WeerberïcM F. P. BEICHEBT, Thersaometerstaad Rubriek voor Vragen. Uit de ArbeiderswereM Blnoeaiaad Uit de Omstreken M ED EDE ELI N GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 13 Aug. 1903. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Valentla (Zuidkust van Ierland) T50.4_m.M. to Sylt (ten Westen vs.iv omarken). Verwachting tot den avond van 14 Augustus Wlna i matige tot krachfclgen Wes telijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuur: geringe verande ring. 'BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 759 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. 17 Auegang 17. PRACHTIGE SORTHERING i Dï898b, ïroats, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 13 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 60 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 NED, MIDDERNACHT-ZENDING- VEREENIGING. Zooals we reeds mededeelden is gisteren op „Waterland" de 26ste al- gemeene vergadering gehouden. De voorzitter ds. H. Pierson, van Zetten, deelde na een kort openings woord mede, dat ds. A. S. Talma, ml- i uister van landbouw enz. heeft be dankt als bestuurslid. Bij acclamatie werd hij tot eerelid benoemd. De heer Muller bracht als penning meester zijn verslag uit. De voorzitter bracht den aftreden den penningmeester, die 20 jaar de vereeniging gediend had, zijn dank voor het jarenlang trouw en nauw- keurig beheer. De secretaris, de heer G. Velthuysan Jr. brengt in keurige woorden zijn jaarverslag uit, waarin hij een terug blik werpt over alles wat in de ver- Jm>i>pn 20 jaar is geschied. Niet minder keurig was de beeld spraak in het overzicht dat de alge- meene correspondent de heer N. H. •Verhoef! gaf over zijne werkzaamhe den. Als leden der commissie van toe zicht werden herkozen de heerea N. J. A. C. Swellengrebel, dr. J. Lam- merts v. Bueren en gekozen mr. A. JV. v. Beek Calkoen, ds. C. J. v. Pa as sen en mr. V. H. Rutgers. Als leden der commissie van uit voering werden herkozen de heeren K. Taekema en P. v. d. Linden. iiij de opening der middagvergade ring werd door den voorzitter een woord van welkom gesproken tot den gastheer, den heer Boreel van Hoge- landen, die met zijn echtgenoote de middagvergadering bijwoonde. In antwoord daarop betuigde deze zijn groote sympathie met het wer ken der Middernachtzending. Bij de mededeelingen uit de afdee- lingen voerde de heer Taekema het woord namens Haarlem, de heer Hil- dering namens Amsterdam, J. N, van Munster namens Arnhem, en J. L. Feytan namens Utrecht. De heer mr. V. H. Rutgors brengt j vervolgens verslag uit over zijn be zoek aan het congres tegen de por- mografle te Parijs. 't Doel van dat congres was de bespreking van den stand der porno grafie en de bestrijding van dit euvel In de verschillende landen. In de slotzitting word oen interna tionale federatie ter bestrijding der nografie te Parijs. Spr, drong aan op liet vormen van plaatselijke comité's ter bestrijding van pornografische producten, die behoorlijk gedocumenteerde aan klachten kunnen Indienen, waar schuwen tegen verkoopers van porno grafische geschriften, aanleggen van een zwarte lijst, het aandringen op wettelijke maatregelen is ten slotte het bewerken der publieke opinie. De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze geëindigd, waarna een kezellige maaltijd deze bijeenkomst besloot. Een foestj evoor weesklnderen. Daartoe ln staat gesteld door een jnilde gave van den hoer E. Deen, kon do directeur van het Israël. Weeshuis te Den Haag mot de verpleegden een Uitstapje ondernemen naar onze stad pn Zandvoort. i De kinderen hadden eau recht w_ zelligon dag. Zij maakten een rijtoer en werden onthaald op con smakelijk |waalfuurtje en een heerlijken maal- STUKKEN VAN DEN RAAD. Gebruik schoollokaal. B en W. stellen voor, aan de afdee- ling Haarlem van „Het Witte. Kruis" vergunning te verleeneu gedurende éen avond per week van 8 tot 10 uur gebruik te maken van een lokaal in de schooi aan het Geldelooze Pad, voor het geven van eon cursus in eer ste hulp bij .ongelukken. (Raadsstuk 279). Zwemonderwijs. B, en W. stellen voor, met den heer A .A. Sprenger wederom een overeen komst te sluiten, waarbij deze zich verbindt, om in de jareai 1909 tot en met 1913 gedurende de maanden Mei tot en met September, aan alle leer lingen van do hoogste klasse der la gere school, alsmede aan alle perso- naa van 12 tot 16 jaar, die zich daar toe aanmelden, kosteloos onderwijs te doen geven ln het zwemmen en dui ken aan de zwem- en badinrichting aan de Hout vaart en zulks tegen een jaarlijksche vergoeding van f800. (Raadsstuk 278). EEN OPLICHTER. De heer Jules D., juwelier wonen de ln de rue Philippe-de Champagne, te Brussel kreeg den 3en Aug. be zoek van een omstreeks 60-jarigen heer, die verklaarde Kerrebijn te hee- ten en te Haarlem te wonen. Hij was vergezeld van een persoon, dien de juwelier zeer goed kende. Op aanra den van dezen verkocht de heer D. aan den vreemden bezoeker verschil lende juweelen: een prachtige broche, met brillonten versierde ringen, een paar mooie enkele diamanten enz. tot een gezamenlijke waarde van 8500 francs, waarvoor hij verscheidene traites ontving, eene Yan 5000 francs, drie van 1000 francs en een van 500 francs. Maandag jongstleden begaf 'de juwelier zich naar Haarlem, waar hij zich San het opgegeven adres, Gr. Houtstraat 126, aandiende. Tot zijne groote verbazing werd hij ontvangen door den heer A. Kerrebijn, die ech ter niets gemeen had-met den oplich ter, die zijn naam had gebruikt om misbruik te maken van het vertrou wen van den juwelier en diens vriend den handelsagent. De heer D. keerde onmiddellijk naar Brussel terug, waar hij een aanklacht indiende. De handelsagent verklaarde bij zijn ver hoor, dat hij geheel ter goedertrouw had gehandeld, meenendo zaken te doen niet den heer Kerrebijn, wiens soliditeit bekend is. Thans heeft men in alle richtingen het signalement verspreid van den oplichter en de juweelen. II a e r 1 e m. Woensdagavond hield de Vereeni ging „Haerlem" een algemeene ver gadering. Ais bestuursleden werden herkozen de poriodiek aftredende heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, J. L. Tade- ma en mr. P. G. van Tienhoven. Het jaarverslag van den secretaris- penningmeester, den heer J. L. Tade- ma, werd goedgekeurd. Dit zal in druk verschijnen, zoodat we daar la ter nog iets aan zuilen ontleenen. Nu zij reeds aangestipt, dat het ledental vermeerderde. Op 23 Augustus zal een excursie ge maakt worden naar Dordrecht. De voorzitter herdacht de verschij ning van den gevolcatalogus, schet ste welk een uitnemend werk de ver eeniging hiermee tot stand gebracht heeft en bracht hulde on dank aan den samensteller, den heer J. A. G. v. d. Steur. Brandstichters? Gisteren zijn twee ongehuwde per sonen van Spaarndam, J. v. d. P. K. en W., overgebracht naar Haarlem, als de vermoedelijke daders yan de kwaadwillige brandstichting in een hooischelf, ln den nacht van 10 op 11 11 Augustus. Dienzelfden nacht Is bij een ander ingezetene getracht een schuur in brand te steken, wat echter niet is gelukt. Door den Rijksveldwachter Boors- ma waren bedoelde twee personen even te voren gezien, gaande in de richting, waar eenige oogenblikken later de hooischelf in brand stond. Lucifers, die gevonden zijn ter plaatse waar de brandstichting niet is gelukt, komen overeen met lucifers, die op één der verdachten zijn gevon den. Vroeger was hier zeer zelden brand doch in de paar laatste Jaren herhaal delijk, zonder dat de oorzaak bekend Pos tduly en-vereeniging „De Luchtgids". Bovengenoemde vereeniging van postduivenliefhebbers hield Zondag j.l. haar eerste kasvlucht met jonge duiven, broed 1908, van Nijon (Frank rijk) afj afstand 324 K.M. De duiven worden te 7.20 in vrijheid gesteld, en bereikten hunne hokken als volgt Prijs uur min. sec. Ie. L. v. Bracht 123315 2e. Dito 1—10—89 3e. S. P. y. Boekhoven 1—2a—22 4e. W. F. y. Deelen 1-33—46 5e. Dito 20201 6e. H. J. Lenaarts 21112 7e. Jac. Kroon 2—3631 8e. II. J. Lenaarta 845—57 9e. L. v. Bracht 3—51—27 10e. J. Merkenstedn 4—00—34 lie. W. Traksel 6-52—12 12e. H. v. Noordt 9—00—86 STERRENREGEN». Hedennacht na één uur kan men fraaie sterrenregens zien. Donderdag gaat onze aarde nl. op haar tocht door de wereldruimte door den zwerm der Perseïden. Oók de volgende nachten valt eenzelfde schouwspel waar te nemen. DANKBETUIGING A. N. V\*. B. Aan de leden van hot Uitvoerend Comité voor de plaats gehad hebben de Bondsfeesten Is onderstaand schrijven verzonden. Wel Edele Heer! Wij hebben de eer u onzen beleefden dank te betuigen voor de moeite die u zich getroost heeft om als lid van het Uitvoerend Comité voor de lees ten, bij gelegenheid van het 25-Jarig bestaan van den A. N. W. B., Toeris tenbond voor Nederland, mede te wei-ken tot het welslagen dier- leesten. Voor onze vereeniging was het uit stekend slagen der feesten een wer kelijke voldoening en achten wij het een aangename plicht u nog eens een speciaal woord van hulde te brengen, en onzen welgemeenden dank aan te bieden. Namens het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, De 1ste Secretaris, J. H. SLICHER. EEN DROEVIG ONGELUK. Woensdag omstreeks vijf uur heeft op de Lange Heeren vest een droevig ongeluk plaats gehad. Een 7-jarig zoontje van den lieer Miezenbeek (Le liestraat) was daar aan 't spelen, eai wilde voor een uit Amsterdam ko mende tram nog de rails oversteken. De knaap kwam te vallen en werd door de tram, die niet rneer kon stop pen, overreden. De wielen ging over 't lichaampje, terwijl 't ventje niet eerder uit zijn benarde positie verlost kon worden, ooi-dat de wagen met domme krachten was opgelicht. Bij opneming bleek 't jongentje nog te leven, maar terwijl het per tram naar het St. Elisabeth's gasthuis ver voerd werd, is de dood ingetreden. Het ongeluk bracht heel wat ont steltenis teweeg. Toen de moeder clo ongelukkige tijding vernamt zakte zij ineen. De deelneming met de arme ouders is groot. NEDERLANDSCHE BROOD-, KOEK EN BANKETBAKKERSBOND. De Nederlandsclie Brood-, Koek en Banketbakkersbond vergaderde, zoo* als medegedeeld is, onder voorzitter schap van den heer G. Slagt uit Be verwijk. Aanwezig waren 29 van de 33 afdeelingen. De voorzitter heette de hoofdbestuur- deren, afgevaardigden en leden wel kom in de schoone Spaarnestad, daar bij den wensch uitsprekend, dat de debatten over de verschillende pun ten der agenda vruchtdragend zouden JziJn en in het belang van den Bond en van de Nederlandsche bakkerij. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, reeds in het officieel orgaan „De Bakkerscourant" afge drukt, werden goedgekeurd. Daarna werd de agenda in behan deling genomen. Tot lid der vereeni ging van werkgevers werd aangewe zen den heer L. Gantvoort uit Deven ter. De lieer G. Slagt uit Beverwijk aan de beurt van aftreding, werd herko zen met algemeene stemmen. De heer J. E. v. d. Graaf, Rotterdam, die me de aan de beurt van aftreding was, vereenigde 42 stemmen op zich, de heer G. H. Japikse, Haarlem verkreeg 34, de heer KI. Bolding, Koog a. d. Zaan 18, de lieer F. Haalebos, Leidon, 3 stemmen. Een nieuwe vrije stem ming was nu noodig. Thans verkreeg de heer J. E. v. d. Graaf 40, de heer Japikse 39, Bolding 14, en Haalebos 3, zoodat herstemming noodig is tus- schen de beide eerstgenoemden. Thans verkreeg de heer G. H. Ja pikse Haarlem 57 stemmen, de heer J. G. v. d. Graaf 40 stemmen, zoodat eerstgenoemde ls gekozen. Een gezellige maaltijd van 240 deel nemers besloot de vergadering. De maaltijd werd buitengewoon ge roemd. De heeren Van Gasteren en Chabot hadden bijzonder veel eer van hun werk. Na afloop gaf het Muziekkorps van den heer Kriens een concert. Militaire Zaken. Op 17 Augustus e. k. zullen door heit 4e bataljon, 10e regiment infanterie alhier met scherpe patronen schiet oefeningen worden gehouden op het strand tusschen Zandvoort en LTmui- den. De oefeningen zullen om 8.30 v. m. aanvangen en zijn des middags om 12 uur afgeloopen. De reserve-sergeant Wiskarke van het 10e regiment infanterie alhier ia wegens het eindigen van zijn dienst tijd geposporteerd. Aan den sergeant- fourier M. Blumink is te rekenen van 19 Augustus e. k. af de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend. Examens. Gymnastiek L. Q. Geslaagd te Utrecht de heeren M. Frenkel en J. H. Hennis, van Haarlem. Handteekenen L. O. Geslaagd te 's-Gravenhage de heor J. Koopmans, te Haarlem. VRAAG: Kan een moeder bij testa ment aan één kind haar huisraad schenken? Er ie bij het overlijden van den vader geene scheiding opge maakt. ANTWOORD: Dan ls die Inboedel nog het gemeenschappelijk of onver deeld bezit van allen on kan do moe der ex dus niet over beschikken. Is de inboedel haar bij schelding toebedeeld, dan kan zij die aan één kind geven, mits de legitieme por tie der andere kinderen daardoor niet wordt benadeeld. DAS HAT DIE LIEBE GETIiAN'. Corrie was, niet tegen Ufan do de kermis dood was en begraven, zonder verlof uitgegaan en 's avonds om elf, wat zeg ik! twaalf uur nog niet terug. Het was bar, en dat voor een jonge damo van fatsoen. Nog nooit was zo zoo loog op sjouw geweest, cn men «e$de dan .ook al dat haar een on geluk overkomen was. Totdat, 't middernachtelijk uur was reeds geslagen, eindelijk 't tuinhek openging en weer dichtsloeg, nog eens open ging en weer dicht sloeg. Voorzichtig keken Corrie's huisge noot-en door de ruiten. Corrie, binnen t hek, maakte gebbetjes met den aan bidder, met wie-n ze vermoedelijk dien avond langs de straat gebon jourd had, en oen paai- andere jon gelui stonden in 't nachtelijk donker op een afstandje to nijdassen. Want er was bepaald iets tusschen de hee ren aan 't handje. Enfin, Corrie nam afscheid, werd binnengelaten on kreeg wat ze ver diend had, een pak slaag en oen standje. Wat er buiten verder ge beurd is valt slechts te vermoeden. Het was een leven als een oordeel, en den volgenden morgen vroeg lag in 't tuinhek... een verbogen muil korf met slotje, vermoedelijk eigen dom van Rees, die bij Corrie zoo'n wit voetje had. Misschien moet ik zeggen: pootje! Want Corrie en Kees zijn hondekens, lezer! De muilkorf is ter beschikking. DICK. Hinderlijk volgen? Eenige „werkwilligen" der Chom. Inrichting „Polygraph", gingen Dins dagavond naar Amsterdam, daartoe begeleid door een der directeuren-, den heer Adrian. Door eenige stakers was dit al ras opgemerkt en dezen begeleidden hen, zoodat liet een heel groepje was. Op den Wagenweg' werd door den heer A. aan eenige agenten verzocht de vier begeleiders dit te willen ver bieden, doch de agenten meenden dit niet te mogen doen, aangezien de menschen niet „hinderlijk volgden". Een en ander had veel bekijks, en toen zif het station binnentraden werd er zelfs geroepen: „O, dat zijn onder kruipers." R ij w i e 1 terecht. Een der gestolen 4 rijwielen bij den rijwielhandelaar Stavinga in de Kl. Houtstraat, is terug gevonden en wel in een poort in de Helmhroloersteeg, vermoedelijk door do dieven aldaar neergezet, om later weg te halen. De schoenmaker in die steeg had het ge vonden in zijne woning opgeborgen en aangifte gedaan bij de politie, die het in beslag genomen beeft. Grappig incident. Gisterenavond half zeven moest eelt koetster een wagen met ijzeren sta ven naar een ijzerhandelaar op den J ons weg bezorgen. Dicht bij het doel gekomen waren al de staven naar achteren geschoven, zoodat plotseling het voorgedcelte van den wagen met paard incluis de hoogte in ging. Door spoedige hulp liep alles zonder onge lukken af. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). het binnenhalen van den oogst, wordt er toch door do veldarbeiders uit deze gemeente een goed weekgeld ver diend. liet binnenhalen gaat onge stoord voort, zoodat dan ook wel te genwoordig door dc arbeiders \oor den a. s. winter kan opgelegd, wor den. Wanneer men hoort, welke be dragen in sommige gezinnen binnen komen, is 't geen wonder, dat hier van armoede geen" sprake is. WERKSTAKING. Bij den vlottersbaas Vogel, in de Houthaven te Amsterdam, is eene werkstaking uitgebroken. De werklie den weigerden samen te arbeiden met een familielid van den baas, dat hij in dienst wilde nemen. Toen hij het toch deed, legden de vlotters, 15 in getal, den arbeid neer. SCHOTEN. Do verbouw van het oude Raad- huls is door B. en W. gegund aan do firma Cobelens en v. d. Heydie®, al hier, voor de som van f 859. Hoe onvoorzichtig men langs den Rijksstraatweg vaak de oude steenen ueer gooit, nu deze bij gedeelten be straat wordt, bleek gisterenavond. Een voerman welke moest uitwijken kwam met zijn paard in zulk een steenenhoop terecht, waardoor het paard kwam te vallen en zich aan de knieën bezeerde. Deze steenhoopen zijn verleden jaar tot ieders ergernis langen tijd blijven liggen, namen dan de rijwielpaden in beslag en de steenon dienden den jongens vaak tot projectielen. Het is te hopen, dat bevoegde auto riteiten dit jaar er vlugger mee zijn. VOGELENZANG, Op den j.l. gehouden honden-ten toonstelling te Laren, behaalde de welbekende politiehond Piet, van den heer W. Lokerse, alhier, een eersten en oen eere-prijs. AERDENHOUT. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat door den jachtopziener Kokkelkoorn van Leiduin een herme lijn in een sprenkel is gevangen, wel ke sprenkel boven op een paal was be vestigd tot het vangen van roofvo- De welbekende villa Catharina, gelegen aan da Drakenlaan alhier, zal thans voor de derde maal In publie ke veiling worden verkocht, zonder nog ooit bewoond te zijn HEEMSTEDE. Tot bouwkundig opzichter bij den bouw der gemeente-gasfabriek en di: recteurswoning ls benoemd de heer J. van Gerien te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Reeds nu al wordt in Haarlemmer meer de karwij oogst 1909, door graankoopers hel gewas voor 15 gul den per 50 kllogr. in voorkoop ge kocht. Niettegenstaande er in Haarlem mermeer op heden veel vreemde werk lieden zijn, om behulpzaam te zijn bij ONDERWIJS IN HANDENARBEID. Te Maastricht werd Dinsdagmiddag in de Rijkskweekschool aldaar de 27ste algemeene vergadering gehou den van de vereeniging tot bevorde ring van het Onderwijs in Handenar beid in Nederland. Zij werd o. a. bijgewoond door de inspecteurs dor 3 inspecties van het L. O., den directeur der Rijks-kweek school te Haarlem en andere school- autortteiten. Het ledental steeg tot 486. De kas heeft een nadealig saldo. De hesr K. de Vries word herbenoemd als redac teur van het orgaan, als bestuurslid werd gekozen de hoer Swart, te Haarlem. De volgende algemeene ver gadering zal te Utrecht plaats heb ben. DE AFGESCHAFTE KERMIS. De Rotterdamsche kermis is begra ven, afgeschaft bij besluit van den gemeenteraad. Niet de geest om ker mis te houden, zooals Zondag duide lijk bleek. Duizenden e>n duizenden begaven zich toen naar den Beukels- dijk, waar aan den kastelein C. M. P. Posthuma c.s." vergunning is ver leend vermakelijkheden te plaatsen op een particulier terrein. Daar is nu een kermis in het klein, met lieel den gebruikelijken aanhang, opge bouwd. Men vindt er van alles wat. Men stelle nu de teleurstelling van al op kermispret belusten voor, die In den waren zin voor een gesloten deur of liever hek kwamen te staan. Wel was heel het vrij uitgestrekte terrein op de voorgeschreven wijze eleotrisch verlicht, maar er op komen mocht men niet, want er ontbrak de goedkeuring der bouwpolitie, die niet gegeven kom worden, omdat de on dernemers niet klaar waren. Zondag nacht werd daarom met kracht door gewerkt om Maandagmiddag om 12 uur te kunnen openen, j Op den emallen Beukelsdijk, ter weerszijden door oen sloot begrensd, waarin er nu en dan door liet ge drang een ingleed, en op het daar tegenover gelegen aan die gemeente toebehooren.de uitgestrekte stuk land verdrong zich de menigte. Deze kermis ln het klein op parti culier terrein zal nu eiken dag tot den 24en dezer van 's middags 12 tot '8 nacht9 12 uur geopend zijn voor 't puhltek, behalve des Zondags. Op dien dag alleen van 's avonds 8 tot 12 uur, doch tegen entrèe, wat velen teleurgesteld deed heengaan. Maai- ook ln de stad was het Zon dagavond in wafel- en pofferkramen, die vergunning voor een standplaats kregen, bijzonder druk. De schouwburgen hebben hun ker- misstukken, de Diergaarde wijkt niet af van haar gewoonte om in de ker- mismaand haar tuin voor stadgenoo- ten, nietleden, tegen de gebruikelijke entrée open te stellen, en in verschil lende gebouwen die zich daartoe lee- nen worden publieke vermakelijkhe den gehouden. Ook de gebruikelijke palingkramen ontbreken niet, oen kleine veertig hebben er hier en daar in de stad een standplaats gekregen. Maar de orgeldraaiers varen er het slechtst bij. Het aloude gebruik om gedurende de kermisdagen lederen dag te mogen draaien, is ingetrok ken en ook wordt hét aam café- en verlofhouders niet vergund om mu ziek in hun inrichtingen te doen ma ken, voor zoover zij daarvoor geen doorloopende vergunning hebben. INBRAAK BIJ EE'N KAMERLID. Gisterennacht is inbraak gepleeg in de villa, door het lid der Tweede Kamer dr. Blooker te Voorburg be woond. Toen de dienstboden in de serre, grenzende aan den tuin, kwa men, vonden zij de deuren daarvan, toegang gevende tot den tuin, open staan. De hoor des huizes daarvan in kennis gesteld, bevond bij onderzoek dat ongenoods gasten door verbreken van een pane al dar tuindeur zich toe gang tot de serre hadden verschaft. Eigenaardig genoeg hadden zij een daar staande kast, die overvloedig zilverwerken bevatte, onaangeroerd gelaten, doch een dames-schrijftafel tje weggenomen, achter in den tuin gebracht en het daar, om ongestoord te zijn, opengebroken. Met een kistje met geld, dat daarin stond, hadden, zij zich uit de voeten gemaakt on het schrijftafeltje ln den tuin achtergela ten. De inhoud zal den heeren lnber- kers echter niet erg medegevallon zijn. Eigenaardig is wel, dat de hond van dr. Blooker, anders een waaksch dier zich dezen nacht hoelemaal niet heeft laten hooren. Ook is 't alsof dr. Bloo ker een voorgevoel heeft gehad van hetgeen zijn huls te wachten stond. Immers, toevallig had hil den vorlgen dag nogal geld in huis gekregen, maar hij had het, tegen zijn gewoonte niet opgeborgen, doch het dien nacht i maar onder zlln hoofdkussen gelegd. A l.' TOM Oi i.r LON" G i vLU K Dinsdagnacht to twee liur is de automobiel il 754 van tien lieer Nier- in ei j er uit Rotterdam tusschen Ilar- melen ca Veldhuizen tegen een boom gereden met liet gevolg, dat een der inzittenden aan den overkant van de langs den weg loopeude sloot terecht kwam eui twee anderen, met do auto zelf in do sloot. Na heel veel moeite is 't gelukt aan den timmerman Van der Grift uit Harmeien om de auto op den weg te krijgen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De chauf feur heeft waarschijnlijk zitten sla pen. COLLEGIAAL. De ,,'s-Hert. Ct." vertelt 't Kan een ieder overkomen, 'dat hij deal een of anderen tijd zooal eens krap in zijn dubbeltjes zit en dat hij, om de eon of andere reden, een be paalde dringende verbetering toch' moet laten, hoewel de omstandighe den het luide genoeg uitbazuinen~dat 't zoo niet langer kan. In deze niet be nijdenswaardige omstandigheid ver keerde een caféhouder te Oosterhout, De tijd, dat de gevel van zijn pand netjes ln de verf zat, was reeds zeer verre en n.ls zijn blik dit mistroostig constateerde gleed onwillekeurig de rechterhand in den broekzak om daar een zeer onprettige leegte te' consta teer on. Wat er mee te doen Hel geluk wilde echter, dat dezer dagen hot schildersgilde, te zijnon huize gevestigd, zijne gewone verga dering hield. De vaklui zagen natuur lijk den verveloozen toestand van hun vergaderlokaal. „Neen, dat ton zoo niet." Er werd een idee geopperd, wat een gefluister met den hospes tenge volge had. Diens gelaat klaarde gaan deweg op en... de zaak was beklon ken. Don volgenden morgen zag men hei zeldzame schouwspel, dat negen schilderspatroons toegerust ieder met eigen gereedschap, negen ladders, verfpotten en kwasten, druk doencrig waren den gevel van het cpfó eêh nieuwer aanzicht te geven. Begrijpelijkerwijze trok deze ware collegialiteit do aandacht en werd deze daad van edelmoedige hulpvaar digheid zeer geroemd. Zelfs de foto graaf achtte liet de moeite loonend 't geval in beeld te brengen, door er een kiekje van te nemen. Hot schildersgilde heeft door deze daad zich eon gunstige reputatie ver worven men zou zeggen, zoo'n goe de loot, die nog van den gildentijd uit de middeleeuwen ongeschonden be waard bleef eai nu nieuwe spranken schiet. ONBEHOORLIJK I Men leest in „Verlof", liet blad van deai Bond van Verlofhouders„Een verlofhouder te 's-Gravenhage, die wegens overtreding der Drankwet door het kantongerecht aldaar was veroordeeld tot 10 dagen hechtenis, doch welke straf door de Ilaagsche rechtbank werd verminderd tot 2 da gen, heeft de vorige week zijn straf ondergaan en het er gelukkig nog le vend afgebrachtDe man is namelijk lijdende aan een zeer ernstige hart kwaal, die het geregeld gebruik van medicijnen vereischt. Toegerust met een door zijn huisdokter afgegeven verklaring, werden hem- de medege brachte medicijnen niet toegediend, doch netjes opgeborgen met de opmer king je gaat over twee dagen (en nachten) toch weer weg." UIT ARMOELAND. Men schrijft uit Den Ilaag aan „Het Volk" Er zal wel geen stad in Nederland zijn waar de meest buitensporige weelde en de afgrijselijkste ellende zoo zeer voor den dag komen als in onze Vorstelijke Residentie. De armoede, die daar thans geleden wordt is en dat in den zomer bijna niöt te be schrijven. Spoedig zullen wij daarvan Iets mededeel-en. Aan dien toestand wordt men her innerd, als men in zomernachten langs de pleinen hier ter stede wan delt, en clan vlak voor weelderig in gerichte huizen, op banken arme drommels, wien alles ontbreekt, ziet liggen slapen. De Haagscha politic^ wier taak het is „orde" en. „zedelijk heid" te handhaven, is er in don laat- stan tijd op uit, al degenen die sla pende in de open luchi worden aan getroffen, naar het politiebureau op te brengen. Reeds zijn naar men meldt een twintig tal personen we gens „landlooporij" tea- beschikking van de politie gesteld zij hadden zich nl. op de banken in het Bosch neergevlijd. Indien men nu weet dot proces-verbaal volgde, telkens als men drie maal was aangehouden, en dani hoort, dat er binnen enkele weken een 20 lieden zijn geverbaliseerd, dan be grijpt men welk een ontzettende ar moede er hier, in de rijkste stad van Nederland ,valt waar te nemen. KATHOLIEKE DAGBLADEN. Men herinnert zich, dat verschillen de berichten de ronde deden over nieuwe Katholieke dagbladen, welke berichten echter tegengesproken wer den. Thans deelt de redacteur van het Room&ch-Kath. Deventer Weekbl.'V de lieer M. J. G. Kuijpers, mede, dat het Tweede-Kamerlid de heer II. W.' Bog aardt plannen heeft te Amsterdam:' een R.-K. blad op te richten, en dat' het Tweede-Kamerlid de hoer mr. P. J. M. Aalberse van het te Lelden ver schijnende R.-K. blad de Voorhoede* een dagblad zal maken. BRANDEN. Gisteren is de boerderij van den heer"] De Jong in den Horstermeerpolder bij Nederhorst den Berg geheel afge-j brand. Alles was verzekerd. Oorzaak hooibroei. DE NONVLINDER. In het laatst verschenen nummer, van „Eigen Haard" komt eene du$ delijko afbeelding en korte beschrijf ving voor van den tegenwoordig zoQ| veel besproken nonvlinder. Dit zal er toe bijdragen, dezen vijand der <te4| nenbosschen meer bekend te make® en daardoor de bestrijding te Vergif makkelijken'.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2