Uit de krbeiderswereld Kerk en Schco! Gemengd Nieuws Koloniën Sport en Wedstrijden Rechtszaken Leger en Vloot Stoomvaarfberiditen "^góèd "vischtuig mogen worden gesteld; dat de schade, welke uit het gebruik <van de zegen noodwendig moet voort vloeien voor den vischstand, niet van zoo overwegenden aard is, dat het verbod van dit vischtuig In die bin nenwateren in 't algemeen als nood zakelijk moet worden beschouwd; dat echter een verbod van de zegen |tot 1 Sept. in deze wateren' aanbeve ling verdient; dat er geen bezwaar bestaat het ge bruik van de zegen in deze wateren 'langer toe te slaan dan tot 1 Febru ari. dat een maximum-lengte voor de zegen van 125 M. beslist te klein ge acht moet worden en deze op minstens 250 M. moet worden bepaald. ONGELUKKEN. Maandagmorgen is een woonwagen van A. Mandemaker, staande op het land van v. d. Bond te Zwolle, bij bet afrijdeai van dat land omgevallen en in de sloot langs den weg aldaar te recht gekomen. De vrouw en 5 kin deren waren nog te bed en. werden er uitgesmakt. Het water stroomde in den omgevallen wagen. Met behulp van eenige mannen van andere al daar aanwezige woonwagens slaagde men er in, met veel moeite, hot jong ste kind, oud 15 maanden, dat In het water onder het bed lag. cog bijtijds van een anders wissen dood te red- don. De overige bewoners kwamen er gelukkig met eenige schrammen en ontvellingen en een nat pak af, waar na de wagen met vereende krachten uit de sloot werd gehaald. De wagen had weinig schade bekomen. SMEDENPATROONS. Uit het jaarverslag van den bond van Smedenpatroons, in Nederland, die 13 Augustus te Leiden vergadert, blijkt, dat de bond 79 afdeelingen in Nederland heeft gevestigd en uit 1680 leden bestaat, waaronder zijn begre pen 72 algemeens leden. Gedurende het laatste bondsboekjaar traden 868 personen als lid toe en werden, er wegens overlijden, staking van het bedrijf, bedanking, wanbetaling en andere oorzaken 338 leden geroyeerd. HELDER—TEXEL. Zooals wij reeds in een onzer vori ge nummers hebben gemeld, Is de stoombootverbinding tusschen Helder en Texel eene nieuwe phase ingetre den, door het in de vaart brengen van de nieuwe boot van Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Wel zelden zal het zijn voorgekomen, dat het af varen en binnenkomen van een ge woon stoomschip zooveel belangstel ling trekt en met zooveel enthousias me wordt begroet als hier het geval was. Dinsdag was het stoomschip langs de Zuiderzee naar het Nieuwediep ge komen, aan boord hebbende de com missie van beheer. Des middags werd ter reede van Texel de snelheidsproef gehouden, die uitstekend voldeed; het schip liep toen de gecontracteerde vaart van 10^ mijl. Tegen 4 uur des namiddags werd de feestelijke tocht naar Texel ondernomen. Daartoe wa ren van dat eiland honderden naar het Nieuwediep gekomen, om met „hun" boot den eersten tocht te doen. Honderden belangstellenden waren cok op den dijk, nabij do ligplaats van de boot, saamgestroomd om ge tuige te zijn van dat vertrek. Dr. A. Wagenmaker, de voorzitter van de commissie, en de ziel van de onderneming, sprak vooraf eenige woorden van dank tot allen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt, om 't resultaat te bereiken, waarop nu kon worden teruggezien. Tegen 4 uur voer de feestelijk ver sierde boot de haven uit over het Marsdiep naar de haven het Oude- schild, waar het schip door duizen den met geestdrift werd ontvangen. Heel Texel had zich opgemaakt, en van alle dorpen op het groote eiland waren zij naar de haven gekomen. Een feestmaaltijd werd na afloop van den boottocht in het hotel „de Lindeboom" aan den Burg gehouden (Hbld.) ONWEDER. De bliksem is Dinsdagnacht te Har- melen geslagen in drie telephoonpa- len en in het telephoonkantoor, te vens woonhuis van den heer De Haan Geen ongelukken kwamen voor. Al leen werden 13 smeltbuisjes vernield. De bliksem trof de woningen van den smid Sanders, van Schouwink, Timmer en Van Egieren aan den Brinkweg te Enschedé. Bij alle vier werden schoorsteenen en pannen weggeslagen en de muren gescheurd. Nergens echter ontstond brand. De vrouw van Sanders, die neersloeg be kwam geen letsel. EEN DURE WINVDLAAG. Toen een zoon van den heer v. V., te Hoogkarspel zijn aan de markt te Bovenkarspel ontvangen geld op vei liger plaats wilde bergen, blies de wind de biljetten uit de schuit. Hoe le man ook zocht, twee biljetten van 1 100 wanen niet meer to vinden. GEMEENTERAAD EN MINISTER. De gemeenteraad van Delft besloot hi zijne jongste zitting tot niet-toela ting van zeven kinderen van ouders uit omliggende gemeenten tot de le klasse der Hoogere Burgerschool, op grond dat dan klasse-splitsing zou moeten volgen. De oudere dezer kinderen wendden Eich daarop tot den raad, om op het onbillijke dezer beslissing te wijzen; bij de oproeping voor het toelatings examen was immers geen enkele be* fcerktag gemaakt. Ba teven* wendden zich deze ouners tót den minister van B innen!andsche Zaken, met het ge volg, dat de minister tot B. en W. van Delft een schrijven richtte mot ver zoek, te willen bevorderen, dat de raad zijne beslissing ten spoedigste herroept, omdat anders hot door de gemeente voor de H. B. S. genoten rijkssubsidie ad 7000 's jaars in ge vaar komt. HET VESTIGINGSVEIRDRAG. Voor een tweetal maanden werd een vreemdeling zonder middelen van bestaan zijnde, In eene Belgisch-Lim- burgsche grensgemeente bij Maas tricht aangehouden en naar de ge vangenis aldaar overgebracht. Ruim 6 weken verbleef er de man, afwach tende zijne overlevering aan den Venloschen grenscommissaris, nadat de betrokken bescheiden in orde zou den zijn bevonden. De mam werd na 6 weken uit de ge vangenis ontslagen en op 's Rijkskos ten bij een logementhouder te Maas tricht lm den kost gedaan. Het Rijk betaalt hiervoor 70 ets per dag. Een drietal weken I's de vreemdeling, van Oostenrijksche geboorte, sinds op kosten van het Rijk zich opnieuw aan het oefenen in het zalig niets doen. De man staat absoluut niet onder po litietoezicht, kan zich dus vrij bewe-. gen en zoo mogelijk, er nog een duit je bij verdienen. De Oostenrijker zelf hoopt intusschen, dat deze toestand nog lang blijve bestendigd. Eten ein drinken en dat voor niets, op kosten van den Staat der Nederlanden I.... Zóó werkt hei vestigiqgeverdrag, waarvan ons landje de dupe is. DRANKMISBRUIK. Tengevolge van overmatig drank gebruik is Zondag de arbeider R. uit Zuidbarge overleden. 5 1/5 M1LLIOEN „DUITSCHERS". In het jongste nummer van de „Deutsche Wochenzeitung für die Niederlanden und Belgien" treffen wij een opstelletje aan over de talen in Europa. In dit artikeltje komt de ge moedelijke bewering voor, dat van de 77.2 millioen Duitschers, in Euro pa er 52.1 millioen wonen in het Duitsche rijk, 12.2 millioen in Oosten rijk, 5.5 millioen in Nederland, 8.2 millioen in België, 2.8 millioen in Zwitserland, 1.2 millioen in Rusland en 0.7 millioen elders in Europa. Nederland dus opeens geheel door Duitschers bewoond 1 C,N. R. Ct.") HERSTELLINGSOORD H. IJ. S. M.- PERSONEEL. Onder leiding van den heer Van Sprankeren, conducteur, opzichter van de vereeniging Herstellingsoord H. IJ. S. Mi-personeel, had te Amers foort de jaarvergadering plaats. De voorzitter herinnerde aan den grooten steun, die men van directie, leden en publiek ondervindt. In het herstellingsoord „De Dekenaat", te Vorden, zijn nu 6 patiënten opgeno men. De vereeniging telt thans 3453 leden en 324 donateurs. De Spoorweg- Maatschappij nam op ,,De Dekenaat" een hypotheek van 10.000 k 3 1/2 pet en stelde bovendien 7000 (met jaar- lijksche aflossing van 85.03) be schikbaar voor den inventaris. In het bestuur werden herkozen de heeren Schulp en Dekker, van Amsterdam, en gekozen de heeren Morel (Amers foort), Blahcker en De Kat, Amster dam. De vergadering verzond een tele gram aan R. M. de Koningin-Moeder en bood eerbiedig gelukwenschen aan. LIGT AMSTERDAM IN ZWEDEN Men zou het zoo zeggen, wantaeer men de handelingen van een Fran- sche firma nagaat, die haar posten in Nederland loop eind ter incasseering geeft aan een incasso-bureau te.... Stockholm. In het Zweedsch wordt men dan gemaand om te betalen, ten minste men vermoedt het, zoolang men die taal niet machtig is. De Franschen zijn geografisch slecht ontwikkeld. Maar dat zij „la capitale de la Holland©" in Zweden waanden, dat is toch wel wat al te barl (Tel.) FIJNE SIGAREN. Men schrijft aan „De Tijd" Zuid-Limburg wordt overstroomd door handelslieden van allerlei slag, speciaal uit Holland, die weten, dat in de kolenstreken nogal een duitje te maken is. Het aantal sigarenreizigers echter, dat dagelijks op Zuid-Limburg neerstrijkt, is legio. Noord-Brabant, voornamelijk de omgeving van Eind hoven, levert voor het artikel „siga ren" het grootste contingent. Een si garenfabrikant uit de Meierij bezocht geregeld Kerkrade, en kon er op ze keren dag, tot zijne niet geringe blijd schap, bij een zijner klanten eene bestelling noteeren van 10 duizend si garen, welke geleverd zouden worden onder iembours. Op den bepaalden dag arriveerden de sigaren aan het station, welke door den geadresseerde werden be taald. Toen de kooper thuis kwam, kwa men er uit de kisten, in plaats van sigaren.... steenen, tabaksvezels en planten. De man deed van deze zon derlinge ontvangst aangifte bij de marechaussee, die reeds een onder zoek tegen den betrokken sigaren fabrikant heeft ingesteld. GEMEElNTEFINANCIëN. Men schrijft uit de provincie Gro ningen aan de N. R. Ct. De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen, ter voor bereiding Aan een wetsvoorstel be treffende den linancieelen nood der emeenten. De Gedeputeerde Staten er verschillende provinciën moeten ever dat onderwerp advies uitbren gen, doch aan enkele burgemeesters der plattelandsgemeenten wordt me de hunne meening gevraagd. De bur gemeesters in Groningen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten de bevoegdheid te verleenen hoofdelij- faan omslag te heffen van de Inkom sten, genoten uit vaste goederen, wel ke gelegen lijn binnen ds gemeente en behooiim aan Uitwonende eige naars. Wat vroeger een uitzondering was is in de laatste iaren regel ge worden, nl. dat grondeigenaars op gevorderden leeftijd zich' gaan vesti gen in de centra van het verkeer, eai het beheer der boerderij opdragen aan een ander of ze desnoods verhu ren. De gemeente mist daardoor de inkomsten uit den hoofdelijken om slag in de eerste plaats, maar middel lijk nog meer, daar tengevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de ambachts- liedem daardoor minder verdienen, GEHEIMZINNIGE HISTORIE. Uit Valkenburg schrijft men In den zomer van 1906, tijdens de kermis, werd in de rivier de Geul ge vonden, in de nabijheid van een der parken, het lijk van een zekeren P., een man van middelbaren leeftijd. Het lijk, dat aan het hoofd vooral ernstige verwondingen vertoonde, werd het eerst ontdekt door een broer van den verslagene, welke toevallig de plaats passeerde. Het gerecht stel de ter plaatse een onderzoek in, ver richtte de lijkschouwing, hoorde een 5-tal personen, onder wie een vrouw, deed arrestaties, doch het gelukte maar niet, den waren schuldige te ontdekken. En zoo werd deze treurige misdaad bedekt met den mantel der vergetelheid. Na ruim twee jaren schijnt echter deze zaak weer eens opnieuw te wor den opgerakeld Bij de betrokken autoriteiten zijn namelijk anonieme brieven ontvan gen, waarin over deze destijds zoo geruchtmakende zaak werd geschre ven, en waarin namen van personen worden genoemd, die vau zeer nabij bij den moord moeten zijn betrok ken. FOOIENSTELSEL. Door H niet meer geven van fooien in welkén vorm dan ook, door de groententelers aan den Langendijk en omstreken, hebben eenige werklie den aan den Langendijk zich veree-, nigd. Op eene bijeenkomst te Broek-óp- Langendijk gehouden, waren ruim veertig personen opgekomen. De afschaffing van het fooienstelsel vond bij hen geen bestrijding, doch er werd verondersteld, dat nu het loon moest worden verhoogd tot ƒ2.50. Nu wordt door de handelaren nog algemeen uitbetaald 2 en 0.15 in verteering. Op een spoedig opnieuw te beleg gen vergadering zullen de zaken na der worden geregeld en zal een be stuur worden verkozen. RECHT EN PLICHT. Naar wij vernemen, zal door de anti-80C.-dem. vereeniging van spoor wegpersoneel „Recht en Plicht" te Utrecht bij de rechtbank surséance van betaling worden aangevraagd voor de door deze vereeniging geëx ploiteerde coöperatieve bakkerij en kruidenierszaak. Het personeel is ontslagen met 14 dagen bezoldiging en de zaak dus stop gezet. (,,U. D,") UIT DE OUDE DOOS. Bij do opruiming der kastjes van de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam wordt er weer eens aan herinnerd, dat de huishuur in de laatste halve eeuw verbazend is gestegen. De oud ste bewoonster van één der kastjes, de firma De Vries, graveur, heeft de ze plek, waar zij gedurende 51 jaar bijna onafgebroken haar handel dreef, moeten verlaten. Dit magazijn is thans verplaatst naar de andere zaak in de Kalverstraat. Sinds 1857 was eene succursale in één der kast jes gevestigd. Uit eene overgelegde huurquitantie gedateerd Mei 1857 van den heer De Vries bleek, dat hij toen 80.per jaar betaalde. Thans bedroeg de huursom 360 's jaars. De waarde is dus wel in dien tijd geste gen. WEERPROFETIEëN. De „van ouds vermaarde" Enkhui- zer Almanak, die reeds meer dan drie honderd jaar lang een vraagbaak Is voor alles en nog wat, houdt zijn lezers ook voor het heele jaar van te voren op de hoogte wat voor weer het zal zijn. Eerlijk moeten wij bekennen zegt de „N. Cr't." dat wij déze voorspellingen nimmer aan de wer kelijkheid getoetst hebben, doch he den, voor iets anders het boekje op slaand, werd onze blik er heen ge voerd. Wij vonden Maandag 20 Juli regen en wind; Zaterdag 25 tot Maan dag 27 Juli heetDinsdag 28 Juli broeiend warm. Men zal ons toege ven, dat hetgeen wij hier lazen, ons reden gaf ook omtrent het weer der volgende dagen den almanak nog eens te raadplegen. Deze voorspelt voor 31 Juli tot 1 Augustus warm, maar toch lekker weeromstreeks 5 Augustus onweer vervolgens tot 12 Augustus goed weer15 en 16 Augus tus drukkend 18 Augustus goed weer, afgewisseld door regen hierop tot 26 Augustus steeds prachtig weer; en tot br-in September nog steeds goed weer. Wij hopen, dat het uitkomt A. N. D. B. In het jaarverslag van den A. N. D. B. wordt uitvoerig gesproken over de leerling-kwestie. Ten slotto wordt meegedeeld, dat het getal clandestiene leerlingen, sinds 1904 geplaatst, de 150 niet te boven gaat. Velen dier leerlingen, voegt het verslag daar bij, zullen en kunnen weinig anders wor den dan brekebeenen, of zijn 't reeds. Bovendien is de organisatie in staat, deze lieden uit het vak te weren, zoo dat zij hun bestaan zullen moeten vinden binnen het kringetje der onaf- hankelijken, en dat zal op ifen duur niet zoo gemakkelijk blijken. Hier en daar werden, vooral in den laatsten tijd, gevallen geconstateerd van exploitatie van leerlingen der lichtingen 1904 en 1906, waarin de ouders, veelal zelf tevens leermeesters hun jongens afstaan aan eigenwerk- makers of kleine baasjes, om dezen behulpzaam te zijn bij het kruisslijpen of achter den molen brillanUaren. Da leerling-commissaris ondervond dikwijls veel tegenwerking, als hij tegen zulke gevallen optrad. Het ledental' van den Bond daalde van 8670 op 8454. De admittenten zijn echter niet onder deze cijfers begre pen, terwijl ook een 125 leden, dié op het punt staan, wegens belangrijke contributie schuld te worden geroy- •eerd, niet zijn meegeteld. Misschien zal het in 1908 weer enorm druk worden, zoo wordt In het eind van het verslag gezegd, doch mocht dat niet het geval blijken, dan zullen dc diamantbewerkers het ergste zelfs ten slotte ?e boven weten te komen als ze hun organisatie in ongerepte kracht weten te handha ven.. Het financleele verslag bericht, dat de Bond aan beschikbare middelen bezit 1.021.294. Da rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op 838.704, met een voordeelig saldo van 4437. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen to Grijpskerke (toez.) de heer A. Couvée, cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep te O. ein N. Gastel (toez.) door den heer B. N. J. Roskott, cand. te Rijswijk (Geld.); te Goingarijp en Broek door den heer W. A. van Brukken, cand. te Eng- wierum. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Marrum ds. G. Dlemer te Roodeschool. Beroepen te Hoek (Zeeland) ds. K. Oiissoren te Baarland. EVANG. LUTII. KERK. Aangenomen het beroep te Groede (Zeeland), toez., door den heer H. Snijder, prop. te Harlingen. EEN REVOLUTIONAIR OFFICIER. De krijgsraad to Odessa heeft dezer dagen den gepensioneerden kapitein Glinski ter dood veroordeeld, welk vonnis thans reeds voltrokken is. Glinski was de zoon van generaal Glinski in Rjassan. Verscheidene ja ren diende hij in de vesting Kertsj aan de Zwarte Zee. Hij vervulde steeds getrouw zijn plicht als offi cier. Een radicale wending kwam er echter in zijn denkbeelden, nadat hij den oorlog met Japan en het beleg van Port Arthur had meegemaakt en in Japan krijgsgevangene geweest was-. Tijdens het beleg verwierf hij. door zijn dapper gedrag menig eere- teeken. Nadat hij uit de gevangen schap bevrijd was en reeds op peai- sioen was gesteld, werd Glinski be schuldigd revolutionnoire propagan- ka gemaakt te hebben onder het gar nizoen in Wiborg em een revolution noire vergadering van soldaten em of ficieren geleid te hebben. Hij weird ter verantwoording geroepen, doch wist te ontkomen naar Sewastopol, waar hij een leidende rol speelde bij de muiterij van het regiment ,van Brest.'Hij werd in hechtenis genomen en.voor een krijgsraad gebracht, die hem ter dood veroordeelde. Nadat het vonnis geveld was, deelde Gllnski's verdediger, de advocaat Ratner uit Odessa, aan de echtgenoote van den veroordeelde telegrafisch mede, dat Glinski geen gratie wenschte. Glin- ski's schoonvader verzond toch een verzoek om gratie aan den Tsaar en aan Kaulbars, den commandant van Odessa. Het verzoek werd echter af gewezen. RUSSISCHE LEGER. Voor den oorlog met Japan had het Russische leger een tekort van dui zend tot 1500 officieren, thans echter hebben de ontslagaanvragen van of ficieren zulk een omvang aangenomen dat bij de infanterie alleen het tekort reeds drie duizend bedraagt. Een van de oorzaken daarvan moet de eigen aardige wijze zijn, waarop de regee ring zich heeft ontdaan van overtolli ge stafofficieren. Na den oorlog wa ren er daarvan 800 te veel. Aanvan kelijk werden diegenen ontslagen, die onvoldoende conduitestaten hadden, toen dit echter niet genoeg hielp, ont sloeg de minister ook stafofficieren met goede conduitelijsten. Daardoor werd bij de officieren het vertrouwen op de rechtszekerheid in hun ambt geschokt en gaven velen er do voor keur aan den dienst te verlaten. RUSLAND EN JAPAN. Naar aanleiding van de verjaring van de overeenkomst met Japan pu bliceerde het „Nowoje Wremja" een hoofdartikel, waarin wordt gezegd, dat de later met Engeland gesloten overeenkomst onmogelijk zou geweest zijn, als er niet een overeenkomst met Engeland's bondgenoot in het Oosten aan vooraf gegaan was. Het wrijfvlak tusschen Rusland en Japan wordt, naar het blad toegeeft, van jaar tot jaar grooter, maar bij eenigen goe den wil van weerszijden kan men ho pen, dat er in het Verre Oosten een duurzame vrede is tot stand gekomen en dat hij niet meer zal verstoord worden. Het blad betreurt alleen maar, dat nog niet alle stukken, waarheen in de met Japan getroffen overeenkomst verwezen wordt, open baar zijn gemaakt. Het Russische volk heeft er recht op, alles te weten. HUISZOEKINGEN. De huiszoekingen nemen in den laatsten tijd weder toe te St. Peters burg. Op 't onverwachtst, som3 ,ln 't holle van den nacht, komt de politie de woningen van verdachten overval len en het aantal verdachten is blijk baar legio. Eenige dagen geleden ver scheen de politie plotseling 's nachts op de kamer van een onderwijzeres. Ze werd met schrik wakker van hevig gestomp op de kamerdeur, waarop zij deze opende. Eenige agenten met re volvers in de hand traden binnen. Op de vraag van het doodelijk ver schrikte meisje, wat men bij haar kwam doen, werd haar bits ten ant woord gegeven, dat men een huiszoe king kwam houden. Alles werd door zocht, elke kast, elke lade werd na gesnuffeld. Men keek zelfs onder het bed. Er werd echter niets van com- promitteerenden aard gevonden en na het heele vertrek overhoop gehaald te hebben, gingen de agenten wede! huns weegs, danig uit hun humeur, omdat er niets verdachts ontdekt was. Het meisje was inmiddels zóó ver schrikt, dat zij eenige dagen haar werk niet kon waarnemen. SUMATRA'S WESTKUST. Zaterdag 4 Juli is het bivak te Ala/- ban Pandjang aangevallen door on geveer 100 man. De aanvallers werden leruggesla- gen met een verlies van 10 man aan onze zijde werd én Europeesch fuse lier licht gewond. Te Soelilci is de rust hersteld, en is reeds ruim ƒ5000 aan belasting be taald. 11 Mohamad Raoef, de moordenaar van controleur Rastiaans, is bij Fort van der Capellen gearresteerd. HOE MEN OP JAVA DIEFSTAL IN 'T GROOT PLEEGT. Dit vertelt het „Bat. Nbl." Op een avond in Juni moest Am at A!i van de kampong Oetan Pandjang, het ontgelden. Er kwam een inlander aan zijn deur kloppen, zeggend dat hij een boodesbap had van den wijk meester. Toen Amat Ali niet spoedig genoeg open deed, werd de deur in getrapt, hij zelf gegrepen, in een mat gerold en vastgebonden, zijn vrouw met een revolver in bedwang gehou den. Toen begon de roof. De gouden armbanden, die Amat's vrouw droeg, werden haar afgenomen een mooie sarong welke zij aan had, van het lijf getrokkende sieraden der kinde ren van vingers en voeten gerukt. Kleeren, geld, al wat de moeite van het meedragen waard was, werd bij elkaar gepakt, en toen trok de troep in optocht af, met flambouwen den weg, dien zij volgden, verlich tend. Niemand in de kampong durfde een kik te geven, want voor elke deur 6tonó een gewapende rampokker, en een die zoo brani was geweest de deur te openen, had Amat Ali in zijn mat gezelschap moeten houden. En zoo kon de brutale roof kalm geschieden eerst een half uur later gaven de tong-tongs het alarmsignaal. DE BRAND TE BAGAN API API. Hieromtrent deelt de „Sum. Post" het volgende mede: „De brand heeft voornamelijk ge woed in het handelscentrum en een groot aantal kedehs, naar schatting een oppervlakte van 300 meter in het vierkant, in de asch gelegd. Blijkens door het Bestuur ontvangen bericht, zijn eenige menschen, hoeveel is niet bekend, om het leven gekomen. Bagan Api Api is een nijvere plaats welke in de laatste jaren nogal-voor uit ging. Ze wordt bijna uitsluitend door Chineezen bewoond. Het getal Inwoners wordt geschat op acht it negenduizend. De stad was,, juist meit het oog op brand, zeer ruim gebouwd met véle dwarsstraten. De kedeihs waren van hout, met zink gedekt. Dat de brand, waarvan de oorzaak tot dusverre onbekend is, zulk een enormen omvang heeft genomen, is waarschijnlijk toe te schrijven aan den zeewind, die daar zeer krachtig kan waaien"., EEN ONGELUK EN HET CYNISME VAN DEN BRITSCH-lNDIëR. Een ernstig ongeiluk vond plaats op de Suriname-rivierschreef „Onze West" Een corjaal waarin acht per sonen, werd overvaren door d© motor boot van Waterland, komende van die plantage. Het ongeluk geschiedde omstreeks half zeven, bij donkere maan. Als gewoonlijk brandde geen licht in de corjaal. In de motorboot bevonden zich drie ambtenaren van de Landbouw-inspec- tie, en de heer Williams. Dadelijk waren natuurlijk allen in de weer om te trachten te redden. Da heer Boonacker trok er met de sloep op uit, waardoor drie personen werden opgepikt. Een ander die zich aan de motorboot had vastgeklampt, werd door den heer Williams naar binnen getrokken. Als staaltje van verregaand cynis me, kan gelden dat een boot met Britsch-Indiërs voorbijvoer, zonder een hand tot redding uit te steken. Toch zou deze boot nolens volena tot de redding bijdragen. Een tachtigja rige Chinees, die mede te water was geraakt, kreeg de boot te pakken, en men was toen welwillend genoeg, hem binnen boord te halen. Vertraging in de reis mocht dit echter niet bren gen. Men voer door met den geredde, ondanks wenken uit de motorboot om langszijde te komen. In het geheel werden vijf personen gered. Verdronken zijn twee vrouwen en een man. DE PLANNEN VAN GENERAAL VAN DAALEN. De „Java-Bode" kan mededeelen, dat generaal Van Daalen in den loop der maand September a.s. gebruik zal maken van zijn aanspraken op een buitenlandsch verlof. Noch van zijn wapen, zegt het blad, noch van den generalen staf wenschte hij thans chef te worden, om de oromotie niet tegen te houden. Hetgeen volstrekt niet zeggen wil, dat de generaal stil zitintegendeel zouden hem door den leger-commandant ettelijke opdrach ten zijn gegeven. Hiermede brengt men ook in verhand, dat de chef der 4e militaire afdeeling. kolonel K. van der Maaten, den generaal, zoodra de ze te Soekaboemi was aangekomen, een bezoek bracht In 1909 denkt generaal Van Daalen in Indië terug te zijn met het oog op de dan te verwachten vacature in het legercommando. NEDERLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN, Voor de eerste maal, dat Nederland op de Olympische spelen de groot ste internationale sportbijeenkomst ter wereld goed vertegenwoordigd was, sluit de rekening met een verre van gunstig resultaat. Van de 18 deelnemende landen, was Nederland het zesde, wat het aantal deelnemers betrof. En nu de onzen terug zijn, Is de rekening al heel vlug opgemaakt. Eerste prijzen 0. Tweede prijzen 0. Derde prijzen 1. Eenige eervolle vermeldingen. De schermers zijn de eenigën, die er nog in slaagden een prijsje te be machtigen. Dit waren de heeren mr. A. J. Labouchère en luit. J. Door man. Dan willen wij nog onzen landge^ noot Wakker noemen, die de geheele Marathon uitliep, en daardoor zich wakker hield. Verder zoeken is on- noodig, torwijl do debetzijde een lengte verkregen heeft, die onaange naam aandoet. Een harde en dure les is het voor de Necleaiandschö deelnemers ge weest. Als er nu maar wat geleerd is, dan kan men gevoeglijk aannemen, dat het bij elkaar gebrachte geld niet is weggesmeten geworden, en dan verdient onze regeering een woord van dank voor de verleende subsidie. (Tel.) i HET FLUITENDE RAADSLID. De Rechtbank te Breda behandelde de zaak van het Raadslid Van Welij te Rozendaal, die door fluiten de zit tingen van den Raad onmogelijk maakte. De dagvaarding legt hem ten laste, „dat hij op 25 en 26 Juni te Rozendaal telkenmale en opzettelijk de ten Raadhuize aldaar geoorloofde openbaro vergaderingen van den Ge meenteraad heeft gestoord door toen de secretaris, op verzoek .van den voorzitter, voorlezing deed, op de eer ste vergadering van de notulen der vorige vergadering, op de tweede ver gadering een schrijven van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, hard en aanhoudend op een fluit te fluiten, zoodat de voorlezer dienten gevolge voor de Raadsleden niet ver staanbaar was en eene geregelde be handeling van zaken niet mógelijk, was". Er waren als getuige gedagvaard de gemeente-secretaris, twee Raads leden en de gemeente-bode. De eiseli van het O. M. is veertien dagen ge- vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen.- DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. Met de onlangs bij het leger inge voerde stations voor draadlooze tele- graphie worden thans, onder leiding van den 2e-luit. der genie Grosjean, oefeningen gehouden in den omtrek van Amersfoort. Reeds werd een geregelde berich- tenwisseling gehouden tusschen de stations, welke resp. waren openge steld te Oud-Leusden en In de leger plaats bij Zeist, De bedoeling is den' afstand, welke de beide stations van: elkander scheidt, geleidelijk te var- grooten, om zoodoende de draagwijd te der toestellen nauwkeurig te kunv nen vaststellen. Deze toestellen, welks er geheel op zijn ingericht om te veld te worden gebruikt, worden uiterst handig ver voerd in een klein wagentje en la- tetn zich binnen 't half uur tot seinen eai ontvangen gereed opstelleai. Het luchtnet, hetwelk de electrisóhe godven opvangt en uitzendt, wordt ge vormd door een scherm net, bestaan de uit zes koperdraden, welke op practische wijze aan den top van de uit acht deelen, elk lang 1.85 M., be staande metalen mast worden beves tigd. De wijze waarop de benoodigde electrischo stroom wordt verkregen, is zeer merkwaardig. Daartoe bezigt men een toestel, dat veel overeen komst vertoont mert een rijwiel en ook werkelijk door een trappendm man in beweging gebracht wordt, al- zoo een nooit haperende drijfkracht vormende voor een kleine, gelijk stroom dynamo. Dit traptoestel is tot in kleine stuk ken uitnesmbaar en op gemakkelijke wijze op te vouwen hiermee heef£ men dus weer een belangrijke plaats ruimte uitgespaard en is tevens op afdoende wijze over de bezwaren, welke aan een motordrijfkracht ver-» bonden zijn, heengestapt. Is het station eenmaal opgesteld, dan heeft men slechts den voor het vervoer bsstemden wagen op den kop te zetten, om den bedien enden tele-1 grofisten een rustig vertrekje te ver schaffen, om de gegeven seinen op te vangen en op te teekenen. („U- D.") Het getal Vereenlgingen tot bevor dering van 's Lands Weerbaarheid is volgens opgave van het dep. van oor log, in het ofgeioopen le halfjaar verminderd met 8 die ontbonden of als ontbonden te beschouwen zijn, terwijl in gemeld tijdvak 19 nieuwe zijn opgericht, zoodat 1 Juli jl. het getal dier vereen-igingen 469 be droeg. Door den Minister van Oorlogis machtiging verleend, tot aanschaf fing van een aardappelschilmachine, alwaar bij het 7e reg. infanterie te Amsterdam, proeven mede zuUen wor den genomen. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Aug. van Southampton. Het stoomschip Ophlr, van Rotter dam naar Java, vertrok 5 Aug. van Suez. Het stoomschip Flores, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 4 Aug. te Suez. Het stoomschip Gedé, van Rottier- dam naar Java, passeerde 5 Aug. Ouessant. Het stoomschip Lutzow, van Rotter dam naar Japan, vertrok 4 Aug. van Southampton-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6