KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AA1B00S ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f0.5® BIJ VOORUITBETALING Koloniën Pers-Overzicht Gemengd Nieuws Kerk en School Stoomvaartberichten Sp. H. B. S., Den Helder, foór den Helderschen Voetbalbond. De laatstgenoemde bond ls tot dus- Verre nog niet door den Noderland- fichen Voetbalbond erkend. Om echter toch mede te kunnen doen, besloot de Heldersehe Voetbalbond erkenning aan te vragen. De Noord-Hollandsckd Voetbalbond, tot wiens gebied Dun HeMsï bali-ort, meent echter zijivj medjTerking tot een gunstig advies neg tóet to kun- non verleenen, soodat de HjA^ersche Voetbalbond verplidbi zal zCn, zijne inschrijving wede? in te trekken. Het aantal deelnemers bedraagt on geveer 85, verdeeld over 18 vereenigin- gen en bonden. DE AMST2L TE HAMBURG. De verslaggever vaa het Hbld. meldt*. Do vierrierus-junioreswedstrijd werd gewoamen door de Berliner Ruder- club. Daarna volgde de wedstrijd om den Keizerprijs, waarin De Amstel zege vierde. De ploeg ?oeide ia een vreemde boot, daar dj eigen boot uit Henley nog niet wae aangekomen. Dus is thans de schitterende ploeg van de roei- en zeilvereeni^ing De Amstel gelukkiger geweest dan te Henley, waar geroeid werd zonder stuurman. Men vreesde toen reeds van te voren, dai de ploeg, niet ge wend om zander stuurman te roeien, het zou afleggen, hoewel de voortref felijke roeiqualiteiten onzer mannen door de Engelschen algemeen werden trkend. De ploeg is samengesteld uit de bee- EanHerman Höfte. Johan Burk, Al ert VVielsma, Bernard Croon Jr. met Gerrit Jansen als stuurman. De wedstrijden werden gehouden op de Als ter en gearrangeerd door dë Allgeineine Aisterclub en den Nord- deutschen Regatta-Verein. Do booten startten bij de Alsterlust; de finish lag bij het Uhlenhorster Fahrhaus. Ingeschreven waren de Mainzer Ru- der-Verein, de Bremer Ruder-Verein, de Spincllersfeider Ruder-Verein van 1878, de Berliner Ruderclub Hellas, Pannonia ovezös club te Boedapest en de Berliner Ruderclub. De Keizerprijs is een wisselprijs in gesteld in 1894. Verdediger was de Berliner R. C. Hellas. Nader wordt nog gemeld De .Amstel" won den Keizerprijs met een halve seconde verschil tegen Mainz, die tweede aankwam. „Hel las" gaf den strijd op. Ten gevolge van het zeer dolle wa ter, dat ongewoon was voor onze roeiers ,ving de boeg na den zeven den slag een snoek, waardoor de Amstel" anderhalve lengte achter- ;waru. Na eenige krachtige spurten was dit verlies op duizend meter reeds ingehaald, waarna een wedstrijd ont- stond boord aan boord, totdat ten slotte de „Amstel" won met een neus lengte. De giek uit Engeland was niet aan gekomen, dus kon de „Amstel" in het nummer vier zonder stuurman helaas niet mederoelan. L' „JONG-JAVANEN". Wij lezen in het Soerab. Hbl. „Java vooruit", zoo roepen de be kende Japarasclie regents-dochters, de raden adjengs Roekmini, Kartinah en Soematrie uit. Onder haar ont wikkelde rasgenooten hehben zij een circulaire verspreid van den volgen den inhoud „Reeds lang betreurden wij het, dat onder de Jong-Javanen (d. z. die genen onder ons, die vooruitgang tot eiken prijs beoogen en waar noodig een losmaken van de oude adats, voor zoover die een belemmering voor de toepassing van verlichte denkbeel den zijn) geen bond bestaat, waar door wij krachtiger ons uiten kun nen en een beweging zouden vormen, waarmede rekening gehouden dient te worden. „Enkele dagbladen, vooral De Lo comotief, bevatten vaak artikelen, die met warmte onze zaak voorstaan, edoch het zijn meestal opstellen door Europeanen die het goed met ons meenen, doch zelden door Javanen geschreven. ,,Zijn er onder ons echter niet ge noeg, die zichzelf uiten kunnen en het voor ons volk opnemen? Welnu, waarom uiten zij zich niet? Waarom blijft de stem van mannen als „DJa- wa" In De Locomotief of „Inlander" in het Weekblad voor Indië, als die des roependen in de woestijn? „Het is, omdat er geen band, geen toeling tusschen ons bestaat, wij ken nen elkaar te weinig, wii weten zelf niet welke krachten er In ons volk «luimeren. „Op dan, laat ons onder de leus „Java vooruit" een vereeniging vor men, die bij genoegzame deelname en eigen orgaan kan uitgeven, waar- fei wij voor onze heilige zaak de saak van de opheffing van. ons volk, "Strijden kunnen, waarin wij onze zwakke zijden bespreken en de mid delen ter verbetering aanwijzen, waarin wij stelling kunnen nemen te gen door den Javanen minder vrien delijk gezinden, geplaatste uitingen sn de dagbladen, zooals o. a. een dik- Vijte verkondigde, voor ons nationaal <evoel zoo diep krenkende bewering, Us „de Javaan is onbetrouwbaar." „Wie met dit ons denkbeeld sym pathiseert en mee wil werken tot het welslagen van ons streven, geve daar van kennis aan eerste ondergeteeken- de, opdat wij, indien de binnengeko men betuigingen talrijk genoeg rijn, ernstig de band aan den ploeg kun nen slaan ter bereiking van ons doel. „Opdat zooveel mogelijk Jong-Java- nen kennis krijgen van ons voorne men, verzoeken wij u (en dat is voor zeker voor de goede zaak niet te veel gevergd) deze oproeping driemaal ove rte schrijven en aan drie uwer vrienden te zanden, waarvan ge weet dat ze met onze denkbeelden sympa thises ren, en deae drie weder elk aan drie ene." WANNEER...? Verschenen is het eerste nummer van „Jong Indië." een algemeen week blad, uitkoménd te Batavia, onder re? dactie van mr. Th. Thomas. Het bevat artikelen over de financieele zelfstan digheid van Nedarlandsch-Indië, over de oprichting eener school voor in- landsche rechtskundigen en andore c-ndetwerpen. In één dezer artikelen worit aang-»tooa4, hoe andere kolo niale mogen-Pa ©«'on bezuinigen op de hoogs tractementen. En dan vervolgt het blad: „Niemand zal ontkennen, dat 'de Nedexlandsch-Indische staat duur uit is. Hat sociale leven om ons heen wijst dit zelf uit. Het stand ophouden overeenkomstig den hoogen rang, In genomen in de maatschappij, bepaalt zich tot goedkoope, sporadische ijs waterrecepties, waarvoor afzonder lijk betaald wordt. Van pracht, van praal, van voorgaan is geen sprake. De festijnen van eertijds, toen han dels-Croesussen het voorbeeld gaven, dat nagevolgd moest worden, wilden de ambtenaren geen aanzien inboeten, behooren tot het veriedeaie. De hoog ste regeringspersonen, hokken bij el kaar in een dépendance van een ho tel; andere weer zoeken In ruime wo ningen de eenzaamheid; Nederland- sche kunst, met gejuich ingehaald, vindt slechts sporadisch waardeering bij wie daarin moesten voorgaan. En het snoeimes van den bezuiniger komt niet in de hoogte,- waar de weligstie uitwassen groeien. Nergens vindt de oude regel, dat het hemd nader is dan de rok-, strikter toepassing dan hier. Wanneer komen ook wij tot een krachtig: herzie u zelven? Wanneer zal de Indische begrooting, uit over weging, dat de staatshuishouding, naar eisch des tijde, zuinigheid vor dert, een lijstje geven als het boven staande, op deze wijs bijv.: Gouv.-gen. van 132.000 op 100.000; Vice-pres. Raad v. Indië van f 86. op 24.000; Leden idem-van f 28.800 op 18.000; Leger command, van 86.000 op 24.000; Direct Alg. Best 24.000 op f 15.000; Algem. secretaris 24.000 op 15.000; Gouvern. secretaris 14.400 op 12.000; Dept. secretaris van ƒ12.000 op 9000. Het lijstje is gemakkelijk te verlen gen. Het kan uitgebreid worden met aftrek, over de geheele linie, van de receptie-gelden, die, uit den tijd, toeslag op het traktement geworden zijn. En daarmee zou van zelf ge paard gaan geleidelijke daling van den immer stijgenden pensioenslast; zou van zelf een einde komen aan de absurditeit bijv. van 9000 pensioen 's jaars, opleverende rente naar een vermogen van 225.000, rijkaards, ge kweekt in dienst van het land, dat zij daarna ondankbaar den rug toekee- renl" Het blad vraagt: wanneer? MILITAIR ATJEH-RAPPORT. Het (Kath.) Huisgezin heeft dit com mentaar op het militair rapport Indien de legercommandant den militairen gezaghebber van Atjeh en Onderhoorigheden iets verwilt, dan zou het zijn, dat deze te zacht, te hu maan is geweest. Zou men generaal Van Daalen kun nen verwijten, dat hij de Atjehers met roeden heeft geslagen, generaal Rost van Tonningen zou, ware hij in Van Daalen's plaats geweest, hen met schorpioenen hebben gegeeseld. De l9gercommandant doet zich in zijn rapport kennen als een man zon der mededoogen ,een voorstander van het meest barbaareche recht. Ja, men vraagt zich soms af, of hij wel altijd bij het recht blijft. Het mishandelen van de bevolking en bet slaan en pijnigen van kam pongbewoners om beriohten af te per sen omtrent verblijf en beweging van vijandelijke benden keurt hij al en bestempelt bij met den naam van euveldaden. Maar het oplichten van personen om ze uit te hooren, soms zelfs een „schérp" verhoor te doen ondergaan, ze daarna als gids te gebruiken en aanwijzingen te laten doen omtrent de schuilplaats van benden of bende leden, om ze» wanneer ze tdoel doen mislukken, te laten doodschieten, keurt hij goed, ook het afmaken van gevangenen in sommige geval len. Waarlijk, zij die generaal Van Daa len hebben lastig gevallen over het op Atjeh gevolgde militair beleid, mogen den Hemel danken, dal bij en niet ge neraal Rost van Tonningen gouver neur van Atjeh is geweest. Men zou dan nog wat anders beleefd hebben 1 Het Centrum zegt Als militair gezagvoerder staat de gewezen gouverneur dus, volgens dit rapport, vrijwel intact. En nu behoeft hieruit nog geens zins voort te vlooien, dat hij ook als civiel bestuurder de aangewezen man was, zoodat de landvoogd en de le gercommandant ieder op hun beurt gelijk kunnen hebben. Maar uit het geen aan het rapport is toegevoegd blijkt, dat deze beide autoriteiten, ook wat het militair beleid betreft, niet volkomen homogeen denken, E>n bovendien zijn er tusschen het militair en civiel bestuur van een nog niet gepacificeerd gewest zóóveel aan rakingspunten, dat men het naar bei de rijden gevoerde bestuur niet ge heel scheiden kon. Het verschil in beoordeeilng door de beide hoogste autoriteiten in Ned.- Indlë over eenxelfden persoon is daarom nogal opvallend en maakt een eigenaardigen Indruk. Het laatste woord Is over ons beleid ia Atjeh nog niet gesproken. DE VREDESBEWEGING EN ONZE JONGENS. „De Werkende Vrouw1' bovat ©en artikel van Johanna Schmidt, dat tot opschrift draagt: „Moeten wij den strijdlust In onze jongens onderdruk ken r Zij Verhaalt, dat zij, toen Kfia?' Joe gen nog een kind van tien laar was. eens een artikel las In een tijdschrift waarin werd gezegd, dat het de schula der oudere was ale hun J ongene „moordenaars" werdenImmers dai zij hen met soldaatjes lieten spolen tn plaats van hun i.lefde tot lea naaste in te prenten. Zij vemtelda dan ooi óp étd góeden dag al het rhiljiiiristi? sch©" speelgoed van. hinif jongen eii wachtte eenigszins beklemd zijn thuis komst af. Hij kwam jutót van een vechtpartij met een andore school, was heelemaal niet toegankelijk Voor de kalmeerende woorden zijner moeder en diep verontwaardigd Over haar daad. „Na verloop van tijd ging "alles weer gewoon zijn gang. Hans werd weer ae goedgehumeurdheid zelf, we spraken niet meer over zijn verdwe nen speelgoed en op het punt van soldaatje-spelen, roover of Indiaan, enz .enz., bewaarde hij een diep stil zwijgen. Als hii echter thuis kwam met ha- velooze kleeren en verwarde horen, begreep ik, dat ex weer een veldslag geleverd was, dat ze in Schevenlngm forten gebouwd en die weer verwoest hadden, kortom, dat bij zich bezig ge houden had juist met die spelen, die ik hem verboden had mee te maken, In t begin vielej er wel eens scènes voor later niet meer, telkens bezweek hii weer voor de verzoeking en eer lijke jongen die hij was verborg hij me dit nooit, als ik er hem naar vroeg. De natuur was sterker dan hij zelf, de lust zich uit te leven, de behoefte zich tegen onrecht te verzetten, zijn kracht te voelen, hoe kón ik dat doo- dan in hem Ik had er de macht niet toe. Nu ziin er jaren verloopen en mijn Jongen te bijna een man geworden. We staan nu niet meer tegenover elkan der ala moeder en kind, de afstand, die er toen was tusschen ons. bestaat nu niet meer ,we zijn vrienden voor elkaar geworden, vrienden, die elk voor zien onbeschroomd voor hun meening durven uitkomen. Onlangs, toon we de quaestie van öiö/nttéb, kraéhtige verdedig ere vaö Vrijheid en recht, die niet uit ruw heid en wreedheid verlangen naar oorlog, maar hem moet hij gestre den worden ook niet vreezen. Mannen, die alvorens den strijd aan te binden voor de verdediging van het vaderland, nlot Vragen, dat men J bun, eerst insté. Voor de zekerheid van l et 'welslagen ljunner pogingen I evenmin als een zoon, die geen laf- aard is, dat doen zou, alvorens op te ko-roan, desnoods zich op te offeren, voor de eer of het leven zijner moeder. Een moeder, die haar zoon wil op leiden voor een goede en waardige plaats in het maatschappelijk leven, moet meer doen dan zijn deugd en zijn Intellect ontwikkelen zij moet het leven namende, zooals het nu een maal is en niet, zooals een idealist het zich wil droomen hem voorbe reiden voor strijd en hem opvoeden tot een in moreel en en physieken zin krachtigen kampioen voorhet recht. Ook voor de rechten en de vrijheid van zijn vaderland." DE ROMAN VAN CIPRIANI., De Parijsche socialist Amilcare Ci- Srianl dat wil zeggen, hii woont Bo ert jaren in-Parijs, doch is van ge boorte Italiaan heeft een dochter weergevonden die hij sinds 1870 ver loren had. Onder het keizerrijk was hij naar Londen gevlucht. Daar had hij die dochter, destijds eenige maanden oud, met haar moeder achtergelaten, toen hij zich na de uitroeping der re publiek naar Parijs spoedde. Als com munard naar Nieuw-Caledonië ge zonden, was hij van daar, eerst in 1880 na de amnestie te Londen terug gekeerd. Toen waren vrouw en doch ter verdwenen. De eerste was overleden, de laatste door de verwanten der moe der opgenomen. E3n de familie, weinig gesteld op een familielid, die zich op negen jaar deportatie beroemde, had niets meer van zich doen hooren vroeger eens uit de oude doos te voor schijn haalden, viel het mij niet moeilijk hem eerlijk te bekennen, dait lk indertijd overdreef ln mijn verbie den van alles, wat maar eenigszins zweemde naar strijd. Juist dia her haalde vechtpartijen, die spelen In de open lucht hebben hem in. stede van kwaad, ontzaglijk veel goed gedaan. Zijn lichaam is veerkrachtig en sterk, rijn bewegingen zijn vlug en lenig, rijn blik is helder, zijn verstand ge scherpt Hoe anders is het met den zoon van een mijner vrienden, die immer als een brave Jongen thuis kwam, zijn kleeren keurig net hield en zijn han den ongerept. In vlugheid van opmer ken, In helderheid van denken, en durf van aanpakken enz., wint mijn Jongen het verre van hem. Mogen wij moeders den lust tot strijden in onze Jongens onderdruk ken De ondervinding heeft mij geleerd deze vraag ontkennend te moeten be antwoorden Strijd 1 Is niet heel ons leven éón lange strijd van onze geboorte tot on zen dood toe? Is niet alles strijd in de natuur? Hedjermans zegt in rijn. Allerzielen„Heeft 'n plant geen naalden en stekels? Grijp >e gedul dig in distels? Hoe doet de spin in 'r web, de vogels op H nest, de rot bij *r Jongen Lijdzaam Nee, nooit. De zee iB strijd, *t land te strijd, ht plant vecht, *n beest vecht, 'u menach vecht oog om oog, tana om tand Ligt ©r geen groote waar heid ln deze woorden Val niet aan, lok geen strijd ultj maar strijdt, ate ge strijden moet. Strijdt voor uw goed recht, verdedigt u ate ge wordt aangevallen, weest eer der gevreesd dan geminacht." De schrijfster besluit haar artikel met de volgende woorden van gene raal H. P. Staal „De Nederlandsche moeders mogen er toe meewerken om de Nederland- iche Jongens H vormen tot flinke en het kindje, 't welk van den vader de namen Fulvla. Lavinia, Itala, Ro ma gekregen haa, op meer burgerlij ke wijs herdoopt. Het was opgegroeid, naar Parijs ge komen en aldaar gehuwd met den schilder Wély. Eerst onlangs la het dezen gelukt den vader zijner vrouw op te sporen. Toen kwam het uit, dat vader en dochter jarenlang ln dezelf de stad gewoond hadden zonder ei kaars bestaan te kennen en dat de schoonvader niemand andere was dan de bekende Cipriani, thans een goede zestiger. DE LUST TOT UITGAAN te er nog. Engelsche bladen, becijfer den, dat sedert Donderdag niet min der dan 11/2 mlllioon menschen Lon den verlieten. Zaterdag vertrokken 800 extratreinen van de verschillende stations. Toch schijnt die uittocht van Londenaars het beeld, dat de Londen- sche straten gewoonlijk bieden wei nig te hebben veranderd, want ter i vergoeding kwamen duizenden en nog eens duizenden uit de provincie en 't buitenland in Engel ami's hoofdstad aan. VROOLUKE DUEL GESCHIEDENISSEN. In de „Vita" worden naar aanlei ding van de vele onbloedige duels der laatste maanden de volgende vroolii- k© duelgeschiedenissen opgedtecht. Paul de Cassaguao, journalist en af- Êevaardigde was in die laatste qua- tait in vele duels gewikkeld door de onhebbelijkheden die hij in de Ka- mers aan ziin tegenstanders besteed de. Eenmaal onderbrak hij de rede voering van een collega met den uit roep: Stekelvarken! De president eommearde hem, dat woord terug te nemen maar de Cassagnac stond op en verklaarde kalm, dat hij alleen „da stekels" terug nam. Ten tweeden male door zijn neef Lteagar&y uitgedaagd, dien hij bij eer eerste ontmoeting als een doorgestoken had, weigerde hij te vechten met het excuus, dat hij geen worst van hem wilde maken. Door Victor Noir uitgedaagd zeide de merkwaardige Paul„De keus der wapens is aan mij, ik kies de ortho- graphie Gij zijt een kind des doods." Door den „Diogenes" aangevallen holde hij de redactie van dat spotblad binnen en brieste„met wie moet ik hier en ginder vechten?", wat mei luid gejuich door de redacteuren be groet werd... en de Cassagnac was ontwapend. Jules Claretie ln die da gen redacteur van dat blad liet blei- komen en een kwartier later was de Cassagnac tot medewerker benoemd. (N. Crt.) LOK AALSPOOR IDYLLE Dat de gemoedelijkheid op de spoor lijnen voor lokaal verkeer nog niet geheel verdwenen is, wordt bewezen door eene grappige geschiedenis, die in deze zomerdagen is afgespeeld op een In Gifthorn goed bekende lijn. De trein zou het station binnenloopen, maar het signaal was niet geheschen, zoodat hij volgens voorschrift remde en bleef staan. Men wachtte van mi nuut tot minuut, rnaar er vergingen vijf tien minuten, en steeds kwam er n-og geen beweging ln het signaal. De passagiers maakten het zich on derwijl zoo aangenaam mogelijk en gingen op de weiden bessen en bra men plukken. Maar het signaal kwam nog altijd niét, die signaalarm ver roerde zich niet in t minste. Eindelijk kwam een der beambten op een schitterenden inval. Hij liep zoo vlug hij kon naar het stationsge bouw. Ook daar verroerde zich niets. Slechts een lange, diepe ademhaling overtuigde hem eindelijk van de aan wezigheid van levende wezens. Het was duidelijk, dat iemand hier sliep met een beter geweten, dan liem paste, en dat op deze lijn niet do zenuwach tige haast heerst ais elders. Men was echter genoodzaakt in 't belang der passagiers deze heerlijke idylle te ver storen en den-slaper uit zijne droo men. te wekken. Nu werd het signaal ook weldra geheschen en de trein kon het station binnenloopen. EE1N OLIEWERPER. Evenals Amsterdam heeft de veelbe sproken inktwerper, heeft in Parijs zich een oliewerper opgedaan, die dé- zelfde neiging vertoonde tot het ver nielen van mooie costumes. Een Pa rijsche dame werd bij het verlaten van haar huis achtervolgd door een man, die vlak langs haar kwam loo- pen. Om hem te ontwijken stapte ze in een trom en kwam daar tot de ont dekking, doit ze een groote olievlek op haar japon had. De japon ging naar den „dégraisseur". Den Zondag daarop ging ze weex uit, met haar man, toen iemand langs haar kwam, en haar aanstootte. Ze keek om, zag ook weer een olievlek op haar japon. De echtgenoot, om de eerste bedorven japon al niet weinig uit zijn humeur, greep den oliewerper beet, en leverde nem aan de politie over. De dader was een musicushij bekende de feiten en verklaarde een onnoemlijk genot te vinden in het bederven van mooie toiletten, en door een onweerstaanba- ren lust daartoe gedreven te worden. Het meer voorkomen van dit ver schijnsel dus bepaald de dwang tot bederven, versterkt het vermoeden dat er werkelijk een ziekte bestaat, die't zien van mooie kleeren bij anderen niet kan dulden. TREINMOORD. In een eerste klasse coupé van den sneltrein van Ronen naar Txouville is een dame, de 29-jarige mejuffx. Le- maire, overvallen, gebonden en met revolverschoten gewond. Diefstal schijnt de aanleiding geweest te zijn. De dader te ontsnapt. Het slachtoffer, dat nog leefde, heeft in het ziekenhuis een verklaring af gelegd waaruit bleek, dat zij zich ver dedigd heeft, dat de dader haar eerst poogde te worgen, haar daarna neer sloeg en toen twee revolverschoten op haar afvuurde. VELE KLEINTJE8 MAKEN EEN GROOTE. Dit Is weer eens gebleken bij ©en rechtzaak te Munchen, waar een kell- nex tot acht maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij door te slecht Inschenken het publiek had be drogen. Het bleek dat de man tn an derhalf jaar tijds alleen door de gas ten bij het Inschenken van het bier te beknibbelen meer dan twintig dui zend mark ln den zak had gestoken. DE SCHILDPAD ALS HUISDIER. De nieuwste favoriet van de Londen sche dames wereld te de phlegmatieke landschildpad, terwijl de ster van 't even sierlijke als brutale Marmosel- aap je al weer aan het verbleeken te. Daarbij komt dat de kleine apen duur zijn en niet gemakkelijk te acclimati- seeren. Daarentegen is de schildpad een onschadelijk bescheiden schepsel. Een schildpadbaby is voor heel wei nig geld te koop. De schildpad ver delgt de ieelijke keukenzwammen en de gulzige fcuinsiakken, 1b steeds goed. gehumeurd, geschikt yoot gezellig heid, zindelijk alle eigenschappen, die het hart der huisvrouw verblij den. Mogelijke uitstapjes ln de elabed- den of dergelijke riet men graag over 't hoofd. Ook slangen en allerlei kruipende dieren en water ongedierte verheugen rich nog altijd ln de oude gunst; en onder alle lievelingen uit de vogelwe reld verovert zich de Indische My- nach al meer en meer een ©ereplaat» in het salon. EEN EIGENAARDIGE SCHEDEL VERZAMELING. De Amerikaansche anthropometri- iche vereeniging stelt rich ten doel, de schedels van hare medeleden na hun dood beschikbaar te stellen aan de Wetenschap, daar tot nog toe al leen schedels van misdadigers en ge wone menschen voor dit doel gebruikt zijn kunnen worden. Maar 'nu zal de wetenschap "pracht exemplaren van geleerdenschedela ontvangen. Sedert 1889,. het Jaar van hare oprichting, heeft deze Vereeni ging het smartelijke geluk, of de vreugdevolle smart gehad, acht me deleden door den dood te verliezen en in hun plaats acht uitstekend ge prepareerde schedels bij hare verza meling te kunnen voegen. WIT IS HET WACHTWOORD. Te Parijs en Londen heeft een ei genaardige mode zijn intocht gedaan. In de voorname kring bevelen de gastvrouwen de dames, om in 't wit te verschijnen. Ook de heeren 'zijn al verscheiden l.eeren aangezocht gewor den om een wit costuum aan te trek ken en witte bals zullen weldra aan de orde zijn. Zelfs de tafel en de spij zen moeten in *t wit verschijnen en de kok stelt een menu op, dat den gast heer mogelijk maakt, niets dan wittè spijzen den gasten aan te bieden. Dat is nu niet zoo heel moeilijk, want de eigenlijke kleur der spijzen wordt eenvoudig weg onder witte sausen verborgen. De gastvrouwen bieden den dames witte waaiers en den hee- ren witte ruikertjes aan. EEN HALF LOT. Eenigen tijd geleden vermiste iemand uit Monnikendam een geheel lot in de Staatsloterij. Het nummer werd bij alle collecteurs opgegeven inet dit geVolg, dat toen bij een col lecteur op den N. Z. Vóörbürgwal te Amsterdam een juffrouw met een half lot ter inwisseling kwam, dè colleo- teur dé politie opbelde en de juffrouw naar het bureau nam. Deze deelde mede, dat haar zoon dat halve lot van iemand, van wién hij geld moest ontvangen, in betaling had gekregen. De zaak te thans in onderzoek. NOODUITGANGEN 1 Dat nooduitgangen door sommige lieden niet alleen bij brandgevaar worden gebruikt, ondervonden zeer tot hun nadeel de winkelbedienden der firma H. H. Cornelissen, de eige naar van het manufacturenmagazijn „De Kroon", Oosterparkstraat 146, te Amsterdam. Deze bedienden zijn in tern en bewonen een der bovenka mers. Terwijl zij beneden in het ma gazijn zich ijverig onledig hielden met het afmeten van stoffen, heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon een onderzoek In hun garderobe inge steld. De wijze waarop deze 't vertrek bereikte, is nog origineel. De verschil lende woningen in de Oosterpark straat hebben namelijk nooduitgan gen, zoodat men langs den zolder van het eene perceel in het andere kan komen. De dief heeft nu dezen onge- wonen weg gekozen, om in de slaap kamer van de bedienden te komen. Daar ontvreemdde hij 4 nieuwe hee- ren-costuums en twee overjassen, ter wijl hij eenige oude costuums liet hangen. De recherche stelde natuurlijk in de buurt een onderzoek in. EEN AKELIGE VONDST. Toen ©en landbouwer te Darmstadt bij Bad Suiza bezig was met het om graven van een stuk grand vond hij op een diepte van slechts 30 c.M. eerst een gouden armband en na verder zoe ken een tamelijk goed gebleven ge raamte van een naar schatting onge veer 15-jarig meisje. Ten slotte .vond men ook nog een looden kogel van ta melijke grootte. Of hier een voor jarea gepleegden moord aan het licht geko men te, valt moeilijk te zeggen. De misdaad moet in elk geval al vele ja ren geleden gepleegd zijn, want het skelet viel, toen men het naar de uni versiteitsstad Jena wilde overbrengen, geheel uit elkaar. Op de plaats waar het geraamte ge vonden werd, liep vroeger een weg naar Auerstadt, waar dikwijls zigeu ners bivakkeerden. Het te daarom niet uitgesloten dat de raadselachtige vondst met dit feit in verband ge bracht moet worden. NED. HERV. KERK. Het provinciaal kerkbestuur vaai Noord-Holland heeft aan dr. H. Ede- ma Yan der Tuuk, predikant te Wa tergang, eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 October a. s. Aangenomen het beroep te Harder wijk door dr. B. J. C. Rynders te Wa penveld e (Geld.) GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Fijnaart on Heiningen, door ds. A. Brouwer Je.* té Hapmolen, Het st. Djocja, van Rotterdam naar Het st. Madura, van Amsterdam n. Java, arriveerde 8 Aug. te Sabang. Het st. Salak, van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 Aug. te Padang. Hert st. Gedé. van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Aug. te Lissabon. Batavia, passeerde 7 Aug. Kaap Blanc. Het st. Ambon, van Amsterdam n. Batavia, passeexae 7 Aug. Par lm. Het st. Rijndam vertrok 8 Aug. van Rotterdam naar New-York. Het st. Oranje vertrok 8 Aug.j van Amsterdam naar Batavia. Het st. Eemland, van Buenos-Ayre» naar Amsterdam, passeerde 7—8 Aug. 4© Singapore. Het st. Celebee vertrok 8 Aug. van Amsterdam naar Patavia. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam caar Philadelphia, passeerde 8 Aug. 8 u. 45 m. n.m. Dover. Het st. Sloterdijk vertrok 8 Aug. v. Philadelphia naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6