Weerbericht F, P. BEICHERT, Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 6 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Valentia (Zuidkust van Ierland) laagste 755.5 m.M. te Parijs. Verwachting tot den avond van 7 Augustus Windmatige moest Oostelijke Wind. Gesteldheid van de luchtafnemen- de bewolking, mogelijk nog regen of Onweer. Temperatuuriets warmer. PAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 761 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 756 m.ivi. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. par regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGS SORTKBRING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 5 Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 63 Laagste hedennacht K. 60 Hedenmiddag te 12 uur F. 69 loniën, en wil tevens letten op practt- gche quaesties, welke met mycologie samenhangen, bijv. in hoeverre hun gebruik als volksvoed3el zich laat ver meerderen. Dit doel vermeent zij in dep kring der nieuwe voreeniging te bereiken door vergaderingen, tentoonstellingen ixcursies, determineeren van. zwam men, verbinding met buitenlandsche vereenigingen, uitgave van geschrif ten en plaatwerken, bevordering der teelt van eetbare zwammen, onder richting betreffende het gebruik als voedsel, enz. DE STAKING BU „DE POLY GRAPH". Do Directie van „de Polygraph" heeft van den Alg. Ned. Chemigrafen- Bond een schrijven ontvangen, waar bij de Bond zich bereid verklaart tot onderhandelen, niettegenstaande het gerezen conflict. Daarop is echter ge antwoord, dat het voor onderhande ling, na 5 dagen van staking, te laat geworden is, daar de meeste openge vallen plaatsen nu niet meer vacant zijn. Wij vernemen dat er nog slechts 4 a 6 personen bij „de Polygraph" kun nen geplaatst worden. Het dagelijksch bestuur van de Ka mer van Arbeid Yoor de Boekdruk- kersbedrijven heeii aan de directie van de Polygraph gevraagd, of be middeling van de Kamer in bet han gende geschil haar aangenaam zou zijn. Was het antwoord toestemmend geweest, dan zou de vraag ook tot de stakers zijn-gericht. Zoover is het evenwel niet geko men. De directie was namelijk van meening, dat een bepaald aan te wij zen, scherp te omschrijven geschil tusschen partijen niet bestaat en deel de bovendien mede, dat zij er niet aan denken kon al de stakers eventueel weer terug te nemen, zelfs niet de groote meerderheid. Slechts enkelen zou zij weer tot den arbeid willen toe laten, mits dezen zich spoedig aan meldden. Onder deze omstandigheden meen den de vertegenwoordigers der K. v. A., dat hare tussehenkomst geen vrucht zou kunnen dragen. Nieuwepalen. Aan de Langebrug is men bezig mei een groote stoomheimachine de palen In het Spaarne te vernieuwen. Een en ander trekt vele belangstellenden. Het is dan ook der moeite waard die kolossale machine te zien werken. Taai-Congres. Onze stadgenoot, de heer dr. J. B. Schepers, zal op het te Leiden te hou den Taal- en Letterkundig Congres spreken over: Erkenning van de ver eenvoudigde spelling is een volks- en stambelang. Volksweerbaarheid. In verband met de kermis zal dooi de vereenigingen Volksweerbaarheid, afdeeling Haarlem en Bloemendaal- Commando in plaats van Zaterdag O.s. eerst op 15 Augustus e.k. een veld dienstoefening worden gehouden. Deze oefening zal op genoemden da tum plaats hebben in de richting van Vogelenzang. De leden zullen zich hiertoe om half negen n.m. verzamelen bij het station Overveen. Faillissomen ten. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier, d.d. G Augustus 1908, is in staat van faillissement verklaard: W. Bierenbroodspot, winkelier on koopman to Velsen. Rechter-commissaris Mr. F. 1. Dor- hout Mees. De Kermis. SCHOUWBURG. - kleine Dora, naar den roman van Charles Dickens door F. von Schönthan. Voor een tamelijk gevuld huis ging Woensdagavond Kleine Dora" bij ve len meer bekend als de roman van dien naam van dien Engelschen schrij ver Charles Dickens. Zooals van de Nederlandsche Too- neelvereeniging met krachten als mej. Tilly Lus, en de heeren M. J. Tornooy Apèl, Alex. Post, e. a. te verwachten was, is dit stuk tot groot genoegen der aanwezigen vertolkt. Vooral mej. Tilly Lus mag genoemd en geroemd worden, om haar los en ongedwongen spel en zij mag dan ook het grootste deel van het applaus als haar aandeel beschouwd hebben. In het algemeen hadden de uitvoe renden niet te klagen over de ingeno menheid waarmede het stuk is ge volgd. Hedenavond worden gegeven: „De Meid" en Feest, beiden van Herm. Heyermans. Kermis-Woensdag, zoowel dag als nacht, is kalm voorbijgegaan. Er was veel publiek op straat en In de ver schillende tenten en café's, maar ten 1 uur 's nachts was alles rustig en reeds vele inrichtingen en café's wa ren gesloten, het sluitingsuur is 2 uur. Aangiften van zakkenrollerij zijn bij de politie niet gedaan, wel van het verliezen van een paar portemon- naies met geld. Woensdagmorgen werd in een der oellen aan het politiebureau een per soon, zekere v. L., oud 59 jaar, die des nachts ten ruim 2J uur ter zake open bare dronkenschap was opgeborgen, aangetroffen in een zenuwtoeval. De heer Ozinga, arts, wiens hulp was in geroepen, constateerde, dat dit toeval een gevolg was van het overmatig ge bruik van sterken drank. Hij is daar op per brancard naar zijne woning overgebracht. Van morgen te 8 uur werd door een agent van politie ontdekt, dat een. kist van den pallngwagen van W. J. Balm staande op den hoek van de Gedemp te Oudegracht en het Groot Heilig land, was opengebroken; het slot en de ketting lagen in stukken er bij; uit de kist was blijkbaar paling ontr vreemd, J ub il ea\ Heden herdacht de heer S. T. van Dijk, assistent-opzichter aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde Maatschappij in dienst trad. Zoowel van de ambtenaren als van de werklieden had de geachte jubi laris blijken van belangstelling in •oratvangst te nemen. Fraaie cadeaux werden hem aangeboden. Ook de heer li. van Dijk, wagen maker aan bovengenoemde werk plaats, herdacht zijn 25-jarig jubilé. Ook voor hem ging dit feit niet onop gemerkt voorbij. Namens de kamera den werden hem eveneens fraaie ca deaux aangeboden. Besiïi. Ziekten. In de week van Woensdag 29 Juli tot en met Dinsdag 4 Augustus zijn te Haarlem voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, 1 geval van typhus en fe- bris typhoïdea en 2 gevallen van diphtheritis. Te Heemstede 1 geval van dipthe- ritis. Eindexamens H. B. S. 5-j a- rigen cursus. Noord-Holland. (Westelijk gedeelte), Haarlem, 5 Aug. Geslaagd mej. M. A. Ditmars, te Alkmaar; P. Brugman, te Alkmaar; J.'M. C. Bloot, te Hoorn; N. Brouwer, te Hoorn; mej. B. Rljke- boer, mej. J. II. J. Trimpe, A. E. van Saher, J. A. Schippers, J. J. Weys, E. Th. Leemans, te Haarlem. Examens. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen hand teekenen slaagden de heeren J. M. J. C. Brantjes en A. R. Witkop te Haarlem. Mej. A. R. v. d. Does te IJmuiden, slaagde voor Ëngelsch L. O. Militaire Zaken. Bij Koninklijk- besluit zijn bij het 10de regiment infanterie benoemd en aangesteld tot 3o-luitenant de cadet ten F. H. Tenhnleff, Jhr. J. J. Teding van Berkhout, J. G. van der Veen en L. F. E. Coblijn. Genoemde officieren zullen op 15 Augustus e.k. in functie worden ge steld. De luitenant Tenhaeff wordt in gedeeld bij het 3e en de luitenant Jhr. Teding van Berkhout bij het 4e batal jon van het korps, alhier in garni zoen, terwijl de luitenants Van der Veen en Coblijn zijn bestemd voor het lste batiljon, in garnizoen te Hoorn. De korporaals Wolff, De Vos en Grannetia, van het instructiebataljon, worden op 8 Augustus è.k. overge-1 plaatst bij het 10e regiment infanterie alhier in garnizoen. Muziek in den Hout. Soirée van het Haarl. Muziekkorps in den Hout op Vrijdag 7 Augustus, 8 uur. Programma: 1. Marche des Petits Marmouzets, Ganne. 2. Ouverture Les Martyrs, Donizetti, 3. Fantaisie La Vivandière, Godard. 4. Ninette Walzer a. d. Operette Berliner Luft, Lincke. 5. Fantaisie de l'opéra La Bohémia, Wallace. 6. Ouverture Frau Luna, Lincke. 7. Zweite Polonaise, Liszt. 8. A. Tol Valse, Waldteufel. 9. Fantaisie Grande Duchesse de Gé- solstein, Offenbach. - EEN FIETSENDIEF. Do 23-jarige kappersbediende W. II, Remmé te Haarlen^ was zonder werk en heeft toen om geld te hebben om uit te gaan oneerlijkheden ge pleegd. Op 24 Juni huurde hij een rijwiel bij J. de Vries, op 27 Juni een bij C. van Andel, op 29 Juni een bij A. Schaap en op 30 Juni een bij IJ. ïnpijn. Deze vier rijwielen heeft hij verduisterd, en verkocht, respectievelijk voor f 15, f 17.50, f 13 en 20. Beklaagde bekende en kon geen ver klaring opgeven, waar hij al dat geld had opgemaakt. Toen hij aangehou den werd vond men nog... drie cen ten op hem. Alleen verklaarde hij, dat hij" naar Amsterdam was gegaan om een werk kring te zoeken, zoo was hij „van 't een in 't ander gekomen." liet Openbaar Ministerie eischte vier maanden gevangenisstraf, in aanmerking nemende, dat het jonge- mensch vroeger nooit in aanraking met de politie is geweest. De ambtshalve verdediger Mr. Vis drong aan op clementie, le wijzende op het gunstige verleden van den be klaagde, 2e op de gemakkelijke wijze waarop fietsendieven gekweekt wor den, en 3e deelde pleiter mede, dat de beklaagde na zijn straftijd naar Ame rika zal vertrekken. EEN ONBEHOORLIJK OPTREDEND POLITIEMAN. Voor eenigen tijd plaatsten we een ingezonden stuk, waarin in krasse be woordingen geklaagd werd over het onoordeelkundig optreden van den boschwachter H. Luikman te Bloemen daal. Op 28 Mei wandelde de heer H. Bij voet in het Bosch van den heer Te ding van Berkhout, en wel op .een plaats, waar hij volgens den bosch wachter Luikman (in dienst van de zen heer) niet mocht komen. Luikman pakte toen den heer Bij voet beet, sleurde hem uit liet" bosch om hem naar de politie te brengen. In plaats van naar den burgemees ter of inspecteur bracht Luikman den heer Bijvoet naar... den gemeente-op zichter. Deze arrestatie deed Luikman, om dat de heer Bijvoet die erg zenuw achtig was alleen den naam en niet zijn ouderdom wilde opgeven. De overbrenging van den heer Bij voet werd gezien door de heeren P. Grippeling en Van Kessel, die er schande over riepen, en aan Luikman. verklaarden: Dat is de heer Bijvoet, laat hem toch los. Maar d8 verbalisant Luikman- zei alleen eenige vloeken en wat gaat jelui dat aan." Toon werd de heer Grippeling zoo kwaad, dat hij tegen den boschwach ter „ploert" zei. Nu stond de heer Grippeling terecht wegens beleediging. Als getuige werd de verbalisant ge hoord, die op de zitting ook een treu rige indruk maakte. President: Waarom wou jo den heer Bijvoet meenemen, hij gaf toch den naam op, en twee andere heeren ver klaarden, dat het den heer Bijvoet was... Verbalisant: Moet ik die lui maar gelooven?... Toen schoten do Rechters en ande re aanwezigen in den lach! Als getuige a décharge werd de heer Van Kessel gehoord. Het Openbaar Ministerie (waarge nomen door mi'. A. A. Pélérin), acht te het feit bewezen. De verbalisant was in politiedienst en beklaagde heeft niet ontkend 't woord „ploert" gebruikt te hebben. Ik heb inlichtin gen ingewonnen omtrent de verbali sant en die zijn van dien aard, dat ik het niet noodig achtte, hier meerdere personen te laten dagvaarden om de Rechtbank daaromtrent in te lichten. Als ik de gewenschte medewerking krijg, die ik mag verwachten, zal het wel de laatste maal zijn, dat deze ver balisant op zoo'n manier is opgetre den. Mijn inlichtingen zijn dat deze verbalisant herhaaldelijk op zeer on oordeelkundige wijze tegenover het 'publiek optreedt, ja, herhaaldelijk zelfs zeer onhebbelijk. Toch had de beklaagde als welop gevoed mensch beter gedaan een an deren, weg te kiezen, om zijn ongenoe gen over de politie te kennen te ge ven. Een bezoek aan het Parket was voldoende geweest. Nu is de beklaag de gaan schelden, wat niet verdedig baar is. De houding van den verbalisant geef me echter aanleiding een geheel andere straf te vragen, dan ik anders voor zulke overtredingen eisch. Ik vorder nu 5 gulden boete of 3 dagen hechtenis. Do verdediger Mr. Vis sloot zich ge heel bij het O. M. aan wat de beoor deelingen van den verbalisant betreft. Pleiter had de verdediging op zich ge nomen, om eens officieel te constatee- ren hoe ongeschikt deze verbalisant als politieman is. Nu is dat niet meer j noodig.. Pleiter betwijfelde echter of bekl. veroordeeld kan worden, omdat niet bewezen is, dat de verbalisant in de wettige uitoefening van zijn bediening was. Daarom concludeerde mr. Vis tot ontslag van rechtsvervolging. MISHANDELING. De scheepskapitein E. Kruger te IJmuiden stond terecht wegens mis handeling van een collega scheepska pitein, H. Kaptein geheeten. i 't Bleek, dat ook hier weer de cóh- cürrehtiejVijd óridér de sleépbooteh én ylettarlieden aanleiding tot de on- eenigheid was geweest. Het O. M. eischte tegen Kruger 7 dagen gevangenisstra4 VERZET TEGEN DE POLITIE. De in een woonwagen reizende stoe- lenmatter K. Doornberg, heeft op 15 Juli te Lisse oneenlgheid gehad met de politie. De man maakte nachtru moer en verzette zich tegen een araes tatie. De eisch luidt zes weken gevange nisstraf. Bekroning-. De muziekaf deeling van de Haar- lemsche Jongelingsvereeniging be haalde bij het Woensdag te Rijsoord (bij Rotterdam) gehouden muziekcon cours den 2den prijs. HEEMSTEDE. Door onbekendheid met den weg .reed Dinsdagavond half tien automo biel H 520 tegen de puntdraad afras tering nabij liet viaduct van de elec- trische tram aan den Leidschevaart- weg. In bodoelde automobiel waren gezeten drie dames en twee lieeren, ■afkomstig uit Den Haag, een der da mes kreeg een grooten vleeschwond in het gezicht bij het oog, die door Dr. Land uit Haarlem is verbonden en dicht genaaid. De overigen kwamen, hoewel ze ernstig waren geschrokken, er ongedeerd af en werden liefdevol opgenomen door den heer J. "j. Bek- ker, aan den Leidschevaartweg al daar, waar hun nachtlogles werd ver strekt, zoodat de familie den volgen den dag de reis naar Den Haag per spoortrein kon vervolgen, met achter lating van de auto, die deerlijk was gehavend. BENNEBROEK. De heer G. Stam, zal den lsten Sept. a.s. als wethouder dezer ge meente aftreden. SCHOTEN. Diefstal. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van 3 stukken timmer mansgereedschap en een stuk loodeai afvoerpijp van het werk in aanbouw aan de Dr. Leidsstraat. Men meldt ons Woensdagmiddag kon men op de grens der gemeente Schoten en Sant poort iets ongewoons zien. Aldaar hadden zich saamgevoegd de veld wachters van Schoten, Santpoort, Velsen. Jan Gijzenvaart en verschil lende rijksveldwachters, om onder leiding van den heer De RiddeT, In specteur te IJmuiden, een troep ker misreizigers uit te drijven, pl. min. 14 wagens, die op deze grens post had den gevat en als 't ware de omliggen de groententuinen enz. hadden ge brandschat. Ook het verschijnen van de talrijke politiemacht deed hen niet verschrik ken en menig hard woord werd ge sproken alvorens de troep zich reis vaardig maakte en zich gedeeltelijk naar Haarlem en naar Beverwijk be gon te verplaatsen, behoorlijk bege leid door veldwachters. Wat echter er aan te doen, dat zulke kolonies zich niet meer vesti gen? In de Staatscourant zijn opgenomen do Koninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Scho ten, die zich ten doel stelt, het stich ten en in stand houden van scholen met den Bijbel in de gemeente Scho ten. De grondslag der vereeniging ls Gods Woord en, in overeenstemming daarmede, de Belijdenisschriften dier Gereformeerde Kerken in Nederland. HAARLEMMERMEER. In den afgeloopen winter werden er aan de bruggen van den Haarlemmer meerpolder, doch voornamelijk aan die van den Lisserweg O.Z., herhaal de malen vernielingen gepleegd, zon der dat het de politie gelukt was de daders hiervan op te sporen. Door een samenloop van omstandig heden zijn op heden reeds twee ver moedelijke daders bekend geworden en hoopt men nog meerdere gegevens, omtrent andere personen, uit te vor- scheri. IJMUIDEN. Toertslenschip. Zondagmorgen wordt te IJmuiden verwacht het fraaie Engelsche toeris tenschip „Salsette", van de Pana O Co. De toeristen zullen alhier aan wal gaan en daarna zal het schip voor belangstellenden te bezichtigen zijn. I-Iet stoomschip meet 6000 ton en loopt niet 10.000 H. P. ruim 20 mijl. EEN SERENADE. Do overgroote meerderheid der zan gers, die Woensdagmiddag te 's-Gra venhage aan do aubade aan H. M. de Koningin-Moeder deelnamen, brach ten 's avonds een serenade aan Z. K. II. den Prins der Nederlanden in liet paleis aan het Noordeinde. Op het plein voor het paleis stel den zich de muziekkorpsen op en daaromheen in een halven cirkel de zangers en zangeressen. Prins Hendrik was reeds bij het aankomen van den stoet op het bal kon verschenen. Eerst werd het oude Wilhelmus ge zongen, door alle aanwezigen met ontblootten hoofde aangehoord. Daar op wederom het koraal uit de canta te. Aan de heeren Swenke en Donk, vertegenwoordigende het dagelijksch bestuur der Koninklijke Zangvereeni- ging, Berlott, de ontwerper van het serenadeplan, en .Van Beljersteijn van HenegouweÖ, dirigent, welke heeren In het Palelg werdén binnen genö'odigd, betuigde Z. K. II. zijn hooge Ingenomenheid met do uitmun tende uitvoering der cantate en met de welgeslaagde serenade. En daarna weer op het balcon ver schijnend, sprak Z. K. H. de zangers en zangeressen als volgt toe: „Ik ben gelukkig in de gelegenheid 'te zijn u nogmaals te zeggen hoezeer H. M. de Koningin-Moeder zich ver heugd heeft over uwe vriendelijkheid. Ik dank u allen van harte." „Hoera, hoera", klonk het opnieuw onder luid gejuich en gezwaai met hoeden, stokken en lampions. En nog nagestaard door Z: K. H. Prins Hendrik, ging. de lange stoet weer in volmaakte orde verder. Door het Heulstraatje werd naar het Voor hout gemarcheerd, waar de heer Ber lott den stoet ontbond. IIOENDERLOO. Het bestuur van hét Doorgangshuis te Hoenderloo ontving twee giften,, respectievelijk van 3000 en van 1000, voor het bouwfonds en tot stijving van de kas van den penningmeester; bedde zijn met grooten dank aan vaard, temeer daar de milde geefsters in het begeleidend schrijven zoo sterk hebben doen uitkomen, dat -zij be grepen, h'oe de groote uitbreiding, wedke de stichting de laatste jaren onderging, gepaard moet gaan met nog grootere zorgen, tenzij van alle zijden krachtige steun wordt ver leend. Zal dan ook op den ingeslagen weg kunnen voortgegaan worden, dan mag wel aandacht worden ge schonken aan den financieelen toe stand dezer stichting, die geen kapi taal bezit. „DE HOOP". Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is weer naar zee gegaan. HAAGSCHE POLITIEZAAK. Naar wij vernemen heeft de burge meester den hoofdinspecteur van poli tie F. R. N. van Lelyveld, wiens naam in den laatsten tijd vaak genoemd is in verband met dien van vrouw Füh- rop (Duitsclie Greet), met ingang van heden uit den politiedienst ontslagen. (N. R. Ct.) NEDERLAND en VENEZUELA. „Onze West" van 15 Juli schrijft Uit de heden ontvangen Curagao- sche bladen blijkt, dat de verhouding tusschen Amerika en Venezuela ook zeer gespannen is: Het Amerikaansch gezantschap is van Caracas overge bracht naar Curasao. Men schijnt zioh op Curagao te vleien met de hoop op een gezamenlijk optreden van Ne derland met Amerika, Engeland en Frankrijk tegen Venezuela. BRANDSTICHTING. Bij het door de justitie uit Zierlk- zee ingesteld onderzoek naar een vermoedelijke poging tot brandstich ting bij den landbouwer C. Geluk, te Sint Annaland, heeft de 24-jarige dienstbode W. V, d. K., afkomstig uit Kerlcwerde, bekeend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Het feit had volgen der wijze plaats Zaterdag 25 Juli, 's morgens half 8 uur, moest één der zoons van den landbouwer in de schuur zijn en be merkte toen, dat een emmer met teer, hangende aan een met die stof ge vuld vat, in brand stond. Het vat werd spoedig uit de schuur verwij derd en gelukkig juist bijtijds want enkele minuten later zou de brandende massa teer over den dorschvloeir zijn geloopen, waarna schuur en woonhuis stellig in vlam men zouden zijn opgegaan. De ver denking viel weldra op de dienstbode, die eerst aan de politie en later aan de justitie bekende schuldig te zijn. Zij is waarschijnlijk niet toereken baar, en de justitie vond dan ook geen termen haar te arresteeren. Nadat de justitie was vertrokken, heeft de dienstbode getracht zich van het le ven te berooven, wat echter ward ver hinderd. Onder geleide is zij daarop naar hare familie te Nieuwerkerk getransporteerd. VERMIST. Op last en onder toezicht der po litie werd bij den landbouwer P. van Vliet te Hoek van Holland, een hooiberg uitgehaald, daar het ver moeden bestond, dat een sinds eenige dagen vermiste dochter van Van Vliet onder het pas binnengebracht hooi bedolven zou zijn. Zij werd echter niet gevonden. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. ONGELUKKEN. Woensdagavond is aan den Zuid- Buitensingel te 's-Gravenhage een 9- jarig knaapje te water geraakt. Na herhaalde pogingen gelukte het een gemeentewerkman den jeugdigen drenkeling aan den wal te brengen. De jongen was echter bewusteloos en stierf eenige oogenblikkeai later. Dinsdagmiddag geraakte te Sneelc de 15-jarige dodhter van den turf schipper P. T. wegens het onvoor zichtig aanmaken van een kachel met petroleum, in brand. In haar wan hoop sprong het arme meisje over boord, doch was met behulp van een werkman weinige oogenblikken daar na weer op 't droge. Haar toestand is zorgwekkend, aangezien ruim een derde der huid verbrand moet zijn. DE OPLOSSING DER ERFGOOIERS- xQUAESTIE. Wij deeldèh reeds mede, dat hët hoofdbestuur van de partij der ge rechtigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland (de nieuwe par tij) zich bereid heeft verklaard te vol doen aan het verzoek van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, om de noodige inlichtin gen en gegevens te versohaffen aan de door Z. Exc., in overleg met den Mi nister van Justitie, in het leven geroe pen Commissie ter oplossing van de bekende erfgooiersquaestie. Naar wij vernemen, heeft genoemd hoofdbestuur daarna van de Commis sie ontvangen een groote vragenlijst, met verzoek de daarin gestelde vragen 'vóór 15 Augustus tc willen beantwoord den. Ook aan dit verzoek heeft het hoofd bestuur der nieuwe partij bereids vol. daan. Volledig en breedvoerig zijft alle vragen beantwoord en nog deze week zal de lijst aan de Commissie worden toegezonden. De bijzondere spoed, welken 'de' Commissie, bestaande uit de heeren mr. II. C. Dresselhuys, admi nistrateur bij het departement van Justitie mr. S. Gratama, raads heer in den Hoogen Raad der Neder landen, en jhr. mr. J. H. J. Quarlej van Ufford, administrateur bij het departement van Binnenlandsche Za ken, maakt, vindt zijn oorsprong in den wensch van minister Heemskerk, om de erfgooiersquaestie voor het vol gend voorjaar, dus voor de nieuwe schaardagen, tot een oplos.sing te brengen. Zooals men weet, vormen de schaar dagen steeds de woelige periode in dezen rechtstrijd. C,Hbld.") Gevonden voorwerpen: Een huissleutel, een gouden medail lon, waarin 2 portretten, een ceintuur met gesp, een witte ceintuur, een ring waaraan een huissleutel, een voi le, een gouden ring, een parapluie, een lorgnet in etui. GYMNASTIEK. Op Zondag 16 Augustus a.s. wordt te IJmuiden door het Gewest Noord- Holland hare maandelijksche voor- turnersles gehouden, waarvan dit maal een. voor alle turners uit Noord- Holland open, Driekamp is verbon den, bestaande in: steenstooten, hoog springen zonder plank, hardloopen 100 Meter. Bij gunstig "Weer worden de les en wedstrijden gehouden op een terrein aan den Rijksstraatweg IJmuidenVelsen, nabij de Electri- sche Centrale „Kenneraerland", en bij ongunstig weer in het Gem. Gymnas tieklokaal in de President Steijn- straat. De les vangt aan 's morgens 10 uur en de wedstrijden 's middags 2 uur. Het aantreden voor beiden is respec tievelijk 9 1/2 en 11/2 uur, in het Gem. Gymnastieklokaal, waar de kleedge legenheid is. Tijdens of na de wedstrijden zal er gelegenheid gegeven worden tot het beoefenen van polsstok-hoogspringen, speerwerpen, discuswerpen. Tot slot nemen alle turners deel aan een als oefenwedstrijd ingerichten Estafettenloop 500 M. BENNEBROEK. Bij do Woensdag gehouden verkoo- ping in het hotel van den heer C. van Konijnenburg alhier, ten overstaan van notaris Boerlage, van de villa „Cornelia" van wijlen mevr. Rens- dorp te Vogelenzang werd perceel I villa met stal, koetshuis, tuinmanswo ning enz., ingezet op f 13600 door den. heer V. d. Laan te 's-Gravenhage II. twee grooto moestuinen, inge zet op 7800 door den heer Hooge- veen to Haarlem III. twee woonhuizen, ingezet op 1800 door den heer D. Rijnveld te Beunebroek, werd bij afslag gemijnd op f 100 door den bser J. C. v. d. Laan te Bennebroek. Bij combinatie van perceel li en III 13 dit door Jhr. W. P. Barnaart te Bergen bij afslag op ƒ3 gemijnd, al- zoo Le zamen 9703. Bij afslag der combinatie van per- ceelen I, II en III werd niet gemijnd. Na afloop der verkooping is perceel I onderhands gekocht door Jlir. W. P. Barnaart te Bergen voornoemd.: De koopsom is hiervan niet bekend. Woensdagmiddag hebben vier kwartjesvinders weer hun slag gesla gen. Een persoon verloor in een oogenblik f 25. De politie werd hier mede in kennis gesteld en volgde ze in de richting Hillegom, waar ee- waarschuwd werd. Uit Stuttgart wordt bericht, dat te Donauschmgen 100 huizen zijn afge brand, zes menschon zijn verbrand, velen ernstig verwond. Talrijke inge zetenen zijn dakloos. Uit Lissabon wordt geseind: Graaf Tomdella, intieme vriend van wijlen Koning Carlos is door zijn neef doodgeschoten. De moordenaar pleeg de zelfmoord. KONING EDWARD NAAR BERLIJN? LONDEN, 6 Augustus. (Reuter). De „Daily Express" verneemt., dat de ko ning vergezeld van de koningtn, voor nemens is een officieel bezoek aan Berlijn te brengen in het begin van het volgend jaar. EEN AANSLAG -0P DEN SULTAN. PARIJS, 6 Augustus. (Reuter). Blij kens een telegram uit Geneve aan de „Echo de Paris" zou een officier Maandag, een poging hebben gedaan, den Sultan door een dolksteek te doo- den. De dolk zou echter op den „malien kolder" zijn afgestuit en gebroken. ONDERTROUWD: 6 .'.ng. G. Alders en H. C. Damen; G. v. Caspel en M. S. Hardesmeets. GETROUWD: A. A. Passens en H. M. C. Heiligers! J. Vredenduïn en A. Mulder; F. J. Mul Ier en A. C. Frijn; A. C. Toeset en M. G. Groet. BEVALLEN: 4 Aug.: A. Hooft—Schepers z. MansvelderBlom, d. C. Weber-» Henrij, z. 3. P. Vredenburg—de Graej d. 5. G. M. Sorgdrager—Debus d* OVERLEDEN: 4 Aug. C. F., 7 ra., dochter van 13 Makkes v. d. Deijl, Schoterstraat. SPAARNDAM. ONDERTROUWD: K. W. van Riet Paap en E. B. Riet Paap.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2