NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7706 Herschijnt dagelijks» behalve ©p Jg©fl- en Feestdagen. ZATJSBDAG 3 AUGUSTUS 1808 B ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Voor Haarlem tl' A1,29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) s i.3ö Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 037 H 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directer J. fi. PE£REB00ML ADVERTENTSÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer /0.t6 Reclames 3C Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing 50 Cis, voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 72A Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ün dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Alge'jrcen Binnen» en Buiteniandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Kout CXCII. Vacantiekout In de maand Augustus voelt elk.... tuit nationaliteit in naar keuzo... be hoefte zich te verplaatsen. De buiten man, in stee van de weldaden van het buitenleven volkomen te beseffen, trekt dan naar de zoet-warme loome steden, waar het vooral des Zondags dan zoo intens vervelend kan zijn de stedeling gaat óf naar een andere groote stad óf naar de bosschen, de duinen, het strand. Amsterdam is in den zomer klein burgerlijk. Al het grootsteedsche ge not is dan geconcentreerd in een zitje op een Rembrandtpleinterras, met ad vocaatje, bittertje, bier of kwast voor je. Dan wordt er gekakeld over dit jes en datjes net als in een dor pro vincienest, waar als de praatbron is opgedroogd, bet dominospel te hulp moet komen om den tijd te dooden. Daarentegen zijn er steden, die in den winter verre de mindere van Amster dam in den zomer, door baar omstre ken en opgewekt vreemdelingenver keer, centra van aantrekkelijkheid vormen Den Haag, Arnhem, Haar lem. Ik ben ook op een vacantiere'sje ge- weest. Wed 'n kort uitstapje, maar heb toch sven andere lucht gehapt. Met 'n enkele reis naar Den Haag, duur als je geen tienrittcnboekje noo- dig hebt en niet den omslag wilt ma ken er ergens een te leenen. Waarom toch het reusachtig verschil, dat je ln de 3e klas voor de reds 1.50 be taalt en als je dezelfde reis in omge keerde richiing er tegelijk hij "koopt, daarvoor slechts /0.4U hoeft te geven? Waarom ik geen retour noodig had en dus niet kocht, vertel ik u aan stonds wed. Den Haag is eigenlijk Scheveningen op 't oogenhlik. Want alles wat er slechts even tusschen „uit" kan, gaat aaar 't strand. De mooiste gelegenheid is het ouderwetsche „te voet" langs den ouden Scheveningschen weg, maar het wandelen raakt uit de mo de. Ook het paard schijnt mij z'n meeste diensten als vervoermiddel voor den mensch verricht te hebben. Wat niet fietst of autoot, bestormt de fraaie electrische open tram, maakt desnoods, als hij in de buurt is ge bruik van de stoomtrammen der Hol- landsche of Staatsspoor, wil kennis maken met de nieuwe spoorlijn naar 8cheveningen of klimt als curiositeit op de omnibus, die hem voor 5 centjes van 't Buitenhof naar 't begin van 't dorp brengt. Of 't weer nog niet warm genoeg was voor 't „strand", of de algemeene malaise ook hier haar invloed doet gelden, weet ik niet, maar ik vond het eind der vorige week, in aanmerking genomen, dat we in het midden van t seizoen waren, buitengewoon stil. 'b Avonds werd er zeer weinig ge wandeld en op de terrassen was plaats te over. Heel gezellig was 't in 't café aan 't eind der „Pier", waar Holland- sche en Tyroler meisjes met excentrie ken zang en dans, de vroolijkheid er wel wisten in te brengen. Toen naai de „cabaret-artistique", waar hooger amusement-genot te smaken was. Vóór het doek traden dames en heeren op, die in diverse talen liedjes zon gen... iaat ik zeggen in 't genre van 8peenhoff, doch die noch Speenhoff noch Jacobs konden evenaren. De heer Pisuisse, de guithaar voor z'n gerokte borstkas, introduceerde de dames en heeren, waarvan één, een Duitscher, de heer Kempinskl, die met een Hoilandsche artiste gehuwd is en dus ook al vlot Hollandsch begint te spreken met z'n „lachlied" het meeste succes had* Een oogenhlik dreigde de goede cabaretstemming er in te ko men. Naast mij op de zijbank waren een drietal jongelui gezeten, die met de namen: „Georgen" of goosers" het best zijn gekwalificeerd. Dat zij whis- key-soda dronken behoef ik niet te vertellen; "n George ziet met minach ting neer op bier, koffie en dergelijke democratische avonddranken, die 'n ander beter smaken dan het flauwe en toch zoo koppige Engelsche goedje; evenmin dat een van hen den kellner met 'n bankbiljet betaalde, want "in „gooser" heeft nooit klein geld. Bij bet lach refrein deden ze als goede ca baretbezoekers: zij lachten boven den zanger uit, xoodat deze het publiek op merkzaam maakte, dat er collega's in de zaal waren die beter lachten dan bij. Doch toen het incident gesloten was, ontpopte de whiskey-soda beta ler rich als auteur, auteur van liedje bP Speenhoffwijs over een drama in Zandvoort, dat door Pisuisse werd voorgedragen. Of hij 't zelf mooi vond? Ik geloof zelfs dat 't voor ons „Flora" te flauw gevonden zou zijn. Beter was een zonnige voordracht door een heer uit 't publiek, waarbij Pisuisse hulde bracht aan moed enz. met. de aardige opmerking, dat als men twee voet opklimt naar het too- neel, men in veler oog, zooveel meters diep daalt. Kwart over elf was 't uit, Tien uur begonnen. Entrée 1ste rang een daalder. In Mokum bij Nilly, Ja cobs en „Oud-Holland" was 't aardi ger en minder duur. Van Den Haag per speciale vacan- tiekaart naar Arnhem. Lastig dat men niet van alle treinen gebruik kan ma ken. Trouwens een medereiziger hel derde mij alles op. Reizigers met va- cantiekaarten hebben absoluut gt haast. Het meerendeel wil zoo lang mogelijk reizen om zooveel als 't kan van bet geld te profiteeren. Daar wa ren een paar boertjes bij hem, in St,- Lucas gelogeerd, die morgen naar Hengelo moesten. Ze hadden geïnfor meerd hoe ze nu wel het „langst" kon den reizen met hun kaart en gingen daarom in plaats via Arnhem via Zwolle 1 Zaterdagmorgen in de vroegte was ik reeds op de Reclame-tentoonstel ling, die 's middags 2 uur zou geopend worden, 'n Aardig gezicht, die drukte en zenuwachtigheid op het laatste mo mentje. Helsloot maakte van de 20e-eeuw- sche menschen stoere poorters. Som mige exposanten waren op die meta morphose niet gesteld. Protest van Helsloot, die sterk-conservatieve nei gingen vertoont. Hellebaardiers spe len nieuwsgierig als groote kinderen met hun degens, Helsloot waarschuwt ze, dat de punten vergiftigd zijn. Daar is een helm nog te klein, daar is een deur nog sloteloos, daar moet de decorateur nog afwerken, de to- bogan nog afgesloten worden, nog een vlag geplaatst worden.... En tus schen al die vragende en klagende menschen loopen de heeren Billé, Knaup en Benno heen en weer, ieder tevreden- of ten minste geruststellen de. Misschien nog zenuwachtiger mo ment was de avond. Eerst was de stemming kalm. Maar toen de wereld beroemde spreker Cocadorus had uit gelegd, waarom ze een schoonmoeder in China krenk-kreng en in Japan tang-tang noemen en het Janmart- sche Operettegezelschap de Bruiloft van Kloris en Roosje op een geïmpro viseerd tooneeltje mèt achterdoek, maar zonder zij-coulissen, had opge- voerd, toen de Oud-Hollandsche ka pel haar „ommegang" deed, tuen Arn hem, anders niet bekend door haar uitbundige vroolijkheid, joelde en zung als op een Amsterdamscb Kro ningsfeest, ja, toen wist men, dat de Arnhemscbe tentoonstelling, de zo- mer-fuif, had ingeslagen. 'k Kwam in Amsterdam terug tegen beurstijd Op het Damrak kwam mij een slimme jongen tegemoet. Hij rin kelde met een bus, en zei knipoogend: „voor de arme kindertjes." Tegen mij was die vraag maar voor de „gok". Want eenigen tijd geleden had bij mij al iets over 't zaakje verteld. Ik kende hem nog uit den tijd, toen hij „reclame" reed voor een revue en omdat hij gecostumeerd was, door de politie werd ingepikt, 'n keer of drie, wat 'n prachtige reclame was, omdat zijn met trots gegeven antwoord „Mijnheer de inspecteur, i& ben ac teur I" in alle couranten kwam. Nu is hij collectant voor de een of andere geheimzinnige vereeniging, waarvoor ze wel met z'n zessen op 't Damrak loopen. Van hetgeen hij op haalt is de helft voor hem, van de rest moeten de noodige salarissen, admi nistratie en onkosten af. Vraag wat er overblijft voor de arme kindertjes Jaren geleden heeft Nolting die aan gelegenheid in den Raad al eens ter sprake gebracht, 't Schijnt niet af doende geholpen te hebben. Want al vorens verlof te geven om te collectee ren, zou de burgemeester of diegene, welke daarmee namens hem is belast, toch wel het recht hebben te onder zoeken, op welke wijze de gecollec teerde „centen" worden besteed. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. VRAAG. Blijven kinderen uit een huwelijk, door echtscheiding ontbon den, ln alle gevallen erfgenamen van hun vader, ook wanneer die kinderen bij rechterlijke uitspraak aan de moe der worden toegewezen ANTWOORD. Zeker, die zaak kan Hun erfrecht in geen geval schaden. VERGUNNING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (St.bl. no. 97), .zooals zij laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 1 November 1907 (St.bl. no. 291), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. J. Dieben, om vergunning, ingevolge art. 5, 2de lid, dier wet, tot het ver- koopen van sterken drank in 't klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het per'ceei aan de Groote Houtstraat No. 183. Bedrijfsbelast ing. De Burgemeester brengt ter kennis dat de op den 5en Augustus j.l. execu toir verklaarde kohieren Nos. 1 en 2 op de Bedrijfsbelasting dezer gemeen te, dienst 1908/1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. STATIONNEERENDE RIJTUIGEN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat door hen, onder intrekking van het te dien aan zien vroeger bepaalde, is vastgesteld het navolgende Tarief van rijloonen voor het ge bruik van stationneerande rijtuigen Voor open rijtuigen met één paard voor een half uur of minder 0.60 j voor elk kwartier meer f 0.30. Voor gesloten rijtuigen met één paard voor een half uur of minder 0.60 voor meer dan een half uur tot een uur 0.80 voor elk kwartier boven één uur f 0.25. Boven dit tarief moet 0.15 worden betaald voor elk kwartier, gedurende hetwelk het rijtuig wordt gebruikt tusschen 12 uur 's nachts en zeven uur 's morgens. Een gedeelte van een kwartier wordt voor een geheel in rekeniDg gebracht. Voor rijtuigen, bespannen met twee paarden, mag het dubbele van het ta rief worden berekend. Voor vervoer van bagage wordt 10 cent voor elk stuk berekend. Onder bagage worden niet verstaan alle voorwerpen, welke door de ver voerd- wordende personen in de hand worden gehouden, of binnen in het rijtuig kunnen worden gehouden, zon der het voertuig te beschadigen. Bij verschil van meening daaromtrent be slist de Dolitie. INDISCHE AMBTENAREN. De heeren R. A. M. Mooij en M. Adrian!, beiden te Haarlem, zijn be stemd voor den Indischen dienst, om te worden geplaatst in administra tieve betrekkingen in Nederlandsch- Indië. kers maar ook koopers vertoornen den arbeid van een knap kunstenaar, maar lijken ons wat droog; er zit wei nig stemming in. Vermelden we nog dat er aarde werk van „De Distel", en batikwerk van Theo Neuhuys is, dan hebben we 't voornaamste genoemd. De kleine tentoonstelling Is een bezoek over waard. Binnenland Uit de Omstreken 7ANDVOORT. Het Olympia-Palace, dat in den kor ten tijd van zijn bestaan, al zoovele ongelijksoortigheden heeft geherbergd en thans in zijn arena offert aan de godin van den dag, de Bioscope, heeft nu in een der kleine zaaltjes vooraan de straat ook wat beters. Een kleine expositie namelijk, die de bedoeling heeft permanent te zijn, van den Larenschen Kunsthandel, on der leiding van den heer H. van Har pen. Men weet dat deze èn in het Gooi, èn in Amsterdam voortdurend tentoonstellingen houdt, en een der gelijke expositie van nieuwe kunst ls ook do Zandvoortsche. In het door wat oude meubeltjes en Perzische kleedjes vriendelijk ge maakt zaaltje, vindt men niet vele, maar de bezichtiging overwaard zijn de kunstwerken van een aantal jonge schilders, onder welke we er eenige van de Larensche Club „De Tien" te rugvinden, als Langeveld, Van der Ven en Garf. Het wellicht belangrijkste van deze verzameling is een zwart- ©n wittee- kening van A. Mauve. Het is merk waardig om te zien, met welke oogen- scliijnlijk eenvoudige middelen een groot artist iets moois bereiken kan. Mooie binnenhuizen zijn er van To ny Offermans, van Van Dooyewaard, Van der Tonge en Laguna, welke laatste ©en paar gonre-stukken gaf, die in reproductie al bekend zijn. Onder de aquarellen ls mooi werk van Broedelet en van Offermans, van H. J. Wolters zijn er een paar mooie stukjes, die zooal niet in de techniek, dan toch ln visl© en expressie den in vloed van Hart Nibbrig Yertoonen. H©t jongste werk van Broedelet, meis je met kersen ls een krachtig gepen seeld stuk. De etsen van Toon de Jong, hier te koop gesteld want deae ten toonstelling verwacht niet alleen klL HOFBERICHTEN. •In tegenstelling met andere zomers, gaat H. M. de Koningin ditmaal zeer weinig uit rijden. Een enkele maal vergezelt H. M. den Prins, bij diens bezoeken aan de werkzaamheden in de bosschen, doch meestal vertoeft H. M. na den dagelij kschen arbeid eenige uren in 't Koninklijk park. TWEEDE KAMER. ALGEMEENE AKTE VAN ALGE- CIRAS. v. Beantwoordende het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer omtrent het w. o. betrekkelijk voorschriften voor de toepassing van genoemde Ak te en van andere verordeningen in Marokko, merkt de Regeering naar aanleiding van een geopperde beden king o.a. op, dat het de taak des i-echters, niet die der Regeering is om te beslissen welke verordeningen krachtens het internationaal gewoon terecht als geldig moeten worden er kend. Soortgelijke beslissing" wordt aan den Nederlandschen strafrechter meermalen gevraagd. Voorts wordt opgemerkt, dat het 'diepgaand principieel verschil tus schen misdrijf en overtreding, waar van het voorloopig verslag melding maakt, niet te zoeken zal zijn ln de mate der bedreigde straf, te minder waar de vrij hooge maxima der in do Akte van Algociras gestelde straffen blijkbaar werden gekozen, niet zoo zeer wegens den aard van het feit zelf, doch veeleer met het oog op de gevol gen, die in een land als Marokko zoo danig feit kan na zich slepen. Bij de memorie van antwoord is gevoegd een gewijzigd wetsontwerp. De aangebrachte wijzigingen zijn ln hoofdzaak van redactioneelen aard. Tevens wordt nader voorgesteld om de wel niet op den 14den, maar op den 30sten dag na dien barer afkon diging in werking te doen treden. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De zon gaat doorbreken voor de diamant-industrie Wel was het aan tal werklieden, dat week na week den arbeid zou hervatten, groeiende, doch het ging toch maar zoetjes aan voor uit, zooals de hieronder geplaatste weekopgave der werkloosheidsstatis tiek van den A. N. D. B. bewijst. Nu is er echter wel heeJ goed nieuws mee te deelen, namelijk dat de firma Asscher Maandag weer met 300 man aan den gang gaat Dat zet nog eens steen aan den dijk. En nog andere groote firma's den ken er evenzeer over, weer te begin nen. Voor de diamant-Industrie in het algemeen, voor de diamantbewerkers, die zoolang door de werkloosheid werden geteisterd in het bijzonder, een gelukkige tijding. In de afgeloopen week waren er 3396 werldooze diamantbewerkers, volgens de statistiek van den A. N. D. B., tegen 3515 in de de^sou voor afgaande week. BRAND TE PEKING. De Minister van Bultenlandsche Zaken brengt voor zooveel noodig ter algemeene kennis, dat geen Neder- landsche onderdanen werden gedood of gewond tijdens den op 2 dezer ln het Dultsche gedeelte van de gezant- schapswijk te Peking gewoed hebben den brand of tengevolge van de daar mede gepaard gegaan zijnde ontplof fing. HAZARDSPEL. De Hagenaar van de „Echo" steekt er den draak mee, dat elke Hagenaar, die 'n beetje op zijn fatsoen gesteld ls. er minstens twee dagen uit moet, zoodat hij kan zeggen, dat hij ook uit logee-ren of „op reis" is geweest. „Op alle manieren wordt aan die moderne behoefte tegemoet gekomen. Wij hebben hier nu ook al gelegen heid (waarschij'nlijk te Amsterdam' eveneens) om door het offeren van één cent, in het bezit te komen van reisbiljetten voor twee personen. Hoe 't precies gaat, weet ik niet, maar 't baseert, geloof ik, op de Staatsloterij. *t Zal ook wel niet strijdig zijn met de Loterijwet, die alleen van toepas sing schijnt op enkele onschuldige liefhebberijtjes te plattelande, waar de politie nog tijd heeft, op zulke din gen te letten. Binnenkort zal 't wel weer heelemaal vergeten zijn, dat er een Loterijwet bestaat gelijk het met zoovele wetten en plaatselijke ver ordeningen gaat „De meer of minder bedekte of ver momde speelgelegenheden zijn niet meer bij te houden. En In Den Haag neemt de belangstelling voor dè vèr- edeling van het paardenras ipet den dag toe, dat zeggen, dat ieder, die weet, hoe een paard is samenge steld uit vier pooten en een staart, le vendig belang stelt in de reces. Als men op dit oogenhlik aan iemand moest uitleggen, wat een wedren eigenlijk is, dan' kon men volstaan met de taalkundig minder juiste, maar met de practijk volkomen over eenstemmende verklaringdat zijn gelegenheden, waar de menschen wedden op de paarden, die rennen. En menigeen maakt, dank zij de sportbureaux, of hoe die inrichtingen heeten, vol hartstocht de veredeling van het Nederlandsche paard mee, zonder ooit een voet op de baan te zetten. „Als er eens een regeering kwam, die _'t inderdaad meenens was, de speelzucht onder de kleine luyden „in te perken", dat is binnen veilige gren zen te houden, dan zou ze verstandig doen, in stede van aan te sturen op bekrimping der Staatsloterij, deze uit te breiden in evenredigheid van de toenemende bevolking. Ik geloof niet, dat het „twintigie" zooveel ellende in de wereld brengt als al het clan destien ge dobbel." P. LOUWERSE. De toestand van den bekenden schrijver van kinderboeken, den beër P. Louwerse, is minder gunstig. De hoofdwond blijkt van ernstiger aard te zijr, zoodat het ergst 'vordt ge vreesd. DE „CULLINAN". Naar vernomen wordt, gaat het met het slijpen van den Cullinan, het kostbare juweel van Koning Edward buitengewoon naar weaiscli. De steen heeft reeds den vereischten vorm, nl. den peorvorm verkregen, en wordt dus een z.g. pendeloque gelijk het in de juwelierswereld heet. De Cullinan overtreft de verwach tingen. De groote facetten zijn vrij wel alle aangebracht en de geslepen steen vertoont zich reeds in al zijn gloed en pracht. Hij ia van zeldzaam heldere kleur en zuiver water en nooit werd afgescheiden van dè buitenge wone grootte van den „Cullinan" zulk 'n schoone diamant aanschouwd. Het is zeer wel mogelijk, dat de steen nog dit jaar geheel gereed komt, zoo dat de duur der bewerking meevalt. De van den Cullinan af gekloofde groote 6teen wordt als een ronde bril- lant geslepen. NEKKRAMP. Te Voorburg overleed oen 'knaapje van 2 jaar aan nekkramp (meningitis cerebro spinalis). STEENKOLEN u In de buurt van Oldenzaal in een stuk heidegrond, gelegen aan de En- schedesche straat, sullen boringen naar steenkool worden gedaan. Met hot opstellen van den. boorto ren is men reeds begonnen. GEVAARLIJK VOOR KINDEREN. Het N. v. N. schrijft Zooals onze lezers weten, is Dins dag een 21/2-jarig "tnaapje uit een raam van een huls Sn de Hazenstraat te Amsterdam gevallen, met het onge lukkig gevolg, dat de geneesheer ln het Binnengasthuis den dood moest constateeren. Herhaaldelijk komen dergelijke gevallen In de buurt voor. Zelfs is uit de officieels rapporten ge bleken, dat 8 Jaar geleden ln hetzelf de perceel eveneens een kind uit een raam Ls gevallen. Het onderzoek heeft nu aan het licht gebracht, dat de huizon daar aan een strenger toe zicht moeten worden onderworpen. Da kozijnen zijn te laag,, zoodat onge vallen bij kleine kinderen vaak on vermijdelijk zijn. De huiseigenaar, die reeds in ver band met, deze kwestie gehoord werd, heeft verklaard, dat nimmer aanmer kingen werden gemaakt op de be woonbaarheid van zijn perceel. Binnenkort zal echter door het bouw en woningtoezicht een ernstig onder zoek worden ingesteld naar de hul zen in die straat en omgeving en het ls zeer wel mogelijk, dat in verband met deze maatregelen eenige percee- len onbewoonbaar zullen verklaard worden, zoolang geen ingrijpende verbeteringen zijn aangebracht. HET FRIESCH NIET MISKEND. De Friesch sprekende bewoners van he>t westelijk gedeelte van Sleeswijk- Holstein hebben van ambtswege de verzekerin gontvangen, dat het taai- artikel van de nieuwe rijksvereeni- gingswet niet op hen toegepast zal worden. Zij mogen in openbare bij eenkomsten vrijelijk Friesch spreken. Maar in drie plaatsen in hét Noorden van den kréits Tondern is het Deensch voor een verboden taal verklaard. WERKLOOSHEID. Naar vernomen Wordt ziét de direc tie der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal zich genood zaakt wegens slapte ln zaken voort durend menschen uit de afdeelihg wa genmaker ij te ontslaan. DIENSTBODENRECHT. De Haag8che Sprokkelaar van bet „Utr. Dagbl." vertelt Mij werd dezer dagen iets verteld, dat een vreemden kijk geeft op het dienstbodenrecht. Iemand nam eenigen tijd geleden een winkeljuffrouw aan. Toen zij een poos in dienst was, bleek dat op haa* zedelijk gedrag véél was aan te mer ken daarbij maakte zij, bij gebrek aan eigen garderobe, van de kleereu der winkelierster gebruik, en maak- te ?ich aan nog andere onbehoorlijk heden schuldig. Op zekeren dag gaat zij uit, hoewel haar daartoe verlof was geweigerd, en de winkelier maakt daarvan nu gebruik, om zich van haar te ontlas ten. Maar de juffer loopt naar de ad- vokatenkamer. En wat doet deze Erkent zij, dat een fatsoenlijk huis vader, tegenover zijn vrouw, kinderen en andere inwonenden, ln zijn volle recht is, zulk een exemplaar buiten de deur te zetten Neen, de advoka- tenkamer kent aan de Juffer nog een maand loon als schadeloosstelling toe omdat men haar op straat had gezet Ik vraagis daar de kamer van consultatie voor, om zulke beslissin gen te nemen? INBRAKEN1. Men meldt uit Dongen ÈenlfjH maanden geleden werd er getracht hij de firma Van Tuijn Co. alhier, de stoomschoenenfahriek, in te breken. De dieven worden toen door den hond verjaagd. Donderdag nacht hebben de heeren een tweede poging en met béter succes gewaagd. Vast staat, dat beroepsinbrekera hier aan het werk zijn geweest, te oordeelen althans naar de wijze waar op de brandkast is bewerkt en open gemaakt. De dieven hebben een glas ruitje uitgesneden, zijn hier door ge kropen, en ontvreemdden uit de door hen geforceerde brandkast een ba- van 3.75 en een partijtje post- drag va zegels. Voort: 'oorts ontvreemdden zij een partij chroomleder, en naar vermoed wordt, doch zulks kan nog niet worden vast gesteld, 60 paar schoenen. Eenige de zer bottines trokken de heeren zeker zelf aan, althans een paar militaire laarzen werden door hen achtergela ten. Niemand heeft iets van de in braak gemerkt. Pas Vrijdagmorgen, bij het betreden van het kantoor, be merkte men, dat ongenoode {gisten een bezoek aan de fabriek hadden ge bracht. De firma is verzekerd bij de inbraak-maatschappij „Mercurius". DR. KUYPER. De correspondent der N. R, Ct. te Weecnen meldt Bericht wordt, dat dr. A. Kuyper in de badplaats Baden bij Weenen fa aangekomen om er de baden te ge bruiken. Deze badplaats Is o. a. be kend om hare krachtige zwavelbaden en ligt in een prachtige streek. GEWAPENDE DIENST. De 92ste jaarlijksche algemeene ver gadering van het Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewa- penden Dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehouden. Het daarin uit gebracht verslag bevat onder andere de navolgende mededeellngen. De in komsten over 1907 bedroegen eene som van 72.449.23J. Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die f 40.131.50 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte, ad /17.509.61J zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen: de renten van 1 geschenk van wijlen Z. M. den Ko ning (Nationaal huldeblijk bij gele genheid van H. D. 25-Jarige regeering) ad f 9965.80, het subsidie van het rijk, ten behoeve van het Invalidenhuis te Lelden, groot f 5000, een bedrag van 700, Ingekomen van de commissie te Batavia, f 37.92 van de districts-com- mlssie te Utrecht, en 4.40 van de district-commissie te Maastricht. Aan 1055 deelgerechtigden keerde het fonds 41.707.82J uit aan gratifi catiën en f 7532.49J aan toelagen, voortspruitende uit de rente van het geschenk van wijlen Z. M. den Ko-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5