Weerbericht Uit ie Omstreken Binnenland Koloniën Recftfeatoi Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET $0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 8 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. Valentia (Zuidkust van Ierland); laagste 746.1 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van <9 Augustus:. Wind: matige Noord-Westelijke IJprtnd. Gesteldheid van de lucht: zwaar be volkt tot betrokken, .weinig of geen tegen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TB HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag 768 m.M. Neiging tot vooruitgang Vorige stand te 2 uur 7W m.M, cert in den Hout. Ook nu slaagde dit bijzonder goed 1 De wel niet talrijke, maar nu uiterst kalme bezoekers, ge noten zeer van de mooie muziek, want de heer Kriens stelt voor dezen avond juist een keurig programma samen, wetende, een dankbaar luisterend pu bliek te zullen lokken. Eenlge keeren gaven de aanwezigen door een luid applaus blijk, dat zll 't ten gehoor© gebrachte op hoogeu prijs stelden. (Zie vervolg stadsnieuws onder Laatste berichten). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN V 80 Cts. per regel, É-friy?" F, P. KEI(JHERT 17 Anegang 17, PRAOHTXGH SORTBBRINÖ •basaen, F rente, Bgordea ra Manchetten, Therraoraeterstand te Haarlem. 1 Zaterdag 8 Augustus p 'Hoogste gisteren 8 uur f. 50 Xaagste hedennacht 60 Hedenmiddag te 19 uur F, 67 STUKKEN VAN DEN RAAD. College van Zetter?. B. en W. bevelen aan, voor benoe ming in het College van Zettere voor \'e Rijks Directe belastingen, waarvan 'de helft den laatsten December van 'dit jaar moet aftreden, de aftredende leden, de hoeren J. H. Koolhoven, Sabelis en A. Rlnkema. (In den considerans van dit besluit yinden we de vermelding, dat de heer ,W. Stolp zich bereid heeft verklaard ëen herbenoeming te aanvaarden, tér- wijl zijn naam op de voordracht nlot .voorkomt. Dit is toch zeker niet in 'den haak. Immera, de heer Rinkema Vervangt den heer Stolp reeds). Voorts zijn op de voordracht ge plaatst de namen van de heeren J. .Sipkes, H. Fikkert en J. W. van Santé. (Raadsstuk no. 277). Financiën* B. en W. bieden aan, San staat tot beschikking op den post „Onvoorzie- ne Uitgaven", dienst 1908. Daaruit blijkt, dat aan reeds gestorte pacht- sommen voor kermisstaanplaatsen zal worden terugbetaald een bedrag van. 1 1204.751/2. (Raadsstuk no. 272). Haarlem en 8choten. B. en W. bieden aan, eene overeen komst met de gemeente Schoten, waarbij aan die gemeente in eigen- pom worden overgedragen do gasbui zen, muntmefertoestellan en muntme ters', tegen den prijs der kosten van "tnaterlaal en aanleg verminderd mat Schoten geeft vergunning om lm "de Gen. de wetstraat een gasbuis te leggen, om de op Haarlem's grondge bied gelegen perceelen te kunnen aansluiten, waartegenover Haarlem aan Schoten vergunt ooi langs het fa brieksterrein aan den Öpaarndam- échen weg een gasbuis te leggen, be nevens tot liet neifè&n van tó» toe gangsweg yan dien weg naar het ser- rein der Schotensohe gasfohsw, (Raadsstuk no. 270). Drankzuehtlge. Sedert eenlge dagen set Hü aan nk verslaafde des nachts de omgeving op stelten. 8ohelden .oeken en dreigen gaan aanhoudend r, zeer tot laai Ykn de buren* die ten achtereen niet kunnen sla- Een dezer nachten haeft dit _k-slachtoffer gedreigd met een aden revolver, waarmee hij meer den uitdagend op straat verscheen. me heeft een der buren het Initia ls genome*: om t« trachten, den ar ret man ter verpleging naar een der lonlön voor drankzuchtigen te zen- MuileklnflenHout. Matiniée van het Haariemsch Mu ziekkorps in den Hout op Zondag 0 Augustus, 2J uur. Programma: 1. Mlt Schwert und Lafice, Morech, Starke. 2. Ouverture, Weber. 3. Ninette Walzer a. d. Operette Ber liuer Luft, Lincke. 4. Fantaisie de l'Opéra Martha, Flo- tow. 5. Ouverture Gixalda, Adam. 6. La Princes9e au Sabat Ballet, Ganne. 7. Fackeltanz, Meyerbeer. Examens. Engelsch 1. o. Geslaagd te 's-Grar venhage mej. A. Vester te Haarlem. iransch 1. o. Geslaagd te 's-Gravei* hoge de heer R. E .D. de Kanter te Bloemendaal. Muziekuitvoering. Gisterenavond gaf Haarl. Muziek korps het traditioneels kermiscon- OVERVEEN. Binnenkort zal worden aanbesteed het verdiepen van het gedeelte der Houtvaart, van de Brouwersvaart af tot aan de Zanderijvaart naar Ooster duin. «35EMSTEDE. Ten nadeele van Van den Berg en Warmerdam aan de Leldschevaart zijn konijnen ontvreemd. Do politie doet onderzoek. HALFWEG. De 'Amsterdamscha dame, dit ,11 Maandagavond van de (nu veelbespro ken) trambrug te water viel, en met moeite gered werd, is nog niet hersteld en zelfs nog onder geneeskundige be handel top- SLOTEN. Sta® 6» school to Osdorp ifc lot on derwijzer benoemd L. Mus, reeds tij delijk als zoodanig in betrekking. ZANDVOORT. Den llen Augustus &.s. zal 'het strand In de richting van LJmulden van des voormiddag® 16 vrur tot dee namiddags 3 uur onveilig sijn, daat er dan met scherpe patronen zal ge schoten worden door het 8e bataljon van het le reg. infanterie te Haar lem. Hedehmorgeól li op de algemeens begraafplaats alhier ter aarde besteld het lijk van J, Keur, die op zoo nood lottige wijze te Ylaardlngen het leven verloor. Bij de groeve werd gesproken doof D8. G. Posthumus Mesjes, predi kant alhte?. Poor mej. Bouvin, Direotrloe vwo. Badhuis voor Minvermogenden, eï- hier, is van onderscheidene personen! ontvangen aan geld f 44.50 voor trac- tatle van de verpleegden ln genoemde inrichting. Yoor de bétrekking van gemèente» opzichter alhier, hebben zich 10$ sol licitanten aangemeld. Aangekomen badgasten Mr. Valllant,' Amsterdam, Grand Hotel. Familie Heilperln, Warschau, Gr. Hotel, 8 P. H. Bockenhoff, Kerkrede, Grand Hotel. M. Kuilenborg, Essen, Hotel Belvé dère. B. Fuhrmann, Essen, Hotel Belvé dère. Mevr. Ubbens, Mlddelstnm, Hotel Belvédère, 2 p. C. Bockenhoff, Straateburg, Hotel Belvédère. Krafft Ebbing, Karlsruhe, Hotel Belvédère, 2 p. J. van Diepen, Groningen, Hotel Belvédère, 2 p. H. C- van Kleffens, Groningen, Ho tel Belvédère, 6 p. Dames Otté, Groningen, Hotel Bel védère, 8 P- A. de Groot, Amsterdam, Kerkstraat no. 17. 9. Wolff, Amsterdam, Pension Sein post. M. H. Nehemlas, Berlijn, Pension Seinpost. 1 1 H. Wessellng, Naarden, Hotel Sein post. L. Eger, Berlijn, ld. Öeymans van der Dlrwen, Ensche dé, Aim. Evertsen. Mej. R. Leefson, Amsterdamt Adm. Mej. S. Barende, Amsterdam, Adm. Kinsbergen, Jongeheer W. Cox, Hilversum, Adm. K. Eikmann, Bussum, Adm. Klns- bergen, 3 p. H. F. M. Mattern, Amsterdam, Spoorstraat 24, 3 p. Pro! Van Eghera, Amersfoort, Post- straat 11. Mejuffr. Van der Schroef, Amers foort, Poststraat 11. H. S. van Engel, Amsterdam, Villa Mon Plaislr, 4 p. H. J. de Jong Kramer, Utrecht, Kerkstraat 8, 0 p, Mej. Kutari, Ylaardlngen, Frank Gerzon. t. A. Polak, Almelo, Frank Gerzon, 2 pers. Mej. Wijnberg, Amsterdam, Frank Gerzon. S. Goudsmit, Enschedé, Frank Ger zon, 3 p. Familie Prym, Bonn, Pension Tha- latta, 8 p. 1 i D. van 't Llndenhout, Nijmegen, Pension Thalatta, 5 p. Mevr. C. Gruber Galler, Nijmegen, Pension Thalatta, 2 p. Familie W. Kampf, Krefbld, Pension Thalatta, 4 p. H. DInglinger, Aken, Pension Tha latta, 2 p. E. Mendel, Berlijn. Hotel d'Orange. I. Spanjaard, Utrecht, Hotel d'Oran ge, 2 p. Tydeman, Tiel, ld, L. Thallorzy,We enen, ld. Mej. Egner, Haarlem, Beau Rlvage. Kinderen G. A. Kestlng, Haarlem, Beau Rlvage, 3 p. Dr. Cramer, Karlsruhe, Beau Riya- ge, 6 p. A. en W. Metelerkamp, Amsterdam, Schoolstraat 11, 2 p. Mevr. Prins, Amsterdam, Hotel Hol landals, 4 p. Mevr. Jagtman, Amsterdam, Hotel Hollandais. 4 p. C. Hink'e, Amsterdam, Villa Geer- truida, 3 p. Familie Fleitman, Bonn, Pension Frederica, 5 p. Mevr. Ziepman v. d. Berg, 'Amster dam, id., 5 p. Familie Wigand, Crefeld, Pension Frederica, 8 p. TUINFEEST TE SOESTDUK, Vrijdagmiddag werd ten palelze te Soestdijk door H. M. de Koningin-Moe der het jaarlijksche tuinfeest gege ven. Het aantal personen, hetwelk dit feest bijwoonde, was minder groot dan andere jaren. Te ruim 8 uur verscheen de Koningin-Moeder met haar gevolg te midden van hare gas ten, die zich vereenigd hadden in het lommerrijke park achter het paleis. Onder de genoodigden bevonden zich tal van burgerlijke en militaire auto riteiten, met wie H. M. zich gerulmen tijd onderhield. Door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie werd tijdens het feest een matlnée gegeven. Ruim 5 uur verlie ten de gasten het paleis. NEDERLAND EN VENEZUELA. Ónze Amsterdamsche correspondent bericht „Naar men qns uit doorgaans goed ingelichte bron verzekert, wordt Hr. Ms. pantserschip Friesland gereed gemaakt voor het vertrek naar de West. De Friesland zal komen te staan onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart." WIJ hebben nopens dit belangrijke bericht inlichtingen ingewonnen en van bevoegde zijde werd ons het vol gende medegedeeld. Hr. Ms. pantserschip Friesland wordt thans gebruikt voor oefenin- fen van adelborsten en jongens. De 'rlesland behoort tot het zelfde type schepen als de Gelderland, Utrecht en Zeeland. Niet alleen het feit, dat uit Den Haag bevel is ontvangen aan de Friesland flink te arbeiden, xoodat dit pantserschip binnen weinige dagen zeewaardig en reisvaardig is, beves tigt de waarschijnlijkheid van dit be richt, maar ook de keuze van het schip zelf. Immers geen beter pantser schip kan men uit onze vloot aanwij zen. De Friesland behoort, zooals ge zegd, tot hetzelfde type als de Zee land. De Zeeland nu heeft de reis naar de West wel eens zonder opont houd volbracht. Dat de Friesland, in dien zulks onverhoopt noodzakelijk mag blijken, tot een niet te onder breken, ja, zelfs haastige reis in staat zal zijn, mag daarom geredelijk wor den aangenomen. Zulks kan niet ge zegd jvorden van de andere pantser schepen, zooals de Evertsen, de Piet Hein en Kortenaer. Deze zouden tot een dergelijke krachtsinspanning al lerminst in staat blijken. Wij herinneren er in dit verband aan, hoe Hr. Ms. Kortenaer 16 Decern- ber 1903 de heenreis naar West-Indië j aanvaardde en daar 18 Januari 1904 aankwam. Op de heenreis had het schip niet minder dan 4 maal kolen Ingeladen, men had 501 uur gestoomd met 827 ton kolenverbruik. De terugreis werd van Martinique af ondernomen. Den 18den April 1907 stak men van wal en arriveerde den 12den Mei 1907. Op de terugreis stoom de men 500 uur met 667 ton kolen- verbruik. De Kortenaer bergt maar 280 ton. Men ziet bier dus uit, dat wanneer er van eenlge spoedeischende hulp sprake kan zijn men op laatstgenoem de schepen niet in de eerste plaats mag rekenen, en de Friesland als het ware aangewezen la, om de Gelder land naar de West te volgen. Intusschèn herinneren wij er aan, dat, geheel afgescheiden van de on aangename en zorgwekkende verwik kelingen der laatste weken ook Ilr. Ms. pantserschip te Willemsoord ge reed ligt voor den dienst. Dit pantser schip, dat onder bevel van den kapi tein ter zee Faber staat, was namelijk bestemd om in het najaar naar West- Indië te vertrekken, ter vervanging van de Gelderland. Of het schip uit sluitend ter vervanging naar onze West-Indische bezittingen zal vertrek ken, hangt natuurlijk geheel af van den loop, welke de onaangename ver wikkelingen zullen nemen. Ten slotte vermelden wij nog, dat cok Hr. Ms. Evertsen gereed llgrt en dat, zooal3 wij reeds berichtten, de Holland in den loop van deze maand gereed komt voor den dienst. De Parijsche editie van de „New- York Herald" behelsde het volgende telgram uit Willemstad, dato 6 Au gustus Het stoomschip „Chrlstlansted" heeft zoo juist de haven verlaten, met bestemming naar Trinidad, met den heer De Reus, den Nederlandschen minister-resident ln Venezuela, aan boord. De kruiser „Gelderland" ge leidde de stoomboot tot bulten de ha ven. Er werden saluutschoten ter eere van den heer De Reus gelost en een talrijke menigte op den steiger riep „Lang leve Koningin Wilhelmina en De Reus I" ATJEH. De correspondent van de Tel. te Ko- itnradja seint: In Lho Seumawesche een luitenant van de maréchaussee zwaar gewond. MISHANDELING. Door de politie te Winterswijk ls proces-verbaal opgemaakt tegen den metselaar Brinkhuis, die zonder eenl ge beweegreden den landbouwer Mo- land, die 's avonds om elf uur zijn meisje naar huis bracht, onverwachts aanviel en met den loop van een ge weer zoo ernstig mishandelde, dat er gevaar voor zijn leven bestond. De da der heeft, naar wli vernemen, de wijk genomen, vermoedelijk naar Dultsch. land. EEN KRANIGE. OUDE SPORT- BROEDER. Daar te Nijmegen geen club van bondsleden bestaat, sloot zich uit deze plaats bü de Gennepsche Wlelrljdsre- vemnigimr aan bet ruim 7£jari$ bondslid de heel* J. J., om toet haar de bondsfeesten mede te maken. Toen de Gennepsche Wielrijdersver- eeniging zich Zondagavond, na duch tig gefeest te hebben, huiswaarts be gaf. kon onze oude kameraad nog nlei besluiten van de Spaarnestad te scheiden, doch bleef hij nog mede feesten tot Maandagmorgen, 8n trap te toen „ganz gemütlich" naar Sche- veningen, om den volgenden dag we derom per fiets de reis tot Utrecht yoort te zetten. Daags daarna reed hij weder van Nijmegen naar Oss en te rug. Dit is voorwaar een sportbroeder, die velen tot voorbeeld kan strekken. Moge hij het gouden jubileum nog als warkand lid medevieren 1 C,De Kampioen"). OP EEN TREIN GESCHOTEN. De reizigers van den trein die 4.57 -uit Cranenburg vertrekt, werden Vrij dag ter hoogte van „Groenewoud" bij Nijmegen verschrikt door een schot op den trein, waardoor een glasruit derde klasse coupé werd verbrijzeld. Gelukkig kwamen de Inzittenden er goed af. ZWERVERS. Ten gevolge van den politiemaatre gel om zwervers, die in het Bosch op de banken in pleinen on pariten te 's-Gravenhage des nachts slapende worden aangetroffen, naar het politie bureau over te brengen, zijn thans reeds ruim een twintigtal personen ter beschikking van de justitie gesteld, om ter zake van landlooperij terecht te staan. De ter beschikkingstelling volgde telkens als een aangehoudene drie achtereenvolgende malen op deze wijze den nacht op het politiebureau had doorgebracht. DE NONVLINDER. In het Stadsbosch onder Ratert (gemeente Nijmegen) is de nonvlinder gezien. VERDRONKEN. Woensdagmorgen gingen twee Am sterdamsche jongens onder wie de 10- jarige zoon van den heer J. Emmerik, wandelen, 's Avonds kwam de andere jongen thuis. Op de vraag waar zich het zoontje van den heer Emmerik bevond, verklaarde hij dit niet te we ten. Eenigszins ongerust geworden werd de knaap voor den commissaris aan het Waterlooplein geleid, wien hij verklaarde dat de jonge Emmerik in de Zuiderzee bij de Oranjesluizen verdronken was. Vrijdagmorgen .ver klaarde hij echter dat zijn buurjon gen bij het spelen ln de Muidergracht te water geraakt en verdronken was. Nu hield men zich bezig met dreggen naar het lijkje. Tot nu toe is d>t niet opgevïscht. ZIEKENTRANSPORT COLONNES. Door het Roode Kruis wordt getracht in opdracht van de regeering, over het geheele land ziekentransport-co lonnes saam te stellen, om in tijd van oorlog de ambulance te versterken. In samenwerking met het mannen-comi té van het Roode Kruis te Rotterdam is nu de vereeniging Rotterdam, tot het verleenen van eerste hulp bij on gelukken, er in geslaagd, voor Rot terdam de verlangde eerste sectie van 25 man op te geven, met nog voldoen de reserves voor verdere secties. Van deze 25 man zullen op Woensdag 19 Augustus, tien personen de manoeu vres te Amersfoort medemaken, tot welker bijwoning zij werden uitge- noodigd, hoewel er nog geen colonne- oefeningen hebben plaats gehad. CLUB DE BIENFAISANCE. Eenige maanden geleden deelde Het N. v. N. mede, dat een Antwerpenaar in de Club in de Vondelstraat frs. 5000 had gewonnen, waardoor de Club in eenlge moeilijkheden was geraakt. Van dienzelfden Antwerpenaar wordt nu in de „Patriote" van Brussel er bestaat nu geen reden meer om zijn naam geheim te houden, hij heet Otto Leesemann, verteld dat hij ln hech tenis genomen -ls, verdacht van ver duistering van frs. 500.000. Bij zijne inhechtenisneming erkende hij groots sommen verloren te hebben met het spel, waaraan hij zich overgaf te Ni ce, te Soa, te Amsterdam en te Osten- de. (Hbld.) EIGEN SCHULD, Door een bouwer te Arnhem wer den aan den Brouwerljweg aldaar een tweetal huizen gebouwd. De man werd door de bouwpolitie gewaar schuwd, aangezien hij minderwaar dige materialen gebruikte. Daar stoorde hij zich niet aan, en zoo waren de huizen reeds tot de tweede verdieping opgetrokken, toen de bouwer van de bouwpolitie de aanzegging kreeg, om niet voort te werken en het reeds gebouwde af te breken, daar anders zulks van ge meentewege zou geschieden. De man is begonnen met de afbraak van zijn onvoltooide huizen. SMAKELIJK ETEN. Het nieuwste op het gebied van „delicatessen" ls zeker weljonge geconserveerde bijen en de larven daarvan. Zij worden in Japan in blik gecoserveerd en zijn zeer voedzaam (circa 14 pet. eiwit, 11 pet. vet, 12 pet. suiker)Smakelijk eten l VACANTIE-OMZWERVINGEN. Te Amsterdam bestaat onder de on derwijzers en kweekellngen van het vierde studiejaar aan de Gemeentelij ke Kweekschool een „Leer- en Wan delclub Ari8totelea", '8 Winters wordt er geleerd, 's zomers wordt er gewan- delcL Op 28 Juli ls de club uit Amsterdam op stap gegaan. Men ging over Soest, Doorn, Renkum, Oosterbeek, Arnhem naar Zutphen. Deze plaats, waar de wandelclub aankwam, ls net oostelijkste punt van h&t uUstapja 60 evenals overal waai zij overnachtten, was ook daarheen de groote linnen tent gezonden. Voor af was verlof gevraagd, die ergens te mogen opslaan, In een kwartiertje stond de tent, er werd stroo gehaald en het nachtbivak zou rustig betrokken zijn, als niet de jeugd op zeer onbehoorlijke wijze met steenen was gaan gooien. De politie maakte daaraan echter spoedig een eind en zorgde Voor een rustigen nacht, voor zoover dat met het onweer mogelijk was. De tent doorstond de zware regenbuien echter goed. De wandelaars zijn zeer voldaan over hun tocht. Hier en daar zijn ze door de autoriteiten bijzonder vrien delijk ontvangen. Soms blijven ze een paar dagen op ééne plaats en geven concerten, want er zijn musici onder, violen en fluit zijn medegenomen de pianist vindt wel een instrument. Donderdagmorgen zijn ze weer op stap gegaan naar Apeldoorn, waar ze twee dagen blijven dan gaat het over Voorthuizen, Amersfoort, Bussum naar Amsterdam terug. Het plan bestaat om van dezen eer sten tocht een verhaal te laten druk ken. Voor 't volgend jaar is het oog op Limburg gevestigd. TEGEN BEDROG IN DEN BOTER- HANDEL. De St.-Ct. bevat de wet tot aanvul ling irn wijziging van de wet van 9 Juli 1900, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel. In deze wet wordt o.m. het volgende voorgeschreven: „Het is verboden boter te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke ver koopplaats voorhanden te hebben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te veten, te vervoeren, jin of uit te voeren, of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, welke een vetgehalte bezit beneden een bij alge- meenen maatregel van bestuur vast te stellen en in de „Nederlandsche Staatscourant" bekend te maken grens. Het is verboden margarine te leve ren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke ver koopplaats voorhanden te hebben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren of ten uitvoer in opslag te hebben, welke bij onder zoek op het verzadigingscijfer der vluchtige vetzuren In 5 gram van het uitgesmolten en gefiltreerde vet een Relchert-Wollnygetal aanwijst hoo- iger dan 10. Het 5de lid van art. 7 der Boterwet wordt gelezen als volgt: „De in dit ar tikel bedoelde bewaar-, bereid- of ver koopplaatsen moeten toegankelijk zijn, zonder dat eene woning behoeft te worden binnengetreden. In bijzon dere gevallen kan door den Minister ontheffing van dit voorschrift worden verleend." Voorafgaande aan laatstbedoeld lid worden vier nieuwe leden tusschen- gevoegd, luidende: „Die inspecteurs, adjunct-inspec teurs en visiteurs hebben de bevoegd heid om, daartoe gemachtigd door of in opdracht van Onzen voornoemden Minister, bereidplaatsen voor marga rine en andere vetten en de bij de be trokken bereiders in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te treden. Genoemde ambtenaren, alsook de overige ambtenaren, bedoeld in arti kel 6, hebben de bevoegdheid om ten allen tijde bereidplaatsen voor boter en de bij de betrokken bereiders in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te treden. Deze be voegdheid geldt ook ten aanzien der winkels of dergelijke verkooplokalen, alsmede ten aanzien der bewaarplaat sen en andere ruimten, in gebruik bij botexbereiders, winkeliers en hande laren, waar boter, margarine of an dere vetten voorhanden zijn. De bevoegdheid, omschreven in de twee vorige leden, geldt, ten aanzien der bereidplaatsen voor boter, mede, na deswege door den Minister gedane opdracht of verstrekte machtiging, voor de in artikel 10 bedoelde schei kundigen. Het bovenbepaalde met opzicht tot bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen voor boter, margarine en andere vet ten geldt ook voor die plaatsen, wel ke vermoed worden tot een dier doel einden te strekken." De Rljkszuivellnspecteurs," adjunct- Rijkszulvelinspecteuxs en RIJkszuivel- visiteurs, bedoeld ln het le en 2e lid van artikel 6, zijn bevoegd monsters te nemen van boter, margarine of an dere vetten: a. welke itt het openbaar zijn uit gestald: b. welke worden geleverd1, rondge bracht, rondgevent, vervoerd, ln- of uitgevoerd of ten vervoer of uitvoer in opslag liggen. Bedoelde ambtenaren hebben mede de bevoegdheid monsters te nemen van voorzegde stoffen, aanwezig in de gebouwen of op de plaatsen, waar zij krachtens deze wet toegang hebben. Bij algemeenen maatregel van be stuur worden voorschriften gegeven ten aanzien van: a. den invoer van boter en margarl- nej 1>. de voorwaarden, waaraan die ln te voeren boter en margarine zullen hebben te voldoen; c. de wijze, waarop met die boter en margarine, voldoen zij niet aan de gestelde voorwaarden, zal worden ge handeld." De wet treedt US werking op een nader door de Koningin te bepalen tijdstip. 1 FATALISME. „Er is" zoo schrijft Het Nieuw?! van den Dag voor Ned.-Indië „in de verschillende beschouwingen, die na de ramp bij Tandjong Priok zijn; gehouden, ook gesproken van de on verschilligheid van den inlander, die aan eene goede regeling, waardoor dergelijke ongevallen konden worden voorkomen, in den weg staat. Er is toen .ook gesproken van den schrik die er zou inzitten het volgen de jaar, maar die daarna wel weer voorbij zou zijn. De onverschilligheid, het fatalisme van den inlander blijkt echter verba- te zijn onderschat bij die gele- Nog ztjn geen 14 dagen verloopen sinds het schrikkelijke ongeval plaats liad, en reeds nu zijn de menschen even zorgeloos, roekeloos mag men' wel zeggen, als te voren. Eergisterenavond waren wederom een aantal prauwen „uitgerust", om iden tocht over zee te gaan doen. We-» derom waren die prauwen meer dan overvol, zóó zelfs dat er één bij was, die plaats aanbood, op behoorlijke wijze, voor 10 persohen, terwijl zich niet minder dan een en veertig men schen daarin bevonden." De Assistent-Resident wei'd gewaar schuwd en eerst na lange pourpar ler's gelukte het hem de menschen! van hun gevaarlijken tocht terug te houden. Stereotiep was het antwoord door dezen ambtenaar ontvangen, toen hij begon de lieden op het groote gevaar dat hun dreigde te wijzen met het treui'ig voorbeeld der sedert kort ver ongelukten voor oogen: „Toean Allah poenja soeka", zoo luidde het. Als de Heer wil, verdrin ken wij; wil Hij ons behouden, dan zijn wij behouden! Mistroostig roept het Nieuws uit: „Met lieden die, in het aangezicht van een zoo verschrikkelijke ramp, zoo fatalistisch kalm en bedaard blij ven is niets te beginnen." En het meent, dat de Ass.-Resident eenvoudig de reis had moeten verbie den. „Nu kon men wel zeggen zoo gaat het voort „dat de inlander, door hem voortdurend als lcind te be handelen, niet ver-der komt en een kind blijft, en zeker, er is zeer veel te zeggen voor het opvoeden van den inlander, door hem ondervinding te laten opdoen. Maar wanneer hij de les met zijn leven betaalt, en wanneer gelijk blijkt, de overlevenden absoluut niet van de ondervonden terechtwij zing profiteeren, kan men deze opvoe dingstheorie toch niet in de toekomst blijven handhaven. Alleen door dwang, door vrees voor straf, kan hier wellicht iets worden' bereikt." Vele inlanders willen eenvoudig niet luisteren, want reeds bleek, dat verscheidenen hunner er niet op ge steld zijn te Tandjong Priok te wor den geholpen, zich te voet naar een kustplaatsje begeven, van waar zij toch het gevaarlijke deel der reis over zee moeten doen. Maar, besluit het Nieuws: „Waar de menschen zelf zoo weinig medewerken, kan men van tweeën één doen: of ze aan hun lot overlaten, en evenals zij zeggen: „toean Allah poenja soeka!" of wel hen dwingen, hen gelasten, eu zelf de zorg voof hunne veiligheid geheel op zich ne men. Een middelweg tusschen die beide blijkt zoo goed als onmogelijk te kun' nen worden bewandeld." OPLICHTING. Het openbaar ministerie bij da Haagsclie rechtbank vorderde 8 maan den gevangenisstraf tegen een 25-ja- rig jongmensch, boekhouder, dia door verschillende listige kunstgrepen onder meer voorspiegeling van een erfenis van f 60.000 een dame, te wier huize beklaagde's vriend woon de, had bewogen tot afgifte van f 25. Beklaagde deed zich voor als grand seigneur, kwam per automobiel zijn vriend afhalen, kortom werd door da dame beschouwd als een toekomstig schatrijk man, die tijdelijk in verle genheid zat. INSECTEN-STEKEN. Over insecten-steken en de middele^ om er zoo weinig mogelijk last van te hebben, schrijft „Moleschott" Zelfs de ongevaarlijke stelten van vele insecten zijn dikwijls zoo lastig en pijnlijk, dat de wensch om toch een middel te bezitten, dat de gene-'- zing bespoedigt, alleszins verklaar baar is. Als volksmiddelen staan een' groot aantal zaken daarvoor gunstig bekend en worden in verschillend? landstreken onderscheidene verzacht tende omslagen aanbevolen, zooals t' vochtige aardo, versche bladeren; flj ngewreven aardappel, omslagen van melk. Het Is duidelijk dat ai de ze middelen slechts één doel hebben, m.l. vochtige koude op de gestoken plek te brengen. Met gewone omsla?, gen van koud water of boorzuurop:' lossing bereikt men hetzelfde, en bo»j vendien moet men hieraan de voorK keur geven, omdat men hierbij zui vere doekjes en zuiver water kan b^*1 ne, een eerste verelschte ls. Van de bovengenoemde middeltó (aarde, bladeren, aardappel) kan mwf zulk een reinheid niet verwachten; IntQgende&l ka? men daarqo^r gemató

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2