algemeens gezondheid Sport en Wedstrijden Fers-Overzicht Gemengd Nieuws Kerk en School Dit de Arbeiderswereld Marktnieuws S^TalnJkentagen van Gouverneur-Generaal van rseaer ltmdseh-Indië, welke stukken ter grif- tie' van do Kamer worden ned®8f®' leed ter kennisneming van do ledem Nopens enkele punten in de tal|hd verslag van den legercommandant Korfde nota hoeft de Gouvornenr- Generaal rijn afwijkende medegedeeld. NEDERLAN%-VENEZUELA. Nopens het belang der draadlooze telegrafie op de Gelderland en Heems kerek wordt aan de Tel. van bevoeg de zijde het volgende medegedeeld Het station voor draadlooze telegra fie op Hr. Ms. Gelderland is gehee nieuw 611 was bestemd voor het in het najaar naar Oosl-Indië vertrekkende pantserschip ..De Ruylar spoedshalve wordt het thans aan 4b Gelderland verstrekt. Evenals het sta tion aan boord van Hr. Ms. H®™8, kerek heelt ook het station, voor de Gelderland een capaciteit van 6 Indien atmosferische invloeden geen bezwaren zullen opleveren kan de draadlooze telegrafie bij eventueale moeilijkheden in de West nog t*®1 langrijke diensten bewijzen n ver band ook met de omstandigheid, dat. de Fransche kabelmaatschappij, wel ke de telegrafische 8®meenschalito echo ^Venezuela en onze beziUmgen in West-Indië onderhoudt, ook tel kens met de regeering van Venezuela overhoop ligt. Moeilijkheden tusschen y®"®™®!? en deze Fransche kabelmaatschappij, lijn zoo verzekerde men, geenszins buitengesloten. In dit geval kan cuue marine van de draadlooze telegiaiie onschatbare hulp verwachten. Hoewel door onza marine op het gebied van draadlooze telegrafie in W lndië nog geenerlei ondervinding Is .opgedaan, gelooft men toch, dat at mosferische Invloeden ge zulten vormen. Herinnerd zij, dat Trinidad een draadloos station bezit. Namens de overplaatsing van den ,luit. ter zee 2e klasse I. A. Brouwer, èan boord van Hr. Ms. Heemskerck, met bestemming om m West-Ind e over te gaan op Hr. Ms. pantaMseWp Gelderland, deelde men mede, dat dit Juist verband houdt met de montee- ring van de installatie voor draadloo ze telegrafie aan boord van laatstge noemde bodem. De luit. Ier zee Bron wer heeft zijn sporen op dit gebied verdiend. Aanvankelijk was hij ga- plaatst bij de draadlooze telegrafie te Amsterdam, doch werd laatstelijk ge detacheerd als ctaet voor het draad looze slation aan boord van Hr. M.. Van Galen, te Hellevoetaluls. Naar men ten slotte mededeelde zullen met den heer Brouwer een 3- tal seiners naar West-Indië vertrek- keu. VERZENDING VAN BRIEVEN NAAR VENEZUELA. De directeur-generaal der Pos'"iie" en telegraphic maakt bekend, da m verband met het voorlooplg niet-aan- ZTvan de havens van V««uda door de stoomschepen van den Kon. West-Lndischen Maildienst, de verzen ding van brieven en andere en van voorwerpen der pakketpost, bestemd voor Venezuela, door het postkantoor te Amsterdam m®ge noemde schepen, tot nader bericht gestaakt. de nonvlinder. Zooals bekend is, zijn thans injle llon'der^becLwen dennenbosch door Se rupsen van den nonvlinder in he vige mate aangetast en worden m -vernietiging bedreigda. en* Vooral in de gemeenten Tilburg en Alnhen is de schade reeds groot, en het staat te voorzien, dat het volgepd W het aantal insecten zich nog sterk zal hebben uitgebreid niet aJ- lccn op de bovengenoemde plaatsen, doch ongetwijfeld ook elders In de provincie Noord-Brabant en zelfs in enkele andere deelen van het land. Ondanks het wegvangen toch van vele vlinders komen m de sterk aangetaste bosschen dennen voor, waarop thans wel 2000 eieren van den nonvllnder gevonden "°r.a®"' hY®!J het meeste belang is het, in vertm"4 daarmede ook, dat het sohaddljk in sect zoo goed mogelijk bi) allen be kend wordt, opdat dit taj zijn eerste verschijnen onmiddellijk kan worden herkend en dus niet de plaag "®1' reeds heeft uitgebreid, voor dit wordt 'PTen einde dit te bevorderen en ook om aan de vele aanvragen van bosch- bezitters om inlichtingen te voldoen, zendt de directie der Nederlandsche Heidemaatschappij, Nieuwegracht 94, te Utrecht, op verzoek, zoo lang cte voorraad strekt, kosteloos en franco gaarne aan ieder belangstellende een paar maezetta nonvlinders. AANGEHOUDEN. Te Nijmegen is aangehouden een 19-jarige schipperszoon, die te Vianen ten nadeele van zijn vader een bank biljet van 100 had ontvreemd, van welk bedrag hij reeds een gedeelte had uitgegeven. Hij is op last van den commissaris van politie ter beschik king gesteld van den burgemeester te Vianen. NEDERLANDSCHE ZWENDEL- BANKEN. De eerste Staatsanwalt te Cleve beeft in een rondschrijven de bewo ners van zijn district gewaarschuwd tegen Nederlandsche zwendelbanken. Hij schreef „Sedert jaren overstroomen onder de benamingen Centraalbank, Cre- dietbank, Effectenbank, Premiënbank Bankkantoor voor Staatsloten, of on- der andere hoogdravende op bedrog berekende namen talrijke in Holland gevestigde loterijzwendelfirma's met haar verlokkende aanbiedingen ons land en buiten door haar valsche aan prijzingen het liclitgeloovige publiek op de onbeschaamdste wijze uit. Voor namelijk betreft het hier aandeelen in premieloten, aandeelen in loten der Pruisische Staatsloterij en den ver koop van zoogenaamde Turksche lo ten. 't Bedrijf wordt, hoofdzakelijk door in Duitschland wonende agenten uitgeoefend, vaak ook door bemidde ling der Nederlandsche Posterijen, of wel door de Duitsche grenspostkanto ren, waar brieven en zendingen in massa aankomen om porto's te bespa ren. Een in Nederland ingesteld on derzoek heeft aan het licht gebracht, dat de zoogenaamde bankdirecteuren meestal personen zijn, die reeds mot den strafrechter in aanraking kwa men en zich meermalen veroordeeld zagen, en die de loten, welker aan deelen zij te koop aanbieden, dikwijls niet bezitten en eventueel op de aan gegeven nummers vallende prijzen niet aan hun cliëntèle berichtten, luat staan uitbetalen. Ook gebeurt het, dat de prijken als vergoeding voor „onkosten", portos e. d. beschouwd worden en dus nooit in handen der winnaars komen. Het niet aangegeven aantal der deelnemers bij de z.g. loterijvereeni- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 80 Cts. per regel. lijdt er dikwijls zeer onder, wanneer de organen hunne functiën niet regelmatig verriokteu. Om dit op eene pijnloozo en toch zekere wijze to bereiken, gebruike men ,_Cn,lifig", het beproefde huis middel, dat uit hoofde der uitmuntende bereidingswijze, door de California Fig Syrup Co. gevolgd, wereldberoemd is geworden. Verkrijgbaar in Apothekbn. Prij9 1.25 per flacon. Land en tuinbouw IN DEN TUIN. Wij zijn nu in den vruchtentijd, de eene vrucht volgt de andere op. en daarvan moeten wij en inzonderheid onze kinderen, profiteeren. Te veel beschouwt men het fruit nog uitslui tend als lekkernij en niet of minder als eon uitnemend, ja als eon noodza kelijk voedingsmiddel, noodig voor't gingen is bijna altijd zóó groot dat 561101,(1 van con krachtige gezondheid, ndeelen in geen verhoudintr *00 gCM?d uJs zuivere' frissche lucht de winstaandeelen in geen verhouding staan tot de inlagen. Heeft echter soms een onbeduidende uitbetaling plaats, dan geschiedt zulks alleen als lokmiddel en reclame. Als dergelijke banken kunnen be schouwd worden 1 de Commerce- en Creditbank, 2 Premie-effectenbank, 3 lucht Ook bij groenten en vleesch kan men gezond blijven, maar wie prijs stelt op volkomen lichamelijk welzijn, mag het ooft bij zijn maaltijden niet doen ontbreken. Vruchten bevatten ver schillende stoffen, onontbeerlijk voor de vorming van gezond bloed, van de - b^senen, van dé beenderen en tan- Hollandsche Creditbank, 4 Algemeen in gr0Pt© hoeveelheid, zooa!3 Administratiekantoor van alle uit- natron, ijzer (staal) en phosphorzuur, lootbare fondsen, alle te Amsterdam, en zij binten deze in zeer licht ver- 5 de Unionbank te 's-Gravenha-e, G loerbaren en onmiddellijk opnesmba- F Havén en Co., 7 Niederrheinischo =- *-- Bank, 8 llheinischer Bankverein, Rhein. Credietvereeniging, 10 Duit sche Bank, alle te Arnhem, 11 Chr. Merckelbach en Co. te Utrecht, 12 Spaarkas te Rhenen (Utrecht). Daar hier rekening moet worden gehouden met naamveranderingen van firma's en ook nieuwe bankinstel lingen met hetzelfde doel worden op gericht, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat andere firma's in het be drijf betrokken zijn. Ondanks herhaalde mededeelingen en waarschuwingen voor dergelijke bedriegerijen, waarvan steeds minder bemiddelden slachtoffers zijn, wordt de zwendel voortgezet, waarom het dringend geboden is dergelijk onzede lijk bedrijf met alle middelen tegen te gaan. Een probaat middel is de in beslagname der aan bedoelde banken gerichte en van die instellingen af komstige zendingen aan de Duitsche postkantoren, of waar zij ook moch ten worden aangetroffen. De postamb tenaren zullen goed doen, teneinde de inbeslagname mogelijk te maken, van de aanwezigheid van dergelijke zen dingen kennis te geven." EEN „INTERNATIONALE TEN TOONSTELLING" TE ROTTERDAM. Een curieus stuk kwam der „Nieu we Courant" in handen, dat aan eeni- autoriteiten (Kamerleden e. a.) hier te lande schijnt rond gezonden te zijn en door titelhoofd op brief en omslag (keurig bedrukt) den sch ij n draagt uit te gaan.van de gemeente Rotterdam. Het luidt als volgt Stad Rotterdam. Internationale Tentoonstelling van Nijverheid, Koloniën en Zeevaart, in de gebouwen, tuinen en bijvoegsels van het Paleis van Kunsten en Wetenschappen Med tot Juli 1909. Rotterdam den 4 Augustus 1908. Schiedamsche Singel, WEd. Heer, Wij hebben de eer U te vernemen wij gedurende de maanden Med, Juni en Juli 1909, in de lokalen, tuinen en annexen van het „Paleis van Kun sten en Wetenschappen" te Rotter dam, eene Internationale Nijverheid- kundige, Koloniaale en Zeevaardige Tentoonstelling inrichten. Wij nemen de vrije toelating uwen naam met degeene van uwen genoo- ten in het eere-komiteit te melden, twijfellen niet dat de vertegenwoordi gers van het land deze werking goed zuilen keuren, alleenlijk ingericht voor het welzijn van het volk. Laat ons toe U doen opmerken dat de medewerking, die wij van U ver langen, alleenlijk eerwaardig is en zonder de minste verplichting. Vertrouwend op uwen groots steun, bieden wij U, WEd. Heer, de verzeke ring onzer grooste achting. De Beheerder, EUG. BLOND1ARE. Er bij ingesloten is een m het Vlaamsch gesteld, keurig gedrukt for mulier (alweer met het wapen van Rotterdam en een aantal kiekjes uit die stad op den achterkcui/t) zijnde een blanco „overeenkomst voor aanveer- ding", waarbij inzenders zich verbin den tot het storten van zeker bsdrag voor een plaats op de tentoonstelling en in verband daarmede zich onder werpen aan reglementen, uitspraken van jury enz. De 1ste vierkante meter plaats kost 50 gulden. Het „Paleis", waar de tentoonstel ling zal gehouden worden, is een gebouw, op een terrein tusschen Schiedamsche Singel en Witte de Withstraat gelegen, en voor openba re vermakelijkheden en expositie van bescheiden omvang bestemd. KAMERVERKIEZING SNEEK. Men bericht aan de Tel., dat de heer S. de Vries, wethouder van Onderwijs te Amsterdam, en lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek, tot heden toe zijn mandaat niet heeft neergelegd. Wel staat zijn besluit tot aftreding vast, doch de datum hangt af van enkele wetsontwerpen, waar bij de heer De Vries als rapporteur direct betrokken is. Vermoedelijk zal de heer De Vries eerst begin September zijn besluit aan de kiezers te Snoek mededeeleu ren vorm. Hier uit is het dan ook te verklaren, dat de gunstige, verfrls- schende en versterkende werking van het fruit, reeds spoedig is te bespeu ren. De instinctmatige behoefte aan genoemde voedingszouten komt dui delijk aan den dag bij kinderen an zieken, die in den regel vruchten pre- fereeren boven ander voedsel waar melk, eieren en voedsel dikwijls tegen staan of beslist worden geweigerd, daar is een appel, een tros druiven of een perzik vaak nog zeer gewild. Wie zijn kinderen geregeld, dus zoo het kan dagelijks, in mate ooft laat ge bruiken en men zal hierbij in den, regel niet op tegenzin stuiten zal ze voorspoedig z^en opgroeien, hun de studie in de schooljaren vergemakke lijken, en zich verbazen over hun gezond, bloeiend uiterlijk, hun gelijk moedig temperament en hun harmo nische ontwikkeling. Waar men dit bereiken kan, is het dunkt me, wel waard zich daarvoor eenige geldelijke offers te getroosten. Hoeveel geld wordt er in velo gezin nen jaarlijks niet uitgegeven voor z.g. versterkende middelen, voor dok ter en apotheker. Welnu, tot deze laatsten zal men minder zijn toe vlucht behoeven te nemen, en in het gebruik der bedoelde middelen zal men zich ongetwijfeld heel wat kun nen beperken, wanneer men de vruch ten meer op haar juiste waarde leert schatten. In 't algemeen hebben de vruchtzuren een zeer weldadigen in vloed op de spijsverteringsorganen, op maag en darmkanaal, zij bevor deren de gelieele stofwisseling en drijven de schadelijke stoffen uit het lichaam. Bekend is de scheurbuik (scorbut), waaraan de zeelieden vroeger vaak, en ook nu nog wel lijden, een gevolg van eenzijdige voeding, waarbij de straks genoemde voedingzouten min of meer ontbreken. Die ziekte kan door vruchtgebruik voorkomen door tijdige toediening van vruchten genezen worden. Sommige vruchten werken speciaal gunstig op bepaalde ziekten, zoo b.v. aardbeien bij jicht Aardbeien en kruisbessen hebben een hoog kalkgehalte. Van den appel, die overal en ten allen tijde bijna voor handen is, valt inzonderheid veel goeds te zeggen. De appel houdt meer phosphorzuur zoo noodig vooral voor hen, die veel met het hoofd wer ken in licht verteerbare verbindin gen In, dan elk ander plantendeel der aarde. Zijn gebruik, bijzonder direct vóór *t slapen gaan, werktle voor- deelig op de hersenen2e zet de lever aan3e bewerkt rustigen slaap desinfecteert den reuk der mondholte; 5e. bindt het overtollige maagzuur; Ge. bevordert de aischeidingswerkin- gen der nieren 7e. gaat steenvorming tegen en 8e. beschut verder tegen de verteringsmoeilijkheden. C. B. HOE ZAL IK MIJN KNOLLhN BEMESTEN? De stoppelkuollen bedoelen we. Wel, zegt daad- iemand, dat is gauw gezegd: die vraag kost mij geen hoofdbrekens, want ik geef aan den stoppelknol zoo veel of liever zoo weinig stalmest als ik te missen heb, en dat is niet veel, daar ik den mest beter gebruiken kan voor mijn winterkoren. En een ander is nog eenvoudiger in zijn antwoord, voor hem bestaat de vraag niet, omdat hij de geheele be mesting der stoppelknollen achterwe ge laat; deze vinden allicht zoo oordeelt hij zooveel voedsel in het stoppelland, dat er een tamelijk ge was van groeit. Nu, dat is ook zoo, wanneer men al thans niet gewoon is bij het hoofdge was te schraal te bemesten. Maar wij moeten de zaak ook eens anders be zien en ons de vraag stellen of het ons niet meer voordeel zou geven, wan neer wij onze knollen beter bedachten en ook daarbij eens een behoorlijke volledige bemesting gingen toepassen. En waarom zou dit niet zoo zijn? Waarom zou ook bij dit gewas een goede en volledige bemesting niet evenzeer betaald worden als bij ande re cultuur? 't Zou eer vreemd zijn als het niet zoo was. Trouwens, hieromtrent behoeft geen twijfel te bestaan, want menigeen heeft reeds het oude pad verlaten en met succes zijn stoppelknollen bemest Dit kan nu teder door van den kunst mest gebruik te maken. Men beware zijn stalmest gerust voor het hoofd gewas. velen zullen dit ook daarom liever doen, omdat yersche stalmest, naar men wil, roestige of vurige wor tels geeft. En dan kieze men voor zijn knollen zooveel mogelijk die meststoffen, wal- ko spoedig werken, opdat In den be trekkelijk korten groeitijd het gewas dadelijk en overvloedig voedsel vind©. Wij nemen daartoe superphosphaat, Chili en patentkali. Aan patentkali geven we de voorkeur boven kainiet, niet uit vrees voor chloorschade; daar van merkten we bij een vergelijkende proef, die we namen, niets, maar om dat patentkali ons verreweg de groot ste winst gaf. Onze proef werd genomen op hoo- gen zandgrond; we zaaiden in den on- gebo,uwden stopper per H.A. 800 KG. super, 200 patentkall en 100 Chili. Op één perceel strooiden we kainiet, 450 kilo per H.A. Van het eerste veld oogstten we 24800 Kilo knollen (zonder loof), van het tweede 18400 kilo. Dat was dus een «kolossaal verschil. De duurdere patentkali voldeed dus veel beter. Circa 25 duizend kilo! Dat was mooi, niet „waar? Wij zaaiden het knollenzaad dun en egden de jonge plantjes ter deeg, toen ze zoo groot waren, dat de wind er vat op kreeg. Dit is ook van be lang: ze krijgen dan lucht en licht, onkruid worden geweerd en de knol len ontwikkelen zich prachtig. Do knol is hoofdzakelijk een kali gewas en met de kali moet men der halve niet do hand lichten. Op be doeld veld was het deze meststof, die de grootste winst gaf: het perceel zon der kali gal slechts 13300 kilo knollen. De meeropbrengst op de eerstgenoem de perceelen was natuurlijk niet en kel te danken aan de kali: waar deze ontbrak, konden ook de andere voe dingsstoffen in den bodem niet of niet voldoende werken (dit leert ons im mers de wet van het minimum), maai zonder den kalimest hadden we toch die groote winst niet verkregen was onze bemesting vrij wel zonder uitwerking gebleven. „Onbemest' toch gaf nog 10.000 kilo knollen, dus slechts ruim 3000 kilo minder dan het stuk, bemest met super en Chili. Lezer, ik gaf u op de hierboven ge stelde vraag het antwoord. Handel er naar, 't zal u stellig tot voordeel zijn. C. B. „vermoeden" dat van den goeden weg was afgeweken; en zoo gij al niet toe stemt dat de landvoogd dit had moe ten weten, vraag u dan af of de vele mededeelingen in de pers en el ders de Regeering dan ten eenenmale ontgaan ziin, of zij ten eenenmale blind is geweest voor do vele teekenen die zelfs dn ten opzichte van Atjeh zoo onaandoenlijke Tweede Kamer wakker schudden? Lees dan daar naast de poovere verontschuldiging poover vooral na al het voorafge gane dat uit de periodieke versla gen niet de indruk verkregen werd, dat in algemeenen zin de toestand zich niet in de gewenschte richting ontwikkelde. Och ja, Atjeh was on derworpen en buiten de periodieke verslagen was er niets anders noodig om een gang zaken te beoordeelen.-.l' Het artikel, dat eindigt met de ver klaring, dat Van Heutsz hier een graf dolf voor de reputatie van Van Heutsz maakte in den aanvang melding van een gerucht, als zou het verslag niet het persoonlijk werk zijn van den Gouverneur-Generaal, doch van eeni ge ambtenaren ter secretarie. In dat geval, meent het blad, heb ben zij den Gouverneur-Generaal een zeer slechten dienst bewezen. HET ATJEH-RAPPORT. Het Bat. Nbl. van 8 Juli j.l., welk blad zooals het trouwens zelf zegt van bewonderaar principieel tegen stander is geworden van de Van ,Heutsz-politiek, bespreekt op streng afkeurende wijze het Atjeh-rapport. „Grievend" noemt do redactie het ontslag aan Van Daalen gegeven en zegt voorts o.a,: „Ja, het rapport is vernietigend voor Van Daalen. Maar méér nog voor den Gouverneur Generaal! Daar is, om te beginnen, punt 12: „Die nasporingen hebben mij tot uit komsten geleid die ik niet verwacht had, niet verwachten kon." Waarom niet? Punt 13 leert het: omdat „uit ja renlange samenwerking met den ge neraal Van Daalen mij diens goede... gaven zoowel als diens minder goede eigenschappen ten volle bekend (wa ren)... voor de laatste had ik nimmerI de ooge-n gesloten". Maar dan had de Gouverneur-generaal, naar onverbid- delijken eisch der logica, ook geen oo- genblik mogen verzuimen met die minder goede eigenschappen rekening te houden, vooral niet waar hem nadat hij in vol vertrouwen het? be stuur aan Van Daalen had toever trouwd meer dan eens de noodza kelijkheid was gebleken (punt 14) ge neraal Van Daalen tot de orde te roe pen, omdat deze „niet altijd met de noodige bezadigdheid en overleg te werk was gegaan." Het .was dan im mers duidelijk, dat de minder goede eigenschappen van Van Daalen niet waren onderdrukt, dat die integendeel leidden tot onbezadigd en onoverlegd optreden, dus de pacificatie bedreig den. Er was alle aanleiding, neen, t was een dringende eisch, dat daarop voortdurend toezicht werd gehouden. Doch dit gebeurde niet; verre van dien." Uitvoerig wordt botoogd, dat het stelsel van beleid van den heer Van Heutsz ook hier elk vast beginsel mis sie, hetgeen o.a, als volgt wordt ge motiveerd: „Lees In punt 1629 de overtuigen de aanbeveling van den persoon van generaal, toen nog maar overste Van Daalen. Lees in punt 81 dat hij en niemand anders DE maa. was voor Atjeh; hij en niemand -«aiders moest Van Heutsz opvolgen. Maar dezelfde leider die aldus heel het gewicht zij ner meening, waarnaast toentertijd geen andere geduld werd, in de schaal wierp, stemde er in toe dat zijn op volger werd... generaal Van der Wijck wiens eenige verdienste was dat hij... Van der Wijck was. Lees dan punt 81 over de vrees, dat bij Van Daalen „onverhoopt zijn vroe gere neigingen tot te streng, te arbi trair optreden weer de overhand mochten krijgen, het ruwe soldaten- werk tot nadeel van de pacificatie op nieuw te veel op den voorgrond mocht treden," en vraag u af of het toe- debt, uit Buitenzorg geoefend, ook maar e enigermate geëvenredigd was aan die vrees. Lees voorts punt 37: dat de Gouverneur-Generaal niet kon NEDERLANDSCHE CRICKET BOND. Het wedatrijdprogramraa van bo- venstaanden bond voor a.s. Zondag luidt als volgt le klasse. Heemstede Rood en 'WitVolhar ding. 2e klasse. Den Haag H. B. S.—'s-Gr. C. c. II. Schiedam i Hermse-V. V. V., be slissingswedstrijd voor het 2e klasse kampioenschap. MAROKKAANSCHE WREEDHEID. Te Marakesj ls een staaltje van eoht Marokkaansche wreedheid ver toond. De Kaid van een stam bood er Ha- fid's vertegenwoordiger de uitlevering aan van den Kaid Kalboer een aan hanger van den wettigen Sultan tegen den-prijs van 500 doero'e. De zaak werd beklonken. Kalboer werd aan het kruis geslagen en voor zijn oogen ging men aan het feesten. Drie dagen liet men hem hangen; nog leef de hij. Toen werd hij van het kruis ge nomen, gedood en in stukjes gehakt. Zijn overblijfselen werden door hon den verslonden. Gedurende dit treurige tooneel werd op Marokkaansche instrumenten een helsche muziek gemaakt. DE SENATOR ALS LEVENSREDDER Senator Otto G. Fölker, die door zijn heldhaftige houding de wet tegen het wedden in.de senaat van den staat New-York er met een stem meerder heid door hielp hij liet zich niette genstaande een enstige blindedarm ontsteking afgemat en bijna onmach tig in de zaal dragen heeft thans weer een nieuwe heldendaad verricht. In Albany waar senator Fölker, aan de gevolgen van de blindedarmontste king nog ziek ligt, brak in een huis nachts brand uit. Twee kleine meisjes, in het huis achter gebleven waren, zweefden in levensgevaar. Fölker, die in de aangrenzende straat woonde, ijlde toe, om den brand te helpen blus- schen. De vlammen hadden de twee de verdieping reeds bereikt, waar uit de open vensters de angstige kinderen om hulp riepen. Senator Fölker klom niettegenstaande zijn zwakte op het dak van het aangrenzende huis en kwam van daar over de noodtrap in 't achterste gedeelte van 't huis tot op de plaats waar de kinderen in doods angst tegen elkaar gekropen waren. De groote krachtsinspanning en de dikke rook veroorzaakten bijna een zwakte aanval van den senator. Maar met inspanning zijner laatsten krach ten droeg Fölker de bijna bewusteloo- ze kinderen naar beneden. De beide meisjes waren slechts heel dun ge kleed, maar de moedige senator hulde ze in zijn overjas. Toen hij met hen op straat kwam, viel hij door zwakte overmand, bewusteloos neer en moest naar zijn huis gedragen worden. De doktoren hebben hoop dat senator Folker niettegenstaande de buitenge woon groote Inspanning, de gevolgen der blindedarmoperatie wel te boven zal komen. HU HAD T DAAR ZOO GOED 1 Onder het opschrift't Moet nog zoo slecht niet zijn in 't gevang, meldt de Nieuwe Gazet van Antwerpen Een zekere Karei K. ,die te Sk Gilis ean gevangenisstraf uitdeed moet daar vooral van overtuigd zijn. Zondagmorgen kwam de b3stuurder van genoemde gevangenis bij dien K. om hem te melden, dat zijn tijd om was. Ta, ta, zei de gevangene, ik ben hier goed, en ik blijf hier. Maar er ls niets, dat u hier nog terughoudt, zei de bestuurder; ge moet buiten. Dat gaan we eens eerst onder zoeken, merkte K. aan, en hij begon een verhaal, waarbij zijn toehoorder het meest verwonderde gezicht moest zetten. 'k Heb nog wat op mijn geweten vertelde de zonderlinge kwast. In 1904 heb Ik in do Vlaanderenstraat juweelen gestoten en 'k blijf, Ja ze ker, ik blijf. K. gaf dan zooveel nauwkeurige aanduidingen over den juweelendiaf- •taJ, dat de bestuurder ten slotte be-. Sloot een onderzoek te doen instel- 60 kg. lem. De kerel had inderdaad a waarheid gesproken. K.'s wensch werd vervuld blijft. Ja zéker, bij blijft. VERPLETTERD. Op den Oborgabelhorn bij Zermatt zijn drie bergbeklimmers, die zonder gids waren, verongelukt. Een Duit sche dame met twee gidsen bij zich zag hen voor zich uit klimmen. Even voor hef ongoluk gebeurde; lieten de heeren een juichkreet hooren, dien de dame beantwoordde. De klank was nauwelijks weggestorven, of zij vie- len alle drie van een steilte en op een gletscher. Men denkt, dat zij hebben willen kijken waar het antwoord van daan kwam, en toen hun evenwicht verloren hebben. Uit het Tristhotel te Zermatt kon men de drie lijken op den gletscher zien liggen 2 van de heeren waren uif Zurich, de derde uit Bern. De Gabelhorn is het eerst in door lord Douglas bestegen. Ze ven dagen later vond deze op den Matterhorn den dood. Van den Watzmann, in Beieren, is een overste uit München te pletter geslagen. Men vermoedt, dat hij door éen flauwte bevangen was. GRAAF ZEPPELIN'S LUCHTVAART. Een bijzonder© correspondent van Het Volk" vertelt We waren in Hoidelberg, dat een 20 minuten sporen8 van Mannheim ligt. Men had den 5den Augustus aange geven als den dag, waarop Zeppelin van Constanz zou Opvaren. Daar plotseling vermeldden de telegram men, dat Zeppelin reeds heden was opgestegen, dat Freiburg i/B. geluk- klg gepasseerd was, e*n hij tusschen 2 21/2 uur de groote Rijnbrug lè Mannheim zou kunnen passeeren. Alles stormde naar de treinen naar Mannheim. Wij ook. Extra-treinen waren ingelegd. Ruim 2 uur reden wij met den laat sten extra-trein af. Hot puhliek was in een onbeschrijflijk opgewonden toe stand, want 't ging er om nog tijdig In Mannheim te zijn, 't was de uiter- e kans. - In dien starnpvöllen Sde-klasse-wa- gen heerschte een nerveuse spanning waaraan geen onzer zich onttrekken kon. Eensklaps roept een pantijgenoote uit ons kleine clubje„Daar heb ja m, daar heb je 'm 1" Het publiek dacht een oogenblik aan een grap, maar in *t volgende oogenblik, toen ook wij „Zeppelin i Zeppelin 1" riepen, vloog alles in de zelfde richting op de raampjes of. Toen begon een tooneel, zooals wij zeker nooit meer zullen bsleven. Het werd steeds meer duidelijk, dat het zeer de vraag zou zijn of het luchb schip niet eerder dan wij te Mann heim zou aankomen. Wij zagen zijn vormen steeds scher per, het langwerpige dolfijnvormige gevaarte naderde met angstige snel heid en dreigde ons achter te laten.- t Scheen, alsof een wedren begon nen was tusschen luchtschip en treia- t Publiek raakte in de hoogste span ning. Zouden w ij of Zeppelin 't eerst op da Rijnbrug tusschen Mannhetni en Lu-d wigshaf en zijn? Een oogen blik moest de trein stoppen. De pas sagiers gilden uit do wagens „Wel- weiter!" (Verder, verder!). Toeii wij Mannheim naderden, was hét- luchtschip nog iets achter. De spoor- wegarbeiders stonden op verhoogin gen langs de wegen, en op het sta tion op het postkantoor, op de wa tertoren enz. stonden de menscheh bij honderden en honderden. Van uit het station moesten wij d« Rijnbrug trachten te bereiken, eert. gevaarte van Zeppelin er over heen' zou zeilen. De automobielen stoven door de straten, de menschen renden naaf" hun beste, beste krachten. Daar beginnen da stoomfluiten van' alle zijden te gillen, kanongedonder, klinkt over dein Rijn, Zoo staan wij nu op de groote Rijnbrugvóór ons da industriehaven en de honderdén fo- brieksschoorsteenen van LudwigshO- fen, en boven dat alles komt 't, dot wonder van menschelijk9 denkkracht. Wij zien, hoe 't gestuurd wordt, recht over ons heen. Schijnbaar lang zaam, Kaast plechtig, beweegt 't ge vaarte zich een 200—250 Meter boven de hoofden der verbaasde massa. Men hoort 1 suisen der raderen,- ziet evenwel door de snelheid de be weging daarvan niet. Een oogenblik is de massa verstomd, maar dan breekt zij los in een oneindig gejubel De stoomfluiten gillen de kanonnen donderen, een geestdriftige massa' ziet 't ongekende, 't ongedachte, en een ieder gevoelt, dat daar iets ge weldigs gebeurt- NED. HERV. KERK.. Beroepen te Huizen, N.-H., (toez.) da D. E. J. Hupkes te Waddingsveen. STAKING TE TILBURG. De verzoeningsraad heeft vergaderd. De volgende bemiddelings voorstellen zijn gedaan De patroons verplichten zich, met vervallenverklaring van artikel 5 van het contract, handelende over art. 1638 c en d van het Arbeidscontract, de arbeiders, die 12 maanden onaf gebroken in dienst zijn geweest, jaar lijks 10 of 40 uren loon maximum uit te betalen. Voorts erkenning van de werkliedenorganisatie door de pa troons, ingeval van geschil. Deze voorstellen dragen de goedkeu ring der werklieden reeds weg, zoodat bij aanneming der voorstellen door de patroons het conflict als spoedig beëindigd kon worden beschouwd. HOOFDDORP. Graantaarkt. Oude witte tarwe f 7.50—8 p. 80 kg. Nieuwe rogge 6.20—/6.25 p. 75 kg. Nieuwe Gerst 5.20—6.50 p. 65 k# Nieuwe Koolzaad 10—11 p. 66 ka Nieuwe Karwijzaad 119—/19.25 p

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10