WeerfeerkM F. P. BEICHERT, Thermometerstand Van 't Kantongerecht Rubriek voor Vragen. Uit de ümstrekea INGEZONDEN Bmaenlsnd Gemengd Nieuwe MEDEDEELINGEN VAN HET KON INKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 12 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Valentin. (Zuidkust Ierland)laag- sto 753.2 m.M. te Wisby (Bornholm). Verwachting tot den avond van 13 Augustus Wind:"meest matige Noord-Weste lijke wind. Gesteldheid van de lucht: afwisse lende bewolking, wellicht nog buiïg. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 766 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PBAOHT1QB 80RTEBRINQ bassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Woensdag 19 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 64 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 Goed afgeloopen. Uit den trein die gisteren te 9.25 uit [Amsterdam naar hier vertrok een zoogenaamde „nieuwe Zandvoorter", viel plotseling een 3-jarig meisje uit het portier, waarvan het de deurkruk opengedraaid had. Hevige ontstelte nis natuurlijk. Een dame viel flauw; een ander passagier trok onmiddellijk aan de noodrem... De trein stopte, de hoofdcondu.cteur stapte uit en vond het kind ongedeerd op den weg. De blijdschap der hevig ontstelde moeder .was onbeschrijfelijk. MilitalreZaken. De miliciens Nieien, Maas, Haze- broek, Van Niel, Perfors, Van der Vaart, Toepoel, De Lange, Spnengers, Stomps, Bosch, Noort, Van Liemt, Dubois, Kimmen, Zwart, Middeldorp, Coelaert, Gerardts, Van der Chijs, Ris, Van Keulen en De Regt, allen van het 3e bataljon, 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen worden op 14 Augustus e. k. aangesteld tot milicien- korporaal. De milicien J. de B., van het 10e regiment infanterie, i3 door den krijgsraad alhier veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden, ter zake van tweede desertie in tijd van vrede, opgevolgd door vrijwillige aanmelding, binnen den tijd van 4 .weken en van twee maanden gevan genisstraf wegens het uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten van -orders van dengeen, die boven bean gesteld is. De milicien de B. wordt na ontslag uit de gevangenis voor den tijd van 4 maanden geplaatst bij het algemeen depót van discipline NED. MIDDERNACHTZENDING- VEREENIGING. Gisterenavond had in de Janskerk een bidstond plaats ter voorbereiding van de heden te houden 20ste algemee- ne vergadering der Ned. Midder- nachtzending-V ereeniging. Als sprekers traden op de heeren Ds. 0- J. van Paassen en Ds. EL Plerson van Zetten. De eerste toekende in al- gemeene trekken het werk der M. N. Z., terwijl Ds. Pi arson bijzonderheden uit dien arbeid mededeelde. De bijeenkomst was goed bezocht. Heden liod de jaarvergadering plaats op het landgoed „Waterland", daartoe door den burgemeester wel willend beschikbaar gesteld. Onge veer een honderdtal afgevaardigden en leden vereenigden zich heden te half 10 op het Kennemerplein om per extra-tram naar Velsen te gaan. De vergadering ving te ruim 10 uur aan. Ds. Pierson herdacht in zijn openingswoord hetgeen in de afgeloo pen twintig jaar onder Gods zegen door den arbeid der Veresniging mocht geschieden, en wekte op tot krachtig en moedig voortgaan. Hartelijke dank werd gebracht aan den heer Müller, die wegehs zijn hoo- gen leeftijd als penningmeester af trad. De heer G. Velthuysen Jr. bracht daarna het jaarverslag uit. In de pauze werd een gemeenschap pelijke koffietafel aangericht. Het weder, dat eerst wat dreigend was, begunstigde met een lekker zon netje de geanimeerde bijeenkomst, waarover we morgen nog eenige bij zonderheden hopen mede te deelen. INBRAAK EN DIEFSTAL. Bij den rijwielhandelaar Stavinga, die in de Kleine Houtstraat een filiaal heeft, is in den afgeloopon nacht in gebroken .Met een vulschen sleutel is de deur van den winkel geopend, en daarna hebben de dieven op hun ge mak vier beste karretjes uitgezocht, en zijn er van door gegaan. Bij do politie is aangifte gedaan. Daar onlangs het slot ook al niet In orde bleek, wordt vermoed, dat mem thans een toen niet geslaagde poging tot inbraak, met beter resul taat heeft herhaald. NED. BAKKERSBOND. De 26ste algemeene vergadering werd heden in het Brongebouw ge houden. Zij ving te 11 uur aan, doch was niet voor de pers toegankelijk. Een tiental automobielen en een aantal open rijtuigen brachten te 12 uur de. gasten der Haarlemsche aJ- deeling, de dames der leden en afge vaardigden, de vrijo natuur in. Een mooie tocht werd gemaakt in de rich ting naar Noordwijkerhout. De vergadering eindigt te 3 uur. Te 5 uur zal, nadat een aantal leden pea* tram Zandvoort zal hebben bezocht, in het Brongebouw een maaitijd van ongeveer 200 couverts plaats hebben. ORDE-VERSTOORDERS. Het was vroeger lang niet. alge meen, dat iemand zich schuldig maakte aan het in staat van dron kenschap in het openbaar de orde verstoren en deswege terechtstond; thans schijnt het anders te worden. Herhaaldelijk komt het nu voor en heden werden niet minder dan 9 per sonen voor genoemd feit veroor deeld. En dat het hier een ernstig feit be treft, blijkt wel nit de omstandigheid dat bijna allen gestraft werden met 6 dagen principale hechtenis, zijnde de hoogste straf, welke voor dit feit toe gepast kan worden. De overigen wer den veroordeeld tot f 10 subs. 5 da gen hechtenis. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: H. M. K.t te Haarlem, een valsohe naam opgave doen, f 5 boete of 3 da gen hechtenis. A. R. en 4 anderen, overtreding Drankwet, no. 1 vrijgesproken, de anderen allen f 5 boete of 3 dagen hechtenis. D. K., teHaarlem, hengelen in ge sloten vischtijd, f 1 boete of 1 d. h. H. R., te Haarlem en H. W. v. D., te Bcnnebroek, visschen met een schepnet zonder vergunning, belden f 3 boete of 1 dag hechtenis. D. R., te Spaarnwoude, visschen met een aalreep zonder vergunning, tweemaal f 0.50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. J. P. P., te Haarlem, overtreding Boter wet, f 3 boete of 1 dag hechte nis. J. de K., te Haarlem, en 8 ande ren, loopen over verboden grond, f 5 boete, of 3 dagen hechtenis, f 8 boete of 8 dagen hechtenis en f 2 boete of 2 dagen hechtenis, P. v. d. K., te Haarlem, een trek dier onbeheerd laten staan, f 1 boete of 1 dag hechtenis. H. J. T., te 's-Hage, Algemeen Re glement Vervoer, vrijgesproken. W. IL, le IJmuiden, bouwverorde ning Velsen, f 2 boete of 1 dag hecht. J. C. K., te Amsterdam en 8 ande ren, loopen over den spoorweg, allen 1 boste of 1 dag hechtenis. G. de R., zwervende, overtreding op het slachten van vee en op de markten in Haarlem, vrijgesproken. J. G. B., te Haarlem, als melkver- kooper niet zorgen, dat de melkbe- waarplaats in directe verbinding staat met een stal, de wanden gewit, geverfd, of met gladde tegels bedekt en de zoldering stofdicht is, 8 maal 10 boete of 3 maal 5 dagen hecht. J. v. S., te Schalkwijk en IJ. F., te Haarlem, overtreding A. P. V. Haarlem, f 5 boete of 3 dagen hech tenis en 0.50 boete of 1 dag hecht. J. C. K, te Haarlem, en 3 anderen, overtreding A. P. V. Zandvoort, allen f 1 boete of 1 dag hechtenis. W. C. K., te Velsen, overtreding A. P. V., Velsen, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. W., te Velsen, overtreding A. P. V. Beverwijk, vrijgesproken. W. S. te Assendelft, geslacht vee doorvoeren, en op een in beweging zijnde hondenwagen zitten, f 5 boe te of 3 dagen hechtenis en 1 boete of 1 (lag hechtenis. T. H. S., te Schalkwijk, een dood varken in 't water werpen, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. J. T. S. te Haarlem en 14 ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel Reglement, f 3 boete of 1 dag hecht., f 2 boete of 1 d. hecht, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 24 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, allen tot f 2 boete of 2 da gen hechtenis. ARR.-RECHTBANK. Uitspraak van 11 Augustus 1908. W. H. Remmó, barbier te Haarlem, verduistering, 8 maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Vraag. Ileeft een dubbeltje, waar op aan de eene zijde het Ned. wapen en 10 c- en aan de andere een gekroon de W en het jaartal 1823 nog bijzon dere waarde? A n t w oord. Zilverwaarde en overigens wat een liefhebber cr voor geven wil. Vraag. Wat is aan te doen als een lijster de vogolmijt heeft? A n t w o o r d. Op deze vraag zal een vogethandelaai het l>est antwoord kunnen geven. Wij raden U aan even naar den heer Van Nikkelen Kuyper in de Doelstraat te gaan. Gratificatiën. Door den Commissaris van Politie is aan den Burgemeester voorgesteld de navolgende gratificatiën aan het 'politiepersoneel te verleeiien, voor buitengewone diensten gedurende de kermis: Aan den hoofdinspecteur f 20, aan den adj.-hoofdinspecteur f '15; aan elk der inspecteurs, adjunct-inspecteurs en klerken f 10; aan elk der agenten van politie f 5, Bovendien is voorgesteld san.' tie agenten van politie de urm die zij meer dienst hebben gedaan, dan bij hunne instructie is voorgeschreven (overuren) uit te betalen, bedragende van 0.75 tot 1.50 of 25 ct. per uur. FAILLISSEMENTEN. De Arr.-Rechtbank alhier verklaar de heden in staat van faillissement: H. Dekker, kruidenier te Haarlem, Gierstraat. H. J. Lodder, winkelier te Haarlem, Bakenesse-rgracht. P. Beute, koopman te Haarlem, Leid- sche straat W. van Wexdum, schoenmaker te Aalsmeer. Rechter-commissarls In alle Mr. E. J .Dorhout Mees. Door de Arr.-Rechtbank alhier zijn gehomologeerd bij vonnissen dd. -11 Augustus 1908, het accoord van 7 in het faillissement van P. Versteege, smid te Zandvoort en bet accoord van 23 in het faillissement van H. B. Mulder, Bmld te Hillegom. Muziekin deaHout Soirée van het Haarlemsch Muziek korps dn den Hout op Donderdag 13 A,u gustus, 8 uur. Programma: I. Finster waldensèlnger, Marsch, Bachoff. 2. Ouverture Helmkehr &ub der Fremde, Mendelssohn. 3. Neu Wien, Walzer, Strauss. 4. Fantaisie de l'opéra Hamlet, Thomas. 5. Ouverture Maximilian Robespier re, Lltolff. 5. Twee Noordsclie Rapsodiën, La- lo. 7. Marche Indienne, Senelick. 8. Fantaisie de l'opéra comique: Les Saltimbanques, Ganne. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). ZANDVOORT. Op bet strand albier is door bet Le ger des Heils afdeeling Haarlem, on der leiding van den luitenant Wijk huizen ssne openluchtmeeting gehou den en liederen gezongen, begeleid door muziek. De belangstelling bij de samenkom sten was zeer groot. HEEMSTEDE. S Maandagavond a.s. zal eïhier in Het Wapen van Heemstede eene ver gadering worden gehouden vanwege de afdeeling Volksbond tegen drank misbruik. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen E. Noorduija, Zutfen, Klein Nyen- stede, 5 pers. Mevr. Boissevain, Amsterdam, Hoo- geweg 22, 2 pers. Mej. PLeraen, idem, idem. Mej. Dlemont, Amersfoort, idem. Jhr. Quarles van Ufford, Haarlem, idem, 7 pers. Fam. Stheeman, Groningen, idem, 2 pers. Fam. Goosman, Amsterdam, Pen sion Qulsisana. Fam. Richters, Eifurt, idem, 4 p. Fam. Mansheimer, Frankfort, ld., 3 pers. Mevr. Drussen, Coevorden, idem. De lieer Perk, Hilversum. Idem. De heer Sleipar, Amsterdam, idem. Fam, Aschner, Frankfort, idem, 7 pers. Fam. Troeltsch, Barmen, id.f 5 p. Dames Dethmer, Pekela, idem, 2p. P. Roberts, Londen, Hotel d'Oran- ge, 2 pers. Fam. Auer, Tierbahn, idem, 5 p. O. Bruce, Gunder, idem, Mej. C. Rebel, Hilversum, idem, Sp. L. Temrninck, Utrecht, Pension Vallo. J. F. Vermeulen, Amsterdam, Villa Mildridt, 6 pers. Mej. H. Schut, idem, idem. Mevr. Pierson, Idem! Seinpost, 3 p. Gez. Snoppes, idem, Kostv or 1 oren- straatweg, 2 pers. Jongej. W. Mulder, idem, 'Kerkstr. 7, 2 pers. S. Furth, Frankfort, Adm. Evert- aen. van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie deD inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 11 Aug. 1908. Geachte Redactie! Naar aanleiding van het in uw krant van Maandag 10 Aug. voorko mende gedeelte uit een corresponden tie in „Land en Volk", onder liet op schrift, „Niet Vriendelijk", zult u mij wel toestaan de volgende ntededeelin- gen tó du. Ten eers»-.: Dat de oprichting van bedoeld muziekkorps niet uitgaat van de S. D. A. P. De man welke z'n me deleden van de coöperatie heeft opge wekt om bij liet bestuur dar coöpera tie „Vooruitgang" het voorstel tot op richting van een muziekkorps in te dienen, F. J. Ilalnt, Saamedamstroat 78, is geen lid der S. D. A. P. Van de 16 (zegge zestien) onderteekenaars van bedoeld voorstel waren 3 (zegge drie) leden der S. D. A. P. Ten tweede, wat betreft do bewering dat „voor de leden van Vooruitgang", die werkloos waren, kon men van de winter geen cent vinden, zij kregen niets." Er zijn door ons In den afgeloopen winter zoodanige maatregelen getrof fen, dat niemand van onze werklooze leden, welke zich als zoodanig bij ons meldden, niet door ons is gesteund geworden. Bedragen, tot zelfs ruim 27 per lid, zijn uitgekeerd. En zelfs hadden wij in April, toen dus de winter was af geloopen, nog de beschikking over bij na f 100 welke voo ronze werkloozen méér waren bijeengebracht, dan ten slotte noodlg bleek to zijn. M. do R., ik vertrouw, dat boven staande mededeelingen, welke ter controleering voor leder beschikbaar zijn, voldoende zullen zijn om het las terlijke in bedoelde correspondentie te belichten. U bij voorbaat dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, J. JOOSTEN, Bestuurder van Vooruitgang. Onderschrift. Wij hebben uit dit stuk datgene, wat naar onze meèning persoonlijk was, met goedvinden van den heer Joostan weggelaten. De geachte in- zonder meent, dat onze onderschei ding tu9schen persoonlijke en zakelij ke mededeelingen niet juist is, en vereenigt. zich dan ook slechts noode met onze besnoeiing van zijn stuk. Wij meenen in bescheidenheid te mo gen opmerken, dat de poging om de pseudo- of anonymiteit van een schrij ver, die zelf zijn naam niet noemt, op te heffen, en op de onderstelling dat P. Laurenz wel deze of die zal zijn, een soort acte van beschuldi ging te bouwen, zeer persoonlijk en niet toelaatbaar, althans in ons blad niet toelaatbaar is. Deze onze opvatting zal de geachte inzender moeten totereeren. (RED.) Mijnheer de Redacteuxl Toen het concert op 12 Juli LI. te geven door Mevr. G. Engelen—Se wing, coloratuur-zangeres der Ned. Opera en de heeren Chr. W. F. de Vos, heldentenor van de Vlaamscbe Opera te Antwerpen, Jos. M. Orello, helden- bariton der Ned. Opera, F. H. van Duinen, eerste bas der Ned. Opera en W. L. Doortmont Jr., pianist Amster dam, door het noodweer, dien avond niet kon doorgaan en velen dus teleur gesteld huiswaarts zijn gekeerd, was bet onmogelijk, om in de zaal te con- cerbeeren, daar deze voor den op den volgenden dag te houden Bondefees- ten van den A. N. W. B. geheel en al was ingericht. Het was dus in den waren zin des woords „force majeure" dat het concert niet plaats vinden kon. Nu echter geven wij de verzekering dat. bij ongunstig weer het concert a.s. Vrijdag beslist in de zaal zal doorgaan en dus niemand teleurstel ling behoeft te vreezen. Hoogachtend. De Directie v. li. Brongebouw. GOUVERNEUR FOCK heeft het bestuur over Suriname aan vaard. DeHeemskerck is g-isteren naar de West vertrokken. De Utrecht en de Holland worden in gereedheid gebracht. Naar wij vernemen, wordt er aan 't Ministerie van Marine ernstig over beraadslaagd in Curasao een station voor dx*aadlooze telegrafie op te rich ten. DE WERELDTENTOONSTELLING IN 1913 zal als zij doorgaat in den Haag worden gehouden in Maliebaan en Koekamp. SPOORWEG-ONGEVAL. Te Wij he is een gedeelte van een trein gederailleerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De weg is versperd; de treinenloop onder vindt veel vertraging. OP DE GOEDE PLAATS. De Predikanten Geheel-Onthouders- vereeniging zal Woensdag 26 dezer te Schiedam een vergadering houden, NEDERLANDSCH VEE. Er wordt tegenwoordig in ons land vrij veel fokvee aangekocht voor Gal- licie; onze regeering moet er voor in staan dat het vrij van ziekte met na me tuberculose is. Deze aankoopen staan, naar het schijnt, in verband met den boycott van al wat Duitsch is door de Polen. EEN BUITENKANSJE. Dezer dagen werd afgeleverd het twintigduizendste exemplaar van het Leerboek tot zelfonderricht in de Ste nografie, stelsel Riënts Balt. In verband met dit feit werd door den heer Riënts Balt aan den kooper van het boek een gouden vulpen met foudraal ter hand gesteld. DE NONVLINDER is nu ook in Limburg en in Zeeuwsch- Vlaanderen ontdekt. VLAAMSCH. De Brusselsche correspondent 'dei1 N. R. Ct. schrijft: Den verheugend en kenschetsend feit brengt ons een interview, door het Laatste Nieuws van volksverte genwoordiger Louis Franck afgeno men. en waaruit blijkt, dat op het nieuwe schoolschip de voert;*. i het onderwijs voor de heü't landsch zijn zal, bepaaldelijk voorliet handelsonderrlcht, on dat de bevelen Insgelijks in het Nederlandsch zullen gegeven worden, niettegenstaande de kapitein en de eerste officier Duit- scher8 (de eerste, een Plat-Duitscher, die gauw onze taal machtig zal zijn; de tweede, die ze reeds kent) en de meerderheid der kadetten Walen zijn. Voor de echtheid van de inlichtingen kan ik instaan; ik kan er zelfs bij voegen, dat Mr. Franck die, als advocaat der Association Maritime 't weten kan er aan hechtte ze nog vollediger lo maken dan eerst in de bedoeling van bovengemeld blad lag. Het is opmerkelijk hoe gemakkelijk tegenwoordig de Vlaainsche gedachte ingang vindt, daar waar het gebruik onzer taal biLlijk kan worden ge- eischt, on dit niettegenstaande de hardnekkigheid van het Waalsch verzeteen gelukkig toeken van be wustzijn, dat misschien een echt- Vlaamsche, eigen beschaving voor spelt en voorbereidt. ONZE SCHEEPSBOUW. Tie" Amsterdam zal dezer dagen cle grootste Rijnaak welke daar ooit ge bouwd ls van stapel loopen. Het vaax*- tuig werd gebouwd voor rekening der SteenkoLanhanctelvereeniging te Rot terdam. Het meet 2000 ton. Het schip is geheel van staal opgebouwd. EEN GOEDKOOP BEEN. Een vrouw op den Loonerweg bij Assen werd aangereden door een wielrijder tengevolge waarvan zij een been brak. De vrouw eischte schade vergoeding, maar was, dat moet ge zegd worden, zeer matig in haar el- schen. Met acht gulden achtte zij haar schade voldoende vergoed, (N. Gron. Ct.) HET ANALYTISCH VERSLAG zal opnieuw vergrooting der Lands drukkerij noodzakelijk maken. Aan koop van een gebouw daarvoor zal twee ton kosten. Mevr. HENRIëTTE ROLAND HOLST, de bekende sociaal-democratische pro pagandiste, verzoekt aan „Het Volk", mede te deelen, dat zij op medisch ad vies zich voorloopig terugtrekt uit het actieve partijloven. BRANDEN. Maandagnacht brandde te Made op Stulvezand het onbewoonde huis af van J. E. Oorzaak onbekend. Assu rantie dioM de schade. GEMEEN, Vrijdagavond gingen eon paar zes tienjarige meisjes, de jongedames Zwart .wonende Rednwardtstraat, hoek Dapperstraat., en Stalpers, Czaar Peterstraat te Amsterdam, eenige boodschappen doen. In de Dapper- straat werden zij plotseling door een paar opgeschoten jongens aangegre pen en een der jongens wierp juf frouw Zwart een kleverige vloeistof in het gezicht op haar blouse, ter wijl de anders held, blijkbaar mede geprikkeld door het voorbeeld van den ixfktwerper, juffrouw Stalpers on der handen namde verschrikte meis jes vluchtten weg, de lummels holden den anderen kant uit. Toen de meis jes thuis waren, bleek het, dat zij ge heel bemorst waren met een erg on aangenaam riekende roode vloeistof, een soort bedorven verf. Juffrouw Zwart had een geheele lading in haar gezicht gekregen, gelukkig niets in haar oogende lichte blouse was to taal bedorven, de kwalijk riekende vloeistof was door de voering en zelfs door de onderkleeding gedrongen. Juffrouw Stalpers had alleen een deal op den arm gekregen. Zij droeg een mantel en kwam er dus beter af. Za terdagochtend had juffrouw Zwart 't roode goedje nog niet van gezicht en hals kunnen verwijderen, ondanks wasschen, zelfs met benzine. De poli tie heeft, gewaarschuwd, nog den- zelfden avond een onderzoek inge steld, tot dusver zonder resultaat. Zeer te wenschem is het, dat het ge lukken zal de kwajongens op te spo ren. AAN DEN HAAL MET DEN COMMENSAAL - Toen Zaterdag het stoomschip Rijn land van Amsterdam naar Brazilië zou vertrekken met een aantal land verhuizers aan boord, vervoegde zich bij de pollitio een inwoner van Rotter dam, die kwam mededeelen, dat zich op dat schip bevond zijne vrouw met hun nog vier jeugdige kinderen, die van plan was met haar commensaal naar de nieuwe wereld te vertrekken. Het bleek, dat de vrouw en kinde ren, zoomede do commensaal zich in derdaad aan boord bevonden. De vrouw verkoos echter niet met haar man naar de echtelijke woning terug te keeren en gaf er de voorkeur aan. ds reis met den commensaal te ver volgen. De politie kon den man geen anderen raad geven dan zich tot de justitie te wenden, maar vóór dat ge schieden kon, was de boot al vertrok ken. £N- v. d. D.) DOODSBERICHT VAN EEN SPRINGLEVENDE. Het „Centrum" berichtte dezer da gen denj dood van den heer L. Eijcken pastoor te Oploo (N.-Br.). Toen de nog springlevende geestelijke zijn eigen doodsbericht las, verheugde hij zich niet weinig, dat hij nog in het land der levenden was en verzocht zijru vrienden van alle rouwbeklag ver schoond te blijven. SPEILEN TE VLISSINGEN. Men meldt aan het ,,N. y- d. D." Het „jeu de baraque", dat enkele dagen in het openbaar gespeeld werd in het badpaviljoen „WiLheJmina", wordt thans beoefend in een besloten gelegenheid. CONGRES OPVOEDING VAN HET KIND. Het congres Opvoeding vari het kind" werd Dinsdag, zooals we meld den, voortgezet, onder voorzittejechap 1 van don heer J. D Fh> In cip7- 1 z.iung was aan de orde, de Inleia+ng* van den heer L. C. T. Bigot, directeur der kweekschool van onderwijzeres&enj te Arnhem, over liet onderwerp: „var*' standelijke opvoeding". Mot nadruk wees de inleider er op, dat de verstandelijke vorming in be-* lang voor de zedelijke moet onder- doon, hoezeer ook die verstandelijke, vorming dat is in hoofdzaak het onderwijs van ver strekkende betee- kenis voor het verdere leven van het kind te achten is. Zij heeft een twee ledig doel: het aanbrengen van ken nis: het ontwikkelen van den verstan. dolijken aanleg. Do inleider achtte wenschelijk, voorlichting der ouders, in zake de verstandelijke opvoeding, door ouder-avonden, onder leiding van deskundigen. Verder we'nscht hij betere schoolopleiding van het kind: een voorbereidende school tot 8 jaar en een lagere school tot 14 jaar. Ihans lijden op de school de zaak kennis en de vaardigheid schade, ten koste van de vormenkennis. De school heelt noodlg een sober leerplan, waar in de leerstof vereenigd is tot een na tuurlijk verbonden voorstellingskring, terwijl individueele leiding op den' voorgrond moet staan. Woensdagochtend van 10—11 uur zal op de tentoonstelling een oefening gehouden worden met den brand- of neddingsladder van de firma Iveu- nan te Amsterdam, onder leiding van den heer J. H. Reijs, turnleeraar al daar. Deze oefening, die door jongens en meisjes wordt uitgevoerd, heeft ten doel, het gebruik van dezen ladder te demonstreeren en het hut ervan aaa te toonen voor een gebouw dat geen nooduitgang of vaste brandladders be zit. In de middag- tevens de vierde en laatste zitting van. het congres nam de heer L. C. T. Bigot den voorzitters- aotel weer in en sprak de heer S. Lu- lofs, leoraar der Doopsgezinde Ge meente te 's-Gravenhage, over „Gods dienstige Opvoeding", die daarbij de volgende stellingen verdedigde: De godsdienstige opvoeding van het kind is de taak van de ouders en het gezin. School, catechesatie en kerk kun nen hierbij wel helpen, maar niet in de plaats treden of vervangen. Op de met applaus beloonde rede volgde een gedachtenwisseling, waar aan werd deelgenomen door de hee ren Cannegieter, Brants, dr. Vermeer, mej. Van der Willigen en den heer Tliierens en mevr. Ros, mevr. Baten burg ,mevrouw Van der Willigen, welke laatste o. a. op het schoone van Nelly van Kol's Kinderbijbel wees. Met dank aan inleidors en debaters en met den wenscb, dat het hier ge sprokene ook moge doorwerken bui ten dezen kring, sloot de heer Bigot daarna het congres. DOODGEVALLEN. Gisterenmorgen viel de loodgieters- knecht K., 17 jaar oud, uit Den Haag, van het dak der in aanbouw zijnde villa op Vliet-en-brug te Voorburg. Hij was dadelijk dood. VERKIEZINGEN. Gemeld wordt, dat de bekende kapt. Colyn, thans adj-regeeringscommissa- ris voor de decentralisatie op Java, naar Nederland komt met 't oog op een Kamer-candidatuur. JUISTE OPMERKING! De verslaggever van „Het Vader land" heeft een politiehond geïnter viewd. De „hond" maakte de juiste opmerking, dat de dioren logischer zijn dan de menschen. Waarom? Luister wat de hond zegt: „Zoo'n sportkerel springt zich een ongeluk om over een touwtje te ko men, waar hij veel nlakkelijker on der door kan. Maar wij pas si béte. Als er één hooge heg is em daarnaast twee lage, gaan wij over de lage. Om dat onze baas idioot doet, behoeven wij toch niet." O zool MOORD TE PARIJS. Te Parijs is weder een moord ge beurd, bijna onder dezelfde omstan digheden als die in de rue Bondy op de juwelierster Sauvezon. Thans is het slachtoffer een 67-jarl- ge kantenkoopvrouw, wonende op de faubourg St. Honoré. De ongelukkige werd door haar concierge gevonden, liggende op den grond, het hoofd bij na van den romp gescheiden. Het lijk lag tusschen slaap- en eetkamer, te midden van een massa kantwerk. Alle kasten en laden waren door el kaar gehaald, het linnen en de kost baarheden over den grond verspreid. De vrouw moet overvallen zijn, ter wijl zij haar middagmaal bereidde en wel door lieden, die met haar ge woonten op de hoogte waren. DE SPOORWEGRAMP BIJ ECKERN- FOERDE. Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn Flensburg—Rundhof, gisteren door Reuter gemeld, vallen de volgen de bijzonderheden te vermelden: Een extra-trein, die de Flensburg- sche Turnverecniging uit Satrup, een' stadje tusschen de beide eindstations, zou afhalen, liep om half elf 's avonds op den naar Flensburg rijdenden: trein. Het ongeluk schijnt daaraan te wijten te zijn, dat de van Satrup ko mende trein, niet rekenend op den ex- tratrein, en de ontvangen instructies in den wind slaand niet voor de krui sing ter plaatse heeft stilgestaan, maar met volle kracht is doorge stoomd. De ledige extra-trein, die de turners zou gaan halen, werd slechts weinig, beschadigd, maar de waggons van den personentrein, volgend op de locoraq-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2