HAARLEM'S DAGBLAD. ™SS!r.S!^,. Uit de Omstreken Onze Lachhoek. Stadsnieuws Haarlemsch Dagboek 6 Augustus, Ik ben geen vriend van fooien, en allerminst van kermisfoolen. Niette» min heb ik mij tot heden al til d ge houden aan de gewoonte, dat men sommige menschen, die ons wel eens kleine diensten bewijzen, door het f;even van een kermisfooi in Augus- us en een Nieuwjaarsfooi op 1 Ja nuari, daarvoor een wederkoerlg ge noegen doet. Het is een mensch Wat waard, z'n courant op tijd te hebben, en de accuratesse van de post, de vlugheid der telegrambestellers vindt pp deze wijze althans eene geringe belooning. Maar langzamerhand wordt het me te machtig. De post komt.,,, en de bestellers der postpakketten komen nog eens achteraan. De bediende van je kassier^ die t* de bediende meen ik in geen an= Sere betrekking tot ie staat, dan dal ij de brieven van zijn principaal in uw bus werpt, biedt zijn kaartje aan. Kaartjes hebben ze tegenwoordig alle maal t verleden jaar fcijn er zelfs kaartjes gedrukt tegen den Ultdruk- kelijken wil van een patroon hier ter Stede, die er twee knechts om ont sloeg. De man had, dunkt me, gelijk, al was de maatregel wat bar. Want 'de bedienden van onze leveranciers maken 't de klanten hunner bazen Wel wat héél lastig. Enfin, wat par ticulieren doen is tot daaraan toe. Maar het wordt erger i vandaag kreeg ik, nadat IK Verleden jaar de iantaarn-opatekers en de stratenma kers had afgebonjourd, een kaartje Van het personeel der Gemeentelijke Mijn zorg, wat heb ik met dat per soneel te maken Heb ik eenige ver plichting aan den man, die den stand van den Meter komt opnemen, 'Of aan den ander, die onlangs In mijn straat, zonder voorafgaande waarschuwing, de toevoer voor een paar uur afsloot, omdat er gerepa reerd moest worden De man schijnt het te meeneü. Want toen ik het kaartje terug liet brengen, met de boodschap, dat lk jjiem eveneens een genoeglijke kermis y/enschte, kreeg lk het sarcastische, antwoord dat meneer zeer vriende lijk bedankt werd. We hebben aan de Waterleiding -£oo'n mooi laboratorium. Zou deze wenseherij van 't personeel daar niet ééns te onderzoeken zijn Wie weet, komt de directeur niet tot de overtui ging, dat een dergelijke handelwijze Schadelijke bestanadeelen bevat 1 Gaat het zoo dóór, dan voorzie ik, dat de menschen van de Lichtfabrie ken Gas en Electricitelt elk afzon derlijk ook nog met kaartjes komen aandragen l OBSERVATOR. SCHOTEN, Dooir B. en W. Is aan J. P. Out ver gunning verleend om in 't perceel, be kend in Sectie B, No. 1291, eene slachtplaats met motor 1 P.K, te mo gen oprichten. ZANDVOORTV De 25-jarig>e J. Keur, wonefh'de fa Zandvoort, en varende op het logger 's chip „MA 49", is op het station te Via ar ding en door den trein van 9 u. ver reden .Het linkerbeen werd den ongelukkige afgereden, terwijl het rechter ook ernstig werd gekwetst. Per brancard naar het Ziekenhuis ge bracht, overleed hij daar spoedig. De man was gehuwd. Aangekomen vreemdelingen G. Hulsman, Groningen, Pension Welgelegen, 8 pers. Farn, Wledembrugge, Amsterdam, Idem, 6 pers. F. Feitman, Haarlem, Pension Bui- tenrust, 6 pers. L. F. D. van der Minne, Dordrecht, fcdem, 6 pers. Mr, Th. de Haan Hugenholtz, Haar lem, idem, 2 pers. Wackers. Wittenberg, School straat no. 11, H. Drossard, Dieren, idem, E. Heinemeijer, Berlijn, idem. Fam, Solke, Amsterdam, idem, 3p. Mej, H. Heyermans, idem. Halte- straat no. 6. Mej. G. C. VreugdenhU, idem, id, Fam. Mossel, Krommenie, Dorps plein no. 2, 5 pers. J. van Straten, Amsterdam* Adm. Ev ertsen. j, Lebert, Den Haag, Adm'., yah Kin&bergen. Mej. H. Henrlquez Pimentel, Anr- sterdanr Idem. Gez. Prins, idem, Nieuwstw no, 11, 7 pers. Th. Erkelens Cooke, Idem, Pension Keln, 6 pers. Mevr, Wed. Dekker—Verzijl, idem, ideon, 2 pers. H. Westerink, Idem, Kostvarloren- straat 2, 5 pers. J. E. Haagens, Rotterdam, Johan> na Christina, 4 pers. Mew, G. Bustink, Amsterdam, id., 8 pers. E. Engelhard, Brussel, Adam. die Ryytar, 8 pers. E. Goldig, Eiborfeld, Duinweg 17, Tongerboer, Utreoht, Pension Tem Braake, 2 pers. ËChr. Smit, Bu&sum, ld, 0 p. R. Hoebei, Dordrecht, Idem. Wed. SlUevls, Kuilenburg, PerséYeranga, 8 pers. Verscheur e, Amsterdam, ideah 7p. Pr. Balcke, Berlijn, idem, Eo8lofsöal Zutfem, Pension BuotC- m^n, 6 pers. Fam. Polak y. Steenwij k, Amstw- dam, litem, 5 pers. Bhsaeoïanfi HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder bracht Woensdag een bezoek aan de tentoon stelling-Wisseling In Pulchxi Studio te 'e-Gravenbage. H. M. wer drondgeleid door den heer en mevrouw Mesdag en door den he of Wisseling. $5,» K, H. Prins Hendrik" is voormte- Imöths, 'hl den loop dezer maand voor eenlgon tijd naar Dobbin fa gaam. H- M. de Koningin gaat dan zoolang bij H, M. de Koningin-Moeder op Soest- dijk iogeeren. 'AUBADE AAN DE KONINGIN. MOEDER. Men meldt uit Den Haag i De verjaardag van de Koningin- Moeder droeg dit jaar een buitenge woon karakter, en is dan ook. vooral in den lande, niet het minst in Den Haag, met groote opgewektheid ge vierd. De inwoners der residentie meenden echter, dat daarmede dit maal niet kon worden volstaan. Het liefst ware het hun geweest, wanneer de zoo beminde Vrouwe op grootsche wijze getiuldigd had kunnen worden. Maar het was de wensch van de Vorstinne, dat de hulde bescheiden zou zijn en naar dien wensch heeft men zich gedragen. Maar hoe bescheiden ook, de hul de is hartelijk geweest. Dé hooge eigenschappen van geest p» hart, Waarvan H. M. zoo vaak de ondub belzinnige blijken gaf, deden ver schillende ingezetenen der Residentie de gelegenheid van Haren BOsten ver- i jaardag aangrijpen, om bij de Ko ningin nogmaals van de gevoelens van liefde, vereering en dankbaarheid der Haagsche burgerij, getuigenis af te leggen. Het denkbeeld om Haar een feest groet, in den vorm eener aubade te brengen, vond aanstonds overal groo te instemming. Bij schier alle zangvere enigingen en muziekkorpsen. Want te zamen waren het niet minder dan 80 öorpo- ratiën, die zich Woensdagmiddag op het voorplein van de Oranje-Kazerne in de Kazernestraat verzamelden, om den stoet te formeeren, die naar het Paleis van de Koningin-Moeder in het Voorhout zou optrekken. Langs een korten weg troK deze stoet, waarin de banieren van ver schillende vereeniglngen werden mee gedragen, naar het Paleis, waar het ruime voorplein was vrijgehouden, om den deelnemers rustig gelegenheid te geven de „Koningin Emma Canta te" uit te voeren. Dé partituur der cantate werd H. M. aangeboden in wit satijnen pracht band met het gekroonde naamcijfer in den bovenhoek van den omslag. Namens het comité werd met een toespraak door den voorzitter, Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, bovendien overhan digd aan Haar, wie 't eerbetoon gold, een oorkonde, een meesterstuk van calligraphic in kleuren. De op perka ment gestelde tekst bevat In gothische letters een opdracht aan H. M. de Koningin-Moeder, waarvan de aan vangletter geteekend is in eene alle gorie, betrekking hebbende op de spreuk van het Waldeclcsche Huls j Sub Pondere orescit j voorts de na men van het comité Voor do aubade, met vermelding van hunne bestuurs functies de namen van dichter en toonkunstenaar der cantate en de ti tels van alle tot de uitvoering van de feestcantate medewerkende zangver- eenigingen. muziekkorpsen en mu ziekgezelschappen, Deze Inscriptie staat in een met he raldieke figuren en ornamenten ver sierden rand of omlijsting, waarvan de hoeken te zien geven de bovenste i de wapenschilden van Koningin Em ma het wapen van de gemeente 's-Gravenhage, de onderste de wa penschilden van Rijk en Provincie. Aan het hoofd prijkt het Jaartal 50 op een gouden grond In raeaaillonvorm. De oorkonde is gevat hl een koker, bekleed met slangenvel met de Ko ninklijke Kroon op het deksel. Het spreekt wel van zelf. dat de dichter der cantate niets onbeproefd heeft gelaten, om do gevoelens van liefde en aanhankelijkheid, die den Nederlanders jegens de hemlnds en vereerde Vorstinne bezielen, in de woorden van den feestzang tot uiting te brengen. Maar ook de gevoelens van dank. Want, zoo heet 't in den aanvang van den koorzang, na een inleidende solo van de sopraan-zangeres Ciasina van Sterrenburg, o.a. i 't Is 't lied van dank" en eer aan eene Hooge Vrouwe De Moeder-Koningin van 't dierbTe Nederland Het huldelied, dat spreekt van liefde en van trouwe, Aan Haar Persoon en Huis voor im mer gaarn verpand. En nadat dan herinnerd is aan Koningin Emma's wijs beleid aan haar gelukkigen Echt met wijlen den Koningaan het lief en leed, dat zij met het Volk heeft gedeeld, en de barytonzanger Bram van cler Stap heeft doen uitkomen in een solozang, hoe de komst van H. M. in het land, het volk ten zegen is geweest, bezingt het koor den roem der Vorstin aldus Uw schoonste roem blijft steeds Vorstin, Gij W8art als Moeder een Ko ningin, 'Als Koningin een Moeder. H. M. de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden verschenen op het balkon met eenige dames en hee- ren der hofhouding. Met een luid ge jubel werden de Vorstelijke personen door de menigte ontvangen, welk ge juich zich herhaalde toen, alvorens de aubade begon, alle muziekkorpsen het Wilhelmus speelden. Alvorens de stoet ontbonden werd, bracht de burgemeester den dank der Koningin-Moeder over, die o.a. ge zegd had, dat zij, burgeres der stad VGravenhage, juist daarom deze hul de dér burgerij zoo op prijs steldé. NEDERLAND EN VENEZUELA. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen de belde volgende te legrammen van den gouverneur van Curagao van 1 dezer: I. De Consti'tuclonai van 29 Juli vermeldt een besluit van den presi dent van Venezuela, houdende intrek king van het exequatur der Neder- landische consuls in Venezuela met uitzondering van den consul Heil- mund te Caracas. 2. De Constituciona! van Caracas van 80 Juli bevat een brief van 28 Juli van den Minister* van Buiten- landsche Zaken van Venezuela aan den Minister van Buitenlandsche Za ken te 's-Gravenhage, met de conclu sie: Dat ten gevolge van de beleedi- gingen aan de Republiek en de Re geering van Venezuela door den Ne derlands chen minister-resident aan gedaan, ten gevolge het niet saluee- ren door da „Gelderland" van de Ve- nezuelaansche vlag bij gelegenheid van het afhalen van dien minister- resident en ten gevolge van den aan slag op den Venezulaanschen consul op Curagao, diens familie, kontoor en wapenschild, Venezuela niet zal kunnen voortgaan met het onderhou den Van vriendschappelijke relaties zoolang geen satisfactie gegeven is voor die beleedigingen en tekortko mingen. Het bezoek van do „Gelder land" aan Venezuela had plaats bin»- non een jaar sedert bet vorig bezoek. De opmerkzaamheid der autoriteiten is hierop gevestigd. Het vertrek van den heer De Reus, onzen minister-resident fa Caracas, wordt vertraagd door de moeilijkheid om een reisgelegenheid hierheen te vinden, waarbij Venezuela niet wordt aangedaan, Intusschen bestaat er alle kans dat de heer De Reus den llden dezer de reis hierheen zal kunnen aanvaarden, hetzij over Martinique, het zij over Barbados. In beide gevallen kan hij ongeveer 23 Augustus in Europa worden ver wacht. DB WEERMACHT VAN DB KOLO NIE CURAgAO. Dö krijgsmacht fa Willemstad, op Curasao, bestaat uit 1 compagnie In fanterie, samengesteld uit 1 kapitein, 4 luitenants en ongeveer 160 onderof ficieren en manschappen, waarvan een 20-tal zijn kleurlingen en negers. Tot den militairen geneeskundigen dienst behooren 2 officieren Y&n ge zondheid en 1 apotheker. De schutterij is in 1902 rustende verklaard en heeft sinds dien tijd geen dienst meer gedaan. Een korps vrijwillige scherpschut- ters van ongeveer 50 a 60 leden houdt van tijd tot tijd schietoefeningen, doch bezit geen militaire waarde. Voor de bescherming van de haven zijn de forten Nassau en Rif fort; zij zijn van steen gebouwd, verouderd, maar worden goed onderhouden. Het fort Amsterdam en het Waterfort zijn als verdedigingswerken, van geen be- teekenls; daarin bevinden zich o.a. T hotel van den Gouverneur, de wonin gen van de officieren, de gouverne- ments-bureaux, de Profast. kerk, ka zernes en andere militaire gebouwen. De bewapening der forten bestaat uit oen 15-tal bronzen of ijzeren voo-r- laadkanonnem, welke, bij totaal ge mis van artilleristen, door manschap pen van de infanterie moeten worden bediend. Van de uitwerking van dat geschut is op groote afstanden of op gepantserde schepen niet veel fa ver wachten. De stad, de haven en de forten kunnen van uit zee met het tegenwoordige marine-geschut zeer gemakkelijk beschoten worden, zon der dat dit vuur door het geschut van het eiland beantwoord kan worden. Bij het beschieten van uit zee van de forten Is het tegelijkertijd beschieten van de stad en de havenwerken niet te vermijden. Op een batterij van het Water fort zijn nog een 4-tal achterlaadkanon- nen van klein kaliber, welke uitslui tend worden gebezigd voor het -doen van saluutschoten. Op de andere tot de kolonie behoo- reoide eilanden Aruba, Bonaire, St. Eustatius, Saba en St. Marten is geen krijgsmacht aanwezig. De eer ste de beste gewapende vijandelijke schoener is bij machte om, wanneer die eilanden niet door onze oorlogs schepen worden beschermd, ze zonder slag of stoot in bezit te nemen. EEN ONVRIJWILLIGE REIS. Een Rotterdam scha bootwerker heeft een onvrijwillige reis naar En geland gemaakt. De „Havenwerker" deelt daarover mede: Een bootwerker was werkzaam op een kolenboot-. Hij liet zich, terwijl zijn ploeg niet verder kon, door een kistjesman naar den wal brengen en kwam dronken terug. Zijn ploeg was intusschen aan het werk gegaan, en de kras vroeg beleefd of hij ook aan het werk wilde gaan. De overige ar beiders gaven te kennen, dat het bij hen geen gewoonte was, zoo op het werk te komen. Werken kon de man niet, daarvoor was hij te dronken, en na een klein oogenblikje was hij uit 't oog'van de werkende arbeiders ver dwenen. Toen het schip leeg was, was de dronkaard zoek. Zijn vrouw kwam Lnf or moeren, doch zij kwam niet ver dei* op zijn spoor, als dat hij dron ken op bet werk was geweest. Een paar dagen daarna had de vreugde van de vrouw haar hoogtepunt be reikt. Zij haa een brief uit Engeland ontvangen, dat manlief daar was wakker geworden. Met het stoomschip „Jassy" Is hij wear naar Rotterdam teruggekeerd. TREURIG. Door de Am8terdaxnsche recherche werd beslag gelegd op een aantal kostbaarheden, bij een pandjeshuls- houder beleend en aan een winkelier in goud en zilver verkocht. Er werd nl. bij een achtenswaardi ge familie dezen* dagen oon aantal gouden en zilveren sieraden, tem dee- le met diamant bezet, ontvreemd. Het is intussohon gebleken, dat de zoon des huizes de dief Is. Het was niet de eerste maal, dat de jongen zijn ouders bestal. Als knaap forceerde hij eens zijns vaders brandkast. Naar de ove rige kostbaarheden wordt nog ge rechercheerd. (Tel.) EEN MIDDENSTANDS. STAATS-ENQUêTE. Wij lezen In de Tel. t Een onzer Haagsche medewerkers meldtEerlang kan de Instelling te gemoet gezien worden van een Staats enquête naar de verhoudingen in den handeldril venden en indu9trieelen middenstand, waarvoor een Staats commissie benoemd zal worden, be staande uit leden der thans bestaan de Staatscommissie voor den Han- deldrijvendon en Industrleelen Mid denstand o. a. de heer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop uit Amsterdam. Deze commissie zal oen enquête over het geheele land instellen, dat daartoe in drie deelen zal verdeeld wordén. De commissie zal bestaan uit 8 sub-commissies edk van 8 personen, waarvan een als voorzitter optreedt. De sub-commissies zullen In overleg en in samenwerking met het bureel dor bestaande Staatscommissie werk zaam zijn, terwijl de geheele enquê te en de drie sub-commissies zullen geleid worden door het Tweede Ka merlid dr. D. Bos. Wij kunnen hier nog aan toevoe gen dat de commissie voor het zui delijk deel van ons land zal gepresi deerd worden door dx. J. Nouwens, die voor het westelijk district door het Kamerlid mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, die voor het Noor delijk district door dr. A. Bos, lid van de Tweede Kamer. RUSSISCHE TOESTANDEN. De heer S. A- Levy schrijft in het Hbld. „De Rechtstoestand", orgaan van den Bond, die nog steeds nastreeft wat die titel uitdrukt, behelst in zijn nummer van 1 Aug. J.l. een feit, voor het rechtsgevoel in hooge mate erger lijk. Do heer D. Snijder, indertijd bij keuze bevorderd, was twintig jaren lang werkzaam aan het postkantoor te Amsterdam In do hoogst verant woordelijke betrekking van chef der afdeeling postwissels on abonnemen ten op buitenlandsche bladen en tijd schriften. Nooit ls hij gestraft- Tweemalen daarentegen ontving hij eene bijzon dere ministerieele tevredenheidsbe tuiging. Plotseling werd hem aangezegd met 1 Juli jl. OYergeplaaet te zijn naar Zwolle. Schriftelijke en mondelinge aan vragen zijnerzijds om opheldering der motieven die tot dien maatregel hebben geleld, baatten niet. Als bescheid werd niets hem te ont raadselen gegeven, dan het eenvou dige, doch zinledige woorddienstbe langen. En met dien hollen klank moet een volijverig, plichtsgetrouw ambtenaar zich tevreden stellen, wanneer hij van Amsterdam naar Zwolle, zonder vorm van proces, verbannen wordt 1 YrageZal liet Nederlandsche volk nog langer dulden, dat aan of bij het hoofd der Posterijen een knoet in menschelijke gedaante is geplaatst? Of zal men ten langen leste dien teu- gelloozen machthebber eens zeil over plaatsen, liefst naar een plek, waar zijn grootheidswaanzin niet langer kwaad doen kan 1 KAMERZETEL-DEN HELDER. Naar wij vernemen heeft de Libera le Kiesvereenigiug te Den Helder den afgevaardigde van dat district, mr. Z. van den Bergh, de vraag gestold of hij zich opnieuw beschikbaar zal stellen. Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hij het lid maatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Am sterdam ook nu nog onvoreenigbaar acht en tevens, dat hij tegen Septem ber zijn beslissing bekend zal maken. Waar het belang van het behoud van mr. Van den Bergh als wethou der van Amsterdam niet gering mag worden geacht, en, naar wij vermoe den, ook de betrokkene zelf in de eerste plaats daarmede rekening zal houden, is het niet uitgesloten, dat eerlang in het. district Den Helder een vacature voor de Tweede Kamer zal ontstaan. GEHEEL MILITAIR. Mevrouw. Mijn nieuwe keuken meid is zóó verzot op het militarisme, dat ze bij 't omkeoren van een bief stuk zoo luid mogelijk „links om F commandeert TEGEMOETKOMEND. Huisvrouw (tot dienstmeisje, die zich aanmeldt). Nu nog eene vraag Dienstmeisje (haar onderbrekend). Veldartillerist, mevrouw l ADVERTENTIE. „Lieve Anna, keer terug tot uw be droefde oudersalles zal vergeven wordon. Wanneer niets je echter daartoe kan bewegen, stuur dati ten minste den pianosleutel terug, daar wij overmorgen soirée hebben, waar bij gedanst zal worden." Huwelijksmakelaar (tot zijn klerk). Nu zullen we den baron aan de dame voorstellen Steek niet meer dan één gaspit aan I Dronken man (tot herbergier). Je weigering..., h.... glaasje te geven, vervult mij.,., li.... met veront...waar- diging. Herbergier. Goed, vul je maar met verontwaardiging, dat is beter voor Je dan met jenever. DE VERLEGEN AANBIDDER. En dit, juffrouw Marie, is ons familiegraf. Zoudt u hier eenmaal willen begraven worden Een jongen van acht jaar komt in de diergaarde met een brandende sigaar in den mond. Zeg eens, doe die sigaar weg, zegt de oppasser, anders willen de an dere apen ook rooken. In een kantoor zitten de patroon en zijn bediende. Plotseling verduistert de luchteen onweer is in aantocht. Wij krijgen onweer, zegt de be diende. Wij? Sedert wanneer ben je mijn compagnon Pietje. Weet 'je 't al, Netje, dat ze hiernaast in den schoenwinkel een nieuw zusje gekregen hebben Nelje. En zullen ze het houden Pietje. Neen. Er staat een bord aan het raam Hier worden jongens gevraagd. In een proces over een weg moeten op bevel van de rechtbank de oudste bewoners van het dorp X. over den vroegeren toestand van den weg ge hoord worden. De met de vaststelling der oudste bewoners belast» politie beambte schrijft terug „Do opdracht is niet uitvoerbaar, daar de oudste bewoners van X. allen dood zijn." EEN ONAANGENAAM AVONTUUR. Een onaangenaam avontuur had den Zondagmorgen na de godsdienst oefening, in het kerkgebouw der Ned. Gemeente aan den 's-Graven- dijkwal te Rotterdam, de predikant en eenige leden van den kerkeraacL Deze bevonden zich in de consisto rie, toen de koster, blijkbaar mennen de, dat zich niemand meer daarbin nen bevond, de buitendeur afsloot en huiswaarts ging. De hoeren zalen nu opgesloten en waren dus in een moei lijke positie. Gelukkig kwam een hunner op het idee, dat men uit het raam naar bul ten zou kunnen komen. Dat kon men echter niet doen zonder het noodige klimmateriaal. Eon trapleer was ech ter spoedig gevonden en zoo zag men het zeker niet alledaagsche verschijn sel, dat een dominé en eenige kerke- raadsleden in hun beste plunje al klauterende en klimmende do consis torie uit een der ramen verlieten. HET GEBRUIK VAN DE ZEGEN. In de vergadering der Nederland sche Heide-maatschappïj, 17 Septem ber te Utrecht te houden, komt aan do orde het rapport naar aanleiding van het ingestelde onderzoek naar het vlsschen met de zegen in Fries land. Dit rapport is in druk versche nen en bevat o.a. de volgende conclu sies: dat de zegon aam do eischen vol doet, welke In hot algemeen aan eeri FEUILLETON Naar höh Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. 27) Er kwam een wolk op het gelaat van Jack. Ik ging naar de stad, nadat ik jou verlaten had, maar was dien nacht thuis. Mijn moeder heeft er niets van gezegd. O, Jack, zou zij zoo'u antwoord hebben kunnen zenden Iemand heeft het gedaan, zei hij boos. Ik niet. Hoe kom je nu hier, Jack Doodelljk ongerust omdat ik geen nieuws kreeg, ging ik naar mijnheer Casement, en omdat hij er evenmin iets van gehoord had, kwam lk dade lijk hierheen. Die onzekerheid is niet uit te houden. Hoort u dat, mijnheer riep Olive, zich tot den dokter wendend. De stationschef kwam toen naderbij om te zi8n, wat er aan de hand was, en dadelijk herkende hij Olive. Ik ben John Fenwick, de zoon van Lord Belborough, zei Jack. Een of andere groote vergissing of iets ergers is bier gemaakt met betrek king tot die dame. die ik heel goed ken. Zij vertelt mij, dat men haar naar een krankzinnigengesticht wil brengen, en zij is misschien de ver standigste van ons allen. Ik kan den trein niet laten wach ten, luidde het antwoord. Dan zullen wij allen uitstappen, om deze kwestie uit te maken. Maar als zij er in blijven, blijf ik er ook in, en dan kan op het eerste station het beste de zaak behandeld worden. Dat is een beleedlging, verklaar de de dokter woedend. Nu herinner ik het mij, zejdo ète' stationschef Twee dagen geleden legrafeerde ik aan u op verzoet van deze jonge dame naar Belborough Castle. Ik heb geen telegram ontvangen. Ik was in Londen. U deed het verstandigst, allen uit te stappen, was het antwoord. U kan met den volgenden trein verder gaan, dokter, als alles is opgehelderd, Dan ben ik tevreden, zeide Jack, on toen de anderen waren uitgestapt, volgde hij. Zij gingen de wachtkamer binnen, en toen vertelde de dokter aan Jack, wat er gedaan was, en dat Sir Antho ny met hem de diagnose had vastge steld. O, dat is nonsens, zei Jack. Sir Anthony is een aud vriend van mijn vader op \\§f> ©ogenblik logeert hij op Belborough. Dat is onmogelijk, mijnheer. Nu verloor Jack zijn al lang met moeite bewaarde kalmte. Als u van plan is mij voor een leugenaar uit te maken, zal lk u uit het venster gooien. U is óf een dwaas, en is voor dwaze dingen gebruikt, óf u is een booswicht zonder principes, en verdient alles, wat u mocht over komen. Telegrafeer naar Sir Anthony aan zijn huis In Londen en vraag hem, of hij gisteren in Sheffield is geweest. Dat was een gelukkige inval, en toen de dokter, die nu werkelijk be vreesd werd, heen ging om te telegra- feeren, beschreef Olive haar verloofde alles, wat gebeurd was. Dit verhaal deed hem in heftige woede ontsteken. Maak, dat u wegkomt, Dr. Lark- hall, zei hij woest, toen de dokter te rug kwam of ik kan mijn handen niet van u afhouden. Geloof me. En nu, voegde hij er bij tot Olive, toen de dokter was heengegaan, nu móeten wij een advocaat hebben in deze zaak. Hij zocht den stationschef op en na hem zooveel als noodig was verteld te hebben, vroeg hij hem den naam van een advocaat. Hil noemde den hee» Rlngrose, en zonder Olive den naam genoemd te hebben, bolde Jack den advocaat per telefoon op, en verzocht hem dadelijk te komen. Toen Olive hoorde, wie komen zou, schrok zij even maar mijnheer Rlng rose herinnerde zich den naam niet en bleek een scherpzinnig man te zijn, die heel vlug de zaken doorzag. Een telegram van het huis van den grooten specialiteit uit Londen, dat hij op Belborough Castle was, zuiver de de lucht. Toen bleek dat mijnheer Ringrose den heer Casement kende, en hij deed Olive het zeer welkom verzoek, den nacht bij hem aan huls door te bren gen. Ook zou hij telegrafeeren aan mijnheer Casement, of hij den vol genden morgen wilde overkomen. Jack, wiens vingers jeukten, om den een of ander eens flink af te straffen, had vijf minuten lang een driftig on derhoud met Dr. Larkholl. De laatste toonde alle mogelijke be reidwilligheid om alles te doen wat hij kon om de zaak in orde tè bren gen maar Jack zond hem onverwijld naar zijn bezigheden terug, met de korte aanbeveling, dat er geen dwa zen noodig waren en dat hij al genoeg kwaad had gesticht. Mijnheer Casement kwam den vol genden morgen en terwijl hij en Jack ae menschen vervolgden, die met de samenzwering tegen Olive in verband stonden, vroeg zij mijnheer Ringrose, haar de foiten te vertellen ©ver de connectie van haar vader met de firma. Ik herinner mij den naam niet, zei hij. Misschien mijn vader wel. Hij heeft zich uit de firma teruggetrok ken. Wij zullen het hem Yragen. Mijnheer Casement heeft mij veel ver teld van uw treurige geschiedenis, juffrouw Parmenter, en als ik iets kan doen om u te helpen, dan heeft u slechts te spreken^ zei hij heel vriendelijk. De oudo man herinnerde zich de omstandigheden onmiddellijk. Het ls die oude Purvis-zaak, Bob, zei hij. Wil jij maar naar het bureau gaan, dan zal ik juffrouw Parmenter in dien tijd alles vertellen. Ik ben maar al to blij, dat ik eindelijk de ge legenheid daartoe heb, voegde hij er tot Olive bij. Hoe ls 't mogelijk, het moet wel twintig of dertig jaar geleden zijn, riep hij uit. Wat vliegt die tijd toch voorbij. Richard Parmenter, zooals uw vader zeker heet, was klerk bij mij op het kantoor. Ik had toen nog niet die uitgebreide-praktijk, die lk later heb gekregen maar lk had drie of vier klerken en minstens twee er van waren schurken. Uw vader niet, kind. Purvis en een korel, Diggle of zoo geheeten. Welnu, uw vader ge raakte onder den invloed van aat tweetal, en buiton zijn bureau in een of ander slecht gezelschap, denk ik. Heeft u ooit den naam van ze- kore mevrouw Merridew gehoord,? vroeg Olive. Zeker, zeker, natuurlijk. Dat herinner lk mij goed. Zij vertelden mij dat hij tot die vrouw in batrekking stond. Och ja, lk heb sinds dertig jaar dien naam nooit meer gehoord j maar mijn geheugen is nog goed ge noeg, als het een beetje geholpen wordt. Zij was actrice of iets derge lijks, en hij zweeg oven en knikte met zijn hoofd. Zij beweert, dat hij met haar ge trouwd i9, mijnheer Ringrose. Zoo, zegt zij dat Och, daar weet ik niets van. Er raakte geld weg uit mijn kantoor, en daar Parmenter de boekon hield en kassier was, ver dacht lk hem natuurlijk, en eenige kleine dingen werden onder mijn aan dacht gebracht, die allen dienden om dat wantrouwen sterker te doen woi> den. Ik sprak er met hom over, en hij ontkende maar ik kon hem niet liee- lemaal geloovon, ofschoon lk geen vat op hem kon krijgen. Wacht, nu herinner ik 't mij. Ja, ik hoorde, dat hij die vrouw, Merridew genaamd, zou trouwenja, dat hoorde ik. Pur vis vertelde het mij, en liet doorsche meren, dat Parmenter ter wille van haar een hoon geld stuk sloeg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5