HAARLEM'S DAGBLAD. Ulna Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Sven Hedin's Reizen, Eon eerste bericht van Sven Hedip over zijn nieuwe, groote reis door Ti bet, waarvan de beschaafde wereld zoo lang niets gehoord had, dat mem zich over het lot van den koenen rei ziger ongerust begon te maken, wordt In de Augustus-aflevering van Har- pens Monthly Magazine meegedeeld. Vele en gewichtige geografisch'' ont dekkingen heeft Sven Hedin gedaan, in de nog geheel onbekende gebieden van dit geheimzinnige land, waarvan de Zweedsche reiziger ons de schoon heid der natuur, waarover hij zelf verrukt is, schildert. De meest ge wichtige ontdekking is wei de vast stelling van het bestaan ven eon ge bergte, dat bijna gelijkloopend met het Himalaya-gebergte zich door ge heel zuidelijk Tibet slingert en uit loopt in de Nyen-tschen-Tang-la- bergketen. die ten noorden van lias- sa In noord-oostelijke richting verder gaat. Hiei, waar de peograpbische weten schap tot nu toe slechts het bestaan van eenige hoogtepunten aannam de groote meren in het midden-Tibet geiden als de bronnen van den noor delijken zijstroom der Brahmapootra verheft zich een der geweldigste bergketens ter wereld dte in hoogte en grootschheld slechte met den Hi- malaja kan worden vergeleken en tot n/u toe op geen enkele kaart vermeld stond. Do Nyen-tschen-Tang-la-groep ten zuiden der Tengrl Nor was reeds dikwijls doorkruist, bv. door Littleda- le. Maar dat deze bergketen zich nog bijna 1200 Engelsche mijlen ver naar het noord-westen uitstrekt, is eerst nu door Syen Hedin ontdekt. Het i3 zeker, dat deze keten zich ook verder naar het oosten uitstrekt en in het geheel wél 2000 mijlen lang Is. Ge middeld zijn de passen eenige hon derden meters hooger dan in den Hi malaya, al kunnen de hoogste toppen zich niet met die van het zuidelijk ge bergte meten. In het noorden en zui den verheffen zich geweldige, met snesuw bedekte toppen, terwijl de ove rige groepen over het algemeen vlak zijn. De Tibetanen hebben geen naam voor het geheele gebergte, en noemen de verschillende gedeelten met afzon derlijke namen. Sven Hedin steltvoor aan het geheele gebergte deoi naam te geven va/n de tot nu toe bekende groep. Tweemaal heeft hij het ontzaglijke gebergte doorkruistde eerste maal toen hij, zonder acht te slaan op de moeilijkheden die de Tlbetaansche en Chineesche machthebbers hem be reidden, van Tschigat&e vertrok, om het heilige meer ten noorden van Targus-Gangro heit Damgra-Jumtscho te bereiken. Maar hij weid door de overheid van het district tot den te rugtocht gedwongen. Op den terug weg ontdekte hij het grootste meer van Tibet, de Schuru-Tso. Op de tweede reis was hij gelukki ger en wist tot Nepal door te dringen, dan durft hij echter niet verder te gaan en keerde terug. Sedert lang gold de Magum-tjoe, die uit het verre westen komt, als de bron der Brahmapoetra. Sven Hedin had er altijd aan getwijfeld, of een zoo geweldige rivier wel haar oor sprong kon vinden in de kleine beek van een uitgestrekt dal. Met behulp van een boot onderzocht hij alle zij- stroomen der Brahmapoetra. Hij slaagde er in, het „heilige" meer Ma- npsarobal te Dereiken. Dit meer is het doed van ontelbare pelgrimstochten der Hindoes en sedert de dagen der Veda's beschouwen zij, zoowel als de volgelingen der Lama-priesters, deze plek als de woning der goden en het hoogste heiligdom. Reeds in Indië had Sven Hedin van de Hindoes brieven gekregen, waarin zij hem verzochten, het meer en den heiligen berg Kailas te onderzoeken, en zij beloofden den reizigers hem voor alle mededeelingen te zullen prij zen en den zegen der goden voor hem af te smeeken. Een bad in het heilige meer geeft den Hindoe naar zijn ge loof onkwetsbaarheid voor de macht der zonde, en een pelgrimstocht naar het meer en de omliggende bergke tens bevrijdt den Tibetaan naar hij gelooft, van de kwellingen van. het va gevuur en doet hem na zijn dood aan den voet der goden zitten en uit gou den schotels de „tsamba' eten. Voor de eerste maal betrad een Europeaan dezen geheiligden bodem. Hier in de nabijheid vond Syen Hedin ook de werkelijke bron der Brahmapoetra. Het heilig meer zelf wordt door Sven Hedin als een dor wonderbaar ste schoonheden der natuur geschil derd, die hij ooit gezien heeft. Een maand lang houdt hij aan de oevers verblijf. In den nacht, wanneer d8 maan opgaat, roeit de reiziger op da zilveren vlakteals phantustische spookverschijnselen nog in rood-gou- den schemerlicht gedoopt, staan rond om de geweldige bergen, die het meer omringen. Dan weer vaart een storm over de vlakte, geweldige golvenmas- sa's rijzen torenhoog en de toon der natuur bereikt een grootschheld en woede, zooals de reiziger zelden had aanschouwd. Donker-groeinu geberg ten van golven zin,km en stijgen en daarboven jagen blauw-grauwe wol ken door de lucht daarachter ver heft zich de steile, miüestueuse sneeuwmassa der Gurla Mondkata, badend ln helderen zonneglans. Een maal geraakt Sven Hedin mei zijn boot ln dm storm. Hulploos wordt hij door de toornende golven heen en weer geslingerd tevergeefs kampt hij met zijn twee metgezellen tegen de kracht der elementen. Eindelijk wor den zij aan den voet van den Gossul- tempel op het strand geworpen, waar het langgerekte, zingende roepen van een Lamapriester, die oproept tot het avondgebed, zich met het bruisen der golven mengt. Hier vinden zij gulle gastvrijheid. Welk een wondervol meer is dit, schrijft de reiziger. Ik heb geen woor den om dat te beschrijven tot aan mijn stervensuur zal ik 'i aooit ver geten. ein nu leeft de lieririiuoring voort ln mijn ziel als ©en legenda, een ge dicht en een lied...." STUKKEN VAN DEN RAAD. Grond Potgieterstraat. B. en "W. stellen voor hen te mach tigen om te aanvaarden een aanbod van den heer F. L. Oostonbrook, tot kostelooze overneming van voor straat bestemden grond hi het verlengde der Potgietarstraat. Voor xioxeering en bestrating zal heer üostenoroek 7040 moeten betalen. (Raadsstuk no. 271). Verhuring grond. B. en W. stellen voor om aan J. Schreuders te Haarlem, voor 150 per jaar, te verhuren ©en stuk grond aan de Noordzijde der Lakenhoopersstraat groot 615 vlerk. Meter. {Raadsstuk no. 276), Pachtsom Slachthuis. B. en W. stellen voor aan J. van Smirren, pachter van liet buffet in 't gezellenlokaal aan liet slachthuis, kwijtschelding te vorleenen van den laatstem termijn der pacht over* 1908, groot f 100, wijl Inderdaad 't gebruik maken van dit buffet verre beneden de verwachting is gebleven, (Raadsstuk no. 278). Grond van Eedenstraat. B. en W. stellen voor in te trekken de Raadsbesluiten van 4 Maart 1908, inoa. 27 en 28, en aan C. Nederkoorn en J. Machielse Jr. in koop af te staan een gedeelte grond, hoek van Eedenstraat en Lakenkoopersslraat, gr. 2.96 Are, tegen f 15.50 per vlerk. Meter. (Raadsstuk no. 275). EEN VRIEND BEGRAVEN. Men schrijft ons: Gisterenmiddag ten twaalf uur werd op de algemeens begraafplaats aan den Schoterweg alhier, aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den heer Klinkspoor, drogist aan den KamperaLngel, van wiens overlijden, na een kortstondige en smartelijke ziekie, voor een paar dagen in deze courant werd melding gemaakt. Telden zag men zoo alge meen© en oprechte belangstelling als bij -deze droeve plechtigheid word be toond. Uit alle der omliggende stra ten van den Kampei-singel waren be woners naar den cloodonakker neen- getogen ©n stonden daar om deze groeve beengeschaard een laatsten groet brengend aan den man, die hun gedurende zijn werkzaam en verdien stelijk Leven in dat stadsgedeelte, met zijne diensten zoo bereidvaardig on blijmoedig had ter zij do gestaan. En ook vela vrienden en kennissen waren mede aanwezig, om afscheid te nemen van den vriend, wiens edelmoedigheid en trouwhartigheid, dit laatste af scheid moeilijk maakte. Een zijner vrienden uit Amsterdam Bprak don ook de gevoelens van allen uit, toen hij een laatst vaarwel toeriep, en de familie troostte met de verklaring, dat al moest zijn stoffelijk omhulsel worden toevertrouwd aan dit stille graf, zijn nagedachtenis zou blijven voortleven ln de dankbare herinne ring van allen die hem als een recht schapen on edelmoedig vriend gekend hebben. De vader der overledene bet woord nemend, mocht dan ook te recht ln al deze blijken van belang stelling het bewijs zien, dat hij wel rechtvaardig geleefd had, en het was' aangrijpend, toen deze, in hevige ge moedsbeweging zich nog beheer schend sprak: ontvang den laatsten groet van je Liefhebbenden vader, jongen, vaar wel. DUIVEN. Wij geven hieronder aen uitslag van den provincialen wedvlucht (afd. A) van den Ncderl. Algem, Bond van Postduivenliefhebbeds, van af Nïjcm (afstand 324 K.M.). De duiven wer den om 7.20 in vrijheid gesteld en be reikten hunn8 hokken op de nage- noemde uren Prijs uur min...sec. ie. L. V. Bracht 12—38—15 2o. IC. Rouesac Jr. 12—36—42 3e. J, Moerkerk 125941 4e. C. Zwoilo 1-03-53 5e. C. Giebels 1-06-01 6e. H. Hoorik 1-07-30 7e. C. Bottelier 1-07-39 8e. L. v Bracht 1—10-39 9e. S. P. v. Boekhoven 12522 10e. E. P. v. boekhoven 12523 1 lie. W. Deeien 1-33—46 12e. J. Moerkerk 135—47 De eere-prijzen werden geschonken en behaald als volgt lsta eere-prijs, kunstvoorw. van f7.50, uitgeloofd door „De Luchtbode" te Amsterdam, gew. door S. v. Bracht; •f 2de ©ere-prijs, verguld ziiveron eero- kruis, uitgel. door denzelfden, gew. door J. K. Roussac Jr. 3de eere-prijs, zilv. med., uilgel. door „De Vrijheid" te Hilversum, gew. door J. Moerkerk 4de eere-prijs, zilv. med., uitgel. door „De Reisduif" te Haarlem, gew. door G. Zwoilo 5de eere-prijs, zilv, med., uitgel. door „De Luchtgids" te Haarlem, gew. door C. Giibels 6de eere-prijs, zilv. med., uitgel. door den heer W. Traksel, gew. door H. Hoorik; 7de eere-prijs, zilv. med., uitgel. door den heer Jac. Kroon, gew. door Bottelier Sste eere-prijs, zilv. med., uitgel. door den heer H. v. Leen, gew. door L. v. Bracht; 9do eere-prij3, zilv. med., uitgel. door den heer J. H. Vermeer, gew. door G. P. v.* Boekhoven 10de eere-prijs, mannen Saksische kanarie, uitgel. door den heer H. te Kloese, gew. door S. P. v. Boekhoven 11de eere-prijs, mannen Saksische kanarie, uitgel. door den heer T. N. v. d. Heijde, gew. door W. v. Deelen 12de eere-prijs, bronzen med., uitgel. door „De Ooievaar", gew. door don heer J. Moerkerk 13do eere-prijs, bronzen med. uitgel. qoo rdem heer H. v. Leen, gew. door Bottelier 14de eere-prijs, bronzen med. uitgel. door den hear J. H. Vermeer, gew. door H. Hoorik 15de eere-prijs, een stel jonge dui ven, uitgel. door den heer W. Takkel- dij, gew. door J. v. d. Berg. Vergunning Drankwet. B en W. brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97) zooals zij laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 1 November 1907 (Stbl. No. 291), ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten dezer provincie is ingekomen een verzoekschrift van P. J. Blesgraaf, om vergunning, in gevolge art. 2, 2o lid dier wet, lot hot verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten, in do benedenzaal van het perceel aan Let Donkere Spaarne No. 34. STAATSCOMMISSIE MIDDENSTAND. Naar men verneemt, werd gisteren onder voorzitterschap van mr. Aal- berse te 's-Gravenhage eene vergade ring gehouden van de subcommissie uit de Staatscommissie voor den Middenstand voor de coöperatie. NEDERLAND EN VENEZUELA. Do „Heemskerk" vertrok gisteren uit Nieuwediep naar de Caraïbische wateren. ELoogstvermoededijk is daar heen ook de bestemming van de „Friesland", die heden uit Noorwe gen wordt terugverwacht en waar- 'over hot bevel 17 dezer wordt opge dragen aan den kapitein tor zee Co- hen Stuart, Do „Now-York Herald" ontving Za terdag over New-York een telegram uit Willemstad, dat de „Gelderland" vandaar den volgenden dag naar het eiland Aruba zou vertrekken met ge weren en ammunitie aan boord voor de bevolking om zich hiermede Ln staat van tegenweer te stellen. Een Yonezolaansch wachtschip kruist in de omgeving van het eiland. MISDAAD In de Almelosche Aa te Almelo is in een ijzeren pan drijvende gevonden^ hot lijkje van een pasgeboren kind, dat reeds in staat van ontbinding ver keerde. De politie stelt een onder zoek ln. OVERREDEN. Do bejaarde A. B. is te Kalkwijk on der een korenwagon, geraakt en on middellijk gedood. VERDRONKEN. In het Meer onder Ubborgen is ver dronken do schoenmaker M. uit Nij megen. Te GasselterfJoerveenschemond is hot jongste dochtertje van den heer B., landbouwer aldaar, In een sloot nabij de ouderlijke woning verdron ken. AUTO-ONGELUK. Te Maasniel had Zondagnamiddag een automobielongeluk plaals, dat botrekkelijk goed afliep. Een automo biel, waarvan het nummer door do verbazende snelheid niet kon gelezen worden, kwum uit de richting Roer mond over den rijksweg Maastricht Nijmegen, lu het gehucht Broekhem wildo een fietser, die door de hooge huizen de automobiel niet kon opmer ken, aan het kruispunt Leeuwen— Mau&nlel don weg oversteken. Hij word door de automobiel gegrepen, met het gevolg, dat zijn fiets onder de automobiel geraakte en totaal verbrij zeld werd. De fietser kwam er won der boven wonder met eenige lichte kneuzingen af. De automobilisten namen van het ongeval niet de minste-notitie en reden door. WOONWAGENS. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Arnh. Crt." In de aanstaande vergadering der Overijsolsche Mij. van Landbouw komt een onderwerp ter sprake, dat voor onze landbouwers zeker van groot gewicht is, nl. de vraag, wat er te doen Is tegen den overlast, dien landbouwers ondervinden van de woonwagens, welke zich in den regel bij hun woningen ophouden. Het schijnt, dat de politieverordeningen, die men in sommige gemeenten heeft gemaakt, om deze woonwagens 'te we ren of ten minste hun verblijf zooveel mogelijk te verkorten, niet het ge- wenischto gevolg hebben. Nog in do laatste raadszitting van Hengelo (G.), werd hierop de aandacht gevestigd. Deze woonwagens moeten toch er gens vertoeven. Doch waar men ze ook stalt, hetzij in, hetzij buiten de kom der gemeente, de last blijft het zelfde. Immers, is het de gewoonte de zer zwervers, om als ze ergens met hun wagen komen, in verschillende richtingen te gaan bedelen om al het geen in hun huishouden noodig is. De icer/e landbouwer wordt aangespro ken om melk, een ander om aardap pelen, een derde om spek enz. En ais nu de landbouwers weigeren, dan hebben ze nog wat anders te wachten, waartegen hel gebrekkige politietoe zicht op het platteland weinig ver mag. MESSENHELDEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ontstond in een volkslogement te Maastricht tussclien logeergasten en bezoekers eene ernstige vechtpartij. Een tweetal personen kregen verschil lende messteken over het gelaat, waar bij er waren ter lengte van ongeveer 1 d.M. De daders werden gearresteerd en naar het politiebureau overge bracht. Daar bleek dat eeu der aan gehoudenen nog gesignaleerd stond v oor eene nog niet uitgeboete straf. De mishandelden, die veel bloed hadden verloren, werden in het hospi taal verbonden. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk, MOORD-SLACHTOFFER. Op hot kerkhof Vredenhof te Am sterdam is gistorenmorgen het stoffe lijk overschot van de wed. Van Dam, het slachtoffer van den moord ln de Haarlemmerstraat, ter aarde besteld. Op de kist lagen drie kransen; waar van er een door de achter-blijvende kinderen twoe jonge meisjes was neergelegd. Een familielid sprak aan de geopen de groeve op ontroerden toon een woord van berusting. BEDREIGING. Bij den landbouwer J. de P., onder Axel, zijn Zondagnacht ruim 120 hoo rnen afgepeld. Er was ook een brief je achtergelaten, waarop stond: ~3(an) L(ampen) aan den kant, of de boel in den brand. De politie doet onderzoek. (M. CL) DE GEWONDE OFFICIER. Bij zijn familie te 's-Gravonhage Ie bericht ontvangen, dat op Atjeh, waarschijnlijk bij een overval, zwaar is gewond de le luitenant der infan terie (maréchaussee) G. R. Brouwers. Geboren In 1879 werd hij 1 Augustus 1901 2de luitenant en 7 Mei 1906 be vorderd ln zijn tcgenwoordigen rang. EEN HEILS-SOLDATE. In het lokaaltje van het Leger des Heils aan. de Benthemstraat te Rot terdam gaf de sergeante Lilly van Kol, dochter van liet sociaal-democra tisch Kamerlid, een afscheidsbijeen komst vóór haar vertrek naar Zwit serland, waar zij het Leger des Heils gaat dienen. NEKKRAMP. Een 16-jarige knaap, wonenae on der de gemeente Meeden in Gronin gen, is aan nekkramp overleden. EMIGRATIE NAAR BRAZILIë. Aangezien op landbouwgebied dik wijls werkkrachten te kort komen, heeft de Braziliaansche regeering be sloten de vestiging van landbouwers in Brazilië te bevorderen door hun verschillende voordeelen toe te staan, doch uitsluitend 'aan hen,- die met den landbouw of met de veetee't ver trouwd zijn. De Braziliaansche regeering zal streng aan deze voorwaarde vasthou den. Van Rotterdam vertrekken dezer dagen honderden gezinnen naar Bra zilië, die na de staking niet meer aan het werk kunnen komen. De men- schen behoeven alleen bewijzen van goed gedrag te hebben, die hun door de griffiers van Rechtbank en Kan tongerecht gratis verstrekt worden. Zoodra die aan den consul zijn over gelegd, ontvangen zij direct een kaart dat verder alle reis- en verblijfkosten voor rekening der Braziliaansche re geering zijn. EEN VONDELING. In het Wiihelminapark te Tilburg is een kindje van drie weken, een meisje, gevonden, dat te vinden ge legd was. Men vermoedt, dat het kind van h-et echtpaar II. is, TYPHUS. re Beerta (Gr.) heerscht in erge ma te de typhus. In korten tijd reeds zijn er zes gevallen geconstateerd, waar van twee met doodelijken afloop. BRANDEN. Maandagmorgen is de manufactu- rlorswinkel van den heer Hornstra, te Heerenveen, geheel uitgebrand. De brandweer voorkwam uitbreiding. HET HUGO DE GROOTPOORTJE te Gorinchem zal waarschijnlijk aan een Engelschman worden verkocht. Men zegt dat de beroemd© man in de kist dit Poortje is binnengedragen. BLOEMEN OP DEN DAM. De bloemversiering op den Dam te Amsterdam is voltooid en voldoet uit stekend. Het magere, verwaarloosde Eondracktsboeld is er door geworden tot een, zoo al niet monumentaal, dan toch meer smaakvol milieu van ons oude stadscentrum, en bovendien heeft de verfraaiing dit voor dat de spe lende kinderen en lanterfanters er door naar elders verdreven zijn. Dieven vooral vinden het erg ge zond als de gegoede lieden met open venstors slapen. Een meisje, dat zich niet opsiert, versiert zich daardoor hot meest en hot schoonste van een opgetuigde da meshoed ls een vriendelijk gezicht. AANBEVELING Rentenier, zijn naam ln het regis ter van het badhotel echrijvendoJ. C., rijke rentenier met wouw en doch ter. Tot zijn vrouw„Wat denk je, Marie, zou Ik er de huwelijksgift bij zetten f" Gelukkig hij, die op tijd, of beter ge zegd zoo noodig, zijn eigen meester, maar ook zijn eigen knecht kan zijn. De levenskracht van den ouderdom Is de interest van de jeugd. XXX NEDERLANDSCH TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES TE LEIDEN. De openingszitting ia bepaald op Woensdag 26 dezer te" half tien, in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. De voorzitter van de .regolingscora- missie, prof. dr. J. S. Spoyer, zal het congres openen met een© redevoering. MERKWAARDIGE GEBOORTEN IN ARTIS. Jonge dieren bij hunne moeder vooral wanneer ze zoover in groei ge vorderd zijn, dat de jeugdige lust aan- \ang' zich te uiten, verdienen alle aandacht en verwerven zich dan ook vjt'al een langdurig bekijk van alle belangstellenden in het leven der die ren Gedurende de laatste weken heb b.-»n pi Artis weer eenige merkwaardi ge gchitrten plaats gevonden, welke alle uitzicht geven op een voor spoedige en flinke ontwikkeling der be. uitende jeugd. Onder de Ban- teugs, eene prachtige en zeer zeldza me wilde rundersoort van Java, waar van Artis verschillende exemplaren bezit, kan men eene jonge koe vinden met boa- mooi en lustig stierkalfje; i.n dezelfde afdeeling kau men tevens een patgi-boren Zebu van het vaste land van Indië zien, een alleraardigst zil ver griis kalfje. Het prachtig paar Amerikaansche bisons, jaren geleden aan het Genootschap geschonken door den heer' B ,L. Gompertz, heeft ook dit jaar weer een flink kalf ter we reld gebracht en de Thargeit, een prachtige, aan de Antilopen verwante geitensoort, verzorgt, evenals vorige jaren, een mollig, opgewekt om de moeder heen huppelend sikje. Les» best is in het Nijlpaardengebouw, voor het publiek tijdelijk gesloten, de jaarlijks gekoesterde verwachting hoopvol veryuld, want in do op tro pisclie hitte verwarmde kraamkamer, i3 thans een aardig jong Nijipuardje ijverig bezig met zijn eerste zwernpo- gingen, tactvol bijgestaan door hot be zorgde moederoijlpaard Bctsy. Artis mag in dit jaar ln allo opzich ten tevreden zijn over het aantal ge boorten, sprekend bewijs voor het deugdelijk peil, waarop de Diergaar de staat. UITBREIDING DER GEMEENTEN.- Do praeadviezen over de door Ver- eeniging voor de staathuishoudkunde en de statistiek gestelde vragen zijn verschenen. Die vragen lulden: „Wel ke gedragslijn moet aan de gemeenten worden aanbevolen in het belang van hare doelmatige uitbreiding? Zijn er wetswijzigingen noodig om deze ge dragslijn mogelijk te maken. Zoo ja, welke? Praeadviezen zijn uitgebracht door de hoeren mr. J. H. Valckenier Itips te Utrecht; mr. H. J. Nieboer te Rot terdam en J. W. Teilegen te Amster dam, Mr. H. J, Romeyn, die ook een praeadvies had toegezegd, heeft zich genoodzaakt gezien op zijn toezegging terug te komen, Mr. Nieboer behandelt achtereen volgens de prijsvorming van bouw- perceelen, de gemeentelijke overheid tegenover de particuliere bouwgrond speculatie. Aan zijn praeadvies zijn een paar bijlagen toegevoegd. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. 32) Dan zou het wel zoo goed zijn, dat u wist hoe mij te schrijven als hot noodzakelijk mocht zijn, zei Oli ve en zij schroef het adres van den hoor Casement op een stukje papier en gaf het aan Selma. Het meisje nam het briefje aan, las het twee- of driemaal over, streek toen oaru lucifer af en verbrandde zeer gedecideerd het stukje papier. Dat is veiliger", zei ze lakoniek. Glimlachend over haar voorzichtig heid, stond Olive op om heen te gaan. Zij verlangde om weg te komen, om na te denken over alles, wat zij ge hoord had. Selma greep haar hand en keek haar ernstig In de oogen. U is hot eenige meisje, dat lk ooit in mijn leven graag heb willen kussen, zei ze zenuwachtig. Maar mis schien houdt u niet van zoo iets. In dat geval moet u 't mij zeggen. Maar ik heb er niets tegen, ver klaarde Olive, en kuste haar. Sedma zuchtte. Ik hoop, dat wij elkaar nog eens zullen ontmoetenmaar dat geluk zal m ij zeker wel weer niet beschoren zijn. Toegevende aan een opwelling, kuste Olive haar weer. Zij was diep getroffen door het vermoeid wanho pige van haar mandoren. Wij zullen vriendinnen worden, Selmadat zul jo zien, zei ze. Ik hoor u dat zoo graag zeggen; maar ik en zij eindigde met een weemoedig hoofdschudden en nog maals diep zuchten, terwijl de tra nen haar in de oogen kwamen. Als u nu weer weg ls, voel ik mij weer dub bel eenzaamu is zoo lief voor mij geweest. Vergeet mij alstublieft niet. Olive sloeg met een vluggen stap den weg naar huis in en hot eerste rijtuig aanroepende, dat zij ontmoet te, reed zij naar huisen onderweg waren haar gedachten voortdurend bezig met het vreemde nieuws dat zij van Selma Hammond had vernomen. Het measje was al even vreemd als het verhaal, dat zij verleid had, maar Olive was volkomen van haar op rechtheid overtuigd. Het is of hier de Voorzienigheid bij ln het spel is, zei ze tot zichzelf. Juist toen zij op het punt stond wan hopig te worden, was deze wonderlij ke bevestiging van haar geloof in de echurkachtigheid van Gilbert Merri- dew tusschenbeiden gekomen om haar weer met verdubbelde energie voort te stuwen. Gideon Mawford I Een hoef uit Chicago en leider yan een dievenbert- de I Zij wist heel goed, wat dat zeg gen wildeen plotseling werd het duidelijk hoe hij en zijn moeder in staat geweest waren hun plannen to gen haar in Sheffield zoo vlug uit te voeren. Zij hadden eenige leden ge bruikt van de bende, waarover Selma gesproken had. Het was inderdaad een belangrijke ontdekking en Olive brandde van verlangen Jack het groote nieuws te verteilen. Zij overwoog bij zichzeJI of het verstandig zijn zóu hot aan in specteur Robson te vertellen, als zij dien avond spreken zou over het klei ne incident, waarbij hij haar dien middag zijn hulp had bewezen. Maar zij besloot hot Jack eerst te vertellen; en later zoo noodig Mijnh. Casement op te zoeken, om het met hem te be spreken. En toen Jack den volgenden dag overkwam, vertelde zij hem alles, wat er gebeurd was. Maar hij was sceptisch. Natuurlijk bestaan er zulke ben den, Olivomaar ons systeem ls veel beter dan het Amerikaansche; hier kan zooiets niet bestaan. Dat meisje is zeker een beetje zenuwachtig ge weest piadat zij zoo op het kantjo af ontkomen was; en wat betreft haar wenken over hei Ministerie van Bui- tenl. Zaken. Hij schudde het hoofd met een glim lach vol vertrouwen. Laton zij het maar eens probee- ren. Maar al het andere dan, Jack Geloof jij er aan? Ik ben er van overtuigd, dat Sel ma Hammond de waarheid sprak. Dan bewijst' het maar één ding. Jij moet niet probeeren om alleen le gen zoo'n bende te vechten. En dat beteelcent Hij voltooide den zin met een blik en oen glimlach, Natuurlijk weet ik, wat je bo- doolt. Alle wegen leiden naar "Rome, lie veling. Je zoudt verstandig doen met mij te trouwen. Maai' wij schudde het hoofd. htvJ, Jack. Zoo ooit; nu nog nöot. Ik voel, dat ik op weg ben alles te weten komenen als het zoover is, dan zullen wij verder zien. Niet vóór dien tijd. Wat een stijfkopje 1 lachte hij. Ik zal nooit ophouden er bij Je op aan le dringen, ©n eindelijk zul jé toege ven. Daarom kun je het evengoed da delijk doen. Bovendien, heb ie dit wel bedacht Verondersteld, dat alles wat dit meisje verteld heeft, waar is verondersteld, dat deze Merridew de doortrapte schurk is, dien zij be schrijft, en verondersteld ook, dat het jou gelukken mocht hem aan de kaak te stellen verondersteld dit alles, wat heusch geen kleinigheid is hoe zou het dan ooit kunnen bewijzen, dat hot huwelijk te Sheffield niet gesloten is? Dai zie ik nu ook nog niet, stem de OMve dadelijk toe. Maar het zal uitkomen Jack. Ik ben er even zeker van als dat ik dat lk, Dat ik je lief heb zei hij, terwijl hij haar hand greep. Ja, knikte zij gelukkig. Even ze ker als ik daarvan ben. Welnu als je daar zoo zeker van bent, waarom zouden «wij don< nog langer wachten? Allo wegen leiden naar Rome, zooals je zei, niet waar Maar ik bon daar nog niet zoo zeker van, dat ik er jouw toekomst voor in gevaar wil brengen, beste en ongeduldige Jack. Ja, ik ben ongeduldig, antwoord de hij op ongewoon ernstigen toon, en ik zal je er do reden van zeggen. Ik kan het idéo niet langer verdragen dat je hier alleen bent, en een strijd op je hebt genomen tegen zulke door trapte schalmen. Je afschuwelijke er varing in Sheffield heeft mij hevig doen ontstellen. Daaruit is op te ma ken, aan welke gevaren je beat bloot» gesteld, en eerlijk gezegd, ik bon bang heel erg bang, dat zij voort zullen gaan met zoo tegen je saam te span nen en te intrigeeren tetdat het hun gelukt. Ik kan 's nachts niet slapen als die gedachten bij mij opkomen. Ik zou er niet zooveel zorg over hebben als je op ee»n of andere veilige plaats was bijv. bij den heer Casement of Mevr. Taunton, waar Je goed be schermd zoudt wezen, en deze hur ken je niet zouden kunnen naderen. Maar hier, alleen, je bent letterlijk aan hun genade overgeleverd. O, Oli ve, overwin toch die trots en laten wij trouwen. Lolden alle wegen altijd nog.,. Spot er niet mee, Olive. Het maakt mij diep rampzalig, verklaarde hij ernstig, Ik wilde niet spotten, Jack. Maar wat je vraagt is werkelijk onmogelijk. Ik ben aan dit werk begonnen en ik zal het nooit opgeven. In dat opzicht bon ik Ln elk geval eon kind van mijc vader. Als ik nu te kiezen had tus- schen hot gevaar van zelfs zoi/u doo* als mij in den trein bedreigde work Ln den steek laten, lk zou oogenbllk twijfelen. Ik zc« Je bij mi|8 eer, dat ik liever zou willen etorve-y. dan het opgeven. Zij sprak met zooveel evnet. dat bty tot zwijgen was gebracht. tWordt vervolgd!,'

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5