Letteren eo Kunst Kerk en School Gemengd Nieuws Stocmvaartberichtec Burgerlijke Stand PREDIKBEURTEN gelederen van 'deze Liverpöolcïub, én' godurende elf achtereenvolgende ja ren verdedigde hij de kleuren van Ever ton. Bij deze vereeniging maakte Jiij naam en.vierde hij zijn hoogste .triomfen als linksbinnènvoorman. Na dezen diensttijd hielp hij Burn ley een jaar, waarna wij hem gedu- roride twee Jaren in Southampton yion spelen. Een zelfde tijdvak bracht hij daarna bij Liverpool door, om 'daarna telkens een jjiar te spelen Voor Blackpool en Glossop. Thans heeft hij juist een 'seizoen met Bar» Ven achter den rug. Als International had hij een groo- ten naam en vijf malen kwam hij voor Engeland tegen Schotland uit, pens tegen Wales en eens tegen Ier land. Zelden ging een wedstrijd voor bij, waarbij Chadwick niet scoorde en toen Engeland te Ibrox Park Schotland met 4I klopte, had hij den bal reeds na 30 seconden In het het geplaatst. Twee maal speelde hij in de Inter-League-spelen tusschen Engelam en Schotland, terwiil hij drie maal in de Cup-flnal uitkwam (twee maal met Everton en eens met Southampton), doch steeds werd zijn partij met één punt verschil gesla gen. Chadwick behoorde tot een der Everton-sterren, toen deze club het Kampioenschap der League behaalde, ook met Southampton smaakte hij net genoegen het Zuidelijk Kampioen schap te veroveren. Verder hielp hij Everton drie malen de Lancashire Cup in twee malen de Liverpool Cup winnen. In 189& werd hij dooi dp Football Association uit gekozen om op het continent eenige •„exhibition matches" te spelen, het jaar daarop fungeerde hij als coach te Praag. In het seizoen 19011802 speelde hij met Southampton in Den Haag tegen H. V. V. en later nog te Draag, Weenen, Budapest. Dat Chadwick niettegenstaande de ze periode van 22 jaren van actief .voetballeven nog steeds een handig en populair speler is, dankt hü voor namelijk aan zijn gezonde en buiten gewoon geregelde levenswijze. Hij is geheelonthouder en niet-rooker. Over training houdt hij er zeer ge zonde ideeën op na, naar zijne mee rling bestaat er iets even verkeerd als geen training namelijk overtraining. De training voor een voetballer zoekt hij niet in allerlei buitengewoonhe den, als speciaal diëet enz., de hoofd zaak is volgens hem een geregeld en matig leven en bij den aanvang van het seizoen een veertien dagen athle- tiek om de spieren en longen in con ditie te brengen. Dat zijne methoden inderdaad op gezonden grondslag berusten, heeft de practijlc aan hem zelf bewezen, niet .velen zijn zooals Chadwick na 22 ja ren voetbal op circa veertigjarigen leeftijd gewilde en populaire spelers. Laten wij hopen, zoo besluit het blad, dat hij bij onze spelers alle mo gelijke medewerking ondervindt, dan kunnen wij er gerust op zijn. dat al zullen wij in Londen niet winnen, -de Nederlandsche voetbalsport evenals tot dusver het schermen en roeien, toch een goed figuur zal maken. CRICKET. Donderdag werd te Hilversum de 'laatste propaganda-wedstrijd gespeeld 'door Rood en Wit van Haarlem tegen combinatie van de Utrechtsche veree- iniging Kampong en de Hilv. C. C. Haarlem won den toss en ging aan 'bat waarbij het een totaal behaalde ,van 114. Hiervan maakte E. Holdert 33, E. Jacobi 24 en W. v. Spengler 19 runs. Het gecombineerde XI-tal, hierna ingaande, zag de beste 3 spelers in ieen oogenblik van tijd verdwijnen, waarbij nog lcwam, dat hevige regen buien tweemaal het spel ophielden en het terrein vrijwel onbespeelbaar maakten. Het totaal bedroeg dan ook slechts 59 runs, waarvan J. Smits van Kampong 16 en Cremers van Hilv. C. C. 13. POTGIETER EN HET VOLK. Uit Zwolle schrijft men aan de Kamper Crt. o. a. Het is merkwaardig, hoe eng be grensd in de kleinere stroken en op het platteland vermoedelijk even eens de gezichtseinder is van wat men gewoonlijk als „het volk" aan duidt. Daar staat nu sinds eenige we ken Potgieter's beeld in ons fraai, naar hem genaamd plantsoen, en het Is de moeite waard, eens te letten op de gezichten der voorbijgangers, als daar b.v. des Zondags, nu het nog •'een nieuwigheid is, Jan en alleman met vrouw en kroost een wandelinge tje maakt langs de» nieuwen mede burger. Van besef van de beteekenis (van den man, die daar uitgebeeld staat, blijkt evenmin als van eonig gevoel voor de kunstwaarde van Charles van Wijk's werk. Men vindt het een grappig ding, zoo'n buste van een ouden burgerheer, daar tusschen al die boomen en het zijn oolijke, half-ongeloovige gezichten, waarme de aan anderen wordt gevraagd, of ze ,,'m" ook al gezien hebben. En dan die opmerkingen Men wil collectee- ren voor een hoed voor hom, op wiens kalen schedel de nieit zeer gestadige zomer soms een klein buitje doet •neerstroomen. Men oppert, dat de kermis wel een week zal worden uit gesteld, want Potgieter „hêt nog geen meissie". Nu moet toegegeven worden, dat de dag der onthulling van het horst beeld er in het minst niet toe heeft bijgedragen, om de Zwolsche burge rij en Potgieter nader tot elkander te brengen. De plechtigheid zelf droeg een exclusief karakter. Nauwelijks een vijftigtal measchem offjciecle personen en enkele lettervrienden, hadden zich opgesteld binnen de om heining, toen daar de feestcommissie uit een aangrenzende» tuin plotse ling opdook. Verdere belangstellenden en nieuwsgierigen, die geen bijdrage Voor het beeld hadden geofferd, ver drongen zich rondom die omheining, doch konden van de feestrede nauwe lijks een enkelen klank opvangen. Wel zagen' zij, toeii het omhulsel viel, gelijktijdig met de meer bevoorrech ten, d6 edelo bronzen buste op het voetstuk van graniet, maar zij had den niet hooren verklaren, wat de adol geweest was van den gehuldig de, wat er omgegaan had achter dat kloeke voorhoofd, zelfs niet. dat dat voetstuk zoo eigenaardig zijn grond stof ontleende aan het door Potgieter zoo vurig bewonderde. Land, Waarin' des winters hand Zijn glinsterende tonte spant.... En na de onthulling had althans 'n Potgieter-avond aan deze cultuur in onze stad bevorderlijk kunnen zijn. Ik had mij voorgesteld do groo- te zaal der Buivensociëteat, geheel ge vuld, zooals daf bij zulke enkele, een weinig voorbereide gelegenheden wel kan zijn. en daar nu Verwey, wel do meest bevoegde van allen, zich hooghartig op een afstand hield KIoos en Van Deyssol, Kalff en Groe- newegen', allen leden van het comité, gevende van bet beste uit. en over Potgieter, voornamelijk mot het doel om hem nader te brengen tot de be woners zijner geboortestad. Niets van dat alles. Kloos en Van Deyssal wa ren zelfs niet eens overgekomen. De overigen... vereenigden zich aan een diner en vertrokken daarna nog bij tijds naar hun respectieve woonplaats san. Voor hei volk was het een ver loren dag. Het echtpaar Schorten—Antlnk beiden een tijdlang Zwollenaren, die elkander in Zwolle gevonden hebben heeft het In een dier opmerkelijke Gidskronieken eens zoo aardig ge zegd i de doorslag Hollander heeft veel zin voor een zekere soort kluch tigheid, maar elke opwinding Is hem lichtelijk ridicuul. Wie zich enthou siast over Potgieter uitliet, zou de zelfde oolijke en dom-ongeloovige ge zichten zien, die ik bij zijn borst beeld waarnam. Op de wijze, die ik aangaf, had het mogelijk anders kun nen worden, maar nu het comité het meer passend, meer in den geest van Potgieter oordeelde, om zelfs iederen zweem van feestviering te vermijden, is deze voor den doorsnee-Zwollenaar do gemoedelijke burgerheer met het kale hoofd gebleven, voor wien men evenveel voelt, als toen zijn naam nog maar enkel op het naambordje van den Bingel prijkte. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen te Veendam—Wildervank- NLeuwe Pekela ds. B. H. Rudolphi, te Den lip, bij Landsmeer; te Boven- knijpo ds. M. J, Kosters, te Noordeind van Graft; te Zaandam (Oostzijde) ds. T. J. van der Ploeg, te Heenen- veen. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te Rotter dam-ds. J. R. van Oordt te Middel burg. BOERENOORLOG. Voor het gedenkteeken ter gedach tenis van de vrouwen en kinderen, die in den Boerenoorlog zijn gebleven wil het geld maar niet bijeenkomen, hoe welsprekend de mannen, die ex zicli voor hebben gespannen president Steyn aan de spits de Afrikaanders aansporen om daarvoor toch te ge- vonter eere van die heldhaftige vrouwen en hun onnoozele kinderen, in den strijd gebleven. Ten minste is er 10,000 pond st. voor noodig, en men is pas op de helft. President Steyn geeft 't niet op, want schrijft hij het is een zaak welke een ieder, die geduldig lijden en vaderlandsliefde waardeert, moet bezielen. Het hoofdcomitó zal derhal- vo niet rusten Lot het nationale vrou wen-monument opgericht is.... Die paar duizenden ponden, die er nog ontbreken, moeten en zullen wij bij elkander krijgen, want 'k weet, dat, als wij mannen misschien in dezen onzen heiligen plicht mogen' tekort schieten, hetwelk ondenkbaar is, dan zal de Afrikaansche vrouw zorgen, dat haar ontslapen moeder, zusters en kinderen niet vergeten worden". RUSSISCHE BALLINGEN Do „Rjetsj" hangt een treurig tafe reel op van den toestand der langs administrat'even weg naar het Ru> sische gouvernement Wologda ver bannen politieke gevangenen. Die toestand wordt onbeschrijflijk druk kend genoemd. De kleine districtsste den, die niet n\eer dan 2000 3000 in woners tellen, moeten 300 400 ban nelingen opnemen. Daarbij komt nog dat velen van dezen gedwongen wor den, hun ondergeschikten mede te nemen. De politie verbiedt don ban nelingen, zich in de dorpen te vesti gen. Door de toeneming van de be volking met zulk een groot getal nieu we inwoners zijn woningen en levens middelen in de steden enorm in prijs gestegen. Dit heeft weer ten govolge, dat de bannelingen, die vroeger met hot geld, dat hun door den staat uit gekeerd wordt, ternauwernood In hun levensbehoeften konden voorzien, thans armoede en honger lijden. Vooral treurig is hun tóestand in den winter, wijl do meeste bannelingen gebrek hebben aan warme kleeding en dekking. Dit gebrek doet zich voor al bij de bergbewoners uit den kaulca- sus gevoelen, die naar het gouverne ment Wiölogda verbannen zijn, en daaruit gewoonlijk met longaandoe ning of longtering terugkeeren. Wijl men mag aannemen, dat de toestand der ballingen in de overige oostelijke gouvernementen vrijwel ovenzoo is, als de hier geschetste, kan men zich voorstellen, dat dit in wij de kringen groote verbittering wekt. DE AARDBEVING IN ALGERIë. In den nacht van drie op vier Au gustus zijn in de omstreken van Cour- tantine, in Algeria, krachtige aard schokken gevoeld. De eerste berichten omtrent deze aardbeving luidden niet zeer ernstig; maar latere tijdingen geven van het gebeurde een weinig! opwekkend relaas. De eerste, hevigste schok' werd ge voeld 's nachts even na twee ure. Hij duurde 10 seconden en werd door tal van minder hevige gevolgd. Dit duurde tot een uur of acht 's och tends; toen was do aardbeving voor bij. In Constantino is de teweegge brachte schade zeer aanzienlijk. De zouavon-kazerne staat op instorten; het militaire hospitaal moest in aller ijl worden verlaten. Het bankgebouw van het Crédit foncier, de schouw burg en do overdekte markt staan nog overeind, doch rnet gescheurde muren. Op do hoogvlakte van Mansourah is een scheur ontstaan in den bodem van 200 M. lang bij M. breed. In de Ara bische wijk te Constantine zijn tol van woningen vernield; hetzelfde geldt voor vele gebouwen in de buiten wijk St. Jean. Ook de officieren-socie- teit is zeer gehavend. In de omstre ken van Constantino is veel schade toegebracht, vooral te Rouffach en te Condé-Swendon. Berichten over aardschokken zijn nog Ingekomen uit Böne, Soukharas, Philippevilie, Guelma en andere plaat sen. De opgaven betreffende het aantal dooden zijn uiteenloopend; maar het schijnt wel dat betrekkelijk zeer wei nig lieden bij de aardbeving zijn om gekomen. Wel zijn er veel gekwetsten. DUBBELE MOORD.! Door leden van de beruchte Siciii- aanscho Maffia zijn te Pollina bij Pa lermo, de grondbezitter C-ortina, zijn zoon en een veldwerker 's nachts van him bed gelicht, aan de handen ge bonden on daarna neergeschoten; va der en zoon waren dadelijk dood; de daglooner werd slechts licht aan den voet gewond, maar viel van schrik flauw, en kon zich later door de vlucht redden; deze moord werd uit wraak gepleegd. DE BRAND TE DONAUESCHINGEN. Omtrent den hevigen brand, die te Donaueschingen heeft gewoed, wordt bericht, dat ongeveer 350 gezinnen, samen tollend 1500 personen, door de ramp van hun onderdak zijn beroofd. De ongelukkigen zijn meest minver mogenden, die hun geringe have en goed niet hadden verzekerd en nu van alles beroofd zijn. De kerken en de ge bouwen van de vorstelijke familie bleven gespaard. Het kantongerecht echter, de thesaurie, het raadhuis, het notariaat en de spaarbank zijn totaal vernield. Men gelooft, dat de brand is ont staan ten gevolge van kortsluiting in een schuur. De vorst van Fürstenberg heeft on middellijk een som van 40.000 M. ge schonken als eerste ondersteuning voor de slachtoffers en de hem toebe- hoorende gebouwen beschikbaar ge steld om hen voorloopig te bergen. - GEVANGENEN-OPROER. In de gevangenis te Nimcs zijn voor de tweede maal de gedetineerden in verzet gekomen. Naar aanleiding van de vroegere ongeregeldheden had de gevangenis directie besloten 51 der weerbarstigste gevangenen naar andere huizen van bewaring of gevangenissen te laten overbrengen. Aan het 6tation, waar zij In den trein zouden worden ge bracht, werden de een en vijftig las tig. Zij omringden op dreigende wijze den gevangenisdirecteur, scholden hem uit voor „moordenaar" enz. Tezelfder tijd waren de in de gevan genis achtergebleven gedetineerden in verzet gekomen tegen hun bewa kers, van wie er enkelen werden ge molesteerd. Het was noodig, een deta chement troepen en een sterke politie macht te ontbieden om de orde te herstellen. Reeds waren ruiten en deuren vernield en was de toestand in de gevangenis tamelijk kritiek gewor den. EEN PERSDELICT. Men weet, dat prins August Wil helm, een van de zoons van den Duit- schen Keizer, verleden week te Straats burg met den hoogsten lof tot meester in de rechten is bevorderd. De Strass burger Bürgerzeitung en de Freie Presso schreven lichtelijk spottend over den knappen prins, die het in 2 jaar tijds zoover had gebracht. De Bürgerzeitung vertelde er bij, van welingelichte zijde vernomen te heb ben, dat de prins niet gelukkig was geweest met zijne antwoorden. Maar wat wil dat zeggen, besloot haar zegs man; 't is immers een prins! Do doken van de rechtsgeleerde fa culteit hooft tegen dit krantengeschrijf in een ingezonden stuk nadrukkelijk verzet aangeteekend. Het mondeling examen van prins August Wilhelm heeft, volgens hem, hoewel de vragen ongemeen moeielijk waren, een bui tengewoon goeden uitslag gehad. Do reden, waarom men juist zoo onbillijk is geweest, om den prins „ongemeen" moeielijk© dingen te vra gen, laat de professor onvermeld. De Prins zal toch niet, zoo min als an dere candidate», vooraf geweten heb ben, waarover men hom vragen zou stellen. In elk geval zal hot gerecht In den arm genomen worden, opdat op de on partijdigheid van de Straatsburgsche hoogleeraren het helderste licht kan vallen. Togen beide kranten is een klacht wegens beleediglng ingediend. ONBREEKBAAR SPIEGELGLAS. De „Moniteur do la Byoüterie et de l'Horlogorie", te Parijs had een prijs vraag uitgeschreven, mot het doel veiligheidsmaatregelen te> vinden, togen do steeds toenemende diefstal len met Lnbraak. Een fabriek in Saint Gobafh zond toen, naar verluidt, een spiegelruit In," die de sterkste ver wachtingen overtrof. Een beambte der fabriek moet in tegenwoordigheid van de jury met een nouten hamer mat alle geweld oon slag tegen de ruit gegevon hebben, echter zonder dat zij brakop een afstand van 5 metor werden uit een revolver (groot kali ber) verscheidene schoten op de ruit gelost zij toonde niet de minste beschadiging. Toen beproefd© men heit mot een heitel en schoot nog eons met een ordonnans-revolver op zeer geringen afstand in biide gevallen vertoonde de spiegelruit alleen een barst, die bij herhaalde slagen noch verder scheurde, noch scherven gaf, die or uit gevallen waren of er uit ge nomen konden worden. Hoe groot het prijsverschil is met het glas van de tegenwoordig in ge bruik zijnde spiegels welke weten schap een eersto voreischto Js, om de pracüsche bruikbaarheid te kunnen beoordeelen, vermeldt de „Monitour", jammer genoeg, niet. (Maandbl. t. d. Vervalschingen). DE GROEI DER VROUWEN. Feministen en suffragettes kunnen de toekomst hoopvol tegemoet gaan, want aldus een Fransch geleerde... natuur is op don besten weg. de phy- sieke gesteldheid van het zwakke ge slacht op kosten van de toekomstige hoeren der schepping te versterken. Binnen eenige jaren, of als men lie ver Wil, binnen eonige eeuwen, zullen de vrouwen grooter en sterker zijn dan de mannen. De geleerde man doet deze voorspelling op grond van wetenschappelijke en omvangrijke onderzoekingen, die hem aantoonden dat de mannen lichamelijk achteruit gaan, terwijl do vrouwen zich in te genovergestelde lijn ontwikkelen. De lichaamsmetingen, die men in Frankrijk op duizenden jonge meis jes en hare moedors heeft uitgevoerd, hebben onbetwistbaar het bewijs ge leverd, dat do jonge generatie de oudere in lichaamsgrootte, lengte dor armen en beenen en gespierdheid overtreft. Zoo komt het, ciat de man, die vroeger minstens een half hoofd •boven de aan zijn arm wandelende vrouw .uitstak, togonvvoordig gelijke schouderhoogte heeft. Nog een paar geslachten en de gezellin zal hem over liet hoofd gegroeid zijn. Dat belooft dus een schrikbarende toeneming van pantoffelhelden. (P. G. Ct.) KLOKSLAG EN CARILLON BIJ NACHT. Zijn de klokslagen van een toren uurwerk des nachts als ruslverslo- rend lawaai aan te merken, en moet liet slagwerk van de torenklok gedu rende den nacht tot stilstand worden gebracht Op deze vragen is, naar het „Neues Wiener Journal" meldt, door het Reichtsgericht in bevestigenden zin geantwoord. De zaak is in het kort als volgt Tusschen den eigenaar van het ho tel „Rautenkranz", op de markt te Eisenach, en het kerkbestuur der evangelische gemeente aldaar was eene quaesiie ontstaan. De eerste ver langde, dat de klok van de tegenover het hotel gelegen St. Georgkerk na 10 uur des avonds niet meer zou slaan talrijke gasten toch van het hotel werden door den klokslag in hunne nachtrust gestoord en indien het slag werk des nachts niet tot stilstand ge bracht werd, zou de eigenaar van het hotel door het wegblijven en spoedig vertrek der gasten benadeeld worden. Hij had reeds aangeboden, aan het kerkbestuur jaarlijks eene som van -iOO mark te betalen, opdat men den man, belast met het uit- en weder inschakelen van het slagwerk, daar voor een behoorlijke vei-goeding zou kunnen geven. Aangezien het kerkbe stuur op dit voorstel echter niet in ging diende de hotelhouder een klacht in bij het Reichsgericht, met het ge volg, dat het kerkbestuur in bet onge lijk werd gesteld. Dat deze beslissing tot gevolg zal hebben, dat meerdere klachten van in hetzelfde geval vorkeerende hotelhou ders zullen worden ingediend, Is wel waarschijnlijk. Bovenstaand geval geeft „De Hotel houder" aanleiding op te merken, dat de eigenaars of directeuren van hotels te Amsterdam, welke in de omgeving van de talrijke van carillons voorzie ne torens gelegen zijn, dikwijls klach ten van vreemdelingen hebben in ontvangst te nemen over het klokke- spel des nachts, hetwelk hen uit den slaap houdt en dat hun aanleiding geeft, bij een herhaald bezoek aan de hoofdstad, geen gastvrijheid weer te zoeken in deze hotels, waar zij ge noodzaakt zijn, door de gemeente, zij het dan ook gratis, aangeboden nach telijke concerten aan te hooren, ten koste van hun rust. UIT DONKER RUSLAND. Als roerende illustratie bij Tolstoi's protest tegen de in Rusland hoer- schende willekeur verschijnt in de Daily Chronicle eon artikel van eein Russische jongedame, Mario Vordin, over haar ondervinding op 't gebied van Russische gevangenissen. Veertien dagon geleden werd ze uit de gevangenis te Petersburg ontsla gen, nadat ze er, in afwachting van do behandeling liarer zaak, achtvree- selijke maanden had doorgebracht. Welke misdaad ze bedreef? Ze spoor- do de textielarbeiders aan, zich tot een vakverecniging te organiseren. Was ze niet toevallig door eenige in vloedrijke personen in bescherming genomen, dan had men haar waar schijnlijk naar Siberië verbannen. Niet van zich zelve vertelt Marie Vordin in haar artikel. Zij schildert de ellende der politieke gevangenen, die in de Russische gevangenissen vreeselijker folteringen verduren dan ooit in de middeleeuwen werden be dacht. „Toen ik in het vrije Engeland aan kwam", aldus de schrijfster, las ik het artikel van mijn landgenoot Tol stoi, en zijn geestdriftige woorden zijn oorzaak, dat ook ik het waag, het En- gelsche volk een en ander van mijn arme, ongelukkige landgenooten te vertellen. De Russische gevangenissen zijn overvuld met schrijvers, kunstenaars, wetenschappelijk ontwikkelde man nen en vrouwen, Jonge ineïsjes, groot moedors en kinderen Wilde ik alle onrechtvaardigheden waarvan ik persoonlijk getuige was, hier publlcoeren, dan zouden kolom men en nog eens kolommen druks moeten verschijnen. Eén voorbesld uit talloos vele zij hier slechts geci teerd. Het betreft do ellende van een jong meisje uit Esthland, met wie ik den laatsten tijd mijn gevangenschap deelde. Achttien jaar tolde zij zij was het jongste kind eenor reiolu- tionnairo familie, die door de wreed heden dor overheerschers lot uiterste wanhoop gedreven was. Ala studente word ze qp aanwijzing van een poli- tie-agent, die haar verdacht noemde, gearresteerd en naar een der vreeae- iijkste gruwelkamers gebracht, die er in Rusland te vinden zijnde gevan genis te Riga. Daar bevindt zich een speciaal vertrek voor onderzoek, te vens folterkamer. Drie mannen ont vingen er het meisje, on wilden haar onder do vreeseli] kste kwellingen dwingen tegen haar vrienden te ge tuigen. Zo weigerde en kwam dien tengevolge op de folterbank. Een nat te doek werd haar In den mond ge stopt, om schreeuwen te voorkomen en toen begon het edele drietal haar hoofd en rug met de vuist te bewer ken, tot ze het bewustzijn verloor. Ze werd naar haar cel gedragen, hijge bracht, en een uur later opnieuw ge ranseld. De haren werden haar uit gerukt. Het st. Kedirï, van Java naar Rot terdam, vertrok 7 Aug. van Port Said. Het st. Wilis, van Java naar Rot terdam, vortrok 6 Aug. van Perim. Het st. Koning Willem III, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 6 Aug. van Genua. Het st. Prins Willem I vertrok 7 Aug. van Amsterdam naar Paramor ribo. Het st. Noordam arriveerde 7 Aug. te Rotterdam van New-York, Het st. Vondel, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Aug. Point de Gallo. Het st. Malang, van Rotterdam n. Java, passeerde 7 Aug. Sagres. Het st. Osiris arriveerde 6 Aug. Ie Brindisi van Port-Said, met de Eng. mails ex st. China. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken H. M. Woudstra, zaken doende on der de firma H. M. Woudstra Zo nen to Rotterdam. Curator mr. Ed. Jacobson. Rechter-conimissaris jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier. Breda, 4 Augustus. C. W. F. van Gent, meubelmaker on stoffeerder, te Bergen op Zoom. Jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Yrsselt rechtor-commissaris; curator mr. J. H. van der Meulen, te Bergen op Zoom. J. de Rooy, schoenmaker en win kelier te Breda. Rechter-commissarls alsvoroncurator mr. II. J. J. van den Biesen. Alkmaar. 31 Juli. P, Botter, vroeger winkelier In tabak en sigaren, thans timmerman te Helder. Mr. II. W. van Tienhoven, vechter-commissariscu rator mr. F. H. G. van. der Hoeven. Zutphen, 1 Aug. G. J. Brunink, mo lenaar en koopman te Aalten. kir. F. L. J. G. Dikema rechtor-commissaris; curator mr. Max Moltzer. 's-Hertogenbosch, 4 Aug. A. Verhol len, woduwe van H. van der Zanden a. voor zich zelve en b. in haar hoe danigheid van moeder-voogdes over hare minderjarige kinderen, te we ten 1. Gerardus; 2. Johannes, 3. Pe- tronella 4. Adriana 5. Maria6. Jo hanna Cunera7. Petronella 8. Cor nelia van der Zanden, zonder beroep, te Gemonde (gemeente S.t. M.-Gested). Jhr. mr. van Nispen rochter-commis saris curator mr. C. baron van Hö- vell tot We sterf li er. 30 Juli. H. van Dun. bakker en koopman te Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand. Mr. P. van der Muelen rechter-commissariscurator mr. G. Kolfschoten. 4 Aug. A. van Dijck, koffiehuis houder, te Bergen. Mr. van der Mue len rechter-commissariscurator mr. I. A. Swane. Opgeheven J. Doves, winkelier, vroeger tou Vreeswijk, thans te Utrecht. F. J. Kindervater, vroeger te Utrecht. Geëindigd G. van Bree, sigarenmaker, te Breda. P. S. Kooy, timmerman, te Bus- sum. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: J. Rip en J. v. d. Bent; J. Huigsloot en A. Robijn, W. Linthout en L. Lan- gereia; J. Th. v. Waard en V. M. Mecgdes; R. L. Krabbendam en T. v. d. Sluys. GETROUWD: K. Dekker en G. v. "Arkel, J. W. Bontje cn S. van Beek. BEVALLEN: A. Knaap—v. Leeuwen d. J. M. Mesman-Wassenaar z. P. F. Prookv. d. Weele d. M. Struik- Speelman d. L. de Smit—Silvis z. A. M. Iloogenboom—Heydra z. D. Brug- mans—Goudriaan d. E. C. Bos-v. Beek cl. M. E. C. G. v. d. HeuvelBiesheu vel d. C. J. Offringa—Gunst d. J. van der Stilt—Sleeuwenhoek d. W, Rui ter—Rodenburgh d. C. M. de Vries— Berlijn d. OVERLEDEN: P. Andringa 64 j., P. Smits 5 ra., W. Bakker, 4 m., M. P. P. Dijt, 5 weken. HAARLEMMERLIEDE C. A. Ondertrouwd: P. J. C. Coppée en D. Meijer. Bevallen M. Rutte—Kooter, z.J. Schuijt—Mientjes, <L OverledenJ. J. Pelrle, z., 8 J. HILLEGOM. BevallenS. M. Schlpholt—Walstra z.G. Aaij—PoBtma. 1 J. M. Loerak ker—Van Honscnoten, z.W. E. d. Zwan—Witteman, z.C,. R1 SchommelketolLoomaus, d, Duijzere—Potappel, d. Overleden Th. d. Lindan 6 wéC ken, Ondertrouwd M. v. Stcln en C, Selk saner; H. Sijscnaar en T. J. do' Groot) J. Hilligor en RL do Graaft WIJK AAN ZEE EN DUIN. ONDERTROUWD J. v. d. Hoorn en A. M. Rooljmans» ZONDAG 9 AUGUSTUS. NED. GKREF. KERK. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure/ Ds. Baljan. pred. te Houtrijk en Polaneh, (Vrije plaatsen). .Voorm. 10 ure, Ds, Berger, pred. te Amsterdam, 'fi Avonds 6 ure, Ds. Baljon, pred. te Houtrijk en Polaneü, NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Geen dienst. (Wegens werkzaamheden), JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer Hilbrander» VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. EGLISE WALLONNE. 10^ heures, Mr. Bourlier, pasteur a la Haye. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, en 's avonds 5£ ure^ Ds. Bavinck, van Rotterdam. EBEN-lIAèZER-KERK. (Klein Heiligland), Voorm. 10 ure, Ds. Kouwenhoven^ pred. to Leiden, 's Avonds 5 ure, Ds. Kouwenhoven. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 on 's avonds 6 uur, Prof. Dr. H, H. Kufjper, Hoogleeraar te Amsterdam. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5J ure, Godsdienstoefening LUTHEUSCHË KERK. Voorm. 10 ure, Ds. C. Staderman, Ev. Luth. pred. te Maastricht. (V acalure-beurt). Nam. 1 ure, Vacantie Zondagsschool KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. M. L. Har tog Js. Doopsgez. pred. te Joure. REMONS'I RANTSCH- GEREFORMEERDEN. Geen dienst. Geen Zondagsschool. KERK DER BROEDERGEMEENTE, Geen dienst. BAPTISTE GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, de heer K. Kuipers^ van Apeldoorn. Namiddags 12 ure, Zondagsschool,- 's Avonds 6 ure, K. Kuipers, Doopsbedienlng. Maandagavond 7—8 uro, Meisjes- Vereeniging. Dinsdagavond 8$ ure, Bidstond. Woensdagavond 89 uur, Jonge- llngsvereeniging. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobij nestraat 26. Voorm. 10 ure, v. Oosten, uil Epen. Nam. 12J uur, Zondagsschool, 's Avonds 4J uur, J. M. Straub, uit Zeeland. 's Avonds 8 uur, J. M. Straub. Maandagavond 8 uur, JongedocÜ- terskrans. Donderdagavond 8^ uur, Dankstond EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenierstraat 11 zwart Voorm. 10 uur, Samenkomst Spr.: de heer J. Haagsma, van Xnw sterdam, Nam. 3iJ uur. IClnderbijeenkomst 'b Avonds 0 uur, Vrije Samenkomst, spr. de Heer Adr. Heijtink, van Zaan dam. Donderdagavond 7§ uur, Opwek- kfngssamenkomst, de Heer C. R. vaö Leeuwen, van Amsterdam. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wljfi/ Kol lek te vootr de Kerk. BEVERWIJK. Voorm, 10 ure, Ds. Ydema, pred. te Knollendam. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. A. C. Schade vai! Westrum, Ev. Luth. pred. te Gronln*. gen. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. Drost* pred. te Loenen a. d. Vecht Voorbereiding. H. Avondmaal* HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, de heer F. v. d. Poel, Candidaat tot den H, Dienst HILLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. den Hertog. Bediening van het H. Avondmaal», 's Avonds 6 ure, D3. den Hortog, Dankzegging. HOUTRIJK EN POLANEN, Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Bax. EVANGELISATIB. Voorm. 10 ure, de heer HofmeeëtéK 8PAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN, Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach dor Sprenkel. IJMUIDEN, Geen opgave ontvangen', ZANDVOORT, Geefi opgave ontyankert.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7