NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. lêe Jaargarg, No. 7704 Verschijnt dagelijks, bahatva op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Voor Haartem 1.29 Voor de dorpen In den omtreic waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 rj Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.372) .de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectenr J. (i. PEEREB00IB. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0. ÏC Reclames 30 Cent per regeL Bifl Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie esa Administraties Groote Houtstraat 55* Isfercommanaall Telefoonnummer der Redactie 800 en der Administratle724> Drukkerij: Zolder Buitenspaarae 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem la dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Arasterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 7 AUGUSTU8. Sociëteit Vereeniging Solrée Henri ter Hall, 8 uur. Schouwburg: Nederl. Toon eel Ver eeniging, Hofgunst, 8 uur. BrongebouwEnsemble Artistique, dir. Solser en Hesse, 8 uur. De Kroon Nederl. Operette-Ensem ble, het lustige Weeuwtje, 8 uur. KI. Vereeniging s Spoclalltelten- voorstelling, uur. Alberts frères, Groote Markt, Bios coopvoorstellingen. Bioscoop-theater Groot# Markt Voorstellingen. Bn verdere kermisvermakelijkhe den. Muziek in den Hout, 8 uur. OM ONS HEEN Ho. 786. Kermispraatje. Je zou over de kermis wel een half dozijn „praatjes" kunnen schrijven. Niet omdat wat je er ziet, zoo buiten gewoon is, maar omdat de heele ker- misweek zoo geheel valt huiten de lijn van het gewone dagelijksche leven. Op straat is het anders, de kermis bezoekende menschen zijn anders, al les is anders dan in de overige een- en-vijftig weken van ons Jaar. Mij dunkt, dat Juist daarin voor de lief hebbers ook de aantrekkelijkheid van de kermis ligt. De wereld ziet er dan wat anders uit, er Is muziek, klink klank, vroolijkheid, levendigheid, kindervreugd geen wonder toch, dat velen die week liefhebben als een welkome afwisseling in een dikwijls niet gemakkelijk bestaan. „Hoe is 't mogelijk", zegt mijnheer X., die voor vier weken naar Baden gaat, „dat de menschen nog pleizier In de kermis kunnen hebben 1" En mevr. IJ., die uit bescheidener beurs een poosje op de Veluwe pen sion heeft genomen, zegt het hem na. Ik denk, dat de kermis weldra niet meer zou bestaan, wanneer maar iedereen in een andere mooie streek eens kon uitrusten van zijn jaar ar beid. Nooit is er dan ook, dunkt me, een zoo felle aanval op de kermis ge daan, als toen de eerste werkgever in Nederland zijn personeel een dag of wat vacantie gaf met behoud van loon. Die aanval is naderhand dui zendvoud herhaald en we kunnen dat aan de kermis merken. Er zijn natuurlijk nog andere oor zaken, die den omvang van de kermis van jaar tot jaar doen verminderen. Niet zoozeer het krasse besluit van B. en W., waarbij 22 te laat betalen de kermisbezoekers zijn geweerd (dat zal hun een volgend jaar wel niet meer overkomen^ maar het gedurig strenger toezien op gasten van ver dacht allooi. Hardloopers, liedjeszan gers, straat-acrobaten, dikke dames, waarzegsters zijn langzamerhand van de kermis geweerd en niet ten on rechte. De eerste drie soorten behoo- ren tot de zwervers, die, wanneer de kans maar schoon staat, er volstrekt niet tegen opzien, om eens te klimmen door het openstaand raam van een ander, ja, zelfs een ruit in te drukken, wanneer dat venster bij toeval mocht zijn gesloten. De dikke dames waren vaak een bezwaar voor de zedelij kheid en waar zegsters hebben we zelf al veel te veel. Vroeger was de kermis een soort van vrijbrief voor allerlei gespuis, dat we anders niet zagen. Daaraan heeft het gemeentebestuur terecht een einde ge maakt. Wie daarover klaagt, begrijpt niet goed, dat er orde en veiligheid in een gemeente moeten heerschen, in dien er voor de gemeentenaren van kermispret sprake zal kunnen wezen. Wat de etenswaar aangaat, kunnen we zeggen, dat de kermis staat in het toeken van do noga, of op zijn Fransch gespeld noügat. Oorspronkelijk geko men uit het Fransche plaatsje Mont- ilimar heeft deze kleverige lekkernij le wereld veroverd. Het is op de ker mis al Stuvé wat de klok slaat en ik geloof, dat het handig gezien is om machinerie, waarmee het licht in de groote kraam wordt geleverd, voor ieder zichtbaar op te stellen. Recht streeks verband bestaat er tusschen noga en een dynamo natuurlijk even min als tusschen mijn daagschen schoen en de Noordpool. Maar het is volkomen menschkundfg van den heer Stuvé begrepen, dat hij zijn arti kel met een waas van moderniteit omgeeft. Ik voor mij eet ze in 't geheel niet, zelfs niet wanneer ze een paar jaar verder in verband met de lucht scheepvaart mocht worden gebracht. Hoeveel uiterlijks er in de kermis is moge hieruit blijken, dat het in den stoomcaroussel op de Groote Markt minder druk moet wezen, dan vroe ger bij Tewe. t Is waar, de gevel is niet zoo schitterend, als die van Te- we's draaipaleis, maar oppervlakkig zou je meenen, dat dit er minder toe doet. Om de draaierij in de tent, zou Je denken, is het begonnen en wat doet dan de buitenkant er toe Dwa ling, vergissing. Die gevel diende om de menschen naar binnen te lokken, spreidde een soort van lichtglans over het draaien, zooals de electromotor de noga verheerlijkt. En toch, toch heb ik nog met plei zier staan kijken naar een inrich- tinkje, dat wel het allereenvoudigste, minst opgesmukte van de heele ker mis wezen zal, het koekhaktentje op de Gedempte Oude Gracht. Hier geen klatergoud, geen muziek, geen dreu nend stoomgeluid, niets dan een tentje van een paal of wat met een linnen overtrek en in dat primitieve kamertje een paar slagers-hakborden, waarop je met kleine en groote bijlen smalle reepen bleeke, weeke koek moet doorhakken in een van te voren bepaald aantal slagen. Dat eenvoudige spulletje wekte oude herinneringen op. Ik zie mij zelf nog, met aandacht turend naar de kunst stukken van de vrienden, met al den ernst, die bij de zaak paste, omdat sla gen voor den hakker het gratis ver krijgen van den koek en mislukking het verlies van een of twee centen be- teekende. Ik weet nog heel wel, hoe vreemd het me toeleek, dat een ander dat oogenschijnlijk zoo gemakkelijke werkje er niet goed afbrengen kon en hoe ik toch zelf ook, zoodra ik de bijl in de handen had, den noodlottigen misslag maakte, die de winst aan den kant van den koopman bracht. Was het zenuwachtigheid, of was het de listige'ervaring van den koekman, die precies wist, welke bijltjes hij kiezen moest en met welk aantal slagen hij de meeste kansen had Misschien speelde het een en het ander een rol. Maar nu ik de oude, welbekende installatie weer terugzag, kreeg ik lust ora mijn handigheid nog weer eens op de proef te stellen, en zou dat gedaan hebben ook, wanneer niet het tentje belegerd was geworden door een rij van jongentjes, die minder gelukkig zelfs dan de vliegen de begeerde koek alleen maar met de oogen verslonden, en af en toe, wanneer zij te veel opdringen, door den eigenaar met een stokje worden verjaagd. De eerewacht, die me dertig jaar geleden pleizier zou hebben gedaan, heeft me nu van het koekhakken af geschrikt. In diezelfde omgeving, waar ik een oude herinnering terug vond, is een ander jeugd-overblijfsel verloren ge gaan. Wie kent niet de juffrouw, die met lossen zwier den lepel met beslag vóór de poffertjeskramen zwaaide er in een behendigheid, die altijd weer onze bewondering had, de ronde vormpjes precies wist te vullen, niet te leeg, maar ook niet te vol I Welnu, in mijn tijd waren die juffrouwen zonder uitzondering corpulent. Soms droegen ze ook een Friesche of Noordhollandsche kap, maar dik wa ren ze zeker, dat waren ze altijd. Mij dunkt terecht. Dat gaf een zeker ver trouwen in de waar. Onwillekeurig dacht je, dat ze van 't eten van haar eigen poffers zoo zwaarlijvig gewor den was en schoof met des te grooter vertrouwen de kraam in. Helaas, ook dat ia voorbij. De poffertjesbakster behoeft niet meer dik te zijn, ik heb op mijn wftndeling zelfs alleen nog maar magere gezien. In een enkele inrichting is zelfs het bakken aan een man opgedragen. Houdt deze verandering verband met de moeite, die ze blijkbaar moeten doen, om klanten te krijgen 1 De meeste zenden een helper of helpster uit, die de menschen aanspreekt en met zachten drang in zijn of haar in richting tracht te krijgen. Ik geloof, dat Stuvé verstandiger is. Die verkoopt zijn noga door zijn elec tromotor. Welnu, ik geloof zeker, dat wanneer de eigenaar van de poffer tjeskraam weer een gezellige dikke juffrouw voor het houtvuur zette, die den reuzenlepel zwaait met een glim lach op 1 gezicht, waaruit je lezen kunt„zóó ben ik nu geworden door mijn poffertjes", het in zoo'n inrich ting storm loopen zou. Tot deze en dergelijke philosophie geeft de kermis gelegenheid. Waar aan denken de menschen, die In de koekkramen over de waar heen naar de voorbijgangers staren, zonder ze te zien en alleen uit de soes opschrik ken, wanneer een kooper naar voren komt Denken ze aan niets, of mis schien aan dén achteruitgang van de kermis, die hun bedrijf toch ook benadeelen moei J. C. P. gSuiteniandseh Overzicht DE EEUW DER LUCHTVAART, 't Was een sprookje uit 1001 nacht... de menschen vliegen l... 't W as, want nu reeds ls 't werkelijkheid gewor den 1... Graal Zeppelin heeft v be wezen Dinsdag en Woensdag waren voor het Duitsche volk, voor de geheele wereld, hoogst belangrijke dagen. De luchtvaarder Graaf Zeppelin zou be proeven met z'n- luchtschip *24 uur achtereen in de lucht te blijven, om zoodoende den hem voor dit kunst stuk van regeeringswege toegezegden prijs te ontvangen de overname van z'n luchtschip, voor idem zoo veel. 't Is echter niet tot zocrii resultaat geaomen. Weer had de Graaf pech 1... Laten we den tocht gisteren reeds gedeeltelijk vermeld volgen. Dinsdag 4 Augustus 6.45 uur v.m. te Friedrichstraten opgestegen. Dinsdag 7 uur v.m. Constanz gepas seerd. Dinsdag 9.S0 v.m. Bazel gepasseerd. Dinsdag 12 uur v.m. Straatsburg gepasseerd. DLnsdag 2.85 uur n.m. Mannheim gepasseerd. Dinsdag 6 uur n.m. te Oppenheim gedaald en 10.15 uur n.m. weer op- gjestegen. Dit oponthoud werd ver oorzaakt door een hapering van de motoren. Dinsdag 11 uur n.m. Mainz gepas seerd, daar gekeerd om den terug tocht te aanvaarden. Woensdag 1.45 uur v.m. Mannheim voor den tweeden keer gepasseerd. Woensdag 6.20 uur v.m. Stuttgart gepasseerd. Even later (ongeveer S uur) moest. Zeppelin bij Echtetrdingen dalen, weer voor een defect. Hier had de luchtvaarder wel pech: Een telegram meldt Een stormvlaag rukte Woensdag middag om 3 uur den ballon van graaf Zeppelin van zijn anker. De ballon geraakte in brand, ontplofte en werd vernietigd. Verschillende personen werdon gekwetst. Graaf Zep pelin bleef ongedeerd. Op wreede wijze werd dus een eind aan dezen tocht aan dezen reuzeiv succes-tocht gemaakt i... Ja, oen reuzen-succes-tocht dat was het. Overal waar het luchtschip passeer de, was de bevolking buitengewoon enthousiast. Er werd niet gewerkt, geen school gehouden, alles stond in groote verwachting te wachten, tot dat het luchtschip hun stad zou pas- seeren.... Dan werd er gejuicht... dan speelden muziekkorpsen... dan zong men „Die Wacht am Rhein"... 't Was ook zoo'n trotsche aanblik, als het luchtschip zichtbaav werd, als een groot wit monster de lucht klief de, luisterend naar 1 stuur.... Hoe het zij, deze tocht heeft de prac- tische bruikbaarheid van het lucht schip bewezen. Wel is het luchtschip vernietigd, maar eerst, nadat de Graal In staat gesteld was, aan te toonen, wat het vermocht. Uit het overzicht van den tocht kan geconstateerd worden, dat hot lucht schip zeer wel .gevaren heeft, vooral de onafgebroken tocht van Dinsdag (11 uur) was schier onverwacht I Wat is de luchtvaart buitengewoon vooruitgegaan I... Welk een voorult- gamg tusschen de luchtballon met verwarmde lucht, waarmede de ge broeders Montgolfier lm 1783 opstegen en het luchtschip van Zeppelin, dat, luisterend naar een stuur, tegen den wind in, vaart en hoog Ln de lucht naar een vooraf bepaald doel ste vent I Een verschil, zoo groot als tus schen een uitgeholden boomstam, die voor den stroom de rivier afdrijft, en een naar een roer luisterend zeil schip 1.... Duitschland en natuurlijk Graaf Zeppelin zelf is zeer onder den in druk van bet noodlottige ongeluk. Trouwens in de geheele wereld zal er deelneming zijn met den koenen luchtschipper. Zijn lot herinnert aan dat van zoovele uitvinders, wier werk juist op het oogenblik van den hoog- stem triomf, dat het loon voor den inspannetndeoi arbeid van vele jarem zou brengen, ten onder ging. Maar hij ls toch gelukkiger' dan zoovelen van dezen. Want hetgeen reeds door hem 's bereikt, heeft we merkten 1 reeds op de uitvoerbaarheid van zijn denkbeelden aangetoond en in de plaats van het thans verloren, gegane luchtschip zullen nu ongetwijfeld weldra nieuwe schepen worden ge bouwd. Gelukkig wordt de Graaf ge troost De staatssecretaris van bin- nenlandsche zaken, heeft in overleg met alle betrokken autoriteiten, het bedrag van 500j(KX) Mk., dat op de rijksbegrooting voor 1908 tem behoeve van Zeppelin als schadeloosstelling voor zijn langdurigen, opofferenden en scheppenden arbeid aan den bouw van bestuurbare luchtschepen was uitgetrokken, aan dezen doen uitbe talen. Wat zal de toekomst van het lucht schip zijn? Ziedaar een open vraag,... We kun nen veronderstellen, raden, maar weten toch dit wel, dat 't -een zeer be langrijks toekomst zal zijn.... We varondersteilaa op den duur een geheele arnkeering «si den gong der zaken. Geen wonder I Het lucht schip heeft de grenzen tusschen de landen weggevaagd. Waar moet mem om iets te noemen de aiet te omzeilen luchtstations oprichten, om de invoerrechten voor in het lucht schip vervoerde handelswaren, te eischen Waar staan de grens wachten om ongewenschte vreemde lingen buiten de grenzen te hou den?.... Wat is de toekomst van het luchtschip in verband met de oorlogs- uitruetingen Laten we diit laatste punt nog even nadeer bespreken, en ook... even zwaar op de hand worden I Nu juicht men allen om de verove ring van de lucht door de meuisch- lieid, maar zal mem het over eemigen tijd nog doen Zal het luchtschip ons geen nieuwe verschrikkingen brengen? Wie ls nu nog blijde met de uitvinding van het buskruit em andere vechtbenoodigd- heden Het luchtschip zal een groote om- weniteling op oorlogsgebied geven. In Duitschland wordt daar reeds stem ming voor gemaakt. Geven we even het woord aan den regeeiringeraad Rud. Martin bekend om z'n fantas tische reis- en oorlogsbeschrijvingen dor toekomst die in 3en Berlijnsch blad schrijft. Hij komt op tegen het feit, dat de Duitsche regeering de overneming van Zeppelin's lucht schip afhankelijk heeft gesteld van het slagen van den 24-uur-tocht. Wan neer b.v. het luchtschip slechts 23 uur Ln de hoogte blijft, kam de regee- ring de overneming weer uitstellen, op grond dat aan de gestelde voor waarde niet is voldaan 1 (Men be grijpt dat dit artikel geschreven ls vóór de tocht van Zeppelin I) Dat is eeai toestand, die met hot oog vooral op de gespannen internationa le verhoudingen, onhoudbaar ls. Het is algemeen bekend welk een gewel digen indruk de 12-urige tocht van graaf Zeppelin, waarbij hij 400 K.M. aflegde, in Engeland, Frankrijk en Rusland heeft gemaakt. Zeppelin's .luchtschip Ls meer dan bruikbaar Waarom dam de overneming uitge steld? En dan komt het toekomstbeeld van den regeerimgsraad. „Iedere buiten lander", schrijft hij, „kan uitrekenen hoeveel soldaten de Duitsche Keizer met..., 8000 aluminlum-luchtschepen A la Zeppelin kan tramsporteeren, wanneer het Zeppelinsche luchtschip nu reeds 50 man kan dragen. Gege ven de alumlnium-producten van (Ie Aluminium-werke te KheLnfelder-Neu- hause kummen er in Duitschland in één jaar tijda 6000, in twee jaar tijda 12,000 luchtschepen A la Zeppelin ver vaardigd worden. In anderhalf jatfr tijds dus 8000, die te zamem 400,000 man zullen kunnen vervoeren Waar heen, zegt Martin niet doch het is duidelijk, dat voor geem ander land dam Engeland deze luchtschip-invasie is bedoeld. De kosten behoeven volgens den re- geeringsraad ook geen bezwaar te zijn. Die van het Zeppelinsche schip ais basis nemend, zouden dez3 niet meer dan... 4 milliard (4000 millioen) Mark bedragen. En, en gros geleverd, zou dit bedrag zeker nog wel tot op de helft teruggebracht worden. Arme belastingbetalers Het is natuurlijk ondenkbaar, dat het toekomstbeeld van dezen Duit- schem regoeringsraad werkelijkheid wordt althans in zóó korten tijd 1 Maar als staaltje van de manier, waarop nu reeds een Duitscher den voorsprong, welken de Duitsche lucht scheepvaart op die van de andere lan den heeft behaald, wil gebruiken (te gen Engeland 1) is het artikel van Martin in „Die Gegenwart" wel inte ressant. Indertijd gaven we reeds een uit voerig artikel over de luchtvaartproe- veoi van Graaf Zeppelin. Eeaiige her inneringen zijn dus thans voldoende Zeppelin begon eerst op hoogen leef tijd, op een leeftijd, waarop anderen aan rust-nemen beginnen te denken, met den arbeid aan de oplossing van het grootsche vraagstuk, die zoovelen tot dien slechts teleurstelling en spot had doen oogsten. Langzaam aan, telkens door tegenslagen afgebroken, voerde het volhardend pogen tot het doel. Reeds de eerste opstijging van Zeppelin's ballon op 1 Juli 1900 be loofde veel, al duurde zij toen slechts zeventien minuten en al kon toen geen grootere afstand dan zes kilome ters worden afgelegd. Op 21 October van hetzelfde jaar bleef het lucht schip reeds 28 minuten zweven. Toen volgde de verandering van het model dat op 17 Januari 1906 opsteeg, maar des nachts door een orkaan werd ver nield. Reeds den 9en October 1906 echter werd met een derde schip een proef gewaagd en met succes. Steeds werden nieuwe verbeteringen aange bracht en op 1 Juli van dit jaar kon reeds een tocht over do Zwitserscho meren worden gedaan. Op 15 Juli zou daarop de groote tocht, die de bruik baarheid van het schip buiten allen twijfel moest stollen, aanvangen, maar i>i1 hot verlaten van de ballon- hal word het luchtschip door den he- vigen wind zoo beschadigd, dat ter reparatie een langdurig uitstel noo- dig scheen. Nu heeft schier deze succestocht plaats gehad. Er ligt iets van ironie in de pech, die de Graaf nu weer heeft gehad. Al les ging zoo mooi, de mensch dacht de heerschappij over de lucht en al le natuurwetten reeds in handen te hebben.... Nu flitste de bliksem, rommelde de donder... de mensch was er aan her innerd, dat hij slechts menscb is. In Schiller's Glocke is tDeaxn die Ele- mente hossen das GebiSd der Men- schenhaixl..., FRANKRIJK. Als antwoord op de eischen van de werklieden in het bouwvak hebben de Parijscho aannemers besloten, vau Zaterdag 3 Augustus af al da bouw terreinen te Parijs te sluiten. Dien tengevolge zullen 15,000 tot 20,000 man werkloos worden. Ook het werk aan vier nieuw d lijnen van den onder- grondschen spoorweg zal stil komen te liggen. BELGIS. De Kamer nam aan ortt. 3 en 4 van do koloniale wet voor de Congo, bepalende, dat de gouverneur maat regelen zal nemen tot verbetering van het lot der inboorlingen, tot op heffing van de veelwijverij, tot ont wikkeling van den eigendom en dat hij alle godsdienstige, wetenschappe lijke en liefdadige ondernemingen zal steunen. De christelijke missionaris sen, geleerden en explorateurs zullen buitengewone bescherming genieten. De Kamer nam ook aan art. 5. waarin wordt bepaald, dat de koning do wetgevende macht uitoefent door middel van decreten, behalve in die aangelegenheden, welke door de wet geregeld zijn of zullen worden. De decreten worden uitgevaardigd op voorstel van den minister van kolo niën. Een decreet treedt eerst in wer king nadat het afgekondigd is. Art. 6, omschrijvende de uitvoeren de macht van den koning en de ge rechtshoven, werd eveneens aange nomen. Heden zou de- Kamer een besluit nemen omtrent het voorstel oni '<k Kamer tot October te verdagen. Zie verder onder „Congo". ZWEDEN. Het Duitsche keizerlijk paar lf Wroensdagavond te 7 uur vertrokken. Het afscheid van dan koning en de koningin, die modereisden tot het kas teel Holmea, was uiterst hartelijk. MACEDONIA Wat het bendenwezen aangaat, werd reeds gemeld, dat de Grieksche en Bulgaarsche benden grootendeels ontbonden waren. Thans komt hel be richt, dat de leiders der Servische be weging in Oud-Servië zich bij dort Turkschen gezant te Belgrado nebbe# gemeld, om dezen mede te deeleri, dat ook de Servische benden zoudeh worden ontbonden. Fetih Pasja ont ving de lieden vriendelijk en zeidefe hopen een of meer der hunnen ajs volksvertegenwoordiger in het Turk- sche parlement te zien. PERZIë. Uit Tebrlz wordt gemeld, 'dat dea' 2en en den 3en dezer het geweervuur weer lustig knetterde. De Turksche consul had verklaard dat het nu met den burger-oorlog ein delijk eens uit moest zijn, daar zijné regeerimg anders genoodzaakt zo# wezen, om ten behoeve harer onderdo, nen, die door den toestand werden benadeeld, de noodige maatregelen té treffen. Turkije de zieke man wordt steeds gezonder. Nu wil hij ook al in: Perzië den boel recht zetten I 't Is daar ook wel nogdig CONGO. Ontvangen berichten deelen mede, dat majoor De Clercq met elf blanké officieren en 375 inlandsche soJdateaji een opstand onderdrukt heeft van 3000 Batetela's. Deze stam had gedu rende een ti9ntal jaren een streek grooter dan België, gedeeltelijk bezet, gedeeltelijk onveilig gemaakt. Da hoofdman, die dit gebied in Zuid- Congo aan de grens van Katanga, beheerschte, werd gedwongen 4ÖQÖ geweren en een groot aantal dumdum- kogels uit te leveren. De opstandelingen konden zich zoolang handhaven, omdat voortdu rend Portugeesche kooplieden wapens en levensmiddelen binnensmokkel den hun hoofdman verklaarde zelfs dat hij ln onderhandeling was over den aankoop van twee Maxims. De onderwerping had plaats na eert moorddadigen slag aan den oever der Lucua, waarin honderden negers dejj. dood vonden. MAROKKO. Berichten bevestigen het gerucht, dat Aba-el-Azis te MarakesJ, de eer ste stad, die indertijd zijn broeder bijviel, is uitgeroepen. Met snelle dag- marschen hij legt gemiddeld 35 K.M. per dag af nadert de wetti ge sultan deze stad. De stam def Shragana bereid zich voor den heer en gebieder waardig te ontvangentroe pen van de Rehamnas zullen bij don intocht tegenwoordig zijn. De deserties uit het leger van Mou- lay Hafid nemen met den dag groo ter afmetingen aanleder oogenblik voegen zich soldaten en kaids bij de mehaliah van Abd-el-Azis. De ongekende voortvarendheid, welke de Iultan thans plotseling be toont, maakt op de verschillende stammen een uitmuntenden indruk. Wanneer hij nu maar niet de oud- Marokkaansche gewoonte volgt otn na den intocht geruimen tijd in de stad te blijven toeven an op die wijze alle behaalde voordeel weer laat ont glippen, kan hij, gebruik makende van deze gunstige stemming, doof oen geforceerd en marsch op Fez met één slag een einde maken aan het optreden van zijn broeder togen hen). Stadsnieuws NEDERL. MYCOLOGISCHE VER EENIGING. Alhier worden pogingen gedaan tot 't oprichten eener Ned. Mycologische Vereeniging, dat is vereeniging, dié zich de studie der zwammen ten doe) stelt. Het initiatief daartoe is genó^ men door den heer Joh. Ruys te Heem stede, die de heeren dr. H. J. Calkoeh, dr. M. Greshoff, mej. Ag. C. Zym al hier, en E. Heimans te Amsterdam.' dadelijk tot medewerking bereid vond. Bovendien wordt dit pogen gesteund door botanici van naam, als dr. W. Burck, te Leiden prof. G. van Itersotf Jr., te Delft prof. J. Ritzema Bos, te Wageningen prof. E. Verschaffeit, té' Amsterdam, en dr. L. Vuijck, te Wa geningen. Da vereeniging zal zich ten doel stellen in de eerste plaats de bevorde ring der kennis van hoogere en lagere zwammen van Nederland en hare Kcf_

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1