HAARLEM'S DAGBLAD. Binnenland Stadsnieuws Kermisvermakelijkheden, SOCIËTEIT VEREENIGING. Was het Maandagavond eene ledeax- voorstelUng, Dinsdagavond was het publiek ln de gelegenheid te genie ten van de vele nummers, die Henri tea* Hall in een welverzorgd program ma aanbood. En dat er veel te genie ten was, bleek wel uit het spontaan applaus na elk nummer. Aan wlen der uitvoeders wel het meeste succ&3 ten deel viel, is ge makkelijk te raden. Do man, wiens naam aan het gezelschap verbonden Is, Henri ter Hall, blonk boven allen uit in zijne jongste revue: Doe er een deksel op". Nog lagen versch ln het geheugen zijne vroegere geestes kinderen (O, die Drankwet, en an dere) maar deze spant .de kroon. Al moge het Rotterdamsch tintje ook doen vermoeden, dat wij Haarlem mers er niet het meeste aan hebben, ons landje is klein genoeg, dat een Haarlemmer, die op de hoogte van zijn tijd is, wel geacht mag worden de toespelingen te vatten, waarmee deze revue gekruid is. In elk geval, de opeenstapeling van grappen, de bonte warreling van tooneeltjes en typen houden u voortdurend aange naam bezig. Of er geen aanmerkin gen te maken zijn Zeker, in ons vo rig nummer zijn ze al aangewezen. Dat hier, hoewel eerst na de pauze aan het woord, het eerst Henri ter Hall genoemd wordt, sluit Yooral niet in, dat de verrichtingen vóór de pau ze niet noemenswaard zijn. Integen deel, nummers te over, om aandacht aan te schenken. En dan zij vooral met groot genoegen herinnerd aan de phantastische electrische tableaux; schitterend zijn ze in één woord. .Voorts Spoenhoff, als steeds voldoe ning schenkende met zijne eigenaar dige liedokens En zoo zouden wij meer kunnen noemenmaar be ter dan dit alles is te gaan zien e<n zelf te oordeelen. De zaal was goed bezet en zal dit nog beter zijn, als de faam vau Ter Hali's gezelschap tot in alle hoekeu onzer goede stad zal zijn doorgedron- gen, SCHOUWBURG. Hofgunst, blijspel in 4 bedr. van Tkilo vou Trotha, door de Ned. Tooneelvereenl- giag. Onze voorspelling, dat het voller zou zijn bij de opvoering van Hof gunst dan. bij „Advocatenzaken" is ten voile uitgekomen. De schouwburg was gisterenavond bijna uitverkocht, en wie er geweest zijn hebben zich met Von 'lTotha's naïeve blijspel kos telijk vermaakt. Over den inhoud van „Hofgunst" behoeven we.na de. herhaalde voor stellingen, die 't stuk hier beleefde,, niets te zeggen.- Het de zaal van beneden tot boveai geheel vullende publiek was opgeto gen. Niet alleen over de prachtroL van Vicky, de geen blad voor den mond nemende dochter van den land edelman Baron Hohenstein, welke dochter plotseling in de hoflucht overgepluatst, daar haar oude liefde yoor de openhartigheid niet ontrouw wordt, maar niettemin haar hart .verliest, maar ook, en vooral, over de keurige uitbeelding dier 1*0! dooi' mej. Tilly Lus. Wat heeft deze jonge dame zich ontwikkeld tot een krachtig en veelzijdig talent. Zij is een ge waardeerde kracht voor de NecL Too- neelvereeniging, het groepje spelers yan distinctie, dat in zijn samenspel al zoo heel Yeel moois gegeven heeft. Zooals zij den Amstordamschen jon gen speelde in „Uitkomst", zoo gaf zij ook nu Vicky weer, in levendig, echt, keurig spel. Alex Post, eveneens een veelzijdig acteur, gaf de Vorst, waardig en jeugdig tegelijk. In 't bijzonder moet weer Van Warmelo als Von Buchen worden genoemd; hij had een prach tig type gemaakt van den grijzen Staatsdienaar, en Van Roden, de ka merheer (Gilhuys) was, hoewel iets gechargeerd, ook niet onverdienste lijk. KERMIS-VIERDERS. Moment-kiekjes...... Even m'n kiek-toestel gericht knip 't beeld is genomen en weer op zoek naar een ander tafreeltje om te vereeuwigen. 's Middags op de Botermarkt...., Voor een theater staan honderden mensclien een geheele opstopping van 't verkeer. Al die kijklustigen ver maken zich met, de zoutelooze grap pen van een paar clowns en van „me- heer den directeur", die niets doen.... dan elkaar klappen om de ooren ge ven Voor dat theater ls óók nog wat an ders te zien. Twee met meel ingewre ven mannen staan, met roode doeken behangen, op een stellage en stellen... de wassen beelden voor. 't Publiek vermaakt zich met hot constatoeren van het feit, dat de beel den zoo nu en dan even met de oogen knippen, zöódat 'fc nooit heusche beel den kunnen zijn..... Een booze tong hoeft ons verteld, dat een der „beel- den" eens verkouden was en toen heeft geniest 1 En dat voor de reputatie van een wassen beeld Naast dat theater is do worstel- tent.... Daar bieden eenige mannelijke en vrouwelijke vleeschklumpen aan je in zooveel minuten te leggen anders verbeuren ze f 109. Hoewel ik graag een „bdnkie" ver dien, heb Ik voor deze liefhebberij m'n veege corpus te lief I Die zwaar gespierde armen.,... br 1 Op de Oude Graeht is een of ander wonder te zien. Een bovenmeiischélijk wonder Een strooibiljet meldt, dat elk die het raadsel ontsluiert, de som van 1,000 francs krijgt. Zoo denk je f 5U0 te verdienen, maar, dan zie je de komma, en.... voor 50 cents een won der te doorgronden, is niet voldoende betaald 1 Dus laot je 't wonder 't wonder en verdiep je niet verder in de vraag, hoe één meisje twee hoofden kan hebben In den stoomdraaimolen van Pee- ters Vincken is 't verbazend druk. Men vecht orn een plaatsje, draait er ook zoo recht gezellig 1 Al is Te we er niet, de Haariemsche draai-lusugen vermaken zich toch wel I Een menschenkenner en kinder vriend kan uren zoek brengen bij een cents-draaimolen. Dat gekrioel en vroolijk gesnap van kinderen, die uit gelaten van pret zijn, streelen zijn oogen Een oud burgermanneke staat phi- loBopheerend bij den molen aan het Spaarne, en steeds komen er kinderen naar hem. toe „Oome, krijg ik nog een cent om te draaien En oom geeft maar z'n zakje lijkt onuitputtelijk en vermaakt zich met het kijken naar die vroolijke kin- deroogeu Die draaimolen is ook een verzamel plaats voor de danslustlge jongeling schap. Op de melodie van „Och, me lieve zwartkop" en andere kermis- moppen wordt rondgesprongen al thansals er geen politie in de buurt is, want die houdt niet veel van zulke grappenmakerij. In de Barrevoetestraat loopen twee kindertjes, dreumesseri van misschien zes jaar Heb jij 'm nog Ja. Jij ook Nou I Voor de eerste oliebollenkraam op de Botermarkt staan ze stil. Juffrouw een van een cent Ik ook lv- Wat smullen die twee 's Nachts als het kermis-terrein al door bijna allen verlaten is. Hij gaat naar huis.,., een werkman die Maandag- en tegelijk óókkermis- gehouden heeft, en nu niet erg yast ter been meer is Wat zal moeder de vrouw zeggen?... Och, een half pondje gerookte paling zal haar wel verteederen..,. Zwaaiend gaat hij voort, maar de bestrating van de Oranjestraat is niet erg gelijk.... hij struikelt en ligt met paling en al op den grond te spartelen Of moeder lekkere paling gegeten heeft Postduivensport. De Vereeniging van Postduiven, liefhebbers „De Vrijheid" hield Zon dag 26 Juli oen onderlinge wedvlucht ruet jonge duiven, met ring No. 1098, van Rozendaal uit, afstand 95 K.M. De duiven werden door de goede zorgen van den heer Frangols Schu- lom te 7.20 stadstijd met heldere lucht in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt Klasse I. 1 Keer wolf 10—0520 2 Keerwo'f 10—06—20 3 Amerongeh 10—1209 4 Willekens 10—13—28 5 Willekens 10-13-28 6 Duijn 101548 T Acnerongen 101556 8 Wijkhuizen 10—18 09 9 Herp 10—19-04 10 Herp 10-19—04 Klasse II. 1 Keerwolf 10—0520 2 Koerwolf 10-06—20 3 Amerongca 101209 4 Willekens 10—13—28 5 Wlüe.keiis 10—13—28 6 Duijn 10-15-48 7 Ajmeronsen 10—15—56 8 Wijkhuizen 10-18-09 9 Herp 10—19—04 10 Herp 10—1904 Tevens .twee zilveren medailles, uit geloofd en behaald door 1 Vroolijk. 2 Dollée. De Vereeniging van Poslduivenliei- hebbers „Do Vrijheid" hield Zondag 2 Augustus een kas-wedvlucht met jonge duiven, broed 1908, van MechC- len uit, afstand 149 K.M. t Door de goede zorgen van den sta-j lionschef werden de duiven te 7.30 in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt 1 H. Keer wolf 10—4060 2 T. van Amerongen 10—43—08 3 J. van Herp 10—4408 4 W. Duijn 10-45-13 P o u 1 e-p r ij. z e n. Klasse I. 1 H. Keer wolf. 2 W. Duijn. 3 J. J. Wijkhuizen, 4 A. de Boer. 5 J. van Herp. 6 J. van Herp. 7 J. van Herp. 8 J. van Herp. Klasse II. 1 Hi Keerwolf 2 J. van Herp. 3 W. Diiijn. 4 Vroolijk. 5 Smit. 6 J. J. Wijkhuizen. 7 Willekens. Tevens werden er vijf medailles be schikbaar gesteld en behaald als volgt 1 groote bronzen H. Keerwolf. 1 kleine zilveren T. v, Amerongen. 1 kleine zilveren J. van Herp 1 kleine zilveren W. Duijn. 1 kleine bronzen J, J. Wijkhuizen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Meisjesschool. B. en W. stellen voor to benoemen voor den cursus 1908'09 aan de Meisjesschool voor M. O. tot tijdelijk leeraresmej. J. C. E. Peelen voor kunstgeschiedenis {belooning f 350 per cursus bij 3 uur lea per week), mej. G. J. S. Salm voor wiskunde {be- looning f 75 per lesuur en per cur sus), en mej. H. E. A. Baudet voor Noderlandscho taal (beloonIng 75 per lesuur en por cursus). (Raadsstuk 266). Ontslag gevraagd. G. H. Blits, leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool heeft, met het oog op zijn meer dan 05-jarigen leeftijd, met ingang van 1 October eervol ontslag uit deze betrekking ge vraagd. (Raadsstuk 267). Benoemd. Aan de Burgeravondschool le Hil versum is benoemd tot tijdelijk leer-i aar in het handteekenen, toegepast op hot vak vau timmerman, de heer H. C. Verkruijsen, te Haarlem. Hinderwet. Op 18 Augustus 's middags te half twee uur kunnen bij B. en W. bezwa ren ingebracht worden tegen het ver- leenem der volgende vergunningen aan G. Schoorl, oin definitieve vox- gunning tot oprichting van eene zil versmederij, waarbij als beweeg kracht twee electro-motorën zullen worden gebezigd,, in een perceel'aan den Zijlweg aan J. do Boer, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel Bukencssergracht 41. HOFBERICHTEN. De Staatsspoortrein waarmede de Koningin-Moeder heden ln do resi dentie komt, tot het in ontvangst no men van de huide der burgerij, zou te 10.51 apoortijd arriveeren. H. M. verlaat do. stad weder te 5.41 spoor- tijd. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES IN DE SCHOOL. Inden gemeenteraad van. Hilver sum werd in herstemming gebracht do motie-Rutgers, waarover in de vo rige raadszitting do stemmen staak ten. In deze motie wordt gezegd, dat de gemeenteraad het in de school werkzaam blijven Van de onderwijze res na haar huwelijk, niet in het be lang van het onderwijs acht. De Raad keurde met 10 tegen 4 stemmen deze inotie goed. AANSTOOTELIJKE COLPORTAGE. Dé colporteur Kloosterman was do laatste dagen te Enschedé aan het venten met naar de titels te oor- deèjen voor geloovigcn kwetsende drukwerken. Gaf dat reeds eenigo keeren aanleiding tot relletjes, vooral was dat Zaterdagavond het geval. Er wérden vrijheidsliederen gezongen, welke echter al spoedig door vader- landsche overstemd Werden. Burge-1 meester Rergsma liet door agenten de straat afzetten en verzocht Kloos terman met hem mede le gaan, aan .welke uitho'ódïgin'g-déze voldeed. De duizenden waren intusschen niet gemakkelijk tegen te houden. 'Men drong zoodanig op, dat de politie van stok en sabel'moest gebruikma ken. De klappen, die werden uitge deeld; troffen doei, al kwamen ze dan opk niet steeds aan de juiste adres sen, zóoals dit ia het gedrang, meer gebéurt. - - Kloosterman ging-iangs éen andere straat naar het station en verliet' te rliim 10 uür de gemeente. (,;Hbld."j ALS DE EENE HAND...... Eén bewijs van gemeenschapsgevoel hebben de bewoners der buurtschap Corle gegeven zoo schrijft men uit Winterswijk aan dé'„Zutf. Crt." Een der' buurtbewoners "was onlangs uit zijn onbewoonbaar verklaarde wo ning gezet. Nergens kon hij een an dere woning vinden, zoodat hij se dert dien tijd onder den blooten he mel moest vertoeven. Dit ging zijn büurtgenooten zóó aan het ha,rt, dat zij onderling een som bijeen brachten voldoende om daardoor de woning in bewoonbaren staat te brengen. NAAR VEENHUIZEN TERUG. Maandagmiddag beeft zich bij de politie een man aangemeld, die se dert April van dit jaar uit Veenhui- zeai was ontvlucht. GESTRAFTE GULZIGHEID. Een schaapherder te Zwiggelte bij Westerbrok vond in een veenküil een dooden vos.- Heintje bad daarin vijf jonge eendon zien zwemmen én die doodgebeten. Toen hij echter zijn buit aan land wilde brengen, kon hij, wat moeite hij ook deed, met tegen de stei le kanten opkomen. Dit waB duidelijk te zien, de wanden waren erg be krabd. ONGELUKKEN. Te Boetzeteler had een droevig on geluk plaats. Het ll-jarig dochtertje van kapitein M. Weber wilde de ka chel met petroleum aanmaken, toen de vlam in de kan sloeg en deze ont plofte. Het irièisje liep zulke hevige brandwonden op, dat het onder smartelijk lijden na een paar uur is overleden. Te Nieuwe Pekela geraakte het vijf jarig zoontje van den landbouwer L. Prins onder de tram, die van Bo- ven-Pekela kwant. De wielen gingen den knaap over hoofd en schouders, waardoor hij levensgevaarlijk werd verwond. Men meldt uit RoermondBij de oefeningen mot paarden op de ri vier door het tweede regiment cavar lerie geraakte de milicien-huzaar Leenderts van Bergeik in een bag- gerüuii, met het noodlotting gevolg, dat hij verdronk. NEDERL. R.-K. VAKVEREENI- GINGSCONGRES. In het St.1 Josephhuis: te Utrecht kwam Zaterdagavond 7 uur het eer ste Ned. R. K. Vakvereenigingscon- gres in eerste vergadering bijeen, on der leiding van den heer J. van Rij- sewijk' (Tilburg). Onder de talrijke autoriteiten waren de Kamerleden jhr. rnr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, mr. P. J.-M. Aalberse en W. C. J. Passtoors, -alsmede prol. J. D.. J. Aen- genent en mgr. G. W, Konings. In'een kort openingswoord zette de voorzitter de.beteekenïs van dit eerste Nederlaridsche vakvereenigingscon- gres uiteen en wees er óp; dat in de aanstaande1 vergaderingen de hou ding der vakvereenigingen voor de toekomst zou afgebakend worden. Onder luide blijken van instemming deelde spreker daarop mede, dat het congresbestuur Zaterdagmorgen te Rijsenburg aan den voet van het Schaepmanmonument een lauwer krans was gaan nederleggen. Besloten werd daarop telegrammen van trouw en aanhankelijkheid to zenden aan de Koningin en den Aarts bisschop. Daarna werd door den heer P. J. J. Haazevoet, voorzitter der Nederland- sche R. K. Diamantbewerkersvéreeni- ging te Amsterdam, ingeleid het on derwerp „Bureau voor de vakorgani satie", waarbij hij de volgende con clusies toelichtte Het Nederlandsche R. K. Vakveree- nigiugscongres, d.di 1 en 2 Augustus 19Uö bijeen te Utrecht, besluit op voorstel van- de besturen -der Neder landsche en Diocesane Vakbonden en U.-K. -•Secretariaten, tot oprichting van een Bureau voor de R.-K. Vakor*- ganisatie. Dit Bureau, hetwelk zal ■moeten bestaan uit afgevaardigden van genoemde bondon en secretaria ten, zal tot taak hebben het verzamelen van statistische gegevens betreffende vakvereeuigings- aangelegenheden en het dienen van advies in deze aangelegenheden aan daarbij belanghebbenden b. het bestudeeren van wetsontwer pen, welke dienstig zijn voor de vak organisatie, of waarmede zij rekening heeft te houden en het verstrekken van advies nopens deze- aangelegenhe den aan regoerende lichamen c. het beboeren van een „Fonds tot uilkeering bij werkstaking en uitslui ting" d. het organiseer©! van. Vakverce- nigingscongresseu. Deze conclusies werden goedge keurd, nadat enkele amendementen, welke als aanvulling of verduidelij king dienden, waren aangenomen. In d'e Zondagvergadering werd door den heer A. Cools, voorzitter van den Diocesaneu Texlielarbeidersbond St. Soverus, bisdom fs-Bosch, ingeleid het onderwerp „Fonds tot uitkcering bij werkstaking en uitsluiting". Breedvoerig zette spreker uiteen, om welke redenen zulk een fonds noodzakelijk was voor de Yakorganl- aalie. Als hoofdreden gaf hij daarbij op dat de vakvereenigingen ieder von zich over te weinig weerstaudsvermo- gen beschikten. Men heeft nu ergens wel beweerd, dat er ook aau dit fond^ een voorschotkas moest verbonder zijn, doch daarmede, meende spreker, moet vooralsnog niet worden begon nen. Een conceptreglement werd dooi spreker overgelegd. Het resultaat van do besprekingen was, dat op de eerstvolgende be stuursvergadering van Vakbonden en Vaksecretariaten de quaestic zal wor den uitgemaakt, hoe de uitkeering moet plaats hebben als er rneer ol minder dan lö personen zijn, waarna het concept, eenigszins geamendeerd, werd goedgekeurd. De heer Van Rijen {Tilburg) zette den loop van de uitsluiting der me taalbewerkers ten zijnent uiteen, en drong aan op steun. In de middagzitting kreeg 't woord dr. Alph. ArlCns, ter inleiding van het onderwerp „R. K. Vakvereeni gingen en Drankbestrijding." Zijn conclusie was den voorstan der van vakorganisatie past volkomen wat Pater Weisz van den aocfaal-poli ticus zegt: „De strijd-legen hel alco holisme is zoo dringend, dat een so ciaal-politicus die daarvoor geen oog en geenhart heeft, als niet ernstig meer te beschouwen -is.-"- De conclusie-Artëns werd daarop bij acclamatie aanvaard. Eindelijk sprak de eere-vuorzilter van het cpngres, pastoor F- X. W. Bult von Barneveld, de slotrede uit. BRAND OP ZEE. Drie ingezetenen van. Aio olajn hebben gelijk we reeds nn 1 -. n Zondagmorgen eenige benau.-' 'c uren op de Zuiderzee döoïgebrucht. De heer H. was met twee vrienden, de heereïi S. en Van T.,Zaterdag avond tegen zeven uur uil zeiieu ge gaan, met het jacht „CuUumna", aan eerstgenoemde toebehooroude. Het dogl van de reis was Harder wijk, waar het meisje van een van het drietal woont en men had zicli voorgenomen op de zee te overnach ten, om dan Zondag legen koffietijd Herderwijk binnen te vallen. Zooals gewoonlijk de jongelui maken 'wel moer van deze tochtjes en de eigenaar van het jacht is zeer op het water vertrouwd— ging aan vankelijk alles naar wensch. Te mid dernacht werd het anker geworpen, ongeveer zes mijlen uit dén wal, ter hoogte van het dorp Huizen. Na den nacht aau hoorii io hebben doorgebracht, zou. het drietal Zondag- morgen tusschen negen uur en half tien een ontbijt gaan gereed maken, toen het Primus-kobktoestel uit elkaar sprong en brand veroorzaakte in het achterschip. Goede raad was duur en in de ver warring van jhet oogenbh'k naar het eerste het beste grijpende, wat 'vuur dooven kon, hadden zij de onhandig heid, water qp do vlammen te wer pen, hetgeen geen andere uitwerking had, dan dat deza in hevigheid toe namen en ln minder dan geen tijd het jaent reddeloos in brand stond. De vlammen sloegen knetterend op, langs het trapje, het want, overat vandaan 1 In een ommezien had ook het tuig vuur gevat, en daar de wind inmiddels vrij sterk was opgestoken, duurde het niet lang, of de zeilen flad derden als fel-brandende lappen om hen heen 1 De toestand was voor do opvaren den verre vun rooskleurig. Echter wis ten de heeren, die gelukkig alleu de zwemkunst machtig waren, zich eon vlot te bouwen. Een zeil werd name lijk aan riemen gesneden cn daarme de wist men een giek, eenige planken en stukken mast aan elkaar te bin den. Nog weinig, gevoelende voor den dood op den brandstapel als martela ren voor de zeilsport, begaven de zei lers, zich aan dit geïmproviseerd®' vlot vastklemmende, zich te water. Niet minder dan twee en een half uur.duurde dit onvrijwillige bad, en reeds vreesde da heer Van T., zich in het zeer koude "water niet meer te kunnen houden. Het was een bange toestand voor het drietal, doch toen Onz© Lachhoek REISLAARZEN. Helaas was hij wat erg spaarzaam, om niet te zeggen gierig, de goede vader Petermann; anders had zijne familie er zich wel meer over ver heugd, toen hij meedeelde, dat hij do zen zomer 'n reis naar Zwitserland kon maken. Zooals 't nu was, bctce- kende het voor de deelnemers menig ongemak en bekrimping en weinig genot. Maar ten slotte was het toch nog schooner, zich met bergbestijgen te kwellen en in een bescheiden hotel te overnachten, dan op z'n gemak in de- straten dor stad te wandelen en slechts naar de bovenwoning te klim men. Zoo waren moeder, dochter en zoon heel goed gestemd, toen 't er eindelijk op los ging. De vader telde daaren tegen, pas nadat de trein ging, al angstig zijn geld; de rondréisbiljet- ten haddon zooveel gekost, dat hem Voor het verblijf zelf niet méér ge noeg overgebleven scheen. Eerst klop te hij Stil op 'z'n borst, waait zijne por tefeuille verborgen'was, daarna door zocht hij zijne portcmonnaie en ten slotte schreef bij de bijkomstige klei ne uitgaven, zooals tram en kruier, in z'n notitieboek. Gelukkig klopte alles, wat hem zeer geruststelde. „Ik had er aan moeten denken", zei Tony, „twee paar schoenen mee te nemen." Onzin, je kunt immers maar één paai* aantrekken I" „En als ze nat worden?" - „Dan blijf je thuis en draagt pan toffels r „En als ze kapot gaan „Dan zoek je den schoenlapper op en wacht, tot ze gemaakt zijn 1" „Prettig vooruitzicht", dacht Tony. Nog geen acht dagen klauterde ze in de bergen, toen haar beide schoe nen reeds geheel scheef ge loop en wa ren, want ze had natuurlijk geen bergschoenen. Dat was haar vader te duur geweest. Voor 't eerst bromde ze wat over zijne spaarzaamheid nu moest ze zelf met de beide exemplaren naar den schoenlapper gaan. „Ik ga 's morgens vroeg, als er nie mand in do werkplaats is, als ia mij ne schoenen uittrekken en op kousen wachten moet", dacht ze slim bere kenend. Toen ze binnen kwam in de nederi ge, maar ruime werkplaats, klonk haar ijverig hameren tegemoetde baas was al aan 't werk. Hij sloeg spijkers in 'n ontzettend groote'bèrg- laars. „Wat brengt ix hier, juffrouw?" vroeg hij, en zag haar vriendelijk aan. „Laat eens zien." „Kunt u deze reuzenlaars niét weg leggen en eerst mijne schoenen ma ken Uit don duisteren hoek van 't vér- trek klonk een vroolijk lachen. Ver rast keek ze om en zag een jonge man ih bergkostuurn, die achter een tafel zat. Twee rijen witte tanden blonken haar tegen en'een welluidende stem smeekte „Heb medelijden met mij, juffrouw, on laat hem eörst de reuzenlaars klaar makenik bezit namelijk maar één paar schoenen." Bijna had ze gezegd: „Dan zijn wc quitto", maar ze bedacht bijtijds hare waardigheid als jonge dame. ,.Dan zal ik over ecii'uur terugkomen." „Dat is niet noodig, juffrouw", zei de schoenlapper, die wellicht vreesde, dat do klant hem zou ontsnappen, „geef mij do schoenen maar, ik maak zo aanstonds en zend ze u daarna in 't -hotel." Ze bloosde. Nu was ze toch gedwon gen do waarheid te bekennen. „Neen, neen", stotterde ze, „ik moet hier wachten op do reparatie, want' ik heb ook geen tweede paar." Bij deze bckentênis ontmóelten dö Mikken der beide jonge mensclien el kaar mot een wederzijdschen glim lach. „Een aardig meisje", dacht hij, en hij sprong op, maakte eene onberispe lijke buiging, en zeido„Onder deze omstandigheden wacht ik wat lan ger. Maak eerst de schoenen der jon ge dame!" Ze bloosde nog heviger. Wat een fatale inval van hem! 7.o zou hier in zijne tegenwoordigheid op kousen wachten en waarschijnlijk nog met hem zitten praten „Neen, onmogelijk, dat kan niet!" verklaarde ze energiek, „Blijf maar aan uw werk 1" De schoenmaker wist niet, wat te doen. „Binnen een paar minuten ben ik klaar, meneer I" „Dan kuut u me tenminste wel 't plezier doen, ine zoolang gezelschap co houden", Monk weer de aangena me stóm. Ik wacht hier al anderhalf uur en dat i3 zoo vërvelerid." Tony voelde een rnenschëlijk mede gevoel opkomen' ear zette- zich bij het raam neer. Waarom zou ze ook weg- loopen on zich dubbele moeite geven Wanneer do jotigè man zicb niet voor zijne kousen geneerde dan hoefde zij 't evenmin te doen. Alsof hij hare gedachten ried, zei hij „Naar mijn meening was het 't beste, als we hee- lomaal geen sénoeisel droegen of slechts sandalen. „Daar zal de schoenlapper 't wel niet mee eens zijn 1" „O, die had toch nog genoog te doen aan do berglaarzen." Ze monterde zij'e reuzengestalte en zag daarbij, dat zijne -voeten in groote grijze sokken staken, die een paar groote gaten vertoonden. „Die bad zijn hospita ook wel kunnen ma- kon", dacht ze. „Als hij gletschor- tochten maakt, zullen zijné voïlm be vriezen. „Eenige toppen heb ik dezen zomer al beklommen", zei hij met zekeren trots, noemde haar verscheiden- ntt- men en schildorde haar een bijzonder Lastige klautèrpartij. Toen hij 't laatste prachtige uit zicht, dat hij had gehad, prees, zeide zij„Zoo iets prachtigs zal ik wel nooit beleven." „Dat is ook niete voor u. Ik viud hot véél mooier, al3 de vrouwen den vermoeiden bergbeklimmer bij zijn gelukkigen terugkeer in 't dal liefde rijk ontvangen oh verplegen, dan wanneer zo er op staan, levensgevaar met hem ic deelen." Zij had Juist gedacht, dat hij nie mand scheen te hebben, die hem ont ving en verpleegde, anders zou dio zijne kousen wel eerst gestopt hebben. „Werkelijk, er is niemand, die zich Over mijn terugkeer verheugt, ik sta ólloen óp 'do. wereld." „Uw zolen'zijnklaar, meneer 1" riep de. scho-3mapper, stond op en zwaaide de zcveninijlers in de hand. „Kom er asjeblieft mee hier", zei de jonge hun, en...." een blik op zijne voeten dood hein schrikken. Wal eon pech ook. Minstens tien minuten had hij tegenover dit aardige meisje ge zeten, met gaten in zijn sokken 1 Haastig betaalde hij en verdween met verlogen groet. „Nu uwe beurt, juffrouw 1" De schoenlapper knielde neer en trok haar de schoenen uit. Nauwelijks was do linkervoet vrij 'ge'wordoai of ze be merkte, dat in haar fijne, bruine kous een groot gat was...... Op hetzelfde oogenblik1 viel een schaduw in de werkplaats, ze keek op en aag -den iongen man, die iaagzaom langs het raam-ging, z'n oogen lachend op 't gat in hadr kous gevestigd. Sneb trok ze haar voet terug. Terwijl ze op de reparatie wachtte, ergerde zo zich bovenmatig over de gescheurde kous, en vertrok ten slot te even-haastig als de bergklimmer, zoodat do oude schoenlapper dacht ,,Do jongelui doen tegenwoordig vreemd. Eerst waren zo gezellig te zamen, en Ineens wat 't uit. Dienzeifden avond Yoelde Tony een steek in haar linkervoet, onderzocht haar schoenen en zag, dat een spijker j door de zool was gedrongen. Dat moest veranderd worden, en weer ging z'e naai;- den schoenlapper, Hij was nu alleen. Z-3 ging op -oen. stoel zitten, en slingerde, in 't bewustzijn van nu gestopte kousen, hare voet jes heen en weer. Daar ging do deur open, en de jon ge man van 's morgens trad vlug bin nen. „Hé, u hier", zei hij met gehui chelde verbazing, „ik wou schoenwas koopen." Maar daar maakte hij wei nig naast moe, ou keek strak naar ha re voeten.- Ouder liaar korten kos- tuumrok kon ze zo biet verbergen, en wist werkelijk niet of zs zich ergeren moest of or. om lachen. „Geef u geen rnooito", zei ze ten laatste, ,,'t is gestopt." „Daar beu ik van overtuigd, of schoon 't ook aan don anderen Yoct kon zijn", zei hij, en voegde, moedi ger wordend, er bij„Zulke aardige voetjes hob ik nog nooit gezien." „Genoeg, meneer." Zo deed, of ze baleedigd was, trok liarc schoenen weer aan eu ging ijlings weg. „Eigenlijk is hij toch wel aardig", dacht zij. Achter zich hoordo zij een berglied- je fluiten, daarna zong hij met klank volle stem, vlak achter haar Dia3 temmerte den Herrn, Ihr Füszchen hatt'er gem* en alsof deze zin hem bijzonder be viel, herhaalde hij hem telkens. Onwillekeurig draaide zij zich om. „Ja, ik meende u werkelijk tie zien", zei hij, snel groetend. En>oor zij hem antwoorden kon, noemde hij zijn naam en vroeg„Zuilen we onze ge maakte schoenen niet eens vanmid dag op eene langere wandeling bo- proéven Nu was Tony meermalen om gezel schap vérlegen geweest, hare ouder» hielden niet van klauteren, broer Max was to lui, en zoo sterndo zij toe, onder voorwaardo, dat hij haar offi cieel uit haar hotel afhaalde, want juffrouw Tony had een behoorlijk ontwikkeld otiquettogevool. Maar ook architect Fritzo ontbrak 't daaraan niét. En na eon weck wist hij, dat zij beiden uitstekend gelijken tred kon don houden, en toen kwam hij bij haar en zei, dut hij een „goeden kar meraad" voor de© levensweg zocht en meende, dio in Tony gevonden to hebben. Eu zo was heelemaal niet verbaasd over die mcdedeeling, maar zei lachend, dat zc ai huig meende to weten, „waar de schoen hom drukte." „Mijn dochter zul echter niet op groot.en voet kunnen leven", zei va der Petermann voorzichtig, toen zijn zogen gevraagd werd. „Dat weet ik hooi goed, nietwaar Tony V" zei de ar chitect tot zijne blozende bruid. „Maar ik kan het beste schoonvader, dat is voldoende. Toen werd yader Petermann zeer geroerd, sloot zijno dochter in de ar men en riep „Mijn geliefd kind l weet je ook, wion je eigenlijk je ge luk té danken hebt Tony knikte. „Onze rolsschoeueo bewaren wij tot eeuwig aandenken.''

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5