaven en tusschen beide bruggen bevindt zich eene ruimte van circa één Meter, waaronder het breede en diepe boe zemwater gaapt. Bovendien is aan de buitenzijde Van bedoelde bruggen van een hek werk of iets dergelijks niets te beken nen. Stel nu het geval, mijnheer de redacteur, u komt als vreemdeling per as of te voet bij avond of des nachts van Haarlem of Amsterdam, en u vraagt bij het begin uwer reis op den Amsterdamschen Straatweg gekomen, aan dezen of genen voor bijganger „Zeg eens, vriend, hoe kom ik van hier naar Amsterdam (Haarlem) dan antwoordt hij ter goeder trouw „O, mijnheer, u houdt de tramrails maar, dan kunt n onmogelijk missen." De man weet of beseft niet, dat hij ti met zijn welgemeend antwoord den dood in de armen jaagt, want volgt gij zijn raad punctueel op, dan vindt gij uw droevig einde tusschen heide bedoelde spoorbruggen. Toen ze er pas lagen, reed aldaar een wielrijder in het water, die zich zelf wist te redden. Eenige weken later reed een rij tuig, waarin zich, behalve de koetsier, een heer en drie dames bevonden, Sen spoordijk op, welke naar bedoel de bruggen leidt en ware toen het rijtuig niet vóór het hereiken van de bruggen omver getuimeld, dan wa ren stellig ongelukken te betreuren geweest. Nu kwamen zij er met den schrik en een zandbad af. In het vorige Jaar reed de koetsier van den heer Cremer, te Santpoort, bij nacht en door de duisternis mis leid, bedoelde bruggen op. Het gevolg was, dat de man van eene hoogte van circa drie Meter op het ijs viel en zich deerlijk aan het hoofd verwondde. Zijn voertuig bleef tusschen de beide bruggen hangen en zijn paard viel door het ijs, waaruit het later met groote moeite door middel van. bijlen werd gered. Toen kwam er eindelijk eene veran dering ten goede. Aan het éóne einde der beide brug gen (waarom niet aan beide einden werd geplaatst een lantaarn met..... wit licht. Ik ben altijd van meening geweest, dat men voor een onveilig signaal rood licht bezigde. Ik meen zelfs, dat zulks gebruike lijk is bij electrische- en andere spoor wegen. In het begin der vorige week vond een arme zwerfster tusschen beide bedoelde bruggen het onvrijwillig einde van haar droevig bestaan. Zij rust nu onherkend onder de groene zoden, 't Had uwe of mijne vrouw ook kunnen overkomen, mijnheer de redacteur. Nu hedenavond liep een Amster- damsche dame, ook niet hekend met de gevaarlijke Halfwegsche attractie, waarvan ik u hierboven sprak, de tram na, vreezende dat zij haar ont gaan zou, en viel ook weder van eene aanzienlijke hoogte in het diepe boe zemwater, waaruit zij gelukkig tijdig werd gered d.oor bet kordate optreden van een flinken jongen. Ik mag hier zijn naam wel noemen, 't is de zestien jarige zoon van den heer Langerijs, te Halfweg. Bedoelde dame zal het leven er ge lukkig wel afbrengen, maar ik vraag u „Zou de maat nu haast vol zijn Mij dunkt, zij loopt over. En is het nu zoo moeilijk, afdoende hierin te voorzien Ik, leek, zeg „het is zoo eenvoudig als kip." Men make tusschen beide spoorweg bruggen een houten vloertje van vol doende sterkte. Men late dat vloertje ook nog eeni ge voeten buiten beide bruggen uit steken, en plaatse dan aan weerszij den dier bruggen een sterk hek. Ongelukken zijn dan beslist uitge sloten. Wie een betere manier weet, hij zegge het, want voorziening in deze is noodig U beleefd dank zeggende, mijnheer de redacteur, teeken ik met de meeste hoogachting, X. Houtrijk en Polanen, 3 Aug. 1908 Tot zoover de klacht van den bewo- .ner van Halfweg. Hoewel die afkomstig is van een zeer bezadigd man, werd het blijk baar geschreven onder den indruk van den schrik over het ongeval. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de blijkbaar ironisch bedoelde opmerking over „de zegeningen" van de E. S. M. Men is in Halfweg blijkbaar zoo ontsteld ge raakt, dat de schrijver zelfs geen waardeering meer toont voor het ver voermiddel, dat voor de vier gemeen ten, die het verbindt, toch groote be- teekenis heeft. Ook voor Halfweg, dat met zijn paar treinen van de Holl. Spoor, die er vroeger stopten, vrijwel onbereikbaar was. Intusschen leek mij het lijstje van ongevallen, die op deze brug zijn voorgevallen, lang genoeg, om eens een nader onderzoek in te stellen. Als je met de E. S. M. naar Amsterdam gaat, zie je den toestand niet goed. Dinsdagavond omstreeks half acht kwam ik er aan, bij volle daglicht. De situatie is aldusVan Haarlem af loopt dubbel spoor, tot ongeveer hij de suikerfabriek. Daar ligt enkel spoor, dat voorbij de fabriek gaat en zich langs de woning van den heer Vallentgoed scherp naar rechte buigt, terwijl de straatweg doorloopt naar boven. Die rechteche weg voert naar de bedoelde bruggen. Bij dag kan iedereen, die goede oogen heeft, onmiddellijk zien, dat deze rechtsche afbuiging onmogelijk de hoofdweg wezen kan. Links staat een bord de toegang naar de spoor brug is verboden. Bovendien is het eerste gedeelte van den weg, dat naar de bruggen leidt, niet bestraat, maar begrint, daarop volgt een stuk met een soort klinkerbestrating en dan komen de bruggen, twee naast elkaar, eerst een kort gedeelte en dan een langer, totdat ze eindigen bij den hoek van het café-Coppee, tusschen twee hekjes in, terwijl in 't midden een witte' paal is geplaatst, blijkbaar als waarschuwing, dat dit geen rij weg is. Hier staat een zelfde -waar schuwingsbord voor hen, die van de zijde van Amsterdam komen De twee bruggen, die, zooals de in zender terecht opmerkt, niet breeder zijn dan een tramwagen zelf, zijn niet open, maar hebben een bouten vloer tje, zoodat iedereen er gemakkelijk over zou kunnen loopen. Het gevaar schuilt in de opening tusschen de twee bruggen, die ongeveer een meter breed en niet beveiligd is. Deze ope ning nu zou de inzender bevloerd wil len zien. Of dit baten zou, zullen we straks zien. Vooraf wil ik .zeggen, dat naar mijn meening iemand, die op klaar lichten dag op deze brug een ongeluk krijgt, blind of beschonken moet zijn Hij kan aan de geheele omgeving zien dat dit een afzonderlijke, geen open bare weg is en de twee borden waar schuwen hem ten overvloede tegen gevaar. De vraag was nu, hoe 't met de vei ligheid in 't duister geschapen staat. Om die vraag voor mijzelV9n te kun nen beantwoorden, heb ik in Halfweg gewacht, tot het goed donker was. Aan den kant van Amsterdam is even voorbij den hoek van het café-Coppee paal geplaatst, waaraan vier gloeilampen hangen, die hun licht naar voren werpen, dus niet op de brug. De brug daarachter verliest zich in het duister. Zelfs wordt het waarschuwingsbord door deze vier lampen niet beschenen. Aan den Haarlemschen kant is een paal met één lamp geplaatst bij het huis van den heer Vallentgoed, ver der op nog één vóór de brug. Het waarschuwingsbord staat ook hier in donker Ik ben, eerlijk gezegd, wat geschrikt toen ik dezen toestand zag. De men sehen'uit Halfweg en wij, Haarlem mers, die den plaatselijken toestand kennen, zullen ons niet vergissen. Maar als ik een vreemdeling was en een rijtuig of een automobiel moest besturen, dan zou ik waarschijnlijk de brug van de E. S. M. oprijden. En dat wel om twee redenen. Die tramweg loopt recht door en de straat weg gaat omhoog. Van natuur volgt iedere koetsier of chauffeur den rech ten weg, die niet klimt I Bi kom nu terug op het advies van den inzender, die de opening tusschen de twee bruggen wil bevloeren. Mij schijnt dat een gevaarlijke maatregel. De maatschappij zou daarmee een brug, die als spoorbrug is bedoeld, tot een voetbrug maken. Niet alleen voetgangers zouden er overgaan, om de klimmende bocht van den straat weg af te snijden, maar ook wielrij ders, menschen met hand-, krui- en kinderwagens. Aan de verbodsborden zou men zich niet storen. Kortom, er zou een druk verkeer ontstaan op een breedte van één meter, tusschen twee smalle bruggen In, waarover voortdu rend trams gaan, een verkeer van twee kanten nog wel, dat veel meer ongelukken zou teweeg brengen, dan er tot dusver hebben plaats gehad. Zelfs het maken van leuningen zou dat niet beletten Toch is de tegenwoordige toestand evenmin bevredigend. Ik heb gevraagd, of het mogelijk is, hekken te maken, die zich automa tisch openen wanneer een tram vóór gen op dezelfde wijze sluiten. Dat is evenwel niet uitvoerbaar. Maar er is iets anders, dat mij wel mogelijk toeschijnt. Een reuzen- transparant namelijk aan beide zijden van de brug, waarop de woorden OVERGANG LEVENSGEVAARLIJK of iets dergelijks, en dat bij avond fel verlicht. Aan een man worde opgedragen, om, zoodra de electrische stroom wordt afgesloten en de verlichting dus ophoudt, aan weerskanten van de brug een hek te sluiten en die den volgenden morgen vóór het doorko men van den eersten wagen, weer te openen Deze twee eenvoudige maatregelen, die bovendien niet kostbaar zijn, be veel ik gaarne in de aandacht van de directie der E. S. M. aan. Zij, die zoo veel doet om den dienst aan hooge eisehen te doen. beantwoorden, zal ongetwijfeld ook alles willen doen wat mogelijk is, om verdere ongeluk ken op dit inderdaad gevaarlijke punt te voorkomen. J. C. P. sMtenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN TURKIJE. Daar lag de zieke Muzelman op z'n rustbed... bleeke, ingevallen wangen doffe oogen, waarin geen levenslust flikkerde Om de sponde groepten zich ken nissen John Buil, Juffrouw Marian ne, en ook heer Tsaar die schudden heel bedenkelijk het hoofd waren 't er „gloeiend" over eens, dat de zie ke man t niet lang meer zou maken en... konkelden reeds afspraakjes om trent de erfenis Maar daar kwam een wijze medi- c.ijn-meester, die zei: ik ken de kwaal en ik zal den zieke genezen.... Men kent het gènezingsproces de Jong-Turksche beweging Nu is de zieke man weer kant en klaar.... zoo gezond als hij nog niet geweest is 1 Was de Sultan vroeger in het Paleis als een gevangene, nu durft hij zich frank en vrij te bewegen, 't Bericht wil zelfs, dat hij enkele dagen gele den „heelemaal alleen" door de stra ten van Constantinopel een wande ling heeft gemaakt om uit de gesprek ken van de voorbijgangers eens te hooren, hoe het volk nu over hem denkt I.... Eertijds was het streng verboden, den Sultan langs den weg te foto- grafeeren, numag men Z. M. naar hartelust kieken 1 Zoo zijn er een massa van die klei nigheden, die bewijzen, dat de Sultan zich zoo vrij gevoelt als een vischje in het water Het volk is nog uitgelaten van pret over de uitroeping van den constitu- tioneelen regeeringsvorm. Het doet niets dan den Sultan hulde-betoogin- gen brengen, waarbij 't altijd maar weer isLang zal de Sultan le ven1 Zoo wordt de Sultan misschien wel zoo oud als Methusalem Om de hervormingen in Turkije goed te begrijpen, moeten we eens le zen, 'wat het „Berliner Tageblatt" schrijft. Dit vergelijkt Duitscbland met Turkije en komt tot de verrassen de conclusie, dat de Turken nu veel beter, veel moderner regeeringsvorm hebben, dan de onderdanen van keizer Wilhelm De Grondwet der Turken bevat alles wat de Duitschers tot nu toe vergeefs verlangden en nastreefden het ge lijke rechtstreeksche kiesrecht... wet telijke vaststelling van kiesdistricten., geheime stemming.... de zitting van het parlement mag niet worden on derbroken.... ambtenaren niet ver kiesbaar.... en zoo voort 1 Maar.... zullen deze Turksche nieu wigheden stand houden Deze vraag wordt door ditzelfde blad besproken, en dan zegt de schrijver Het is nauwelijks te loochenen, dat Europa van de gebeurtenissen in Turkije even weinig begrijpt, als het herkauwend dier in de weide van een trein, die voorbij vliegt.... Nie mand weet precies te zeggen, of deze jonge Turksche vrijheid de.... witte broodsweken kan overleven, en de meeningen over de gevolgen van den omkeer loopen sterk uiteen. Misschien is de bijeenroeping van het Turksche parlement een daad van de grootste draagkracht, en ra 1 b- s c h i e n is zij niets dan... een kluch tige episode. Misschien zal, in dien de hervormingspartijen sterk Balkan de brug komt en zich achter den warJ verzekerd blijven, genoeg zijn, de vrede op den J verzekerd blijven, en miss zal, in het uur der ontnuchtering, een oorlog met Bulgarije als afleiding moeten dienen. Zijn Engeland en Rusland, wier Macedonisch hervormingsplan op niets schijnt, uit te loopen, niet de verliezers bij dit spel van verrassin gen, en zal de Egyptische nationale partij nu niet moediger haar hoofd opsteken Is Duitschland's invloed aan den Gouden Hoorn niet voor altijd naar de maan, en zullen wij het met het parlement even goed kunnen vinden, als vroeger met den Sultan De vrijheidlievende Jong-Turken za gen in het reactionaire Duitschland de rots en den steun van hun despo- tiek regeerstelsel. Maar de Turksche koopman houdt zeer weinig van den Engelschman, en het landvolk en het leger haten alles wat zich Russisch noemt Wat er van ai deze dingen terecht zal komen, moet de tijd leeren. Nu deze groote vrijheid eenmaal is toege staan en de Sultan zoo ver gegaan is, kan van terugkeeren geen sprake meer zijn, tenzij men er een groote revolutie of burgeroorlog voor over heeft Toch duiken er reeds nu berichten op van een soort tegen-revolutie, die het werk der Jong-Turken ongedaan zou moeten maken. Deze beweging in Adrianopel is echter van weinig be- teekenis en bepaalt zich eigenlijk tot een muiterijfcje onder 3000 soldaten, die wat lang op hun soldij hebben moeten wachten. 't Spreekt echter vanzelf, dat niet alle Turken vuur en vlam zijn van de nieuwe richting, 't Kan best, dat de oude richting nog vele aanhangers telt, die.... nu zoo wijs zijn voorloopig hun mond te houden. Ze zijn bang voor de Jong-Turken Eenige hoogwaardigheidsbekleeders aan het Hof, die de hervormingen steeds hebben tegengewerkt, zijn zoo verstandig geweest de vlucht te ne men. Andets waren ze wellicht op het schavot gekomen. Ook beweert men, dat het een po litieke streek van de voorstanders van de oude richting was, omdat, toen de Jong-Turken amnestie vroe gen voor de politieke gevangenen, alle gevangenen werden vrijgela tenNu loopen boeven en moorde naars vrij rond, wat het volk natuur lijk allesbehalve pleizierig vindt, en dit wijdt aan de Jong-Turken. Als 't is waar iSi is het een handige zet De samenstelling van het ministerie is niet geheel naar den zin der Jong- Turken. Eenige heeren ministers zijn niet vooruitstrevend genoeg, zoodat... de Sultan wel zoo vriendelijk zal zijn, er eenige andere voor aan te wijzen. Eén excellentie is al bedankt Nu wachten we met veel nieuwsgie righeid op de verkiezing van het Par lement, en de eerste troonrede Als 't althans zoo ver komt I.... FRANKRIJK. Van de stakingsbeweging is weinig nieuws meer te vertellen. Telegrafisch werd al gemeld, dat er Vrijdag weer gestaakt zal worden. De arbeiders hebben een manifest tot het volk ge richt, waarin o.a. te lezen staat „Wat een langdurige propaganda niet had kunnen bewerken, dat heeft de nieuwe wandaad van Clemenceau tot stand gebracht. .Het afgrijselijk treurspel, dat het hart van ieder, die bezield is met men- schelïjke gevoelens doet Moeden, heeft eindelijk de arbeiders gebracht tot een protestbeweging, die geëindigd is met dezen dag van vrijwillige staking. Geen enkele regeering heeft nog op zulk onmenschelijko wijze het kapi taal gediend, .geen enkele nog heeft aan de uitgebuiten brutaler de oogen geopend. Door hel vergoten bloed heeft zij hun getqond, dat zij alleen op zichzelf moeten rekenen de vijanden van hun klasse bereiden hun niets anders dan ellende, gevangenis of tuchthuis. De organisatie echter houdt stand. Vertrouwend op hunne vakvereeni- gingen, dat wil zeggen op zichzelf, hebben 'le Parijsche arbeiders gehoor gegeven aan den oproep. Ware de samenwerking grooter ge weest, dan zou de beweging een ont zagwekkend karakter hebben aange nomen. Voor het vervolg is de thans opgedane ondervinding echter vol doende. De regeeringen zullen weten, dat slachtingen onder de arbeiders niet meer ongestraft zullen plaats hebben." Wij wijzen er nog eens op, dit ma nifest geeft de lezing van de zijde der arbeiders weer. ENGELAND. Dinsdag is te Londen het interna- tlonaal vrijhandelcongres in tegen woordigheid van vele deelnemers ge- chlen1 opend. Van Nederland waren aanwezig de heeren Heringa, Smissaert, Schilt- huis en oud-minister Van Houten. Minister Churchill wees in zijn rede over den vrijhandel en de internatio nale betrekkingen er op, dat de vrij handel vooral de vredelievende be trekkingen tusschen de natiën bevor derde. Nu en clan brachten.... kiesrecht dames, die den minister in de rede vielen, eenige stoornis. De dames wer den dan echter verwijderd.... DUITSCHLAND. De vliegproeven van graaf Zeppeliit zijn gisteren nogal geslaagd (zie ons telegram in het vorig nummer). De graaf moest echter dalen wegens een defect aan de motor. Toch is eene luchtreis van 40 50 uur hemels breedte in den tijd van ruim 11 uur gemaakt. Inderdaad een mooi resultaat RUSLAND. Rusland's minister Stolypin heeft zich laten ondervragen door Stead, die daarvan verslag geeft in de „Ti mes". De Engelsclie journalist is blijkbaar een groot bewonderaar van' Stolypin, „die door iedereen ver trouwd wordt" en voor wicn de Tsaar groote waardeering heeft. Het verslag van het gesprek is meer dan vier kolommen, maarveel nieuws is toch uit zijn lang relaas niet te halen. Slead stelde den minis ter natuurlijk verschillende vragen omtrent de onderdrukking van de re volutionaire beweging en omtrent de daarbij gepleegde wreedheden, waar omtrent zoo nu en dan in de Euro- peesche pers mededeelingen worden gedaan. En de minister gaf daarop zeer ge ruststellende antwoorden, evenals minister Makarof, die den heer Stead, later sprak. Maar die antwoorden wa ren vrij vaag en doen toch eigenlijk wel zien, dat de ministers omtrent he| optreden van de ondergeschikte amb-, tenaren in het rijk niet zoo volkomen zeker zijn. Teekenend is in het ver haal van den heer Stead de mededee- ling, dat hem het bezoeken van het gevangen oud-Doemalid Nobokof, een der onderteekenaars van het manifest van Wiborg, werd geweigerd, al leen bloedverwanten hadden bij deze gevangenen toegang, en dat eeü poging van den journalist, om den eveneens gevangen Tsjatkowsky te spreken, eerst welwillend werd ont vangen, maar later toch beleefdelijk' werd geweigerd, omdat de procureur- generaal, die de vergunning moest geven.... uit de stad was en niet zou terugkeeren voor Stead's vertrek. Met eigen oogen heeft de heer Stead dus niets kunnen zien en niet eigen' ooren heeft hij niets kunnen hooren,1 en zoo doet hij dus feitelijk alleen officieele mededeelingen, hetgeen aan' de waarde er van nog al wat tekort doet. En de algenieene indruk', die het interview maakt is dan ook, dat men den heer Stead allerhoffelijkst en 'al lerwelwillendst heeft ontvangen en té woord gestaan, maar hem niet meer heeft doen weten, danmen kyvijt wilde zijn. JAPAN. In den komkommertijd is het ver klaarbaar, dat men nog eens gaat spreken over een nieuwen oorlog tus schen Rusland en Japan 1 De voormalige Russische gezant te Tokio, Bakmetiëf, is in Petersburg terug gekeerd en heeft zich daar ge leend tot een vraaggesprek met een' medewerker van de „Slowo". De oud-gezant zeide, dat de Japaijj ners een oorlog met Rusland beschou wen als iets dat even goed kan ge-' beuren als r.iet-gebeuren (wat een, logica 1Ook over den vermoedelijk lien uitslag van een eventueelen ooi'-' log hebben de Japanners^geen geves tigd oordeel. De Japanners weten heel goed, dat Rusland veel beter voorbe reid is op het voeren van een nieuweri oorlog met Japan, dan Japan gereed kan worden geacht voor een strijd tegen Rusland. In elk geval zal niet door Japan worden aangestuurd op een conflict. Japan ioch moet op het oogenbllk te zeer zijn aandacht wijden aan d^ verbetering zijner geschokte finau-' ciën. KORTE BERICHTEN. Sedert 27 Juli" kwamen op de AzoréïJ 23 gevallen van pest voor, van welke' er 12 een doodelijken afloop hadden. Stadsnieuws WILLEM ANDRIDSSEN. Naar men ons meedeelt, zal onze. stadgenoot, de pianist en componisj< Willem Andriessen, den 29sten Octo Iber een concert geven In de concert) zaal van de Soc. Vereeniging met me dewerking van het orkest van de$

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1