Weerbericht F, P. BEICHEBT, Thermometerstand Haarlemsch Dagboek Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland RecMszaken INGEZONDEN Leger en ïloot MEDLDEELINGEN VAN HET MONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 7 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. tö Valentla (Zuidkust van Ierland) :4$agste 754.6 m.M. te Seydisfjord. x Verwachting lot den avond van fi Augustus i AVlnd matige Noord-Oostel. wind. Gesteldheid van de luchtafwisse- jpnda bewolking, waarschijnlijk Qroog weer. Temperatuur i geringe verande ring- "Barometerstand te haarlêm. ,uur 765 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 750 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3Q Cts. pe<r regel, 17 Anegang 17. PBAOHTIGB SORTEBRING Dassen, Prents, Beorden en Manchetten. te Haarlem. Vrijdag 5 Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 71 Laagste hedennacht F. 59 hedenmiddag te li uur F. 67 Sen einde kome, daar het algemeen elang zulks vordert l Tot zoover onze corr. Wij hebben naar aanleiding v^n deze verontrustende mededeelmg in lichtingen ingewonnen en van een deskundige vernomen, dat pas verle den week wegens een dergelijken in voer een proces-verbaal is opgemaakt, dat zijn gewonen loop wei hebban zal en ongetwijfeld door den kanton rechter worden behandeld met ai den ernst, dien de zaak verdient. Immers, het gebruiken van vleesch Van aan vlekziekte lijdende var kens, onschadelijk zoolang het dier de ziekte heeit in lichten graad, Wordt wel degelijk nadeelig zoodra het dier ernstig is aangetast. Wan neer dus inderdaad, zooals onz?e corr. bericht, de veehouder zijn zieke die ren voor een kleinigheid van de hand doet, is dit een bewijs, dat ze zeer ziek moeten zijn. daar de varkens, die in lichten graad zijn aangetast, door ons slachthuis voor da consumptie nog worden goedgekeurd. Of er veel van dit schadelijke .vleesch im Haarlem wordt geconsu meerd, is een vraag, die moeilijk kan .worden beantwoord. Zooals uit boven vermeld proces-verbaal blijkt, is de directie van ons slachthuis op haar hoede. Daar da gemeente Schoten nog geen keuringsdienst bezit, is de mo gelijkheid dat ook daar van het scha delijke vleesch wordt ingevoerd1 niet buitengesloten. Ia elk.geval raden wij onzen lezers voorzichtigheid aan- De wensch Yarn onzen corr. om een algemeene rijkskeuring is hier zekeT van pas. Politiehon d. Door den bu.gemeester zijn de hoofdinspecteur van politie Nolthe- nius en de adjunct-inspecteur van po- lltie Rotpletz afgevaardigd naar den Internationalen politiehond-wedstrijd, te houden op de Scheveningsche wie lerbaan, op Zondag 9 Augustus a. s., uitgeschreven door de Nedcrland- sche politiehond-vereeniging. Overreden. Donderdagavond omstreeks half acht geraakte in de Kleine Houtstraat een 3-jarig meisje onder een bestelwa gen van de Hollandsche Spoor. Het kind werd nog al zwaar gewond opgenomen en naar het St. Elizabeths- Gasthuis overgebracht. Militaire zaken, Van de miliciens der lichting 1901, die op 3 Augustus 1.1. bij het 10e regi ment infanterie voor herhalingsoefe ningen onder de wapenem zijn ge roepen hebben een 5-tal niet aan de oproeping voldaan. Hedenmiddag werden de onderoffi cieren en minderen van het 10e regi ment infanterie door den regiments commandant In de gelegenheid gesteld een voorstelling in het Bron gebouw bij te wonen. Een kranige daad. Donderdagmiddag omstreeks half yijf viel een knaapje aan de Paul Krugoxkade te water. Niettegenstaan de het gevaar van den hoogem en stei- len wal, sprong de heer P. Jansen ge kleed te water, en smaakte het genoe gen den kleinen drenkeling te red den. Examens, Engelsch M. O. acte A. Te 's-Qraven- hage slaagde mej. A. C. B. Brondgeest van Haarlem. Handteekenen L. O. Geslaagd te 's- Gravenhage mej. E. M. M. Ui. Ree rink, te Haarlem. 7 Augustus. Twoe stukken tegelijk op mijn schrijftafel vandaag 1 Van twee zijden over één zaak, namelijk de kermis- kaartjes der waterleiding. Ik verneem daaruit tot mijn groote voldoening, dat de kaartjes, die aan de ingezete nen worden aangeboden als kormis- groet van „het personeel der Gemeen telijke Duinwaterleiding" zóó staat het er precies door oplichters wor den aangeboden. Het personeel weet daar niets van, valt ook niemand lastig, want de di recteur heeft het eenvoudig verboden. Ik mag aannemen, dat de men schen zich aan dat verbod houden, en dat dus onbevoegden u en mij trach ten op te lichten op naam van dat personeel. Van harte hoop ik, dat de politie een ernstig onderzoek zal in stellen. En dat nu niemand zich meer zal laten verleiden om aan onbeken den geld te geven. Dat is de ééne kant van de zaak. De andere is dat dit geval bewijst, hoe noodlottig dit ellendige fooienstelsel werkt. Want aan dergelijke oplichte rij zal men altijd bloot staan. Was het nu niet beter langzamerhand een eind te maken aan dit verfoeilijk ge bedel Als er eens een begin gemaakt werd met een anti-kermisfooien-bond? Het behoeft heusch geen vereeniging meè een bestuur te zijn, laaÊ ieder lid zich slechts verplichten een bordje aan zijn deur te bevestigen met Geenfooien, dat zal voldoen de ziin. Hel kan desnoods enkel met ker mis en Nieuwjaar. Aaft het personeel der Waterleiding, dal buiten mijn schuld de dupe der historie werd, mijn excuus I OBSERVATOR. RAADSSTUKKEN. Rijtuig-standplaatsen. B. en W. stellen voor, aangezien door den bouw van het ho'ogstatlon de tien standplaatsen voor rijtuigen en automobielen vervallen zijn, aan de pachter^ 5/12 van de over 1908 voor uitbetaalde pachtsommen terug te be talen. (Raadsstuk nó. 268). Reclame-Tentoonstelling. Directeur en Commissarissen Van de Mij. tot Expl. van Staalwaterbron- nen verzoeken den Raad vergunning om in den tuin van het Brongebouw de noodige houten gebouwen te mo gen oprichten voor de door de heeren Van Gasteren en Chabot te houden intern.-reclametentoonstelllng, IJ. en W. adviseeren dit verzoek tos te staan. (Raadsstuk no. 269). Vrije- en orde-oefeningefi. B. en W.» overtuigd dat bet 'phder- wijs, zooals het aan de Openb. Lagere Scholen wordt gegeven, verbetering eischt, stellen voor dit met Ingang van 1 Jan. a.e, in die scholen welke van een gymnastieklokaal voorzien zijn, te doen geven door vak-onder wijzers. Daarvoor zouden dan in aanmer king komen de Opleidings-school voor jongens, de Eerste en de Derde Bur gerschool en de scholen no. 5,, 7 en 9 B. en W. vragen hlervoof eén cre- diet van 2800. (Raadsstuk no. 265). Meisjesschool voor M.U.L.O. B. on W. bieden den Raad ter vaststelling aan eene organieke rege ling der jaarwedden van het personeel aan de meisjesschool voor Midd. On derwijs. (Raadsstuk no. 261). Burger-Avondschool. B. en W. stellen voor Opnieuw 'te be noemen tot tijdelijke leeraren aan de Burger-Avondschool de heeren: A. van der Spek (rechtlijnig en bouw kundig teekenen); J. A. Traanberg en A. Wensing (rechtlijnig teekenen), F. Hage (machineteekonen), J. P. Strlj- bos (Yokteekenen), B. Bouman en H. Korringa (bouwk. teekenen), J. Gode- froy (handteekenen), H. J. Rutters (machineteekenen(, J. Reyenga hand teekenen, en G. Heliinga (wiskunde). (Raadsstuk no. 263). Geen plezi er reisje. Gisterennamiddag zou een juffrouw woonachtig te Amsterdam, haar zoon die te Haarlem als pianist op de ker mis werkzaam is, een bezoek bren gen. Na per spoor aangekomen te zijn had zij het ongeluk in het nieuwe sta tionsgebouw van de steeneai trap te vallen en haar been te breken. Per rijtuig werd zij daarop naar een ken nis in de Lange Annastraat gebracht, alwaar haar been verbonden Is. Na haar zoon nog even gezien te hebben, is zij per rijtuig naar haar woning te Amsterdam overgebracht. MEINEED. De Donderdagmiddagzitting was ge wijd aan de behandeling van een meineedzaak een der vele staartjes van de werkstaking te Krommenie. Op 18 Mei stond voor onze Recht bank terecht de werkman Binnendijk (het soc.-dem. raadslid van Kromme nie, om wiens persoon en ideeën de eerste wrijving, die tot het conflict leidde, ontstond. Deze werd beschul digd tijdens de staking een zg.n. on derkruiper Minnersma uitgescholden te hebben. Binnendijk verklaarde toen dat niet hij maar zekere Damman te gen Minnersma gezegd had: „Christe lijke kroeglooper", en ook dat Min nersma hem toegevoegd had „roover- hoofdman". Minnersma en de andere getuige Damman ontkenden dit, en toen de staker Jan Langereis als getuige a dé charge voor Binnendijk optredende, de verklaringen van dazen Binnen dijk onderschreef, werd tegen hém1 een instructie wegens meineed gelast. Nu werd deze zaak tegen Langereis behandeld. Minnersma en Damman werden als getuige gehoord en verklaarden ook nu, dat Binnendijk de woorden Chris telijke kroeglooper had gebruikt, en dat Minnersma geen xooverhoofdman had gezegd. Als getuige a décharge werden Bin nendijk en Stappers gehoord. Zij hiel den hun eerst afgelegde verklaringen vol, niettegenstaande de President hen op het gevaar van meineed wees. Het Openbaar Ministerie achtte de aan Langereis ten laste gelegde mein eed wettig bewezen door de verklarin gen der getuigen Minnersma en Dam mers. De beweringen van de getuigen a décharge ontzenuwen het bewijs niet. Het misdrijf van meineed hoogst ornstig vindende, eischte tegen Lan gereis zes maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Slingenberg, achtte niet bewezen, dat Langereis zich opzettelijk aan het af leggen eener valsche verklaring heeft schuldig gemaakt. De verklaringen der getuigen staan tegenover elkaar; en 't kan best zijn dat de getuigen van het O. M. zich vergissen. Uitspraak Donderdag a.s. SCHOTEN. Heden woel de vlag van den gas houder der gasfabriek, ten teeken dat hij met succes den waterdruk had doorstaan, zoodat nu met het gasma- ken wordt begonnen. Kermisreizigers. Onze corr. schrijft: In aansluiting aan ons bericht van gisteren kunnen wij nog melden, dat nu de klaagliederen voor den dag ko men; van een bloemistknecht moeten kleedingstukken gestolen zijn en op Santpoort wordt verteld, dat men geprobeerd had dr. De Groot aldaar met zijn rijwiel te laten vallen over een lijn. Een en ander voor anti-ker- misbetoogers argumenten om van te watertanden, daar als er in Haarlem geen kermis was geweest, die kolonie zich daar niet gevestigd had. HEEMSTEDE. De bouw van de gasfabriek is door B. en W. gegund, aan W. A. van Am- stel aihler, die ingeschreven had voor 133.300. HAARLEMMERLIED E. In de Staatscourant van lieden zijn opgenomen de Koninklijk goedgekeur de statuten Yan de vereeniging IJs club „Volharding" te Houtrijk en Po- lanen (Halfweg), gemeente Haarlean- merliede en Spaarnwoude. De vereeniging heeft ten doel r a. he>t maken en onderhouden vaii ijsbanenb. het veilig en ongehinderd ijsverkeer; c. bevordering van het wintervermaakd. den toestand van het ijs openbaar te maken e. doelma tige werkverschaffing op het ijs. BEVERWIJK. Alhier la aanbesteed het bouwen van 3 woonhuizen met stalling, wa- genloods en een groote schuur aan de Meerstraat aldaar. Minste inschrij ver de heer J. J. Koning te Haarlem, voor f 23.225. HAARLEMMERMEER. De arbeider J. Poel had het ongeluk van een driewielige kar te vallen, waardoor hij zijn rechterbeen brak; de heer Folmer, arts te Sloten, ver leende de eerste hulp. SLOTEN. Een burgerwoonhuis met daaraan verbonden timmermanswinkel heeft in publieke veiling f 4000 opgebracht. Tot gemeente-veldwachter ter stand plaats Overtoom, is benoemd D. Vier gever, raaróchaussée te Bergen op Zoom. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam. Hoogenkamp, Amsterdam, Haltestraat 9, 5 pers, W. Fedtman, Dordmund, Adm. de Ruyter, 7 pers. J. A. Durschke, Amsterdam, Tram straat 4, 3 pers. F. Spruk, idem, Zeestraat 13, 6 p. M. Eisenlof, Waldenburch, Hotel d'Orange. M. Leich, Hofen, idem. M. Bulder, Bern, idem, 2 p, Mr. De Jong, Antwerpen, idem. T. Rohden, Karlsruhe, idem. B. Zwillingor, Weenen, idem. R. Bettelheim, Praag, idem. Mej. Deyll, Amsterdam, Groot Kijk duin. Mej. Blijdenstein, Enschedé, idem, 2 pers. G. Becker, Heidenheim, Zeestraat 5, 2 pers. Fam. Rozenbach, Amsterdam, id., 2 pers. Verkozen, idem, idem, 2 pers. J .ten Have, idem, Bennoheim, 4p. II. Jaders .idem, idem, 6 p. T. Schut, idem, idem, 6 pers. P. A. Beylevelt, idem, idem, 7 p. F. H. en J. Westerling, Hilversum, Pension de Roos, 2 pers. O. Doude van Troostwijk, idem, Heerenstr. 3. Fam. Slot, Amsterdam, Poslstraat 11, 5 pers. A. van Daalen, Buissant de3 Amo- rie, Amsterdam, Pension Villa Mag- dalena. Mevr. Ingerman, Amsterdam, idem. L. Heertjes,, idem, Huize Aurora. 5 pers. P. Gompers, idem, idem, 4 perg. D. J. A. Westetrveld, Haarlem, Hoo- gewGs 36, 3 pers. P. H. van der Saag, Deventer, IIoo- geweg 72, 5 pers. Fam. Zuiderduin, Rotterdam, Hal testraat 27, 7 pers. p. van Delft, Amsterdam, Kerkstr. 3, B pers. MILITAIR ATJEH-RAPPORT. Verschenen is het verslag betreffen de het gehouden onderzoek naar het militair beleid in Atjeh en onderhoo- righeden. Voorloopig wordt daaruit aange streept de mededeeling, dat uit het verhandelde omtrent handelingen van patrouilles en represailles blijkt, "dat noch bij optreden van patrouilles te gen benden, noch op politioneel ge bied de regels van het oorlogspacifica- tlerecht werden overschredendat door generaal Van Daalen zelfs mil dere voorschriften zijn toegepast ten aanzien van gevangenen. Daarante- gen zijn strenge voorschriften gege ven nopens het requireeren van gid sen uit de bevolking en het uithooren van gevangenen en opgelichte kam pong-bewoners, Verkeerde daden of wreedheden mogen niet op een bevelhebber wor den verhaald. Daargelaten dat „Wek- ker"-voorvallen buiten de bestuursda den van generaal Van Dadlen liggen, die getoond heeft alle noodelooze ge weldpleging met strenge middelen te keer te willen gaan. De takt bij de tucht bij de patrouil les is over het algemeen goed, maar bij kleine patrouilles komen meer verkeerde handelingen voor dan bij de grootere. Door terugkeer tot de grootere patrouilles zouden de krach ten verspild en de uitkomsten ver minderd worden, waardoor de rust op Atjeh bedenkelijk zou worden ver stoord. DE HAAGSCHÉ POLITIEQUAESTIE. De naaste aanleiding tot het ontslag van den hoofdinspecteur van politie Van Lelyveld was het volgende: In Maart jl. werd hem slechts een disciplinaire straf opgelegd, nadat de ambtenaar op zijn woord van eer mondeling had beloofd nooit of te nimmer meer eenige relatie met be doelde vrouw te onderhouden. - Daardoor werd de straf van niet-eer- vol ontslag van hem afgewend en de disciplinaire van traktementinhou ding opgelegd. Dinsdag jl. is echter uit het justiti eel onderzoek gebleken, dat de politie- Inspecteur na zijn belofte wel degelijk nog relaties, ook door middel van briefwisseling, met deze vrouw heeft gehad, welk felt Van L. erkend heeft. De burgemeester, meenende dat eeh ambtenaar die dergelijke bewijzen van kwade trouw gegeven heeft, niet lan ger in politiedienst kon gehandhaafd worden, heeft v. L. wegens onbe trouwbaarheid oneervol ontslagen. (Hbd.) ONGELUK MET EEN MOTORFIETS. Op de brug tusschen Stadhouders kade en Leidscheplein te Amsterdam, had de lieer A. Koning een ongeluk met zij nmotorfiets. In vrij groote vaart botste hij tegen een handkar op en sloeg toen met zijn motorrijwiel te gen den grond. Bewusteloos opgenomen, werd hij per brancard naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd, waar zijn toestand gelukkig niet ernstig bleek. EEN NOORWEEGSCH STOOM SCHIP GESTRAND. Men meldt van Moddergat aan de Leeuw. Ct.: Het stoomschip Haidoun, groot 1900 ton, geladen met hout van Chrlstiania naar Harlingen, is Woensdagnacht om 2 uur gestrand, ten noorden van de Engelschmanplaat, tusschen de el- landen Ameland en Schiermonnik oog. De stuurman is Donderdagmor- gen door de reddingboot van Schier monnikoog afgehaald. De overige 15 man landden Donderdagmiddags half 3 bij Ternaard in eigen booten. Het schip is vermoedelijk verloren. AMBTENAREN-RUZIE,, Men schrijft uit Den Haag aan de „Tel." In verband met het eenigszins op gewonden-stukje van mr. Levy in de bladen opgenomen, betreffende de overplaatsing van den hoofdcommies der posterijen, den heer D. Snijder, van het hoofdpostkantoor te Amster dam naar het postkantoor te Zwolle, weet men aan Waterstaat het volgen de mede te doelen Bedoelde heer Snijder, broeder van den adjunct-directeur van het post kantoor te Amsterdam, is niet uit „willekeur" of tot „straf" naar Zwol le overgeplaatst, maar, omdat het „dienstbelang" dit medebracht, het geen hem ook ambtelijk is medege deeld door den waarnemend direc teur-generaal der posterijen. Deze hoofdambtenaar, die deze ge- beele zaak heeft behandeld, tijdens de .afwezigheid van den heer Pop, den 'directeur-generaal der posterijen, die ons land in Mei en Juni op het inter nationale postcongres te Lissabon vertegenwoordigde, meende, dat het niet gewenscht was, om den heer Snijder precies uit te leggen, waarom juist het „dienstbelang", reden zijner overplaatsing, geen nadere uitlegging toeliet. Want, wat is n.l. liet geval Zooals mij van betrouwbare zijde aan het departement is medegedeeld, moet de directeur-generaal der poste rijen verleden jaar aangedrongen heb ben op ontslag van den directeur van het postkantoor te Zwolle. De secre taris-generaal van Waterstaat, ge steund door den toenmaligen minister Kraus, wilde daarvan echter niets hooren. Do postdirecteur te Zwolle moest gehandhaafd blijven. Vooral de heer Salverda de Grave, de secretaris generaal, trok zich het lot van den volgens de hoofdadministratie onge- schikten directeur aan, en wist den minister er toe te krijgen, dat deze den directeur-generaal gelastte, om, tot steun en hulp van den directeur te Zwolle, een zéér gcschikten hoofd commies aan to wijzen. Hoewel toen roods démissionnair, liet minister Kraus zich hiertoe toch vinden. Zóó stond deze zaak, toen minister Bevers aan het Bewind kwam, die door denzelfden secretaris-generaal voorgelicht, natuurlijk geen aanlei ding vond, om de beslissing van zijn voorganger ongedaan te malcen. Nieu we ministers, die geheel afhankelijk zijn van hun secretarissen-generaal, wachten zich gewoonlijk wel, om, voo ;-l in den eersten tijd, tegen het advies van hun departementale ma- jor-domussen in te gaan. 1-Iet verder, vorloop der historie is bekend. Als de meest geschikte hoofdcommies, die zoowel wat zijn persoon als zijn ken nis betreft, voor de betrekking van eerst aanwezend ambtenaar te Zwolle in aanmerking kwam, werd de heer Snijder aangewezen, cTIe dan ook met 1 Juli j.l. naar Zwolle is overge plaatst. Uit deze korte toelichting blijkt voldoende, waarom hem geen nadere uitlegging over het „dienstbelang", dat de overplaatsing inderdaad moti veerde, kon worden gegeven. Immers, men kon hem moeilijk zeggen^ dat hij aan kracht moest aanvullen, wat zijn onmiddellijke chef ts Zwolle aan zwakheid te veel had. Ook kon men hem niet mededeelen, dat deze rege ling, die spot met elk denkbeeld van hiërarchie, eigenlijk eene uitvinding was van den onverantwoordelijken secretaris-generaal van Waterstaat, aan wiens leiband vroeger minister Kraus, en nu minister Bevers loopt. De kwestie-Snijder werpt intusschen een zeer eigenaardig licht op de ruzie, welke reeds geruimen tijd tusschen den secretaris-generaal en het hoofd bestuur der posterijen bestaat. Het ia duidelijk, dat deze toestand op den duur onhoudbaar is, wil men niet tot een volslagen desorganisatie van het ongeveer 12.000 man sterke personeel der post en telegrafie ge raken. VAN EEN MAN EN FIETS ZONDER LICHT. De politie van Winschoten ontmoet te op den Blij hamster weg naar Wed de een man, die met 'n zware, oude fiets op z'n schouders, 't bezweete hoofd er door gestoken, hijgende voor waarts schreed. Op een vraag van de politie, of do kar misschien gebroken was, antwoordde de man: „Wel nee, maor 't mag in duustern ja nait met 'n fietse zunder licht op 't pad." En als de politie hem te kennen gaf, dat men na zonsondergang met 'n fiets zonder licht niet mocht rijden, maar wel schuiven, vervolgde ons boertje: „Ja, praot maor toe; 'k zei mie deur joe foppen laoten", en ging met de kar op z'n nek verder. (N. Gr. Ct) MOORD TE AMSTERDAM. Donderdagavond tegen zeven uur werd de Haarlemmerstraat bij het Singel, in rep en roer gebracht door het geluld van twee snel elkander op volgende revolverschoten, en het ge schreeuw kart daarop van moord, moordl De menigte pakte zich samen voor peroeel 7, waar een dame in de deur van het bovenhuis luide van moord', stond te roepen. Aanstonds kwam po- litiehulp opdagen en kon een onder zoek worden ingesteld. Op de eerste verdieping vond mem de bewoonster, de weduwe V. D.—K. hevig bloedend aan de rechterslaap, dood op den grond liggen. In haar nabijheid werd bewusteloos gevonden een man, die bij haar kamers gehuurd had, en na den moord op de vrouw, gepoogd had zichzelvem ook het leven te benemen, wat hem evenwel mislukt is. Uit het verhaal van de naaste huren bleek, dat men den heelen avond niets buiten gewoons gehoord had, twist noch woordenwisseling, tot plotseling twee snel op elkander volgende schoten de lieden opschrikten. De bei de kinderen van de vermoorde, een meisje van 13 jaar en een jongen van 9 begonnen vreeselijk te gillen en te schreeuwen, en riepen naar boven, de bewoonster van de tweede étage, die aanstonds beneden kwam en het vree selijk tooneel zag, waarop zij dadelijk de straat opliep en alarm maakte: De gewonde, eenzekere N. werd per brancard naar het Binnen-Gast- huis vervoerd, waar hij 's avonds laat nog niet tot bewustzijn was gekomen. Hij had een wonde aan het voorhoofd. De vermoorde is volgens verklaring van een geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, oogenblikkelijk dood ge weest. De kogel trof haar recht in de slaap. VRIJGESPROKEN. De Nederlander Van Binkhorst, die te Nice In een moordzaak verwikkeld was, is Woensdag aldaar door een gezworenen-rechtbank vrijgesproken. Van Binkhorst had in 1905 te Aken kennisgemaakt met oen juffrouw The- rose Offerman. Later trouwde het meisje met zekeren Jerusalem Kubert. Met medeweten en goedkeuring van dezen laatste bleef de vrouw relaties onderhouden met Van Binkhorst. Dit leidde tot onophoudelijke geldafdrei gingen, waaraan de Hollander bloot stond van de zijde van het echtpaar. Het tweetal volgde Van Binkhorst naar Nice en bleef hem daar lastigval len met bedreigingen en het eischen van geld. Ten laatste werd de hou ding van de afdreigere zoo dreigend, dat Van Binkhorst zich den 16en Mei jl. naar hun woning begaf, waar zich tusschen Jerusalem en Van Binkhorst een woedende scène afspeelde, die er mee eindigde, dat Van Binkhorst eten ander met een mes doodstak. Van Binkhorst heeft ter terechtzit ting verzekerd, dat Jerusalem hem met een revolver had bedreigd, het geen door de vrouw is toegegeven. Van Binkhorst had zich na het plegen' van de daad niet uit de voeten gq-i maakt, doch was een dokter en een geestelijke gaan halen. (N. R. Ct,* HET DRAGEN VAN EEN BOKS IJZER. Voor het kantongerecht te Hooge- veen heeft terechtgestaan iemand uit Wijs ter, beschuldigd van het drage^ van een boksijzer. Er werd tegen heitl f 20 boete of 20 dagen hechtenis gei ëischt. De kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging op grond dat hij het feit niet strafbaar achtte. De rechtbank te Assen heeft hem echter in hooger beroep op vordering van het O. M. veroordeeld tot de boete, bij de behandeling in eersten aanleg. DE ZEISTER MOORDZAAK. Men is sedert enkele dagen druk bszig met het restaureeren van de groote gehoorzaal van het gerechtshof in het paleis van justitie te Utrecht, onder toezicht van den hoofdopzich ter der justitiegebouwem-, den heer P. Beuted. De zittingen van genoemd hof zullen volgende week plaats heb ben in de kleine zittingszaal en de openbare terechtzitting, in zake den Zeister moord is, met het oog op bovengenoemde werkzaamheden, nog niet bepaald kunnen worden, doch, naar men ens uit goede bron mede deelt, zal de zaak behandeld worden in de tweeds helft van October e. k. DE ZAAK BENJAMINS. Naar vernomen wordt zal de zaal der makelaars H. en D. Benjamin 23 September a.s. voor de Amster- damsche Rechtbank worden voortge zet. De verdere dagen in die maand zijn voor de behandeling dezer zaak eveneens bestemd. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de R. Als dor zake niet genoeg kundig, kom ik U vragen of hier geen toe zicht wordt gehouden op het gehalte der op de ksrmis plaats hebbende spelen. Indien dit wel het geval is, dan be grijp ik niet, hoe een balwerptent als op de Botermarkt staat, zoo wordt toegelaten. Tegenover de weerzinwekkende me chaniek (2 doodkisten) die daar staat, dunkt mij een ingrijpen niet overbodig. Is het te verwonderen, dat er zoo vele stemmen tegen de kermis op gaan, waar zulke dingen, die zeer ze* ker nog minder veredelen zullen dan het slagm-sbedrijf, (uw onderhoud; met den heer Solser) worden toe^e- laten. Trouwens, dat U, hoewel voorstan der, nietwaar?, ook wel twijfelt aan het onschadelijke van de tegenwoor dige kermis bewijst m. i. het in uw blad eiken dag voorkomend bericht, dat de laatste 24 uren rustig zijn voorbijgegaan. Zie, M. de R., dè.t doet mij telkens weder danken aan een arts, die vat een patiënt zegtziet ge wel dat mijn diagnose dat de man kerngezond is, de juiste blijkt, want hij is immeri nog niet dood I Achtend, Uw. dw. D. De laatste vergelijking van den heer D. is wel wat stout. Zeker, wij weten wel, dat er menschen zijn, die misbruik maken van de kermis en dadrom doelen wij af en toe mee, dat alles rustig is geschied. Overigens is dit, met des inzenders welnemen, een bewijs, dat de kermis haar onge- vvenschte aanhaugsels, dronkemans- tooneelen, vechtpartijen, grootendeels heeft verloren. Siechts zelden komen ca- nog moeilijkheden voor. Dat inzender ons bij de voorstan ders van de kermis rekent, geeft ons aanleiding nog even aan te duiden, wat ons standpunt is. Ten opzichte van de kermis verdeelen wij de men schen in drie categorieën de besliste Voorstanders, die besliste tegenstan ders en de menschen, die haar willen laten bestaan zoolang er nog zijn, die or genoegen in hebben. Tot deze laat ste categorie behoort onze hoofdre dactie. Wat liet balspel op de Botermarkt aangaat, daartegen hebben de auto riteiten blijkbaar geen bezwaar. An ders zou het niet zijn toegelaten. Redactie. DE BEMANNING VAN DE „HEEMSKERCK". Naar Het Volk in zijn nummer van 5 Augustus mededeelt, zal het pant serschip Heemskerck naar de Vene- zolaansche kust vertrekken met (slechts 40 a 50 bevaren matrozen en verder met 70 a 80 jongens, onder wie er zijn, die nog geen 17 jaar tellen. •Op dit gegeven borduurt het blad een tirade over kalmte en vastbera denheid hij deze „kinderen" te mid den van kruitdamp en springende gra naton. En wat is nu de waarheid? Aan een schrijven, dat we hedieS ontvingen en van goed ingelichte zij"' de afkomstig is, zijn de volgende bij zonderheden ontleeöd: De Heemskerck was gedurende laatste paar maanden in dienst als oefonschip voor de militie, -en beBtond de bemanning, wat de matrozen eb stokers betreft, voor een deel uit 2500-, miliciens en miiicien-stokers. Het is bekend, dat de zee-militie niet naar

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2